Oktay Mahmuti

31 yaşındayım, kendimi bildim bileli Galatasaray basketbol takımını takip ederim. Lloyd Danielsleri, Aydan Siyavuş'lu dönemleri hatırlarım. Dolayısıyla Mahmuti'li dönemleri de iyi bilirim.

Siz nasıl ki Mahmuti'yi sevme hakkına sahipseniz, başkaları da onun tavırlarından haz duymama hakkına sahip. Öncelikle bunu bir kabul etmeniz gerekiyor. Mahmuti'nin çalıştığı ilk dönemde de tavırlarından haz duymazdım. Çünkü popülist demeçleriyle taraftarları rahatlıkla manipüle edebilen birisi olduğunu düşünürdüm. Hatta o dönem de bu forumda Mahmuti'yi beğenmediğimi açıkça belirtirdim.

Gel gelelim 2. Mahmuti dönemine. Bazı arkadaşların dediği gibi zor durumda olan takımlara antrenörler ve oyuncular, bu durumu fırsat bilip yüksek fiyat çekerler. Mahmuti de çekebileceği en yüksek fiyatı çekip bizimle hiçbir bağı olmayan bir antrenörden farklı bir yaklaşımda bulunmamışken, sizler hala burada sanki babasının hayrına gelmiş gibi '' Mahmuti geldi, ne kadar iyi bir kişilikmiş ki bizi yalnız bırakmadı, helal olsun..'' vs. gibi trajikomik açıklamalarda bulundunuz. O dönem de gülsem mi, ağlasam mı bilemediğim bu konuşmalar karşısında fazlasıyla irite oldum.

Son olarak gelelim gidiş dönemine. Yeni yönetim geldiğinden beri maaşından rahatsız olunduğunu bilmesine rağmen Mahmuti, aylarca kontratından en ufak bir fedakarlık dahi yapmamış, en son yönetim bu talebini yüzüne, direk söylediğinde de parasını alıp gitmeyi tercih etmiştir. Ha böyle bir tercihi yapma hakkı var mıdır, tabi ki.

Pekiii yukarda kurmuş olduğunuz duygusal bağlardan bahsettiğin Mahmuti, yolu hiç Galatasaray'la kesişmemiş yabancı bir antrenöre göre tutum olarak ne tür bir fedakarlık göstermiş bu süreçte? Adam dünyanın hiçbir yerinde alamayacağı kontratı Galatasaray'ın içine düştüğü durumu fırsat bilip almış, üzerine aylarca süren yönetimin indirim talebine en ufak cevap vermemiş, giderayak da dalga geçer gibi benim parayla işim olmaz diye açıklama yapmıştır.

Siz Mahmuti'yi seviyorsunuz ya ben de haz duymuyorum tavırlarından, eskiden de duymazdım. Hayatımda Mahmuti kadar iş hayatında profesyonel olup, popülist konuşmalarıyla kendini etrafına pirüpak gösteren bir adam daha tanımadım. Emin olun sizin Mahmuti'yi önemsediğinizin çeyreği kadar Mahmuti Galatasaray'ı önemsemiyor.

Keşke Mahmuti de sizin onu sevdiğiniz, sahiplendiğiniz kadar Galatasaray'ı sevseydi de yabancı, yolu Galatasaray ile hiç kesişmemiş bir antrenörden biraz daha farklı bir tutum sergileseydi.

Ha şimdi yönetim şöyle, böyle diye bana açıklama yapacaksan hiç yapma. Yönetimin şu ana kadar vasıfsızlığı benim anlatmak istediğim şey değil. Benim anlatmak istediğim Mahmuti'nin nasıl tavırlar sergilediği ve etrafa kendini nasıl sunduğu.

Açıksözlü olman iyi. Olayın özü bu zaten. Sen Mahmuti'yi sevmiyorsun, ben ise seviyorum. Bu nedenle istemesek de duygularımızı karıştırabiliyoruz yorumlara.

Sadece şunu söyleyeyim ben seviyor olsam da körü körüne biat etmem. Hoşuma gitmeyen ilk adımında çıkar sonuna kadar eleştiririm. Hiçbir şahıs Galatasaray basketbolunun geleceğinden mühim değil çünkü. Ama karakter konusunda çok farklı düşünüyoruz, Mahmuti popülist olmak istese çıkar "ben Galatasaraylıyım" derdi, iki de fosforlu laf söyleyip ayarlardı işini.

