Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Onlar salonlarını takıma yardımcı olacak taraftar etkisini yaratmaktan çok. Taraftarlara bir panayır ortamı yaratmak için düşünülmüş gibi çoğu. Verdiğiniz resimler bence başarılı. Tek bölüm en arkada (11.000 kişi) loca olduğunda, çok uzak kalır. O locayıda kimse almaz. Gibi geliyor bana. Birde olimpiyat stadı gibi kocaman tribünde az kişi olduğunda bu sefer çok boş gözükür. Her maç full oynasan daha iyi olur tabi ama. Şartlar mecbur ediyor sanki.

Localar daha yakin olmasi icin, 1. katin yaklasik 20-25 sirali olmasi gerekiyor.
FB salonun'da 1. kat 23-25 sirali gibi.

Abdi Ipekci 26 sirali + 4 sira potatif tribün.

Tek dik katli tribün yerine cok katli tribünün avantaji, az seyirci maclarda 3. veya 2. kat kapanir
Ama bize uygunmu?
http://thewisconsinbadgers.com/images/wallpaperbasketball/kohl_center_lg.jpg
http://api.ning.com/files/NG6KM6EsW...BxwX0CtE5-yUTPJBj6wnw9qsFlAX/18wisconsin.jpeg

Eski ve suanki proje'ye bakarsak, sanki tribünleri Basketbol sahasina göre, yani yakin yapmicaklar gibi.

Tribünler daha uzakta olacak.

Cok katli salonun diger avantaji, eger alt katlar yatay ve üst katlar dik olursa sira kazanmis olursun, Yani salon okadar yer kaplamaz

Bu stadyum'daki 3. kat gibi
http://i.imgur.com/DPsmAnB.jpg

BONUS :D
http://www.lapayne.com/prodimages/SP_CBB_034_LG.jpg

Loca en arkaya derken tek kat istenildiği için tek katlı düşünülerek en arkayı kastetmiştim. 2 katlı bence mantıklı. 2 kat arasında da 2 ön dış sıra koltuklu. Vip hizmeti verilen kapalı loca yerinde olur. 3 kat 11.000 kişi için çok saçma. Sahadan bakan karşı apartman balkonundan izleniyormuş hissi veriyor.

2 kat olduğunda bence 1. kat 30 sıra yeterli olur. Tabi kaç koltuk sığacağıda önemli. Kısa ve orta vadede, düşük profilli maçlarda, yapılacak faaliyetlerle beraber kaç kişi gelebileceği hesaplanarakta değerlendirilmesi gereken de bir konu. 3 katlı salonda birşey çok güzeldi yanlız. İlk 5. sıra hafif eğim. Sonraki 25 sıra açıda kırılmayla daha yüksek eğimle iyi olacağını düşünmüştüm. Hakikaten kırılma iyi duruyor. Fakat verdiğiniz resimdeki salonda saydım ilk bölümde 23 sıra var. Oda az duruyor.

Localar en arkada yapıldığında satılabilecekse tek katta olur. Tribünlerdeki yükselme açısında 2 kırılma yapılır. 5. ve 30. sıralar olamak üzere. Full doluyken daha etkili olur. Ancak fazla dolu değilken arka tarafı kapatma olanağın bu sefer olmaz. Kızların maçı var. Voleybol maçı var. Bu seferde az sayıda taraftar yekpare koca tribünde ata kelebek konmuş gibi durur.

Biten projenin resimleri eklememisim :)

1. kat 33 sirali
2. kat 14 sirali

sadece 1. kati localar (73 tane) 11,062

ym1tYQa.jpg

p0pioVW.jpg

01x7zdC.jpg

LDYlgHv.jpg

x4RJ2Cw.jpg

Ancak dedigim gibi, benim istedigim proje tek, dik katli bir proje. Sadece kameranin / protokoluk oldugu tribünde 2-3 kat olabilir. Katlar arasi VIP loungelar ve localar Barcelona gibi en üstte

Sercan bey koyduğunuz resimler size mi ait yoksa kulübün çalışması mı?

10.000 kişilik baskıyı sağlayabileceğimiz bir salon bize yeterli.Belki 7-8 bin bile düşünülebilir.
Amaç bazı maçlarda olağanüstü atmosfer sağlamak değil,her maç aynı atmosferi sağlamak.
2-3 bin kişinin gittiği normal maçlarda bile atmosferi belli noktaya çıkarmak çok önemli.

Bizim basketbolda ortalamayı alsanız erkek takımında 4000 i geçmez diye düşünüyorum. Belli maçlarda salonu doldurabiliyoruz. Bu yüzden büyük salon yap caz diye yüksek katlı salon olmasına gerek yok. 8 bin kişilik olsun ama güzel olsun.

Dediğinizin haklı yönü var ancak bazı kesin olumsuzluklarıda var. Eurolig'in 10.000 kişinin üstünden salonlarda mücadele edilmesi istendiği şeklinde bir haber ouduğumu hatırlıyorum. Dolayısıyla bu baştan olmaz zaten. Sonra bu sadece günü düşünmek olur ve gelecek projeksiyonu olmaz. Oysa yapacağımız salonda belki 50 sene oynayacağız. Hayatımda gördüğüm değişiklikleri düşününce gelecekte yaşamın nasıl değişebileceğini kestirmek bile zor. 7000 kişiye siz sıcak bakıyorsanız. O zaman 1000 daha düşürün. 6000 kişiyi ilk bölüm alır heralde zaten. Karartma yapıldığında zaten tek katlı gibi olur.

