Gerçeklerle yüzleşmek!..

Cim Bom dibe vurdu

Beko Basketbol Ligi´nde uzun süre ikinci sırada yer alan ancak son 5 maçın dördünü kaybeden Cim Bom´da tehlike çanları çalıyor.

Avrupa?da da kayıp
Sezona çok iyi başlayan ve ilk yarıyı 3 yenilgiyle lider Efes Pilsen?in hemen ardından ikinci sırada tamamlayan Galatasaray?a bir haller oldu. Coach Murat Özyer?i gönderip yerine Koray Mincinozlu?yu getiren Sarı-Kırmızılılar, özellikle takıma yapılan Amerikalı takviyelerinin ardından son derece başarısız sonuçlar aldı. Geçen yılın sayı kralı Hosley ve Tolliver takıma katıldıktan sonra ligde 5 maçın dördünü kaybeden Cim Bom, Avrupa Kupası?nda da 2 yenilgi aldı.

Tek galibiyeti var
Eurochallange'de hem de İstanbul?da iki zayıf rakibi BC Kiev ve Oldenburg?a mağlup olan Galatasaray ligde de sırasıyla Efes Pilsen?e 79-75, Karşıyaka?ya 87-83, TED Kolejliler?e 63-74, son olarak da önceki gün Kepez?e Antalya?da 75-69?luk skorla boyun eğdi. Galatasaray bu 6 yenilgi aldığı periyotta sadece kümede kalma mücadelesi veren Erdemir?i, evinde ancak 83-81?le geçebildi. O maçta da son saniyede Erdemir?in ABD?lisi Thomas çember altından basketi kaçırmıştı

Peki niçin 4. olmalıyız:
1)Playy off ilk turunda muhtemelen 5. olacak Antalya BŞB.takımıyla karşılaşacağız.3. lükte ise 1-0 geride başlama ihtimalimizin olduğu Beşiktaş olacak rakip.
2)Sonraki eşleşmeler Telekom-Fenerbahçe,Efes-Galatasaray arasında olacak.Peki Efesle bütün serinin Kendi salonumuzda oynandığı maçları mı yoksa,El Amin'li Ankara deplasmanının olduğu Türk Telekom'la mı oynamayı tercih edersiniz.El Amin transferiyle ligin favorisi artık Telekom olmuştur bana göre.2. olmak istiyorsak bu yenilgileri almasaydık bile Ankarada yenmemiz gerekiyordu Telekom'u.Ki bunu yapacak şampiyonluk adayı zaten aday değil şempiyonluğunu ilan etmiştir zaten.
3)Bu tip yenilgiler bizim yaşlı ve sakatlanmaya müsait oyunculardan kurulu takımımızın normal sezonda daha az yıpranmasını sağlayacaktır.Takım playy offlara daha dinç girecektir.
4)Rakipler bizi şampiyonluk adayı olarak görmeyecekler,onlarla yaptığımız play off maçlarında daha rahat oynayıp,tüm enerjilerini bize harcamaktansa sonraki turu düşünecekler.Böylece bir sürpriz yapma şamsımız olacak.
5)Oyuncularımız bu yenilgilerden gerekli dersleri çıkarıp,ayaklarını daha sağlam yere basacaklardır.
Şu an kendimizi sıkmadan,ligin sonuna doğru form tutmamız gerekiyor.Hedef kesinlikle 3.lük değil 4. lük olmalıdır.Tabii bu yenilgilerden gerekli dersler alınmak şartıyla geçerli bu yazdıklarım.Yoksa kim gelirse karşımıza bizi eler yoluna devam eder.

Gerçeklerle Yüzleşmek mi? İstiyorsunuz!!!!

Alın size basketbolun gerçeği

1-Efes: Kerem Tunçeri,Ender Arslan

2-Telekom:El amin,Tutku Açık

3-Fenerbahçe:Solomon,Damir

Peki bizde nasıl önce M.S. sonra R.S. Atkins sahada guardın kadar konuşursun,sezon başı basketbola yeni bir perspektif kazandırmak isteyen hocamız,ben guardsız oyun oynayacağım deyip,basketbolda kendine yeni bir tarz ve kavram kazandırmaya kalkmasaydı,acaba biz bu günleri yaşarmıydık.

