Tahkim -5 Puanlık Cezamızı Kaldırdı

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
Re: TBF Kararını Açıkladı

Hüseyin Çıtak' Alıntı:
Hıncal Ntv'de döktürüyor.Adnan Başkan ile yemek yemişler belli :p
ne diyor? yeminim var seyretmiyorum o elemanı:) büyük htimalle iyi şeyler diyordur. onun huyu budur. herkes överken kötüler herkes döverken sever..

Aynen.Turgay Demirel'i sıkıştırıyor.Hıncal'ın bu sefer yanımızda olması iyi...

tufanın itirazı neyi değiştirecek. haberim yok diyor sakattım diyor. tribünden de mi maçı izlemedi de bu adam yeni öğrendim diyor. yalanında bu kadar. bir halt yediniz bari delikanlı gibi arkasında durun.

Selçuk Kahveci' Alıntı:
tufanın itirazı neyi değiştirecek. haberim yok diyor sakattım diyor. tribünden de mi maçı izlemedi de bu adam yeni öğrendim diyor. yalanında bu kadar. bir halt yediniz bari delikanlı gibi arkasında durun.
Yalan söylediğini nerden biliyorsun ya sen hazırlık kampı boyunca hem Tufan'ın hem takımın içini dışını takip mi ettin de böyle gereksiz yaklaşımlarda bulunuyorsun. Bilgi sahibi değilsin bir şey değilsin ama lafa gelince günlerce bol keseden sallıyorsun.

Ohh ne güzel valla.

Ahmet Kurt'un yazısı:

Oha vallahi! Böyle ceza mı olur? Eliniz değmişken Adnan Polat?a da kırk kırbaç cezası verseydiniz; Taksim?in orta yerinde çırılçıplak soyup kırbaçlatsaydınız Galatasaray Başkanı?nı. O da yetmez! Galatasaray kulübünü ve Galatasaray Lisesi?ni kapatıp, Galatasaray Hamamı'nın da sularını kesmeliydiniz. Hani yani.. Aziz Yıldırım kendisi oturup ceza yazsa, sizin kadar gaddar olamazdı. En azından 4 puan silme cezasını vermezdi ezeli rakibine. Hatta belki.. ?İşgüzarlık yapmayın. Son maçta
çatır çatır yendi bizi Galatasaray. Oradan gelecek hükmen galibiyete gereksinimi yoktur Fenerbahçe Kulübü?nün. Gelsinler Play off? a, orada görüşürüz? der ve hükmen yenilgilerin Cemal?in cezası kadar maçla sınırlanmasını isteyebilirdi...
Belki de istemezdi. Ne bileyim ben!

Neyse! Bu işin bir de ?tahkim?i var. Oradaki hukukçular bu kararın altında cezalandırıcılığın ötesinde birşeyler olduğunu ?şıp? diye anlarlar. Düzelteceklerdir bu oransız güç gösterisini. Biz Galatasaray?lılara ?sakin olun, ahlak gösterisini basketbolun üzerinden yapmayın?derken, Basketbolu korumakla birinci dereceden görevli Federasyon Başkanı saçma sapan bir güç gösterisine girişmiş. Olacak şey mi bu? Kendi sorumuzu kendimiz yanıtlayalım: Olacak şeydi bu! Bizler bu işin altında yatan nedenleri çok iyi biliyoruz ama bunların hiç önemi yok şu anda. Tahkim kararını bekleyeceğiz hep birlikte...

Bu arada Galatasaray yönetimi boş durmamalı. Yarından tezi yok ?Büyük Galatasaray basketbol şubesi?nin düğmesine basmalı. Adnan Polat, bir günü bile boşa geçirmeden büyük organizasyonun profesyonellerini (menacer ve teknik direktör) seçip, deklare etmeli. Onlar da plan-programlarını hemen
yapıp, (belki de bu sezonu seçtikleri bir yardımcı koçla oynayıp) gelecek yıla hazırlanacaklardır. Bu kadro fena bir kadro değil. Birkaç rötuşla sıfırdan başlayıp play off?a bile kalabilir Galatasaray. Olmadı! Kümede kalır ama seneye... Evet seneye.. Eğer hep sözü edilen bir Galatasaray?lılık ruhu varsa gerçekten... Sesleniyorum: Ey ruuh! Geldiysen Turgay?ın kafasına üç kez vur. Tak, tak, tak!"

