TKBL Final 1. Maç | Fenerbahçe 75 - Galatasaray 69

Dee'ye ayar veren adama şimdi ışıl'ı anlatacak değilim zaten. Zaten anlatmama da gerek yok. bu panik ne onu anlamadım ama. kardeşim 1 aç yenildik alt tarafı durun bakalım. Zaten maçtan önce de konuşuyorduk ilk maç en zor olanı. FB kazanmaya yakın ama bundan sonraki maçlarda GS direk avantajlı olacaktır diye. Bir nefes alın anlıyorum sinirlisiniz ama bir soluklanın da daha rahat düşünün konuşun. Öyle garip yorumlar var ki. Biri demiş "yahu ışıl 0/8 şut kullanıyor!!!" diğeri demiş "yahu bomboş ama potaya şut atmıyor" :))

Maçın sonunda Ceyhun Hocayı geçtim Phil Jackson da gelse Van Gundy de gelse sahaya Tina-Syl ve Dee ile çıkar. Sahaya 3 yabancı sürebiliyorsun e haliyle bu üçünü süreceksin. Hangisini çıkarıp Prince'i almayı düşünüyordunuz? Dee demeyin sakın. Bazı oyuncular özeldir. Kobe mesela 0/15 attığı gün bile maçın sonunda topu ona kullandırdılar ve soktu üçlüğü maçı aldı. Son anları oynamak özel oyuncuların işidir. Spartak Moskova maçında son topu kim kulladı? Dee kullandı skoru yaptı.

Sorun kenar yönetimin son hücumlar için doğru set çizememesi. Mola sonrası dip çizgiden zorlama atış çizilen setse Ceyhun hocanın hatasıdır. Eğer çizilen set değil de Dee öyle kullandıysa Dee'nin hatasıdır. Fark 3 sayı ve 3lük kullansa anlayacağım. 2lik kullanılıyor. Demek ki hızlı bir iki sayılık atış deneyip savunma yapacağız. E o zaman set ya Tinaya ya Sylvia'ya top indirmekten ibaret olmalıydı. Son anlarda Bahar'ın kullandığı 3´lükte top bahar'ın elinde patladı bu yüzden kullanmak zorunda kaldı.

Bugün 17 sayı atan Cappie bizde olsaydı demek kafayı yerdik. Öyle saçma atışlar denedi ki inanılmazdı. A sahi girdiği sürece sorun yok demi:) Maçın başında Dee iyi oynuyordu zaten ilk yarı 6 sayı atmasına rağmen 5 asist yapmıştı. Maçı da 5 asistle bitirdi. Çabuk 4´lediği için uzun süre kenarda kaldı.

Birsel konusunda şimdi kim diyebilir Birsel kötü oyuncu diye? Kimsenin öyle bişi dediği yok ama !! Hayır biri Birsel kötü dese anlayacağım. Kime diyorsunuz bari isim verin de biz de anlayalım. Bugün Birsel 4 üçlük attı 39 dk sahada kaldı. Peki attığı 3 üçlükte Işıl'ın sahada olmadığını biliyor musunuz? Prince tutuyordu Birsel'i. Haa tabii Prince sayı attı demi:)

Bugün takım bütününe baktığımızda Tina Syl dışında iyiydi diyeceğimiz oyuncu yok. Hatta bence Syl de iyi değildi. Sezon boyunca biraz ruhsuz oynayan Tina'nın Matovicle ağız dalaşına girmesi güzeldi. Onun da takım için bir şeyler yapmak istediğini gösterir bu. 2. maç bizim için daha farklı olacak. Tina'yı saymazsak öyle ahım şahım süre alan oyuncumuz yok. Maça dinç çıkacağız. 2. maç Birsel kötü oynayacaktır. Kötü oynarsa da Birsel'e laf demeyin. Kızı bugün 39 dakika sahada tuttu FB coach'u. Haliyle 2. maçta vücut inkar etmeye başlayacaktır bazı şeyleri.

