Basketbol Süper Ligi 8. Hafta | Galatasaray Nef - Fenerbahçe Beko

Bizim bir organizasyonumuz var Galatasaray Nefle baslayan ve bu sene daha ikinci senesi olan.

Bundan önce organizasyon felan yoktu. Her 2-3 senede yönetimi degisen, basketboldan anlamayan basketbol yöneticileri atayan ve onlarin hal ve keyfiyesine göre bi idari ve teknik kadro kurulan bi subeydi. Örnekler: Can Topsakal, Ömer Cansever, Mahmut Recevik gibi gibi basketboldan anlamayan yöneticilerin elinde oyuncak haline gelen bi subeydi.

Bugün biri Mensah-Bonsu diğeri N'Dong tarzı iki pota altımız olsaydı çatır çutur yerdik Feneri yine.

Katılıyorum. Hatta Ndour ile Kravish ikilisi olsa bile yenerdik. İnsan cidden şaşırıyor nasıl bu kadar hatalı uzun seçimleri yapılmış? İnşallah tez zamanda yanlıştan dönerler.

Bizim bir organizasyonumuz var Galatasaray Nefle baslayan ve bu sene daha ikinci senesi olan.

Bundan önce organizasyon felan yoktu. Her 2-3 senede yönetimi degisen, basketboldan anlamayan basketbol yöneticileri atayan ve onlarin hal ve keyfiyesine göre bi idari ve teknik kadro kurulan bi subeydi. Örnekler: Can Topsakal, Ömer Cansever, Mahmut Recevik gibi gibi basketboldan anlamayan yöneticilerin elinde oyuncak haline gelen bi subeydi.

Hayır şu andada yok.Buna organizasyon diyeceksek birtakım açıklamalardan kaçınmamız ve tamamen net olmamız lazım.

Mesela Canaan'a teklif yaptık ama Euroleague'i seçti gibi.

Sonra daha hazırlık sürecinde takım gözle görülür olumsuz sinyallar verirken ''hedefimiz Şampiyonlar Ligini kazanmak'' ''Lira olarak artışımız oldu'' gibi açıklamalardan uzak durmak lazım.

2 ayda vazgeçtiğimiz oyuncular için bile ''özellikle istediğimiz oyunculardı'' gibi açıklamalardan uzak durmak lazım.

Pota altında ciddi sıkıntın varken gidip gereksiz şekilde Hummer transferi yapmamak lazım.

Evet geçen sezonu iyi geçirdik ama üzerine koyabilmiş değiliz.Sürekli düşük bütçelerle mücadele edersekte gelişim gösteremeyiz.

Hâlâ bunu böyle yapsaydık böyle olurdu, şu olsaydı yenerdik vs. diyen var. Yenemezdik kardeşim!

Rakibin kadrosu 10 üzerinden 8 ise, seninki 3.
Bir sürü defon var. Bir yerin kurtarsa başka yerin sos verecek.

Normal şartlarda 100 maç yapsan 98’ini kaybedersin.

Vasatlık, uzun yıllardır Galatasaray basketboluna işlemiş durumda, hiç değişecek gibi de durmuyor.

Hayır şu andada yok.Buna organizasyon diyeceksek birtakım açıklamalardan kaçınmamız ve tamamen net olmamız lazım.

Mesela Canaan'a teklif yaptık ama Euroleague'i seçti gibi.

Sonra daha hazırlık sürecinde takım gözle görülür olumsuz sinyallar verirken ''hedefimiz Şampiyonlar Ligini kazanmak'' ''Lira olarak artışımız oldu'' gibi açıklamalardan uzak durmak lazım.

2 ayda vazgeçtiğimiz oyuncular için bile ''özellikle istediğimiz oyunculardı'' gibi açıklamalardan uzak durmak lazım.

Pota altında ciddi sıkıntın varken gidip gereksiz şekilde Hummer transferi yapmamak lazım.

