Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Konuya yaklaşık 2 yıldır girdi yapılmamış zaten benimde aklıma bugün hizmete giren yeni Voleybol salonumuzdan (Daikin Park) sonra geldi bu basketbol salonunun durumu nedir diye, Son yapılan açıklamalara bakılırsa Gençlik ve Spor genel müdürlüğü ile anlaşılmış, İnşaatı yapacak firmada Dumankaya olacak gibi duruyor, Söylenene göre bir önceki hayata bir türlü geçemeyen proje üzerinden yürüyeceklermiş, O projeye model olan salonun Chicago Bulls’un maçlarını oynadığı United Center olduğu yazıyordu, Kapasite 13.000 kişi deniyor umarım çok uzatmadan bu işe başlanır..

3 milyonluk takımla 130 kişiye oynarlar artık.

Gönül ister ki bütçe 3 değil 23 milyon olsun ama olmuyor, Yıllardır bir şekilde iyi bir sponsor bulunamıyor, Zamanında çok iyi bir sponsorlukla gelecek olan Kombassan Holdingin sponsorluğunun o zamanki iktidar tarafından engellemesinden beri bu sponsorluk işlerinde hep aklımı kurcalayan soru acaba aynı engellemeler hala var mı? Malum Türk Telekom ve THY isimleri konuşulmuş ama olmamıştı aynı durum Bayan Voleybol takımın da yaşandı, geçen sezon adı geçen sponsorluk nedense son anda gerçekleşmedi..

Salon konusu ise takım bütçesinden daha önemli benim için, Benzer olduğu için Voleybolu örnek verdim, Mesela Salon için kira ödüyorsun (Her maç ve antrenman için) ama cüzzi bir gelir olsa da satılan biletten para alamıyorsun TVF'ye kalıyor, Reklamlardan pay alamıyorsun, Maç yayınından da bildiğim kadarı ile bir gelir yok sadece iddaa, varsa sponsor ve kulüp yönetimi hakkına ne kadar düşüyor derse o kadar, Bu yüzden bütçeleri çok yüksekte olsa ECZ kendi salonunda oynuyor, FB geçen hafta Metro Enerjide oynadı, VB Bağlarbaşına kendi salonunu yapıyor, Basketbol'a gelirsek FB ve BJK'nin kendi salonları var bizimde kendi salonumuzun olması takım bütçesinden daha önemli.

Bütçe 3 olunca maça gelmeyecek olanlar 23 olunca geliriz diyorlarsa hiç zahmet etmesinler taraftarlık takım bütçesi ile orantılı olamaz, Bütçe tabi ki önemli ama başarı için tek parite değil yoksa, Erkek Basket, Kadın Basket, Bayan Voleybol ve Erkek Voleybol şubelerine tarihin en iyi bütçeleri verildiğinde en kötü sezonlarını yaşamazlardı, İki senedir çok iyi performans ortaya koyan, geçen sene finali belkide Şampiyonluğu kıl payı kaçıran (Maç içinde setlerde öndeyken Pasörümüz sakatlanmıştı), Bu sene ligde ve Avrupa'da gümbür gümbür oynayan takımın bütçesi bir önceki sene takımda yer alan 2 oyuncunun ücretinden daha az.

Tamam Yönetim basiretsiz ama bu bir bahane olarak fazlaca kullanılıyor son zamanlarda özellikle de kaybedilen maçlardan sonra, ''Branş fark etmeden''

Gönül ister ki bütçe 3 değil 23 milyon olsun ama olmuyor, Yıllardır bir şekilde iyi bir sponsor bulunamıyor, Zamanında çok iyi bir sponsorlukla gelecek olan Kombassan Holdingin sponsorluğunun o zamanki iktidar tarafından engellemesinden beri bu sponsorluk işlerinde hep aklımı kurcalayan soru acaba aynı engellemeler hala var mı? Malum Türk Telekom ve THY isimleri konuşulmuş ama olmamıştı aynı durum Bayan Voleybol takımın da yaşandı, geçen sezon adı geçen sponsorluk nedense son anda gerçekleşmedi..

