2016/2017 Spor Toto Basketbol Süper Ligi

Geçen hafta daçka burda birçok kişi tarafından en büyük F4 adaylarından gösteriliyordu. Ben arkadaşın ne demek istediğini anladım .

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu nasıl bir mantıktır yahu bizde daha çok maç kaybedeceğiz hatta fb ilk maçını kaybetti..Basketbol bu; istediğin kadar iyi takım kur veya en iyi hocayı getir her maç mükemmel oynayamazsın veya iyi oynasan da bazı maçlarda son topa kalır ve kaybedersin..Ama bu senin doğru yapılandığın veya iyi koç getirdiğin gerçeğini değiştirmez..

Benim dile getirmek istediğim , ''doğru'' veya ''yanlış'' gibi değerlendirmelerde bulunabilmek için belli bir süre geçmesi gerektiğiydi . Şuan için herhangi bir takımın iyi yapılandığı yada iyi olduğuna yönelik değerlendirmeler için erken olduğunu düşünüyorum. EL'nin ve Tbl'nin daha yeni başlamasına rağmen Daçka'nın bu kadar göklere çıkarılmasına anlam vermekte güçlük çekiyorum. Ayrıca BLATT' ın iyi koç olup olmadığı tartışmaya açıktır.

Şahsi fikrim yoğun euroleague programınıda gözönüne alarak, görece çok kolay avrupa maçları oynıyacak bjk sompo japan nın eğer earl clark sağlam kalırsa lig lideri olabileceği yönünde. İkinci favorim Anadolu Efes.
Doğuş'un pota altının sıkıntılı olduğunu düşünüyodum, hazırlık maçalarında Furkan beni baya yanıltmıştı fakat sezon ile birlikte dediğim ortaya çıktı. Bu pota altı ile özellikle desplasmanda sıkıntı yaşıyacaklar.

Eğer biz de bir şekilde pleiss'ı gönderip, kadro yapımıza uygun atletik ve savaşçı bir bekçi alırsak pota altına, işler değişebilir bizim için. Burdan pleiss kötü oyuncu anlamı çıkmasın, hala iddia ediyorum şu anda Efes'te olsa ya bu adam ne pivot arkadaş dedirtir. Ama bizim bu takım kimyasında arkada bir yamaya ihiyacımız var. Bu noktada Pleis dan verim almak için bir pg ve atletik bir forvet almamız gerek bence. Bunun gerçekleşmesi çok daha zor olduğudan, ondan vazgeçip hocanın bildiği ve daha başarılı olduğu işe dönmesi, yani skorer kısalar ve atlet uzunlar kombinine dönmemiz gerek.

Fenevin ise bu sene lig de işi daha zor. Hem takım rotasyonu dar hem de oyuncular sakatlanmaya çok meyilli. Egehan'dan ve Berk'den çok ultra süpriz bir katkı almazlarsa işleri zor. 6 yabancı ve dixon ile melih ne kadar gider görücez. Bence çok süpriz yenilgiler alıcaklar ligde. İlk hafta fenevi yenen Uşak, şu an itibariyle Tofaş'tan iki gömlek aşağıda bir takım bence.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şahsi fikrim yoğun euroleague programınıda gözönüne alarak, görece çok kolay avrupa maçları oynıyacak bjk sompo japan nın eğer earl clark sağlam kalırsa lig lideri olabileceği yönünde. İkinci favorim Anadolu Efes.
Doğuş'un pota altının sıkıntılı olduğunu düşünüyodum, hazırlık maçalarında Furkan beni baya yanıltmıştı fakat sezon ile birlikte dediğim ortaya çıktı. Bu pota altı ile özellikle desplasmanda sıkıntı yaşıyacaklar.

