TK Finali | Galatasaray 76-72 Fenerbahçe

İleride ciddi kırılmalar yaratabilecek önemli bir maçı kazandık. Ayrıca bu galibiyetle, bir anlamda, elimizdeki patlamaya hazır bombayı da Fenerbahçe'nin eline vermiş olduk. Artık gerisini onlar düşünsün.

Furkan yazına katılıyorum. Fakat bu oyuncuların bu halde olma nedenleride bana göre;
1. Doğru düzgün bir hücum setimiz yok, ver Dee yada Prince e onlar şapkadan ne çıkarırsa ona bakalım.
2. Her oyuncunun özellikleri vardır. Bir hoca bu özelliklerinden yararlanır. Bizde ise 2-3 oyuncunun eline bakılıyor. Hücumlarımızı izleyin, Işıl topu alır. Getirir, 1-2 pas yapar. Orta çizgi civarında topu bir daha alır. Verir Dee'ye sonra kenara geçer ve izlemeye başlar. Bazen mecburen top avcunda kalır. Son saniyelerde şut atar. Ama kendine güvenemez. Çünkü ona bu özgürlük verilmemiştir.
Bahar Airball attı diye millet gülüyor vs. Bir basketbolcu defalarca airball atıyorsa bu kendisine güvenmemekten geliyor. Bir hoca her oyuncusu için birşeyler planlar. Onu oyuna sokmaya çalışır. 2 airball mi attı. 2 tane daha hücum oynatır üzerinden. Boş bir atış yada kolay bir sayı atmasını sağlar. Anlayacağın sağlar da sağlar...
Fakat bizde bir plan yok. Yerli oyuncularımız büyük maçlarda figüran rolüne konuluyor. 5 kişi çıkmamız lazım. Çıkın birşeyler yapın. Savunun koşun efor sarfedin. Ama ötesi yok...

Oyuncu özgüvenini oynayarak kazanır. Ama bu 40 dk sahada gezerek olmaz. Gerekiyorsa o oyuncu içinde bir setin olur... Bizde kimse için çizilmiş set yokki, Işıl vs vs savunma ile katkı verme çabasına giriyorlar. Ama bir süre sonra bu taraftarın gözüne batıyor. Ve zamanla o oyuncu şut atmaktan korkuyor. Ya girmezse, yine taraftar ne diyecek, bak yine değmedi. Vs. sebeplere bakınca ben şu anda kendi az bilgime dayanarak sorunun oyuncu karmasından çok elindeki oyuncuları kullanamayan bir kenar yönetime bağlıyorum. Birsel vs vs ile zaten kıyaslamıyorum. Işıl bizim takımdan gitsin gittiği takımda kesinlikle çok daha iyi performans verir. Çünkü burada bir kez özgüveni kalmamış durumda. Hocasının da bu konuda yaptığı birşey yok.

Takım bir ivme yakalar. pat mola alır. Takım oyundan kopmuştur. Fark açılıyordur. Ne mola alır, ne oyuncu değiştirir. Ne düzeni tersine çevirecek birşeyler yapar. At sahibine göre kişner... Bize arap atı olsada emin olun bu sahip oldukça sütçü beygiri gibi olur. Bir gün gider, bir gün gelir...
Hocayı eleştirme nedenim benim sabittir. Sistemsizliği sistem yapmış haldeyiz. Yerli oyuncularımız her gün dahada eriyor. Yakında bu oyuncuları sopayla kovalayacak taraftar. Fakat bu çok süper sistemli, kaliteli! hocamız sayesinde giderek geriye düşeceğiz...
2 kupa aldık diyenlere ise cevabım belli, Ceyhun hoca çok uğraştı tersine çevirmek için ama şansı yanında değildi. O nedenle kazandık...

Bu dediklerimden dolayı azılı koç düşmanı sayılacaksam sayılayım. Ama ben bu takımın daha iyi oynatılmayı hakettiğine bu oyuncuların çok daha iyi olabileceklerine inanıyorum. Değişiklik şu anda yapılamaz. Anlamı olmaz, fakat seneyede aynı sistem devam edecekse ben seneye her gün eleştirmeye başlayacağım. Ama hocayı değil. Onu savunanları ve onu göndermeyenleri...

