Euroleague Fantasy Challenge (2016-17)

Öncelikle, Lojeski ve Birch den zarar ettim diye üzülmemek lazım, en azından yerine kimi alacaktınız bilmiyorsanız. Çünkü bu alternatiflerin daha fazla pir getirip kredi kaybının da daha az olacağı garanti değil. İkisinden 22 pir geldi ve 10 kredi kayıp oldu..
Bence bu maçın en güzel sonuçlarından birisi, gelecek hafta için bazı fırsatlar doğıurması. Bu durum özellikle ilk 2-3 hafta daha fazla oluyor, çünkü ortalamalar 2-3 maçla hesaplanıyor. Mesela Ayon gelecek hafta 24 yapamazsa değeri gene düşecek, 18 ve aşağısında ise %15 azalacak. Bence 60 lara düşen bir Ayon, büyük fırsat demektir, aynı durum Pritezis için de geçerli, Spanoulis için de, ve hatta Rudy içinde. Ve buakşam ve yarın buun gibi başka fırsatlarda çıkacak. Keşke Tolganın dediği gibi Lojeskinin şutu girseydi de kredisi 60 lara çıksaydı, hemen elden çıkartıp önceki cümlemde söylediğim tipte oyuncuları almak için kullanırdım kredisini.
Hesabı farklı açıdan değerlendirdiğimizde de Doncic gibi başka fırsatlar çıkabiliyor. Geçen senede top16 da Qunicy Miller gelmişti mesela, yada Harangody için de böyle bir hafta olmuştu. Ne olursa olsun kredisi artacak oyuncular çıkabiliyor (bu arada gelecek hafta Doncic i alacaklar için hemen söyleyeyim, kredi artışı garanti değil, 2 nin altında kalırsa değeri düşüyor, -2 de is max değer kaybediyor ama 4 pir yaptığında %15 daha artacak değeri)

Bu akşam ve yarın oynanacak maçlarla daha güzel bir tablo çıkacak karşımıza, ama dediğim gibi bu özellikle ilk haftalarda geçerli. Daha ileride değeri çok fazla yükselen oyuncular (geçen seneki Miller, Bourousis, Claver gibi) ve çok düşen oyuncular (Geçen seneki Spanoulis, Khryapa, Navarro gibi) dışında böyle büyük değişim falza olmayacak.

Kredi miktarı her ne kadar ilk haftalarda çok değişse de maçlar ilerledikçe bu değişimler azalacak ve oyuncular denge değerini bulacaktır. Oyunun da kredi ile değil skorla kazanıldığını düşünürsek ilk haftalarda oluşacak fırsatlar kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum, bunun için de kredisi ilk haftadan çok uçan oyuncuları elden çıkarmak gerekebilir.
Tabi ki fırsatları belirlerken oyuncunun ilk hafta çok düşük puan yapmamış olmasına dikkat etmek gerekir, cünkü değerinin düşmeye devam etme ihtimali oldukca yüksek. Randolph, carroll, young gibi oyuncular düşmeye devam edecektir mesela.

Dünkü maç sonundaki yeni değerleriyle lojeski ve printezis'in fırsat transferleri olduğunu düşünüyorum. Doncic ise değerini 15% artırmasına rağmen halen ucuz ve 3,8 pir bile yapsa değerini bir 15% daha artıracak. Dolayısıyla hala geç değil bu canavarı takımınıza almanız için:)

Nasil dengeye haftaya degişdiririm olmuyor mu öyle yenisini alirim benim asıl kadrom bu

Point Guards
Justin DentmonGalatasaray
Thomas HeurtelAnadolu Efes

James Anderson
Tyler Honeycutt
Brad Oleson
Sinan Guler

Tibor Pleiss
Bryant Dunston
Furkan Aldemir
Pavel Antipov

artık maçlar başlamış, iş işten geçmiş, ben pek otorite de değilim ama CSKA ya karşı 2 oyuncu Llull, Spanoulis falan değilse her zaman risktir.
Pleiss 46 krediden uygun görünüyor ama daha önceki euroleague macerası çok da başarılı değildi, Balıkesire karşı da umut veren bir oyu oynamadı.
Furkan gibi savunmacı oyuncular da bu tür istatistik oyunları için riskli, faul yüzdesi nasıl hatırlamıyorum ama çok yüksek değilse faul alması bile dezavantaja dönebilir.
Oleson da çok yüksek pir getirebilen bir oyuncu olmaz bence, kredileri aynı mı bilmiyorum ama ben Navarroyu ttercih ettim, özelliklede Barca da Kopponen sakat olduğu için.