Oyunla ilgili yazılacak çok şey var belki ama uzatmayacağım. Bu bir final serisi. Fİnal serilerinde ilk maçı alan kazanmaz. Bir çok kriter devreye girer. Ben daha önce de dediğim gibi bu maçın zor olacağını düşünüyordum. bundan sonrası böyle olmaz. Ki bizim de takıma pozitif enerji vermemiz lazım. Takımı mı eleştirecen sabret 10 gün. 10 gün sonra kime git diyorsan de kimi istiyorsan çağır. Ama bir 10 gün bekle takımının yanında ol. Sizler Ceyhunsporlu Işılsporlu değilsiniz. GS'lıysanız GS'ın arkasında durun.

Kızların 2. maçta kazanacağına ve bu sene şampiyon olacağına inanıyorum. Aynı anda bu kadar oyuncunun kötü oynaması ilginç tabii. Ama Dee iki maç üstüste kötü oynamaz. Syl daha sert olacaktır.

Sezon bitsin zaten hepimizin söyleyeceği şeyler var. Ama rica ediyorum bir 10 gün bekleyin takımın arkasında olun. (Takımın diyorum herhangi bir ismin değil)
Çok olumlu bakıyorsun herşeye Işıl 5 te O yaptı galiba 5 fb maçında 0 sayı! Ayrıca ELW maçında Birsel o üçlükleri atarken Işıl vardı. Bu Ceyhun hocayla orada maç kazanacağımıza inanan varsa tebrik ediyorum onu. Ha bakın fb çok iyi diye demiyorum bizim takımda iş yok ruh yok mücadele yok savunma yok.
Siz bile Birsle yorulacaktır vs diyorsunuz yani onların daha da kötü oynamasından umut arıyorsunuz! Bu durum bile takıma hiç güvenmediğinizin göstergesi.
Ha inşallah bu takım çıkar 2 gün sonra orada FB yi yener bende özür dilerim ama çook zor be şu koç ile çok zor

Maçın sonunda Ceyhun Hocayı geçtim Phil Jackson da gelse Van Gundy de gelse sahaya Tina-Syl ve Dee ile çıkar. Sahaya 3 yabancı sürebiliyorsun e haliyle bu üçünü süreceksin. Hangisini çıkarıp Prince'i almayı düşünüyordunuz? Dee demeyin sakın. Bazı oyuncular özeldir. Kobe mesela 0/15 attığı gün bile maçın sonunda topu ona kullandırdılar ve soktu üçlüğü maçı aldı. Son anları oynamak özel oyuncuların işidir. Spartak Moskova maçında son topu kim kulladı? Dee kullandı skoru yaptı.

QUOTE]

Eğer maç boyunca Dee saçmalamışsa ve iyi bir gününde değilse,Prince gayet iyiyse Prince oynar.Yoksa Quaresma'lı Beşiktaş'a dönersin böyle.

:)) Necati bunu neye dayanarak söylüyorsun? O ana kadar Dee 3/7 şut atmış Prince ise 4/9 atmış. Yani yüzdeye vursak Dee'nin şut oranı daha iyi. Yani hayatı boyunca her maç 20 şut kulanan Dee maç boyu 8 şut kullanmış ama zorlama şutu olduğundan bahsediliyor. Biri asparagas atıyor ondan sonra bu gerçek oluyor. Herkes ona inanıp oradan gitmeye başlıyor.

Adem bak bu maç öncesi serinin teknik analizi ile ilgili başlıkta benim yorumumun daha ilk paragrafında var. Dee'nin şirazesi kaymasın çok şut atmasın diye. Yani o anlamda ben daha maçtan önce o eleştiriyi yapmıştım zaten. Yani ters düz iyi kötü eleştiri yapın yapmayın diye bir şey dediğim yok. Olaya reel bakmaya çalışıyorum. İllaki benim dediğim doğru dediğim de yok. Ama bir oyuncuya nasıl bakarsan öyle görürsün. Misal "Yahu Syl'e bak serbest atışlarda 3/6 atmış 3 tane kaçırmış!" demek de mümkün. Son anlarda yapılanla ilgili empati kuruyorum. Aynı mantıkla gidersek Bahar da maçta 2/2 ile yani %100 ile oynuyormuş o üçlüğü attığında. Gircekse o da girebilir. Yani bence prince girmedi Bahar kullandı öbürü yavaştı diyerek olayı basite indirgememek lazım. Nevriye mesela bomboş bizim pota altında fast break bitirdi. Ya Nevriye kadar hızlı olup geriye dönemediysek daha denecek bişi var mı sence? :) Nevriye ya bu. Ağırlaştığını herkes söylüyor ama Fast Breakde pota altında 4 saniye zamanı vardı o derece boş kaldı.

