TBL 13. Hafta | Beşiktaş Cola Turka 71 - 73 Galatasaray CC

Re: TBL | Beşiktaş 71-73 GALATASARAY

Maçın analizini de yapalım artık. Iverson yazılarını gören de birşey yaptı sanacak.

Portekizli yeni transferlerin gelmesiyle salon bayağı çoştu. Maça iyi başlamamız gerektiğini düşünüyordum, o gazlarıyla dengeli başlasak yeter dedim.

Nitekim fena başlamadık. İyi savunma yaptık maçın başında ama hücumda her zamanki setlerimizi oynayamıyorduk. Hücumda iyi olan tek oyuncu Ermal'di. Ne zaman topu alsa ya sayı ya faul aldırdı o bölgede. Ermal dışı pozisyonlarda hep son saniyelerde İsolation oyununa kaldık.

İlk periyot sonrasında 2.periyotta da hücumda çok iyi değildik. Tutku girdi, çıktı, pek gününde değil gibiydi. Rakibi yine 60'larda tutacak gibiydik ama hücumda her zamanki akıcılığımız yoktu, bunda Beşiktaş'ın aşırı hırslı savunma yapması da etkiliydi tabi.

3.periyot böyle maçlarda deplasman ekibinin ağırlık koyup maçı koparmaya çalıştığı periyottur genelde. Hücumda biraz doğruları yapınca, 1-2 üçlük isabeti sağlayınca da birden öne fırladık doğal olarak.

4.periyot başında da aynı sertliği devam ettirip, fast breaklerden kolay sayılar bulunca maçı koparttık dedik. Beşiktaş'ın basketboldan pek anlamayan taraftarı da susmuştu zaten, herşey lehimizeydi.

Tam herşey iyi giderken Mustafa Abi çıktı ortaya. Top çaldı, asist yaptı, basket attı, basket faul yaptırdı, herşeyi yaptı. Tutku'yu kilitlemiş gibiydi.

Ama Tutku yine bir başka büyük maçta öne çıkıp sorumluluk aldı, arka arkaya 2 hücumda üçlük kullandı ve birinde isabet buldu. Ermal ve Andric'e yaptığı asistlerle de yine öne çıktı.

Maç sonunda fark lehimizeyken faul yapmayıp üst üste 3 üçlük yememiz belki hataydı ama sonuç olarak savunmamızla yaşayan bir takımız, bu noktalarda savunmamıza güvenmemiz de gayet doğal.

Sonuç olarak Fb Ülker zaferinden 4 gün sonra, yılbaşından 2 gün sonra çok önemli bir galibiyet aldık.

Şimdi zor deplasmanları düşündüğümüzde Fb Ülker, Banvit ve bir nebze de olsa Olin Edirne deplasmanlarımız kaldı. İçerideki Efes maçımız da yine kazanırsak büyük avantaj sağlayacağımız bir maç.

Bu galibiyetle birlikte liderliği devam ettirmek için de büyük avantaj yakaladık. Haftaya Olin maçını da taraftarımızın desteğiyle kazanırsak en az 6-7 hafta liderliği devam ettireceğimizi düşünüyorum.

Öte yandan Efes de yarın Fb Ülker'i yenerse tadından yenmez.

Şimdi şöyle hesapladım ben. Fener kazansın diye düşünüyorum Efes olur 4 yenilgi. Evimizde yensek 5 yenilgi. Bi yenilgi daha alsalar, mesela Fener'e, işte kalırlar altımızda. Biz de deplasmanda Banvit ve Fener'e yenilsek, 4 yenilgiyle sürpriz yaşamassak kapatabiliriz. Banvit de Efes ve Fener'e kaybetse, bi maç da arada kaybetmesi muhtemelen o kadar kapasite yok bence onlarda. Bu karman çorman pek açıklayamadığım hesapla 2. olsak... Ben açıkçası 1.liği biraz hayal olarak görüyorum, Fener bence lider bitirir zaten diye düşünüyorum. Bu mantıkla düşününce de Fener'in yarın kazanması bence daha mantıklı...

Buraya yazdım, yeri neresi bilmediğim için. Yanlışsa kusura bakmayın

Berabere kalsalar olmuyormu Can :) İşin esprisini bi tarafa bırakırsak ben 1.liği garanti olarak görüyorum.İkinci devre Efes-BJK-Karşıyaka maçları içerde Fener-Banvit maçı dışarda bu 5liden başka kaybedeceğimiz bir takım göremiyorum.İçerde maç vermeyiz dışardada sadece yenilirsek Fenere yeniliriz Banvitide ezer geçeriz diyorum.