Puanlar ilk haftalarda çok çılgın değişiyor, llull'un kredisi son saniyede 8.5 metreden attığı üçlük girmese 70.4 olacaktı, şu anda 86.3. Almakta haklıymışım demekle iyi ki almamışım demek arasında çok ince bir çizgi var. Sonraki haftalarda ortalamaya girerken yapılan maç sayısına bölündüğü için bu kadar büyük etkisi olmayacak tabi bir şutun.

Aynı zamanda şöyle bir gerçek var , oyunun genel sisteminde kredisi yükselen oyuncuları satıp daha yüksek kredililer alarak onların da yükselmesiyle her geçen hafta daha kaliteli kadrolar oluşturmak var, bu sistem ilk haftalarda işlemiyor. Doncic 15.4pir ile kredisini 29 dan 33.4e çıkardı. Gelecek hafta 3.8pir yakalaması durumunda(bu haftakinden çok çok daha kötü) %15 daha yükselerek 38.4 krediye çıkacak. Bu hafta tercih edip büyük bir risk alanlar sadece 4.4 kredi kazanırken gelecek hafta tercih edenlerin 5kredi kazanması neredeyse garanti, bu haftakinden çok çok kötü performansta bile , bence adil bir durum değil.

Bu sistem nedeniyle ilk hafta kredisi önemli miktarda düşen oyuncularını da satmak zorundasın, iyi performans gösterseler bile yeniden yükselmeleri çok çok zor oluyor. Anthony Randolph'u göz önüne alalım. Bu maç sonucunda 53.6 krediye düştü. Bir sonraki maçta 14pir yakalasa bile(56 kredideki bir oyuncu performansı) kredisi %15 daha düşerek 45.6 olacak, bunda sizce de bir sıkıntı yok mu, şu anda 53kredi olan biri 56kredilik performans gösterecek ama sadece önceki maç kötü oynadığı için kredisi maksimum miktarda düşecek.

Bu dalgalanmaları minimuma indirmek için kredi sistemini yaparken ortalamaya başlangıçta 3(2 veya 4 de olabilir, bu etkiyi ne kadar azaltmak istediğinize göre) maç oynamış ve şu andaki kredisine uygun pir değerleri yakalamış gibi eklenmesi daha doğru olabilir benim kanaatimce. Çok daha farklı sistemler de düşünülebilir tabiki, ama bu sistem uzun vadede kredileri çok etkilemeyecek bir durumda. İlk haftalar için de bir şut sonucunda çok çok büyük kredi değişimleri olmasını da engeller.

Ama bu birazda istatistik ile ilgili bir durum. maç sayısı 8-10 lara gelince bu dengesizlik de ortadan kalkacak. Zaten bu konuda da dikkatli olmak lazım. 2 maçta 20 yapıp, kalanında 3-4 ortalaması olan bir oyuncu yanıltıcı olabilir. Ortalamadan başka genel olarak puan dağılımına da bakmak lazım.

Doncic'i alanlar sadece Doncic'ten kredi kazanmıyorlar ama. Doncic sayesinde 1 tane iyi kredili oyuncu alıyorlar.

Misal bende Doncic-Llull ve Doncic-Udoh var. Doncic-Llull bana çok kredi getirdi. Udoh da iyi oynarsa süper bir hafta olur.

Doncic kredisinde bir adam almadan Llull veya Udoh alabilir misiniz? Tabiki çok zor.

Bu açıdan da bakmak lazım.

Doncic'i alanlar sadece Doncic'ten kredi kazanmıyorlar ama. Doncic sayesinde 1 tane iyi kredili oyuncu alıyorlar.

Misal bende Doncic-Llull ve Doncic-Udoh var. Doncic-Llull bana çok kredi getirdi. Udoh da iyi oynarsa süper bir hafta olur.

Doncic kredisinde bir adam almadan Llull veya Udoh alabilir misiniz? Tabiki çok zor.

Aynen katiliyorum. Doncic bu hafta kredi acisindan cOK isey getirmedi evet. Ama hangi 30 kredi civari oyuncudan 15.4 kazanabileceksiniz. Adam 60 kredi oyuncu katkisi Verdi puan olarak. Kadrolarina goksenin melih yazanlar eksi yapmaz insallah diye dua ederken doncic yazanlar puanlari goturdu.