Salon konusu ise takım bütçesinden daha önemli benim için, Benzer olduğu için Voleybolu örnek verdim, Mesela Salon için kira ödüyorsun (Her maç ve antrenman için) ama cüzzi bir gelir olsa da satılan biletten para alamıyorsun TVF'ye kalıyor, Reklamlardan pay alamıyorsun, Maç yayınından da bildiğim kadarı ile bir gelir yok sadece iddaa, varsa sponsor ve kulüp yönetimi hakkına ne kadar düşüyor derse o kadar, Bu yüzden bütçeleri çok yüksekte olsa ECZ kendi salonunda oynuyor, FB geçen hafta Metro Enerjide oynadı, VB Bağlarbaşına kendi salonunu yapıyor, Basketbol'a gelirsek FB ve BJK'nin kendi salonları var bizimde kendi salonumuzun olması takım bütçesinden daha önemli.

Bütçe 3 olunca maça gelmeyecek olanlar 23 olunca geliriz diyorlarsa hiç zahmet etmesinler taraftarlık takım bütçesi ile orantılı olamaz, Bütçe tabi ki önemli ama başarı için tek parite değil yoksa, Erkek Basket, Kadın Basket, Bayan Voleybol ve Erkek Voleybol şubelerine tarihin en iyi bütçeleri verildiğinde en kötü sezonlarını yaşamazlardı, İki senedir çok iyi performans ortaya koyan, geçen sene finali belkide Şampiyonluğu kıl payı kaçıran (Maç içinde setlerde öndeyken Pasörümüz sakatlanmıştı), Bu sene ligde ve Avrupa'da gümbür gümbür oynayan takımın bütçesi bir önceki sene takımda yer alan 2 oyuncunun ücretinden daha az.

Tamam Yönetim basiretsiz ama bu bir bahane olarak fazlaca kullanılıyor son zamanlarda özellikle de kaybedilen maçlardan sonra, ''Branş fark etmeden''

Sözlerinize kısmen katılıyorum. Eğer bir ligin içinde mücadele ediyorsanız o ligde rekabetçi olmalısınız. Rakiplerinizden biri, ikisi Avrupanın zirvesine oynarken siz ligi orta sıralarda oynamak için bir takım kurarsanız takipçisi de o vizyon kadar olur.
Şuna katılıyorum, eğer sporseverseniz branşı ve konumu farketmeksizin gider maçları izlersiniz. Mücadeleyi, azmi, inancı alkışlarsınız. O zaman şampiyon olmak ya da kümede kalmak değildir önemli olan. Maç maç oynanan oyunun keyfini çıkarırsınız.
Bizim ülkemiz spor ülkesi değil malesef. Bizde taraftarlık var. Bizde taraf olmak var. İşte o yüzden sadece en büyük rakibinizle oynadığınız maçlar kapalı gişe oynanıyor diğer maçlarda bedava alsanız içeri kimseyi bulamıyorsunuz. 13 değil 23 binlik salon da yapsanız bu değişmeyecek. Kimse basketbolun ve sporun doğasını bilmeyecek önemsemeyecek.
Yönetimlerin basiretsizliğine de, kolaycılığına da kızıyorum. Bu eleştirim tüm yönetimlere. Futbolun bütçesini %1 kıssanız bir adamakıllı basketbol takımı kurabilecek tasarruf sağlayabiliyorken onlar amatör şubelerin yükünden kurtulmanın derdindeler hep. Yani okulları kapatınca maarifi idare etmek çok kolay diyorlar. Yahu Hamitten kurtulsan basketbolun bütçesine göz koymaya gerek kalmıyor. Tarık için ödenen bonservis ile Ekateringburg'dan daha iyi bir kadın takımı kurabiliyorsun.
Sporun ruhunu bilerek, Avrupa'da gümbür gümbür oynayan kadın voleybol takımını yürekten alkışlamalıyız. Ama bilelim ki o kupa Avrupa'nın 2 numaralı kupası. Paranız yoksa 1 numaralı kupada iddialı olma şansınız yok. Ne futbolda ne basketbol ne de voleybolda. Seçim yapmak gerek, ya amatör olup amatör ruhla, sportmence mücadele edeceksiniz ya da en tepeye hedef koyacaksınız. Ben ikisine de varım.

Çoğuna katılıyorum;ama sponsor konusunda katılmıyorum.. Salon konusu amatör branşlar için çok önemli. Voleybol da salonumuz olması çok güzel. İnş basketbolda da kendi salonumuzda oynarız. Benim için 2 konu çok önemli. Bir gelir getirisi olan salonumuz olması; bir de alt yapıdan oyuncu çıkartabilmek. Biz basketbolda 2 konuda da geri kaldık. Sponsor bulamadık veya başkaları engelledi demek beni çok ikna etmiyor. Galatasaray spor külübü'nün 25 milyon taraftarı ve yaklaşık 12.000 civarında üyesi mevcut. Bunların bazıları iş adamı; bazıları üst düzey yönetici v.s. Bu kadar büyük camiada sponsor bulamıyoruz veya engelleniyor demek doğru gelmiyor bana.

