Şu Anda Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Arkadaslar hayranim hepinize :) Bayca Bey, Hakan Bey ve Ayhan Bey, yahu konu hangi kitabi okuyorsunuz uzerinden farkli bir tartismaya gitmis :)

Ingilizlerin cok guzel bir sozu var. let it go yani Turkcesi; Cavdar Tarlasinda Cocuklar kitabini okuma istegimin John Lennon olumune sebep olan unsurlari merak etmem. Deger mi ? Kitabi okuyan var mi araniz da varsa ne anlatmak istiyor bize.

Bayram Kurtulmus kardesim senden baska kimse yapmaz bu kritigi, Cavdar Tarlasinda Cocuklari okuyayim mi ? Bak cok zor okuyan adamim, hadi gozunu sevdigim, okuduysan yorum yap, yok okumadiysan 3 gun icinde oku bir zahmet ve oyle yorum yap :)

Tam dayaklik adamim :)

Son düzenleme:
Arkadaslar hayranim hepinize :) Bayca Bey, Hakan Bey ve Ayhan Bey, yahu konu hangi kitabi okuyorsunuz uzerinden farkli bir tartismaya gitmis :)

Ingilizlerin cok guzel bir sozu var. let it go yani Turkcesi; Cavdar Tarlasinda Cocuklar kitabini okuma istegimin John Lennon olumune sebep olan unsurlari merak etmem. Deger mi ? Kitabi okuyan var mi araniz da varsa ne anlatmak istiyor bize.

Bayram Kurtulmus kardesim senden baska kimse yapmaz bu kritigi, Cavdar Tarlasinda Cocuklari okuyayim mi ? Bak cok zor okuyan adamim, hadi gozunu sevdigim, okuduysan yorum yap, yok okumadiysan 3 gun icinde oku bir zahmet ve oyle yorum yap :)

Tam dayaklik adamim :)

Mehmet bey direkt bana sormamışsınız ama çavdar tarlasında çocuklar kitabını yıllar önce okuduğum için cevap vereyim. Klasik sayılan bir kitaptır o. Bildiğim kadarıyla yazarının tek romanı. Tavsiye ederim ama bence eğer okuma alışkanlığında zorlanıyorsanız daha çok türk yazarların romanlarını okumanızı öneririm. Bizi, bizim hayatlarımızı direkt anlattıkları için daha kolay ilginizi çekebilir. Mesela Yaşar Kemal’den İnce Memed okuyabilirsiniz. Su gibi gider. Veya Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi. Eğer polisiye severseniz de Ahmet Ümit romanları bir çırpıda okunan romanlardır.

Mehmet bey direkt bana sormamışsınız ama çavdar tarlasında çocuklar kitabını yıllar önce okuduğum için cevap vereyim. Klasik sayılan bir kitaptır o. Bildiğim kadarıyla yazarının tek romanı. Tavsiye ederim ama bence eğer okuma alışkanlığında zorlanıyorsanız daha çok türk yazarların romanlarını okumanızı öneririm. Bizi, bizim hayatlarımızı direkt anlattıkları için daha kolay ilginizi çekebilir. Mesela Yaşar Kemal’den İnce Memed okuyabilirsiniz. Su gibi gider. Veya Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi. Eğer polisiye severseniz de Ahmet Ümit romanları bir çırpıda okunan romanlardır.

Hakan Bey tskler cevap icin. Sunu merak ettim; Mark Chapman denilen ruh hastasi John Lennonun olumune zemin hazirlayan kitabin bu oldugunu soylemisti bir roportajinda. Kitap seytani emirler veren birini ve o emirleri yerine getiren birini mi anlatiyor bizlere ?

Hakan Bey tskler cevap icin. Sunu merak ettim; Mark Chapman denilen ruh hastasi John Lennonun olumune zemin hazirlayan kitabin bu oldugunu soylemisti bir roportajinda. Kitap seytani emirler veren birini ve o emirleri yerine getiren birini mi anlatiyor bizlere ?
Mehmet Bey kutlarım sizi. Hiç bilmiyordum bu John Lennon hikayesini. Çok ilginç bir detay yakalamışsınız. Araştırdım gerçekten dediğiniz gibi John Lennon'u öldüren manyağın üstünden bu kitap çıkmış. Hatta biraz daha bilgi vereyim size; o olaydan bir yıl sonra abd başkanı ronald reagan'a suikast düzenlenmiş düzenleyenden de bu kitap çıkmış. Artı tanımıyorum ama rebecca schaeffer diye bir aktrist varmış o da öldürülmüş onu öldürenin üzerinden de bu kitap çıkmış. Kitapta bir karakter var okuyunca anlarsınız katiller kendini onunla bağdaştırmış deniyor yorumlarda. Ben pek katılamadım açıkçası ben okuyunca kimseyi öldüresim gelmemişti :) Sizi temin ederim bu katiller için belki masal kitabı bile yeterli olurdu öldürmeleri için kafaya koymuşlar çünkü. Niye bu kitabı bahane etmişler bilmiyorum.

