Ali Sami Yen Spor Kompleksi

Re: Aslantepe

Sühan Cem' Alıntı:
Kapağın hemen yapılmaması sorun değil. Bunu bir sene sonrada yapabilirler. Toki onun yerine başka masraflara ortak olur. Bütün bunalrı kabul ederim. Ama Toki başkanının çıkıp da "... başka klüplerde var sadece GS yok.." gibi zırvalarını dinlemek zorunda dğeilim. Başkanın çıkıp terbiyeye davet etmesi gerekir. Orası GS'a yapılmıyor. BTGSGM'ne ait olacak. Kayseri:'de stat yaparken de böylemi diyordunuz? Bursa'ya trabzon'a yapılacak statları klüpler kendi cebindenmi karşılayacak? TOKİ başkanı aklını başına alacak kahvede arkadaşalrı ile konuşmadığını bilecek. Torpille birilerinin kaba etini öperek makam sahibi olmuş olabilir. Ama orada durmak istiyorsa, ya öpeceği kaba etin yüzölçümünü arttıracak ya da aklını başına alacak.

Yönetimimize kızdığım nokta da burada başlıyor. Bu tarz bir şey varsa çıkıp onlar açıklayacak "Tüzük kongresi var, dur çakallık yapalım sessiz olalım bu hafta bir büyük transfer yapıp milleti sustururuz" duygusu ile hareket etmeyecekler. GS yönetiminin ilk görevi Transfer yapmak, takımları başarıya koşturmak değildir. İlk görevi, GS'ın haklarını korumak ve kollamaktır.

25 Milyon Tarftarı ayağı kaldıracaklar haberleri yok.hadlerini bilecekler onları ordan kaldırmayıda iyi biliriz.
Üzülmeyin renkdaşım Galatasarayın Gs'dan başka dostu yoktur.

Mehmet Cansun' un yönetimi desteklemek adına stadın kapakları konusunda yanlış bilgi vermesi kabul edilebilir değildir. Bakın ne demiş eski Başkanımız:

"YENİ STADIN ÜSTÜNÜN KAPANMASI DOĞRU DEĞİL

Galatasaray'ın yeni stadının üstünün kapanmasının doğru olmadığını iddia eden Mehmet Cansun, "Stadın üstünün kapanmasını hepimiz arzu ediyorduk; ama UEFA kriterlerinde üstü kapalı statta maç oynama yasağı var. Dolayısıyla açılır kapanır çatıyı sadece konser organizasyonlarında kullanacaksınız. Bence sadece bunun için bu maliyeti çekmek yerine locaların, iç mekânlarının kısacası dekorasyonunun çok daha güzel yapılması, gururla ağırlayacağımız misafirlerimiz üzerinde daha olumlu bir etki bırakacaktır." şeklinde konuştu. "

Israrla aynı şey söylenmeye devam ediyor. Sayın Adnan Polat' ın da bir dönem aynı şekilde açıklaması olmuştu.

Bu defalarca yazdığım gibi kesinlikle doğru değil. Neden ısrarla bu şekilde demeçler veriliyor, anlamıyorum.

Alın size UEFA talimatnamesi orjinali:

Retractable stadium roofs
10.08 Before the match, the UEFA match delegate, in consultation with the referee,
decides whether a stadium?s retractable roof will be open or closed during
the match. This decision must be announced at the matchday organisational
meeting, although it may subsequently be altered at any time prior to kick-off
if the weather conditions change, again in consultation with the referee.
10.09 If the match starts with the roof closed, it must remain closed for the entire
match. If the match starts with the roof open, only the referee has the
authority to order its closure during the match subject to any applicable laws
issued by a competent state authority. Such a decision may only be taken if
the weather conditions seriously deteriorate. If the referee does order the
8
closure of the roof during the match, it must remain closed until the final whistle.