Galatasaray salon konusunda bütün sorunları çözdü finansman da tamammış yakında lansmanı yapılacak. 13.660 kapasiteli salon geliyor. via @eyupyildiznet

ben projeyi merak ediyorum. Eğer çok amaçlı bir salon olursa salon sporlarının makus talihi değişir.

İçinde ufak bir salon daha olacağı ve Voleybol maçlarının burada oynanacağı söyleniyordu ama Voleybol salonu geçen hafta Ataşehir Taç Spor tesislerinde açıldı (Daikin Arena) çok da güzel olmuş emeği geçenlere teşekkürler..

Salon projesinin daha önce Ünal Aysal zamanında yapılan proje üzerinden yürüyeceği söylenmişti, O projede Chicago Bulls'un salonunu örnek almıştı umarım bu doğrultuda devam eder, Daha önce Salon projesine karşı çıkan Divan ve Kongre üyelerini arıyor gözler şimdi nerelerdeler acaba..

İçinde ufak bir salon daha olacağı ve Voleybol maçlarının burada oynanacağı söyleniyordu ama Voleybol salonu geçen hafta Ataşehir Taç Spor tesislerinde açıldı (Daikin Arena) çok da güzel olmuş emeği geçenlere teşekkürler..

Salon projesinin daha önce Ünal Aysal zamanında yapılan proje üzerinden yürüyeceği söylenmişti, O projede Chicago Bulls'un salonunu örnek almıştı umarım bu doğrultuda devam eder, Daha önce Salon projesine karşı çıkan Divan ve Kongre üyelerini arıyor gözler şimdi nerelerdeler acaba..
Hala karşılar.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Daha önce yazdım yine tekrarlayayım; Şu salon projesini hayata geçirmeyi başarırlarsa şu yönetimi güzel anarım. İnşallah doğrudur ve o salon yapılır.

Taçspor Daikin Arena çok güzel olmuş. Yapanların ellerine sahip. Yönetime çok teşekkür ederim kendi adıma. İnş aynı başarı basketbol salonu içinde olur. Bu yönetim az da olsa iyi işler de yaptı; Ancak çok kötü hatalar da yaptı. İnş salon projesi hayata geçer de yönetimi güzel anarım.

HD3SkQE.jpg

AOzaLCY.jpg

Cumartesi mali kongreyi baştan sona izlemiş biri olarak Başkanımız Dursun Özbek'in salon yapımı konusunda aldığı izni (ya da ruhsat) gösteren slaytta ıslak imzalı resmi kağıtta salonun 10.000 kişilik olarak izni alındığını gördüm. Bunu söylerken Başkan "10 bin 12 bin kişilik bir salon" diye bahsetti. 10.000 kişilik izin alıp 12.000 kişilik salon yapabiliyor muyuz? Ayriyeten gözüken o ki yönetim görev süresini tamamlayabilirse ilk gerçekleştirecek ya da başlanacak proje salon projesi.

Gosterilen arazi Ipekci'nin arazisinden kucuk.10.000 kisilik salonun sigacagindan emin degilim.

Metrekare olarak 10.000 -13.000 kişilik salon yapılabilir. Ipekci arazisi kadar alan gerekmiyor zaten. Önemli olan resim de kalmaması arkadaşların dediği gibi. Bildiğim kadarıyla Ünal Aysal buna benzer projesi var dı. Ama yapılması. İnş Genel kurula bu proje gelip onaylanır; en kısa zaman içeresinde de hayata geçer. Çünkü Genel kurul da başkanın açıklamasın da söylediği gibi amatör branşlar yılda yaklaşık 30 milyon usd açık vermek te. Bu da en önemli sorun zaten. Bu şekil de gitmez bu işler. Bazı arkadaşlar bu tutarın yüksek olduğunu düşünebilir. Ancak bu tutar yanlış olmadığını düşünüyorum. Alınan tüm oyuncuların vergilerini kulüpler karşılıyor örnek verecek olursak. Bu da az rakam tutmuyor. Bu yüzden kulüpler devlet ten bu vergilerin muaf olmasını istiyor. Ayrıca alt yapı maliyetleri var v.s

Yuvarlak şekilde olmasın ipekçi tarzı kare bir tarz olmalı tavan içe doğru alçalmalı bu baskıyı arttırır. İpekçi'ye göre dizayn etsinler yeter.