Oktay Mahmuti

Arroyo>Lakovic Bonsu>Andric Erceg>Songaila Hawkins>Shipp
Beşiktaş bizden az bütçeyle daha kaliteli yabancılar getirdiyse tabiki koçun otyuncu seçimlerinde hata var. Üstelik Songaila transferi ne kadar detaylı çalışmayla yapıldı.Bjk Bonsuyu 1 haftada bulup getirdi

Arroyo>Lakovic Bonsu>Andric Erceg>Songaila Hawkins>Shipp
Beşiktaş bizden az bütçeyle daha kaliteli yabancılar getirdiyse tabiki koçun otyuncu seçimlerinde hata var. Üstelik Songaila transferi ne kadar detaylı çalışmayla yapıldı.Bjk Bonsuyu 1 haftada bulup getirdi

Takım oyunu, takım kimyası, sistem, siteme uygun oyuncu gibi kavramlar üzerinde düşünmeye davet ediyorum bu ">,<" karşılaştırması yapan arkadaşları.

Sakın coachu elestirmeyin.Biz bir elestirdik ne provakatorlugumuz kaldı ne insanlıgımız.Bana yapılan hakaretler yagmur gibiyken yetmezmis gibi uslup bozuklugundan bide biz ceza yedik.Cok acıktır ki bize ayrılan butcenin ve olusturulan kadronun altında basketbol oynuyoruz.Gecen yıl play offlarda banvit ve besıktas'ı onlardan daha ıyı bır kadroya sahip olmamıza ragmen yenmemiz efsanelestirildi.bu sene euroleague' e katılırken bizden dusuk butceli takımları yenmemiz (bunun ıcınde ıspat ıstendı ama bunu gormek ıcın ekonomı okumaya gerek oldugunu dusunmuyorum) inanılmaz coach katkısıyla acıklandı.Bizden daha disli yada bizimle denk kadrolara sahip takımlara karsı oynadıgımız mac sonucları ortada.Ama sakın ha coachı elestirmeyin.

Onur, maç sonu Emir Hoca ile yapılan soru-cevap başlıklarını takip ediyorsan orada transferle ilgili güzel bir noktaya değinmişti hocamız.

Öncelikle transferlerde ekip olarak düşündüklerini ve karar verdiklerini ifade ediyordu. Yani profesyonel anlamda bu işten ekmek yiyen 4-5 kişi oturup alternatif isimleri değerlendiriyor. Bu değerlendirmeleri yaparken bizim erişebildiğimiz verilere ilave olarak; bütçe, oyuncuların karakterleri, ülkeye uyum sağlayıp sağlamayacakları, takım arkadaşlarıyla olan uyumları vb. dikkate alınıyor. Her oyuncu her takıma uyum sağlayabilir mi sence?

Beşiktaş ile aramızda dağlar kadar fark var anlayış olarak. Onun için biz EL´de mücadele ederken onlar ULEB´de, bizden daha önce atılım yapmalarına rağmen.

BJK'nin bu sene oyuncular için harcadığı bütçe ne kadar bizimkisi ne kadar kim nereden biliyor merak ediyorum.Efes ile FBÜ'nün açık ara herkesden fazla harcadığı kesin de gerisi epey bir muamma BJK sonradan yediği cezalar faizler vs ile beraber her sene azımsanmayacak para harcıyor aslında D-willi'ye 2-3 ay takılsın diye ne kadar para verdiler.Hawkinsin bir önceki sezonun ki kontratının ve değerinin üzerinde parar aldığı bir çok yerde konuşuluyordu.Erceg OLY'den 1250 alıyordu adam bu paranın ne kadarından vazgeçti OLY ne kadar fesh parası ödedi acaba da BJK'ye maliyeti ne oldu ? Bonsu herşeyi ile tamamdı da neden Asvel'e kadar düştü onca zaman boşta kaldı ve mesela LAboral ciddi anlamda uzuna ihtiyacı varken Golubovic gibi bir oyuncuyu aldı da Bonsu gibi bir yetenek abidesini almadı ?

Bu sorularının çoğunun cevabını ben de bilmiyorum ama maşallah forumda birçok kişi TBL seviyesinde koç kadar teknik detay,oyuncu menejeri kadar oyuncu maliyeti -transfer piyasası bilgisi,takım yöneticisi kadar takım bütçesi biliyor yani all around basketbol adamı kaynıyor forum maşallah.Bu arada yaş-eğitim meslek de fark etmiyor 15 yaşındaki de biliyor herşeyi 50 yaşındaki de biliyor.Arkadaş biz neymişiz hayret. Basketbolu bildiğimiz kadar haddimizi de bilsek ne güzel olacak.O ne özgüven o hay maşallah.

Birkaç üyenin genel olarak yazdıklarını alt alta koyuncu ciddi anlamda bu takımın başında ben olsam daha başarılı olurum yok yok bu takımın başında aslında ben olmalıyım ama beni bilen yok tarzı bir hezeyan başbaşa oldukları endişesini taşımaya başladım.Öyle koç-şube sorumlusu-menejer gibi bir görevlede değil herşey ile ilgilenecek tek adam olacaklar muhtemelen.

Bu yenilgi BJK'nin ne kadar doğru yolda olduğunu birkez daha gösterdi forumda birkaç gerçekleri görmez de artık sesini kessin en kısa zamanda MAhmuti ve ekibi Üstünberk ile birlikte gönderile Ataman Şerif Yalçın gibi bir ikili gerek bize .Adamlar Avrupa kupasında yenilgisiz gidiyor ligde de bizden düşük bütçe ile bizim kadar yenilgileri var.

