Oktay Mahmuti

Yönetim sadece Oktay Hocanın ücretini indirmeye çalışmıyor ki. Futbolda bazı oyuncularla da görüşülüyor. Misal Tarık'ın ücretinde de indirime gidilmiş hatta kulüp arıyorlarmış. 300 bin dolar bile şu an için büyük miktar durumda. Çünkü dolar kuru belli, TL üzerinden gelir alıyoruz, giderimiz döviz üzerinden. 1 lira gelirimiz var, 1 $ ödüyoruz. Gelir kayboluyor bir de üstüne 4 lira zarara giriyoruz bu da döngü şeklinde ilerliyor ve borcumuz gün geçtikçe artıyor. Hoca belki 300 k fedakarlık etse o parayla iyi-kötü bir oyuncu alınabilir. Yönetim umarım bundan sonra yerli oyuncu ve antrenörlerin sözleşmesini TL üzerinden yapar da bir daha sıkıntı çekmeyiz.

Mahmudinin son cümlesi çok muğlâk. Benim sözleşmem en son konuşulacak olay? Bütçesi 3 milyon usd olan bir klüpte koçun alacağı olan 1.2 milyon usd nasıl en son plana atılabilir. Mahmudi indirim yapacak olsaydı ben üzerime düşeni yapmaya hazırım zaten derdi ama demedi. Muğlak bir cümle kurdu ve gitti...

Garanti kontratta yazan parayı yasal olarak hakketmek baska bir şey, evrensel değerler anlaminda yönetimsel zaafiyetlerden faydalanıp ederinin üzerinde kontrat almanın manevi anlamda ne kadar hakkın olduğu başka bir şey.

Neyseki en azinda futbolcular kontratlarında indirim yapmadıktan sonra çıkıp " Büyük Galatasaray taraftarı biliyorsunuz ki para benim için onemli değil " minavlinde açıklamalar yapmiyorlar. Bu yüzden onları çok daha samimi buldugumu söyleyebilirim

Mahmuti'ye verilen paranın fazla olduğunu hangi ölçü belirliyor onu merak ediyorum ben. Yönetim zaafiyetinden faydalanıp kontrat almış mesela neye göre kime göre. Bu yönetim geçen sene seçime kadar eli düzelsin diye herkese ederinden fazlasını verdi zaten. Ama Mahmuti kariyeri boyunca hep benzer paralara çalıştı. Adam parasını alıp yatmıyor sonuçta. Yatanlara bu kadar laf edilmeyen yerde bunlar bana çok ilginç geliyor.

Valla nihayetinde samimiyet testi yapmıyoruz. Yönetim o parayı ödeyip, yeni koç getirecek. Bakalım kimi getirecekler, projeleri ne olacak. Merakla bekliyorum.

3 milyonluk takıma 800 binlik hoca olur mu tartışılır ama 3 milyonluk takım genelde 800 binlik hoca getirmez. Bütçenin neden 3 milyon olacağı şeklinde bir soruyla karşılık verilebilir buna. Mahmuti şartlar ve yönetimin vaatleri gereği normal bir kontrat alıyor. Vaatlerin gerçekleşip, gerçekleşmemesi mevcut ya da bir önceki yönetimlerin birlikte problemidir.

Eski yönetim hocaya 6-7 milyon dolar bütçe vaadetmiş. Vaade bakılırsa bu bütçeye bu hoca ücreti de bana normal geliyor.

Son düzenleme:
Yok Mahmuti bizle az paraya anlasmış aslında. Allah razi olsun kendisinden. Normalde en az 1.5 milyon dolara çalısması lazım. Ataman, Gs'yi ligde şampiyon yapip Eurocup'u getirdi. 10 milyon dolar civarı bütçeleri yönetti. Aldığı para 2 yil için 1.3 milyon dolardi.

Mahmuti'yi savunmak için iyice komik şeyler söylemeye basladinız. Birisi 3 kişiyle lige baslayacağız der, diğeri 800 bin dolar neye göre fazla der peehhhh...

Son düzenleme:
Ben bunu savunmak için söylemiyorum. Normal bir soru sordum sadece. Ligde hedefiniz orta-alt sıralarsa Mahmuti'yi takımın başında görmek istiyorsanız hatrı sayılır bir para ödemeniz gerekiyor. Bu büyük futbolcuların Çin'de oynamak için über paralar almasına benzer bir şey.

Oktay Hoca Real Madrid'den teklif aldığında Galatasaray'dan 400-500 kazanıyordu mesela. Ataman Galatasaray'a ilk geldiğinde 750-800 kontratı. Ki bunlar da gayet normal paralar. Biz onları söyleyip, arkasına nedenler sıralıyoruz. Siz cımbızla çekip sadece öyle demişiz gibi tartışma çıkartıyorsunuz sadece. Okuduğunuzu iyi analiz etmenizi öneririm.