Eğer biz de bir şekilde pleiss'ı gönderip, kadro yapımıza uygun atletikve savaşçı bir bekçi alırsak pota altına, işler değişebilir bizim için. Burdan pleiss kötü oyuncu anlamı çıkmasın, hala iddia ediyorum şu anda Efes'te olsa ya bu adam ne pivot arkadaş dedirtir. Ama bizim bu takım kimyasında arkada bir yamaya ihiyacımız var. Bu noktada Pleis dan verim almak için bir pg ve atletik bir forvet almamız gerek bence. Bunun gerçekleşmesi çok daha zor olduğu için, ondan vazgeçip hocanın bildiğe işe dönmesi, yani skorer kısalar ve atlet uzunlar kombinine dönmemiz gerek.

Fenevin ise bu sene lig de işi daha zor. Hem takım rotasyonu dar hem de oyuncular sakatlanmaya çok meyilli. Egehan'dan ve Berk'den çok ultra süpriz bir katkı almazlarsa işleri zor. 6 yabancı ve dixon ile melih ne kadar gider görücez. Bence çok süpriz yenilgiler alıcaklar ligde. Uşak şu haliyle Tofaş'tan iki gömlek aşağıda bir takım bence bu arada.

Düşüncelerine bende şöyle ekleme yapayım,dediğin gibi Pleiss iyi oyuncu onun handikapı,uzun süredir oynamaması,haliyle forma girmesinin uzun sürecek olması ve zaten iyi olmayan takım kimyasına uymadığı içinde çok sırıtıyor mümkün olsada geçen akşam bir arkadaş paylaştı Jaleel McKay adında iyi atlet savunmacı ve blokçu tam bizim takımın ihtiyacı olan biri veya muadili uzun alınabilse,birde yol yakınken kısa ve orta vadede hem alışamayacağı hemde istenen kıvama gelemeyeceğini düşündüğüm Russ Smith'i daha fazla ısrar etmeden hoca uyanıp bir şekilde ikiside gönderilse Russ'un yerinede Cavs'ın gönderdiği yazılan Toney Douglas'ı İNŞAALLAH şartlar oluşurda gerekirse ek bütçe oluşturulup en az zararla getirebilirlerse,takımdaki bir çok sorun aşılana kadar ihtiyaç olan süreyi azaltmış olurlar bu anlamda çok iyi olacak bunları yapabilirlerse şahsen bunların olmasını hem istiyorum hemde bekliyorum değişiklikler dahilinde veya değişikliklerden bağımsız bu eklemeleri bekliyorum yoksa takım istenen kıvama gelsede o zamana kadar iddiamızın kalmayacağını düşünüyorum maalesef.

Vidmar'ı iyi seyret Ataman. Tek başına savaştı boyalı bölgede Daçka'yla. Wilbekin'in yay gerisinden şutuna el gösterip şutu bozacak kadar da hareketli. Show uplarda artık faul almıyor. Üstelik çizgiden de %60 civarı atıyor rahatça. Ama bizde de Alman panzeri var demi. Hehe...

Furkan 10 dk oynamış. Şut dahi kullanmamış. Ribaund katkısı da vermemiş ve faul yapmamış.

Oğuz 5 dk'da 5 sayı atmış. Daçka bırakır mı ya da Hoca acaba Furkan'ı ister mi ?

Arroyo ile oynadığı zamanlar kadar P&R katkısı veremez belki ama çember savunmasında can çekişen takıma ilaç olabilir.

Beşiktaşın kadrosunun ligde ilk 4ü geçebilecek seviyede olduğunu düşünmüyorum. 5.lik için Banvit gibi takımlarla çekişir. Henüz zor bir maç oynamadılar

Beşiktaşın kadrosunun ligde ilk 4ü geçebilecek seviyede olduğunu düşünmüyorum. 5.lik için Banvit gibi takımlarla çekişir. Henüz zor bir maç oynamadılar

Emre kadro açısından sana katılıyorum, özellikle clark'ın hiç yedeği yok. Yanlız ağır euroleague programı onlar için şans. Örneğin Doğuş perşembe eurolegue oynıyacak, sonra hafta sonu bjk ile sonra salı gene eurolegue sonra cuma bir daha ve hafta sonu gene lig. Bu sırada tek yere konsantre olmak işlerine gelebilir. Diğer tarafta oynıyacakları fiba şl eski eurochallange ın hallicesi çünkü.

