Sezon Öncesi Hazırlık Dönemi (Beklentiler, Öneriler ve Yapılması Gerekenler)

Ben de Tanju ile aynı fikirdeyim.

Işıl ve Şaziye kenardayken Bahar'ın oynatılması ne kadar hata ise onun vurdumduymaz oyunu da kabul edilemez. Bahar ile benzer bir örnek verirsek Mirotic U20 turnuvasında bile istediği zaman 10 dakikada 20li sayıları görürken, Bahar'ın U18 seviyesindeki bu maçta bile oyuna ağırlık koyamaması garip. Gülşah bayağı istekliydi, fizik olarak da biraz daha formda gibi ama yine de daha fazla hareketlenmesi lazım sanki.

Diğer genç oyuncularımıza gelirse ise hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim. Daha önce Genç seviyesinde Milli maçları izlediğimde oynanan oyuna bayağı şaşırmıştım, çünkü neredeyse A takımlardaki kadar sert ve iyi bir oyun oynanıyordu. Ama bu takımımız pek iç açıcı değil sanki. Yetenek olarak 1-2 kişiyi sayabiliriz belki ama çoğu ne yapabileceğini bilemiyor sahada, yanlış seçimler vs. çoğunlukta. Yine de takımdan gelecek vaad eden 2 oyuncu say deseler Gizem Uca ve Yağmur Bul derim sanırım.

Kadın takımımızda transfer politikasında hata yaptığımızı düşünüyorum. Prince yerine avrupalı atmayı değil de oynatmayı seven bir guard alsaydık Euroleague'de hem Tina'yı hem Fowles'ı kullanırdık aynı zamanda Işıl'ın verimi de artmış olurdu. Mesela Celine Dumerc bu tanıma uyardı. Şimdi Avrupa'lı bir uzun alacağız ama o hiç ligde oynamayacak, Fowles'la Tina'dan biri de Avrupa'da oynamayacak.

Melihcim Euroleague'de Tina-Sylvia ikilisini oynatmak istiyorsan Diana Taurasi'yi kesmek gerek sanırım bunu atladın. Ha bu şekilde düşünüyorsan - ki bunu yapacak dünyada hiç bir koç yok-, skorer gard almak bence daha verimli olurdu, sonuçta tüm yükü onlardan çekmesini bekleyemezsin. Onlara ikili sıkıştırma geldiğinde dışarıdan atacak güvenilir bir elin olması gerekir ki Epiphanny Prince bu tabire cuk oturuyor bence.

Melihcim Euroleague'de Tina-Sylvia ikilisini oynatmak istiyorsan Diana Taurasi'yi kesmek gerek sanırım bunu atladın. Ha bu şekilde düşünüyorsan - ki bunu yapacak dünyada hiç bir koç yok-, skorer gard almak bence daha verimli olurdu, sonuçta tüm yükü onlardan çekmesini bekleyemezsin. Onlara ikili sıkıştırma geldiğinde dışarıdan atacak güvenilir bir elin olması gerekir ki Epiphanny Prince bu tabire cuk oturuyor bence.

Doğru ben Prince'in Avrupalı statüsünde oynadığını unutup sanki Prince Amerika'lı kontejyanını kaplıyor gibi düşündüm.

Turk bayan basketbolunun en onemli isimleri rakibimizdeyken devsirme konusunda rakibimize karsi denge kurabilecek bir devsirmeyi takimimiza katamamamis olmamiz guc dengelerinin yine rakibimizde olacagi bir yila baslangic yaptigimizi gosteriyor.Umarim Diana,Tina,Fowles ve Alba kapasitelerinin ust sinirini zorlarlarda bu acigi kapatiriz.Ayrica Avrupali uzunu hala takimimiza katamamamis olmamizda Avrupadada her zamanki gibi yine zaaflarla yola cikacagimizigosteriyor.Tek isleri bu konulari halletmek olan sube gorevlilerinin bu konulari halledememis olmasi buradaki avukatlari tarafindan savunulacak olsada beceriksizliklerinin kanitidir.

Torrensli Galatasaray, İstanbul Üniversitesi'ni yendi

Galatasaray’ın Florya’daki tesislerinde yapılan hazırlık maçında Galatasaray bayan takımı, İstanbul Üniversitesi’ni 58-44 yendi. Sarı-Kırmızılı takımda yabancılardan sadece Alba Torrens sahada yer aldı, eğitimine Amerika’da devam etme kararı alan Mersin BŞB’li Merve Aydın ise antrenmanlarına çıktığı İstanbul Üniversitesi adına oynadı.

