BBL 3. Hafta | Anadolu Efes 73 - 83 Galatasaray Medical Park

Domercant'in takımla çalıştığı, form durumunun yeterli görüldüğü halde oynayacağını Ergin Ataman söyledi.. Kesin olmayacağını kim söyledi?

Efes EL'de 3 maçta 86 sayı ortalama ile oynuyor. %52 ile üçlük atıyor. Bu alanlarda lider zaten. Farmar ise 19 sayı ortalama ile oynuyor. Efesin bize 86 sayı atacağını zannetmiyorum. Efes'i düşük skorlarda tutarsak maçı kazanma olasılığımız artıyor. Farmar ise ilk 3 maç sonunda %72 ile üçlük atıyor. Maçın sonlarına doğru bir kopma yaşıyor. İlk maçı izlemedim ama Farmar genelde maça çok iyi başlıyor. Nerdeyse ilk çeyrekte 7-8 sayı buluyor (Oly maçı 12sayı) ve asist ve ribaund rakamları da 3, 3 şeklinde oluyor. En önemlisi takımı tabiri caizse takımı gaza getiriyor, maçın kopmasını sağlıyor. Özellikle maça iyi başlamasına izin vermemeliyiz. Sert savunma yapmalıyız. Son 2 EL maçında iki üç tane boş turnike kaçırmıştı. Penetre biticiliği tam istenen seviyede değil. Şut attırmaktansa ki leblebi gibi üçlük atıyor içeriyi zorlaması daha iyi. Ndong'la tanışmış olur.

Farmarın önünde rakip olsa bile iyi şut atıyor. Elimizi indirmemeliyiz el üstü savunma yapmalıyız. Elimizi indirdiğimiz zaman şutu atıyor. Özellikle ilk çeyrek Farmarın savunması önemli.

Yazılanları baştan sona okudum. Mahmuti'nin Ergin Ataman'a her zaman yenildiğini söyleyen mi dersiniz, Gordon'un dış şutu olmadığı için Ndong''un bloklarından korkacağı ve oynayamayacağını yazan mı dersin, daha oynadığı maçlarda en ufak bir katkısını görmediğimiz Jamont Gordon'un Farmar'ı kilitleyeceğini yazanlar mı... Bir sürü zırva... Yahu o değilde ben size şunu soracam : Biz Galatasaray basketbol taraftarları olarak ne zamandan beri bu kadar zavallı olmaya başladık?!!

Yazılanları baştan sona okudum. Mahmuti'nin Ergin Ataman'a her zaman yenildiğini söyleyen mi dersiniz, Gordon'un dış şutu olmadığı için Ndong''un bloklarından korkacağı ve oynayamayacağını yazan mı dersin, daha oynadığı maçlarda en ufak bir katkısını görmediğimiz Jamont Gordon'un Farmar'ı kilitleyeceğini yazanlar mı... Bir sürü zırva... Yahu o değilde ben size şunu soracam : Biz Galatasaray basketbol taraftarları olarak ne zamandan beri bu kadar zavallı olmaya başladık?!!

Gerçekler olduğu gibidir maalesef..Gordonun dış şutu zayıftır.20 tane atsa 5 şutu anca girer..Boniface gibi bir tehdit olduktan sonra pota altında( bo mc caleeb örneği gibi) gordon elini kolunu sallayarak bu maçta oynayacağını sanmasın(cedevita maçı gibi) Çünkü karşısında Andriç gibi tıfıl pivot değil,has hakiki gerçek bir blok savunma tehdit unsuru olacaktır..

Ayrıca Mahmuti Ergin Ataman tartışmasına girmek istemiyorum..Kimin looser kimin winner olduğu kitaplarda,arşivlerde yazılı...

Gerçekler olduğu gibidir maalesef..Gordonun dış şutu zayıftır.20 tane atsa 5 şutu anca girer..Boniface gibi bir tehdit olduktan sonra pota altında( bo mc caleeb örneği gibi) gordon elini kolunu sallayarak bu maçta oynayacağını sanmasın(cedevita maçı gibi) Çünkü karşısında Andriç gibi tıfıl pivot değil,has hakiki gerçek bir blok savunma tehdit unsuru olacaktır..

Ayrıca Mahmuti Ergin Ataman tartışmasına girmek istemiyorum..Kimin looser kimin winner olduğu kitaplarda,arşivlerde yazılı...

