Beko Basketbol Ligi 2008/2009

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Çağlar,

Ülker aslan payını bize vermiş olsaydı bizde yine de değişen hiçbişey olmazdı. Buna emin olabilirsin. İlk sene alınan bütün para futbola harcandı böyle saçmalık olabilir mi?

Hiç mi Galatasaraylı yok şu takımlara destek olucak. Hepimiz atıp tutuyoruz benim param olsa şöyle yaparım böyle yaparım. Benim param olsa şu şubeye 1 lira akıtmam. O gelicek o liseli olsun diycek bu gelicek şöyle yapalım diycek vs vs. Yaptığın bütün yatırım şube içinde iktidar kavgasına kurban gidicek.

Bak bakalım Fenerbahcenin yapısına. Şubenin içinden tek bir çatlak ses çıkmıyor. İki yıldır herkesin dalga gectiği Tanjevic play offlarda gayet de uçuruyor Fenerbahceyi. Bu sene Efesi durdurabilecek bir takım varsa o da Fenerbahce zaten.

Şu ligin bitimini bekliyorum yazıcak çok şey var aslında. 1 Haziran 2008den 1 Haziran 2009a geldik. Değişen hiçbirşey yok.

Fenerbahçe'nin yaptığı birşey yok derken bundan bahsediyordum aslında. Basketbol şubesini yöneten ayrı bir kurul var ve Ülker çoğunluğu var bu kurulda. Fenerbahçe'den de üyeler var fakat salt çoğunluk Ülker'in elinde ve onlar istemeden bir karar almaları imkansız. Ülker'in basketbol yapısını ve geçmişteki başarılarını biliyoruz, bu adamlar bunu burada aynen devam ettiriyorlar profesyonel şekilde. Ve bizde olduğu gibi şubede bir titri olmamasına rağmen yukardan konuşanlar olsa da onları sallayan yok zira onların bir bağı yok olayla.

Bizde olsa bu insanların camiada etkileri var dediğin gibi, bir anda bir dedikodu ile herşeyi alt üst edebiliyorlar. Fehmi Sadıkoğlu eğer peşinat istemeseydi bayan takımımızın başında olucaktı şu anda, Okan Çevik boş sözleşmeye imza attı ki oldukça tatminkar bir ücret alıyor şu anda,o oldu yeni koçumuz. Vizyonu bu kadar dar olan insanların olduğu yerde başarı da gelmiyor tabii dediğin gibi bu insanların eline 10 değil 30 milyon dolar versen ne olucak. Ama olsun yaşasın armamız, biz inanıyoruz. (!)

Sezon bizim adımıza kapandı nasılsa, konuşmalıyız bence artık ciddi anlamda herkes eteğindeki taşları dökmeli bir şekilde. Üç büyükler arasında en fazla taraftar desteğini biz verirken bütçe/performans noktasında her sene sınıfta kalan yine biz oluyoruz. Bir yerde bir hata var ama..

Semih Ural' Alıntı:
Hiç mi Galatasaraylı yok şu takımlara destek olucak. Hepimiz atıp tutuyoruz benim param olsa şöyle yaparım böyle yaparım. Benim param olsa şu şubeye 1 lira akıtmam. O gelicek o liseli olsun diycek bu gelicek şöyle yapalım diycek vs vs. Yaptığın bütün yatırım şube içinde iktidar kavgasına kurban gidicek.

Semih Abi,Aziz Yıldırım geçende kendi söylemiş. Basketbol şubesinin yönetimine kendisi karışmıyormuş, sanırım Murat Ülker ve ekibi yönetiyormuş. Fenerbahçe Ülker'le birleşti ve know-how sıkıntısı çekmeyen bir ekiple yola devam ediyorlar.

Biz de ise bahsettiğin olay mevcut. Eyvallah, Galatasaray Lisesi'ne saygımız sonsuz, ülkenin sayılı eğitim kurumlarından biri ve kulübün kültürel anlamda böyle bir altyapısının bulunması da ayrı bir gurur vesilesi.Öte yandan, bizim hem erkek hem bayan takımının başına hoca getirilirken parametre 14 ya da eskiden 11-12 yaşında girilen lise oluyorsa dediğin gibi bu işe kaç kişi para yatırır?

Ülker'i kendi adamlarını doldurdu diye suçladık, doğru da öbür türlüsü de ortada işte. Normali bu işten anlayan insanların, kulubün profesyonelleri olarak kongreden bağımsız şubede çalışması ve coach olsun, takım menajeri olsun becerilerine göre seçilmesi.

