NBA Geyiği

• Konbuyu başlatan Veysi Deniz Baskın
  • Başlangıç tarihi
Zion Williamson çok gereksiz bir oyuncu gibi durabilir ama henüz daha çok genç. Şu an çok ham yetenekleri. Ne şutu var ne de temel fundamental bilgileri oturmuş. Savunmada da hiç yeterli değil. Ama ona rağmen bu kadar istatistik yapıyor. Ve genç olduğunu da düşünürsek ilerde şutunu geliştirebileceğini düşünüyorum. Tabiki Lebron gibi olması imkansız. Çok alakasız pozisyonları. Mümkün olsa pivot oynayacak ama boyundan dolayı PF oynuyor. Ancak unutmamalı ki inanılmaz bir parmak hassassiyeti var ve pota altında çok iyi bitirebiliyor. PF'lerin Shaq'ı gibi. Çok cüsseli, güçlü ve atletik. Ama dediğim gibi çok ham. Zamanla işlenmesi gerekiyor yeteneklerinin. Ben zamanla daha iyi olabileceğini düşünüyorum.
Ayrıldığımız nokta şu ki ben gelişebilecek herhangi bir ham yeteneği olduğunu düşünmüyorum. Yetenek kendini 20 yaşında da belli eder 40 yaşında da eder. Bu çocukta bi yetenek “bence” yok. Bi Doncic’e bakıyorsun bi buna bakıyorsun. Arada dağlar var. Şutu gelişir mi, yani hiç sanmıyorum ama belki bi miktar yüzdesi artar. Tamamen fiziksel güce dayalı bir oyunu var. Giannis gibi uzun ve atletik olsa çok fark yaratırdı ama o özellikleri de kısıtlı. Bilemiyorum inşallah daha iyi olur nba bi yıldız kazanır ama benim hiç umudum yok şu an.

Mesele yetenekse Nba de en az 20 tane adam sayılır Giannisten daha yetenekli. Ama anormal bir fizikle, hırsla, oyun motoruyla ve en önemlisi doğru bir yapı ile ligin en iyi oyuncularından biri oldu. Zion inanılmaz atletik ve kuvvetli eğer doğru bir yapı kurarlarsa oda anormal fiziğini kullanarak all star seviyesine gelebilir henüz 20 yaşında. Şu Giannisi New orleans a koysan şu verimliliğin %20 sini anca verir.

Gerçekten çok çok ilginç sonuçlar çıkıyor. Önceki sezonlarda da normal sezon maçlarında maçlarında tuhaflıklar olurdu ama bu sene pandemiden dolayı bu zirveye ulaştı. Lillard, Nurkic ve Mccolum olmadan Portland Phila'yı yenmiş. Ben Simmons oynamamış gerçi ama Portland'ın eksikleriyle kıyaslanmaz bile. Şu beyin özürlü Enes de iyi istatistik kasıyor Nurkic'in yokluğunda. Detroit de Lakers'ı yenmişti.

Dallas tepetaklak gidiyor bu arada. Sezon öncesi batıyı lider bitirir mi diyorduk adamlar belki play-off yapamayacak. Yapsa bile bu gidişle 7 veya 8 den ancak girer ordan da Los Angeles takımları çıkar karşısına.

Utahın bu sezon çöküş yaşayacağını düşünüyordum ama son zamanların en büyük dominasyonunu gerçekleştirdi adamlar. Gsw nin acayip serilerinde bazı maçları sallamamazlıklardan vurup geçemiyorlardı yine uzun seri Heatin lebronlu zamanları vardı ama böyle maçın başından vurup geçen bir takım görmedim uzun zamandır normal sezonda belki de hiç görmedim, Snyder hocama saygılar.

Utah'ın top trafiği hakikaten inanılmaz bir seviyede. Bir kaç sene önce ligi lider bitiren Atlanta'yı hatırlattı bana. O takımda normal sezonda çok dominanttı ama play-offlar da bekleneni verememişlerdi.

Washington - Boston maçını izliyorum. Bu Bradley Beal gerçekten büyük oyuncu. Kendine yazık ediyor orada kalmakla. Biraz iyi bir takıma gitse şampiyonluk adayı yapar orayı. Üçüncü çeyrek sonunda 32 sayı attı. Zaten bi tek onunla Booker kaldı büyük oyuncu olarak düşük seviye takımlarda. Hadi Booker Phoniex ile bi yapılanmanın içinde mücadele ediyor ama Beal'in Washington'da durmasının hiç anlamı yok. Ne yapmaya çalıştıkları belli değil.

Bu arada Boston felaket ötesi bir maç çıkarıyor. Üçüncü çeyrek sonunda 22 sayı fark yediler Washington gibi bir takımdan.