Ya afedersiniz ama ben asıl forum yöneticisi arkadaşlarımızı anlamıyorum. Onur Balçık gibi "yazar"lara nasıl tolerans gösteriyorlar. Yazıklar olsun yahu. Bizi kalkındıran, daha önce görmediğimiz başarıları gösteren Oktay Mahmuti'ye "looser" diyebilecek cüreti kendinde buluyor adam, geçen sene burada ölüp bittiğimiz, aldığı parayı Allahına kadar hakeden Gordon'a hiç muamelesi yapılıyor. Ya cidden merak ediyorum. Galatasaray basketbol taraftarı ne zaman böyle zavallı oldu diye!.. Ama özür dilerim burada da suçlu olan Oktay Mahmuti... 300-400 kişiye oynuyordu takım eskiden. Bu adamlar salona gelmeyi bırakın basketbolun "b"sini ağızlarına almazlardı. Yönetim, Oktay hoca ve hedef oyuncuları seçildi ve başarı nedir hatırlamaya başladık. Ee tabi şimdi çıkar bunlar. Karşıyaka'nın Antu'sun da çok bu taraftarlardan. Burada ne kadar güzel basketbol konuşan abilerimiz kardeşlerimiz var. Cidden büyük keyif yazdıklarını okumak. Müthiş donanımlı arkadaşlar. Basketbolu bilen bilmeyen bir çok kişinin ufkunu genişletiyorlar dolu analizlerle. Ama gel de görün Ndong' uzun olduğu için Gordon içeri giremezmiş ve dış atışı kötü olduğu için bıdı bıdıymış. Yahu arkadaş git sen sokakta arkadaşlarına yap o muhabbeti. Bu adamlara prim verenlere de yazıklar olsun, körü körüne ne dediğini bilmeden "taraftar" olmaya çalışana da , alayına yazıklar olsun!..

Oktay Mahmuti Türkiye Ligi finallerinde 2 kez Ergin Ataman'ın Ülkerspor'unu geçerek şampiyon olmuştur. Ergin Ataman ise Türkiye Kupası maçlarında ve geçen sene geçmiştir Mahmuti'yi.

Lig maçlarına bakarsak;

2003-04 Sezonu: 5-2 (Mahmuti)
2004-05 Sezonu: 2-0 (Mahmuti)
2005-06 Sezonu: 1-0 (Ataman) (Diğerleri Özyer)
2010-11 Sezonu: 3-0 (Mahmuti)

Geçen sene ligde;

2-4 (Ataman)

Türkiye Kupası maçlarının arşivlerine çok detaylı ulaşamadım malesef.

Bir de kusura bakmayın koçumuza karşı bunu yazmak istemezdim ama.

Son olarak da yarın inşallah Ergin Ataman'ın koçluğunu yaptığı Galatasarayımız kazanacak ve bu sene önde olan o olacak.

Oktay Mahmuti Türkiye Ligi finallerinde 2 kez Ergin Ataman'ın Ülkerspor'unu geçerek şampiyon olmuştur. Ergin Ataman ise Türkiye Kupası maçlarında ve geçen sene geçmiştir Mahmuti'yi.

Lig maçlarına bakarsak;

2003-04 Sezonu: 5-2 (Mahmuti)
2004-05 Sezonu: 2-0 (Mahmuti)
2005-06 Sezonu: 1-0 (Ataman) (Diğerleri Özyer)
2010-11 Sezonu: 3-0 (Mahmuti)

Geçen sene ligde;

2-4 (Ataman)

Türkiye Kupası maçlarının arşivlerine çok detaylı ulaşamadım malesef.

Bir de kusura bakmayın koçumuza karşı bunu yazmak istemezdim ama.

Son olarak da yarın inşallah Ergin Ataman'ın koçluğunu yaptığı Galatasarayımız kazanacak ve bu sene önde olan o olacak.

Kerem bilgiler için gerçekten teşekkürler. Aslında burada bunları konuşmamız çok ama çok saçma. Ben sizde de az da olsa yönetici olarak suç buluyorum. Burada tahrik edip tartışmaya çıkartmak için yazan insanlar var. Bunlar seçip ayırılmalı bence. Oktay Mahmuti'de Jamon Lucas'da bizim diriliş aktörlerimizden ve kimse onları küçümseyemez. En azından aklı başında olanlar.

Bir insan basketbolu bilmeyebilir, anlamayabilir ama gayet açık bir şekilde ortada olan şeyleri çarptırmaya çalışırsa orada bir art niyet vardır. Bu arkadaş bunu hep yapıyor. Kimseye saygısı yok! Daha ne kadar izin verilecek buna?