Böyle birşey ne kadar mümkün olur, insanlar oyuncaklarının elinden alınmasına razı olur mu soruları hemen akla geliyor. Cevabı da belli maalesef.

Semih, bizde bu kafa olduktan sonra, nice 1 Haziran´lar görürüz.

Dün akşam T. Telekom (Ankaragücü) taraftarının ilk kez takımını protesto ettiğine tanık oldum. Bir ara tribünler "Aldığınız paranın hakkını verin" diye bağırdı. Aslında Telekom ile benzeyen yanlarımız var. İki kulübün de basketbol şubesinde birileri çöreklenmiş, kimseye müdahale şansı vermiyor. İki takım arasındaki tek fark; birinde geniş bir taraftar kitlesi var, diğerinde yok. Gerçi hoş, bizde büyük bir taraftar kitlesi var da ne değişiyor ki?

Bizim takımı değil zihniyeti protesto etmemiz lazım, ama nerde o günler... Oyuncağı elinden alınan çocuk ne yapar, ağlar. Ağlayan çocuk nasıl susturulur? Ya taviz vermeyip kişilikli bir çocuğun yetişmesini sağlarsınız ya da önce duymazdan gelirsiniz ama misafir gelince (kongre yaklaşınca) oyuncakları verip susmasını sağlarsınız. Çocuk da misafirleri her zaman koz olarak kullanır.

telekom çok hafif geldi fenerbahçeye.fenerbahçenin eleyeceğinin düşünüyordum ama işlerin bu kadar kolay olacağını sanmıyordum.ayrıca tartıştığınız konu hakkında da,fenerbahçe ülker gerçekten de çok profesyonel ve başarılı bir organizasyon.gerçek bir avrupa takımı gibi.tabi burada herşeyden önemlisi ülkerin katkısı büyük bu profesyonellikte zaten ülkerin kadrosu başrolde.teknik kadro da çok önemli tabi.bakıyorsunuz herkesin eleştirdiği tanjeviç müthiş bir rotasyon kurmuş,takım takır takır oynuyor,giren çıkanı aratmıyor.oyuncular da çok tecribeli profesyonel tabi.öreneğin genç dediğimiz oğuz bile tam 4 yıldır eurlig seviyesinde oynuyor.keza ömer onan,semih onlar da bayadır bu seviyede.mirsadı zaten hiç söylemiyorum,hepsi çok hırslı 3. şampiyonluğu çok istiyorlar.efes hiç kusura bakmasın bu senede havasını alır.fenerbahçe ülkere karşı koyabilecek bir efes var söylendiği gibi ama o da bir yere kadar.

A.Çağlar TORUN' Alıntı:
Fenerbahçe'nin yaptığı birşey yok derken bundan bahsediyordum aslında. Basketbol şubesini yöneten ayrı bir kurul var ve Ülker çoğunluğu var bu kurulda. Fenerbahçe'den de üyeler var fakat salt çoğunluk Ülker'in elinde ve onlar istemeden bir karar almaları imkansız. Ülker'in basketbol yapısını ve geçmişteki başarılarını biliyoruz, bu adamlar bunu burada aynen devam ettiriyorlar profesyonel şekilde. Ve bizde olduğu gibi şubede bir titri olmamasına rağmen yukardan konuşanlar olsa da onları sallayan yok zira onların bir bağı yok olayla.
Ülker'den kişiler de var bu ekipte ama şunu söyleyeyim fenerbahçede basketbolu Mahmut Uslu yönetiyor.Aziz Yıldırım kesinlikle karışmıyor.O da Tanjevic'e tam yetki vermiş işine karışmıyor.Mesela dediğiniz gibi kararları ülker alsaydı Vidmar,Preldzic,Green,Smith gibi oyuncular alınır mıydı?Kesinlikle hayır,Tanjevic istedi ve alındı olay bu.Hatta Ülkerden buna karşı çıkanlar da olmuş ama sonuçta hocanın dediği oldu.

Ayrıca fenerbahçenin en önemli avantajı genç oyuncuları.Bunlardan sadece Oğuz ülkerden gelme.Bu da onların başarısı.Bizim hedefimiz 2011 dediler ve gençleri yetiştiriyorlar.Diğer takımlarda sıradan yabancılara para döksün.3 senedir herşey ortada.Adamlar efesin,telekomun oynatmayacağı adamlarla lige ambargo koydular.Bu da açıkçası Aydın Örsle başlayan,Tanjevicle devam eden mahmut uslu yönetimindeki basketbol şubesinin başarısıdır.Yoksa bize az para vermiş,onlara çok para vermiş bunlarla alakası falan yok.Adamlar doğru yapılandılar ve meyvesini yiyorlar.Hatta daha da yiyecekler göreceksiniz.Bakın şunu söylüyorum bu sene Efes bu kadrosu ile de şampiyon olamazsa bir daha kimse şampiyon olamaz.3-4 sene daha ambargo koyarlar lige,önlerine geleni süpürürler;bizlerde burada sadece konuştuğumuzla kalırız.