Fenerbahçe'nin fikstürüde çok iyi yalnız,Karsıyaka-Banvit-Beşiktaş ve bizle içerde yapcaklar bi Efes deplasman oda ne kadar deplasman sayılırsa.

Uğur Güven' Alıntı:
Berabere kalsalar olmuyormu Can :) İşin esprisini bi tarafa bırakırsak ben 1.liği garanti olarak görüyorum.İkinci devre Efes-BJK-Karşıyaka maçları içerde Fener-Banvit maçı dışarda bu 5liden başka kaybedeceğimiz bir takım göremiyorum.İçerde maç vermeyiz dışardada sadece yenilirsek Fenere yeniliriz Banvitide ezer geçeriz diyorum.

Harfiyen aynı şeyleri düşünüyorum :)

Vallahi ağzınızdan bal damlıyor :) Eğer Banvit'i yenersek zaten benim bu amele hesaplarına girmeme lüzum yok :p O zaman yarın Efes bayraklarını açalım en iyisi...

Maçın tekrarını izleyebildim ancak. Takıma tebrikler. Oktay Hoca da maçın sonundaki o sayı olayıyla bence fair play ödülünü haketmiş.

Kurtuluş Yazıcı' Alıntı:
Maçın tekrarını izleyebildim ancak. Takıma tebrikler. Oktay Hoca da maçın sonundaki o sayı olayıyla bence fair play ödülünü haketmiş.

Hangi davranışı ile hak ettiğini düşünüyorsunuz ?

Uuzn süredir bu kadar hücum ribaund'u vermiyorduk sanırım.

Maçı salonda Beşiktaş'lı dostlarımla beraber izledim, çok güzel bir atmosfer vardı, Beşiktaş taraftarını tebrik ediyorum.

Beşiktaş basketbol şubesinde türlü sorunlar olmasına rağmen, Beşiktaş taraftarları salonu doldurarak takımına sahip çıktı, bu çok güzel bir duruştu bence, eğer Beşiktaş basketbolda daha ileri bir noktaya gelecekse, bu Beşiktaş taraftarı pes etmediği için olacaktır.

Ayrıca, maç öncesinde, maç esnasında, ve sonrasında, Galatasaray'lı sporculara en ufak kötü tezahürat veya eylem yapılmadı, bazı tezahüratlar vs... televizyondan belki duydunuz, ama onlar derbinin şanındandır denilecek tezahüratlardır, kısaca tertemiz bir maç oldu.
----------------------
Beşiktaş, 4 önemli oyuncusundan yoksun bir şekilde Galatasaray'a kafa tuttu, ve maçı kazanma noktasına getirdi, eğer biraz dikkatli olsalardı maçı kazanabilirlerdi.

Galatasaray'da bugün iyi olan tek şey savunmaydı, onun dışında bence Galatasaray ciddi S.O.S verdi Taylor bu takımın oyuncusu olamaz, Haluk bu takımın Shumpert ile beraber en iyi şütörü ve işler zora girdiğinde elini taşın altına koyması büyük bir oyuncu olduğunun ispatı.

Mustafa Abi, Beşiktaş adına çok çabaladı, bir tebrikte ona gönderiyorum, ayrıca Bekir'de bir o kadar kötüydü.

Iverson, 35 dakika sahada kalıp oyun kurucu pozisyonun da oynadığı için bence çok hata yaptı, ama herşeye rağmen son 2 hareketi ile maça damgasını vurdu, önce eşitlik varken faul yaparak, son saniyede de yaptığı asistle(bana göre asistti) maça damgasını vurdu.

Aklımda kalanlar bunlar, keyifli bir maç oldu, her iki takımıda tebrik ediyorum.

Kutay Çamcı' Alıntı:
[quote="Kurtuluş Yazıcı":2l7gtxvc]Maçın tekrarını izleyebildim ancak. Takıma tebrikler. Oktay Hoca da maçın sonundaki o sayı olayıyla bence fair play ödülünü haketmiş.

Hangi davranışı ile hak ettiğini düşünüyorsunuz ?

