Kadro Yapısı ve Teknik Taktik Konular

• Konbuyu başlatan Guest
  • Başlangıç tarihi
Arkadaşlar bizim bariz 4 numara sıkıntımız var; 4 numaralarımız Bahar ve Melisa 2 sindende tam anlamıyla katkı alamıyoruz.4 numaraların en önemli özelikleri yüksek posttan şut atmalarıdır Bahar arasıra yapıyor ama Melisa boş kaldığında bile atmıyor sonra şaçma sapan el üstünden şut deniyor eğer Tamika gelirse 4 numarada da oynadığı için hem 3 numra hemde 4 numra sıkıntısı çözülecek silvia yla beraber bol bol hücum ribauntı alacaktır umarım tekrar alırız

Levent Öktener' Alıntı:
salih , rijkaard gitsin de gitsin diye tutturmuştun futbol'da hatırlıyorsun dimi.. gitti noldu, ne değişti farkındamısın daha rezalet bi durumdayız şu anda..

dönüyoruz şimdi basketbol'a bakıyoruz , takım daha 2. sene euroleague'de 3-4 yenilgi aldı diye burdada hoca'ya saldırıyorsun.. tıpkı rijkaard'a yaptığın gibi.. diyelim gitti ceyhun hoca yine bi anda uçmiycaz merak etme bunu bi anla sen önce..

erkekler'de 2 maç kaybedelim aynısını oktay mahmudi'ye yapabilcek bi taraftar profilin var.. ama suç sende değil tabi bu 2000'den sonra uefa kupasıyla birlikte yeni yetişen taraftar profilinden kaynaklanmakta.. sabır denen şey asla yok..

bu salih gibileri maçlarda işte bi sürü var orda , yeni yetişen ve galatasaraylılığın zerre nedemek olduğunu bilmeyen yeni taraftar profilimiz, bunlar yüzünden bu hallerdeyiz zaten..
Bunun üstüne daha ne yazılabilir ki..

Olayı rjkaard gitsin diyenler vs diye guruplandırmamak gerek. Mesela ben rjkaard kalmalı derken babam gitsin birşey veremiyor takıma diyordu. Bizden bir önceki neslin daha sabırsız olduğunu düşünüyorum ben. 2000den sonra yetişen nesille ne alakası var bunu yahu adnan polat da mı 2000den sonra yetişti baskette futbolda devamlı hoca değiştiriyor!

Ceyhun yıldızoğlu gitsin asla demedim, asla da aklımdan geçmedi ben sadece takıma artı birşey koyamamış dedim. Neye göre dedin derseniz savunma kaç ay geçmesine rağmen oturmadı yardımlaşmalar gecikiyor, penetre eden oyuncu dengemizi allak bullak ediyor. Bundan sonra düzelmesini de beklemiyorum açıkçası. Oktay mahmudi geldi ve geçen seneki hücum oynayan takımdan biranda kendi savunma yapan savaşan takımı yarattı ama biz hala bayanlarda ceyhun hoca savunmayı oturtacak onu bekliyoruz.

Özgür Ayten' Alıntı:
Bence de Ceyhun hoca yetersiz, geçmişini gözümüze ssokmaya çalışmayın lütfen, şuan yetersiz, çizilmiş tek bir oyun planımız yok, istanbul üniversitesi karşısında bile son periyotta koprabildik maçı. Avrupa'da hiçbir deplasmanı kazanamadık, bu takım Tarsus'u, Mersin'i, Samsun'u hocasız da yener.

Haklısınız.Ceyhun hocanın bu sezon ki bir maçtaki coaching meziyetini birisi bana göstersin. Tarafsız ama. Oktay Mahmudi'ye bakıyorsun muazzam coaching,motivasyon, bir de Ceyhun Yıldızoğluna bakıyorsun tamamen facia. Bir maçta diyorum ya, söyleyin şu hoca şunu yaptı biz şu maçı sayesinde kazandık. Bu takımı Hakan coacha versen değişen bir şey olmazdı. Belki deplasmanlarda rezil olmazdık Avrupada. Eğer coach mükemmelse,veya normalse o zaman oyuncularda sıkıntı var demektir. 2 taraftan birinde sıkıntılar ki,bence bu kadro daha iyi basketbol oynayabilir(di).