Kimse 3 kişi lige başlayacağız demiyor ama piyasada oyuncu kalmadı. 7 yerli bulmamız gerekiyor. Kadroda Serkan Aydın ile birlikte sadece 4 yerli var. Hadi açıklayın o zaman bu takım kimi alsın nasıl kadro kursun. Madem biliyorsunuz, yapabiliyorsunuz. Yapın kimi almamız gerektiğini anlatın buyrun.

Biliyorum yeri burası değil ama herkesi buradan bir başka konuya taşımak mümkün değil o yüzden soruyorum: Oktay Mahmuti'nin (ilk sene 400 bin ikinci sene 800 bin dolar) kontratını fazla bulan koçun fırsatçı olduğunu düşünenler sizin şu an koç öneriniz kimdir? Bu isme kaç para verilmesi sizin için uygundur veya piyasa şartlarında kabul edilebilir?

Bilgi kirliliğini önlemek için tekrar söylüyorum; Özbek, Mahmuti'ye bu sene için 6-7 milyon EURO bütçe sözü vermiş bakın dolar değil EURO ...

Biliyorum yeri burası değil ama herkesi buradan bir başka konuya taşımak mümkün değil o yüzden soruyorum: Oktay Mahmuti'nin (ilk sene 400 bin ikinci sene 800 bin dolar) kontratını fazla bulan koçun fırsatçı olduğunu düşünenler sizin şu an koç öneriniz kimdir? Bu isme kaç para verilmesi sizin için uygundur veya piyasa şartlarında kabul edilebilir?

Bilgi kirliliğini önlemek için tekrar söylüyorum; Özbek, Mahmuti'ye bu sene için 6-7 milyon EURO bütçe sözü vermiş bakın dolar değil EURO ...

Renktaş tamam belki Oktay hoca planını buna göre yapmış olabilir ama hiç mi biraz akıl yürütmedi "ya bu takım geçen sene maaşları ödemiyordu birden 6-7 milyon €'ya nasıl çıkacaklar bu yokluğun arasında" diye? Yani kulübün hocası olarak az çok bilmen lazım takımın bütçesini ve geleceğini. Bu durum birkaç ayda belli olmadı ki.

Renktaş tamam belki Oktay hoca planını buna göre yapmış olabilir ama hiç mi biraz akıl yürütmedi "ya bu takım geçen sene maaşları ödemiyordu birden 6-7 milyon €'ya nasıl çıkacaklar bu yokluğun arasında" diye? Yani kulübün hocası olarak az çok bilmen lazım takımın bütçesini ve geleceğini. Bu durum birkaç ayda belli olmadı ki.

Aynen öyle haklısın Yasin fakat şunu unuttuk hepimiz. Can Topsakal geçen sene başında tek tük katıldığı bir programda şunu söylemişti: bu sene bir geçiş dönemi yaşayacağız ve önümüzdeki sene yine güçlü bir sponsorluk ve yatırımla iyi bir kadro kuracağız. Bu sebepten Erman Kunter'in sözleşmesi 1 yıllık olmuştu. Hatırlarsanız Turkcell ile salon için anlaşma işinden bahsediyordu sürekli burada biri adını unuttum şu an. Yani kendilerince ne kadar işlediği muallak bir planları vardı. Koç'a da muhtemelen bunu söylemişler. Hatta olay şu; Koç bu sene bizi kümede tutmak için ne gerekli? Koç'ta Caner ve Adas'ı alıp ligde kalırım demiş. Önümüzdeki sene için de bu bütçe işini sunmuşlar...

Öncelikle ciddi şekilde 3 kişi ile lige başlama ihtimalini gözeten arkadaşın yorumu bir önceki sayfada dururuyor

Gelelim oluşturabilecegimiz kadroya. Kadromuzda 4 yerli var. Preldzic, Burak Can Yıldızlı, Can Korkmaz, Yunus Çankaya isimlerinden 3'u ile rotasyonu tamamlayabiliriz. Kaldi ki bunlar bir çırpıda aklıma gelenler. Ha bu oyuncularin kalitesini begenmezsen zaten 2.5 milyon dolarlik bi takimin yerli rotasyinundan cok da bir şey beklememeni öneririm.

Bu arada Ataman Gs'ye Bjk'yi şampiyon yaparak geldi. Adam kariyerinin zirvesindeydi, Mahmuti gibi kulupsüz ve dip yapmış şekilde beklemiyordu.