Galatasaray Medical Park: Alba Torrens 21, Bahar Çağlar 6, Şaziye İvegin 7, Gülşah Gümüşay 8, Ayşe Cora 5, Işıl Alben 5, Melek Bilge 6

İstanbul Üniversitesi: Esra Atacan 10, İlknur Dumlu 8, Simay Karaman 2, Mehtap Gezer 2, Kübra Dicle 2, Betül Kalfalı 2, Nilay Aydoğan 2, Merve Aydın 3, Bahar Yapar 9, Gökçe Çetin 2, Miray Şahin 2

1. Periyod: 19-13
2. Periyod: 23-19
3. Periyod: 42-33
4. Periyod: 58-44

Bu olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Dün Vldan Akkan ve Sühan Cem ile birlikte İÜSK hazırlık maçındaydık. 3. çeyreğin başlarında Vildan Abla sahanın kenarına biraz su döktü. Su biraz yamuk bir klasik saat şeklini aldı. Bu saat şeklinin içinde bir takım şekiller vardı. Vildan Abla su öyle bir dökülmüş ki "S" harfi olmuş dedim ama bu "S"den daha çok "5"e benziyordu. 5in hemen üzerinde oluşan başka bir şekil ise "4"e benziyordu. Saat şeklinin solunda ise tıp tıp bir "8" vardı. 5 ve 8i hiç tereddüt etmeden üçümüz de gördük. Diğerini ise biraz yorumladıktan sonra 4'e benzettik. Ve bunların hepsi 3. çeyreğin başında oldu. Bu bir işaret dedik ve loto yada piyangoya yoğunlaştık ama bu işaret bizi hiç beklemediğimiz yerden vurdu. Maç sonucu 58-44!!!

bundan sonra her maç saha kenarına su dökeceğim :) sühan cem bey kızsa da :p belki ben de ahtopot gibi bilrim sonuçları :)

Galatasaray Medical Park sezon hazırlıkları kapsamında 24 ve 28 Eylül tarihlerinde Beşiktaş ile iki hazırlık oynayacak.Bildiğimiz gibi takımımız ilk hazırlık maçında İstanbul Üniversitesini 58-44'luk skor ile mağlup ederken,Beşiktaş kendi evinde Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı 40-39 önde geçmesine rağmen son periyottaki kötü oyunuyla 65-92'lik skorla farklı mağlup olmuştu.

Üniversite maçında salonda tanımadığımız bir oyuncu vardı. Pota arkasında ısınma hareketleri yapıyordu zaman zaman da kondüsyon salonuna gidip geldi. Yabancı bir uzunmuş ve deneniyormuş. Hem dünyanın en iyi oyuncularını alıp hem de oyuncu denemek mantıklı bir iş gibi gelmedi bana.

Birde dikkatimi çeken bu tip maçlarda hakem istenmediği için federasyondan, iki takımdan birer kişi maçı yönetiyor. Oyuncular ciddi darbelere maruz kalıyor ve oldukça yıpranıyorlar. Işıl'ın kolu kıpkırmızı çiziklerle doluydu, bir ara dizinin üstüne iki kişi düştü ve görebildiğim kadarıyla Alba' da ciddi bir darbe aldı maçta. Gerekirse maç içinde müdahil olmak lazım bu duruma. Bu oyuncuları sokakta bulmadık.

Ayrıca MP' nin sponsorluktan çekilmesi söz konusu, umarım oyuncuları maddi sebeplerden kaçırmayız. Ciddi endişelerim var bu konuda.

Ve bu takıma mutlaka Mihriban Oğuz gerek..

Sponsorumuzu kaybetsek bile yönetimin oyuncuları bırakacağını zannetmiyorum
GS TV deki reklamlarda başkanımız Yüzme takımı oyuncularına her ihtiyacınız karşılanacak
diyordu bizzat kendisi bu ilgiyle her engel aşılır merak etmeyin.

Son zamanlarda farklı kişilerden çok sık duyduğum ve katıldığım bir cümle.

Mihriban Oğuz tecrübesi ve birikimiyle hedefleri yüksek olan bu takımda mutlaka olmalıdır şahsi kanaatim. Geçen sezon bir çok aksaklık olmuştu zaten deplasman organizasyonlarından tutun, oyuncuların zaman zaman kopukluk yaşamasına kadar. Dışardan bakınca bunları görebiliyorsak kimbilir içerde daha ne gibi eksikler vardır. Aslında bunları oyunculara sormak lazım ama onlarda açık bir şekilde dile getirmez tahminen. Kendisi oyuncularla köprüyü çok iyi kurabilecek bir isim, zira şu andaki staff ta kimsenin bu işi yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Kaldı ki en büyük eksiği oyuncularla iletişim ve onların dilinde konuşabilme, anlayabilme olan Ceyhun Yıldızoğlu hiç yapamaz bu işi. Tonla para döküp muhteşem oyuncuları alırsın ama onlara laf anlatabilecek birini bulamazsan film bir yerde mutlaka kopar.