Washington - Boston maçında Russell faul atışında airball atmıştı. Sonra "ben neydim ne oldum" gibi saniyelerce durdu olduğu yerde. Hayatını sorguladı adam resmen. Hiç ayrılmayacaktı Oklahoma'dan, oranın simgesiydi. Büyük hata yaptı. Kalmak isteseydi göndermezlerdi onu.

Washington - Boston maçında Russell faul atışında airball atmıştı. Sonra "ben neydim ne oldum" gibi saniyelerce durdu olduğu yerde. Hayatını sorguladı adam resmen. Hiç ayrılmayacaktı Oklahoma'dan, oranın simgesiydi. Büyük hata yaptı. Kalmak isteseydi göndermezlerdi onu.

Adamlar Portland'a elenince bu yapılanmanın olmayacağını anladılar ve KAWHI diretmesiyle CLIPPERS'ın P.GEORGE'a yavşamasını fırsat bilip elleri güçlüyken alabilecekleri ne varsa aldılar. O saatten sonra WESTBROOK ile devam etmenin THUNDER'a bir faydası yoktu ve ilk fırsatta yine istediklerini aldılar takasta. Ama kalsaydı da durumu aynı olurdu. Nitekim zaten Oklahoma'da da kariyeri özelikle şut bazında bayır aşağı gidiyordu. Zaten çok fazla defosu olan bir oyuncuydu ama inanılmaz hücum gücü sayesinde önemli bir kısmını kapatırken yapabildikleri de sınırlanınca iyice çekilmez olmaya başlamıştı zaten. Bu saatten sonra posizyonları farklı olsa da kendisini Carmelo yolunda görüyorum. Vince CARTER veya Dwight HOWARD gibi NBA'in en iyi oyuncuları arasından rol oyunculuğuna düzgün bir şekilde soyunacak bir kafa yok gibi onda. Carmelo gibi akıllanırsa dönebilir ancak.

Dümende Russell Westbrook'la batı 8.liği kovalamaktansa SGA direksiyonunda geleceğe yönelik bir sürü draft hakkı aldı Oklahoma. hem de bu hakları alırken Chris Paul'la beraber en azından bir oyun koydular ortaya. Westbrook yıllardır bu. Gençliğinde atletikti ama hep kendi istatistiklerine bakardı. Şimdi o atletikliği de gidince böyle hiçbir şeye yaramayan bir oyuncuya dönüştü. Oklahoma'nın Westbrook'u elden çıkarması son yılların en karlı işi kendi adına.

Russell ilk kendi beni takaslayın, ayrılmak istiyorum dedi. Oklohama da arayıp bulamadığı fırsat olarak takasladı elbette. Hiç kaşınmasa burası benim evim, yuvam; burada bırakmak istiyorum dese belki devam ederdi diyorum ben. O taraftar gücü vardı arkasında, adamlar neredeyse tapıyordu buna bi ara. Yoksa bu yazdıklarınızı zaten biliyorum, sanki bilinmeyen bişeymiş gibi yazıyorsunuz da herkes biliyor bunları zaten. Russell ile sadece Oklohama değil hiçbir takımın bişey yapamayacağı ortada zaten. Oklohama için en doğrusu oldu takaslamaları, Russell için değil.

Utah son 21 maçın 20'sini kazanmış. İnanılmaz bir istatistik. Clippers'ı yendiler son olarak da. Kawhi ve George yoktu ama yine de önemli galibiyet. Herkes bi yerden sonra düşüş bekliyordu ama adamlar daha da ivmelenerek gidiyorlar. Batıyı lider bitirirlerse kimse şaşırmaz artık. Koçları büyük ihtimal yılın koçu, Clarkson da en iyi altıncı adam olacak.

Sezonun olası finalistlerinin beklenen büyük kapışmasında Brooklyn Lakers'ı yendi. Davis yoktu Lakers'da gerçi ama Brooklyn'de de Durant yoktu. Lebron'a eşlik eden olmayınca skor düşük kaldı Lakers'da. Brooklyn yavaş yavaş tepeye yerleşiyor doğuda. Doğunun kalitesi de epey düşük olduğu için biraz gayretle Brooklyn sezonu çok rahat lider bitirebilir.

All-star ilk beşleri belli olmuş.

Batı : Lebron - Curry - Doncic - Kawhi - Jokic

Doğu : Durant - Beal - Irwig - Ante - Embiid

Batıda kesinlikle Lillard'ın hakkı yenmiş. Doncic'in yerine Lillard'ın olması gerekirdi. Hem takımı tek başına taşıyor hem de kaç tane maç sayısı attı şu kısacık dönemde bile.
Doğuda Irwing'in yerine belki Harden olabilirdi. Orada Lillard kadar hakkı yenen pek yok ama ben Harden'ı tercih ederdim.

