Beşiktaş : 60 - Galatasaray : 67

En başta maçın akatlar'da olması bizim için dezavantaj.Çünkü seyirci baskısını çok ii kullanıyor bjk.İkinci olarak murat didin faktörü.Takımı çok ii motive edebiliyor.oyunculara resmen gaz veriyor :D Onun dışında kadro olarak bjk bizden çok fazla üstün değil.Oyun ortada sayılır.yeter ki bizim takım akıllı hucüm edip oyunun sonuna kadar savunmayı elden bırakmasınlar...İnşallah kazanırız

Takım iki hafta üst üste aldığı farklı mağlubiyeti onur meselesi yaparak salona çıkarsa maçı kazanırız. Sonuçta kadro olarak Beşiktaş´tan üstünüz.

onuryavuz' Alıntı:
Sonuçta kadro olarak Beşiktaş´tan üstünüz.

Onur' un son cümlesine takıldım ve biraz sesli düşünüp aynı şekilde kadroları sesli yorum/analiz etmek istiyorum.

Kadrolar aşağıdadır.

Aubrey REESE - Darrell MITCHELL
Barıs GUNEY - Mıthat DEMIREL
Derya YANNIER - Ismet HACIOGLU
-------------------------
Barıs OZCAN - Gerald FITCH
Umutcan OZYILDIRIM - Murat KAYA
Jamel THOMAS - Tolga TEKINALP
Cevher OZER - Tufan ERSOZ
Erkan VEYSELOGLU
Arda VEKILOGLU
-----------------------
Brooks SALES - Glen MCGOWAN
Levent BILGIN - Burak SEZGIN
----------------------
Djuro OSTOJIC - Jerral HOLMAN
Eren BEYAZ - Fatih SOLAK
XXXXXXXX - Cemal NALGA

1 numara oyun kurucular : Beşiktaş' da Aubrey REESE ve eski Fenerbahceli bir turlu istenilen aşamayı katedememiş Barıs GUNEY' e karşılık Galatasaray' da Darrell MITCHELL ve Alman Milli Takımı' nın Türk asıllı oyun kurucusu Mithat DEMIREL görülüyor.
Şahsi fikrim; her ne kadar bir hayli savruk da olsa Reese Mitchell' a karşı üstünlük sağlıyor. Bench' den gelecek Mithat' ın maç içindeki performansı bu mevkiideki üstünlüğü Galatasaray' a geçirebilir. Mithat etkisiz oyununu sürdürürse bu mevkiide sorun yaşamamız kaçınılmaz.

2 numara skorer guard lar : Beşiktaş bu pozisyonu bir dönem A Milli Takım düzeyine yükselmiş ( Şu anda sanırım Tanjevic' in meşhur B Milli Takım kadrosunda olmalı ) Barıs OZCAN ile dolduruyor. Her dönem vasatın üzerinde bir skorer olan Barış, bu sezon daha fazla sorumluluk alıyor ve bu da sayı ortalamalarına olumlu olarak yansımış görünüyor. Çok hareketli bir oyuncu olmamasına karşın özellikle yüksek yüzdeli uzun mesafe şutlarıyla sonuca giden bir isim. Bununla beraber Beşiktaş Barış' a alternatif bulmakta zorlanıyor. Orijinde 3 numara olan Erkan VEYSELOGLU ile Barış' ı yedeklemeye çabalıyorlar. Tartının diğer tarafında ise Gerald FITCH ve Murat KAYA gibi skorerler Galatasaray' ın kadrosunda hazır bekliyorlar. Teknik heyetin Murat KAYA ile ilgili bir takım çözemediğimiz sıkıntıları olsa da bu maçta kendisinden en yüksek derecede yararlanmak isteyeceklerdir. ( Aksi taktirde Galatasaray teknik heyeti kendi pimini çekmiş olacak. ) Gerald FITCH sezona fırtına gibi başlamasına karşın sakatlığı nedeniyle bir maç kaçırdı ve sonrasında gelen karşılaşmada ise bir hayli yüzdesiz oynayarak sakatlığının etkisinde kaldığı görüldü. Beşiktaş; kanımca kendisini Barış GUNEY ya da Erkan VEYSELOGLU ile durdurmaya calısacaktır. Her ikisi de ayakları üzerinde hızlı olmayan isimler ancak yine de Fitch' i az da olsa yavaslatmayı basarabilirler.
Barıs OZCAN' ın yüksek formuna rağmen Gerald FITCH ve Murat KAYA gibi kozlara sahip Galatasaray bu mevkiide bir hayli ağır basıyor.