BJK'nin bu sene oyuncular için harcadığı bütçe ne kadar bizimkisi ne kadar kim nereden biliyor merak ediyorum.Efes ile FBÜ'nün açık ara herkesden fazla harcadığı kesin de gerisi epey bir muamma BJK sonradan yediği cezalar faizler vs ile beraber her sene azımsanmayacak para harcıyor aslında D-willi'ye 2-3 ay takılsın diye ne kadar para verdiler.Hawkinsin bir önceki sezonun ki kontratının ve değerinin üzerinde parar aldığı bir çok yerde konuşuluyordu.Erceg OLY'den 1250 alıyordu adam bu paranın ne kadarından vazgeçti OLY ne kadar fesh parası ödedi acaba da BJK'ye maliyeti ne oldu ? Bonsu herşeyi ile tamamdı da neden Asvel'e kadar düştü onca zaman boşta kaldı ve mesela LAboral ciddi anlamda uzuna ihtiyacı varken Golubovic gibi bir oyuncuyu aldı da Bonsu gibi bir yetenek abidesini almadı ?

Bu sorularının çoğunun cevabını ben de bilmiyorum ama maşallah forumda birçok kişi TBL seviyesinde koç kadar teknik detay,oyuncu menejeri kadar oyuncu maliyeti -transfer piyasası bilgisi,takım yöneticisi kadar takım bütçesi biliyor yani all around basketbol adamı kaynıyor forum maşallah.Bu arada yaş-eğitim meslek de fark etmiyor 15 yaşındaki de biliyor herşeyi 50 yaşındaki de biliyor.Arkadaş biz neymişiz hayret.

Birkaç üyenin genel olarak yazdıklarını alt alta koyuncu ciddi anlamda bu takımın başında ben olsam daha başarılı olurum yok yok bu takımın başında aslında ben olmalıyım ama beni bilen yok tarzı bir hezeyanlar başbaşa oldukları endişesini taşımaya başladım.Öyle koç-şube sorumlusu-menejer gibi bir görevlede değil herşey ile ilgilenecek tek adam olacaklar muhtemelen.

Bu yenilgi BJK'nin ne kadar doğru yolda olduğunu birkez daha gösterdi forumda birkaç gerçekleri görmez de artık sesini kessin en kısa zamanda MAhmuti ve ekibi Üstünberk ile birlikte gönderile Ataman Şerif Yalçın gibi bir ikili gerek bize .Adamlar Avrupa kupasında yenilgisiz gidiyor ligde de bizden düşük bütçe ile bizim kadar yenilgileri var.

İyi ki varsınız Kutay Bey, duygularıma tercüman oldunuz yine.

İnanılmaz işler oluyor. İNANILMAZ!!! Mahmudi ve ekibi gönderilsin bize Ergin Ataman lazım demeye getirenler var!.. İnanılmazzz!!!
Özür dilerim sorun bende galiba. Yürüyedurun beyler!..

Galibiyetten dolayı siyah-beyazlı takımı tebrik eden Mahmuti, “Biz bütün maç boyunca kendi oyunumuzu oynamadık. İlk yarı savunmada yumuşak, gayretsiz, içeriksiz, yardımsız, genel görüntümüzden uzak bir mücadele sergiledik. Hücumda özellikle ikinci yarıda üç sayılık basketlerle işi çözmeye çalışabileceğimizi zannedik. Böyle bir oyun oynamamalıydık, sonunda kaybettik. Böyle içeriksiz oynadığınız zaman basketbolda mağlubiyetler kaçınılmazdır. Biz de sonunda bunu gördük” dedi.

kaynak:ntvspor

Bizim iki yıllık toplam bütçemiz muhtemelen BJK'den bir miktar fazla ama abartılı bir fark olduğunu sanmıyorum ama oyuncu maaşlarında BJK bizden daha fazla veriyor dahi olabilir değilse bile birbirine yakındır aradaki fark nerede kaynaklanıyor biz D-Willi'ye iki ay takılsın diye para vermek yerine parayı milli takımın orta-uzun vadedeki 4-5 numaralı oyuncularının bonservislerine harcadık (Furkan ve İlkan için klüpleirne ödenen para artı İlkan'ın bizim tarafımızdan ödenen yıllık maaşı muhtemelen 5 yabancı oyuncumuzun yıllık maaşları ile kıyaslanabilir düzeyde).

Rytas'dan kendi evlerinde güle oynaya EL bileti aldık bu sene yere göke koyamadığımız KAzan'ın koçu geçen sene çok büyük bütçeli takımla o bileti Belçida bırakmıştı yine bu sezon iyi paralar harcayan Khimki o bileti alamadı oldukça düşük bütçeli Spiru ev sahibi avantajını da kullanarak bileti aldı.Biz Sezon başında kısa vadedeki en büyük hedefimize ulaştık zaten.

Mevcut yapılanma kısa vadede de uzun vadede tüm hamleleri oldukça verimli bir şekilde yapıyor sonuç olarak

basarısız olan orneklerı sunmak yerine basarılı olan orneklerı ortaya koyarak ilerleme kaydedebilirz.basarısız orneklerle kendimizi avutmaktan baska bir cıkar saglayabılecegimizi dusunmuyorum.Bu arada oktay mahmuti'ye basarılı deyip paschutın'ı elestirmek ne demek onu hic anlamadım.Adamlar gecen sene bizim ikinci turda grup sonuncusu olarak elendigimiz kupanın sampıyonu.Bu seneyse dısarda Siena'yı yenip grup ikincsinden bir galibiyet gerideler.bir brose basket gercegi var.Ama siz bunlar yerine giderde khimkı'yi zalgris'i ornek gosterırseniz oldugunuz yerden ilerıye gıdemezsınız.