Tek Lull'lu kadromda süre nedeniyle 0 puan çekecek.
Doncic alan çok karlı bir hafta geçirecek, muhtemelen de bunun ekmeğini 2-3 hafta yer. Kerem in dediği gibi Doncic sayesinde iyi bir oyuncu alabiliyorsun. Doncic ilk kurduğum kadroların hepsinde varken, dün akşam yaptığım değişikliklerde hepsini çıkarmıştım.
Birch 10 kredi getirmiş. -4 kredi yazacaktım ama 10 da çok kötü sayılmazdı.

khan1905 5 takımım 0 çekse de kredi artışı olacak. Lull dan +11 krediyi kaptık. (Fakir avuntusu )
tek Dollman li kadroda buydu. Oda coşarsa kahır olur benim için...

Herkese merhabalar.

Foruma dün üye oldum. Yıllardır fantasy challenge oyununu oynarım.Buradan da çok yararlandım herkes birbirine yardım etmeye çalışıyor, o yüzden burada fikir paylaşan herkese teşekkür ederim ilk olarak. Bu ortama dahil olmak da yeni kısmet oldu.Herkes için iyi sezonlar, iyi eğlenceler şimdiden.

Bir fikrim var ve fikirle ilgili sizlere bir teklifim var. Çok değil 3-4 hafta içinde takımlar birbirine benzemeye başlayacak ve herkeste aynı oyuncular birikecek. Böyle olunca oyundan düşmeler başlayabilir. Yani De Colo 30 yaptığında herkes sevinecek ama kimse fark yaratamayacak. Ama De Colo ya sadece bir kişide olsaydı. Nasıl yani diyorsunuz. Bu oyunu kendi aramızda draft yöntemiyle uygulayalım. Yani her hafta bir draft sıralaması olsun ve sırayla herkes ikişer oyuncu seçsin. Kazanan takımın oyuncusunun fantasy challenge oyunundaki gibi %10 bonusu olsun ve haftanın mvpsi sahibine 5 puan daha kazandırsın.

İlk hafta için draft sıralamasını kurayla ya da gsbasket ligindeki en yüksek sıralamaya göre yapabiliriz. Diğer haftalarda toplamda en düşük puanı olan draftta en üstte olacak şekilde sıralama yapabiliriz. (Ya da son haftaya göre en düşükten yükseğe doğru sıralama olabilir) Böylece kimse yarıştan kopmamış olur.Draft Nba'deki gibi iki turlu olur. İlk tur seçimler bittikten sonra ikinci tur tersten sıralanır. Yani diyelim 20 kişi var, 20. seçimi yapan kişi ikinci turda ilk seçimi yapar böylece daha dengeli ve adil olur.

Bu sayfaya sürekli girip aktif olan arkadaşlar için bu oyunun da çok eğlenceli olacağına eminim. Olumlu&olumsuz fikirlerinizi bekliyorum. Eğer oyun açılırsa fantasy draft challenge ismiyle başka bir bölümde açılabilir, moderatör arkadaşlardan oyunu idare etmek isteyen olmazsa ben yardımcı olabilirim.

çok doğru nokta. 8 tane doncic-langford var bu sayede

Herkese merhabalar.

Foruma dün üye oldum. Yıllardır fantasy challenge oyununu oynarım.Buradan da çok yararlandım herkes birbirine yardım etmeye çalışıyor, o yüzden burada fikir paylaşan herkese teşekkür ederim ilk olarak. Bu ortama dahil olmak da yeni kısmet oldu.Herkes için iyi sezonlar, iyi eğlenceler şimdiden.

Bir fikrim var ve fikirle ilgili sizlere bir teklifim var. Çok değil 3-4 hafta içinde takımlar birbirine benzemeye başlayacak ve herkeste aynı oyuncular birikecek. Böyle olunca oyundan düşmeler başlayabilir. Yani De Colo 30 yaptığında herkes sevinecek ama kimse fark yaratamayacak. Ama De Colo ya sadece bir kişide olsaydı. Nasıl yani diyorsunuz. Bu oyunu kendi aramızda draft yöntemiyle uygulayalım. Yani her hafta bir draft sıralaması olsun ve sırayla herkes ikişer oyuncu seçsin. Kazanan takımın oyuncusunun fantasy challenge oyunundaki gibi %10 bonusu olsun ve haftanın mvpsi sahibine 5 puan daha kazandırsın.

İlk hafta için draft sıralamasını kurayla ya da gsbasket ligindeki en yüksek sıralamaya göre yapabiliriz. Diğer haftalarda toplamda en düşük puanı olan draftta en üstte olacak şekilde sıralama yapabiliriz. (Ya da son haftaya göre en düşükten yükseğe doğru sıralama olabilir) Böylece kimse yarıştan kopmamış olur.Draft Nba'deki gibi iki turlu olur. İlk tur seçimler bittikten sonra ikinci tur tersten sıralanır. Yani diyelim 20 kişi var, 20. seçimi yapan kişi ikinci turda ilk seçimi yapar böylece daha dengeli ve adil olur.