Ne alaka Önder ben öyle bir şey demedim,yalnız iş ışıl konusu olunca sen farklı oluyorsun,bende Işıl 2 senedir bize hangi maçı kazandırmış söyle desem cevap veremiyorsun,daha iyisi varmı,varmı,yokmu? ben bilmem bilmek zorunluluğum da yok! ben idareci değilim şu an!!! ama Türkiye'de Işıl'dan daha iyi guard yoksa vay ülke olarak halimize biz nasıl 2. olduk avrupa şampiyonasında.Eğer varsada basarsın parayı alırsın.Şimdi sen istediğin kadar beni kaale alma sıkıntı yok 1 bira içer konuşuruz.

Ne alaka Önder ben öyle bir şey demedim,yalnız iş ışıl konusu olunca sen farklı oluyorsun,bende Işıl 2 senedir bize hangi maçı kazandırmış söyle desem cevap veremiyorsun,daha iyisi varmı,varmı,yokmu? ben bilmem bilmek zorunluluğum da yok! ben idareci değilim şu an!!! ama Türkiye'de Işıl'dan daha iyi guard yoksa vay ülke olarak halimize biz nasıl 2. olduk avrupa şampiyonasında.Eğer varsada basarsın parayı alırsın.Şimdi sen istediğin kadar beni kaale alma sıkıntı yok 1 bira içer konuşuruz.

Konu Işıl ve Bahar olunca evet ben farklı oluyorum olacağımda. Bu kızlar bizim. Şu takıma katabileceğin Işıldan yada Bahardan daha iyi bir oyuncu yok net. Hangi Türk oyuncu hangi takıma önemli maç kazandırmış yahu? 148 sayı atılan bir kupa finalinde Türk oyuncular sadece 20 sayı atmış neden bahsediyorsun sen? 2014 Dünya Kadınlar Şampiyonası Türkiye'de. Kim oynayacak?

Abi Avrupa şampiyonasında da beğenmediğimiz Işıl kendine verilen görevi mükemmel yaparak ve iyi katkı vererek 2. olduk. En büyük hata oyuncuları kıyaslamak bence. Biz Işıl'dan maç kazandırmasını beklersek çok isyan ederiz. Dün oynadığı oyunun yanına ceza şutlarını yüzdeli sokmayı ekleyebilirse benim için gayet yeterlidir.

Bizim en büyük sıkıntımız oyunculardan ne beklediğimizi bilmiyoruz. Benim Işıl dan beklediğim kritik hücum ve savunma ribanudları alması (aldı), asist yapabilmesi (yaptı), top kaybı yapmaması veya çok az yapması (başardı), baskı yapıp hataya zorlaması (yaptı) ve ceza şutlarında belli bir istikrara sahip olması (yapamadı).
Buunları göz önüne aldığımda Işıl benim için dün iyi oynamıştır.

Not: Tam bunları yazarken Gstv de maçın tekrarını izliyordum. 2. periyot oynanıyor savunma ribaundunu alan Cappy'e baskı yapan Işıl ve steps. Fener hücumu son saniyeler Nevriye'ye yaptığı sıkıştırma ve sonrasında topu Birsel'e aldırmayarak saçma bir atışa sürükleyen Işıl. Dönüşünde bom boş atışı kaçıran yine Işıl. Yazdıklarımın kısa bir özeti aslında

Ben Işıl kötü bir oyuncu demedim,benim dediğim Işıl bu oyunuyla Galatasaray gibi top seviyede oyun oynayan ve hedefleri olan bir takım için yetersiz diyorum.

Önder ben bazı sebeblerden dolayı bayan takımını fazla takip etmiyorum ancak Işıldan daha iyi oyuncu yok lafı bana biraz komik geldi.

Asıl sorun Işıl'ı daha önceki senelerde öyle fazla abarttık ki ondan beklentiler çok üst düzeye geldi,şimdi o beklentilere cevap veremeyince onu suçlar olduk.Aslında zamanında onu çok abarttığımız gerçeğini malesef kabul edememek asıl suç!!!

Kaan kardeşim sana muhalif olsun diye değilde,dün maça ışıl'la başladık ilk periyod hazin oldu.İkinci yarıya Işıl'la başladık sonu hazin oldu.Buna rağmen başarılı diyorsan sen bilirsin dün Işıl guard olarak kaç sayı kaç asist yapmış kaç top çalmış kaç ribaunt yapmış,kaç top kaybı yapmış bir arkadaşım yazarsa sevinirim.

