NBA Geyiği

• Konbuyu başlatan Veysi Deniz Baskın
  • Başlangıç tarihi
Lakers - Dallas maçını izliyorum. Güzel, kafa kafaya bir maç oluyor. Lebron - Davis ikilisi gerçekten iyi anlaşıyor. Bir pozisyonda Davis çok müthiş bir smaç yaptı Lebron’un pasında; haftanın hareketlerinde görürüz zaten. Dallas benchten iyi katkı aldı. Yoksa fark daha fazla olurdu. Doncic oyuna giremedi daha, iyi savunuyorlar. Lebron ve Davis standart oyunlarını oynuyorlar. Bakalım ikinci yarı neler olacak.

3.periyot Doncic önderliğinde 28-5 ile resmen içinden geçtiler Lakersın. Yine bir kardashian vakası yaşanıyor bunlardan biri ile takılan bir yıl kendine gelemiyor Kuzma da o dönemden geçiyor şimdi Kendall basketbolu unutturmuş adama.

Lakers için tatlı rüyalar bitti artık kabus zamanı. Bu yenilgiyle beraber zorlu fikstüre moralsiz giriyorlar. İşleri zor, yara almamaları imkansız bu aralık ayında. Bakalım Lebron ne kadar ayakta tutabilecek takımını.

Maçı izlemedim, sadece DOncic'in attığı sayıları gördüm. Ama Doncic'in yaptıkları enfes doğrusu. Lakers deplasmanında 27 sayı 10 asist, 9 ribaund yapmak müthiş. Yani tabi zorlandığı dakikalar olmuştur elbet ama bu çocuğun daha henüz 20 yaşında olduğunu unutmamak lazım. Geleceğin süperstarı olacak. Şimdiden büyük oyuncu olmaya aday. Doncicin yanındaki oyuncular çok yetenekli olmamasına rağmen Doncic onları da yükseltiyor yaptığı asistlerle. Yoksa Dallas'ın ben playofflarda çok ta başarılı olabileceğini sanmıyorum. 5. olsalar Houstonla karşılaşma ihtimalleri yüksek. Ya da Clippers, ya da Denver'la. Onlara karşı işleri zor. Ama belki Utahla ya da Minnesota ile eşleşirlerse o zaman şansları olabilir.

Son düzenleme:
Bu arada Los Angeles Clippers'da müthiş 4'lü işbirliğine devam ediyor. PG ve Kawhi zaten ortalardaydı. Ama şimdi yanlarına Lou Williams ve Montrezl Harrell eklendi Bu 4'lü Washington maçında toplam; 110 sayı attılar. Muhteşem bir rakam. Takımın geri kalanı 40 sayı attı. LAC sezona pek iyi giremese de özellikle PG'nin dönmesinden sonra vites arttırdı. Tabi deplasmanda SAS'a yenilmeleri hoş olmadı. Yine de Batının en büyük favorilerinden olabilirler.

Maçı izlemedim, sadece DOncic'in attığı sayıları gördüm. Ama Doncic'in yaptıkları enfes doğrusu. Lakers deplasmanında 27 sayı 10 asist, 9 ribaund yapmak müthiş. Yani tabi zorlandığı dakikalar olmuştur elbet ama bu çocuğun daha henüz 20 yaşında olduğunu unutmamak lazım. Geleceğin süperstarı olacak. Şimdiden büyük oyuncu olmaya aday. Doncicin yanındaki oyuncular çok yetenekli olmamasına rağmen Doncic onları da yükseltiyor yaptığı asistlerle. Yoksa Dallas'ın ben playofflarda çok ta başarılı olabileceğini sanmıyorum. 5. olsalar Houstonla karşılaşma ihtimalleri yüksek. Ya da Clippers, ya da Denver'la. Onlara karşı işleri zor. Ama belki Utahla ya da Minnesota ile eşleşirlerse o zaman şansları olabilir.
Daha acayip olanı sayılarının çoğunu maçı kopartacağı zaman atıyor olması ilk yarı 8 sayıda falan kaldı yanlış hatırlamıyorsam ama 28-5 lik seride 15 sayı atmıştır. Dallas playoffda hou-lac-lal dışında herkesi eleyebilecek potansiyele sahip.