3 numara kısa forvetler : İşte Galatasaray' ın en zayıf halkası diyebileceğimiz pozisyon. Bu mevkiide mücadale etmeye calısan Tufan ERSOZ orijinde 2 numara oynayan bir isim. Kariyeri boyunca formasını giydigi takımlarda da 2 numarada boy göstermiş bir oyuncu. Her ne kadar son haftalarda yükselen bir form grafiği gösteriyor olsa da gercek 3 numaralara karsı zorlanması muhtemel. Galatasaray' da bu mevkiinin görünen tek oyuncusu Tolga TEKINALP; o da artık basketbol yaşamının sonuna geldiğini her haliyle belli ediyor. Ayakları üzerinde çok yavas olması ona hücumda ve savunmada problem yaratıyor. Yıllarca eleştirilen şut stili ise artık çok daha fazla konuşulmaya başlandı, nedeni ise enteresan stiliyle beraber bir süredir şut yüzdesinin de büyük oranda düşmeye başlaması. Beşiktaş ise bu mevkiide belki de ligimizin en kuvvetli takımlarından biri. Yabancı oyuncuları Jamel THOMAS' ın yanında istikrarsız olsa da yıldız adayı Cevher OZER, takım içindeki yokluktan 2 numaraya kaymaya calısan Erkan VEYSELOGLU ile bir dönem Galatasaray forması da giymiş olan basketbolunda bir türlü beklenen patlamayı yapamamış ve patlamayı da yapmayı düşünmeyen Arda VEKILOGLU Beşiktaş' ın bu bölgedeki gücleri. Özellikle bu pozisyonda oynayan isimler fiziki avantajlarıyla pota altında da çokça boy gösteriyorlar. Takımlarının pota altındaki zayıf rotasyonunun eksikliklerini büyük ölçüde de kapattıklarını söyleyebiliriz. Arda ve Cevher Türkiye liginde rahatlıkla 4 numara mevkiisine kayabilen oyuncular.
Bu pozisyonda Beşiktaş büyük oranda ağır basıyor ve şahsen bu bölgedeki oyuncuların performanslarının maçın kaderine direk etki edeceğini düşünüyorum.

4 numara uzun forvetler : Brook SALES ve Levent BILGIN ile bu mevkiiyi doldurmaya çalışan Beşiktaş; yukarıda kısa forvet karşılaşmasında da bahsettiğim Arda VEKILOGLU, Cevher OZER ve hatta Jamel THOMAS gibi isimlerin de bu bölgeye sık sık yardım etmesiyle çok da fazla sıkıntı yaşamıyor görünüyor. Galatasaray' da kaptan Burak SEZGIN ve pota altına sertlik kazandırması için alınan ancak aksine bir hayli yumuşak olan Glen MCGOWAN; arkalarında herhangi bir kısa forvet desteği olmaksızın mücadale ediyorlar. Genelde uzun mesafe şut deneme merakı nedeniyle pota altından uzak duran Burak SEZGIN' in bu dezavantajını da hesaba katarsak; Galatasaray' ın yüksek post bölgesinde Beşiktaş' a problem yaratması bir hayli zor.
Bu pozisyonda da Beşiktaş' ı şanslı görüyorum.