Şimdi kimse çıkıp demesin abiler suçlu diye!!! bakıyorum 15 yaşında bir kardeşimiz,yazmış abiler mi? ablalarmı ?çeksinler elini diye ayıp bu gün siz saygı göstermezseniz,yarında!!! saygı göremezsiniz.Üç senedir hiç bir konuya dahil olmayan insanları bu durumda suçlayamazsınız.Asıl suçluları seviyorsunuz diye başkalarını ateşe atamazsınız.

Aslında bu tarz eleştiri değilde laf sokmalar yada atışmalar benimde hoşuma gitmiyor. bende koray hocanın başarılı olmasını isterdim. koray hocanın başarısı takımın başarısı demek...
söylemek istediğimiz yapılması gereken murat hocaya destek vermekti bu olmadı şimdi geriye bakıp şöyleydi böyleydi kavgalarını bitirip önümüze bakmak lazım...
bu sene için nereye kadar gidilebilirse takımı sonuna desteklemek sezon sonunda başta basketbol şube yönetimi olmak üzere yeniden bir yapılanmaya gitmek gerekir diye düşünüyorum..

Uzun uzun yazmak isterdim ancak fazla vaktim yok derse gitmem gerek.
O yüzden tek söylemek istediğim şey.

Casa'ya yeniliyorsan, Kepez'e yeniliyorsan, Karşıyaka'ya yeniliyorsan İSTİFA ET HOCA !

Murat Özyer İStifa diyenler umarım benzer tepkilere devam ediyordur.

Burak Barut' Alıntı:

Casa'ya yeniliyorsan, Kepez'e yeniliyorsan, Karşıyaka'ya yeniliyorsan İSTİFA ET HOCA !

İyi ki zamanın yok... : )

Büyük umutlarla girdik sezona, yaşanan kan değişikliğinin ardından yapılan yeni transferler umutları tazeledi ama olmadı, olma ihtimali de zor görünüyor.

Ancak her şeye rağmen sezon Koray Hoca ile bitmelidir. Tamam, ligin dibine demir atan CASA´ya ve Kepez´e yenilmenin hiçbir mâzereti olamaz ama şu anda yaşanacak hoca değişikliğinin de bize hiçbir yararı olmaz. Fener maçı öncesinde bir değişiklik yaşanırsa belki bir galibiyet elde ederiz o kadar.

En iyisi biz ayda bir hoca değiştirilem.Bizim oyuncuları hoca değişikliği ancak o kadar hırslandırıyor.Şu an Milojeviç dışında takım düzeninde oynayan oyuncumuz yok!!!

Burak Barut' Alıntı:

Acaba yerine bir hoca adayın varmı? sevgili Burak!!!

Mithat Duran' Alıntı:
[quote="Burak Barut":3gp9pbui]Uzun uzun yazmak isterdim ancak fazla vaktim yok derse gitmem gerek.

Acaba yerine bir hoca adayın varmı? sevgili Burak!!![/quote:3gp9pbui]
Kesinlikle istifadan yana degilim. Takimi cok kalitesiz bir goruntu ile sadece 2 3 defa izlemis olmama ragmen bu donemde yapilacak bir hareket daha da olumsuz sonuclanir. Okudugum kadariyla zaten takimda bir "corba" vaziyeti var, bu dakikadan sonra yapilacak koc degisikligi sadece isleri daha da karistirir. Ha derseniz ki "duzensizlikten duzen cikaririz", bence bu iyimserlik olur o yuzden en azindan sezon sonuna kadar Koray Hoca ile devam edilmeli.

Tabii su da bir gercek ki Murat Ozyer zamanindaki istifa durumunda adaylar kimse hala ayni adaylar mevcut (Okan Cevik disinda belki). Ama dedigim gibi Murat Ozyer'in de takimin basinda kalmasindan yanaydim, su dakika icin Koray Hoca'nin da takimin basinda kalmasindan yanayim.

Daha önce de dediğim gibi, ne olursa olsun sezonu Koray Hoca ile tamamlamalıyız ama Mithat Bey´in cevabını okuyunca aklıma iki şey geldi... İlkini Cem dile getirmiş. İkincisi de ben dile getireyim.