Denver şuan galibiyet sayısına göre en balon takımı maçları genellikle evlerindeydi ve rakım yüksekliğin ekmeğini yediler. Kadro çok geniş ama hep benzer seviyede oyunculardan kurulu birde Murray-Harris-Jokic üzerine kurdular ama Jokic haricinde kimse o seviye atlamayı yapamadı özellikle Harris çok daha geriye gitti,Murray biraz biraz ilerliyor sayılır. Bu sene ilk turda bile gidebilirler. Doğu ise çöplük gibi resmen şu mvp'nin doğudan birine gitmesi büyük haksızlık.

Denver şuan galibiyet sayısına göre en balon takımı maçları genellikle evlerindeydi ve rakım yüksekliğin ekmeğini yediler. Kadro çok geniş ama hep benzer seviyede oyunculardan kurulu birde Murray-Harris-Jokic üzerine kurdular ama Jokic haricinde kimse o seviye atlamayı yapamadı özellikle Harris çok daha geriye gitti,Murray biraz biraz ilerliyor sayılır. Bu sene ilk turda bile gidebilirler. Doğu ise çöplük gibi resmen şu mvp'nin doğudan birine gitmesi büyük haksızlık.

Bence Lakers daha balon. Hem kolay fikstürden çıktılar, hem de izlediğim maçlarda değil Rockets, Clippers gibi oturaklı takımlar, 2 süperyıldız adayı dışında rotasyon oyunculardan oluşan Dallas kadar bile keskin gelmedi oyunları gözüme. Hücumda inanılmaz isolation üstü ve post up oynuyorlar. Bütün şutörleri toplamışlar ama tam sahada koşmak yerine yarı sahada anca Lebron'un deliciliğiyle idare etme derdindeler. Savunma için belki NBA'in en uygun kadrolarından birine sahip olmalarına rağmen çok salaşlar ve sırf üşengeçliklerinden aynı oyunu bütün maç boyunca yiyebiliyorlar. Tabii ki henüz sezonun çok erken bir evresi ama bu savunma da normal sezondan play-off'a 2 haftada oturan bir iş değil. Son 4-5 senenin Warriors'ı gibi bir anda savunma potansiyelini 3 vites arttıracak bir nüveniz yoksa da en azından oyuna saygınızdan bu ezberi sezon içi ufak ufak da olsa oturtmak durumundasınız. Lakers'ın şu ana kadar net savunmayla kazandığı bir maça şahit olmadım, şu an Lebron-Davis formda diye biraz olduğundan iyi görünen hücumları da Play-off'taki tek eşleşme konsantrasyonunda daha da tekdüze hale gelecektir. Clippers bu yıl ağır favori gözüküyor, bana göre Kawhi kaybına rağmen ligin hala en oturaklı ve disiplinli basketbolunu oynayan Raptors da onların en büyük rakibi olacaktır. Ama Kawhi 3. takımıyla şampiyon olup bir final MVP'liği daha alırsa bence Lebron'u bile en azından kariyer olarak geride bırakacak bir iş başarmış olacak. Açıkcası sporun hiçbir disiplininde eforsuzluğa gelemiyorum. Kötü şut attığınız, kötü hücum ettiğiniz günde bile bu oyun ezberini ve saygısını göstermek durumundasınız. Batıda Clippers, doğuda da Raptors bu konuda diğer tüm takımların fersah fersah önünde olduklarından bu yıl da en büyük favorilerden ikisi gibi geliyor bana.

Lakers zorlu fikstüre iyi başladı. Denver'ı yenmiş. Dallas yenilgisini telafi etmiş oldular böylece.