Ya afedersiniz ama ben asıl forum yöneticisi arkadaşlarımızı anlamıyorum. Onur Balçık gibi "yazar"lara nasıl tolerans gösteriyorlar. Yazıklar olsun yahu. Bizi kalkındıran, daha önce görmediğimiz başarıları gösteren Oktay Mahmuti'ye "looser" diyebilecek cüreti kendinde buluyor adam, geçen sene burada ölüp bittiğimiz, aldığı parayı Allahına kadar hakeden Gordon'a hiç muamelesi yapılıyor. Ya cidden merak ediyorum. Galatasaray basketbol taraftarı ne zaman böyle zavallı oldu diye!.. Ama özür dilerim burada da suçlu olan Oktay Mahmuti... 300-400 kişiye oynuyordu takım eskiden. Bu adamlar salona gelmeyi bırakın basketbolun "b"sini ağızlarına almazlardı. Yönetim, Oktay hoca ve hedef oyuncuları seçildi ve başarı nedir hatırlamaya başladık. Ee tabi şimdi çıkar bunlar. Karşıyaka'nın Antu'sun da çok bu taraftarlardan. Burada ne kadar güzel basketbol konuşan abilerimiz kardeşlerimiz var. Cidden büyük keyif yazdıklarını okumak. Müthiş donanımlı arkadaşlar. Basketbolu bilen bilmeyen bir çok kişinin ufkunu genişletiyorlar dolu analizlerle. Ama gel de görün Ndong' uzun olduğu için Gordon içeri giremezmiş ve dış atışı kötü olduğu için bıdı bıdıymış. Yahu arkadaş git sen sokakta arkadaşlarına yap o muhabbeti. Bu adamlara prim verenlere de yazıklar olsun, körü körüne ne dediğini bilmeden "taraftar" olmaya çalışana da , alayına yazıklar olsun!..

Neyse bugun Gordonuda coach farkinida gorecegiz mac sonu.. Oktay Mahmuti geldi takim basariyi yakaladi diyorsun,basarinin asil kaynagi yonetimin kafa yapisini degistirmesidir..Oktay degilde Ergin ATAMAN olsaydi kim biliyordu belkide sampiyon olacaktik..En azindan Halil Uner'li gunlerden bizi kurtararak devrim yapti yonetim...Adnan Polat yonetiminin yaptigi tek dogru isti zaten Oktay Mahmuti'yi getirmek.Ama su an basimizda bir oncekinden daha iyisi var.Ayni sekilde gecen seneki yabancilarimizdan daha iyileri oldugu gibi..Bu aksam mac sonrasi bu dediklerim tasdiklenecek!

Evet geçen seneden çok daha iyi bir kadroya sahibiz ama bu geçen seneki oyuncuları kötülemek demek değildir.Gordonda Shipp'te 40 dk sahada herşeylerini verdi bu takıma.CSKA maçı var mesela aklımda o ruhu kimse gösteremez benim görüşüm böyle.Evet Gordon çok çok iyi bir şutör değildi zaten kariyerinde ama bazen sayılara yansımayan çok işler yaptı Efes'te de yapacaktır.

Öncelikle Galatasaray basketbol şubesinin üzerindeki sakatlık belalarının def olması dileğiyle sözlerime başlayayım... Erkek takımı neredeyse hiç tam kadro hazırlanamazken, kadın takımı en önemli oyucularını üstelik uzun vadede birer birer kaybediyor. Ataman'ın gözünden de Galatasaray'ın mevcut en önemli sorunu rakipler değil, sakatlıklardır kanımca.

Efes, klasik Mahmuti şablonunu sahaya yansıtmaya başladı. Sabırlı oynuyorlar ve yüksek yüzdeli şut kullanarak hücumda efektif oluyorlar. Farmar çok verimli. Lucas ve Vujacic'de ona ayak uyduruyor. Oyunlarını sürükleyen bu üçlü görünüyor. Bence onları durdurmanın en önemli yolu dış şutlarının yüzdelerini düşürmekten geçiyor. Çünkü skor potansiyelleri yüksek olmasına rağmen çok tempolu oynayamıyorlar, vurup geçemiyorlar. -Bu bağlamda Vujacic'in durdurulması ve boş bırakılmaması lazım. Lig öncesi hazırlık maçında mükemmele yakın şut performansıyla oynayan Sasha, bunu boş bırakıldığı pozisyonlardaki ceza atışlarıyla sağlamıştı.- Sete set hücum ilk opsiyonları. Savunmaları ise ne çok üst düzey, ne de elinizi kolunuzu sallayarak geçeceğiniz türden değil. Mutlaka delici oynamanız ve dış şut yüzdenizin iyi olması gerekiyor.