Berkan 2 alt mesajındaki dediklerine bende katılıyorum. takımın eleştirilmeyecek durumda olduğunu söylemiyorum. Sonuçta eleştiri olacaktır. Tüm maçlarımızı kazansaydık da eleştiri olacak. Sonuçta sonuca odaklı değil oyuna odaklı konuşmaya çalışıyoruz. Syliva'yı etkin kullanamıyoruz haklısın. Bunda bir sürü neden sayabilirim. Güdük eleştirenlerin eleştiri çerçevelerini genişletmemek için bekliyorum oraları ne zaman görecekler diye. Bahar konusunda da haklısın. Allah bu kıza " sana öyle bir vücut veriyorum ki git basketbol oyna" demiş. İnce bacaklar, uzun boy, geniş omuzlar onun sporcu olması için tüm şartları hazırlamış. Ama Bahar da bir doymuşluk vardı henüz 22 yaşında olmasına rağmen. Son 3 maçtır kımıldamaya başladı. Umarım daha da kımıldar. Arkadaş muhabbetlerinde çok defa dedim "eğer Bahar basketbolcu olmak isterse, bu ülke tarihinin en büyük basketbolcusu olacak ama pek istiyor gibi değil. Kazandığı para ona yeterli geliyor gibi".

Sonuçta eleştirilerini anlıyorum. Ama Ceyhun hocanın bu dediklerim veya dediklerini bilemdiğini düşünmek garip olur. O da farkında oyunun teknik yönü konusunda çalışmaya devam edecektir etmelidir de. Benim öncelikli sorunum takımd aruh beklediğim kadar yok. 1-2-3 cim bom!! diye bile bağırmıyorlar artık demişti Yiğit Çelebi. Baktım gerçekten de öyle. Takımda bezginlik var. Bu yüzden Mihriban gibi birinin takımın başına gelmesini istiyorum. İdari işleri hallettiği gibi takımın gerekli gazı almasını da sağlayacaktır. Takımın sorunları var ama bunun sebepleri Ceyhun hoca da gizli değil. Tabii halletmesi gerekn ilk insan Ceyhun Yıldızoğlu. Bunun da farkındayım.

Aras Kafkaslı' Alıntı:
[quote="Aykut Ogut":3mzcm2wx]sayın mod
haberlerde Fb genç bayan takımının alt sıralardaki bir takıma tarihi fark attığını okudum ayrıca bu takım genç bayanlar liginde yenilgisiz lidermiş. Rica etsem Bizim Galatasarayımızın genç bayan takımı hakkında bilgi verir misiniz rakip takımla ile karşılaştırarak.
saygılar

Ben sadece bir maçlarını yerinde seyredebildim. O gün Fenerbahçe'ye, bir önceki hafta da Beşiktaş'a yenilmişlerdi. Öğrenmeye çalışacağım sorduklarınızı, ben de merak ediyorum çünkü.

Bu arada U16 ve U18 milli takımları toplanacak ve maçlar oynayacaklar ay sonunda. Her iki takıma yollayabildiğimiz tek Galatasaray oyuncusu Balım Akbulak olmuş. Bir de U18 hocası Halil Demirbilek var, teknik olarak.[/quote:3mzcm2wx]

Anladığım kadarıyla bizim alt yapıdada büyük bir sroun var üst yapıyı anlıyorumda alt yapıdaki sorunlar neir neden oyuncu yetiştiremiyoruz. Lütfen yanlş giden neyse açıklansın. Üstteki kadroda kötü gidişi sorunları vs anlarım ama alt yapıda oyuncu çıkmamasını anlayamam burda bir yanlış var demekki.

Aykut Ogut' Alıntı:
Anladığım kadarıyla bizim alt yapıdada büyük bir sroun var üst yapıyı anlıyorumda alt yapıdaki sorunlar neir neden oyuncu yetiştiremiyoruz. Lütfen yanlş giden neyse açıklansın. Üstteki kadroda kötü gidişi sorunları vs anlarım ama alt yapıda oyuncu çıkmamasını anlayamam burda bir yanlış var demekki.

Işıl, Birsel, Nilay aklınıza getirin tüm Türk guardları, sonra 17 yaşında bir kızın fiziğini göz önüne getirin. Bizim oyun kurucumuz İlayda o gözünüzün önüne gelen boydaydı. Ama Fenerbahçe sahaya bir çıktı, Olcay 1.80 civarı boyda. Yani takım 1.80'den başlıyor, inanılmaz size farkı sonuca da yansıdı doğal olarak. Önceki mesajda bahsettiğim Halil Hoca, Botaş'tan yeni geldi bize. Elinde değerli oyuncular var, izlerken keyif aldığımız gençler. Tabii ki çoooook yol var önlerinde hepsinin.

Balım gerçekten farklı bir oyuncu, belli ediyor kendini. Magic Cup'ta da İlayda'yı beğenmiştik. Fiziksel ve yetenek gelişimleri çok önemli. En önemlisi de basketbol zekalarının en üst noktada olup, a takıma gelmeleri.