Linki de burada:
http://www.uefa.com/multimediafiles/dow ... wnload.pdf

Yani bu kadar açık talimatname varken ve UEFA açılır kapanır çatıya kesinlikle izin verirken, ne gerek var bu şekilde demeçler verip taraftarı ve basını kandırmaya? Yarın öbür gün meraklı bir basın mensubu çıkıp "sizin dedikleriniz doğru değil, bakın UEFA talimatnamesinde UEFA kesinlikle yasaklamamış, aksine bu kapakların hangi durumda kapanacağını hangi durumda açılacağını bile hükme bağlamış" dese rezil olmazmıyız bütün elaleme? Çıkın deyin ki, "kardeşim biz transfer yapacağız para yok, ne yapalım stadtan kırptırdıkça kırptırıyoruz, loca ve VIP paraları şimdiden temlikli, beceremiyoruz işte bu işi" diyin, belki taraftar makul yaklaşır. Ama böyle garip demeçler, karşısındakini hiç bilmeyen sınıfa sokmalar yakışmıyor.

Metin Bey, Aslantepe ve salon konusundaki çabalarınızı takdir etmemek elde değil. Yalnız bana göre basın şu anda bu olaya tepki vermez. Aldıkları talimat gereği susarlar, deşmezler olayın üstünü. Ne zaman ki iş işten geçer, yönetimi yıpratmanın zamanı gelir, o zaman gündeme getirirler.

Tarihimizin en önemli tesisleşme hamlesinde oynanan oyunlar insanın canını sıkıyor. Hele güvendiğimiz yönetimin taraftarı en hafif tabirle saf yerine koyması kanıma dokunuyor.

Doğan Hasol´un Cumhuriyet gazetesindeki bugünkü yazısı.

GÖRÜŞ / DOĞAN HASOL

Aslantepe Stadı?nın Yapımı İyi Gidiyor

Bir hafta önce Has Mimarlık?taki çalışma arkadaşlarımla birlikte Galatasaray?ın Aslantepe Stadı inşaatını gezme olanağını bulduk. Öncelikle hemen şunu belirteyim: Hem bir mimar hem de bir Galatasaraylı olarak çok etkilendim ve mutlu oldum.

Şu anda stadın yapımı hızla ilerliyor; yapım kalitesi de üst düzeyde. İnşaatı, proje müdürü deneyimli uygulamacı mimar Sarper Ünlü ile birlikte gezdik. Bir yandan, duyduğu heyecanın, bir yandan da şantiyede ürettikleri yaratıcı uygulama çözümlerinin yakından tanığı olduk. Bulunan iyi mimarlık ve mühendislik çözümleri sayesinde inşaat epeyce hız kazanmış. Hedef, stadın zamanında bitirilmesi.

O gün stadın mimarı Mete Arat da şantiyedeydi. Bilindiği gibi projeler Galatasaray Spor Kulübü tarafından Mete Arat?a yaptırılmıştı. Mete Arat Stuttgart?ta mimarlık okumuş ve sonra da oraya yerleşmiş ve kendisini kanıtlamış başarılı bir mimar.

30 Nisan 2007 akşamı Stuttgart?taydım. Yine bir mimar arkadaşımın davetinde Mete Arat?la buluşup tanıştık. Başkan Özhan Canaydın da geç saatlerde bize katıldı. Ertesi sabah hep birlikte Arat?ın bürosunda buluştuk ve yapılan mimari çalışmalarla ön projeleri gördük. O günden bu yana üç yıl geçmiş.

Aslantepe?de yapımın ihale evresinde yaşanan kimi talihsizliklerden sonra bugün gelinen nokta gerçekten sevindirici. Uyumlu bir mimarlık, müteahhitlik ve mühendislik birlikteliği söz konusu. Betonarme inşaat zemin altında ve üstünde tümüyle bitirilmiş, çatının 187 m. boyundaki dev çelik kirişleri yerde imal edildikten sonra güçlü senkronize vinçlerle parçalar halinde kaldırılarak betonarme 4 dev ayak üzerine oturtulmuş. Şu anda birbirinden farklı pek çok iş kalemi yapım ya da montaj aşamasında. Tribünlerin oturma kademeleri dışarıda prefabrike olarak üretilerek getirilip yerlerine monte edilmekte. Burada, prefabrikasyonun zaman ve kalite avantajı açıkça görülüyor. Bunlar gibi birçok eleman montaj ve bitirme aşamasında. Mekanik tesisat ve elektrik işleri de yolunda? Yapılan işler çok özellikli. Türkiye?nin, spor alanında teknoloji yoğun öncü bir bina kazanma yolunda olduğunu söyleyebiliriz.