Bizim iki yıllık toplam bütçemiz muhtemelen BJK'den bir miktar fazla ama abartılı bir fark olduğunu sanmıyorum ama oyuncu maaşlarında BJK bizden daha fazla veriyor dahi olabilir değilse bile birbirine yakındır aradaki fark nerede kaynaklanıyor biz D-Willi'ye iki ay takılsın diye para vermek yerine parayı milli takımın orta-uzun vadedeki 4-5 numaralı oyuncularının bonservislerine harcadık (Furkan ve İlkan için klüpleirne ödenen para artı İlkan'ın bizim tarafımızdan ödenen yıllık maaşı muhtemelen 5 yabancı oyuncumuzun yıllık maaşları ile kıyaslanabilir düzeyde).

Rytas'dan kendi evlerinde güle oynaya EL bileti aldık bu sene yere göke koyamadığımız KAzan'ın koçu geçen sene çok büyük bütçeli takımla o bileti Belçida bırakmıştı yine bu sezon iyi paralar harcayan Khimki o bileti alamadı oldukça düşük bütçeli Spiru ev sahibi avantajını da kullanarak bileti aldı.Biz Sezon başında kısa vadedeki en büyük hedefimize ulaştık zaten.

Mevcut yapılanma kısa vadede de uzun vadede tüm hamleleri oldukça verimli bir şekilde yapıyor sonuç olarak

Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.Geçen seneden başlayan yapılanma ve yatırımın sonuçlarını alıyoruz.Sadece Euroleague e katılabilmek ve Top 16 ya kalabilmek bile ne kadar doğru hamleler yapıldığının göstergesi.Söylediğiniz gibi gösterdikleri gelişim ve potansiyelleriyle belkide Türkiyede uzun pozisyonu için alınabilecek en iyi 2 oyuncuya yatırım yaptık(Furkan ve İlkan).Onun dışında uzun yıllardır ilk defa iyi sayılabilecek Türk oyuncu kadrosuna sahip olduk.Herşeyi bir anda yapmak kolay değil, hele bizim bütçelerimizle.Bjk gibi takımlar belki bizden daha iyi yabancılar alıyor da olabilir, zaten bütçenin büyük kısmını yabancılara yatırıyorlar ama sonuçta uzun vadede bu kadroyla başarılı olmaları imkansız.

Genel perspektiften bakınca yapılanma konusunda çok büyük yanlışlar yapıldığını düşünmüyorum ama bazı eksiklikler olduğu kesin.Ancak bu maç özelinde bakarsak ciddi sorun var bence.Takım mental olarak da fiziksel olarak da yorgun olabilir doğru.Türkiye liginde maç da kaybedebilir ama artık Euroleague seviyesinde belli bir standardı olan, Barcelona, Siena gibi takımlara karşı bile direncini kaybetmeyen bir takım, 7 kişilik bir rotasyonu olan 2-3 yabancısı dışında vasat oyuncuları olan ve en önemlisi sadece 1 oyun kurucuyla oynayan bir takıma karşı böyle maç kaybetmemeli.En çok savunduğumuz sistem takımı olmanın avantajı asıl bu tip maçlarda ortaya çıkmalı.

basarısız olan orneklerı sunmak yerine basarılı olan orneklerı ortaya koyarak ilerleme kaydedebilirz.basarısız orneklerle kendimizi avutmaktan baska bir cıkar saglayabılecegimizi dusunmuyorum.Bu arada oktay mahmuti'ye basarılı deyip paschutın'ı elestirmek ne demek onu hic anlamadım.Adamlar gecen sene bizim ikinci turda grup sonuncusu olarak elendigimiz kupanın sampıyonu.Bu seneyse dısarda Siena'yı yenip grup ikincsinden bir galibiyet gerideler.bir brose basket gercegi var.Ama siz bunlar yerine giderde khimkı'yi zalgris'i ornek gosterırseniz oldugunuz yerden ilerıye gıdemezsınız.

Ortada bir başarısızlık olduğunu nereden çıktı anlamış değilim ortada bir başarılı olduğu ve bu başarının görmezden gelindiğini düşünüyorum onu anlatmaya çalıştım temel olarak başarının uzun vadeli planların ve hamlelerin yerinde yapılması ile ilgili olduğunu düşünüyorum bununlar birlike kısa vadede başarısız olunmadığını savunuyorum.İşte o iki numaralı kupanın şampiyonu geçen sene EL önelemesini geçemedi mesela yeni sistemde güçlü ev sahibinin olduğu gruptan EL'ye çıkmak başarıdır zaten Borose basket gerçeği bir anda oluşmadı (o gerçeğin TOP-16 yapması da epey zorlaştı ha grupları daha zor denebilir ama kimse bizim kuvvetli ev sahibinin olduğu taraftan çıkmamızı yeterince takdir etmediğine göre sorun yok) kısa vadede elde edilen sportif başarılar hiç fena değil kaldı ki sezonun henüz başı .

Yani hem uzun vadede gayet iyi hamleler yapılıyor iyi bir yapılanma oluşuyor hemde sportif olarak henüz ilk sezonda final ikinci sezonda EL katılmak öyle yada böyle top onaltı yapmak yeterince büyük başarı o yere göğe sığdıramadığınız KAzan kan senedir yatırım yapıyor kaç senedir organize bu işte ve bu yıl kaçıncı sezonu EL'de ?

Yani şu anda bazıları bu yarışa bizden çok önce başlamış takımlara geçildiğimiz için takımın başındakileri eleştirebiliyorsa bu bile başarının tescili dışında bir anlam taşımıyor aslında.