Not: Sevgili Önder Bahar'la ilgili tek bir yazı yazmış değilim,o yüzden fikirlerimizi Işıl ALBEN üzerinden yaparsak daha sağlıklı olur.

Işıl Alben: 4 Asist, 3 Ribaund, 1 Top çalma, 1 top kaybı - 6/0 şut isabeti.
Şahsi fikrim tek kötü yanı şut. Oda 6/3 gibi bir düzeye gelirse beklentilerimizi karşılar.

Abi bu maç için en büyük asist sayısı 4 (her iki takım için de geçerli) ve Işıl'a ait. O yüzden bu maç özelinde evet yeterli ki oyunu genelde Dee veya Prince üzerinden oynadığımız da unutulmamalı.

Not: Sevgili Önder Bahar'la ilgili tek bir yazı yazmış değilim,o yüzden fikirlerimizi Işıl ALBEN üzerinden yaparsak daha sağlıklı olur.

Genelde beğenilmeyen ikisi olduğu için Baharıda ekledim. Bayanlar ligini senelerdir iyi takip ettiğimi düşünüyorum ve şu anda bildiğim oyuncular arasında da bana göre daha iyileri yok. Daha fazla da uzatmak istemiyorum.

Forumda genel olarak sezon sonu yapılacak eleştiriler sezon içine taşınıyor. Şurada Kadın basketbol sezonunun bitmesine 1 ay kalmış. Aşağı yukarı 1 ay içinde EL finalleri ve lig şampiyonluğu belli olacak. Üstelik takım bir kupa kazanmış ama takımı baltalamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Öncelikle basketbol eleştirisi yapmak için sanırım basketbol bilmek gerekiyor. Basketbol 2 kişinin oynadığı bir oyun değildir. 3 kişi ile şampiyon olma şansı olsa misal geçen sene Miami Heat'in şampiyon olması gerekmez miydi? Kobe Gasol Bynum gibi klasları olan takım Dallas'ın şampiyon olmasına izin vermezdi.

Dün GS Kadın basket takımı o kupayı almışsa Ayşe Cora Yasemen dahil hepsinin emeği vardır bu kupada. Kiminin az kiminin çok olabilir ama emeği vardır. Eğer yanlış bulmaya kalkarsak bir çok hata buluruz. Mİsal Maçın son 25 saniyesi Tina topu Deeye vereceğim diye solundan giden Şaziyeye değil de sağına baktığı için topu kaybetti. Angel topu kaptı gidip ordan üçlük bulsa maç berabere olacaktı. Tina'ya o hareketi için eleştiri yapmak kimsenin aklına gelmez. Ama eminim o hatayı Şaz-Bahar-Işıl yapsa idi bugün bunu konuşuyor olurduk. Çünkü garip bir şekilde bizde türk düşmanlığı var. Pip mesela maçın bence en efektif oyuncusu idi. Maçın döngülerinde büyük katkısı vardı çok başarılıydı. Peki biz Zone yaparken Pip tarafından aksadığımızı başka gören olmadı mı? Maç içinde garip şekilde en efektif 5'imiz Dee-Şaziye-Bahar-Tina-Syl beşiydi. Ki basit basketbol sistematiğimizle bile mantıklı gözükmeyen bir 5 bu. Ama çözüme de böyle gittik. Savunmalar sertleşti. Skora gittik pota altını zorlayıp. Bahar Air Ball attı diye eleştiriliyor. Dee turnike kaçırdı bunu diyen oldu mu? Sezon başı Cumbaba maçının yıldızı da Bahar ile Tİna değilmiydi? Yani potansiyeli olmayan oyuncular değil bunlar. İş onlardaki o potansiyele göre oyun kurgusu hazırlaması gereken kenar yönetim.