Bu seviyeye gelmiş bir koç için 'hadi bakalım bir coachingini göremedik, gösterin babalar' demek doğru değil. Altta yazacağım istediğin basit bir örneği ama doğru değil yani bu. Buraya gelen koç backround'ı ile birlikte gelir. Sistemi, taktiği, psikolojisi, kafasındakiler oradadır zaten, onu bilerek ve isteyerek siz seçersiniz.

Spartak Moskova maçında henüz oyunun 2. dakikasında Işıl Alben'i kenara alarak Hodges'ı oyuna sürmek bir coachingdir mesela. Işıl Alben, o maçta son yıllarda Avrupa Kupaları'nda en az süre aldığı maçı oynadı, sağlıklı bir Işıl söz konusu elbette. Hodges, temposuyla, oyun ritmiyle o maçın ve o temponun oyuncusuydu. Koç henüz 2. dakikada yaptığı bu hamleyle oyunda kalmamızı ve maçı almamızı sağladı mesela. Çok basit bir koç hamlesi bu. Bunun gibi pek çok hamle daha var, sayabilirim birçoğunu gerekliyse ve eğer bunun üzerinden yürüyeceksek.

Aras'ın bahsettiği size olayı hep vardı ne yazık ki. Bizimkiler mücadeleyle kapatyıyorlardı benim önceki senelerde gittiğim maçlarda; ama geçen yazdan beri milli takımlara da az oyuncu vermeye başladık, elbette fark yaratıyor bu durum.

İlayda ve Baslım da iki ya da üç sene önce şehir dışıdan gelen oyuncular, belki de böyle transferleri arada yapmak lazım.

Bir de küçük takım da kötü sonuçlar alıyor. Bir pilot takım durumu var mı yok mu merak ediyorum. Belki, Galatasaray adıyla lige katılan takım B takım falandır.

Levent Öktener' Alıntı:
salih , rijkaard gitsin de gitsin diye tutturmuştun futbol'da hatırlıyorsun dimi.. gitti noldu, ne değişti farkındamısın daha rezalet bi durumdayız şu anda..

dönüyoruz şimdi basketbol'a bakıyoruz , takım daha 2. sene euroleague'de 3-4 yenilgi aldı diye burdada hoca'ya saldırıyorsun.. tıpkı rijkaard'a yaptığın gibi.. diyelim gitti ceyhun hoca yine bi anda uçmiycaz merak etme bunu bi anla sen önce..

erkekler'de 2 maç kaybedelim aynısını oktay mahmudi'ye yapabilcek bi taraftar profilin var.. ama suç sende değil tabi bu 2000'den sonra uefa kupasıyla birlikte yeni yetişen taraftar profilinden kaynaklanmakta.. sabır denen şey asla yok..

bu salih gibileri maçlarda işte bi sürü var orda , yeni yetişen ve galatasaraylılığın zerre nedemek olduğunu bilmeyen yeni taraftar profilimiz, bunlar yüzünden bu hallerdeyiz zaten..
Simdi Levent bey, elma ile armutu karistirmamak lazim. Rijkaard icin söylediklerimizin hepsi Rijkaard basligi (ve kismen Hagi basligi) altinda mevcut. Acip okuyun isterseniz, ne demisim, ne demisiz.

Bazen bakiyorum, benim yazdigimi begenmeyen insanlar sirf bunun icin Galatasaray'liligimi sorguluyorlar. Oysa benim tek istegim Galatasaray'in en iyi olmasi. Hepsi bu. Sizin yaziniza bakiyorum "Daha 2. senemizdeyiz" diyorsunuz. Biz Galatasaray'iz, hatirlatmak isterim. Yeri geldiginde Fenerbahce'den bazi örnekler verdigimde/verildiginde karsi cikmasini biliyorsunuz, ama 2 yilda Euroleague'de basarinin gelmemesini normal göstermek icin de Fenerbahce'nin ilk yillarindaki basarisizligini örnek olarak göstermeyi ihmal etmiyorsunuz. Önümüzde daha ilk yilinda Sampiyon olan Spartak örnegi var. Bu demektirki senin paran ve hedefin varsa birak tur atlamayi direk Sampiyon bile olabiliyorsun ilk sezonunda. Hadi bizim o dönemki Spartak kadar paramiz yok, o yüzden direk Eurocup finalinde oynayip yendigimiz, bizimle ayni sene Euroleague macerasina baslayan ve muhtemelen bizimle ayni veya bizden daha düsük bütceli Cras Basket'i örnek olarak gösteriyorum. Onlar gruplarinda zirveye oynarken bizim deplasmanda 5 macta ortalama 20-25 sayi farkla yenilip 0 cekmemiz normal mi? Yakisiyor mu Galatasaray'a?