Yani tüm hamleler olduğumuz yerden ileri gitmek için yapılıyor zaten oturup en ufak bir kısa vadeli tökezleme belirtisinde olur olmaz eleştiri yaparsanız tablonun genelini kaçırdığınızla kalırsınız ha bu arada ne sizin eleştirileriniz nede aslında bizim takdirimizin direk somut bir etkisi yok o konuda rahat olunabilir bu forum şubenin danışma meclisi falan değil.Bir grup amatör(istisnalar bir tarafa ve teknik olarak) taraftarın buluştuğu bir yer buranın asıl etkinliği taraftarlık ve destek bağlamında aslında ve oda karalar bağlayarak çok verimli olmasa gerek.Ortada karalar bağlamak için bir sebep olmadığı gibi bir taraftar oluşumunun karalar bağlamasının takıma bir faydası yok ortada temelsiz bir gaz olmadığı gibi velevki öyle olsun bir taraftar oluşumunun takıma ve başındakilere gazla bakmasının takıma bir zararı da yok.

Burada her ve en ufak tökezmelemede eleştirmek için eleştiride bulunmanında eleştiri sahiplerinin görüşlerini dile getirmesi ve eleştiri sahiplerinin kendileri için kişisel değeri dışında hiç bir işlevi yok

Hoca ile ilgili buraya daha önce de birşeyler yazmıştım. Şu anki tabloya bakarak değineceğim nokta şudur :

Eğer hoca Songaila'yı takımda sezon sonuna kadar tutar ve istenilen seviyeye hiçbir zaman ulaşamazsa oyuncu seçimi ve inadı konusunda önemli eleştiriler alabilir eksi olarak. Bence boş yere inat ediyor, inşallah ben yanılırım ama Songaila ile olacak iş değil

Ben bugüne kadar bu forumda hiçbir eleştirimde neredeyse kimseden tepki almadım. Bazı kişiler burada eleştirilere kızılıyor sanıyor sürekli. Sorun bu değil, bazen öyle yorumlar geliyor ki sanki Oktay Mahmudi boş bir insan, tek bilen eleştiriyi yazanlar. Tabiki de eksi yönleri var Oktay Hoca'nın, kaldı ki her koçun eksileri vardır. Ama bazen gerçekten emeğe saygısızlık ediyorsunuz kusura bakmayın. Biraz da kendinizi yargılayın niye tepki gördüğünüz konusunda bence, dediğim gibi ben bugüne kadar hiçbir tepki görmedim eleştiri yaparken.

Acıkcası buranın takıma direk olarak katkı yada olumsuz motıvasyon verecek bir platform olmadıgı konusunda hemfikirsek gercek olarak gordugumuz konuları acıklıkla soylemekte bir sakınca oldugunu dusunmuyorum.Bu forumda bazı olaylar abartılı bir sekilde anlatılıyor.Sıkıntıysa burda baslıyor.Apoletlere gereginden fazla onem veriliyor.
Sizin final dediginiz banvit ve besıktası elemekse ben bunu muthis bir basarı olarak gormem.Sizin euroleague'e katılmak dediginiz en ıyı oyuncuları edırne'li seıbutis samardziski ve almanyadan gelen rice olan bir takımı bu galatasary kadrosuyla yenmekse size katılmam. galatasaray'ın gecen seneki kadrolarla banvit ve bjk yi elemesi ve de bu seneki kadrosuyla euroleaguede kazandıgı maclardakı rakıp takımların kadro kalıtelerı yapılanma faktorunu on plana cıkarmanızı anlamsızlastırıyor.musade edinde bu takımları yenelim.bu kadrolarla bunları yenmek ıcın yapılanmaya ne gerek var.yapılanma dedıgınız kadronuzun uzerındekı kadroları dıze getırebılmektır.simdi siz bana gecen seneki banvit'le besıktas'ın bu sene rytas prokom olympıanın galatasarayın kadro anlamında dengı oldugunu soyleyebılır mısınız? o zaman nedir bu oktay mahmuti efsanesi.eger bi yerleri takdir etmek istıyorsanız galatasarayın butcesini az once saydıgım takımların uzerıne cıkaran yonetıme tesekkur edin. biz kadromuzun ustunde gecen sene yada bu sene ne yaptık kı oktay mahmutı'yı yere goge sıgdıramıyorsunuz.ortalama bir coaching yonetımıyle ve bu kadro kalıtesıyle zaten bunlar yapılır.hatta gecen sene eurocupta ıkıncı turda grup sonuncusu olduk.bence gecen senekı kadroda o grupta sonunculuktan ıyısını yapabılırdı.tıpkı bu sene su anda bızım bu kadroyla kazanın yerınde olabılecegımız gıbı.