Mehmet Bey kutlarım sizi. Hiç bilmiyordum bu John Lennon hikayesini. Çok ilginç bir detay yakalamışsınız. Araştırdım gerçekten dediğiniz gibi John Lennon'u öldüren manyağın üstünden bu kitap çıkmış. Hatta biraz daha bilgi vereyim size; o olaydan bir yıl sonra abd başkanı ronald reagan'a suikast düzenlenmiş düzenleyenden de bu kitap çıkmış. Artı tanımıyorum ama rebecca schaeffer diye bir aktrist varmış o da öldürülmüş onu öldürenin üzerinden de bu kitap çıkmış. Kitapta bir karakter var okuyunca anlarsınız katiller kendini onunla bağdaştırmış deniyor yorumlarda. Ben pek katılamadım açıkçası ben okuyunca kimseyi öldüresim gelmemişti :) Sizi temin ederim bu katiller için belki masal kitabı bile yeterli olurdu öldürmeleri için kafaya koymuşlar çünkü. Niye bu kitabı bahane etmişler bilmiyorum.

Kitap suan onumde duruyor. Ve okumamaya karar verdim. Etkilenip birilerine birsey yaparim diye degil, olur da etkilenip birine bisey yaparsam 2 tane muhabbet kusum var 3-4 yildir benimle birlikteler kim bakar onlara diye :)

Eger bu kitabi okursam Cin nufusuyla sevsinler beni :) Cin nufusu diyorum bakin 2 milyar yaklasik, bunu yarisini cikalim kadin ablalardan dolayi, geriye kalan nufusla :)

Yok yok okumam herhalde. Allahim sen bu kitabi bana okutma. Lutfen rica ediyorum. Cuma gunu hatrina bu ricami kirmayacaktir Yaradan.

Sabah anneme kızarak ayrıldım evden, Ayrancı´da her ayın ilk pazarı açılan Ayrancı Antika Pazarı´na gittim. Pazarın bir bölümü sahaflardan oluşuyor. Sahaflardan birinde kitaplar arasında gezinirken bir okurun elinde gördüm kitabı, alıp almamakta tereddüt ediyordu muhtemelen. Almayacaksınız herhalde dedim, evet dedi. Hemen aldım, kitabın adı mı; Oktay Akbal´ın "Yazmak Yaşamak".

Eve geldim, büyük bir istekle kitabı okumaya başladım. İlk denemenin adı; "Hiç Anneniz Öldü mü?" Cemal Süreyya´nın "Sizin hiç babanız öldü mü / Benim bir kere öldü kör oldum..." dizelerinden yola çıkmış yazar. Esinlenmiş deyince farklı yorumlamayın yeni yetme yazarlara, akademisyenlere benzemiyor tabii ki Oktay Akbal´ın üslubu. Benimki de laf işte, Oktay Akbal hakkında yorum yapmak bana mı düştü...

Şiddetle tavsiye ederim, okuyun arkadaşlar; daldan dala konmak, farklı düşünceler arasında gezinmek istiyorsanız...

Sabahattin Ali - Değirmen. Farklı hikayelerden oluşuyor. Oğlumun dersleri için aldığımız kitapların arasında, oradan seçip okuyorum fazladan kitap masradı olmasın diye :) Hafif, rahatlatıcı bir kitap. Bazı hikayeler diğerlerinden daha sürükleyici. Eğer enerjiniz varsa 2-3 tane hikaye birden okuyorsunuz yoksa kısa 1 tane okuyup bırakabiliyorsunuz.

Daniel Kahneman - Hızlı ve Yavaş Düşünme, ortalarına geldim ama baştan başlayacağım ve üzerine notlar alıp önemli yerlerini işaretleyeceğim. Kitabı da kimseyle paylaşmayacağım. Hem iş hayatımda hemde özel hayatımda çok faydalı olacağını düşünüyorum. Karşı tarafı anlamada, kandi kararlarınızı vermede, olaylara farklı açılardan bakma konusunda.. Bir çok konuda ufkunuzu açıyor. Psikoloji ağırlıklı bir kitabın bu kadar beni çekeceğini beklemezdim hiç. Tek sıkıntı, Değirmen gibi rahatça okunacak bir kitap değil, en azından benim için. DErs çalışır gibi sindire sindire gitmek gerekiyor. Yapılan deneyleri kafamda canlandırmak, yaşadığım bir durum varsa ona uyarlamak ihtiyacı hissediyorum bazen.