Benim esas merak ettiğim maç Toronto - Miami maçıydı. İkisi de sağlam takım. Üşendim uykudan feragat edip izleyemedim ama uzatmaya gitmiş çekişmeli maç olmuş. Toronto sanki Kawhi hiç ayrılmamış gibi devam ediyor. Gerçi geçen sene de Kawhi normal sezonda değil play-off maçlarında etkisini göstermişti ama Siakam böyle oynarsa Toronto yine final yaparsa ben hiç şaşırmam. Miami de çok iyi, bu senenin sürprizi. Butler ben de süperstarım diye bağırıyor resmen. Adamın kafası kırık her şeyi yapabilir aslında.

Bence Lakers daha balon. Hem kolay fikstürden çıktılar, hem de izlediğim maçlarda değil Rockets, Clippers gibi oturaklı takımlar, 2 süperyıldız adayı dışında rotasyon oyunculardan oluşan Dallas kadar bile keskin gelmedi oyunları gözüme. Hücumda inanılmaz isolation üstü ve post up oynuyorlar. Bütün şutörleri toplamışlar ama tam sahada koşmak yerine yarı sahada anca Lebron'un deliciliğiyle idare etme derdindeler. Savunma için belki NBA'in en uygun kadrolarından birine sahip olmalarına rağmen çok salaşlar ve sırf üşengeçliklerinden aynı oyunu bütün maç boyunca yiyebiliyorlar. Tabii ki henüz sezonun çok erken bir evresi ama bu savunma da normal sezondan play-off'a 2 haftada oturan bir iş değil. Son 4-5 senenin Warriors'ı gibi bir anda savunma potansiyelini 3 vites arttıracak bir nüveniz yoksa da en azından oyuna saygınızdan bu ezberi sezon içi ufak ufak da olsa oturtmak durumundasınız. Lakers'ın şu ana kadar net savunmayla kazandığı bir maça şahit olmadım, şu an Lebron-Davis formda diye biraz olduğundan iyi görünen hücumları da Play-off'taki tek eşleşme konsantrasyonunda daha da tekdüze hale gelecektir. Clippers bu yıl ağır favori gözüküyor, bana göre Kawhi kaybına rağmen ligin hala en oturaklı ve disiplinli basketbolunu oynayan Raptors da onların en büyük rakibi olacaktır. Ama Kawhi 3. takımıyla şampiyon olup bir final MVP'liği daha alırsa bence Lebron'u bile en azından kariyer olarak geride bırakacak bir iş başarmış olacak. Açıkcası sporun hiçbir disiplininde eforsuzluğa gelemiyorum. Kötü şut attığınız, kötü hücum ettiğiniz günde bile bu oyun ezberini ve saygısını göstermek durumundasınız. Batıda Clippers, doğuda da Raptors bu konuda diğer tüm takımların fersah fersah önünde olduklarından bu yıl da en büyük favorilerden ikisi gibi geliyor bana.

Toronda değil şampiyonluk doğu'da final görmesi mucize. Normal sezonda iyi gidiyorlar ama işler sertleştiğinde Kawai'yi çok arayacaklar. Bence hiç şansları yok. Milwakue, Phily ve Boston karşısında.

Günün göz alıcı performansı yine Harden'dan gelmiş. 50 sayı atmış. Ancak 24 sayısı yine faul çizgisinden. Tamam Hardenın oyununa saygı duyuyorum ama faul aldırma konusunda bazen işleri çığırından çıkarıyor. NBA'de çok fazla koruma altında. Kaç kere elini kolunu kendi takıp potaya gittiğini gördüm izlediğim maçlarda. Kesinlikle özel bir skorer ama bu faul saçmalığını görmek hoş değil.

Bu arada Doncic yine büyülemeye devam ediyor. New Orleans Pelicans deplasmanında takımının galip geldiği maçta, 33 sayı 18 ribaund (kariyer rekoru)5 asistle oynamış. Bence takımı çok iyi idare ediyor ancak playofflara 3 veya 4. sıradan giremezlerse işleri zor çünkü. Houston, LAC ve LAL ile baş etmeleri biraz zor gözüküyor uzun serilerde. Ama belli de olmaz. Doncic batıda ayın da oyuncusu seçildi.