Tanjevic'i getiriyorsan takımın başına kadron genç oyunculardan kurulu olucak illa ki. Ülkemizde saygı gösterilmese de Tanjevic'in sistemi budur, Sloven genç oyuncuların getirilmesi de bu bağlamda bir açılım. Vidmar'da tutmadı aşı ama Preldzic ise ciddi anlamda geliştirdi oyununu bu sene. Bu stratejide başarılı olan bir oyuncu bile takıma büyük katkı sağlar. Takıma uyumdan da daha önemlisi bunu deneyecek ve işler kötü giderse de durumu toparlayabilecek kadro derinliğine sahip olmaları.

Tanjevic gibi bir hocayı getiriyorsan takımın başına onun alalım dediği oyuncuyu alacaksın, en azından ben böyle düşünüyorum. Benim yaşım kadar bir süreyi basketbol sahasında geçiren bir hocanın kararını sorgularken iki kez düşünürüm ben şahsen. Green'i aldıklarında, Euroleague'de ezilir dedik mesela adam TBL'de dahi ezildi ama vazgeçmediler, Solomon geldi halen benchden geliyor şu anda. Bu noktada bunu sürdürebilecek rotasyon zenginliği var dolayısıyla hamle şansları da yüksek.

Fenerbahçe basketbolda bir atılım yapmamıştır diyorum ben halen ısrarla ve inatla. Ülker'in atılımına akıllı bir yatırımla ortak olmuştur. Yoksa geçen sezonlara şöyle tekrar bakmamız mı lazım, Serdar Apaydın'lı Mustafa Abi'li Asım Pars'lı Zaza Enden'li kadrolara. Halen para konusu değil olayımız diyorsanız birşey diyemem tabii. Bana göre olayımız basketboldan ziyade paradır Fenerbahçe Ülker noktasında. O parayı bize verseydi Ülker ve bizim taraftar desteğimizi arkasına almayı hedefleseydi, Galatasaray Ülker şu anda Euroleague f4'ü zorlayan bir takım, Fenerbahçe Cafe Crown da ligi maksimum çeyrek finalde tamamlayan bir takım olurdu.

A.Çağlar TORUN' Alıntı:
Fenerbahçe basketbolda bir atılım yapmamıştır diyorum ben halen ısrarla ve inatla. Ülker'in atılımına akıllı bir yatırımla ortak olmuştur. Yoksa geçen sezonlara şöyle tekrar bakmamız mı lazım, Serdar Apaydın'lı Mustafa Abi'li Asım Pars'lı Zaza Enden'li kadrolara. Halen para konusu değil olayımız diyorsanız birşey diyemem tabii. Bana göre olayımız basketboldan ziyade paradır Fenerbahçe Ülker noktasında. O parayı bize verseydi Ülker ve bizim taraftar desteğimizi arkasına almayı hedefleseydi, Galatasaray Ülker şu anda Euroleague f4'ü zorlayan bir takım, Fenerbahçe Cafe Crown da ligi maksimum çeyrek finalde tamamlayan bir takım olurdu.
Çağlar eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Ülker yatırımı bize yapsaydı -bizdeki yönetim anlayışı değişmediği sürece- değişen fazla bir şey olmazdı.

Liseliler 6-7 Milyon $ bütçeli şubeyi ele geçirmek için geçtiğimiz aylarda şahit olduğumuz mücadeleyi sergiliyorsa, bütçe arttığı zaman daha bir saldırgan tutumla yaklaşırdı konuya.

Sarp´ın da dile getirdiği gibi lisemizle gurur duyuyoruz ama onlar -geçmişteki hatalarına rağmen- şubeyi yönetme sevdasına kapıldıkça sevimsiz hale geliyorlar.