Doruk Bey'in sorusuna cevaben şunu söyliyebilirim. Ligde 800 bin dolar kazanan kac tane antrenör var ve bunların kaçı Mahmuti'den daha formsuz. Bu kümenin dışında kalan herkes Galatasaray'i Mahmuti'den daha verimli şekilde çalıstırabilir.

Son düzenleme:
Aynen öyle haklısın Yasin fakat şunu unuttuk hepimiz. Can Topsakal geçen sene başında tek tük katıldığı bir programda şunu söylemişti: bu sene bir geçiş dönemi yaşayacağız ve önümüzdeki sene yine güçlü bir sponsorluk ve yatırımla iyi bir kadro kuracağız. Bu sebepten Erman Kunter'in sözleşmesi 1 yıllık olmuştu. Hatırlarsanız Turkcell ile salon için anlaşma işinden bahsediyordu sürekli burada biri adını unuttum şu an. Yani kendilerince ne kadar işlediği muallak bir planları vardı. Koç'a da muhtemelen bunu söylemişler. Hatta olay şu; Koç bu sene bizi kümede tutmak için ne gerekli? Koç'ta Caner ve Adas'ı alıp ligde kalırım demiş. Önümüzdeki sene için de bu bütçe işini sunmuşlar...

Dursun Özbek'in yalancı olduğunu sağır sultan bile biliyor. Ona inanıp planlarını bu şekilde yapmasını beklemezdim.

800k 1,5 yillik toplam ucret degil miydi ? Yillik 800k mi sozlesme ucreti.Eger oyle ise neyi tartisiyoruz Allah askina el insaf.Ote yandan eger rakamlar dogru ise sadece bu sozlesme bile onceki yonetimi ibra etmemek icin yeter sebep bence.

Ben bunu savunmak için söylemiyorum. Normal bir soru sordum sadece. Ligde hedefiniz orta-alt sıralarsa Mahmuti'yi takımın başında görmek istiyorsanız hatrı sayılır bir para ödemeniz gerekiyor. Bu büyük futbolcuların Çin'de oynamak için über paralar almasına benzer bir ÅŸey.

“Evet doğru Oktay Mahmuti abartı bir rakama imza atmış. Galatasarayın o dönemki zor durumda olmasını da kontratta kendi lehine kullanmış” ın çok kibarlaştırılmış hali

Külübümümüzün sorunu yönetimin beceriksizliğidir. Herkes kulübün mali durumundan haberli artık. Sezon ortası ortaya konan karamsar tablodan çoğu kişi zaten haberdardı. Bari Mahmuti bir şey desin, demez de parama bakarım derse yazıklar olsun dedik, o da çıktı fazlasıyla konuştu ve hatta köprüleri yaktı. Sonra birden yönetimin algı operasyonuyla kulübün sorunu kurulamayan takım değil de Mahmuti'nin maaşı haline geldi.

Burada bile Mahmuti istifa etse bile parasını alacak diyen biri var. Evet alır ama şu ana kadarki kısmını, yani hakettiğini alır. Adamın davranışlarıyla parama bakarımcılığın örtüşür yanı yok zaten şu ana kadar.

Sezon bizim açımızdan biteli iki ay oluyor. Transfer yasağı ne zaman kalkacak belli değil. En iyi ihtimalle ondan sonra kalanlardan potpori yapacağız, o da olursa. Şimdi demezler mi neden şimdi istiyorsun indirimi diye? Sezon bitince planlamanı yaparken istersin, transfer yasağı kalkınca elin güçlenir istersin onları anlarım. İnsanların zekasıyla dalga geçmeye gerek yok.

Mahmuti'nin katı rotasyonculuğunu sevmem. Gelmesini istemedim, gelmesininse şu ana kadar fark yarattığını düşünüyorum imkanlar dahilinde. Yönetim Mayıs ayında mevcut kontratınızla sizinle çalışmak istemiyoruz lütfen istifa edin deseydi olurdu. Yerine iyi bir hoca da gelseydi benim hiç itirazım olmazdı açıkçası. Ufuk Sarıca ve Orhun Ene takımlarına oldukça iyi basketbol oynatıyor, her ne kadar Türk koçlar arasında çok büyük farklar olduğunu düşünmesem de kendi adıma değişikliği kabul ederim. Ama burada konu topu Oktay Hoca'ya atıp zaman kazanmaya çalışan yönetim. Maalesef başkan şubeye atadığı liyakatsiz ve bilgisiz tiplerin çözmesi gereken işe kendi girip eline yüzüne bulaştırdı.