Sarper Ünlü, şu anda günde 1000 işçiyle yola devam ettiklerini belirtiyor ve stadın süresinde yetişeceği teminatını veriyor. İsteği doğrultusunda bir ay sonrası için randevulaştık. Bir ayda oluşacak büyük farkı gösterme konusunda iddialı?

Bence stadın tek eksiği açılır kapanır çatı kapakları. Açılır kapanır çatı, TOKİ?ce ihalenin kapsamı dışında bırakılmış. Aslında çatı strüktürü projeye uygun olarak bu düzeni taşıyacak şekilde yapılmış. Açılır kapanır bölümün ileride konabileceği düşünülüyor. Bu çözümün ciddi sakıncaları olabilir. Ben yine inatla, TOKİ?nin açılır-kapanır çatıyı bir şekilde ihale kapsamına almasının daha sağlıklı olacağını ve görkemli stadın onunla taçlandırılması gerektiğini savunuyorum.

Şu anda, FIFA?nın 2016 kriterlerine tümüyle uyan dünya çapındaki tek stadın böyle bir taçlanmayı hak ettiğini düşünüyorum.

Türk Telekom Arena: 1 Temmuz 2010

Yapımı büyük bir hızla devam eden yeni stadımız Türk Telekom Arena inşaatında önemli mesafeler kat ediliyor.

Türk Telekom Arena inşaatında çatı bağlantı parçalarının montajı büyük bir hızla sürüyor ve günde ortalama üç parça monte ediliyor. Şu anda stadın kale arkası tribünlerindeki destek parçalarının montajı tamamlanmış durumda, diğer bölümler ise bitmek üzere.

Prekans montajının da bitmek üzere olduğu Türk Telekom Arena'da örnek tuvalet oluşturuldu ve diğer tuvaletlerin yapımına da devam ediliyor. Stadın dışında ise "Aslanlı Yol" ile Türk Telekom Arena arasındaki bağlantı tünelinin inşaat çalışması devam ediyor.(galatasaray.org)

http://www.galatasaray.org/images/galeri/1/1250/B_870684db60926263a9fdf99ac7ade699.jpg

http://www.galatasaray.org/images/galeri/1/1250/B_a295f429fd9137b6ba8a8f6645917b29.jpg

http://www.galatasaray.org/images/galeri/1/1250/B_3866f8a87b4d3c0b80772ddfb910ac00.jpg

Metin Kuruçay' Alıntı:
Adnan Polat:"Türk Telekom Arena'nın çatısını TOKİ değil biz yapacağız. TOKİ, stadın iç dizaynı ile ilgili masrafları üstlenecek. Stadın çatısını önümüzdeki Mayıs ayına yapmış oluruz. "

http://www.sabah.com.tr/Spor/2010/07/03 ... tasi_cizdi

Takas anlaşması yapıldığı kesinleşmiş oldu.

Eğer çatıyı kendimiz sorunsuz ertelemesiz olarak yapacaksak bu süre içinde harcanması gereken parayı 1 yıl bekletmeden iç dizayna harcamak mantıklı bir değişiklik.Bu takasta elbetteki maddi anlamda zararımız olmuş,olacaktırda ama artık bunları es geçebilmeyi istiyorum.

Aslında Doğan şöyle bir karımız olabilir. İç dizayna harcamamız gereken parayı stad para getirmeden önce harcayacaktık. Şimdi ise stad bittikten sonra yani staddan para geldikten sonra çatı için masraf yapacaz. Bire bir bakıldığında zarar var ama uzun vadeli bakıldığında zarar azalıyor.