Oktay Mahmuti geldiginde cok sevinmistim, cünkü taniyordum, biliyordum büyük hoca oldugunu.
Ama ayni sekilde hemen hemen hic tanimadigim Ceyhun Yildizoglu geldiginde de sevinmistim, forumdaki bayram havasindan yola cikarak.
Sonuca bakiyorum. Oktay Mahmuti'nin takimi sert, agresif ve diger tüm takimlardan daha iyi savunma yapiyor. Ama esas önemli olan, bunu yaparken hücumu da bilincli, organize bir sekilde yapiyoruz. Kimse kafasina göre oynamiyor. Ortada gercekten bir takim ve sistem var yani.
Kadin takimi icin bunlari söyleyebilir misiniz peki? Kadronun büyük bir kismi yeni ise, bu erkek takimi icin de gecerli degil mi? Kusura bakmayin ben kadinlarda ilerisi icin cok fazla umut görmüyorum. Insallah yanilirim. Ceyhun hoca benim dememle gitmeyecek zaten, en kötü ihtimalle en az sezon sonuna kadar kalacaktir takimda. Su konuyu kapattiktan sonra kendisi hakkinda konusmayacagim zaten sezon bitene kadar. Sezon sonunda da yanilirsam özür dilerim, yanilmazsam o günün sartlari neyi gerektirirse onu konusuruz.

UEFA Kupasiyla birlikte yetisen yeni nesil, adi üstünde UEFA kupasiyla birlikte yetisen yeni nesildir. Ben UEFA Kupasina canli taniklik edemedim, cocuktum daha parklarda oynuyordum :) futbol diye birsey oldugundan haberim yoktu. Benim bilincli olarak tuttugum Galatasaray ilk 3 senesinde Sampiyon olamadi, 6-0'lik yenilgi de o dönemde geldi. 3 sene hic birsey degil tabiki 14 sene bekleyen büyüklerimin yaninda, fakat UEFA'yla birlikte Galatasaray'i sevenlerden de degilim ben.
Ama siz beni hakkimda cok da birsey bilmeden sucluyorsunuz.

Sagopa ne güzel demis,

Ask sarabimi alkol sanar kinarlar beni,
De ki; Öyleyse Sago basi dönmüs ayyasin teki.
Manzarayi bilir misin hic görmedigin yerlerdeki?
Bilmeden konusmak aptallik degil de ne ki peki?

Her fırsatta çok net de bilmiyorum ama dediğin kadın basketbolu için ne çok fikrin var Salih. İlgi olmadan bilgi olunca da böyle oluyor işte. Susmak iyidir bazen, denemelisin bence. Hem sen kurtul, hem biz. Win-win yani.

A.Çağlar Torun' Alıntı:
Her fırsatta çok net de bilmiyorum ama dediğin kadın basketbolu için ne çok fikrin var Salih. İlgi olmadan bilgi olunca da böyle oluyor işte. Susmak iyidir bazen, denemelisin bence. Hem sen kurtul, hem biz. Win-win yani.
Aslinda cok fikrim yok, genelde ayni seyler konusuluyor zaten ben de onlardan bahsediyorum.
Dikkat ettiyseniz hic derinlere inmiyorum, verdigim örnekler 3-5 mac izleyen herkesin anlayacagi konular üzerine. Ama Her defasinda sen ne anliyorsun, bilmedigin konulara girme, ve cesitli hakaretlerle karsilastim ve hic kimseden soruma yanit alamadim. Sorun da burada basliyor zaten. Bilmiyorsam ögreneyim istiyorum ama yok. Ben yazinca 5 kisi birden saldiriyor, neden diye sorunca tik yok ayni kisilerde. Olay burada kilitlenip kördügüm oluyor bir türlü cözemedik:) ve ben artik anladim, o yüzden sezon sonuna kadar bu konuda susacagim. Sizin deyiminizle win-win yani :)