Başkanın basketbola ilişkin çok bilgili olmasına gerek yok ama Temmuz ayında hala hiçbir konuda yol alamamış olup sürekli "yabancısız oynasak en kötü bir sıra altta bitirirdik" tarzı gerçeküstü açıklamalar yapan bir yönetim varken olayı saptırmalarına göz yumarak işi Mahmuti'ye getirmek çok gereksiz. 3-4 gün öncesine kadar hiçbir şey yapamayan yönetim hala bir şey yapmış değil. Sadece Mahmuti'nin çıkışından rahatsız olarak gündemi değiştirmeye çalıştı. Kadın takımında olanlar zaten malum.

Yönetim hele basketbol şubesine işi bilen birini getirsin ve takım kurmaya hazır hale gelsin. 3 milyon veya 2 milyon fark etmez bütçe bulsun. Ondan sonra Mahmuti indirime gitmezse yollar ayrılır, ondan sonra gelecek koça ve alacağı paraya göre mantıklı olabilir. Ama bugün için olayı Mahmuti'ye çekmesek daha iyi bence. Ha, Mahmuti'ye kini olan filan yazsın elbette. Ben sadece mutedil olanlara yönelik konuşuyorum. İnşallah Mustafa Cengiz yönetimi basketbolda daha iyi bir yönetim sergiler ama şubenin başındakiler ve başkanın benzinlik muhabbeti beni çok derin düşüncelere itiyor. Hayırlısı...

Klup mali yukumluluklerini yerine getirmedigi icin oyuncu sozlesmeyi tek tarafli fesh ettiginde klubun sozlesmenin kalani icin de ileriye dogru maddi yukumlulukleri devam ediyor.Ancak soz konusu ileri donemde oyuncu baska bir takimla anlasirsa eski klup oyuncunun yeni takimindan fesh edilen sozlesme suresince alacagi ucret ile kendi yukumlulugunun farkini oduyor.Koclar icin de farkli oldugunu sanmiyorum.Hoca seneye basta kalirsa sozlesmedeki onumuzdeki sezon ucretini alir.Baska takimla anlasirsa oradaki yillik ucretle aradaki farki alir.

Kutay Bey oyuncular ve koçlar için süreç farklı şekilde yürüyor. Biri Asliye Hukuk, diğeri iş mahkemesine gidiyor diye biliyorum. Futbolda doğrudan Tahkim, oradan Cas'a gidiliyor. Farklı bir içtihat yoksa hizmet sözleşmelerinde çalışılmayan süre için tazminat talep edilmez.

Öncelikle ciddi şekilde 3 kişi ile lige başlama ihtimalini gözeten arkadaşın yorumu bir önceki sayfada dururuyor

Gelelim oluşturabilecegimiz kadroya. Kadromuzda 4 yerli var. Preldzic, Burak Can Yıldızlı, Can Korkmaz, Yunus Çankaya isimlerinden 3'u ile rotasyonu tamamlayabiliriz. Kaldi ki bunlar bir çırpıda aklıma gelenler. Ha bu oyuncularin kalitesini begenmezsen zaten 2.5 milyon dolarlik bi takimin yerli rotasyinundan cok da bir şey beklememeni öneririm.

Bu arada Ataman Gs'ye Bjk'yi şampiyon yaparak geldi. Adam kariyerinin zirvesindeydi, Mahmuti gibi kulupsüz ve dip yapmış şekilde beklemiyordu.

Doruk Bey'in sorusuna cevaben şunu söyliyebilirim. Ligde 800 bin dolar kazanan kac tane antrenör var ve bunların kaçı Mahmuti'den daha formsuz. Bu kümenin dışında kalan herkes Galatasaray'i Mahmuti'den daha verimli şekilde çalıstırabilir.

Yunus çankaya gaziantep basketbol a transfer oldu.
Mahmuti 1 sene çalışmak ıstemedigi için klübü yoktu. Şuan Bsl de bizi çalıştıracak MAHMUTİ den formda koç yok.( belki ufuk sarıca beşiktaş dan ayrılırsa yüksek ihtimal ayrılacak çünkü ama ben yine de şuan kim olursa olsun MAHMUTİ HOCA yı tercih ederdim.)

KibarlaÅŸtırılmıştan ziyade durum analizi. 3 milyona kurulacak bir takıma hoca önerilerinizi merakla bekliyorum.

Türkiye de Fener ve efesin bütçelerni çıkar bütçesi 4 den fazla kulüp yok . Geçen seneki finalist tofaşın bütçesi vesely in yıllık aldığının biraz üstü.

Orhun ene 300 civarın da kazanıyor

Ufuk Sarıca Beşiktaş tan sadece 400 alıyor . Beşiktaş’ın toplam bütçesi max 3.5

tüm bu ve diğer kuluplerin antrenörsüz olması gerekiyormuş demek ki