Oktay Mahmuti

Taraftarlık duygusallık içerir ama, bu konu taraftar arasında bence biraz fazla duygusalca tartışılıyor. Bir taraf herşeyiyle destekliyor, diğer taraf olmasa da olur diyor. Ben sadece mevcut durumu basına yansıyan yanlış/doğru bilgiler ışığında şöyle görüyorum

Oktay Mahmuti sezonun 25. haftasından itibaren takımın düşüşe geçmesiyle play-off sonundaki performansıyla bence yönetim nezdinde soru işareti bıraktı. Beşiktaş serisi öncesi 2+2 yıllık anlaşma yapıldığı duyuruldu ama, yarı final kaybedilince birden çeşitli sebeplerle anlaşmanın yapılmadığını, sadece ön protokol olduğu açıklandı. Buradan şunu anlıyorum: Galatasaray yönetimi Beşiktaş serisinin kazanılacağını düşünüyordu ve riske girerek imzalanmamış bir sözleşmeyi resmi siteden duyurdular. Hesap tutmayınca camia içinden de Mahmuti aleyhine baskı oluştu. Ne yani, resmi siteden duyurulan anlaşmada Oktay Mahmuti'nin alacağı ücret belli değil miydi? Yani bence ücret esasında birinci sorun değildi. Sonra çeşitli olaylar öne sürüldü, ne kadar doğrudur tartışılır...

Sonuç olarak sürecin uzaması herkesi gerdi ve bence her iki tarafı da yıpratmaya başladı. Birkaç gün önce galatasaray.org'un haber kısmını kontrol ettiğimde sözleşmenin açklandığı başlığın kaldırıldığını gördüm.

Oktay Mahmuti gider-kalır bilemem. Şu anki durum itibariyle taşların yerinden epeyce oynadığı kesin. Mahmuti kalsa, eski huzur ortamını bulur mu, rahat eder mi, aynı desteği görür mü muamma? Birbiriyle bu kadar uyumlu bir ortaklığın böyle sert bir şekilde sarsılması üzücü.

Daha önce de dediğim gibi, her iki taraf için de hayırlısı...

Sorularim olacak:
1. Besiktas'in butcesi ne kadar, Galatasaray'inki ne kadar?
2. Oktay Mahmuti yonetimden ne kadar istemis, yonetim ne kadar vermis ve sen bunlari nerden biliyorsun?
3. Shipp, Andric, Jamon Gordon'i kim getirdi bu takima?
4. Bonsu'nun aldigi muhavele ne kadar, Savovic'in ki ne kadar, Savovic'e ne kadar bonservis odenmistir?
5. Bonsu dis sut tehdidi de olan bir 4 numara midir? Furkan ve Andric varken 3. bir 5 numarayi ne yapacaktik?

Bunlara bir cevp verebilirsen bunlar uzerinden konusalim..

Besiktas bu sene iyi bir takimdi, yenilip elendik diye Oktay Mahmuti iki sezonda bir anda basarisiz oldu ha komik ya resmen komik...

Yok şu kadar seviye atladık bu kadar atladık.Bunları geçelim.Ortada görülebilecek,elle tutulabilecek herhangi bir kupa falan var mı? Neye göre başarılı asıl? Rakiplerin bu kadar kötü olduğu bir yılı ne yapıp edip değerlendireceksin.Siz zannediyor musunuz ki seneye Efes ve Fenerbahçe bütçelerini bu kadar kötü kullansın? Bu sene bir fırsattı ve Oktay Mahmuti beobasket takıntısıyla fırsatı tepti.

Olayları daha yakından takip etme imkanı olanları dışarıda tutarsak, genele bakıldığında ortada çok büyük bir bilgi kirliği var ama ona rağmen böyle bir ortamda Oktay Hoca'nın ve yönetimin lehine ya da aleyhine çok kolay hüküm bina ediliyor gördüğüm kadarıyla. Beklemek lazım.
Sonuç ne olursa olsun Galatasaray için hayırlı olması dileğimiz lakin sistem, plan, istikrar laflarının yine havada kalacak olma olasılığı insanı üzen taraf.