Uuzn süredir bu kadar hücum ribaund'u vermiyorduk sanırım.[/quote:2l7gtxvc]

Beşiktaş'ın 3 sayılık atışına (ki bence öncesinde hücum faulü vardı) 2 sayı verildi önce. Bir süre sonra, fark 4 sayıyken, o sayı eklendi ve fark 3 sayıya düştü. Oktay Mahmudi, bağırıp çağırabilir, tribünlere oynayabilirdi. Hatta Ignasky 3'lüğü sokup skoru eşitlediğinde, hakeme itiraz edebilirdi. Bunların hiçbirini yapmadı. Oyuncularını çağırdı ve durumu açıkladı. Olgun tavrı beni bir kez daha kendisine hayran bıraktı.

Kurtuluş Yazıcı' Alıntı:
Beşiktaş'ın 3 sayılık atışına (ki bence öncesinde hücum faulü vardı) 2 sayı verildi önce. Bir süre sonra, fark 4 sayıyken, o sayı eklendi ve fark 3 sayıya düştü. Oktay Mahmudi, bağırıp çağırabilir, tribünlere oynayabilirdi. Hatta Ignasky 3'lüğü sokup skoru eşitlediğinde, hakeme itiraz edebilirdi. Bunların hiçbirini yapmadı. Oyuncularını çağırdı ve durumu açıkladı. Olgun tavrı beni bir kez daha kendisine hayran bıraktı.

Ben acaba yanlışlığı Oktay Hoca mı söylendi de böyle birşey söylediniz diye düşündüm.Salonda idim ben belki TV'de öyle bir ayrıntı mı verildi diye sordum.Biraz itiraz etti aslında ama Recep Ankaralı izah edince uzatmadı.

Maçı GsBaket Ailesiyle Nevizade/Aslanım'da izledik. Çok da güzel oldu, çok da zevk aldık. Artık bu takım Şampiyonluğu istediğini bizden çok rakiplerine hissettirdi. Bundan sonrası artık bize kalmış! Bu takım sahada elinden geleni yapıyor, dahası bizim tribün performansımıza kalmış. Pazar günü Olin maçında bu takım 5 bin kişiden az kişiye oynarsa bizim ayıbımız. Herkes eşini dostunu organize edip bu maça getirsin. Şampiyonluk istiyorsak herkes şimdiden bu işin bilincine varsın! Şampiyonluk geliyor! Adım Adım!

Valla ben işin teknik değerlendirmesine hiç girişmeyeceğim zaten çoğu şey yazılmış.Ancak fb maçı gibi fiziksel ve mental olarak inanılmaz yorucu bir maçın 4 gün ve çok büyük ihtimal oyuncuların çoğunun uykusuz geçirdiği bir yılbaşı gecesinden 2 gün sonra oynanan bir derbi maçta,üstelik deplasmanda galip gelmek çok önemli ve değerlidir.

Hücumda aksıyoruz bunu inkar edemeyiz ama savunma kalitemiz hep sabit bu çok güzel bir haber bizim için.

Hücumda Taylor ve Andric'in pasifliği özelliklele Taylor'ın yetersizliği sebebi ile 2 yabancı eksik oynuyoruz desek kesinlikle yanlış olmaz.Taylor'ın yerine uzun veya kısa klasımızda kim alınsa tempomuz yukarı çıkar bu kesin.

bilmiyorum farkettiyseniz shipp fenerbahçe ve beşiktaş maçında ciddi ribaund katkısı verdi

Yahu pota altını domine etmesi gerekn Andriç nasıl 1 ribaunt la oynar.Adam ne hücümda var,ne savunmada var,ne serbest atışta var.Kimse görmüyor mu bu adamı?Adam resmen saklanıyo maç boyunca...

Beşiktaş'ın mevcut sıkıntıları ve pek çok önemli oyuncusunu oynatamaması nedeniyle rahat geçmesi gereken bir maçı çok zora soktuk.

Teknik heyet ve oyuncular tarafından irdelenmesi, ders çıkarılması gereken bir maç. Umarım kazanırken de bunu yapmayı başarabiliriz...

Gazanfer Tosun' Alıntı:
Maçın analizini de yapalım artık. Iverson yazılarını gören de birşey yaptı sanacak.

Portekizli yeni transferlerin gelmesiyle salon bayağı çoştu. Maça iyi başlamamız gerektiğini düşünüyordum, o gazlarıyla dengeli başlasak yeter dedim.