Kendi adıma maç içnide gördüğüm çizdiğim hatalar var. Hücum ribauntlarını çok kovaladık ama bu fast break yememize de neden oldu. Serinin kilit oyuncusu bence Şaziye. O oynarsa rahatlarız. O oynamazsa 3 numaraya Dee'yi çekip Tina'dan vazgececeğiz maç içinde ve Pip'i kullanacağız 2'de

Çok olumlu bakıyorsun herşeye Işıl 5 te O yaptı galiba 5 fb maçında 0 sayı! Ayrıca ELW maçında Birsel o üçlükleri atarken Işıl vardı. Bu Ceyhun hocayla orada maç kazanacağımıza inanan varsa tebrik ediyorum onu. Ha bakın fb çok iyi diye demiyorum bizim takımda iş yok ruh yok mücadele yok savunma yok.
Siz bile Birsle yorulacaktır vs diyorsunuz yani onların daha da kötü oynamasından umut arıyorsunuz! Bu durum bile takıma hiç güvenmediğinizin göstergesi.
Ha inşallah bu takım çıkar 2 gün sonra orada FB yi yener bende özür dilerim ama çook zor be şu koç ile çok zor

E tabii ki bakacağım rakibin durumuna. Seriler böyle oynanır. Misal maç bittiğinde ilk baktığım şey bizim oyuncuların süre dağılımıydı. Tina 23 yaşında olduğu için 35 dakika onun için uzun değil. Syl 32 dk sahada kalmış. Bunlara hep baktım. Rakibe bakmak takıma ümidinin olmadığı anlamına gelmez. Basketbol böyle bir oyundur. Hem rakibi kollarsın hem kendi oyununu hazırlarsın.

Ben GS'ın her takımına her zaman güvenirim. Bunun idealizmle romantizmle veya optimizmle alakası yok. taraftar olmakla alakası var. Tabii ki bizlerinde dediği ve diyeceği şeyler olacak. Ros Casares maçından sonra takıma müdahale edilseydi olurdu ama artık sezonun bitmesine 10 gün var. O 10 gün boyunca takımın yanında olacağım. Ondan sonra şampiyon olunca bile fikirlerimizde bir esneme değişme olmaz bunları gene açıkca söyleyeceğim. Işıl'ı eleştirmek istiyorsak her maç bir şey buluruz. Misal şut atmıyor diyorduk şut atıyor sayı atmıyor diyoruz. Sayı atarsa tuttuğu adam sayı atıyor deriz yani bu her oyuncu için geçerlidir. Basketbol çok kolay bir oyundur ama resme iyi bakmak gerekir. Mİsal Erkek basketbol başlığında Emir Hocanın dediği bir laf var. Biz maç esnası sayıyı atana asisti yapana değil asist yapana pası atana bakıyoruz diye. Bence maç seyrederken bir de o gözle bakın. Ki için gitsin kalsın diyorsanız o beni bağlamıyor tabii ki ona karışmam. Ama bunları demek için geç kaldık ve henüz erken...

Şuna dayanarak söylüyorum,istatistik çok şeydşr ama herşey değildir.Bugün ne zaman Piph sahada olsa iyiydik,ne zaman Dee sahada olsa kötüydük.bun u görebilmek için çok da basketboldan anlamaya gerek yok.

İlk cümlene kesinlikle katılıyorum. Bu yüzden biri 0/6 attı diye oyunu kötü oynadı diğeri 2/2 attı diye iyi oynadı demek saçma olur. Misal Pip oyunda iken iyi sayı attı ama Işıl ile Pip sahadayken Pip Cappie'yi, Işıl sahada yokken Birsel'i tuttu ve ikisi de (Cappie ve Birsel) o esnada iyi sayılar buldular. Bunu da görmezden gelemeyiz. Oyunun iki tarafına da bakmak lazım. Işıl için nasıl sayı atamıyor diyorsak Pip içinde nasıl böyle kolay şut attırıyor diyebilmeliyiz.