Turgenyev'in Babalar ve Oğullar kitabını bitirdim dün gece.Kitaba başlamadan önce Bazarov karakterinden çok bahsedildiğini görmüştüm,kendisi nihilizmin simgesi olmuş,nihilizm hiçliği savunan hiç bir otorite kabul etmeyen bir görüşmüş.Kendimde de nihilizme yakın noktalar gördüğüm için kitaba ve Bazarov karakterine ilgim ve merakım arttı.Fırsat buldukça sindire sindire okudum kitabı.Son derece akıcı bir kitaptı,rus yazarlar bu işin ustası.En iyi şairler Türk şairleri en iyi edebiyatçılarda Rus yazarları bana göre.Kitabın sonunda Bazarov genç yaşta ölüyor,buna şaşırsamda Bazarov gibiler bu dünyada çok yaşamamalılar,gençliğin karizmatikliği ile erken ölmeliler.Zaten sadece kötüler ölümsüzlüğü isterler.

Bazarov karakterinin erken yaşta ölmesinin nedeni o dönem Rusyası'nın öyle realist ve nihilist bir şahsiyeti kaldıramamasıymış sanırım. Romanı okuduktan sonra geniş bir tahliline bakmıştım. Gerçekten güzel bir romandı.

En son bitirdiğim kitap, Leyla Erbil/Eski Sevgili isimli hikaye kitabı. 80'li yılları merak edenler için mutlaka önerebilirim. En son Murat Murathanoğlu'nun kitabını aldım sağ olsun imzaladı ayak üstü iki sohbet de ettik. Okunmayı bekliyor :)

Gürültülü Yalnızlık - Bohumil Hrabal

Hiç tanımadığım bir yazar, sahaflarda dolaşırken sırf isminin etkisiyle elime alıp okumaya başladığım kitap. Kısa ama etkili bir kitap olduğunu söylemek asla yanlış olmaz. Eğer iş hayatına atılmışsanız kitabın sonunda kullanacağınız iki alternatif cümle var; "İyi ki ... " , "Keşke ..." İnsanın mesleğini severek yapması...

20200524_225346.jpg

Bayramın 1.günü D & R 'dan bu hediye kitaplar geldi.Malesef hepsi okuduğum kitaplar.En azından Insan Neyle Yaşar'ı askerdeyken okumuştum ( 2013 ) belki tekrar okurum sonuçta 7 yıl geçmiş üstünden.

D & R 'dan Hediye Çeki kazanmıştım Mart ayında Virüs nedeniyle kullanamadım,hevesimde kaçtı,kışa doğru kullanırım belki onu.Kitabı bizzat mağazada dokunarak almayı seviyorum çünkü ..

Sonuç olarak bu hediye kitaplar geliyor,hediye çekim var ama şu an heyecanla okuyabileceğim 1 kitabım yok bu karantina günlerinde,varlık içinde yokluk : )

Nisan ayında Kuyucaklı Yusuf'u almıştım ama yarım bıraktım,çok kasvetli geldi,zaten S.Ali kitaplarındaki dramları bizzat yaşıyoruz acı,felaket,yoksulluk,kötülük vs. aynı şeyleri birde kitapta okuyarak ikinci kez yaşamak istemedim.

En son foruma 25 Mayıs'ta yazmışım,bugün 26 Eylül ve yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsetmek için uzun süre sonra yazıyorum.

Kitap SİNEKLERİN TANRISI | W.GOLDİNG | İŞ KÜLTÜR YAYINLARI

Kitaba bayıldım adeta,uzun süre sonra bir kitabın sonlarında sıkılıp dikkatsiz ve hızlıca okumadım,tersine sonlarına doğru heyecanım arttı,sonlarını soluksuz okudum.

Kitabın başında Ralph karakterine kendimi yakın hissettim,onun yaşadığını çok yaşadım bu hayatta.Kitap hayatı özetlemiş adeta,iyinin ve kötünün,naifliğin ve barbarlığın,sağduyunun ve kabalığın savaşını gördüm kitapta.

İyilik kaba gücün karşısında kaybetmeye mahkum.Dünya hala kaba gücün sözünün geçtiği biryer ve hep öyle olacak.Biz bunu kabul etmeliyiz belkide.Kitleler zayıflıklarından dolayı hep iyi olanın değil kötü olanın peşinden gidecekler ve kötü olan güçlendikçe daha büyük kötülükler yapacak.