Birazdan Boston - New Orleans maçı varmış S Sport’ta. İzleyelim bakalım Zion dedikleri kadar oyununu değiştirmiş mi. Yoksa yine verimsiz verimsiz takılıyor mu.

Birazdan Boston - New Orleans maçı varmış S Sport’ta. İzleyelim bakalım Zion dedikleri kadar oyununu değiştirmiş mi. Yoksa yine verimsiz verimsiz takılıyor mu.

Sezonun en kotu oyununu oynuyor. Ona ragmen 20 sayi atti. 2 li sikistirma yapiyorlar o da gereksiz zorladi surekli. Bloklar yedi. Ilk yari hic yoktu nerdeyse. Ikinci yari daha iyi. Yani top surmesi, sicrayisi, atletizmi, gucu yerinde ama oyun akli dusuk maalesef. Seneler icinde gelisebilir bence. Bir de sut atmayi becerebilirse. Bu boyda, sut gerekli bu oyunla. Ben bunun da oyununa eklenebilecegini dusunuyorum. Bu arada pelicans 22 sayi farktan geldi one gecti. Muthis mac.

Edit: Tatum, 1 sayi one gecirdi. Bostonu. Sonra Zion 2+1 yapti. 2 sayi Nop one gecti ama son sozu Tatum soyledi. Mac uzatmaya gitti. Zion kotu oyununa ragmen normal sureyi 25 sayi 10 ribauntla tamamladi.

Edit2: mac bitmiyor bir turlu. Pelicans maci kapatamadi. Son hucum sansi. Bostonda. Fark 3. Mac bitti sonunda.
Bu arada Ziondan biraz daha bahsedersek opsiuonlari sinirli. Hep soluna gidiyor. Takimlar solunu kapatiyor. Ya da saga gidip, reverse le tekrar soluna aliyor topu. Ya da alley oop la bitiriyor. Eger daha bitirici bir oyuncu olmak istiyorsa sagina gitmeyi de ogrenmeli.

Son düzenleme:
Sezonun en kotu oyununu oynuyor. Ona ragmen 20 sayi atti. 2 li sikistirma yapiyorlar o da gereksiz zorladi surekli. Bloklar yedi. Ilk yari hic yoktu nerdeyse. Ikinci yari daha iyi. Yani top surmesi, sicrayisi, atletizmi, gucu yerinde ama oyun akli dusuk maalesef. Seneler icinde gelisebilir bence. Bir de sut atmayi becerebilirse. Bu boyda, sut gerekli bu oyunla. Ben bunun da oyununa eklenebilecegini dusunuyorum. Bu arada pelicans 22 sayi farktan geldi one gecti. Muthis mac.

Edit: Tatum, 1 sayi one gecirdi. Bostonu. Sonra Zion 2+1 yapti. 2 sayi Nop one gecti ama son sozu Tatum soyledi. Mac uzatmaya gitti. Zion kotu oyununa ragmen normal sureyi 25 sayi 10 ribauntla tamamladi.

Edit2: mac bitmiyor bir turlu. Pelicans maci kapatamadi. Son hucum sansi. Bostonda. Fark 3. Mac bitti sonunda.
Bu arada Ziondan biraz daha bahsedersek opsiuonlari sinirli. Hep soluna gidiyor. Takimlar solunu kapatiyor. Ya da saga gidip, reverse le tekrar soluna aliyor topu. Ya da alley oop la bitiriyor. Eger daha bitirici bir oyuncu olmak istiyorsa sagina gitmeyi de ogrenmeli.

Ben ilk yarıyı izledim sonra uykudan feragat etmeye değmez diye kapattım maçı. Boston fark atar gibi görünüyordu ama ikinci yarı işler değişmiş anlaşılan. Zion ilk yarı hiç oyunda değildi. 4 sayı attı zaten. Lebron gibi top getirme görevi vermişler buna zaman zaman. Onu merak ediyordum ben esas o yüzden izlemek istedim. Şutu olmadığı için önüne mesafe bırakıp savunuyorlar, içeri girmesini de engelliyor bu. Zion için en büyük sorun öyle denildiği gibi anormal bir fizik gücü yok. Belki Ncaa seviyesinde vardı yıkıp geçiyordu oradaki çocukları ama Nba seviyesinde bunu yapması zor. Boyu kısa zaten en başta. Zion'un rol modeli Giannis. Onda da yetenek, şut yok ama gerçekten Giannis'in anormal bir fiziği var, çok uzun ve çok hareketli. Üçlük çizgisinden iki adımda potaya smaç vuruyor adam. Savunmada da kollarını bi açıyor bütün içeriyi kapatıyor Giannis. Ki bütün bu özelliklerine rağmen onu bile play-off larda durdurabiliyorlar. Zion'da bunların şimdilik hiç biri yok. Ancak ittire ittire içerde smaçla tamamlamaya çalışıyor. En başta biraz şut tehdidinin olması lazım. Oyununu biraz daha çeşitlendirmesi lazım neticede. Yapabilirse olur, yoksa işi zor bence.