Tanju linki verince bir kez daha baktım. maç sonuna tam emin değildim. Evet FB 39 saniye kala 24 saniye hücum yapamayınca oyun durmuş top bize geçmiş ama hoca oyuncu değişikliği yapmamış. Fark 3 sayı o sırada ama top Baharda patlıyor 3'lüğü girmiyor 18 saniye kala sonrası rtop kaptırılıyor Angel Bahar'ın faul yapmadığı pozisyonda turnikeyi atıyor. Ki bence orada faul yapmalıydı. Malum Angel'in faul atışlarının iyi olmadığı biliniyor ve Bahar'ın 1 faulü var sadece (ama çok faul alıyor eleştirileri kafasını karıştırmış olabilir genede yapmalıydı faulü) 13 saniye kala mola alıyoruz fark 5 ama hoca gene 2 uzunla sahada. İşte bu garip. 13 saniye kala artık 3lük atacağın kesin. Syl-Bahar-Dee-Pip-Işıl 5'i 3lük atabilecek oyuncuların olduğu bir diziliş olurdu ama moladan aynı beşle geri dönmüşüz. Bu bence olmamış. Ha az önce de dediğim gibi maçı son 13 veya 39 saniyede Pip oynamadığı için kaybetmedik. Bugün fark yaratmadık. Pip varken de alan savunması gibi bir şey yapmayalım mümkünse. Ama FB alan savunması yapıyorsa Pip'i kesinlikle oyuna alalım.

Kaybedilmiş bir durum yok.Takımdan sorumlu idarecilerin takımı motive etmesi lazım. "Haydi kızlar" gibi bir motiveden bahsetmiyorum. Yabancıları gerekirse para ile motive etsinler ama onu sağlasınlar. Bunun için iş sadece idarecilere değil yönetime de düşüyor. Ortada bir olumsuzluk varsa bir iki kişiye yıkmamak lazım bunu.

Tek bir gerçek var şube 3 5 kişinin oyuncağı olmuş, herkes birbirinin arkasından iş çeviriyor, iş taşın altına elini koymaya gelincede ortada kimse yok, bu saatten sonra bu işi anca başkan çözer, kendine bu şubeden anlayan iyi bir profesyonel bulması gerekiyor şu anki akıl verenleriyle bu iş gitmez..

yada ağırlığı olan bir hoca bulacaksın takıma (fatih terim, oktay mahmuti) gibi, taraftarın ne olursa olsun güvendiği ve arkasında duracağı..

Sühan abinin yazdıklarını genelde beğenirim, katılırım ve birşeyler öğrenirim. Ama bu defa katılmıyorum. Eli sıcak olan Prince her türlü sahada olmayı hak ediyordu. Kim çıkar bilmem. Oynadığımız saçma sapan setten 3 lük aradığımız belli. Bu nedenle kesinlikle sahada olmalıydı.

Dee o hucümda baştan sona yarı sahayı tavaf etti. Ama o kadar belli ki senin ona top aldırmaya çalıştığın ve ikinci silahının olmadığı, tüm gözler onun üzerinde. Prince sahada olsa bu kadar önlem alınamayacak, belkide Dee topu kullanacaktı.

Evet henüz birşey kaybetmedik. Ama böyle giderse kaybedeğiz...

Bu kadar kötü oynarken bile maçın sonlarına kafa kafaya girebiliyorsak son ana kadar umudu kesmemek lazım.

Herkesin diline dolanmış yerli oyuncu da yerli oyuncu. Tamam iyi değiller ama Syl hariç bugün yabancıların hiç biri iyi değildi bana göre. Buna 20 sayı atan Tina' yıda dahil ediyorum. Tina ile Prince savunmada hiç yoklar. İkisinin 5 tane top kaybı var ki oldukça rahat pozisyonlarda pas verirken gerçekleşti bu. Bugün çok atamadık ama biraz daha savunmada gayretli olsalar belki bu kötü oyuna rağmen kazanabilirdik.

Hepsini geçtim Diana' ya inanamadım dün izlerken. Resmen fişi çekmiş gibi oynadı.