Ben yaşanan bu olaylardan şöyle bir şey çıkardım.Saçmalamışta olabilirim.Fenerli yöneticilerin böyle bir olayı bildiğini ve fener maçından sonra gündeme getirdiklerini duydum.Nekadar doğru bilmiyorum. Şimdi Aziz Yıldırım'ın en büyük rakibi Adnan Polat ve Galatasaray.Son 2 yılda bu yönetim futbol,proje,stad,finans vb gibi konularda iyi işler çıkardı.Aziz Yıldırım bu gelişimin,yükselişin önüne geçemeceğini anladı.Ben bu yönetimi nasıl karıştırırım diye düşünüp bir açığımızı yakalmışlardır.Şu anda eski başkanlarında açıklamalarını görüyoruz. Aziz Yıldırım yerine eski başkanlardan birinide koyabiliriz.

Bu işte kesinlikle bir iş var ama ne?

Cezalar bu şekilde olursa kapatsınlar şubeyi bence.Tahkimden indirim gelmez ise erkek basketbolu tamamen kaldırsınlar.Böyle yanlı federasyon olduğu sürece hiçbir şey olamayacağını bile bile mücadele etmek absürt olurdu zaten.Ben hala Kinsley'e verilen 2 maç ve Semih'e verilemeyen cezayı düşünüyorum.Cemal ne diye 5 maç ceza almıştı ki ?(Rakip takımdan sporcuyu yumrukladığı için.)Eee Kinsey'e niye 2 maç?Görevli'yi tokatlayan Semih'e niye ceza yok ? Biz bunları dillendirmez isek diğer yanağa da tokatı yeriz.Galatasaray'ı kaybedeceklerini unutmasınlar Spormax'inden Cafe Crown'una Bekosuna...Akıllıca düşünün ve kararınızı verin Federasyon başkanı ve şirket sahipleri...

UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Avukat Dr. Levent Bıçakcı, Basketbol Federasyonu'nun, Cemal Nalga'nın Almanya'da katıldığı özel maçlarda cezalı olmasına rağmen takım arkadaşı Tufan Ersöz'ün formasıyla oynaması konusunda Galatasaray Kulübü ve sorumlulara verdiği cezaları, GSGM Tahkim Kurulu'nun bozacağını düşündüğünü söyledi.

Levent Bıçakcı, yaptığı açıklamada, federasyonun verdiği hükmen mağlubiyet cezalarını sanki "Sahtekarlık" suçundan vermediğini dile getirerek, kararlara bakıldığında GSGM Tahkim Kurulu'nun bunları bozabileceğini kaydetti.

Federasyonun kulübe çok sayıda seçenekte ceza verebileceğini dile getiren Bıçakcı, şunları kaydetti:"Bunların içinde ligden ihraç dahi var. Ama ihraç vermiyor, oynadığı 8 maçta hükmen mağlubiyet veriyor. Bu oyuncu, talimata göre zaten 3 maçta oynamamış, 2 maçta ise sahtekarlık yapmış. Ya iki maçta hükmen mağlubiyet verebilir veya kulüp tamamen cezalandırılarak ihraç verilebilir. Cemal Nalga, ilk 5 maçta da oynamış, bu maçlarda hükmen mağlubiyet verilebilir. Bunlar da 3 tanesi kupa, 2'si lig maçı. 8 maçta birden, hem kupa hem bütün maçlarda hükmen mağlubiyet vermesi artı 5 puanını silmesi mantığa ters geliyor. O zaman lig ve kupadan ihraç etsin, çok daha hakkı. Bu cezalar sanki sahtekarlıktan verilmemiş intibasını veriyor."

"YİĞİT ŞARDAN'IN CEZA ALMASINI ANLAMADIM"
Levent Bıçakcı, federasyonun olaya karışan kişilerden sadece kulüp basketbol şube sorumlusu Yiğit Şardan'ın ceza almasını anlayamadığını ifade etti.Yiğit Şardan'ın, sadece yönetim kurulunda o görevi üstlendiğini vurgulayan Bıçakcı, "Takımda sahaya çıkma görevi yok, takımda sahaya çıkan kişilere bu cezalar verilmiş. Yiğit Şardan'ın ceza almasını anlamadım" dedi.

"MANTIK YOK"
Levent Bıçakcı, Basketbol Federasyonu'nun verdiği cezaların, ceza silsilesi içinde mantıklı olmadığını söyledi. Federasyonun talimatlarında olmasına rağmen, aslında özel maçta alınan cezaların, spor kurallarına göre resmi maçlarda çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Cemal Nalga, HABERTÜRK?e konuştu: Kendimi cinayet işlendikten sonra eline silah tutuşturulmuş sanık gibi hissediyorum. Hocam istedi, ben de uyguladım.