Seyirci sayısına gelince. Eurolig'te oynarken bile kendi kendine çok daha fazla seyirci vardı. Sonra Ben Bakırköy'lü olmama rağmen, Zeytinburnu bana bile hep çok soğuk gelmiştir. Ulaşımıda zordur arabası olmayan için. Yeni salon stadın yanında olacak. Bunun dahi pozitif etkisi olur. Bir başka olay. Seyirci sayısını artırılmasına dönük forumda dahi gayet doğru şeyler biliniyormuş, yazıldı. Vizyonu olan bir yönetim gelir. Bunları yapar 2 sene sonra. Dolayısıyla böyle uzun vadeli yatırımlar günü düşünerek değil. Geleceği düşünerek yapılmalıdır.

Birde salonu güzelleştirmenin başka yolları çok. Mimarın yaratıcılığına, estetiğine kalıyor. Mesela paylaşılan Barcelona'nın salonunda asimetri modern bir hava katmış. Çok değişik şeyler yapılabilir.

Dediğinizin haklı yönü var ancak bazı kesin olumsuzluklarıda var. Eurolig'in 10.000 kişinin üstünden salonlarda mücadele edilmesi istendiği şeklinde bir haber ouduğumu hatırlıyorum. Dolayısıyla bu baştan olmaz zaten. Sonra bu sadece günü düşünmek olur ve gelecek projeksiyonu olmaz. Oysa yapacağımız salonda belki 50 sene oynayacağız. Hayatımda gördüğüm değişiklikleri düşününce gelecekte yaşamın nasıl değişebileceğini kestirmek bile zor. 7000 kişiye siz sıcak bakıyorsanız. O zaman 1000 daha düşürün. 6000 kişiyi ilk bölüm alır heralde zaten. Karartma yapıldığında zaten tek katlı gibi olur.

Seyirci sayısına gelince. Eurolig'te oynarken bile kendi kendine çok daha fazla seyirci vardı. Sonra Ben Bakırköy'lü olmama rağmen, Zeytinburnu bana bile hep çok soğuk gelmiştir. Ulaşımıda zordur arabası olmayan için. Yeni salon stadın yanında olacak. Bunun dahi pozitif etkisi olur. Bir başka olay. Seyirci sayısını artırılmasına dönük forumda dahi gayet doğru şeyler biliniyormuş, yazıldı. Vizyonu olan bir yönetim gelir. Bunları yapar 2 sene sonra. Dolayısıyla böyle uzun vadeli yatırımlar günü düşünerek değil. Geleceği düşünerek yapılmalıdır.

Birde salonu güzelleştirmenin başka yolları çok. Mimarın yaratıcılığına, estetiğine kalıyor. Mesela paylaşılan Barcelona'nın salonunda asimetri modern bir hava katmış. Çok değişik şeyler yapılabilir.
Önceki safaya eklediğniz görseller sizin projenize mi, kulübün projesine mi ait?

Sevgili Semih,

o resimlerde tez projem gözükiyor. Kulübün yaptigi proje bambaska.
Bende Aysal zamaninda yapilan proje var ve tribünler daha cok böyle
https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Roma_-_PalaLottomatica_-_Virtus_Roma-Olimpia_Milano_2008-09.jpg

Tribünler ise sahaya baya uzakti Aysal projesinde.

Özbek projesi ise Aysal projesine benziyor, ama tribünler dikdörtgen, ama yine'de saha'ya uzak
http://resmim.org/i/resmimorg-a66bf946b544e68a5357c9d8b4486cb5.jpg

Serdar bey,

esas Sinan Dome tribün acisindan gayet iyi.
Pota arkalari locasiz
1. kat kisa ve localar yakin
2. kat büyük ve taraftara uygun

SInan Erdeme benzeyen proje olabilir.
Sadece pota arkasi daha dik ve tek katli olani
https://upload.wikimedia.org/wikipe...roma.jpg/1000px-Sinan_Erdem_Dome_Panaroma.jpg

Ben verdiğiniz projeyi klübün projesi sanmıştım. Sizinmiş. Benim en beğendiğim sizinkisi. Tebrik ederim. Sizi. Romanın salonu dokudan dolayı galiba. Modern bir havası var. Ancak bence kötü proje. Yani bu udurmda Aysal'ın ve klübün projeleride kötü. Benim bahsettiğim köşelerin oval dönülmesi. Ve tribünlerin 4 cephesiyle yakpare olması. Sinan Erdem'de de o yok. 4 cephede 4 ayrı tribün var gibi. Sizin projede ufak değişklikle 4-5. sıra sonunda 1. bölümdeki diğer sıralar açı kaymasıyla daha dik yüksekdimi harkulade. Birde salon 13.000 diyor. Ligtv nin yayın caps'inde. Yer yeterli 13.000 kişilik olabiliyorsa olsun. 2. bölüm de 30 sıra veya ona yakın olsun. Az taraftarlı maçlarda zaten kapatılacak. Çok taraftarlı maçlarda da dolar.

Yeni yapılacak salonda ne kadar loca olursa kadar gelir demek. Salon konusu Sponsor ile bir an önce harekete geçirilmeli. Yeni salon yıllık ortalama 4 milyon € civarı gelir getirecektir.

Eğer Eurocup'ı kazanırsak bence güçlü sponsor bulabiliriz tabi yönetim takoz koymazsa. Hayırlısı ile şu kupa bir gelsin devamı güçlü bir sponsorla eurolig şampiyonluğu diyorum. Şu Efes'in bütçesi bizde olsa bu seyirci gücüyle Eurolig şampiyonluğu hiçte hayel değil.