Eren Aydın' Alıntı:
Aslında Doğan şöyle bir karımız olabilir. İç dizayna harcamamız gereken parayı stad para getirmeden önce harcayacaktık. Şimdi ise stad bittikten sonra yani staddan para geldikten sonra çatı için masraf yapacaz. Bire bir bakıldığında zarar var ama uzun vadeli bakıldığında zarar azalıyor.

Evet kardeşim zaten dediğim gibi TOKİ harcayacağı parayı 1 yıl bekletecekti, bizde olmayan paramızdan harcama yapacaktır.Şimdi bu durumda kesin zararımız olur ancak şartlar düşünüldüğünde min. kayıpla çıkabiliir işin içinden.

Adnan Polat' ın açıklamaları:

Açılış maçının geliri şehitlere
?Sezonun ikinci yarısında maçlarımızı Türk Telekom Arena?da oynayacağız. Açılış maçının gelirini şehitlerle ilgili olarak neden değerlendirmeyelim? Kulüp olarak sosyal konularda çok önemli projeler üretiyoruz. Şehitlerle ilgili olarak da büyük açılışımızın gelirini bağışlayabiliriz. Kaldı ki bizim açılış programımız bir gün değil, birkaç gün sürecek. Müsabakaların yanı sıra, müzikal çalışmalar da olacak.
Yeni stadımız için 4 senedir uğraşıyoruz. Geçen gün metrodan sorumlu daire başkanı ile görüştüm, metro bitmiş. 1 Ekim?de sorunsuz hazır diyorlar. 4 dakikada 2 bin kişilik tren kaldıracak. Statta 4500 araçlık otopark var. Metronun da 2500 araçlık otoparkı bulunuyor. Her araçta iki kişi varsayarsak bu 14 bin eder. 30 bin kişinin de metroyla gelmesi bekleniyor. Tabii bu tahliye işi 1 saati buluyor. Burada insanların treni beklerken nasıl meşgul edebiliriz diye düşünüyoruz.?

Stat için destek
Galatasaray Başkanı, yapımına büyük bir hızla devam edilen Türk Telekom Arena için Aziz Yıldırım?la görüş alış verişinde bulunduklarını da açıkladı. Polat, ?Aziz Yıldırım ile elbette konuşuyoruz stat konusunu. Hatta geçenlerde epey sohbet ettik. Faydası oluyor mutlaka. Çimlerle ilgili konuştuk. Fenerbahçe zemini alttan ısıtıyor. Buna neden ihtiyaç duyduklarını sordum Aziz Başkan?a. Dereağzında lodos yaptığı vakit, zemin altı sularının vurduğunu ve çimleri çürüttüğünü söyledi.
Mecburen ısıtmak ve kurutmak zorundalarmış çimleri. Bunun yanı sıra yapay güneş ışığı veren paneller almışlar 700-800 bin euroya. Bana, ?sizin zeminin ısıtmaya ihtiyacı olmaz. Panellere ihtiyacınız olacak? dedi. Çünkü Türk Telekom Arena?nın bir tarafı vadiye açıldığı için su birikmesi söz konusu değil? ifadelerini kullandı.

Çatı için formül
?Türk Telekom Arena?nın çatısı tartışma konusu yapılıyor. Çatının olması, futbol oynamak için hayati bir konu değil. Ocak ayına da yetişmeyecek. Ancak 2.5 aylık bir dönemde bu kapakların montajını yaptırabiliyorsunuz. Almanya?da bu işin dizaynını yapan ekibi de getirdik. Sorun olmaz dediler. Kapakları TOKİ değil biz yapacağız. Bunun karşılığında da TOKİ aynı bedelle stadın içine ekstra masraf yapacak. Bu da aşağı yukarı 20 milyon TL tutuyor. Gelecek yıl 15 Mayıs ile Ağustos döneminde bu kapaklar takılabilir. Temmuz ayı içinde bunun anlaşmalarını yapıyoruz. Şunu söylemekte fayda görüyorum. Misafir takımların işi çok zor olacak. Zeminden bakıyorum, sonra çıkıp tribünlerin üst kısmından bakıyorum, ?Allah onlara kolaylık versin? diyorum.?