Oktay Mahmuti'yi sevmemizin sebeplerinden en önemlisi ne? Takımda herkese bir rol vermesi ve herkesin o role göre hareket etmesi. Rol dışına çıkan yok. Peki Kadın takımımız için bunu diyebilir miyiz? Ver Dee'ye Pip'e Tina şut atsın posttan kaçırsa bile önemli değil, gene atsa kimse kızmaz. Ama ben biliyorum Bahar İpekçi'de 2 şut atsa ikisi de Airball olsa tribünden tepkiler başlar. 3.yü atmaz artık o kız. Sonra deniyor ki -hücumun bitmesine 5 saniye var Işıl topu Syl'e veriyor. Şut atmaktan korkan kızın ne işi var takımda!!- Yahu kızın şut atmasını biz bitirdik. girmediği an başlamıyor muyuz eleştirmeye. Salonun enerjisini düşürmeye? Taraftar otursun düşünsün bu kızlar Ankara'da Hatay'da FB'yi yenerken neden kendi salonu İpekçi'de yenemiyor? Salonda seyirci yokken neden daha iyi oynuyorlar bunu düşünün. Bize düşen en azından şu 30-40 gün takımın arkasında olmak. Ne olursa olsun takımın arkasında olmak. Dee'nin Syl'in Alba'nın değil TAKIM'ın arkasında olmak. Alba'ya verilen değer verilmiyor takıma. Alba'ya tabii ki değer verelim ama bu diğerlerine vermeyeceğimiz anlamına gelmesin. Sezon bitince kim kimi istemiyor açsın başlıklarını. Gördüğünde oyuncuların yüzüne söylesin yönetime mail atsın. Ama taraftarsak tarafsak şu an tarafımızın o kızlar olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Daha önce de yazmıştım. Melisa GS'a sayı kralı olarak geldi. Bahar Gülşah potansiyelli olarak geldi. Işıl maç başı 10 sayı atabiliyordu En azından hiç biri şut atmaktan korkmuyordu. Avrupa Şampiyonasında mili takımın sayı makinası Şaziye bile şut atmıyor (bakın bu sene çok maçı 3 şut atmadan bitirdi) Bunun genel bir sebebi olmalı. Ceyhun hoca geldi geleli bunun olması bir rastlantı mı bilmiyorum. Syl Dee tabii sayı atacak. Bu yüzden birileri 3'e oynarken birileri 5'e oynuyor. Bu yüzden sınırlı yabancı transferimizi onlardan yana kullanıyoruz. Dünyanın her takımında da bu böyle. Stepanova atmıyor sayıları UMMC'de. Işıl gitsin Bahar gitsin diyorsanız gene diyin ama sezon sonunda diyin. Ki zaten demenize gerek yok onlar gidiyor. Seneye başka keçiler buluruz birikmiş günahlar için.

Sonuç, eğer herkese yapabileceği kadar yük verirsen takım olursun başarı gelir. Dee atar 40 sayı, kazanırız mantığı ile bakarsak bir gün atamaz yenilirsin. Tabii ki takım içinde her maç birileri daha fazla öne çıkacaktır. Misal yarı final maçında Işıl ön plana çıkmış Çeyrek Finalde Dee ön plandaydı. F8'de belki de bu kez Şaziyeyi göreceğiz. Takım içte dışta bir çok saçmalıkla uğraşırken bir de biz yük olmayalım onlara. 40 gün diyorum. Sadece 40 gün destek vermiyorsanız da köstek olmayın. Hayata karamsar bakan tiplersiniz anlıyorum ama bizim de öyle bakmamız için mücadele etmeyin.

Siz de biliyorsun kadın basketbolunda alacağımız yerli yok. Şu an ülkedeki hiç bir yerli oyuncu Işıl Bahar Şaziye kadar katkı vermez. Melek-Ceyda gibilerini de denedik Esra Yasemini de denedik olmuyor. Tuğba gönderilirken ona bir ben sahip çıkmıştım. Herkes mutluydu gittiğine. Yerine aldığımız Sariye'yi 30 saniye bile kullanamıyoruz bu maçlarda. Tabi o da gitsin bu da gitsin herkes gider biz kalırız biz GS'lıyız değil mi?

Birsel örneği verilmesi hiç de doğru olmamış..Birselin oynadığı kötü maçlar eleştirilir ve onun çözümü vardır..o maçlık kötüdür ya da performansı düşüktür katkı yapamamıştır yeterli..ama birselin hiç bir zaman yeteneği yada yeterliliğini kimse tartışmaz heralde..Işılın bu takıma yetersizliği yeri geldiğinde fanatik fanları arasında bile tartışılıyorsa böle bir karşılaştırmaya gerek dahi yoktur..