Cezalı olmasına karşın kendisini oynatmak isteyen antrenörünün talimatıyla hazırlık maçında takım arkadaşı Tufan Ersöz?ün 7 numaralı formasını giydiğinde başına geleceklerden habersizdi... Galatasaray?ın ve basketbol tarihinin en büyük skandallarından birinin ?istemeden de olsa? başrol oyuncusu olduğunu fark ettiğinde ise artık çok geçti... Cemal Nalga?nın dünyası ?kariyerinin baharında? olduğu bir dönemde aldığı 2 yıllık ceza ile karardı.. Kendini ?cinayet işlendikten sonra eline silah tutuşturulmuş? sanık gibi hissettiğini söyleyen Cemal, suskunluğunu bozdu, çektiği sıkıntıları paylaşmaya karar verdi ve içini HABERTÜRK?e döktü:

?REDDETME LÜKSÜM YOKTU?
?Sırtına o formayı giyen ben olduğum için insanlar doğal olarak olayın nasıl cereyan ettiğine değil, sahada kimin o forma ile oynadığına bakıyor. Antrenörlerimiz Skyliners maçından önce konuştular. Ben maçta oynamayacağım diye biliyordum. Sonra Mert Uyguç soyunma odasına gelip antrenörümüz Okan Çevik?in kararını iletti, Tufan?ın formasını giyeceğimi söyledi. Kendisi de ?Büyük bir risk alıyoruz. Aslında bu forma ile oynamamalısın? dedi. Yarısı Türk seyircilerle dolu olan bir salonda, herkesin elinde telefon ve kamera varken başkasının formasını giyip, oynuyorsun. Ama hocanın talimatlarına uymak zorundaydım. Ters düşsem, takımda yer edinemez, forma şansı bulamazdım. Reddetme lüksüm yoktu. Okan Çevik beni ilk beşte başlattı, çıkıp oynadım. Arkadaşlarım da ?Bize de böyle bir şey söylense, biz de yapacaktık, canını sıkma? dedi.?

?BİR YERDEN ÇIKACAKTI?
?Teknoloji bu kadar gelişmişken, başka bir forma ile sahaya çıktığımda fark edilmemesinin imkansız olacağını, er geç bir yerden kokusunun çıkacağını tahmin ediyordum. Ama teknik kadronun böyle bir endişesi yoktu. Ben de bu kadar rahat olmalarından ve onların telkinlerinden yola çıkıp, olayın önemsiz olduğunu, belki de hep yapıldığını düşünmeye başlamıştım. Türkiye Kupası maçlarında Mert Uyguç, ?Cezan bitti, artık oynayabilirsin? dedi. Hâlâ Almanya?daki maçlarda Tufan?ın formasını bu yüzden giydiğimden habersizdim. Tüm bu olan bitenler akıl tutulması.?

'20 DAKİKA AĞLADIM'
?Cezayı duyar duymaz gözyaşlarına boğuldum. 20 dakika boyunca aralıksız olarak ağladım ve gece uyuyamadım.? ?Benim hiç aklımda olmayan, hiç düşünmediğim bir olay başıma geldi. Bu kadar ağır bir ceza ile karşı karşıya kalacağımı bilsem kesinlikle o formayı giymezdim. Açıkçası bana böyle bir kötülüğü reva görecekleri hiç aklıma gelmedi.? ?Okan Ağabey gelip benden özür diledi, çok üzgün olduğunu söyledi. Ama ne Cengiz Ağabey, ne Koray Ağabey, ne de Mert Ağabey bir telefon açıp özür bile dilemediler. ?Bizim yüzümüzden oldu, kusura bakma? bile demediler. Bu yüzden büyük hayal kırıklığı yaşadım.? ?Şu an Galatasaray?da muhatap alacak kimse de kalmadı. Kulüpten bir kişi de arayıp benim böylesine mağdur olduğum bir durumda destek olup, tesellide bulunmadı. Bu da beni üzen ayrı bir konu.?

?TAHKİM?E GİDİYORUM?
?Benim için tek şans artık Tahkim Kurulu?na gitmek. Cezayı hak etmedim. Bana dolaylı yoldan bir bedel ödetiliyor. İşin sorumlularının ceza çekmesi normal ama bana verilen ceza çok ağır. Bu yüzden avukatlar aracılığıyla hakkımı Tahkim Kurulu?nda arayacağım.?