Hersey bir yana tum bu surec yasanirken yonetimin hicbir aciklama yapmamasi, Oktay Mahmuti itibarsizlastirilmaya (hem basinda hem camia icinde hem bu forumda) sessiz kalmasi ayri bir rezillik zaten.. Benim gordugum kadariyla yonetim el altindan ortam hazirlamaya calisiyor once yonetime kufur haberi yayildi simdi paragoz Oktay haberi yayildi, sonra ne yapti ki zaten basarisizin onde gideni haberi yayildi, yonetim hep sessiz.. AYIPTIR AYIP...

Oktay Mahmuti neler yapmis?
1. Kocluguna gectiginde zor ligde kalan takimi almis, ligi ikinci bitirmis..
2. Andric, Tutku, Shipp, Lakovic, Gordon, Furkan Aldemir gibi oyunculari kazandirmis, Goksenin'i takima monte etmis.. Ilkan Karaman'i Galatasaray'a kazandirmis..
3. Gelen pek cok oyuncu Galatasaray'i Oktay Mahmuti'den oturu secmis..
4. Euroleague on elemelerini gecmis, top 16'ya cikmis, top 8'i son macta kacirmis..
5. Ligi lider bitirmis, yari finalde bu senenin en iyi takimina elenmis..
6. Takima belirli bir karakter kazanmis son topa kadar mucadele eden bir takip yaratip taraftarin saygisini kazanmis..

Bunlara ragmen Oktay Mahmuti'ye basarisiz demek ya art niyettir ya saygisizlik ya da tetikciliktir..

Oktay Mahmuti ile Erman Kunter'i kiyaslayanlara ise sunu soylemek istiyorum, Oktay Mahmuti Efes ile 4 yil sampiyon olmus, yillarca Euroleague seviyesinde kocluk yapmis.. Benetton Treviso ile Eurocup ilk 8'e kalmis, yilin kocu secilmis.. Erman Kunter ise bir yil Fransa'da sampiyon olmus, 3. kupa olan Eurochallange'da finalde kaybetmis, Euroleague'de gecirdigi bir sezonda ilk turda elenmis..

Bakinca evet Oktay Mahmuti gecmis tecrube ve yetkinlikleriyle Erman Kunter'in iki kati maas almayi hak ediyor...

Oktay Mahmuti'yi zorla gonderirsek de insallah Fenerbahce'ye gider de yonetim ve buradakilere agzinin payini verir..

koç

Kulüp vefasızlıklarıyla bilinir oldu. Ben yıldızlardan kurulu bir takım yerine kendi bütçesi dahilinde ruhuyla mücadele eden, geçen seneki gibi kendi salonundaki muhteşem atmosferiyle bilinen, yirmi sayı geride de olsa o mücadeleden yılmayan, mütavazi bir takım izlemeyi tercih ederim. Ve bunu yerli bir koçla yaşamak isterim. Ki söz konusu hoca takıma savaşma ruhunu vermiş bir sistem oturtma mücadelesi vermiş. Takım tam iki gömlek üste çıkarak Avrupanın sayılı kulüplerinden biri olacakken kişisel ego münasebetleri nedeniyle (AMK'nın haberine atfen) birini harcayacağız derken takımı harcıyoruz.
Tüm bunların yanında Oktay Mahmuti'nin kritik maçlarda oyuncuyu unutma gibi hataları olduğunu kabul ediyorum. Ancak takımı o kritik maçlara getirenin, o maçlarda geride bile olsak benim ve diğer taraftarların maçın içine girmesini sağlayan kişinin de o olduğunu biliyorum. Onun sayesinde basketbol maçlarını sevdim ve ilk kombinemi geçtiğimiz sene aldım. Ve şimdi içimden kombine almak hiç gelmiyor..

Yok şu kadar seviye atladık bu kadar atladık.Bunları geçelim.Ortada görülebilecek,elle tutulabilecek herhangi bir kupa falan var mı? Neye göre başarılı asıl? Rakiplerin bu kadar kötü olduğu bir yılı ne yapıp edip değerlendireceksin.Siz zannediyor musunuz ki seneye Efes ve Fenerbahçe bütçelerini bu kadar kötü kullansın? Bu sene bir fırsattı ve Oktay Mahmuti beobasket takıntısıyla fırsatı tepti.