Domercant sahaya çıkar mı bilinmez ama, eğer sakatlığını tamamen atlatmışsa maç eksiği olmasına rağmen mutlaka katkı sağlayacaktır. Çünkü amiyane tabirle doğuştan skorer... Macvan'ın hergeçen gün artan formu önemli bir kazanç olmakla birlikte, Savanovic'e üstünlük kuracağını düşünüyorum. Bence boyalı bölgenin hakimini belirleyecek unsur Banvit maçında sakatlık sorunu yaşayan N'Dong'un Efes karşısında oynarsa ne kadar verimli olacağıdır. Bu arada, haftaiçi oynanan Banvit maçındaki skor da beni şaşırtmadı değil. Ligin en disiplinli ve istikrarlı takımlarından Banvit'i 28 sayı farkla yenmek, üstelik bunu Hawkins-Domercant-Dudley olmadan yapmak hazırlık maçı bile olsa dikkat çekici.

Ben Efes'in iki gün arayla maç oynamasının kendileri için bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Çünkü hem geniş rotasyonları var, hem de maçı İstanbul'da oynamışlardı. Üstelik iki gün boşluk da basketbolda dinlenmek ve yenilenmek için fazlasıyla yeterli bir süre. Hatta maç ritmi kazanmaları açısında avantaj da denebilir.

Arzu ve tempoyla Galatasaray galip gelir bence...

Bir şey soracağım, Abdi İpekçi'ye giderken salonun önündeki gişeden bilet alıyordum ama maç günü salondaki biletix satış noktaları dışında bilet satılıyor mu? Mesela İstiklal'den bilet almak istesem?

Lige iyi başlamıştık, bugünde form tutmaya başlamış Efes karşısında nerede oldugumuzu biraz gösterecek bir maça çıkıyoruz. Umarım güzel bir oyun ve skorla kazanırız. Aslanlarımıza başarılar.

Foruma uzun bir süreden sonra ilk defa giriş yapıyorum ve yeniliklerle dolu bir forum görüyorum.Özellikle Beğen-Paylaş butonlarını çok beğendim.Bunun hakkında geçen sene keşke olsa demiştim sesim duyulmuş heralde,sevindim.Maça geldiğimizde ise bir tarafta Oktay Mahmuti bir tarafta Ergin Ataman.Bir tarafta Türk basketbolunun önde gelen ekiplerinden Efes diğer tarafta son senelerdeki yükselişte olan takımımız Galatasaray.Güzel bir oyun ile kazanmayı kim istemez ama ilk önce dostluk içerisinde bir maç olsun ve Oktay Mahmutiye sevgi gösterileri yapılsın.Bilmiyorum ama bence o olmasa biz buralarda olamazdık.

bugün itibari ile efes'in bizden daha hazır olduğu açık bir gerçek.oktay hoca sanılanın aksine çok kırılgan yapıda bir takım olacağı düşünülen efes'i çok kısa sürede bu önyargıdan kurtardı.bunu gerçekleştirmesinde jordan farmar ve jamon gordon çimento görevi gördü.ikiside çok iyi karekterde ve dirençli oyuncular.diğer oyuncularıda kendi seviyelerine çektiler tabi bunda bu reaksiyonu göstermek için hazır olan k.gönlüm,savanovic gibi iki isim ve ayrıca sinan güler ve birkan batuk gibi işin savunma kısmında takımı bir seviye daha yukarıya çıkaracak iki isimde işleri efes adına kolaylaştırdı.efes'in halledemeği tek sorun ise aslında enfazla alternatife sahip oldukları 5 numara pozisyonu.semih erden hiçbir zaman sürekliliği olan bir oyuncu olmadı.barac ise çok yumuşak bir oyuncu :) ben oktay hocanın batista barac tercihinde barac'ı tercih etme nedenini yönetimden gelen talep üzerine yaptığını düşünüyorum.bu tercihte barac a ödenen yüksek bonservis bedeli ve barac'ın uzun süreli ve yüksek ücretli kontratı etkili olmuştur.barac'ın sakatlanıp batista'nın tekrar kadroya girmesi bugünkü maç için bizim adımıza iyi bir gelişme olmadı.joshua shipp efes ile antremanlara uzun zamandır çıkıyor diye biliyorum.efes barac yada batista'dan biri ile yollarını ayırarak shipp ile anlaşırsa efes'in bu sene final four için şansının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum.birde ayhan şahenk faktörü var efes bu hamlesi ile gs,bjk ve fb karşısında oynayacağı maçlarda kendi sahasında deplasman ortamını yaşamayacak.