Acıkcası buranın takıma direk olarak katkı yada olumsuz motıvasyon verecek bir platform olmadıgı konusunda hemfikirsek gercek olarak gordugumuz konuları acıklıkla soylemekte bir sakınca oldugunu dusunmuyorum.Bu forumda bazı olaylar abartılı bir sekilde anlatılıyor.Sıkıntıysa burda baslıyor.Apoletlere gereginden fazla onem veriliyor.
Sizin final dediginiz banvit ve besıktası elemekse ben bunu muthis bir basarı olarak gormem.Sizin euroleague'e katılmak dediginiz en ıyı oyuncuları edırne'li seıbutis samardziski ve almanyadan gelen rice olan bir takımı bu galatasary kadrosuyla yenmekse size katılmam. galatasaray'ın gecen seneki kadrolarla banvit ve bjk yi elemesi ve de bu seneki kadrosuyla euroleaguede kazandıgı maclardakı rakıp takımların kadro kalıtelerı yapılanma faktorunu on plana cıkarmanızı anlamsızlastırıyor.musade edinde bu takımları yenelim.bu kadrolarla bunları yenmek ıcın yapılanmaya ne gerek var.simdi siz bana gecen seneki banvit'le besıktas'ın bu sene rytas prokom olympıanın galatasarayın kadro anlamında dengı oldugunu soyleyebılır mısınız? o zaman nedir bu oktay mahmuti efsanesi.eger bi yerleri takdir etmek istıyorsanız galatasarayın butcesini az once saydıgım takımların uzerıne cıkaran yonetıme tesekkur edin. biz kadromuzun ustunde gecen sene yada bu sene ne yaptık kı oktay mahmutı'yı yere goge sıgdıramıyorsunuz.ortalama bir coaching yonetımıyle zaten ve bu kadro kalıtesıyle zaten bunlar yapılır.hatta gecen sene eurocupta ıkıncı turda grup sonuncusu olduk.bence gecen senekı kadroda o grupta sonunculuktan ıyısını yapabılırdı.tıpkı bu sene su anda bızım bu kadroyla kazanın yerınde olabılecegımız gıbı.

Eleştirmek için eleştirenlerin Ev sahibi Rytas'dan EL bileti almamızı anlamsız hale getirmeye çalışacaklarını tahmin ettiğim için geçen sezon KAzan'ın bu sezon Khimki'nin oldukça düşük bütçeli ve dar kadrolu Spiru'ya elenmesi örneğini vermiştim kaldı ki Rytas Belçika takımnıa kıyasla çok daha geleneği olan bir takım Eurocup'da 5-0 ile gidiyorlar .Geleneği olan bir klüpten bahsederken 3 oyuncuyudan bahsedip olayı buraya indirgemek çok gerçeği arayan bir yaklaşım.Kaldıki söz konusu oyuncuların hepsi belli bir seviyenin üzerinde yapılanma faktörünün anlamı kısa vadeli başarı yada başarıszıllıkla ölçülmemeli (ki bence kısa vade de de başarı var bazılarına göre yok) siz kısa vadede başarı yok o zaman yapılanmanın önemi yok diyorsunuz.Ayrıca bonservis harcamalarını bir kenara bırakırsak BJK'nin bu sene oyuncularaına ödeyeceği maaş toplamı ne kadar bizim ki ne kadar.Sonuçta takımın başındakilerde Furkan'ı İlkan'ı almayıp o para ile biraz daha maliyetli yabancılar almayı biliyor ama neyseki onların apoleti var böyle işlere girmiyorlar.

Ayrıca müsade ediniz istediğimize teşekkür ederim izin verin bizde kendimize göre yorumumuzu yapıp koçu başarılı yada başarısız bulalım ortada eleştiri yapanlara karşı olumsuz bir hava yok tekrar tekrar söylüyorum eleştiri yapanların bir kısmı bu işin doğrusu bu bunuda biz biliyoruz bunu bilmeyenler bu işten anlamıyor koç da anlamıyor staff'da anlamıyor biz anlıyoruz bağlamında ifadelerde bulunuyorlar.

Ayrıca OKtay MAhmuti efsanesi burada yada Galatasaray'da başlamadı birgünde efsane olmadı kendisi..

Apoletlere önem vermemenin sonu yok mesela bu doktorlar hiç bir işten anlamaz aldıkları eğitimi at çöpe ben X hastalığın ilacını buldum diyen de birçok insan var ne kadar ciddiye alınıyor düşünmek lazım yada bu ülkeyi en iyi ben yönetirim diyen birçok insan var.Kendiniz mucit ilan edip bilim adamları bu işten anlamaz diyen zihni sinir projeleri tasarlayan bir sürü insan var.Hatta bunların bir kısmının ortak mekanları var.

Siz zaten yedi kisilik rotasyonla ( bunların ucu yabancı geriye kalan turk oyunculardan kacını bızım takımda ıstersınız onuda merak edıyorum) bizi yenen besıktası bıle bızle kıyaslayarak ortaya konacak bir basarı aramak ıcın mucadele verdıgınızı gosterıyorsunuz.bir cantu'yu bir kazan'ı ornek gosterecegınıze ınatla khımkıyı ornek gostermenız cabası.sizin dediginiz dersanelere gıdıp ozel ogretmenlerle calısıp unıversıte sınavlarında sadece acıkogretımı kazanan bırısın ^^ ben basarılıyım barajı gecemeyenler var^^ demseınden farksızdır.ısın ıronık tarafı galatasary ıcın basarı kıstasını bu denlı kuculturken gecen sene eurocupı kazanan kazanı bır basarısızlık ornegı olarak gosterıyor olmanız.yetmezmıs gıbı galatasaray ıcın uzun vadede basarıdan bahsederken kazan'ın gecen sezon kı uzun vadede eurocup sampıyonlugundan degıl sezon bası oynanan ve sadece uc gunluk performanslara oyuncu rıtmlerıne dayanan bır basarısızlıktan bahsedıyor olmanız.oda yetmezmıs gıbı yapılanma yapılanma deyıp paschutının kazan'la oynadıgı ılk uc resmı macı basarısızlık olarak sunuyorsunuz.bunlar zaten sızın ne denlı objektıflıkten uzak oldugunuzu gostermek ıcın yeterlı.