bahardan umidimi kesmek üzereyim sağlık için spor yapar gibi bir hali var yeteneği var ama heba ediyor malesef. Slyvia'ya 2 3 li üçlü savunma yaptılar top birçok kez Bahar'a geldi faul çizgisinin yarısı kadar mesafeden hepsini kaçırdı hemde bomboşken pes valla. e sen onları bile atamazsan 40 dakika 3lü sıkıştırma yemeye devam eder tabi Slyvia. 4 numarada rezalet ötesiyiz, Sophia nın Türk yapılması için şartların zorlanması lazım gerekirse açıktan para verilsin 1 milyon$ verilsin en azından 30 dakika 4 numarada sağlam bir oyuncumuz olmuş olur. 2010 usa kadrosunada almadılar birdahada zor alırlar, SLittle da aynı milliyetten o gitti ispanyol oldu, sophiada olur ama kurukuruya olmaz. avrupalı guard olarakta vici nin gardı bimbate bile olur diyecek konumdayız bune ya, yerlilerden yeterli katkı alamıyoruz yerli havuzuda dar bari yabancılarda tam isabet sağlanması lazımken 4 yabancının 2sinin varlıkları yoklukları belli değil.

Bu sene ben Tamikanın gelmesi ile ligin favorisi olduğumuzu düşünüyorum Tamika çok şeyi değiştirecek kesin.Ama seneye bu sene Fenerde oturan Nevin Nevlin ve Şaziyeyi almamız gerek.Hem onların Türk oyuncu rotasyonunu daraltır hemde Ceyhun hocanın çok iyi tanıdığı ve Milli Takımda çok yüksek verim alabildiği iki önemli oyuncuyu katmış oluruz.Zaten ister beğenin beğenmeyin Yasemin,Şaziye,Yelena bu kadroda tutulmuş olsa her sene eksik kurulan kadrolar yada yanlış koç tercihleri ile kaçan şampiyonluğu bir oyuncuya yıkmayı bıraksaydık şu an çok daha oturmuş ve iyi kadromuz olurdu.Mutlaka 2 üst düzey maç oynayabilecek ve koçun verim alabileceği Türk oyuncu şart.Yine söylüyorum bu takım Tamika ile Türkiye Kupasını alacak ve Şampiyon olacaktır ama yinede daha kaliteli kadro kurmamız gerekli.

Ferit Deryer' Alıntı:
Bu sene ben Tamikanın gelmesi ile ligin favorisi olduğumuzu düşünüyorum Tamika çok şeyi değiştirecek kesin.Ama seneye bu sene Fenerde oturan Nevin Nevlin ve Şaziyeyi almamız gerek.Hem onların Türk oyuncu rotasyonunu daraltır hemde Ceyhun hocanın çok iyi tanıdığı ve Milli Takımda çok yüksek verim alabildiği iki önemli oyuncuyu katmış oluruz.Zaten ister beğenin beğenmeyin Yasemin,Şaziye,Yelena bu kadroda tutulmuş olsa her sene eksik kurulan kadrolar yada yanlış koç tercihleri ile kaçan şampiyonluğu bir oyuncuya yıkmayı bıraksaydık şu an çok daha oturmuş ve iyi kadromuz olurdu.Mutlaka 2 üst düzey maç oynayabilecek ve koçun verim alabileceği Türk oyuncu şart.Yine söylüyorum bu takım Tamika ile Türkiye Kupasını alacak ve Şampiyon olacaktır ama yinede daha kaliteli kadro kurmamız gerekli.

Nevin Nevlin'i bende isterim tamam eyvallahta ne Şaziye'si yahu bizde 1 sene oynadı da ne yaptı Allah'ınızı severseniz,skorer oyuncu mu arıyorsunuz,alın size Gülşah Akkaya,ligin en iyi yerli skoreri bence,gelirse müthiş katkısını görürüz...
Ayrıca Bahar Öztürk ve Kübra Siyahdemir de gelecek sene kadroya dahil edilmeli,he genç hem yetenekliler...

Oynadığı dakikalara bakarsak birşey oynamaması normal bence.Bizden gittiği yaz Avrupa'da Nevriye'nin oynamadığı kadroda Birsel ,Şaziye ve Nevin götürdü Milli Takımı.Mersinde Ceyhun Hoca ile çok iyi sezon geçirdi.Sonuçta ben Ceyhun hoca klırsa her ikisindende üst düzey verim alabilir oyüzden alınmalı diyorum .Zaten başka koç bence onlardan verim alamaz.Bahar Öztürk ve Kübra Siyahdemir dediğiniz oyuncular GS de oaynayacak profesyonel oyuncular değil bize aklı basketbolda olan ve oynamak isteyen sistem oyuncuları lazım.Özel hayatı ile star olacak disiplini bozan oyuncular değil.Takım olmak önemli olan.Sizce bu oyuncular gerçekten iyi oyuncular ve üst düzey takımlarda oynayabilen oyuncular olsa Fener almazmıydı ,çoktan alırdı.