Evet geçen sezonu iyi geçirdik ama üzerine koyabilmiş değiliz.Sürekli düşük bütçelerle mücadele edersekte gelişim gösteremeyiz.
Elbette hatalar yapiliyor. Elbette eksiklikler mevcut buna sözüm yok zaten. Fenerbahce de mesela obradovicten sonra dogru kocu bulmak icin kac tane koc degistirdi.
Oyuncu secimindede bütcen fazla olsun eksik olsun hatalar olabiliyo.

Bu elestirileri yapmak gayet dogal zaten. Ama bunlari yaparken de daha iki-üc yil öncesinde fiba da onlarca dosyamizin oldugunu. Alacaklar ödenmedigi icin transfer yasagi aldigimizi. Bu yüzden basketbolda itibarimiz zedelendigi ve bazi menajerlerin bizle calismak istememesi gibi durumlari unutmamak lazim.

Benim demek istedigim biz bu schemayla ve bu insanlarla dogru yoldayiz.

Hâlâ bunu böyle yapsaydık böyle olurdu, şu olsaydı yenerdik vs. diyen var. Yenemezdik kardeşim!

Rakibin kadrosu 10 üzerinden 8 ise, seninki 3.
Bir sürü defon var. Bir yerin kurtarsa başka yerin sos verecek.

Normal şartlarda 100 maç yapsan 98’ini kaybedersin.

Vasatlık, uzun yıllardır Galatasaray basketboluna işlemiş durumda, hiç değişecek gibi de durmuyor.

Nereye yenemiyorsun ?

Senin iki tane sağlam beş numaranın olması demek, maç başına ortalama 15-20 sayı, ve yine ortalama 15-20 ribaund ve McGee - Ennis gibi potaya hücum eden oyuncuların alanını genişletip daha rahat gitmesini sağlaman demek.

Sezon ortasına geldik. Nokta atışlar yapılması lazım. Yoksa bu sezon da iptal olur.

Sadece Dee Bost'un ve Dylan Ennis'in insan üstü çabalarının boşa gitmesine üzüldüm. McGee'nin ve biraz da Yunus Emre'nin dışında ciddi bir katkı gelmedi takımın geri kalanından.

Eğer bu mağlubiyet Göksenin ve Mahir kazmalarının takımdan kesilmesi için bir neden olmayacaksa , daha ne olacak ben bilmiyorum.

Sadece Dee Bost'un ve Dylan Ennis'in insan üstü çabalarının boşa gitmesine üzüldüm. McGee'nin ve biraz da Yunus Emre'nin dışında ciddi bir katkı gelmedi takımın geri kalanından.

Eğer bu mağlubiyet Göksenin ve Mahir kazmalarının takımdan kesilmesi için bir neden olmayacaksa , daha ne olacak ben bilmiyorum.

Göksenin Galatasaray'ın çocuğu, evladı vs. vs. vs. Yeter takımda kalması için bu sebep. Senelerce Sabri Sarıoğlu bu sıfatları kullanarak Galatasaray'da kalıp milyonları götürüp gitmedi mi ? İki üç rakip oyuncuyla kavgaya gir, boğazını sık, arada bir iyi oyna felan, bir de üstüne Galatasaray'ın evladıyım de. Ondan sonra en az 10 yıl Galatasaray Spor Kulübündesin. Hayatın maddi anlamda garantiye girdi işte.

Nereye yenemiyorsun ?

Senin iki tane sağlam beş numaranın olması demek, maç başına ortalama 15-20 sayı, ve yine ortalama 15-20 ribaund ve McGee - Ennis gibi potaya hücum eden oyuncuların alanını genişletip daha rahat gitmesini sağlaman demek.

Sezon ortasına geldik. Nokta atışlar yapılması lazım. Yoksa bu sezon da iptal olur.

Senin iki tane sağlam 5 numaran yok işte,
hiçbir zaman da olmayacak.
İki tane sağlam 5 numaran olursa, bu sefer guardın olmayacak. GS basketbolu bu ne yazık ki.