Siz zaten yedi kisilik rotasyonla ( bunların ucu yabancı geriye kalan turk oyunculardan kacını bızım takımda ıstersınız onuda merak edıyorum) bizi yenen besıktası bıle bızle kıyaslayarak ortaya konacak bir basarı aramak ıcın mucadele verdıgınızı gosterıyorsunuz.bir cantu'yu bir kazan'ı ornek gosterecegınıze ınatla khımkıyı ornek gostermenız cabası.sizin dediginiz dersanelere gıdıp ozel ogretmenlerle calısıp unıversıte sınavlarında sadece acıkogretımı kazanan bırısın ^^ ben basarılıyım barajı gecemeyenler var^^ demseınden farksızdır.ısın ıronık tarafı galatasary ıcın basarı kıstasını bu denlı kuculturken gecen sene eurocupı kazanan kazanı bır basarısızlık ornegı olarak gosterıyor olmanız.yetmezmıs gıbı galatasaray ıcın uzun vadede basarıdan bahsederken kazan'ın gecen sezon kı uzun vadede eurocup sampıyonlugundan degıl sezon bası oynanan ve sadece uc gunluk performanslara oyuncu rıtmlerıne dayanan bır basarısızlıktan bahsedıyor olmanız.oda yetmezmıs gıbı yapılanma yapılanma deyıp paschutının kazan'la oynadıgı ılk uc resmı macı basarısızlık olarak sunuyorsunuz.bunlar zaten sızın ne denlı objektıflıkten uzak oldugunuzu gostermek ıcın yeterlı.

Beşiktaşın temel sorunu zaten tüm yatırımını az sayıda oyuncuya odaklamak sene başında lokavt oyuncularına yatırım yapmak ve geldikleri durum yedi kişilik rotasyon onlarda sizin gibi günü kurtarma gazında oldukçarı için yedi kişik rotasyona mahkumlar.BJK ile bizi kıyaslamıyorum BJK ile aramızdaki fark bir maçın skorunda öte bunu söylüyorum ama bütçe kıyası yapılacaksa onların harcadığı paranın bizden ne kadar az olduğunu net bilmiyoruz diyorum adamlarda belli düzeyde para harcıyorlar ama bizim gibi uzun vadeli plan yapmadıkları için o parayı doğru kullanmayıp 7 kişiye mahkım kalıyorlar diyorum yani Khimki ve KAzan zaten aynı örneğin içinde idi okuduğunuzu istediğiniz gibi yorumlamanız birşey değiştirmiyor başka insanlar anlıyor KAzan ve Khimki güçlü takımlarında EL ön elemesinde birçok kez takıldığının ve EL ön elemesini geçmenin her durumda başarı ölçüsü olduğunun örnekler idi.Kazan örneğinide konuştuk onlar bu işe kaç senedir yatırım yapıyorlar ve kaçıncı kez EL'ye kaldılar biz kaç senedir ciddi yatırım içindeyiz bir kaçıncı EL sezonumuzu oynuyoruz.Cantu'nun oynadığı gruptaki tepe takımlarla bizim gruptaki tepe takımlar bir değil hali ile ama geçen sene İpekçi'de gördük Cantu örneğini tek maçla adam asıp kesmeye meraklıyız ya (kaldı ki onların da top-16'da ne yapacağnı görmedik henüz bizimde maşallah Cantu bir anda kesin başarılı oldu) özel öğretmenlere falan çalıştığımız yok derli toplu çalışmaya daha yeni başladık durun bakalım.KAzanı başarıszlık örneği olarak göstermedim El ön elemesinin çetin olabileceğinin örneği olarak verdim KAzan yıllardır yatırım yapıyor ve özellikle geçen sezon bizim bu sezonki bütçemzden çok daha fazla paralar harcadılar muhtemelen ona rağmen EL'ye kalamadılar demek ki EL önemelmesini geçmek ciddi bir başarı diyorum.Konu KAzanın ve Khimkinin genel durumu değil yani konu KAzan ve Khimki örneğindne hareketle güçlü takımlarının EL önelemesini geçemeyebildiği ve bunun ciddi bir başarı olduğu .Ve de Kazanın yıllardır hedeflediği EL'yi henüz bu sezon gördüğü (başarılı yada başarısız demiyorum) bizim ise yeni yapılanmanın ikinci sezonunda bunu başardığımız.

Ayrıca maşşallah daha sezon bitmeden Takımın ve OKtay Mahmutinin bu kadar eleştirildiği bir ortamda uzun vadeli başarıyı görmemek üçgünlük başarısızlık gibi tabirler de çok tutarlı olmuş bir yenilgide mal bulmuş magribi gibi davranılan bir ortamda bir yandan da kısa vade ve uzun vadeden aynı kişinin bahsedebilmesi pek bir tutarlı.

Sürekli söylediğim diğer bir noktada forumda eleştirenlere karşı bir olumsuz tavır olmadığı sıkıntının eleştiri yapanların bir kısmının tarzı ve tavrı ile ilgili olduğu idi ki bunu kendisinde eleştir yapan arkadaşlarda doğruladı yani bu konudaki maksat hasıl oldu

Tüm bunlar kimin ne kadar objektif olduğunu anlamak için yeterli cidden ama bari izin verin de ona da okuyanlar karar versin basketbol taktiği-menejerlik ve de yöneticilik mercisi olduğunuz gibi nesnellik mercisi bari olmayın arada bir de niyet okuyuculuğu(başarı aramak için çaba gösterme kısmı) falan var onu hiç katmıyorum bile bu kadar apolet ağır gelmiyor mu cidden iyi taşıyorsunuz gerçi apoletlere önem vermemenizden belli idi çok sayıda apoleti sindirebildiğiniz . ben haddimi bileyim ve kesin kararı okuyanlara bırakayım bari

Yalnız Oktay Mahmuti'nin yılladır bilinenn profesyonel düzeyde ülkenin en köklü takımları ile çalışmış Avrupa'da F-4 görmüş ve sadece bir tane olan basketbol koçluğu apoletine fazla önenm verilmemesinin savunulduğu ortamda sizin kıymeti kendinden menkul bu kadar fazla apoletinizi kabullenmemiz ironinin geldiği son nokta olur sanırım.