Ya sen sana sordugum sorulara cevap versene.. bol bol laf salatasi yapmak yerine veriler ve gercekler uzerinden konusalim.. gayet basit 5 soru var bunlara yanit verebilir misin? Bos bos laf salatasi uzerinden Oktay Mahmuti'ye sallamak kolay..
Sana soruyorum Gordon, Andric, Shipp, Furkan Aldemir, Ilkan Karaman'i takima kim kazandirdi, Goksenin'i kim takima monte etti? Hangi takimda tum transferler dogrudur?

Gelelim basari meselesine, bu takim her yil Euroleague'de oynuyordu ya da ligde her yil final, yari final oynuyordu da bizim mi haberimiz yoktu? Oktay Mahmuti ligi lider tamamlamis gecen yili 2. bu yili 3. bitirmistir, ve Euroleague'de top8'in kiyisindan donmustur.. Bunlar basari degilse biz de Galatasaray degil de CSKA Moskova'nin taraftariyiz heralde..

Euroleague elemelerini geçmek ve Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmak ve de normal sezonu lider bitirmek nasıl oluyor da başarısızlık oluyor asıl ben onu anlamıyorum. Sen hayatında bunların hangisini gördün bize bir anlatsana kardeşim? Hayatında kaç kez CSKA'yı yendin, kaç kez Euroleague şampiyonunu yendin? Kaç kere kim gelirse gelsin kazanırız diyebildin? Hayatında kaç kez altyapından çıkmış bir oyuncunu Euroleague maçlarında ilk 5 çıkarken izledin? Hayatında kaç kez takıma, hocaya bu kadar tribün desteği gördün?

Ben 28 yaşındayım ve basketbol izlemeye başladığım yıllardan beri en başarılı sezonumu yaşadım. Allah aşkına ben daha başarılı sezonlar yaşadım diyenler neyse de neye göre koç başarısız oluyor? Büyük çaba ve mücadele gösteren Beşiktaş şampiyon oldu diye mi? Beşiktaş takımı sadece koçuyla değil taraftarıyla ve oyuncularıyla kenetlenerek şampiyon oldu. Onların başarıları bizim başarısızlığımız anlamına gelmiyor. Biz şampiyon olan bir takıma, Play-Off'ların en iyi oynayan takımına elendik. Gidip Efes'e veya Fener'e değil.

Euroleague elemelerini geçmek ve Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmak ve de normal sezonu lider bitirmek nasıl oluyor da başarısızlık oluyor asıl ben onu anlamıyorum. Sen hayatında bunların hangisini gördün bize bir anlatsana kardeşim? Hayatında kaç kez CSKA'yı yendin, kaç kez Euroleague şampiyonunu yendin? Kaç kere kim gelirse gelsin kazanırız diyebildin? Hayatında kaç kez altyapından çıkmış bir oyuncunu Euroleague maçlarında ilk 5 çıkarken izledin? Hayatında kaç kez takıma, hocaya bu kadar tribün desteği gördün?

Ben 28 yaşındayım ve basketbol izlemeye başladığım yıllardan beri en başarılı sezonumu yaşadım. Allah aşkına ben daha başarılı sezonlar yaşadım diyenler neyse de neye göre koç başarısız oluyor? Büyük çaba ve mücadele gösteren Beşiktaş şampiyon oldu diye mi? Beşiktaş takımı sadece koçuyla değil taraftarıyla ve oyuncularıyla kenetlenerek şampiyon oldu. Onların başarıları bizim başarısızlığımız anlamına gelmiyor. Biz şampiyon olan bir takıma, Play-Off'ların en iyi oynayan takımına elendik. Gidip Efes'e veya Fener'e değil.

Imzami atarim..

Beşiktaş'ın bugünkü şampiyonluğu çoğumuzda bir burukluk bıraktı muhtemelen.

Beşiktaş bu sezon "Kısıtlı bir yerli kadron olsan da kaliteli yabancılarla da şampiyon olabilirsin" düşüncesini hayata geçirmiştir. Ve maalesef Oktay Hoca'nın en büyük yanlışları da yabancı oyuncu seçimleri konusunda olmuştur. En basitinden bizde Savovic - Andric varken Beşiktaş'ta Erceg - Bonsu var, bu ikililer bile aradaki yabancı kalitesi farkını ortaya koymaya yetiyor.