Galatasaray basketbolu Ergin Ataman'dan sonra sene içinde içerde alınan FB galibiyetiyle dönüyordu. Sezonun olayı oydu geçen sezonki heyecana kadar.. Bu sene içerde de kazanamadın, muhtemelen dışarda da kazanamayacaksın. Bu FB yeni koçuyla yeniden yapılanan bir takım olarak büyük ihtimalle bu sezon da şampiyon olacak ve EL'de de bir şeyler yapacak. Peki sen Galatasaray olarak daha ne kadar içerde FB'yi yenmekle avunacaksın fakir edebiyatı yaparak?

O yüzden kimse bana NEF ya da Erden Timur güzellemesi yapmasın bu saatten sonra.. Erden Timur geçen senenin üstüne bir şeyler koyabilseydi övgüyü hakedebilirdi. Görünen o ki bu takım hedeflerinden biri olan ligde finali kesinlikle başaramayacak. Daha Ocak gelmeden bu belli. CL'de şampiyonluk ya da final hedefi ise soru işareti ve hiç de pek kolay görünmüyor.

Sadık'ı maçın içine sokamadığımız için Mahir e kaldık 4.periyot başı oda bizi bitirdi malesef. Mahire drop yaptıramıdığımız için 4 e 3 hücum ettirdik adamları, Floyd niye denenmedi orada anlamadım.
Ennis ve bost bu kadar ekstra atmasa zaten maçın içine giremeyecektik, kalite farkı çok fazla insanın canı sıkılıyor bu işe.

Geçen seneki takımdan sadece Kerry tutulsaydı, bugün farklı olurdu. Alan açacak oyuncu eksiğimiz Sadık da gününde olmayınca iyice belirdi. Alan açamayınca rakibin üç uzunlu oyununa maalesef çözüm üretmekte zorlandık. Koç, oyuncular ve taraftar üzgün ancak yöneticiler ÜZÜLMEK yerine UTANMALI!

Galatasaray basketbolu Ergin Ataman'dan sonra sene içinde içerde alınan FB galibiyetiyle dönüyordu. Sezonun olayı oydu geçen sezonki heyecana kadar.. Bu sene içerde de kazanamadın, muhtemelen dışarda da kazanamayacaksın. Bu FB yeni koçuyla yeniden yapılanan bir takım olarak büyük ihtimalle bu sezon da şampiyon olacak ve EL'de de bir şeyler yapacak. Peki sen Galatasaray olarak daha ne kadar içerde FB'yi yenmekle avunacaksın fakir edebiyatı yaparak?

O yüzden kimse bana NEF ya da Erden Timur güzellemesi yapmasın bu saatten sonra.. Erden Timur geçen senenin üstüne bir şeyler koyabilseydi övgüyü hakedebilirdi. Görünen o ki bu takım hedeflerinden biri olan ligde finali kesinlikle başaramayacak. Daha Ocak gelmeden bu belli. CL'de şampiyonluk ya da final hedefi ise soru işareti ve hiç de pek kolay görünmüyor.

evet zaten NEF veya Erden Timur olmadan önceki senelerde her sene final oynuyorduk. NEF ve Erden Timur geldi güzelim subenin icine ettiler...

Ben icerde Fenerbahceyi yenmekle avunucak Galatasarayli tanimiyorum. Bizi Fenerbahceden en ayiran özelligimizde bu zaten.

Onlar yillarca 6-0 la avundular 20 senelik kadiköydeki yenilmezlilik serisiyle övündüler. Feneride icerde disarda yenilelim umrumda degil.

Önemli olan Play-Offta ne yapacagimiz. Gecen sene az kalsin Euroleague Sampiyonu Anadolu Efesi eleyip Finale kaliyorduk...benim icin basari kriteri bunlardir

evet zaten NEF veya Erden Timur olmadan önceki senelerde her sene final oynuyorduk. NEF ve Erden Timur geldi güzelim subenin icine ettiler...