Oktay Mahmutinin apoletlerine önem vermeyin,bunca kişi genel olarak kendisinden memnun o kişiler birbirilerine ve hatta kendilerine önem vermesinler kime önem verelim kala kala kim kaldı ? Aslında sorunun temeli bu son sorunun cevabında yatıyor ?

sizin bu denli kıskırtıcı mesajlarınız alaycı tavrınız gorunmez tabı.bu forumda elestırmek ıcın elestırenlerden cok ovmek ıcın ovenler var.sız ıkıncı kısımda oldugunuz ıcın sızın kıskırtıcı mesajlarınız uslubunuz dıkkate alınmaz.nede olsa sız ovdugunuz ıcın bu haklara sahıpsınız.

cantu'nun oynadıgı grupta nancy ve cantu harıc her takım kadrolarıyla coach markalarıyla mınımum kazan kadar kalıtelı.ılk ıkı torba takımlarının bızım gruptakınden zayıf olması bırseyı degıstırmez cunku bız daha kazan'ı gecemedık.guclu takımların euroleague on elemlerınde elenmelerı ya bu takımların basarısızlıgına yada takımların yenı yapılanmaya baslamalarına yanı bır coach degısımı veya bır sıstem degısımıne dayanır.siz elınızden geldıgınce basarısızlıkları ornek gosterıp bızı yukarılara cıkarmaya calısıyorsunuz.bıze ne khımkı'nın basarısızlıgından.bu durum bızı ılerletmez.kendımızı kandırmamıza yol acar.s

persembenın gelısı carsambadan bellıdır. kımse galatasaraydan fınal four beklemıyor.ama en azından kadro kalıtesının hakkını vermesını beklıyor.sız kendınıze denk veya yakın olan butun takımlarla yaptıgınız macları kaybedersenız kısacası kadronuzun hakkını vermezseniz cıkıpta uzun vadede basarıdan kesınmıscesıne bahsedemezsınız.yapılanmadan soz edemezsınız.yapılanma siena'nın yaptıgıdır. siena her zaman fınal four oynamamıstır.ama her zaman kadrosunun ustunde ıs yapmıstır.ıkı senedır kazanın bu sene cantunun yaptıgı gıbı.galatasaray ıcın ılerıye yonelık bır basarı tablosundan bır yapılanmadan garantıymıscesıne bahsetmek ıcın bu takımların yaptıgı gıbı kadronun ustunde yapılan bırseyler gormek gerekır.

ortadakı somut verıler ısıgında konustugumuzda takımın olması gereken sevıyede olmadıgı nettır.sızın apoletlere takan mazıyle yasayan guncelenen hayata ayak uyduramayan varolan dunyada eskı askerlık anılarıyla ayakta kalmaya calısan bazı yaslı amcaların bır avutma mekanızması olarak kullandıgı ve sızın rutbesı en yuksek olarak takmıs oldunuguz bu apolet dunya sampıyonu aragonesın fenerde ne hallere geldıgını anlayamaz zaten.

sizin bu denli kıskırtıcı mesajlarınız alaycı tavrınız gorunmez tabı.bu forumda elestırmek ıcın elestırenlerden cok ovmek ıcın ovenler var.sız ıkıncı kısımda oldugunuz ıcın sızın kıskırtıcı mesajlarınız uslubunuz dıkkate alınmaz.nede olsa sız ovdugunuz ıcın bu haklara sahıpsınız.

cantu'nun oynadıgı grupta nancy ve cantu harıc her takım kadrolarıyla coach markalarıyla mınımum kazan kadar kalıtelı.ılk ıkı torba takımlarının bızım gruptakınden zayıf olması bırseyı degıstırmez cunku bız daha kazan'ı gecemedık.guclu takımların euroleague on elemlerınde elenmelerı ya bu takımların basarısızlıgına yada takımların yenı yapılanmaya baslamalarına yanı bır coach degısımı veya bır sıstem degısımıne dayanır.siz elınızden geldıgınce basarısızlıkları ornek gosterıp bızı yukarılara cıkarmaya calısıyorsunuz.bıze ne khımkı'nın basarısızlıgından.bu durum bızı ılerletmez.kendımızı kandırmamıza yol acar.

persembenın gelısı carsambadan bellıdır. kımse galatasaraydan fınal four beklemıyor.ama en azından kadro kalıtesının hakkını vermesını beklıyor.sız kendınıze denk veya yakın olan butun takımlarla yaptıgınız macları kaybedersenız kısacası kadronuzun hakkını vermezseniz cıkıpta uzun vadede basarıdan kesınmıscesıne bahsedemezsınız.yapılanmadan soz edemezsınız.yapılanma siena'nın yaptıgıdır. siena her zaman fınal four oynamamıstır.ama her zaman kadrosunun ustunde ıs yapmıstır.ıkı senedır kazanın bu sene cantunun yaptıgı gıbı.galatasaray ıcın ılerıye yonelık bır basarı tablosundan bır yapılanmadan garantıymıscesıne bahsetmek ıcın bu takımların yaptıgı gıbı kadronun ustunde yapılan bırseyler gormek gerekır.

ortadakı somut verıler ısıgında konustugumuzda takımın olması gereken sevıyede olmadıgı nettır