Mithat Bey, Murat Özyer´in istifasıyla ilgili tartışmada "Özyer gitse kim gelecek, var mı boşta iyi hoca" sözüne "Ne yani koskoca Galatasaray hoca mı bulamayacak..." vb. cevabını vermiş miydiniz? Yoksa hafızam beni yanıltıyor mu?

Ülkemizin geleceği pek parlak değil çünkü siyaset kişiler üzerinden yapılıyor, Galatasaray´ın basketbol branşının da geleceği pek parlak değil çünkü...

Bugünkü Mersin B.B. galibiyetinden sonra şüphesiz Koray Mincinozlu'nun kredisi biraz daha arttı. Belki sezon sonuna dek "ne olursa olsun" (!) takımda kalacak, orasını bilemem... Ancak hâlâ takımda ciddi sorunlar var. Oyuncular başına buyruk hareket ediyor, sanki formula aracının "lunaparktaki çarpışan arabalara" dönüştüğünü izliyoruz. Mersin maçının ikinci yarısında gösterilen reaksiyon saman alevi gibi sönecek mi, yoksa bundan gayrı geride kalan maçlarda devam edecek mi?.. Koray hocanın oyuna olumlu etki etme konusunda Mersin maçında da ortaya pek birşey koymadığını söyleyebiliriz. Üstelik son dakikalarda aldığı bir mola yine maçın kaybedilmesine sebep olacaktı.

Koçu bu denli eleştirmek açıkcası beni hayli rahatsız ediyor ama, o denli büyük hatalar yapılıyor ki, bu bütçede kurulmuş bir takıma yakıştıramıyorum... 4-5 sene evvelki bütçelerle bu oyun oynansa bir şekilde kabullenebiliriz fakat, rakiplerle kadro kalitesindeki uçurum sahaya yansımayınca tepkisiz kalamayız...

Seri yenilgilerin devam etme ihtimaline karşı koç değişikliği faydalı olabilir demiştim, bu hafta seri bir şekilde (!) kırıldı. Hâlâ şahsi kanaatim Hakan Demir, yahut o ayarda bir koçun sezon sonuna dek çok daha iyi bir performans göstereceği yönünde. Zaten bu haliyle takımda herşey keşmekeş, herşey istikrarsız... Koç değişse ne olur, belki ekstra birkaç galibiyet daha alıp, sezon sonuna dek biraz daha heyecan yaşanabilir... Haddizatında Galatasaraylı basketbolseverlerin önümüzdeki yıllar da bu çarpık düzenle şampiyonluk görmesi çok zor. Telekom gelir, "iş bilen" yöneticiler görev yapar, sağlam bir organizasyon kurulur o müstesna...

Tabii, Sayın Koray Mincinozlu'ye "git" demek hürmette kusurdur diyebilirler, olan olmuş deyip, herşeyi kendisine de bırakabilirler; işin duygusal yönünü ele alırsak Galatasaray Lisesi'nden yetişmiş, değerli bir büyüğümüzden bahsediyoruz fakat, bir gerçek var ki artık basketbol şubesi "amatör" değil. Profesyonel basketbolda -tüm profesyonel mecralarda- herkesin bir hata sınırı var, sonrası malum...

Not: Onur Bey, uzun vadeli plan yaparken tamamiyle kişilere bağımlı kalmamak lazım, haklısınız. Ancak sistemi oluşturan varlıklar, bizatihi "kişilerdir". Kişileri doğru seçmek gerekir ki, iyi bir sistem oluşsun. Amerika ve Avrupa'da üst düzey takımların seçtikleri kişilere ne denli ihtimam gösterdiklerini hasretle izliyoruz...

Koray hoca istifa konu kilitlenmiş bende buraya yazmak istedim, Mithat beyin istifaya daveti '' özrü kabahatinden büyük'' deyimini hatırlattı.
Koray hoca istifa etse ne olur bu saatten sonra sorun hocada olmadığını yönetimsel bazda yanlışlar yapıldığını söylüyoruz. bu sorununda 3 ayda bir hoca değiştirmek yada basketbolcu transfer ederek çözülemeyeceğini görüyoruz.