Hücumda çok durağan oynuyoruz, Işıl topu getirip seti başlatıyor, topu alan oyuncuya bir screen geliyor ve sonrası tamamen büyük bir boşluk. Herkes birbirine bakıyor ve kişisel beceriye bakıyor olay. Teknik ekip bunu göremiyor mu? İnanılmaz kötü ve düzensiz hücum ediyoruz.

Şunuda söylemek lazım ki şu maçlarda top hiç sevmiyor bizi. Birazda şans olması lazım.

Ders çıkaralım artık bazı şeylerden. Daha fazla ders çıkaracak maçımız kalmadı artık. Bu kadar olumsuzluğa rağmen yarın kazanırsak rüzgar tamamen bize döner.

Not: Ben tekrar etmekten bıktım ama yinede yazalım. Burada kimse şubede görevli herhangi biriyle dalga geçemez, hakaret edemez ve bu kişilerle ilgili birşeyler yazarken hitap şekline ve üslubuna dikkat etmek zorundadır. Burası antu değil, kafanıza estiği gibi hareket edemezsiniz burda.

Sühan Bey haklı. Bir 10 gün daha beklemekte fayda var. Ayrıca Abdi İpekçi'deki lig ve ELW maçları ile kıyaslarsak dün takımımız daha derli topluydu. Yükseliş trendi (FB'ye karşı) sezdim. Bu ikinci maç için umut verici. Geçen sene final serisinde ayakta kalan isim olan Syl (hatta yanılmıyorsam sakatlığı da vardı) daha uzun süre sahada olmalı. Dinlendirilecekse de 5-6 sayı öne geçtiğimizde. Takıma enerji, istek aşıladığı kesin.
Hücumda yüzdemiz biraz daha iyi olsaydı maç erken kopabilirdi. Savunmada işler fena değildi. 0/8 bir sonraki maçta 2/8 olursa (ki olma ihtimali az değil) maç bize döner. Dee'ye güvenmenin ve oyunda tutmanın yanlış tarafı yok bence(Dee'nin kıyaslanacağı kişi Quaresma değil olsa olsa Messi olur ki Kobe benzetmesi uygun).
Başa başa giderken Syl çıkıyor ve bir anda 8-10'lara çıkıyor fark. Hoca bunu görmüştür muhtemelen ve gerekeni yapacaktır (inşallah!). Ama 2. maç için umutluyum. 1-1 olusa İpekçi'de kupa elimizde yükselir.

Herkes hocaya yükleniyor arkadaşlar,yerli oyuncuların verdikleri ortada şaziye sahada varmı yokmu belli değil,ışıl yükselişdeydi bu maçta sahada yok,ona yakışan derbi maçlarda galatasaraylılığını göstermesi beklenende o,ayrıca bu takım bu sezon içerdeki 3 kupanın ikisini kazandı üçüncü kupa içinde şansı devam ediyo ama maalesef en ufak fırsatta burada takım eleştiriliyo,hoca eleştiriliyo,takım bir bütün ve şansı devam ediyo bizlere düşen takıma sonuna kadar destek olmak köstek olmak değil,galatasaraylılıkda bunu gerektirir,idareciler konusuna ise katılıyorum bu konuda yazıcek çizicek çok şey var ama yeri değil zamanı gelince gerekenler burada yazılıcektir,oradaki sorun başka a takımından altyapısına kadar...

Klavye başına geçtiğimde Takım aleyhine ağzıma geleni yazacaktım ki önceki eleştirileri okudum. "Son hücumda Şaziye'li beş olmalıydı sahada" diyor birisi. Yahu Şaziye 5 faulle kenardaydı o sırada! Vazgeçtim; kendinize gelin arkadaşlar, bu final serisi! Siz buraya yazdınız diye mi hoca hücum setlerini değiştirecek, Dee topu insaflı kullanacak, Pip savunma yapacak? Sezon bitsin yazın yazacağınızı; o zamana dek takımın arkasındayız o kadar!

Son topa kadar...