Hardenı izlemeye bende bayılmıyorum ama bir saçmalık yok ortada adam diyor ki ya beni rahat bırakın efendi gibi atayım turnikemi ya da elini indirip savunmaya çalışırsan alırım faulü kendi avantajanı yine kendisi avantajını yaratmaya çalışıyor. O zaman Giannisin oyununu da fiziğinin avantajına dayanıyor ki bu varolan bir şans onun için bende diyim o zaman bu fizikle oyuncular oynamamalı.

Hardenı izlemeye bende bayılmıyorum ama bir saçmalık yok ortada adam diyor ki ya beni rahat bırakın efendi gibi atayım turnikemi ya da elini indirip savunmaya çalışırsan alırım faulü kendi avantajanı yine kendisi avantajını yaratmaya çalışıyor. O zaman Giannisin oyununu da fiziğinin avantajına dayanıyor ki bu varolan bir şans onun için bende diyim o zaman bu fizikle oyuncular oynamamalı.

Hardenla Giannisin kıyaslanmasına katılmıyorum.. Harden çok iyi bir skorer olabilir ama faul konusunda tabiri caizse hakemleri tongaya düşürüyor. Ona yapılan faullerin 50% si faul değil bence. Aldatıyor hakemleri. Kendisi bir stil geliştirmiş mesela kolunu takıyor savunmacısına sonra faul oluyor. Bence bunlara hakemlerin faul çalmaması gerekiyor. Ben zaten adamın skorerliğine ya da yeteneklerine birşey demiyorum. Fauller olmasa yine 40-50 sayıları rahat atar. Ama savunmalar tabiki onu durdurmak için savunma yapacaklar. Neden yapmasınlar . Ama bunlardan hepsi faul değil onu demeye çalışıyorum. Avrupa da oynasa bu faullerin çoğunu alamazdı. NBA'de süper yıldızları koruma diye bir kavram var. Bu Harden'da daha da üst seviyeye çıkıyor. Maç başına 13-20 arası faul kullanmak abes bence.

Son düzenleme:
Hayır Hardenla Giannisi kıyaslamayın katılmıyorum size. Harden çok iyi bir skorer olabilir ama faul konusunda tabiri caizse hakemleri tongaya düşürüyor. Ona yapılan faullerin en az 50% si faul değil normalde. Aldatıyor hakemleri. Kendisi bir stil geliştirmiş mesela kolunu takıyor savunmacısına sonra faul oluyor. Bence bunlara hakemlerin faul çalmaması gerekiyor. Ben zaten adamın skorerliğine ya da yeteneklerine birşey demiyorum. Fauller olmasa yine 40-50 sayıları rahat atar. Ama savunmalar tabiki onu durdurmak için savunma yapacaklar. Neden yapmasınlar . Ama bunlardan hepsi faul değil onu demeye çalışıyorum. Avrupa da oynasa bu faullerin çoğunu alamazdı. NBA'de süper yıldızları koruma diye bir kavram var. Bu Harden'da daha da üst seviyeye çıkıyor. Maç başına 13-20 arası faul kullanmak abes bence.
Teorik olarak bana göre %90 ı faul hatta çalınmayan da birçok faulü oluyor. Süperstarlara herzaman daha kolay faul çalınmıştır zaten serbest atış sayısı da böyle bir skor makinası için normal. Gönül isterdi ki çalmasınlar daha sert bir basketbol oynansın ama yapacak birşey yok ben izlemeyi sevmesem de hatta rockets taraftarı olduğum için delirsemde baya hakkı yeniyor bu adamın zaten 2 tane mvp ödülü çalındı.

Lakers beni yanılttı maşallah dolu dizgin gidiyor. Utah'ı da geçtiler. Rondo iyi oynamış bu maçta 12 asist. Lebron bu Rondo, Howard gibi kafası kırık adamları iyi dizginliyor, oyunundan ziyade en büyük artısı o takıma.