?TEK ŞANSIM YURTDIŞI?
?Askerlik tecilimin ceza nedeniyle iptal olması ayrı bir dert. Üniversite mezunu değilim ve fazla seçeneğim kalmıyor. ULEB Kupası?nda Galatasaray için oynayabileceğim. Ama eğer ceza böyle kalacaksa, benim için en uygunu yurt dışına giderek, orada
oynamam.?

?CENDERENİN İÇİNDE KALDIM?
Galatasaray?a gönülden bağlıyım. 22 yaşındayım ve 4 yıldır Sarı-Kırmızılı formayı giyiyorum. 2010 Dünya Şampiyonası kadrosuna girmeyi beklerken, birdenbire kendimi böylesine bir cenderenin içinde bulmak gerçekten üzücü.?

Tufan Ersöz beni ?Sakın diskalifiye olma? diye uyardı
Cemal Nalga, maç öncesi formayı giydiğinde yaşananları da şöyle anlattı: Soyunma odasında konunun ciddiyetinin farkında değildik. Takım arkadaşlarımla olay üzerine türlü türlü espriler yaptık. Ben Tufan?a oranla çok daha uzun ve iri olduğum için ?O forma sana küçük gelmez mi? Üzerinde nasıl duracak?? diye takıldılar. Formanın asli sahibi Tufan?ın tepkisi ise ?Oğlum sakın diskalifiye olup beni de yakma? oldu. Zaten bu cümleden bile sonrasında başımıza neler geleceğinden haberdar olmadığımız net biçimde ortaya çıkıyor. Keşke o formayı giymeden önce beni bir uyaran olsaydı da başımıza tüm bunlar gelmeseydi.

Volkan Çoban' Alıntı:
Tufan Ersöz beni ?Sakın diskalifiye olma? diye uyardı
Cemal Nalga, maç öncesi formayı giydiğinde yaşananları da şöyle anlattı: Soyunma odasında konunun ciddiyetinin farkında değildik. Takım arkadaşlarımla olay üzerine türlü türlü espriler yaptık. Ben Tufan?a oranla çok daha uzun ve iri olduğum için ?O forma sana küçük gelmez mi? Üzerinde nasıl duracak?? diye takıldılar. Formanın asli sahibi Tufan?ın tepkisi ise ?Oğlum sakın diskalifiye olup beni de yakma? oldu. Zaten bu cümleden bile sonrasında başımıza neler geleceğinden haberdar olmadığımız net biçimde ortaya çıkıyor. Keşke o formayı giymeden önce beni bir uyaran olsaydı da başımıza tüm bunlar gelmeseydi.

Tufan bu olaydan haberım yok dıyor. Cemal Tufanın kendısını uyardıgını söyluyor. Şimdi Haberturk spor basınında bıraz degısık haberler yapan bır gazete acaba yıne aynı hayal urunumu bu konusma dıye aklıma takılı verdı.

Tahkim kesinlikle değiştirecektir bu cezaları ve indirim olacaktır. Evet kötü bir olay ama bu kadar abartılacak birşey de değil. Cemalin oynamaması gereken maçlarda hükmen mağlup sayıp teknik ekibe cezayı verirsiniz olur biter. Fenerbahce' nin dolduruşu bunların hepsi.

Saygılar.

Hıncal Uluç'un konusmasını herkesin dinlemesini istiyorum. Eğer biz camia olarak ( yönetim + eski yöneticiler + taraftarlar ) bu sekılde bir tutum alabilseydık bu cezaların yarısını almazdık. Ama kendi kendimizi kurban ettiğimizden bizi bitirmek istiyenlerin ekmeğine yağ surduk. İnsallah bundan sonra Tahkım surecınde ve yarın kı dıvanda hıc sanmıyorum ama bu tutum sergılenırse bu cezalar kalkıcaktır. Umarım bu dıleklerım gerceklesır.

Benim kafamı karıştıran bir mevzu var. Şimdi Kinsey bizim taraftarımıza yumruğu çaktı 2 maç ceza aldı. Ama Euroleague'de oynayabilecek bildiğiniz gibi. Şimdi bizim bu olaylar, yurt dışın'da ki bir hazırlık maçında oldu. Yani o da avrupa maçı olmuyor mu, sayılmıyor mu. ? Avrupa maçında olan birşey'den neden böyle ağır cezalar alıyoruz. Bir yerlerde bi eksiklik var. Ya Kinsey'de Euroleague'de oynamasın. Ya da bize de aynı sistem uygulansın.