Oyuncu denenmesi ise başlı başına bir fiyaskodur. Avrupanın en iyi takımlarından birini kur ve oyuncu dene. Yazık kerek yazık! Sariye gibi gelecek vaat eden isimler üzerinde durmak lazım! Bir hesap soran, noluyor diyen yok mu koca kulupte anlamıyorum. Çok iş yapıyor gibi görünen yetersiz insanların bu kulupte yeri yok!

TV de arada dikkatimi çekiyor idmanlarda giyilen malzemeler. Biri beyaz giyiyor, biri kırmızı, değişik renkler. Bu gördüğüm takımları ayırmak için kullanılan ayrı renklerde degil üstelik, şortları desen onlardan da farklı görünenler var. Geçen senelerde malzeme sıkıntılarını duyuyorduk zatende halamı aynı şeyler yaşanıyor bu kulupte? Ayıp ya koskoca Galatasaray!

Hala cok gec degil.Ceyhun Yildizogluyla yollari ayirip Diana Taurasinin sectigi bir hoca ve Mihriban Oguzla tum kupalarin en buyuk adayi oluruz.Diana,Tina,Fowles ve Albayi transfer edip Ceyhun Yildizogluna emanet etmek basli basina bir basketbol subesi vizyonsuzlugudur.Zaten vizyonu olan bir hoca hemen uygun Avrupali uzunuda getirir.Hangi vizyon sahibi ve kendini gelistirmek isteyen bir oyuncu Ceyhun Yildizogluyla calismak ister.Gintare kesinlikle kotu bir oyuncu degildi Ceyhun hocanin bu oyuncuyu ne hale getirdigini gorduk.Ve Hodges ve Seimone.Gecen sene normal bir kocla Euroleaguede daha ust seviyelerde ve ligde sampiyon olurduk.Fowlesun 35 dakika sahada kalabilecegini bile final serisinde ancak hatirladi kocumuz.Ve her sene ayni yanlisi yapip 3 Amerikali oyuncu aliyoruz.2 Amerikali,3 tanede Avrupa statusunde oynayacak Amerikaliyi alabilecek butcemiz oldugu halde Avrupada oynatamiyacagimiz bir oyuncuya bu kadar para odemenin nasil bir izahi olabilir.

Hala cok gec degil.Ceyhun Yildizogluyla yollari ayirip Diana Taurasinin sectigi bir hoca ve Mihriban Oguzla tum kupalarin en buyuk adayi oluruz.Diana,Tina,Fowles ve Albayi transfer edip Ceyhun Yildizogluna emanet etmek basli basina bir basketbol subesi vizyonsuzlugudur.Zaten vizyonu olan bir hoca hemen uygun Avrupali uzunuda getirir.Hangi vizyon sahibi ve kendini gelistirmek isteyen bir oyuncu Ceyhun Yildizogluyla calismak ister.Gintare kesinlikle kotu bir oyuncu degildi Ceyhun hocanin bu oyuncuyu ne hale getirdigini gorduk.Ve Hodges ve Seimone.Gecen sene normal bir kocla Euroleaguede daha ust seviyelerde ve ligde sampiyon olurduk.Fowlesun 35 dakika sahada kalabilecegini bile final serisinde ancak hatirladi kocumuz.Ve her sene ayni yanlisi yapip 3 Amerikali oyuncu aliyoruz.2 Amerikali,3 tanede Avrupa statusunde oynayacak Amerikaliyi alabilecek butcemiz oldugu halde Avrupada oynatamiyacagimiz bir oyuncuya bu kadar para odemenin nasil bir izahi olabilir.

Ali Bey,
Dediklerinizde doğruluk payı var ancak "Diana Taurasi'nin seçtiği hoca" tabirinin kulübümüze yakıştığını düşünüyor musunuz? Kim olursa olsun bir oyuncu nasıl hoca seçebilir? Kurumsallıktan bahsederken, en büyük derdimizin yıllardır kurumsallaşamamak olduğuna dem vururken böyle bir düşüncenin doğru olduğuna inanmıyorum. CeyhunHoca yanlış yapıyor olabilir ama bu kulüpte hiçbir zaman hiç bir sporcu hoca seçemez, seçmemeli bence.