5 numara pivotlar : Tanjevic' in Türk Milli Takımı' ında ilk 5 olarak sahaya çıkan Fatih SOLAK, Ümit Milli Takım ile Avrupa İkincisi olan kadronun pota altındaki cengaveri Cemal NALGA ile Karşıyaka' daki günlerini mumla aratan Jerral HOLMAN' ın karşısında her halinden basketbolu çok iyi bildiği belli olan Yugoslav Djuro OSTOJIC ve genç Eren BEYAZ var. Kağıt üzerinde Galatasaray' ın bu pozisyonda ağır bastığı görünse de Fatih SOLAK' ın acemice yaptığı hatalar Galatasaray için eksi puan. Muazzam fizik avantajına karşın fundamental ve basketbol bilgisi konularında bir hayli eksiklikleri bulunan Fatih SOLAK ile beraber sakat olması sebebiyle son haftalarda forma şansı bulamayan Cemal NALGA' nın durumunun belirsizliği bu pozisyonda karşılaştırma yapmayı zorlaştırıyor.
Herşeye rağmen pivot mevkiisinde Galatasaray Beşiktaş' a oranla daha sağlam duruyor.

Gelelim sonuca; pek tabi ki kenar yönetimlerinin de bu analize dahil olması gerekir. Murat ÖZYER her ne kadar geçen sezon şampiyon Ülkerspor' un başındaki isim olsa da; Ülker gibi üst seviyedeki oyuncuların çoğunlukta olduğu bir takımda görev alması ve Eurolegue seviyesinde olmayan herhangi bir takımla tescilli bir başarısının henüz olmaması kendisi için dezavantaj teşkil ediyor.

Öte yandan bu güne kadar çalıştırdığı tüm takımlarda hatırı sayılır başarılara imza atmış Murat DİDİN ise tecrübesiyle Murat ÖZYER' den bir adım önde gibi.

Özellikle 3 ve 4 numaralarda bir hayli ağır basan Beşiktaş' a karşı 2 ve 5 numaraları ile ayakta kalmaya çalışacak Galatasaray' ın işi hiç de kolay değil.

Akatlar Spor Salonu' nda yüksek taraftar desteğiyle mücadale edecek olan Beşiktaş bence bu karşılaşmanın favorisidir.

ARdaQue' Alıntı:
Onur' un son cümlesine takıldım ve biraz sesli düşünüp aynı şekilde kadroları sesli yorum/analiz etmek istiyorum.

Kadrolar aşağıdadır.

Aubrey REESE - Darrell MITCHELL
Barıs GUNEY - Mıthat DEMIREL
Derya YANNIER - Ismet HACIOGLU
Barıs OZCAN - Gerald FITCH
Umutcan OZYILDIRIM - Murat KAYA
Jamel THOMAS - Tolga TEKINALP
Cevher OZER - Tufan ERSOZ
Erkan VEYSELOGLU
Arda VEKILOGLU
-----------------------
Brooks SALES - Glen MCGOWAN
Levent BILGIN - Burak SEZGIN
----------------------
Djuro OSTOJIC - Jerral HOLMAN
Eren BEYAZ - Fatih SOLAK
XXXXXXXX - Cemal NALGA

Sevgili arda kadroları güzel yazmışsın hafif esinlendim :) kadrolarından kusura bakma

nacizane fikirlerim şöyledir bu hususta

guard pozisyonunda reese'in son iki haftadır yükselen performansını göze almazsak gs ciddi drecede ağır basıyor zaten gerek mithat gerek mitchell bence bu konuda bir gömlek üstte kalıyorlar yalnız burada dengeyi bozan reese in son iki haftadır gerçekten çok iyi oynaması bu formu devam ettirirse mitcehell i çok zorlar

2 no'lu pozisyonda gerald fitch murat kaya ikilisinin karşısında durabilecek çok az alternatif var TBL de zaten onlarda şu sıra ligin ilk üç sırasını işgal eden takımlarda oynuyor o yüzden bu pozisyonda özellikle hücum bazında gs ciddi derecede üstün ancak barış özcan da erkan veyseloğlu da sürpriz şut yüzdeleri olan isimler ve takım oyunu içierisinde ciddi derecede rahat pozisyonlar yaratabiliyor bjk onlara günlerinde olurlarsa gs gene zorlanır