Bahar Çağlara gelince 4 yıldır gelişecek bir 4 yıldaha beklenir..Nede olsa şube bekleme kampı..Bahar Çağları Yetersiz bulup oynatmayan Cem akdağ dır..Ve bahar Cem Akdağ ı haklı çıkartmak için herşeyi yapmaya devam ediyor..ama Galatasarayın Baharı yada ışılı yada x y z yi kazanmak için bir mecburiyeti olamaz..Fatih Terimin sözüdür Büyük takımda oynamayı bekleyen onlarca kişi var ve sen şans bulup oynuyorsan kendini göstereceksin..oyuncular Galatasarayı kazanacak..Galatasaray oyuncuları beklemez bekleyemez..

son olarak seneye gidiyor rahatlayın gibi söylemler en son gecen sene Arda Turan için söyleniyordu..Arda Turan gitti Galatasaray güç mü kaybetti? aksine şampiyonluğun en güçlü adayı

Özetle Hakan Şükürün Torinoya gittiğinde ergun gürsoyun bir sözü vardır Mezarlıkların yeri bile dolar diye..Şurada anlaşalım giden gider ve herkesin yeri dolar dünyada..Seneye belki nevriye basketbolu bırakacak neredeyse Fenerbahçe bile bu kadar dert etmezken böle korkumsular garip geliyor..

Yani tüm tartışmaların ötesinde Işıl da gitse bu takımdan Tauraside gitse Bahar la Fowles ta gitse bu takım bir şekilde seneye yine şampiyonluğa oynayacak belkide daha da başarılı olacak..O yüzden bu tip yermelere gerek yok

Ben Işıl kötü bir oyuncu demedim,benim dediğim Işıl bu oyunuyla Galatasaray gibi top seviyede oyun oynayan ve hedefleri olan bir takım için yetersiz diyorum.

Önder ben bazı sebeblerden dolayı bayan takımını fazla takip etmiyorum ancak Işıldan daha iyi oyuncu yok lafı bana biraz komik geldi.

Asıl sorun Işıl'ı daha önceki senelerde öyle fazla abarttık ki ondan beklentiler çok üst düzeye geldi,şimdi o beklentilere cevap veremeyince onu suçlar olduk.Aslında zamanında onu çok abarttığımız gerçeğini malesef kabul edememek asıl suç!!!

Komik olan birşey yok abi.
Yerli piyasasının durumu içler acısı.
Ne 1 numaraya Işıl'dan daha iyi yerli ne de 4 numaraya Bahar'dan daha iyi yerli yok.

Bu dediğim yanlış anlaşılmasın bu arada. Ne Işıl'ın ne de Bahar'ın kötü oyuncular olduklarına katılmıyorum.
Şahsen 2'sini de seviyorum ve kafalarını tamamen maçlara odaklayabilirlerse takıma faydalı olacaklarını, iyi işler yapacaklarını biliyorum.

Ayrıca Işıl'ın Fenerbahçe maçında tek kötü yanı şut sokamamasıydı. Şahsen ben de beğendim.

Artık biraz rahat bırakalım kızları nefes alsınlar.
Biz şimdi kendi işimize bakalım, tribünde yerimizi alalım.
Biraz olsun destek olalım, arkalarında olduğumuzu hissettirelim.

Hem kızların da kafaları biraz olsun rahatlar, kendilerini maçlara daha fazla odaklar, şut atarken elleri daha az titrer vs.
Biraz olsun üzerlerindeki şu baskıyı azaltalım.
Artık resmen karşılarında sadece rakip takım olmuyor, rakiple birlikte bizimle de mücadele eder hale geldiler.

Bu çok zor olmasa gerek..

Türkiye Kupasını almışız konuşulan konulara bakın. Bir tebrik etmeyi bile öğrenememişiz ne yazık ki. Sanki kupayı kaybeden Fenerbahçe' nin bir sitesinde gibi hissettim kendimi. Elinize sağlık hepinizin.

Furkan şu yazdıklarına gerçekten inanıyormusun kardeşim yeri dolmaz vs yapmayın bu kulüp Işıl'la var olmadı Işıl denizde bir damla bu kulüpte,bana ışıl bu maçlarda gösterek nasıl oyuncu olduğunu samsun mersin maçlarında değil.