Oktay Mahmuti

Shumpert 3 numara oynamalı diyen arkadaşlar Cumhurbaşkanlığı kupası maçını izlemediler sanırım. Bariz şekilde Kaya-Gist gibi oyunculara üstünlük kurdu hücumda. 3te oynadığı zaman Bogdanovice kısa sürede 3 faul yapmıştı. Efesin FBÜ yü yenip şampiyon olduğu sene Shumpert yine 4 oynuyordu. Dün eğer Shumpert 3 oynasaydı Greer, Domercant, Lyday den oluşan üçlü penetre manyağı yaparlardı savunmamızı. Shumpert pozisyon bilgisiyle birçok 4 numarayla başedebilir ancak yavaş kaldığı için hızlı ve penetreci 3leri tutması çok zor. Geçen seneki Banvit serisini hatırlarsanız Rancikin tutamadığı Chuck Davisi çok iyi savunmuştu. Burda daha onlarca örnek verilir de Oktay hocadan daha iyi basketbol bildiğini düşünenlere az gelir heralde. Dünkü sadece maçın özelinde bir durumdu, Shumperte yeterli pozisyon hazırlanmadı. Songalia-Tutku-Cevher üçlüsünün unutulmasını maçtaki genel formsuzluğuna bağlıyorum. 7de 1 atan Lakovice kötü şütor demeye benzer aksini düşünmek.
Bu maçta 4 numarada çok başarılı olduğu için ribaundlarda ezildik değil mi ? Eğer 3 numarada penetre manyağı yaparlardı diyorsan o zaman bu maçtaki rotasyonda OYNAMAYACAKTI arkadaşım. Baktınki Shumpert ile olmuyor, 4 numaradan bol ne var takımda ? Songalia, Cevher, gerçek yeri 4 numara olan Furkan... Bu kadar zenginlikte hiçbir koç Shumpert'a mecbur hissetmez kendini. Hadi hücumda çok iyi bir gününde olur tamam derim ama kötü bir gününde.
Shumpert'a pozizyon hazırlanmadı demişsin, bu yorumunda hem fikirim. Ama pozisyonu hazırlayacak olan kim ? Ya Tutku ya Ender. Ne lakovic ne Gordon "oynatan", "oyunu kuran" ne derseniz... cinsten PG değil. Ama maçın sonunu biz Lakovic ve Gordon ile oynuyoruz. Hücumda sadece Lakovic'in eline bakıyoruz. Hem Prokom hem Kazan maçlarında neredeyse aynı 5 oyunda ama hiçbir ders alınmamış. Bunun sorumlusu acaba kim ? Oktay Hocayı eleştirenler mi ?
Ayrıca kimse Oktay Hoca'dan daha iyi koç olurum diye birşey söylemiyor, kimse de gitsin demiyor ama sizin gibi "dokunulmaz" ilan etmiyor. Görünen köy klavuz istemez. Burada çoğu insan gördüklerinde hem fikir.
Ayrıca aynı hatalar Prokom maçında da yapıldı. Galibiyet ve Prokom'um kadro yetersizliği sadece hataların üstünü örttü.

Shumpert 3 numara oynamalı diyen arkadaşlar Cumhurbaşkanlığı kupası maçını izlemediler sanırım. Bariz şekilde Kaya-Gist gibi oyunculara üstünlük kurdu hücumda. 3te oynadığı zaman Bogdanovice kısa sürede 3 faul yapmıştı. Efesin FBÜ yü yenip şampiyon olduğu sene Shumpert yine 4 oynuyordu. Dün eğer Shumpert 3 oynasaydı Greer, Domercant, Lyday den oluşan üçlü penetre manyağı yaparlardı savunmamızı. Shumpert pozisyon bilgisiyle birçok 4 numarayla başedebilir ancak yavaş kaldığı için hızlı ve penetreci 3leri tutması çok zor. Geçen seneki Banvit serisini hatırlarsanız Rancikin tutamadığı Chuck Davisi çok iyi savunmuştu. Burda daha onlarca örnek verilir de Oktay hocadan daha iyi basketbol bildiğini düşünenlere az gelir heralde. Dünkü sadece maçın özelinde bir durumdu, Shumperte yeterli pozisyon hazırlanmadı. Songalia-Tutku-Cevher üçlüsünün unutulmasını maçtaki genel formsuzluğuna bağlıyorum. 7de 1 atan Lakovice kötü şütor demeye benzer aksini düşünmek.