Bu eleştirisel kısımların yanı sıra, her türlü Oktay Mahmuti ile devam edilmelidir elbette, mevcut olan kriz de bir an ön çözüme kavuşturulmalıdır. Gelecek sezon daha doğru oyuncu tercihleriyle, daha iyi bir planlama ile Galatasaray'ın şampiyonluğu da çok uzaklarda olmayacaktır diye ümit ediyorum.

Evet görmedim ama bunları sadece koç kazandı demek yanlış.Adnan Polat döneminde basketbol şubesinin bütçesi arttırıldı ve devamında final geldi.Aynı bütçeyle Cem Akdağda final oynataırdı takımı. Songaila ve Lakovic gibi oyunculara 1er milyon dolarlık kontrat sunmak bu sene katleden olaydı.O para gerçekten hakedenlere verilse bu gün başka şeyler konuşuyorduk.Bu oyunculara bu paraları veren kişinin Mahmuti olduğunu söylememe gerek yok herhalde

Ayrıca Shipp sakatlındıktan sonra illa ki kendi menajerinin oyuncusunu(Djedovic) aldıracağına kapımıza gelen Nocioni aldırsa finalin çoşkusunu yaşıyorduk.Ama dünyada tek menajer Raznatovic ya onun oyuncusunu almak zorundayız

Yilmaz Karakas'in soylediklerine harfiyen katiliyorum. Daha dun CSKA'yi yendigimizde Tanri ilan ettiginiz Oktay Hoca'yi yari final serisinde olumsuzluklar(Shipp'in sakatligi, Furkan'in sakatligi, Subede kimsenin olmamasi) ve dar rotasyona ragmen muhtesem bir sinerji yaratan bir takima elenmesinden sonra alasagi etmeniz nankorlukten baska birsey olamaz.
Futbolda 3.3 M € alip takimin icibde bir parca olan Melo icin gitmesin kampanyasi baslatacak noktaya gelen bir taraftar grubunun "Tesekkur etmeye gerek duymuyorum. Tesekkur yabanciya edilir. Onlar ailenin bir parcasi" diyen Mahmuti'ye boyle bir yaklasim gosterilmesine de anlam veremiyorum.
Sizi bilmem ama ben Abdi İpekci'de Sampiyon yap bizi Oktay Mahmuti demeyeceksem bir yarim eksik kalir.

Beşiktaş'ın bugünkü şampiyonluğu çoğumuzda bir burukluk bıraktı muhtemelen.

Beşiktaş bu sezon "Kısıtlı bir yerli kadron olsan da kaliteli yabancılarla da şampiyon olabilirsin" düşüncesini hayata geçirmiştir. Ve maalesef Oktay Hoca'nın en büyük yanlışları da yabancı oyuncu seçimleri konusunda olmuştur. En basitinden bizde Savovic - Andric varken Beşiktaş'ta Erceg - Bonsu var, bu ikililer bile aradaki yabancı kalitesi farkını ortaya koymaya yetiyor.

Bu eleştirisel kısımların yanı sıra, her türlü Oktay Mahmuti ile devam edilmelidir elbette, mevcut olan kriz de bir an ön çözüme kavuşturulmalıdır. Gelecek sezon daha doğru oyuncu tercihleriyle, daha iyi bir planlama ile Galatasaray'ın şampiyonluğu da çok uzaklarda olmayacaktır diye ümit ediyorum.

Iyi hos da o Andric bize ayni zaman da kac mac kazandirmistir.. Savovic tamam iyi oyuncu deil ama Besiktas'a Savovic yuzunden mi elendik?

1. Mac: Savovic: 0 sayi 2 ribound, Luksa Andric: 15 sayi 2 ribound, Bonsu:4 sayi 9 ribound, Erceg: 23 sayi, 2 ribound
2. Mac: Savovic:17 sayi, 7 ribound, Luksa Andric: 8 sayi 2 ribound, Bonsu:0 sayi 0 ribound, Erceg: 21 sayi, 4 ribound
3. Mac: Savovic: 16 sayi 7 ribound, Luksa Andric: 7 sayi 3 ribound, Bonsu:8 sayi 8 ribound, Erceg: 4 sayi, 6 ribound
4. Mac: Savovic: 2 sayi 2 ribound, Luksa Andric: 12 sayi 3 ribound, Bonsu:13 sayi 5 ribound, Erceg: 12 sayi, 4 ribound

Savovic + Andric: 77sayi, 28 ribound, Boncu + Erceg: 85 sayi, 38 ribound..