Uşak'ın FB'yi yenmesinden kaynaklanan "olduğundan tehlikeli göründüğü" düşüncesine katılıyorum fakat yine de EL'nin en iyi takımlarından birini yenmiş olmaları potansiyelleri olduğuna dair bir gösterge. Hafta sonu Uşak'ı farklı yenen BJK ciddiye alınmalı. Şu haliyle ilk 4'e girmeleri zor ama potansiyel ilk 4 adayları bu sene yorgunluk ve konsantrasyon probleminden dolayı çok yenilgi alacaktır, bu BJK ve bence Banvit'in en önemli artısı olacak. Özellikle Banvit'in iki maçı da playoff adayları ile oldu.

Vidmar'ı iyi seyret Ataman. Tek başına savaştı boyalı bölgede Daçka'yla. Wilbekin'in yay gerisinden şutuna el gösterip şutu bozacak kadar da hareketli. Show uplarda artık faul almıyor. Üstelik çizgiden de %60 civarı atıyor rahatça. Ama bizde de Alman panzeri var demi. Hehe...

Biri Vidmar diğeride Stimac. Çoğu kişinin beğenmediği bu iki pota altı oyuncusu bu sezonun takımlarına en faydalı pota altı oyuncuları olacaklar yüksek ihtimalle. Hele Beşiktaş'ın Stimac'ı muhakkak tutması gerekir. Çok istekli oynuyor, savaşıyor resmen.

Yalnız şöyle bir istatistik de var, futbolda ve basketbolda, Fenerbahöeyi yenen takımlar genelde ertesi hafta bir şekilde puan kaybediyorlar.

Vidmar ve Stimac a gelirsek;
Birisi cesur yürek, savaşçı, (belki hatırlarsınız bizdeyken bir euroleague maçında topa atladığ pozisyonda çekilen bir resmi vardı, hatta yılın fotoğrafı gibisinden bir ödül de almıştı.), diğeri ise basketbolu, pota altında nasıl oynayacağını, nasıl fake atacağını bilen tecrübeli oyuncular. İyi tamamlayıcı olurlar ama hedefleri büyük takımlarda başrol oyuncusu olamazlar.

Yalnız şöyle bir istatistik de var, futbolda ve basketbolda, Fenerbahöeyi yenen takımlar genelde ertesi hafta bir şekilde puan kaybediyorlar.

Vidmar ve Stimac a gelirsek;
Birisi cesur yürek, savaşçı, (belki hatırlarsınız bizdeyken bir euroleague maçında topa atladığ pozisyonda çekilen bir resmi vardı, hatta yılın fotoğrafı gibisinden bir ödül de almıştı.), diğeri ise basketbolu, pota altında nasıl oynayacağını, nasıl fake atacağını bilen tecrübeli oyuncular. İyi tamamlayıcı olurlar ama hedefleri büyük takımlarda başrol oyuncusu olamazlar.

Yetenek fakiri Vesely dahi doğru ellerde değerli uzun haline geliyorsa yıllardır bu seviyede oynayan Vıdmar da başa oynayan bir takımın degerli parçası olabilir.

O Vesely 3 sene önce topu tutmasını bilmiyordu.

Ama o Vidmar da aynı takımda yıldız olamadı.
Ayrıca Vesely nin de yeteneksiz olduğunu düşünmüyorum. Artık pivot anlayışı değişiyor, Krstic, Kambala gibi pivotların yerini daha atletik, mobil isimler alıyor. Ve Vesely nin geçen seneki final serbest atış performansı dışında yüzdeleri de fena değil, geçen seneden beri orta mesafe şutları da var. Geçen sene kasım-aralıkta göklere çıkarttığımız oyuncuyu sakatlıktan sonra biranda gömmek de bizim her zaman yaptığımız işlerden. Avrupanın en iyi 5-6 pivotu arasındadır bence şu anda.