Portland da Carmelo'nun gelişiyle atağa kalktı. Bunu da hiç beklemiyordum Carmelo bitik bir adamdı benim gözümde. Gerçi daha yeni başladı oynamaya bu performansını sürdürmesi zor ama bu bile başarıdır.

Light Curry Trae Young da kişisel şovuna devam ediyor çaktırmadan. Nerdeyse 30 sayı ortalama yapmış adamım.

Gece Toronto - Houston maçı varmış, uykuya dayanabilirsem mutlaka izlerim iyi maç olur. İkisi de favorilerimden.

Lakers beni yanılttı maşallah dolu dizgin gidiyor. Utah'ı da geçtiler. Rondo iyi oynamış bu maçta 12 asist. Lebron bu Rondo, Howard gibi kafası kırık adamları iyi dizginliyor, oyunundan ziyade en büyük artısı o takıma.

Portland da Carmelo'nun gelişiyle atağa kalktı. Bunu da hiç beklemiyordum Carmelo bitik bir adamdı benim gözümde. Gerçi daha yeni başladı oynamaya bu performansını sürdürmesi zor ama bu bile başarıdır.

Light Curry Trae Young da kişisel şovuna devam ediyor çaktırmadan. Nerdeyse 30 sayı ortalama yapmış adamım.

Gece Toronto - Houston maçı varmış, uykuya dayanabilirsem mutlaka izlerim iyi maç olur. İkisi de favorilerimden.

Lakers'dan bende bu kadar iyi performans beklemiyordum. Anthony Davis ve James'in performansları belli zaten çok fazla katkı veriyorlar takıma. Ama diğerlerinden de epey katkı geliyor. Son maçta, KEntavious Caldwell Pope ve Rondo 14'er, Kyle Kuzma da 13 sayı atmış. Lebron ve Davis te 26 dakika civarında oynamış. Süreleri çok iyi dağıtıyorlar. Hatta Howard'ın üçlüğü bile var maçta. Kendi evlerinde kaybettikleri Dallas maçı dışında harika bir sekans geçirdiler. Bu sene şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olduklarını kanıtladılar. Tabi henüz erken. Lebron ve Davisin sağlıklı kalmaları şart.

Portland'da Carmelo'nun gelişi harika oldu. Aslında çok iyi bir ilk 5 leri var. Lillard- Mccollum-Hood- Carmelo- Whiteside. Orada asıl sorun yedekler. Ama onlara da çok ihtiyaç kalmıyor zaten. ilk 5 'tekilerin oynama süresi 35-37 dakkaları buluyor. Portland bence daha da toparlayacaktır. Sıralamadaki yerlerini haketmiyorlar. Carmelonun katkısı da müthiş. Küllerinden doğdu diyebiliriz. Umarım böyle devam eder.

Trae Young harika bir sezon geçirmesine rağmen. Malesef Atlanta için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Şu anda New York ve GSW'den sonra ligin en kötü 3. takımı konumundalar. Trae Young her ne kadar müthiş olmasına rağmen diğerleri bir o kadar kötü.

Dallas'ta kendi evinde kazanmasını bilmiş. Minnesotaya karşı 121-114 almışlar maçı. Maçı yine izlemedim ama Doncic bu sefer biraz durgun bir maç geçirmiş. 22 sayı 7 ribaund 6 asist. Ayın oyuncusu olduktan sonra bir araya ihtiyacı vardı sanırım. Umarım daha iyi olur yine.

Son düzenleme:
Lakers fena yanılttı beni. Adamlar resmen yıkıp geçiyor rakipleri. Davis'in bu performansını görünce Nop'daki geçen yıllarına daha çok üzüldüm. Resmen potansiyelini öldürmüş orası. Adamın yedi senesi geçti orada boşuna. Lebron'un Cleveland'daki ilk dönemi gibi. Lakers ilk ikiyi bırakmaz artık, play-off zamanı bu performans sürecek mi artık konu o.