Yani fark 8 sayi, 10 ribound.. tum seriyi bundan mi kaybettik simdi?? Bonsu bizim seride hic de aktif olmamistir..2 macta da Erceg etkili oldu.. Andric 1 mac, Savovic 2 macta etkili oldu.. ama savovic ve andric'ten kaybettik demek sacma geliyor bana..

Iyi hos da o Andric bize ayni zaman da kac mac kazandirmistir.. Savovic tamam iyi oyuncu deil ama Besiktas'a Savovic yuzunden mi elendik?

1. Mac: Savovic: 0 sayi 2 ribound, Luksa Andric: 15 sayi 2 ribound, Bonsu:4 sayi 9 ribound, Erceg: 23 sayi, 2 ribound
2. Mac: Savovic:17 sayi, 7 ribound, Luksa Andric: 8 sayi 2 ribound, Bonsu:0 sayi 0 ribound, Erceg: 21 sayi, 4 ribound
3. Mac: Savovic: 16 sayi 7 ribound, Luksa Andric: 7 sayi 3 ribound, Bonsu:8 sayi 8 ribound, Erceg: 4 sayi, 6 ribound
4. Mac: Savovic: 2 sayi 2 ribound, Luksa Andric: 12 sayi 3 ribound, Bonsu:13 sayi 5 ribound, Erceg: 12 sayi, 4 ribound

Savovic + Andric: 77sayi, 28 ribound, Boncu + Erceg: 85 sayi, 38 ribound..

Yani fark 8 sayi, 10 ribound.. tum seriyi bundan mi kaybettik simdi?? Bonsu bizim seride hic de aktif olmamistir..2 macta da Erceg etkili oldu.. Andric 1 mac, Savovic 2 macta etkili oldu.. ama savovic ve andric'ten kaybettik demek sacma geliyor bana..
50 sayı 50 ribaunt fark olacak hali yok zaten. 2 sayı ordan 2 sayı burdan birikiyor serinin farkı oluşuyor

Evet görmedim ama bunları sadece koç kazandı demek yanlış.Adnan Polat döneminde basketbol şubesinin bütçesi arttırıldı ve devamında final geldi.Aynı bütçeyle Cem Akdağda final oynataırdı takımı. Songaila ve Lakovic gibi oyunculara 1er milyon dolarlık kontrat sunmak bu sene katleden olaydı.O para gerçekten hakedenlere verilse bu gün başka şeyler konuşuyorduk.Bu oyunculara bu paraları veren kişinin Mahmuti olduğunu söylememe gerek yok herhalde

Ayrıca Shipp sakatlındıktan sonra illa ki kendi menajerinin oyuncusunu(Djedovic) aldıracağına kapımıza gelen Nocioni aldırsa finalin çoşkusunu yaşıyorduk.Ama dünyada tek menajer Raznatovic ya onun oyuncusunu almak zorundayız

Cem Akdag daha once Euroleague seviyesinde kac mac yonetti acaba da final oynatacakti.. Songaila'nin ucreti yillik 500 bin dolardi, yalan haber ve dezenformasyon yapmayin artik.. Bu terbiyesizlik ve cahilliktir..

Lakovic dedigin adam GS oncesinde 10 yil Euroleague'de oynamis ve 2369 sayi atmis.. Euroleague'de oynarken ona o parayi vermeyeceksin de kime vereceksin??

Zaten Oktay Mahmuti koc degil, Lakovic oyuncu degil, bir sen biliyorsun basketbolu.. Sana kalsa Bonsu 4 numara oynuyor, Oktay Hoca paragoz, basketboldan anlamaz.. Ustelik rusvetci Beobasketten dunyanin parasini aldui..

Sen once sana sordugum 5 soruya yanit versene hala kacak guresiyorsun.. ve iskembeden sallayarak Oktay Hoca'yi karaliyorsun..