Son cümle net falan değildir sizin görüşünüzdürBenim görüşümde tam tersidir ama ben sizin kadar güven sahibi olmadığım için nettir brüttür gibi iddalı cümleler kurmuyorum.Ayrıca sizin bana kime teşekkür edip etmemem gerektiğini söyleme hakkınız var,niyetlerimi okuma objektif olup olmadığıma karar verme hakkınız var.Daha ne olsun bunların dışında hak ettiğiniz ama size verilmeyen özel haklar istiyorsanız onu bilemem.Ortada bir eşitsizlik yok ama size eşitlik yetmiyor daha fazlasını istiyorsanız onu bilemem.Ortada kışkırtıcı bir uslup yok siz kendiniz bu kadara rahat ve Apolet tanımaksızın eleştiri yapabilen bir birey olarak çok sayıda apoletinize rağmen (ki eminim bilmediklerimizde vardır allah artırsın isviçre çakısı gibi) eleştiriye açık olmanızı bekleme hakkımız.Siz Cantu'nun geldi yer ile bizim geldiğimiz yer şimdilik aynı top-16'da biz elenir onlar çeyrek finale kalırsa evet bizden iyi bir yerde bitirmiş olurlar.Henüz ne EL'de sezon bitti ne TBL'de başka takımlar için uzun vadeli değerlendirmeler yaparken bizim için bu kadara aceleci olmak ilginç dediğim gibi tabi öngörü yeteneğinize de güveniyorsunuz anladığım kadarı ile ama biz sıradan insanlar için sezon sonunu beklemek gerekiyor ama öte yandan orta-uzun vadede yapılanlar da zaten gayet yeterli tekrar tekrar söylüyorum.Tekrar tekrar Khimkinin başarısızlığı diyorsunuz ama Khimki ve KAzanın El ön eleme maceraları El kalmanın o kadar da kolay olmadığjnı gösteriyor bizi bir yere çıkarmaya çalıştığım yok yani o sizin düşünceniz iyi kötü KAzan ile birlikte EL'deki ilk sezonumuz onlar bizden çok önce çıkmıştı ama bu yolda.

Sonuç olarak koç ort ve uzun vadeli hamlelerde başarılı bana göre kısa vadede başarılı bu benim görüşüm sizin görüşlerinize katılmak zorunda olmadığım için yazıyorum sizde kendi görüşlerinizi yazıyorsunuz.Bir konu ile ilgili fikir beyan eden iki farklı kişi olarak işin netliğine objektifliğine bizler karar vermeyelim diyorum ama siz bunu da bırakmak niyetinde değilsiniz.Nerede ise tüm basketbol kamuoyunun ve Tüm Galasaray kamuoyunun başarılı kabul ettiği (kısa vadede sadece bizde kariyerinde değil) bir koçla ilgili istediğinizi söylüyorsunuz apoletlerini önemsemeyin diyorsunuz buradaki insanların büyük çoğunluğu başarılı buluyor onu da önemsemeyin diyorsunuz işin profesyonellerini kariyerli bir profesyonelinin apoletini boşverdik çoğunluğu boşverdik önemsememiz gerekenin ne olduğunu anladık teşekkür ederiz

.Aydınlandık....somut verilerinizin ışığına teşekkür ederiz.

kendim dtcf felsefe mezunuyum.felsefe ıle realıte arasındaki farkın sen ve senın gıbılerden cok daha fazla farkındayım.once felsefe nın ne oldugu konusunda bıraz bılgı sahıbı ol ondan sonra gel bana felsefeyı anlat

Biz ve bizim gibiler ve Oktay Mahmuti basketboldan anlamadığı gibi felsefe ve realite arasındaki farkı da bilmez ama sözlüğe baktık realite gerçeklik demekmiş felsefede gerçekdışılık gibi birşeydir herhalde sayenizde basketbol-felsefe-realite hepsini öğreniyoruz

ben sızın halınız uzuluyorum. yazık kı basarılarla dolu bır spor kulubunun acız taraftarları kendı kapasıtelerının altındakı basarılarla avunur olmus. yazık hepınıze. basketbola yapılan yatırımın hakkı bu degıldır...

Ayrıca bakın insanlara aciz diyebilme özgürlüğünüz dahi var bunun ötesinde neler yapabilmek için özgürlük istiyorsunuz korktum samimi olarak.

dunyada mourınho elestırılır capello elestırılır messına elestırılır ama mahmutı elestırılmez.bu boyle bılıne...bı ergenın babasını ornek alması asla onun yanlıs yapabılme ıhtımalını dusunmemesı gıbı

Yalnız Burak bey siz psikiyatriden de anlıyormuşsunuz eğretilemeler süper ama sizin kadar olmasa bile ucundan kıyısından bende biraz anlarım bir ergenin babasının yanlış yapabilme ihtimalini düşünmemesi bazen bir vakadır ama korkulacak birşey değildir ergen büyür kişiliği oturur ve gerçekleri görür (elbet bizde büyürüz ve MAhmuti ile ilgili gerçekleri görürüz) asıl korkulacak şey babanın (yada ergenlik çağını geçmiş ve baba olacak yaşa gelmiş) bireyin kendisinin her dediğini her düşündüğünü ve her yaptığını mutlak doğru sanması ve asla yanlış yapabileceğini düşünmemesidir çünkü bu durum diğeri gibi pek geriye dönmez hatta çevreden uyarı geldiğinde bu yanlışlıklara daha da sıkı sarılınır daha da kökleşir herkes aksini söylese bile bu kişiler asla yanlış yapacaklarını düşünmezler.Verdiğiniz örnek çok yerinde olmuş çok teşekkür ederim.