3 no'lu pozisyon tüm avrupa da sorunlu olan bir pozisyon ve bjk nın bu pozisyonda jamel thomas gibi bir artısı var , zaten thomas gerek efes e gerek fb ye zor eşleşmeler yaratmıştı o yüzden tufan ya da arda ile o mevkide gs nin üstünlük kurması çok küçük bir ihtimal bence

4 no'lu pozisyon için şunu diyeblirim murat hocanın (didin) en sevdiği şey olan bir oyuncuyu iki üç farklı pozisyonda oynatması hadisesi bjk takımında bu pozisyon için geçerli jamel thomas uzun boyu ve nispeten sağlam fiziği sayesinde zaman zaman 4 numaraya geçebiliyor ve eğer rakip 4 numara ince ve kuvvetsiz onu bir pivot gibi potaya sürükleyebiliyor double team geldiğinde de boş adamı bulma konusunda sıkıntı yaşamıyor bjk eğer rakip takımların ağır 4 numaraları varsa onuda hızlı ve atletik yapısı ile potadan uzaklaştırabiliyor, açıkcası sezon başından beri bu bu pozisyonda isteneni veremeyen mc gowan ve tüm iyiniyetiyle oynamasına rağmen yaşınında getirmiş olduğu dezavantajları ile burak sezgin i düşününce bu noktada da bjk ağır basıyor

pivtlar konunsuda iyi kullanılırsa gs pivotlarının daha iyi olduğuna inanıyorum ama sezon başından beri gs takım oyunu oynama konusunda sıkıntı yaşıyor ve gs'ın ben pota altı oyuncularını etkili kullanamadığını düşünüyorum .... aynı sorunu fb de euroleague de yaşıyor orda da guardlar anlamsız şekilde lig maçlarında deli gibi besledikleri kambalayı unutuyorlar, eğer gs içeriye top geçirmeyi unutmazsa burdan ciddi avantaj elde burada ki bir diğer avantaj ostojic in her ne kadar ıyı bır basketbolcu da olsa pota altı fizik mucadelede buluınabilecek sertlikte olmaması ve kesinlikle bjk nin ilk iki skor opsiyonu olarak onu görmemesi bu yüzden ostjic hücumda pek bir sıkıntı yaşatmaz gs ye ancak murat didin çok kurttur fatihi de yakından biliyor onun dengesiz savunma yapma zaafına ostojic in oyun zekası ile karşılık vererek fatih solak'ı devreden çıkartmak isteyecektir ve böylece başı sıkıştığında ciddi bir skor opisyonu elde etmiş olacaktır, buradaki kilit rol bence hollman ın performansı olacak ayrıca ben bu tip maçlarda cemal nalga ya da güvenilmesi gerektiğini düşünüyorum......

coaching olarak bakarsam da murat didin ciddi derecede üstünlük kuruyor murat özyer'e murat özyer'in birşeyler yapabilmesi için öncelikle hücumda yapılan pas adedini arttırması gerekir bence bir hücum sırasında top bütün takımın eline değmeli bence yoksa üç pas yapıp şut çekmekle olmaz bu iş bu şekilde yapıldığı sürece gs giderek fitchspor, mitchellspor olmaya başlıyor bu da ciddi derecede takım olgusunu yaralar ilerde oyuncular arasında da rahatsızlık yaratır.. yani illa şutla sayı bulcam diyorsan da soğuk adamın üstünde ısarar etmezsin kim atıyorsa ona pozisyon hazırlarsın telekom maçında ki gibi sayı atan sıcak tufan yerine hiçbirşey sokamayan mitchell da ısrar edersen sonun gene aynı ordakine benzer

bence bu maçın favorisi azımsanmayacak taraftar desteğinin de etkisiyle bjk ct top yuvarlaktır elbette ne olacağı asla belli olmaz ama şu an itibariyle görünen köy'de kılavuz istemez , ben açıkcası tbl de üst düzey çekişme ile geçen maçlarda 7-8 asist ortlaması yapan bir takımın kolay kolay maç kazanamayacağını düşünüyorum

Pek farklı yorumlarda bulunmamışız aslında.