A.Çağlar TORUN' Alıntı:

Para konusu asla değil.Önemli olan doğru yapılanabilmek.Önemli olan inandığın,güvendiğin bir koçu takıma getirip onunla uzun seneler bir hedef doğrultusunda çalışabilmek.Fenerbahçeye çok para verdiler diyorsunuz ama kadroya bakıyorum burada bir terslik var.Preldzic ve Vidmar için ödenen para bizim sıradan bir amerikalıya verdiğimiz paradan bile azdır belki.Hadi onu geçtim Smith ve Green için ne kadar para vermişlerdir ki?Mesela telekom yada efes bu 2 adamı alır mıydı?Hadi tamam Solomon için yüksek paralar ödenmiştir.Keza Giricek içinde; ama zaten giricekin bir faydası olmadı adamlara.Eğer bunu türk oyuncular için diyorsanız ona da katılmam.Sonuçta Ömer Onan Fb'den ülkere gitti.Mirsad zaten Her yerde kariyerimin sonunda Fenerbahçe forması giyecem diyordu.Yani sonuçta bu adamlar zaten fbli oldukları için geleceklerdi onlara.O zaman görünen o ki ortada fb için harcanan çok büyük bir para yok.

Şimdi bize gelelim.Yıllardır her sene 5 yabancı gidiyor,6 yabancı geliyor.Bu nasıl düzen arkadaş?Bu takımın bi kere buna bakarak zaten başarılı olma şansı yok.Bu gelen oyuncuların çoğu Solomon ve Giricek harici yabancıların çoğundan pahalıdır belki.Yani buraya da önemli oyuncular geldi ama malesef en iyisi bile 1 sezondan fazla kalamadı.Yani adamlar euroleagude oynuyorlar ama preldzic ve vidmara sabır etmesini biliyorlar.Bizde bunu yapabilecek koç veya yönetici var mı Allah aşkına?Sen sponsordan gelen parayı futbola harca,her sene sıradan yabancılara parayı saç,her sene yabancı kadrosunu değiştir ondan sonra başarı bekle!VAr mı böyle birşey?Bu kafalar değişmedikçe,bu takım çok iyi bir koça emanet edilip belli bir plan program yapılmadıkça şampiyonlukmuş,finalmiş,kupaymış aklınıza bile getirmeyin!

Onur Abi'ye katılıyorum.Sorun kafalarda.Fenerbahçe'ye bu yatırım gelmeseydi bile iyi bir basketbol oynayan bir takım olurdu.Yada o aslan payı bize gelmiş olsaydı yine bizden bir cacık olmazdı.Çünkü sorun kafalarda...

yalnız bu preldziçi hayranlıkla izliyorum.her geçen gün geliştiriyor kendini.Sayı,asist,ribaunt herşey var adamda.solomon,mirsad,ömer onan gibi kaliteli ve farklı özelliklere sahip oyuncularla oynaması da büyük avantaj onun için.belli ki bir zaman sonra adından çok söz ettirecek,büyük bir oyuncu potansiyeli var.

Onur Yavuz' Alıntı:
Çağlar eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Ülker yatırımı bize yapsaydı -bizdeki yönetim anlayışı değişmediği sürece- değişen fazla bir şey olmazdı.

Liseliler 6-7 Milyon $ bütçeli şubeyi ele geçirmek için geçtiğimiz aylarda şahit olduğumuz mücadeleyi sergiliyorsa, bütçe arttığı zaman daha bir saldırgan tutumla yaklaşırdı konuya.

Sarp´ın da dile getirdiği gibi lisemizle gurur duyuyoruz ama onlar -geçmişteki hatalarına rağmen- şubeyi yönetme sevdasına kapıldıkça sevimsiz hale geliyorlar.

Konuşalım tabii ki, biz konuştukça sorunlar azalmıyor belki ama olsun biz yine de gördüklerimizi söyleyelim.

Aslında temel bazda aynı şeyleri söylüyoruz. Daha fazla bütçe, daha iyi organizasyon olsa dahi bizdeki ben bilirimcilerin, abilerin rahat vermeyeceğini söylüyorsunuz. Fakat benim tezimin alt teması da tamamen bu cümleyi doğrular nitelikte. Daha iyi bütçe, daha iyi bir organizasyonu bizim takıma kurmak isteseydi Ülker o noktada işine kimseyi karıştırmazdı, o abiler de otururlardı yerine 1980'lerin basketbol bilgileri ile. Sonuçta hem siz hem ben, hepimiz bu çatlak seslerden muzdaribiz. Bu noktada sorun kalmadı sanırım, daha net yazmış oldum şimdi. =)

Peki Fenerbahçe'de herşey güllük gülistanlık mıydı bu birleşmeden önce? Paralar tıkır tıkır ödeniyor, her sene iyi bir takım mı kuruluyordu? Hayır.. Onların içinde de iktidar savaşları vardı, yabancılar gelip gidiyordu, finansal sorunlar yaşanıyordu tıpkı şu an bizde olduğu gibi. Tek fark biz ismimizin sonuna Cafe Crown eklememize rağmen bu sorunları yaşamaya halen devam ediyoruz.