Kerem BOZGEYİK' Alıntı:
''Aziz Yıldırım ile fikir alış-verişi'' kulağa pek hoş gelmiyor!
Bana'da hiç hoş gelmiyor,Türkiye'de spor camiası içinde fikir alışverişi yapılacak adam kalmadı sanki,Bu konuda fikri sorulabilecek bir sürü değerli Galatasaray'lı abilerimiz vardır mutlaka gidipte sen böyle konular için rakip takımın antipatik başkanıyla fikir alışverişinde bulunuyorsun,Gerçek Galatasaraylıları küstür kulübe,git elin başkanıyla iyi geçin,dost ol,yeni sezon'da hakem hataları olduğunda o fikir alışverişinde bulunduğun adam federasyona baskı yaparken sen olan biteni seyret,kendi kulübünün içinde olan hiçbir krizi yöneteme,haldun üstünel konusunda çıkıp bir basın toplantısı bile yapama,her dediğine inanan kesimi hep aynı tarz laflarla uyut,sonra bunları dile getirdiği zaman muhalefet kötü olsun.

Yine tepki gösterenler olacaktır ama bakın biz stadımızı daha yeni yapıyoruz adamlar stadı yıllar önce bitirdiler,şimdi salonlarını bitiriyorlar gelecek karanlık değil tabi ama bazı şeyleri biz geriden takip ediyoruz,elbet bizimde güzel bir salonumuz olacak ama 3-4 yıl sonra belki,sadece bunu belirtmek istedim.

G.Saraylılara büyük müjde
20 Temmuz 2010Galatasaray?ın Stat ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, Galatasaraylılara müjdeyi verdi.

Radyospor?da Özgür Sancar?la Haber Özel Programı?nda açıklama yapan Çelebi, stadın Ocak ayında maç oynanabilecek seviyeye geleceğini belirterek, 2011 Mayıs?nda da açılır-kapanır çatının monte edileceğini söyledi. Bu konuda, başkan yardımcı Yiğit Şardan?la , hakarete varan nitelikte bir tartışma yaşadığı iddialarını rededen Çelebi, yeni stadın, 1 Ekim?de devreye gireceğini belirterek, ?4 bin 4500 kapasiteli bir otoparkı var Seyrantepe?nin ayrıca metroya bağlı da 2 bin araçlık bir otopark da olacak. Ulaşım altyapısıyla koordine edilen bir yapı ve uzay üssü gibi olan, teknoloji düzeyi çok yüksek olan bir stat? dedi.

Işın Çelebi, asıl müjdeyi Riva?yla ilgili olarak verdi. ?Galatasaray'da bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi kurma kararı verdik? diyen Çelebi, ?Buradan çok büyük bir gelir elde edeceğiz. 200 bin metrekaresine inşaat yapılacak. 800 bin metrekaresi yeşil alan olacak. 200 bin metrekaresi orman alanı olarak kalıyor. 844 konut yapılacak ve bunlar çevreyi koruyan, ekolojik dengeyle uyumlu konutlar olacak. Belki Riva Deresi?ni de temizleyip Riva Deresi?yle de bağlantısını sağlayacağız. Orası İstanbul?un akciğeri ve Galatasaraylıların da oturmak isteyeceği Kemerburgaz?ın 10 katı daha kaliteli bir site çıkacak ortaya. Buradan Galatasaray 200 milyon doların üzerinde bir gelir elde edecek. Bu gelirin yarısını, yeni gayri menkul elde etmek için kullanacağız? şeklinde konuştu.

İşte Işın Çelebi'nin açıklamaları:

STAT İNŞAATINDA ÇOK BÜYÜK ENGELLERİ AŞTIK
Stat inşa projesinde, 2006 yılından beri dağları aşarak ilerledik; bugün geldiğimiz nokta işin bitme noktası. Ocak, 2011?de yeni stadımız maç oynanabilecek seviyeye gelecek. Şu anda iç mimari açısından ince işler yapılıyor. Bunların da bitişi Aralık?ta olacak. İşler tempolu olarak yürüyor. Çalışmalardan ve gelinen aşamadan son derece memnunum.