Basketbol profesörü değilim.

Ancak 2.13 lük Motjeunas'ı 1.99 luk Shumpert ile eşleştiren Oktay Mahmuti değilde bir başkası olsa idi "Sokaktan geçeni koç yapıyorlar artık demek ki" derdim.

Ayrıca Fenerbahçe maçında tutması gereken adam Gist idi. Tutabildi mi? Gist en iyi maçını çıkardı. Alley Hoop manyağı yaptı bizi. Shumpert ne zaman Gist'i tutmaya kalksa topu havaya atmaya başladı Fenerli oyun kurucular. Nasıl olsa Gist o topu smaç basar diye düşündüler herhalde. Kaya desen zaten tutmaya gerek yok.

Shumpert 3'te de oynasa eleştirilcek 4'te de oynasa. Ayakları yavaşladı için 3 oynayamıyor, kısa kaldığı için 4'te de aksıyor. Savunmadaki size farkından dolayı çok sayı yiyoruz, ribaund veriyoruz ama hücumda da boş şut buluyoruz. Koçumuz ise 4'te kullanıyor yeri geldiğinde 3'te de kullanacak.

Dün eleştirilcek birşeyi varsa Songaila'yı kenarda unutması olabilir bence. En verimli maçını çıkartıyordu Songaila.

Ender bu kadar kötüyken Tutkuyu 2 pas hatasından dolayı bir daha oyuna almamasıda hataydı bana kalırsa.Songailayı kenarda unutup 1.98lik Shumperttan 4 numara yaratma ısrarıda hata aynı şekilde.Ribauntlarda kötüyüz diye yeni uzunolar aldık ama hala geçen yıl bizi ribaunt sıkıntısına sokan 5le oynuyoruz son dakikaları.Rakip pota altımızı maden gibi işledi bunun sonucunda

Shumpert 3'te de oynasa eleştirilcek 4'te de oynasa. Ayakları yavaşladı için 3 oynayamıyor, kısa kaldığı için 4'te de aksıyor. Savunmadaki size farkından dolayı çok sayı yiyoruz, ribaund veriyoruz ama hücumda da boş şut buluyoruz. Koçumuz ise 4'te kullanıyor yeri geldiğinde 3'te de kullanacak.

Dün eleştirilcek birşeyi varsa Songaila'yı kenarda unutması olabilir bence. En verimli maçını çıkartıyordu Songaila.

Bu yoruma kelimesi kelimesine katılıyorum.Ekstradan söyleyeceğim şey şu..Shumpert ve Tutku'yu Oktay hoca dün tam ısındıramadı,yani tam ısınacaktı Tutku da Shumpert da ikisini de oyundan aldı..

Ben zaten bu maçta Oktay hocanın formsuz olduğunu söylüyorum. Shumperti bu maç için 4 numarada fazlaca süre vermesi ve Cevher-Songaliayı unutması hatadır bana göre. Ama Shumpert 3 numara oynasın demek bambaşka bir olay.

Ben zaten bu maçta Oktay hocanın formsuz olduğunu söylüyorum. Shumperti bu maç için 4 numarada fazlaca süre vermesi ve Cevher-Songaliayı unutması hatadır bana göre. Ama Shumpert 3 numara oynasın demek bambaşka bir olay.

O zaman ben yanlış anladım. Tabiki Shumpert her maç 3 numara oynayamaz. Mesela Domercant'i tutamaz, ama ona yakın çok sayıda 3 numarada bulunur....

Hocanın şu ribaunt sorununa artık bir çözüm getirmesi gerekiyor.2 yıldır ribauntlardan çok çektik.Transferler buna ilaç olamamış gibi gözüküyor

Kendisinden tek isteğim faul problemi , sakatlık vs. yoksa başabaş giden maçların final dakikalarını Andric-Songaila-Shumpert kombinasyonu ile oynamamız.Guard'larımız günlük perfomanslara göre değişebilir[bence Ender'in olmaması daha makul olur] ama bu üçlü lütfen maçın final dakikalarında parkede kalsın.En azından Songaila-Andric pota altını kullanalım.Songaila'yı pivot yapmak gibi tuhaf bir işe kalkışmayalım.