Nitekim fena başlamadık. İyi savunma yaptık maçın başında ama hücumda her zamanki setlerimizi oynayamıyorduk. Hücumda iyi olan tek oyuncu Ermal'di. Ne zaman topu alsa ya sayı ya faul aldırdı o bölgede. Ermal dışı pozisyonlarda hep son saniyelerde İsolation oyununa kaldık.

İlk periyot sonrasında 2.periyotta da hücumda çok iyi değildik. Tutku girdi, çıktı, pek gününde değil gibiydi. Rakibi yine 60'larda tutacak gibiydik ama hücumda her zamanki akıcılığımız yoktu, bunda Beşiktaş'ın aşırı hırslı savunma yapması da etkiliydi tabi.

3.periyot böyle maçlarda deplasman ekibinin ağırlık koyup maçı koparmaya çalıştığı periyottur genelde. Hücumda biraz doğruları yapınca, 1-2 üçlük isabeti sağlayınca da birden öne fırladık doğal olarak.

4.periyot başında da aynı sertliği devam ettirip, fast breaklerden kolay sayılar bulunca maçı koparttık dedik. Beşiktaş'ın basketboldan pek anlamayan taraftarı da susmuştu zaten, herşey lehimizeydi.

Tam herşey iyi giderken Mustafa Abi çıktı ortaya. Top çaldı, asist yaptı, basket attı, basket faul yaptırdı, herşeyi yaptı. Tutku'yu kilitlemiş gibiydi.

Ama Tutku yine bir başka büyük maçta öne çıkıp sorumluluk aldı, arka arkaya 2 hücumda üçlük kullandı ve birinde isabet buldu. Ermal ve Andric'e yaptığı asistlerle de yine öne çıktı.

Maç sonunda fark lehimizeyken faul yapmayıp üst üste 3 üçlük yememiz belki hataydı ama sonuç olarak savunmamızla yaşayan bir takımız, bu noktalarda savunmamıza güvenmemiz de gayet doğal.

Sonuç olarak Fb Ülker zaferinden 4 gün sonra, yılbaşından 2 gün sonra çok önemli bir galibiyet aldık.

Şimdi zor deplasmanları düşündüğümüzde Fb Ülker, Banvit ve bir nebze de olsa Olin Edirne deplasmanlarımız kaldı. İçerideki Efes maçımız da yine kazanırsak büyük avantaj sağlayacağımız bir maç.

Bu galibiyetle birlikte liderliği devam ettirmek için de büyük avantaj yakaladık. Haftaya Olin maçını da taraftarımızın desteğiyle kazanırsak en az 6-7 hafta liderliği devam ettireceğimizi düşünüyorum.

Öte yandan Efes de yarın Fb Ülker'i yenerse tadından yenmez.

bence ülkeri yenecek bir takım vardı oda biz bizde yendik temennim efesin kazanması ama çok zor

Chatman ve Cüneyt'in olmaması rahat kazanacağımız maçın zora girmesine neden oldu.Nitekim takımın sertliğini minimuma indiren bu iki egoist,basketbolu topu al-at olarak algılayan iki boş basketbolcunun olmaması Beşiktaşı daha iyi takım yapmış oldu.
İçerdeki rebound eksikliğimiz,bir uzun al diye bağırıyor adeta.Beşiktaşın kaçırdığı serbest atışlar sonrası aldığımız boş reboundlarda olmasa Likholitov ve maça gelmeyen Cevher'in olmadığı Beşiktaş'a karşı dahi büyük bir eziklikle sonuçlanacaktı.
Sonuçta görüntü net:Buraların oyuncusu olamayan bir guardımız ve rebound alamayan bir pivotumuz var.Ama takım iyi giderken de değişiklik yapabilmek kolay değil,gelecek oyuncular bizim takımımıza uygun olmalı.

Murat Durguner' Alıntı:
Yahu pota altını domine etmesi gerekn Andriç nasıl 1 ribaunt la oynar.Adam ne hücümda var,ne savunmada var,ne serbest atışta var.Kimse görmüyor mu bu adamı?Adam resmen saklanıyo maç boyunca...
3 Dakika oynarsa tabiki 1 rebound alır.Maç içinde saklandığı falan da yok ayrıca.

Andriç'in oynadığı maçlarda aldığı rebondlarıda gördük.Yanında kimse olmayıp,top eline gelmedikçe rebound alamıyor.Bu konuda çok zayıf.13 maçta 42 rebound almış ki yabancı bir pivot için çok kötü.