Anafikirde analizler birbirleriyle benzeşiyor. İki haftada şampiyonluk havasına giren Galatasaraylı arkadaslarımıza da yol göstermiş oluyoruz.

Takımların ve oyuncuların form durumlarını bir kenara bırakarak,kağıt üstünde kadrolara bakılırsa,Galatasaray kadrosu daha güçlü ve derin bir kadrodur kanımca.

Ama sahaya konan performans ve mücadele bununla doğru orantılı olmayabilir.

ARdaQue' Alıntı:
Pek farklı yorumlarda bulunmamışız aslında.

Anafikirde analizler birbirleriyle benzeşiyor. İki haftada şampiyonluk havasına giren Galatasaraylı arkadaslarımıza da yol göstermiş oluyoruz.
elbette daha iki haftada o havaya girmemek lazım ama genede tebrik etmek lazım iki haftada bu inancı sağalayabilmeleri de güzel bir şey bence ancak ben şunu savunuyorum fitch yerine domercant tarzı bir oyuncu alınsaydı gs çok daha başarılı olurdu

ayrıca basketbol çok karmaşık gibi gözüksede doğruları tek olan bir spor, neticede ikimizde aynı şeyleri görüyoruz sanırım ondan benziyor tek farklılığımız ben 5 no lu pozisyonda gs ın pek direneceğini sanmıyorum fatih maalesef bu konuda hiç geliştirmedi kendini hala aynı basit hataları yapıyor , ve kimse alınmasın ama ostojic gerçekten çok zeki bir basketbolcu nerde ne yapacağını iyi biliyor gerçekten

bencede bjk yi büyültmeyelim geçen seneki kadrosu olsa hadi fark atarlar dicemde şimdi hiç hoşuma gitmedi onların kadrosu türk t- ve banvit gibi takımların kadroları bile bence daha üstün BAŞA BAŞ MÜCADELE bekliyorum.

ters bi şey olurda fark yiyip yinilirsek tribünler %75 boş olacaktır diğer karşılaşmlarda diye düşünüyom ama yenersek çok şeyler değişir seyirciyidi çekeriz tribüne otoritelerin ilgisinide yani her açıdan çok önemli bi maç kötü gidişe dur demelisin !!!!!!!!!!!!!! G-A-L-A-T-A-S-A-R-A-Y !!!!!!!!!!!!!!!!

mitchell dan ve diğer yabancı oyuncularımızın patlama yapması gerekiyo ve umarım o patlama bu MAÇTA olur!!!!!!!!!!!!!!!!

HeP DeSteK TaM DeSteK!!!!!!!

:atki :atki :atki :atki :atki

Benım vurgulamak ıstedıgım ıkı husus var
1 Cemal Nalga neden oynatılmıyor ????
2 Murat Kaya neden oynatılmıyor ????

Bu ıkı oyuncu tamamıyle su anda ozguven eksıklıgı cekıyorlar yoksa ıkısı de cok ıyı ve sure almalı ....

Besıktasa bakarsanız goreceksınız Herkese esıt yaymaya calısıyorar..
Mıthat Demıral ne zamn patlama yapacak merakla beklıyoeum :?

- inatla topu içeriye indirmemiz

- inatla hücum setlerinde bol pas yapmamız

- inatla 1-3-1 baskılı alan savunması yapmamız gerekiyor.

Ayrıca fırsatı yakaladığımız zaman hızlı bir şekilde ileriye koşmamız lazım ki transition offence'i şu ligde en iyi yapan takımlardan biriyiz diye düşünüyorum. bjk ise o kadar iyi koşamıyor geriye.

Beko Basketbol Ligi'nde Haftanın Programı (6. Hafta)
06.11.2006 17:25

Beko Basketbol Ligi'nde 6. hafta mücadelesi cuma günü oynanacak iki karşılaşma ile başlayacak.

Beko Basketbol Ligi'nde 6. hafta mücadelesi cuma günü oynanacak iki karşılaşma ile başlayacak. Ligde yenilgiziliğini sürdüren Türk Telekom, cuma günü Alpella deplasmanında mücadele edecek.