Benim dile getirmek istediğim , ''doğru'' veya ''yanlış'' gibi değerlendirmelerde bulunabilmek için belli bir süre geçmesi gerektiğiydi . Şuan için herhangi bir takımın iyi yapılandığı yada iyi olduğuna yönelik değerlendirmeler için erken olduğunu düşünüyorum. EL'nin ve Tbl'nin daha yeni başlamasına rağmen Daçka'nın bu kadar göklere çıkarılmasına anlam vermekte güçlük çekiyorum. Ayrıca BLATT' ın iyi koç olup olmadığı tartışmaya açıktır.

Zaten Daçkaya yapılan bu övgüler "Blatt" gibi bir koçu getirebilmeleri ve geçen seneye göre daha iyi bir kadro kurabilmelerine yönelikti..Bu övgüler burada kalır..Süreç nasıl gider bilemeyiz daha öncede belirttim basketbol bu her şey olabilir ama adamlar iyi bir koç getirip (bence avrupada sayılı koçlardan biri), akıllı bir pre-season geçirdiler..Kuşkusuz lige en hazır giren takımlardan biri Daçka bir diğeri de bence BJK'dır. Ha bunları söylediğim için Daçkayı veya BJK'yi göklere çıkarmış olmuyorum..Sadece yeri geldiğinde hak edene o hakkı verebilmek lazım..

Ama o Vidmar da aynı takımda yıldız olamadı.
Ayrıca Vesely nin de yeteneksiz olduğunu düşünmüyorum. Artık pivot anlayışı değişiyor, Krstic, Kambala gibi pivotların yerini daha atletik, mobil isimler alıyor. Ve Vesely nin geçen seneki final serbest atış performansı dışında yüzdeleri de fena değil, geçen seneden beri orta mesafe şutları da var. Geçen sene kasım-aralıkta göklere çıkarttığımız oyuncuyu sakatlıktan sonra biranda gömmek de bizim her zaman yaptığımız işlerden. Avrupanın en iyi 5-6 pivotu arasındadır bence şu anda.

Yıldız olmasın zaten. Üstelik Vidmar Fb'deyken çok ağır iki sakatlık geçirdi ve ikinci sakatlığı öncesi performansı nefisti. Ciddi anlamda üzülmüştüm ikinci sakatlığına. Kaldı ki o zamanların Fb organizasyonu ile şu anki mukayese dahi edilmez.

Vesely'nin mevcut formsuzlugunu ise degerlendirme dışı tutuyorum. Bilhassa belirttim bu adam 3 sene önce topu tutmasını bilmiyordu diye. Yani bugününü değil öncesini gömerim Vesely'nin. Faul çizgisinden airball atan adamdı. Ama doğru ellerde değerli bir uzun haline geldi elbet.

Not: Kambala bu lige gelmiş en sevdiğim yabancılardan biridir. Mirsad yaşıyorsa hayatını Kambala'ya borçludur.

Velhasıl yıllardır her transfer başlıgında Vidmar diye inlerim, o da sessiz sedasız cok değerli katkılar vermeye devam eder takımlarında. Biz de her sene bir çöp uzun alırız mutlaka.

Vidmarı bende severim. Zaten bizim, Türk halkı olarak özelliğimizdir böyle mücadeleci, komplekssiz, küçük görülmüş, ahlaklı (aynı şeyi aylar önce Lasme için söylemiştim, sonra ne çıktı...) oyuncuları desteklemek. Kesinlikle iş yapar ama genede top8 gibi hedefler için şimdiki hali zor, seninde söylediğin 2 sakatlıktan sonra ne kadar olur şüpheli.

Ted Kolejin maçları antrenman havasında geçiyor.Düşmemek için işleri çok zor. Avrupa'dan yorgun dönen Efes için ilaç gibi oldu. 109-60

Böyle kaliteli lige TED çok zayıf kalıyor. Yerli oyuncu rotasyonu facia. 150bin dolara 4 tane yabancı getirmişler, kaliteleri ligin çok altında. Alt ligde hem ekonomik hem de organizasyon olarak hazır takımlar varken, yeterli imkanınız yoksa neden lige katılıp rezil olmayı seçersiniz anlamam. TED gibi saygın bir kuruma yakışmıyor maalesef.