STADIN AÇILIR-KAPANIR ÇATISI MAYIS 2011?DE MONTE EDİLECEK
Yiğit Şardan?la birbirimizi küçük düşürücü nitelikte bir tartışma yaşamadık. Yönetim Kurulu?nda yapılması gereken bir müzakere yapıldı. Son derece normal bir fikir alışverişidir. Bu tartışmalar sonunda stadın çatı kapaklarının kapatılmasına karar verildi. Mayıs 2011?de açılar-kapanır kapakla ilgili sistemlerin montajını yapacağız. Bu konuda yaptığımız tartışmalar Galatasaray?ın geleceğini düşünen son derece rasyonel tartışmalardı. Bu konuda protokoller imza aşamasında bitince duyuracağız.

UZAY İSTASYONU GİBİ BİR STAT YAPIYORUZ
Yeni stadımız, Türkiye?ye örnek olacak bir projedir. Devreye girdiği zaman herkes görecek; çünkü metro bağlantılarıyla birlikte 1 Ekim?de açılıyor. 35 bin kişi gelip-gidebilecek. TEM Otoyol bağlantısı yapılıyor. Yol olarak Cendere Deresi?nde Stat?a bir bağlantı yapılması için uğraşıyoruz. 4 bin 4500 kapasiteli bir otoparkı var Seyrantepe?nin ayrıca metroya bağlı da 2 bin araçlık bir otopark da olacak. Ulaşım altyapısıyla koordine edilen bir yapı ve uzay üssü gibi olan, teknoloji düzeyi çok yüksek olan bir stat.

200 MİLYON DOLARLIK PROJE
Bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi kurma kararı verdik Galatasaray?da. Riva?da 1 milyon 200 bin metrekare arazimiz var. Büyük Şehir Belediyesi?nden proje onaylarını aldık. Anıtlar Kurulu?ndan 3 kez onay aldık ve ruhsatlarını aldık. Şimdi inşaat aşamasına geçecek. Eylül ayında ön yeterlilik ilanı vereceğiz. Ona göre teklifleri toplayıp, inşaatı nasıl gerçekleştireceğimize kara vereceğiz. Buradan çok büyük bir gelir elde edeceğiz. 200 bin metrekaresine inşaat yapılacak. 800 bin metrekaresi yeşil alan olacak. 200 bin metrekaresi orman alanı olarak kalıyor. 844 konut yapılacak ve bunlar çevreyi koruyan, ekolojik dengeyle uyumlu konutlar olacak. Belki Riva Deresi?ni de temizleyip Riva Deresi?yle de bağlantısını sağlayacağız. Orası İstanbul?un akciğeri ve Galatasaraylıların da oturmak isteyeceği Kemerburgaz?ın 10 katı daha kaliteli bir site çıkacak ortaya. Buradan Galatasaray 200 milyon doların üzerinde bir gelir elde edecek. Bu gelirin yarısını, yeni gayri menkul elde etmek için kullanacağız. Böyle bir çalışmamız var. Galatasaray?ın bütçelerini bağımsız denetime tabi tutmuştuk. Bunu UEFA normlarına oturttuk. Şirket birleşmesini de son aşamaya geldik.

İCRAATLARIMIZ KARŞISINDA HERKES ŞAŞIRACAK
Yönetim olarak şu anda yaptığımız işler göze gözükmüyor; ama bir anda müthiş bir arabanın piyasa çıkması gibi hayret uyandıracak. Şu anda son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.

LAF YERİNE İŞ ÜRETİYORUZ
Futbol takımımız için arkadaşlarımız çok büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Yeni sezon hayırlı olacak. Ben antrenörümüzün de ilk bir yıllık alışma dönemini geride bıraktığını düşünüyorum. Bu sezon Galatasaray?ın sezonu olacak. Ayrıca, yönetim düzeyinde sürekli kriz varmış havası yaratanlara en iyi cevabı projelerimizi bitirerek veriyoruz. Bizim işimiz projeleri bitirmek. Laf yetiştirmek yerine iş yetiştirmeye çalışıyoruz. Laf yerine iş üreteceğiz. Laf üreterek bir yere varılamaz.