Pozitif düşünelim,sinerji yaratalım,umudumuz kesmeyelim ama bu kaçıncı maç oldu kaybettiğimiz.38 yaşındayım,30 yıldır tribünlerde ve salonlardayım.13 yıl şampiyonluk göremeyen jenerasyondanım.Hayatımda bu kadar umudumun kırıldığı,bu kadar inancımı kaybettiğim bir takım hiç olmadı ne yazık ki.

Bizim takım belki bir guard bölgesi hariç her yönüyle onlardan üstün (özellikle dee-syl-tina üçlüsünün onlardaki karşılığına bakın) en iyi kadın basketbolcu bizde (dee), en dominant pota altı oyuncusu bizde (sly) ama buna rağmen yenemiyoruz. Ben anlamıyorum çok rahat yenmemiz lazımdı şu haliyle feneri hele de penyy yokken. Daha ne olmasını bekliyoruz bide Birsel sakatlansın ancak o zaman belki yeneriz heralde. Bizdeki oyuncular karşıyakada olsa bizi perişan ederlerdi eminim buna. Ama biz bi türlü gerekli üstünlüğü kuramıyoruz. 6 maçta 4 yenilgi, bu kadronun karşılığı bu deil kesinlikle, sorun takımda deil o zaman başka yerlerde. Of çok kızgınım çok.

Klavye başına geçtiğimde Takım aleyhine ağzıma geleni yazacaktım ki önceki eleştirileri okudum. "Son hücumda Şaziye'li beş olmalıydı sahada" diyor birisi. Yahu Şaziye 5 faulle kenardaydı o sırada! Vazgeçtim; kendinize gelin arkadaşlar, bu final serisi! Siz buraya yazdınız diye mi hoca hücum setlerini değiştirecek, Dee topu insaflı kullanacak, Pip savunma yapacak? Sezon bitsin yazın yazacağınızı; o zamana dek takımın arkasındayız o kadar!

Son topa kadar...

Onur arkadaşıma katılıyorum,final serisi bitene kadar biz galatasaraylılara düşen takımımıza tam anlamda destek olmaktır,eleştiri takıma zarar getirir,o yüzden ben ceyhun hocayıda,ışılıda,şaziyeyide tüm emeği geçenleride çok seviyorum arkadaşlar,ayrıca istikrardan da yanayım ayrıca alba gibi bir yıldızımızında sakat olduğu unutulmamalı bu takım seneye 1-2 eksiğini tamamlıyarak çok iyi yerlere gelicektir...

Ceyhun Yıldızoğlu ve Işıl Alben başlığının kilitlenmesi bana şu anki iktidarı hatırlatıyor. İstediğimizi konuştururuz, istediğimizi sustururuz..

İleri demokrasi forumumuzda da kısa zamanda etkili olmuş anlaşılan..

Eğer 10 gün sonra da bu iki ismi eleştirme özgürlüğünden mahrumum diyebilirsen benzetmede haklısın derim Tugay, ama eleştirebilirsen...

Ceyhun Yıldızoğlu ve Işıl Alben başlığının kilitlenmesi bana şu anki iktidarı hatırlatıyor. İstediğimizi konuştururuz, istediğimizi sustururuz..

İleri demokrasi forumumuzda da kısa zamanda etkili olmuş anlaşılan..

Objektif herhangi bir yorum, maçla ilgili herhangi bir başlık altına yapılabilir, kimse de dokunmaz diye düşünüyorum; zira önceki sayfalarda örnekleri var. Ama "Maçı izlemekten başka bir şey yapmıyorsun. İstifa et hoca!" ya da "Işıl sayı yapamıyor, oynayamıyor o zaman gitsin" ve varyasyonları olacaksa yorumlar, şurada kaç aylık üyeyim, açıkçası ben bile sıkıldım okumaktan. O mesajların boyutu byte dahi olsa yaptıkları sade veritabanında yer israf etmek, başka bir şey değil. Sezon sonuna kadar değişiklik yapılmayacağı aşikar. O vakit, kendini yinelemek neden? Her şeyin bir zamanı var. Ha, bazı arkadaşlar böyle deşarj oluyor olabilir, mümkündür. O zaman ulaşsınlar bana, kendilerine, kullanıcıdan müdahale gelene kadar ekrana "Hoca istifa! Işıl bench'e!" satırını basan bir programcık yazayım, herkes mutlu olsun.