Bu sayfaya sürekli girip aktif olan arkadaşlar için bu oyunun da çok eğlenceli olacağına eminim. Olumlu&olumsuz fikirlerinizi bekliyorum. Eğer oyun açılırsa fantasy draft challenge ismiyle başka bir bölümde açılabilir, moderatör arkadaşlardan oyunu idare etmek isteyen olmazsa ben yardımcı olabilirim.

hocam bu çok zor. benim kafama yatmadı

Bu tarz birşeyin uygulanması çok zor. Site üzerinden yapılsa her hafta 3 değişiklik hakkı oluyor insanların sadece. Site üzerinden yapılmasa farklı bir uygulamamı yapılacak yada kağıt üzerindemi olacak, oradada sorunlar olacak. Ki bir diğer sorunda oyuncu havuzu o kadar geniş değil. En azından bu tarz bir uygulamayı kaldıracak kadar değil. 20 kişi seçim yapsa 10 oyuncudan 200 farklı oyuncu imkansız. Hadi aynı oyuncu 2 takımda olabilsin diyelim yine 100 farklı oyuncu yapar, bu bile zor. Hadi hepsi bir şekilde fikirlerle çözüldü diyelim; en zor kısım o 20 (yada 15 yada 10 farketmez) kişiyi her hafta draft için bir araya getirmek çok büyük uğraş, zahmet, zor iş. Biz Nba'de senede 1 kere olan draft için bile günü, saati ayarlamada 2-3 gün uğraşıyoruz.

Kesinlikle şevkinizi kırmak, hevesinizi kaçırmak için yapmış olduğum bir yorum olarak algılamayın; aksine düşünce olarak güzel, zevkli bir uygulama ancak pratikte uygulanması bence çok zor.

Bu tarz birşeyin uygulanması çok zor. Site üzerinden yapılsa her hafta 3 değişiklik hakkı oluyor insanların sadece. Site üzerinden yapılmasa farklı bir uygulamamı yapılacak yada kağıt üzerindemi olacak, oradada sorunlar olacak. Ki bir diğer sorunda oyuncu havuzu o kadar geniş değil. En azından bu tarz bir uygulamayı kaldıracak kadar değil. 20 kişi seçim yapsa 10 oyuncudan 200 farklı oyuncu imkansız. Hadi aynı oyuncu 2 takımda olabilsin diyelim yine 100 farklı oyuncu yapar, bu bile zor. Hadi hepsi bir şekilde fikirlerle çözüldü diyelim; en zor kısım o 20 (yada 15 yada 10 farketmez) kişiyi her hafta draft için bir araya getirmek çok büyük uğraş, zahmet, zor iş. Biz Nba'de senede 1 kere olan draft için bile günü, saati ayarlamada 2-3 gün uğraşıyoruz.

Kesinlikle şevkinizi kırmak, hevesinizi kaçırmak için yapmış olduğum bir yorum olarak algılamayın; aksine düşünce olarak güzel, zevkli bir uygulama ancak pratikte uygulanması bence çok zor.

Öncelikle herkes 2 farklı oyuncu seçecek ve bu oyuncular başka kimsede olmayacak.(10 oyuncu gibi birşey olmayacak) İkinci olarak da herkesin toplanmasına gerek yok.Başlığın altına sıradaki kişi gelip seçtiği oyuncuyu yazacak.İsterseniz sıranız gelmeden de oyuncuyu yazabilirsiniz ama sizden önce seçen biri o oyuncuyu seçebilir.Vaktim yok tekrar siteye giremem derseniz bir oyuncu listesini (diyelim 6.sıradasınız 6kişilik listeyi)oyunu yönetecek kişiye gönderirsiniz.Sıranız gelince listedeki seçilmemiş en üstteki oyuncuyu o açıklar.Söylediğiniz gibi uygulama çok kolay değil kabul ediyorum.Ama sitede fantasy challenge oyunu için kafa yoran ve aktif olan 20-30 kişinin oynayacağı bir oyun çok da sorun olmaz diye düşünüyorum.

Fikir mi aklına yatmadı yoksa uygulamada sıkıntı mı olur diyorsun?
Fikir cidden dahice rekabet ortamını artırır zevki katlar ama uygulanılabilirliği maalesef mümkün değil. Kerem bey belki 50 defa lige katılım maksimum beş takımla dedi ama hala 15 takımla giren şahıslar mevcut. Böyle bi ortamda bahsettiğiniz uygulamayı hayata geçirmek maalesef mümkün değil.