Ali Tekin; uzunca bir yer kapladığı için sizin postunuzu alıntılamadım buraya fakat devam edelim postunuzun üzerinden. İki takımı bu sezon bütçe olarak karşılaştırmadan önce bakmamız gereken temel yeterlilikler var bana göre, hani onları sağlamadan karşılaştırmak adil olmuyor. İki senedir kurulan takımın üzerine belirli eklentiler yaparak, hani medyanın tabiriyle nokta transferler yaparak devam ediyorlar peki bizde geçen seneden takımda tutulan yabancı var mı ? Daha iyilerini buluruz nasılsa. =) Beğenirsiniz beğenmezsiniz, görecelidir nihayetinde bir basketbol anlayışı oturttu Tanjevic. Dün Solomon ve Green oyunda iken Emir ile top getirebilen bir sistem bu ki Tanjevic'in hayalidir bu, bütün takımın yüksek top becerisine sahip olması. Bu sisteme karşı gerek taraftarlar arasında, gerek kongre üyeleri bazında tepki oldu fakat yürümeye devam ettiler. Çünkü basketbolu bilen kişiler yönetiyor orayı ve ısrarla tekrarlıyorum, bu noktada bütün emek Ülker grubunun maaşlı elemanlarınındır. Aziz Yıldırım kongre öncesi tv tv gezerken kendisi söyledi bunu.

Bu sezonki bütçemiz bizim son dönemlerde elde ettiğimiz en yüksek bütçe idi. Bu bütçeyi doğru kullanabilmemiz çok önemliydi önümüzdeki dönemde bu bütçenin artmasını sağlamak için fakat bunu yapamadık ne yazık ki. Ve bunun tek sebebi şube içinde yaşanan kaos. Hem geride kalan sezona bakıp hem de önümüze şöyle bir bakmaya çalışıp üzülmeye devam edelim biz en iyisi.

Çağlar Torun işte senin dediğin gibi her sene bu takımın yabancı kadrosu değişiyor.Yani nedir amaç onu anlamıyorum.Alın size efes ve telekom.Dünyanın yatırımını yapıyorlar ama yine sonuç sıfır.Efes bu kadar yatırıma rağmen euroleagude gruptan bile çıkamadı.Bu işi yöneten insanlar acaba bu örneği hiç mi görmüyor onu merak ediyorum ben.Senden önde rakipler var ama sen hala her sene yeni takım yapma peşindesin.Böyle birşey olmaz,olursa da sonu böyle olur.En fazla geleceğin yer yarı final olur,orada da seni süpürürler.

O zaman yapılması gereken tek şey var.Takımı çok iyi bir koça emanet edersin.Ligdeki iyi türk oyuncuları alırsın,hatta belki fbnin yaptığı gibi 2tane yabancı genç oyuncu alırsın.Yanına da 2-3 tane iyi yabancı oyuncu alır 2-3 sene içinde sende şampiyonluğa oynarsın.Tabi ilk başarısızlıkta herşeyden vazgeçmemek şartıyla.Sonuçta fenerbahçe de ilk senesinde şampiyon olamadı.Ancak 3'üncü senede geldi şampiyonluk.Yoksa her sene başı şampiyonluk hayaliyle ordan burdan oyuncu toplarsan hiçbirşey olmaz.Ama önemli olan bunu bizim anlamamız değil,bu işi yönetenlerin anlaması

Final hakkında da yorumumuzu yapalım artık.Açıkçası çoğu kişi fb ülker diyor ama bence bu sefer belli olmaz.Maçların hepsi abdi ipekçide olsaydı fenerbahçe 4-0 yada 4-1 alır derdim efesin bu kadrosuna rağmen.Bu sefer böyle olmayacak ama.Fenerbahçe ayhan şahenkte maç kazanamıyor bi kere.2 senedir bize karşı yeniliyorlar,ayrıca efese de kaybettiler bu sene.Hatta daçka bile yendi yani.Bunu düşünürsek bence serinin kilit noktası fenerbahçenin deplasmanda oynayacağı ilk 2 maç.Eğer bu maçlardan 1 galibiyet alabilirse şampiyonluk yolunda büyük adım atarlar.Ama eğer efes seriyi 2-0 yaparsa bence bu seri biraz zor döner.Şahsi fikrim fenerbahce ne yapıp eder deplasmanda 1 maç alır diye düşünüyorum.Eğer bu dediğim olursa fenerbahce bence şampiyon olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...