Giannis'in en azından savunması var ama Zion'daki en büyük olay savunma yapmayı bilmiyor. Şut konusunda en azından Giannis'den daha işlenebilir ham yetenekleri var. Bucks'un da çözümü Giannis'i 5'e çekmek olabilir ama en önemli bench parçaları dağıldı üstüne gelenler savunmada ciddi manada eksi yazıyor. Yani Doğu'ya şöyle bakıyorum gerçekten kronik bir defosu olmayan takım yok. Miami yine 8'den girip final yapsa hiç şaşırtıcı olmaz benim adıma. Boston hakkında söylenecek bir şey yok. Ainge'nin ne kadar overrated bir adam olduğunu yıllardır düşünüyorum ve kendisi de yine kanıtladı bunu. Sürekli kötü draft seçimleri, assetleri yok pahasına vermek yan parçaları elden kaçırmak ve sürekli vasat oyunculara kontrat vermek. Geçen sene Miami'yi yenen takımdan Hayward gitti üstüne biri tamamen eksi yazan 2 tane adam getirdiler takım geçen seneden bile geriye gitti. JT ya da JB takasını istemeden Ainge'den kurtuluş yok gözüküyor. Bari TPE'yi kullanmayı becerebilse ama onda bile Harrison Barnes alacağını düşünüyorum bu kafayla gittiği müddetçe. Tek işe yarar hamlesi Payton Pritchard onu da 26'dan çekti gidip Desmond Bane'yi verdi bu sefer. Enteresan bir kafa yapısı.

Miami bence bu sezon benzer birşey yapamaz. Evet butler - bam hala çok iyi bir ikili ama dragic sakatlıklardan başını kaldıramadı, hero bence acayip bir çıkış yakalayamadı ondan öyle birşeu bekleniyordu çünkü bu sezon playofflarda hücumda çok tıkanacaklardır. Doğuda favori brooklyn, üçlüsü sağlıklı kaldığı sürece tabi. Savunma kısmının çok takılınmamalı vasat savunma ve çok iyi bir hücumla gayet şampiyon olunabilir ki Brooklyn en az iki yıldızının olduğu tüm hedef maçlarını kazandı ve savunmada da fena iş çıkarmadılar. Harden için hep söylüyordum bu ligin en iyi oyun kurucularından biri hatta ilk üçtedir şuan verimlilik olarak özel işler yapıyor. Sezon arası eğer direk rotasyona girebilecek takviye yapabilirlerse nba şampiyonluğu için de en büyük favori olurlar Lakers o konuda Clippers tan da brooklyn den de çok önde.

NBA ALL STAR 2021 KADROLARI
Batı Konferansı kadrosu:

• Stephen Curry
  • Luka Doncic
  • Kawhi Leonard
  • LeBron James | Kaptan
  • Nikola Jokic
  • Chris Paul
  • Paul George
  • Damian Lillard
  • Donovan Mitchell
  • Rudy Gobert
  • Zion Williamson
  • Anthony Davis
Doğu Konferansı kadrosu:

• Kyrie Irving
  • Bradley Beal
  • Kevin Durant | Kaptan
  • Giannis Antetokounmpo
  • Joel Embiid
  • James Harden
  • Julius Randle
  • Jayson Tatum
  • Jaylen Brown
  • Zach LaVine
  • Ben Simmons
  • Nikola Vucevic
Çok fazla aday vardı ve mutlaka birilerine yazık olacaktı ama Doğu'da D.SABONIS, HAYWARD. T.YOUNG(canını istemediğinde oynamasa da), Bam, OG ve MIDDLETON'a; Batı'da ise hele ki Phoenix'TEN CP3 seçilip Devin BOOKER'ın önüne koyulmasına kalbim sızladı:cry: Büyük ihtimalle BOOKER, A.DAVIS yerine kadroya alınacak ama bu CP3'ün arkasıan konulduğu gerçeğini değiştirmez.

Edit: Jerami GRANT ve Colin SEXTON'ı da bu listeye ekleyebiliriz. Keza kendileri adına üzülecek seviyede olmasam da Tobias HARRIS ve maç kaçırsa da Jimmy BUTLER da seçilebilirdi. Doğuda bu sene aday çok isim vardı ama Batıda da D.FOX seçilmesi gereken isimler arasındaydı.

Son düzenleme:
Sabah 06:00'da Lakers - Utah maçı varmış S Sport'ta. Sezonun maçı olabilir, şimdiye kadar oynanmış bölüme bakarsak. Bakalım Lakers Utah'ın hızlı temposuna karşı çözüm üretebilecek mi, kaçmaz maç.