Onur Yavuz' Alıntı:
Daha önce de dediğim gibi, ne olursa olsun sezonu Koray Hoca ile tamamlamalıyız ama Mithat Bey´in cevabını okuyunca aklıma iki şey geldi... İlkini Cem dile getirmiş. İkincisi de ben dile getireyim.

Mithat Bey, Murat Özyer´in istifasıyla ilgili tartışmada "Özyer gitse kim gelecek, var mı boşta iyi hoca" sözüne "Ne yani koskoca Galatasaray hoca mı bulamayacak..." vb. cevabını vermiş miydiniz? Yoksa hafızam beni yanıltıyor mu?

Ülkemizin geleceği pek parlak değil çünkü siyaset kişiler üzerinden yapılıyor, Galatasaray´ın basketbol branşının da geleceği pek parlak değil çünkü...

Bu günde aynı cevabı yine veririm Onur bey,bu gün istesek yine iyi bir hoca buluruz.Tıpkı Koray hocanın bulunması gibi!!! ama siz diğer arkadaşlar hala Koray hocayı kötü koç olduğu için istifaya davet ettiğimi sandınız,malesef hala anlamıyorsunuz.

Fevzi Genç' Alıntı:
Koray hoca istifa konu kilitlenmiş bende buraya yazmak istedim, Mithat beyin istifaya daveti '' özrü kabahatinden büyük'' deyimini hatırlattı.
Koray hoca istifa etse ne olur bu saatten sonra sorun hocada olmadığını yönetimsel bazda yanlışlar yapıldığını söylüyoruz. bu sorununda 3 ayda bir hoca değiştirmek yada basketbolcu transfer ederek çözülemeyeceğini görüyoruz.

Bu yönetimin en büyük suçu sezon başı hoca tercihiydi,ama malesef siz diğer arkadaşlar bunu anlamak istemediniz,şimdi takım içinde gurupçuluk olayı patladı,bende Koray abinin isminin daha fazla zarar görmesini istemediğim için fikrimi beyan ettim.Bunuda kazandığı bir maçtan sonra yaptım,ve hala ligde iddası devam ederken!!!

Ben hoca kötü diye değil,aksine yaşanan ve yaşanacak olayları hak etmediğini düşündüğüm için istifa etsin dedim.

Kısaca daha önceki koç için açtığım istifa topiğiyle bunu arasında büyük bir fark var!!!!

Murat Özyer'de Koray Hoca'da yetersizler.İyi antrenörün Hosley ve Tolliver'in bizim takım yapımıza uygun olmadıklarını bilmesi gerekirdi.Hosley'le ilgili eleştirimi herkes şampiyonluk naraları atarken yapmıştım.Toliver ise 2 maç sonunda kendini belli etti

Sağ olsun Onur bey cevap hakkımı kullanmama izin vermediği için,bu topiğe yazmak zorunda kaldım.

Onur bey gene yanlış anlamışsınız,iyi okumadınız herhelde,ben şubede gurupçuluk var demedim,takım içinde oyuncular arasında var dedim.

Siz her zaman ki! gibi yine konuyu kendi menfaatleriniz doğrultusunda algılayıp,yine yanlış aksettiriyorsunuz.

Benim içi sorun yok ama sanırım sizin için ben bir sorunum!!!

Umarım Mersin karşısında aldığımız galibiyet gerçeklerle yüzleşmemize engel olmaz. Şampiyonluktan bahsedebilmek için uzun ve engebelerle dolu bir yol bizi bekliyor.

Mithat Duran' Alıntı:
Benim içi sorun yok ama sanırım sizin için ben bir sorunum!!!
Mithat Bey, benim için foruma üye olan 4179 kişiden herhangi birisiniz.

sevgili Galatasaraylı basketbolseverler ,
geçen sene bugünlerde takım TORINO'da idi.Güzel bir anı....
Bu arada son 8 takım arasına kalan ve 2.kupada en iyi antrenör seçilen Okaty MAHMUDİ nin takımı Benetton son 4 takım arasına kalamadı.Bilginize.
Kısır tartışmalar devam ....Murat Özyer istifa ........
Bir dakika o 4 ay önce istifa etmedi mi ? .....