bizde ise takım olarak hazır olduğumuz düşüncesi çok fazla yaygın iken ben bu şekilde düşünmüyorum çünkü takımın enbüyük yıldızı diyebileceğimiz domercant daha bir tane resmi maç oynamadı,ayrıca jamont gordon da takım içine daha tam olarak monte edilemedi.gstv de gösterilen antremanlarda lakovic takım ile çalışırken gösteriliyor ve ücretinde indirimi kabul ettiği çeşitli yerlerde ve kişilerce söyleniyor.bu oyuncuların takım içindeki rolleri nasıl olacak merak ediyorum.çünkü takımın mevcut durumuna enfazla etki edecek oyuncular.bugünkü maçta efes'i biraz daha şanslı görüyorum tabikide bizde kazanabiliriz fakat biz bugün oynayacağımız oyunun ileride çok üzerine çıkabiliriz ama efes bu seviyelerde kalacak.ndong un sakatlığı ne durumda bilmiyorum ama yaşı ve daha öncede bu sakatlıkları sürekli yaşadığı gözönünde bulundurulursa,orhan haciyeva transferi gerçekleştirilebilinir.macvan ve ersin dağlı gerektiğinde 5 numaraya kaydırılabilinir.orhan,aliağa ile oynadığımız maçta iyi bir maç çıkardı hatta attığı bir üçlükten sonra ergin hoca orhan'a alıcı gözüyle sitemkar bir yan bakış attı :) dünde kendi sahalarındaki maçta antalya karşısında 36 dakikada 4te3 ikilik 10da 5 üçlük ve 6da5 serbest atış ile 26 sayı atmış ve 6 ribaunt almış.aliağa'nında kendi sahasında antalya'dan 20 sayı fark yemeside ilginç olmuş,aliağa maçını hiçte kolay kazanmadık geçen hafta.umarım bugün ayhan şahenk çemberleri bizim yanımızda olur.

Oktay Mahmuti' yi bu kadar yerin dibine batırarak nereye varmaya çalışıyorsunuz? Amacınız ne sizin? Antipatik olduğunuzun farkındamısınız? Bizim şu andaki hocamız Ergin Ataman ve herkes onun başarılı olmasını istiyor. Ama siz sürekli Oktay hocaya laf atarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? Galatasaray Erkek Basketbol takımında son 2 senedir yapılanları göz ardı etmek için nasıl bir art niyete sahipsiniz? Tek amacı burayı karıştırmak olan bu şahıs ne zaman atılacak buradan?

Zor bir maç olacak..
Oyle kolay bir maç beklemesin kimse..
Öyle Aliağa maçından daha kolay maç olacak gibi söylemlere katılmıyorum..Karşımızda biri son euroleague şampiyonu olmak üzere iki euroleague takımını farklı yenen ve kadrosu F-8 yapacak kalitede bir takım var..
Sakatlıklar bizim bu sene tek rakibimiz olacak gibi gözüküyor..Her branşta bu sıkıntıyı çekiyoruz..Nedir bu şansızlık bilmiyorum..
Henry olsa ne kadar maç eksiği de olsa 15 sayılık katkı bekliyorum en az..Adam basketbolcu olmak için yaratılmış sanki..
Ersin ve Ndong inşallah oynarlar.Özellikle Ndonga çok ihtiyacımız olacak..
En büyük kozlarımız 3 numarada Hawkins ve 4 numarada Macvan olacaktır..Efes'in bu iki oyuncumuzu durduracak adamları yok ciddi anlamda..3 numarada Hawkins özelllikle inşallah gününde olur..Çünkü bence en büyük kozumuz olacaktır bu maçta..4 numarada da Macvan,Savanovici de Keremi de ezer..
Ender,Engin,Göksenin,Cenk,Furkan ve oynarsa Ersin inşallah günlerinde olurlar..Çok büyük iş düşecek onlara çünkü..
Allah yar ve yardımcısı olsun oyuncularımızın..
Takıma ve koça güvenim sonsuz..
Başarılar....