Ben icerde Fenerbahceyi yenmekle avunucak Galatasarayli tanimiyorum. Bizi Fenerbahceden en ayiran özelligimizde bu zaten.

Onlar yillarca 6-0 la avundular 20 senelik kadiköydeki yenilmezlilik serisiyle övündüler. Feneride icerde disarda yenilelim umrumda degil.

Önemli olan Play-Offta ne yapacagimiz. Gecen sene az kalsin Euroleague Sampiyonu Anadolu Efesi eleyip Finale kaliyorduk...benim icin basari kriteri bunlardir
Şimdi söylediklerimi çarpıtma öyle demedim. Açıkçası bilmiyorum futbol taraftarı mısın? ama futbol taraftarları basketbolla ilgili durumlara genelde çok sığ bakıyor.
Geçen sene sonu itibariyle başarılı bir sezon oldu bu net ve Erden Timur ve kurulan yapı bütçenin düşük olmasına şerh koymama rağmen iyi işledi. Geçen sezon o bütçeye rağmen iyi oyuncular yakalandığı için başarılı olundu. Atılan zar tuttu. Bu sezon üstüne koyup büyüyerek devam etmeliydik ancak üstüne hiçbir şey koyulmadı ve benzer bütçelerle yine zar atıldı. Dolayısıyla bu sezon o zar tutmayınca takke düştü kel görüntü. Konulan hedefler yakalanamayacak net şekilde görünüyor.

Bilmiyorum buralarda yeni misin ama en başından beri söylediğim gibi model doğru yani şubenin AŞ olması ya da olamıyorsa bile en azından AŞ gibi yönetilmesi doğru fakat bütçeler düşük en baştan beri söylediğim gibi Galatasaray erkek basketbolunu yönetmek güzel bir iş orası güzel bir alan fakat bu 2 milyon dolar gibi bir rakama kapatılamamalı. Kimse el atmayınca ihale Erden Timur'a kaldı bu da GS yönetimlerinin basketboldaki başarısızlığıdır.

Yarı Final konusuna gelince bilmiyorum ne kadar zamandır takip ediyorsun ama Galatasaray basketbolu için Yarı final oynamak bir başarı değil. Küme düşme potasından sonra geldiği için güzel görünebilir ama başarı Final oynamaktır. Bu kulüp ilk defa geçen sezon yarı final oynamadı. Ertuğrul Erdoğan döneminde dahi yarı final oynandı. Koç Koray Mincinozlu iken dahi Yarı final oynandı. Murat Özyer koç iken galatasaray ULEB'de o zamanların Eurocup'ında F4 oynadı ve o dönemde de genelde yarı final oynuyorduk.

Finalle şampiyonluk arasında fark yok Efes ya da Feneri geçtiysen finali de kazanabilirsin.

Yarı final veya playoff başarı mı ligin durumuna göre değişir. Bazı yıllar 3. iyi takim bile olmazdı yabancıları iyi çıkan 3. olur yarı final yapardı.

3-4 sene önce Bursa yoktu Bahçeşehir yoktu hesapta. Bursa'nın organizasyonu menajeri transfer stratejisi genel olarak bizden iyi.

Bu saatten sonra yerli bulamayacağımıza göre rasyonel bakmak lazım. BCL de grup liderliği ve direkt rakiplerimiz olan Bahçeşehir ve Antep maçlarını kazanmak Fener maçından daha önemli lig sıralaması için.

Sezon başı bütçe ve transferler olması gerekenin altında kaldı. Şubede kararları 2-3 kişi veriyor. Buraya orta vadede kalıcı olacak bir akıl lazım Turgay Bey profesyonel yarın yollar ayrılabilir. Kerem Tunçeri 'yi de G.Saraylı yönetici değil profesyonel olarak algılıyoruz. Basketbolu seven takip eden kafası çalışan iletişimi iyi bir yönetici lazım ve her seçim dönemi değişmeyecek maaşlı çalışmayacak maddi katkı vermesin ama sahiplensin kendi çıkarını öne almayacak biri gerekiyor.