Birde takımın serbest atış problemine eğilmeli Oktay Mahmuti.Gerekirse her oyuncumuz ekstra olarak serbest atış çalışsın.

Kasım 2011 sayısında Oktay Mahmuti röportajı var Galatasaray Dergisi´nde. Kapağı da değerli hocamıza ayırmış dergimiz..

Oktay Mahmuti

Bizzat yaşarken zamanı, olayların ciddiyetini veya gelecekte bırakacağı izi öngörmek çok olası değildir. Bir eylem gerçekleştirirken bunu tarihin bir parçası olsun diye de yapmayız, kendiliğinden gelişir bu süreç ve bizim dışımızda şekillenir. 1 Haziran 2010’da Galatasaray’a imza attı Oktay Mahmuti. Bir kağıt parçasına çizgiler bırakan bir kalemin dokunuşu değil, spor tarihine yön veren bir hareketin başlangıcıydı belki de o an. Geride kalan bir yılı aşkın zamanın ardından, Oktay Mahmuti ile bu süre zarfını ve tabii ki geleceğimizi konuştuk…

Net karar vermek,daha doğrusu acele karar vermemek için 5 maçtır bekliyorum ve izliyorum Oktay Mahmudi'yi.Kafamdaki soru işareti;acaba Oktay hocanın eurolegaue ayarında bir koç olup olmadığı idi.halihazırda net karar verebilmişte değilim ama bende çok büyük bir hayalkırıklığı yaratmış durumda.

Kazandığımız Prokom maçı da dahil olmak üzere inanılmaz hatalar yapıyor.Tanımasak 2.ligden alelade bir koç yöetiyor sanabilirdik takımı son 4-5 maçtır.Unıcs Kazan maçı ise bu yanlış kenar yönetiminin zirvesi oldu maalesef.40 dakika boyunca doğru 5 i bir türlü sahada yanyana getirememesi,doğru 5 in yanyana denk düştüğü anlarda bunu farkedemeyip gereksiz rotasyon tercihleri,Siena maçında olduğu gibi maçı maçtan önce daha kafasında kaybetmiş olması ve bu halinin takıma yansıması sonucu takımın mücadele bile etmeden 103 sayı yemesi,yine Siena maçındaki anlamsız lakoviç ısrarı ve özellikle 3.periyotta Kazan'ın lakoviçin defosunu farkedip,lakoviç'in tuttuğu sıradan bir oyuncu olan greer ile ısrarla oynayıp oyunun içinde kalmalarına nedense hiçbir şekilde müdahale etmemesi yada edememesi ve maalesef sezon başında takımın bariz olarak ortada olan size,yeterli sertlik ve pota altı zaaflarına rağmen oyuncu tercihlerini bu açıkları kapatmak için değilde iyi yaptığımız saha içi işleri pekiştirmek için kullanması cidden fazlaca göze batmaya başladı artık.

Hala kredisi çok yüksek ama eurolegaue'in tecrübeli koçlarına baktığımız zaman bizim koçun bu bariz hataları can sıkıyor.

EL'de F4 oynayan tek Türk takımı EFES PİLSEN olduğunu ve o zamanın EFES'inin başında Oktay Mahmuti olduğunu hatırlamıyor herkes sanıyorum.

Net karar vermek,daha doğrusu acele karar vermemek için 5 maçtır bekliyorum ve izliyorum Oktay Mahmudi'yi.Kafamdaki soru işareti;acaba Oktay hocanın eurolegaue ayarında bir koç olup olmadığı idi.halihazırda net karar verebilmişte değilim ama bende çok büyük bir hayalkırıklığı yaratmış durumda.

Kazandığımız Prokom maçı da dahil olmak üzere inanılmaz hatalar yapıyor.Tanımasak 2.ligden alelade bir koç yöetiyor sanabilirdik takımı son 4-5 maçtır.Unıcs Kazan maçı ise bu yanlış kenar yönetiminin zirvesi oldu maalesef.40 dakika boyunca doğru 5 i bir türlü sahada yanyana getirememesi,doğru 5 in yanyana denk düştüğü anlarda bunu farkedemeyip gereksiz rotasyon tercihleri,Siena maçında olduğu gibi maçı maçtan önce daha kafasında kaybetmiş olması ve bu halinin takıma yansıması sonucu takımın mücadele bile etmeden 103 sayı yemesi,yine Siena maçındaki anlamsız lakoviç ısrarı ve özellikle 3.periyotta Kazan'ın lakoviçin defosunu farkedip,lakoviç'in tuttuğu sıradan bir oyuncu olan greer ile ısrarla oynayıp oyunun içinde kalmalarına nedense hiçbir şekilde müdahale etmemesi yada edememesi ve maalesef sezon başında takımın bariz olarak ortada olan size,yeterli sertlik ve pota altı zaaflarına rağmen oyuncu tercihlerini bu açıkları kapatmak için değilde iyi yaptığımız saha içi işleri pekiştirmek için kullanması cidden fazlaca göze batmaya başladı artık.