50 sayı 50 ribaunt fark olacak hali yok zaten. 2 sayı ordan 2 sayı burdan birikiyor serinin farkı oluşuyor

evet ortalama mac basi 2 sayi 2.5 ribound farkla yenilinir dimi ?? BAsketbol bilgin bu kadar zaten.. Hawkins'i durduramadik asil mesele buydu ama o bilgi ve anlayis nerde??

Sen yalan ve iskembeden sallamaya devam et..

Sana sordugum sorulara yanit vereme anca boyle kivir dur..

evet ortalama mac basi 2 sayi 2.5 ribound farkla yenilinir dimi ?? BAsketbol bilgin bu kadar zaten.. Hawkins'i durduramadik asil mesele buydu ama o bilgi ve anlayis nerde??

Sen yalan ve iskembeden sallamaya devam et..

Sana sordugum sorulara yanit vereme anca boyle kivir dur..
Kaç sayı fark olacak ki zaten.2 sayı uzun rotasyonundan 2 sayı guard rotasyonundan 2 sayı forvet rotasyonundan gedik verince 6 sayı oluyor zaten.Basketbol bu kadar hassas bir oyun.Ayrıca kıvırmaya falan gerek yok.Her şey senin yazdığın gibi güllük gülistanlık olsa 7 kişilik rotasyonu olan takıma güle oynaya elenmezdik zaten.

Ayrıca Lakovic şu an ki haliyle koca bir hiç. Arroyonun serinin son maçında attığı sayı Lakovicin tüm seride attığından fazla.Tabi Lakovic tercihini yapan kişinin -hemde 1 milyon euroluk astronomik bir ücretle- ben olmadığımı söylemeye gerek yok.Hatta ve hatta sezon ortası alınan Djedovic ve Savovicin Beobasket oyuncusu olmasının da tesadüf olmadığını söylemeye gerek yok

Oktay Mahmuti gitsede olur,kalsada olur bu saatten sonra diye birşey söz konusu olmamalı.

Oktay Mahmuti net şekilde kötü ve yetenekleri kısıtlı bir koç.22 senedir şampiyonluk bekleyen Galatasaray'ı tarihinin en büyük bütçesi ve en iyi kadrosu ile şampiyon yapamamıştır.Şampiyonluk hariç elimizde doğru düzgün bir kupa dahi yoktur.Oynanan,tüm önemli deplasman maçları kaybedilmiştir.

Kendisinin hiçbir zaman bir b planı olmamıştır saha içinde.Yaptığı yabancı transferlerinde %50 oranında başarısız olmuştur ki çok büyük bir orandır bu.Egoları üst düzeydedir.Bu takıma sırtı dönük oynayabilen gerçek bir pivot ısrarla transfer ettirmemiştir.Zaza Pachulia'yı bile doğru düzgün oynatmamıştır takımda olduğu süre içersinde.

Yönetim geçen ay bir hata yaptı,kendisiyle 2+2 yıllık mukavele yapıldığını duyurdu.Şu anda hangi sebepten dolayı olduğunu bilmemekle beraber,doğru olanı yapıp mukavele uzatmıyor.

Galatasaray 22 senedir bekliyor.Kimse daha fazla beklemek istemiyor.2 senedir elde olan ciddi bir başarı yok bu kadar bütçeye,takım önüne alınan sponsor ismine,avrupa'nın en iyi taraftarına rağmen.2 sezondur 2 takımlı bir lig oynanıyordu Türkiyede ve biz bunların birinde 2. diğerindede 3. yada 4. olduk.Tarihi fırsat kaçtı.Artık bizi direk hedefe götürüp,şampiyon yapacak bir hocaya ihtiyacımız var.Galatasaray çok daha iyi hocalara layık.Burda bazı arkadaşlarının söylediğinin aksine Mahmuti bu taraftara ve camiaya fazla değil;bu taraftar ve camia Mahmuti'den çok daha iyilerine layık.

Şunu da söyleyeyim bu sene takımın en pahalı 3 oyuncusu sırasıyla Lakovic,Songaila ve Enderdi.Ender 600 bin euro gibi uç bir para aldı(Tutkunun tam 3 katı). En pahalı 3 oyuncunun takıma katkısı koca bir hiçse bütçe berbat kullanılmış demektir,izahı yok bunun.Bu üç oyuncuya verilen para doğru kullanılsa elit seviye takım olurduk 3 tane çok üst düzey isimle