Kendi inandığım ve mecburen kabul ettiğim acı gerçekten bu kitapla birlikte iyice emin oldum.Ralph gibiler,benim gibiler kaybetmeye mahkumlar,hep kaybettiler,kaybedecekler.Dünya'nın yasaları kaba gücün zaferi tadacağı şekilde belirlenmiş,dünya vahşi ve bu vahşi dünyada ilelebet kaybeden olacağını bilmek zihnen çok yıpratıcı.

* Kitabın sonunda kitabın çevirisini yapan Mina Urgan'in sonsöz'ü var,çok güzel bir analiz yapmış kitapla ilgili.Mina Urgan'ın sonsüzünü mutlaka okuyun derim,bugün yaşadığımız durumları hem kitabın kendisinde hem Mina Urgan'ın sonsözünde sık sık anımsayacaksınız.

Son düzenleme:
Genç Werther'in Acıları

Merak ettiğim bir kitaptı,adını çok duymuştum,geçenlerde bitirdim.İlk sayfasından ısınamadım kitaba,benim için giriş ve ilk sayfa önemliymiş demek ki,sonra bir süre istemeye istemeye okudum,sonlara doğru biraz ısınır gibi oldum,zaten ince bir kitap.Mektup tarzında yazılması hoşuma gitmedi belki de,okumasamda olurdu dediğim bir kitaptı.

Werther isimli genç,bir kadına aşık oluyor,kadın evli,bu Werther kadın evli olmasına karşın evli çiftin sürekli yanlarında takılıyor,kadının kocasınında bu duruma pek tepki vermemesi garip.Sonra umutsuz aşık durumuna düşüyor,resmen aşkından kafayı yiyiyor,sonunda intihar ediyor.Kafasına sıkarak intihar etmesine rağmen hemen ölmeyip uzun süre can çekişmeside garip,adam rahat rahat ölememişte ..

Bazı konularda kendimi Werther'e yakın hissetsemde aşk için intihar etmesi saçma geldi bana.Hayatta daha hayati şeyler var beslenmek,barınmak gibi.Maddi durumu iyi olan bir insan niye intihar eder ki ? Hele hele aşk yüzünden ? Keşke insanın tek çaresiz kaldığı konu aşk olsa ,maddi konular,sağlıkla ilgili durumlar aşk çaresizliğinden çok daha beter ve ağır bence.

Goethe. Bu kitabı okuduktan sonra pek çok gencin intihar ettiğini söylemişti lisedeki edebiyat hocalarımdan birisi.. O yüzden pek de ilgimi çekmemişti..
Ben de neredeyse en son 5 ay önce yazmışım buraya. Karamazov Kardeşler, Liderlik ve Sistem Hatasının üstüne Veba yı ekledim. Şimdi Korkuyu Beklerken i okuyorum. Ama açıkçası Veba nın da üstüne biraz ağır geldi. Pandemi + savaş varken biraz daha farklı bir türden gitsem iyi olurmuş. Dolayısıyla Genç Werther i bir süre daha listeye almam sanırım :)
Karamazov Kardeşler gerçekten çok güzeldi, dikkat dağıtan bir şey olmadığında bırakamıyorsunuz, ne televizyon, ne maç, ne sosyal medya aklınıza gelmiyor.
Liderlik, motivasyon, güven, maddi faktörlerin etkisi, ekip ruhu... Hepsi ilk bakışta "zaten her erde gördüğümüz klasik şeyler" diyebileceğimiz konular ama her yerde gördüklerimden daha fazla detay kaldı aklımda bu kitabı okuduktan sonra.
Sistem Hatası, kitabın orijinal ismi "Permanent Record". Silinmeyen kayıt diyebiliriz sanırım. Yazar, yaşadığı olayları biraz da duygularını ve hissettiklerini katarak anlatmış. Bana göre zaten ilgi çeken bir konu, duygular yerine daha fazla teknik detay anlatsa daha iyi olurdu. İçerik tahmin edildiği gibi. Bugün artık her şeyimiz (şey kelimesini pek kullanmak istemem ama burada yerine kullanılacak tek bir kelime yok sanırım) ortada. Mail adreslerimiz, kullanıcı isimlerimiz, bir çok şifremiz.. Ama bunların da ötesinde, zevklerimiz, alışkanlıklarımız, fikirlerimiz, en gizli en mahrem düşüncelerimiz.. Cloud larda resimlerimiz saklı, fikirlerimiz sosyal medyada.. Bu arada bu konu her açıldığında aklıma bu video geliyor :)

Pandeminin yoğun olduğu dönemde, İstanbul'da evde tıkılı kaldığımız sırada bu kitabı da okudum. herhangi bir sinyal alamadım cinayet/suikast için :)