Hala kredisi çok yüksek ama eurolegaue'in tecrübeli koçlarına baktığımız zaman bizim koçun bu bariz hataları can sıkıyor.

bu yoruma gerçekten çok şaşırdım.2 sene önce küme düşmekten son anda kurtulmuş,üst üste 2 sene hiçbir yabancının durmadığı,taraftarın dahi bazı maçlar hariç terkettiği bir takımı geçen sene finale çıkarıp,bu sene cumhurbaşkanlığı kupasını kazandırıp kimsenin hayal bile edemeyecği şekilde EL ye dahil etmiş bir koç için ve gerçekten sadece başarılı değil kişilik olarak da üst düzey kalitede bir insan olan koçumuz için bu yorumlar son 2-3 maça bakılarak gerçekten çok ağır.oyuncular gibi koçların da formsuz dönemleri olur ve olacaktır.Oktay hocamızı göndersek yerine kimi getirebiliriz daha iyi olarak obradovic mi xavi pasquel mi ?
bunların da gelmeyeceğini düşünürsek Oktay hocamızı el üstünde tutmamız ve formsuz olduğu dönemlerde bile arkasında olmamız lazım.

Kimse mükemmel değildir. Oktay hocanın da hataları ve eleştirilecek yanları var mutlaka ama o eğer EL ayarında koç değilse bu seviyeleri kaldıracak başka koç yoktur dünyada.

Elimde olsa hemen ömür boyu sözleşme yapardım.

Bence kovalım!!! iki sene önce acaba playoff olur mu diyorduk şimdi hayalimiz olan Eurolig'te üç maçta 1 galibiyet aldığımız için kovalım.Biz bazı konularda çok doyumsuz davranıyoruz..Bu takım geçen sene kuruldu bu sene birçok isim değişti az sabır..

İnanılır gibi değil! Oktay Mahmuti tartışılır hale geldi 2 maçla...

Bende bu anlayışa karşıyım. Oktay Mahmuti Fatih Terim'den büyük hoca değil. Bu ülkede Fatih Terim takımından kovulmuş acımasızca eleştirilmiş bir hoca. Tabii ki Oktay Mahmuti'de eleştirilecek. Siena maçı için değil ama hedef maçımız olan evimizdeki Unics Kazan maçı için eleştirilecek. O yenilginin baş sorumlusu Oktay Mahmuti'dir.

Oktay Mahmuti'nin geçmişte yaptıkları O'nu eleştirilemez, dokunulamaz kılmaz! Sadece büyük miktarda kredi verir. Yani öyle 3-5 yenilgi ile koltuğu sallanmaz.

Fatih Terim ve Oktay Mahmuti karşılaştırması bu kadarına da pes.
Futbol takımı umarım iyi gider de Skorsever kendi mecralarına dönerler. Basketbol da sporseverlere kalır.

Neden pes?
Ben hangisi daha iyidir karşılaştırması yapmadım ki. Galatasaray'a yaptıkları hizmetler konusunda bir kıyas yaptım.
Fatih terim efsane kadronun kurusucu ve klübün ve hatta milli takımın en büyük başarılarının baş rol oyuncusu olarak bile acımasızca eleştirilebildiğini hatta ve hatta takımdan kovulabildiğini belirttim. Burada "Pes" dedirtebilecek bir absürdlük yok. Özetle demek istediğim Oktay Mahmuti dahil herkes eleştirilebilir.

Ayrıca Oktay Mahmuti'yi en az sizin kadar seven ve destekleyen birisiyim. Ancak bu durum Unics Kazan mağlubiyetinin ana nedenin Oktay Mahmuti oluduğu gerçeğini değiştirmez.