Beko Basketbol Ligi'nde 6. hafta derbi mücadelesinde Efes Pilsen ile Fenerbahçe Ülker, 12 Kasım Pazar günü Abdi İpekçi Spor Salonu'nda saat 15:00'da karşı karşıya gelecek. Bu önemli karşılaşma NTV ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.

Haftanın diğer önemli maçında Beşiktaş Cola Turka ile Galatasaray Cafe Crown Akatlar Spor Salonu'nda cumartesi günü karşılaşacak. Bu önemli karşılaşma da yine NTV ekranlarından naklen olarak yayınlanacak.

Beko Basketbol Ligi'nde 6. haftanın toplu programı ise şu şekilde;

BuRaKGS' Alıntı:
Benım vurgulamak ıstedıgım ıkı husus var
1 Cemal Nalga neden oynatılmıyor ????
2 Murat Kaya neden oynatılmıyor ????

Bu ıkı oyuncu tamamıyle su anda ozguven eksıklıgı cekıyorlar yoksa ıkısı de cok ıyı ve sure almalı ....

Besıktasa bakarsanız goreceksınız Herkese esıt yaymaya calısıyorar..
Mıthat Demıral ne zamn patlama yapacak merakla beklıyoeum :?

yonetim devre arasinda nowitzki'yi getitirse siz o zaman gorun mithat'i.

Herkes aynı şeyleri yazmış ama bence bizim kadromuz Beşiktaş'a göre daha iyi..Eğer iyi motive olursak ve seyirciden etkilenmezse takım biz bu maçı alırız...
Mitchell-Reese eşleşmesinde Mitchell daha etkili olur ama bizim buyuk dezavantajımız Jamal Thomas'ı savunmada olacak çok iyi şut atıyor bunu durduracak bir savunmacı lazım....

CanuAltay' Alıntı:
- inatla topu içeriye indirmemiz

- inatla hücum setlerinde bol pas yapmamız

- inatla 1-3-1 baskılı alan savunması yapmamız gerekiyor.

Ayrıca fırsatı yakaladığımız zaman hızlı bir şekilde ileriye koşmamız lazım ki transition offence'i şu ligde en iyi yapan takımlardan biriyiz diye düşünüyorum. bjk ise o kadar iyi koşamıyor geriye.

inatla içeri indirilen topların etkisinin yüksek olabileceğine katılıyorum ama o yüksek etkinin olma ihtimali kadar hücum faul ve top kaybı olarak dönme ihtimali de çok yüksek bu topların maalesef formsuz hollman ve hücum gücü ezelden beri sınırlı olan fatihle olurda günlerinde de olmazlarsa bu taktik çok zor ...

ikinci söylediğine katılıyorum ne kadar çok pas o kadar rahat pozisyon demektir , hatta ben gs deki şutörlerin çok da kötü olduğuna inanmıyorum ama ligin başından beri doğru düzgün bir set organizasyonu ve atılmış boş bir şut pek göremedim ben e bi oyuncu el üstünden ne kadar isabetli atabilir ki

1-3-1 baskılı alan savunması yapmak için gerçekten 1 ve 5 nolu pozisyonlarda ciddi derecede rakibi kilitleyebilecek oyunculara ihtiyaç vardır ben kendine hakim olursa fatihin ostojic e ciddi fiziki üstünlük sağlayabileceğini düşünüyorum pota altında ancak son iki haftadır izlediğim reese i durdurmak çok kolay olmayacak kanısındayım

transition offence konusunda haklı olabilirsin ama bjk geriye koşma konusunda o kadar da kötü değil yoksa genel olarak basketbolumuzun en temel sorunu bu zaten geriye koşmak hatta sadece basketbol değil futbolda da aynı sorunu yaşıyoruz biz sürekli,

mitchell yerine mithat oyun kursa bence daha ii olur adam bosu bosuna alman milli takımda oynamıo o da olmassa bende üniversite takımının oyun kurucusuyum valla ii oyun kurarım ve manyak bi şekilde iceri drive ederim isterse fatih solak olsun içerde