Diğer yandan yönetimin Mahmuti'yi taraftarın ve medyanın önüne atmasının asıl nedeni; kendi beceriksizlerinin üstünü kapatıp tartışmayı o yöne çekmek. Bunu da başardılar zaten. Mahmuti'nin maaşı sabaha kadar tartışılsın bunda sorun yok fakat yönetim aradan sıyrılmasın.

Açıksözlü olman iyi. Olayın özü bu zaten. Sen Mahmuti'yi sevmiyorsun, ben ise seviyorum. Bu nedenle istemesek de duygularımızı karıştırabiliyoruz yorumlara.

Sadece şunu söyleyeyim ben seviyor olsam da körü körüne biat etmem. Hoşuma gitmeyen ilk adımında çıkar sonuna kadar eleştiririm. Hiçbir şahıs Galatasaray basketbolunun geleceğinden mühim değil çünkü. Ama karakter konusunda çok farklı düşünüyoruz, Mahmuti popülist olmak istese çıkar "ben Galatasaraylıyım" derdi, iki de fosforlu laf söyleyip ayarlardı işini.

Diğer yandan yönetimin Mahmuti'yi taraftarın ve medyanın önüne atmasının asıl nedeni; kendi beceriksizlerinin üstünü kapatıp tartışmayı o yöne çekmek. Bunu da başardılar zaten. Mahmuti'nin maaşı sabaha kadar tartışılsın bunda sorun yok fakat yönetim aradan sıyrılmasın.

Mahmuti çıkıp ben Galatasaraylıyım demez. Çünkü bunu dediği zaman diğer ekmek kapılarını kapatacağını iyi bilir. Daha yaşı genç sayılır, uzun bir kariyeri var önünde.

Kendisini seviyorum ya da sevmiyorum diyemem, bu yargıya varabilmem için daha yakından tanımam gerekir. Bu yüzden nötrüm. Ama yukarda saydığım bazı tavırları beni irite eder.

Son düzenleme:
Hakkı olan parayı istediği için laf atılan koç. Biz bu tip şeyleri çok gördük Galatasaray'da. Hala akıllanmıyoruz!

31 yaşındayım, kendimi bildim bileli Galatasaray basketbol takımını takip ederim. Lloyd Danielsleri, Aydan Siyavuş'lu dönemleri hatırlarım. Dolayısıyla Mahmuti'li dönemleri de iyi bilirim.

Siz nasıl ki Mahmuti'yi sevme hakkına sahipseniz, başkaları da onun tavırlarından haz duymama hakkına sahip. Öncelikle bunu bir kabul etmeniz gerekiyor. Mahmuti'nin çalıştığı ilk dönemde de tavırlarından haz duymazdım. Çünkü popülist demeçleriyle taraftarları rahatlıkla manipüle edebilen birisi olduğunu düşünürdüm. Hatta o dönem de bu forumda Mahmuti'yi beğenmediğimi açıkça belirtirdim.

Gel gelelim 2. Mahmuti dönemine. Bazı arkadaşların dediği gibi zor durumda olan takımlara antrenörler ve oyuncular, bu durumu fırsat bilip yüksek fiyat çekerler. Mahmuti de çekebileceği en yüksek fiyatı çekip bizimle hiçbir bağı olmayan bir antrenörden farklı bir yaklaşımda bulunmamışken, sizler hala burada sanki babasının hayrına gelmiş gibi '' Mahmuti geldi, ne kadar iyi bir kişilikmiş ki bizi yalnız bırakmadı, helal olsun..'' vs. gibi trajikomik açıklamalarda bulundunuz. O dönem de gülsem mi, ağlasam mı bilemediğim bu konuşmalar karşısında fazlasıyla irite oldum.

Son olarak gelelim gidiş dönemine. Yeni yönetim geldiğinden beri maaşından rahatsız olunduğunu bilmesine rağmen Mahmuti, aylarca kontratından en ufak bir fedakarlık dahi yapmamış, en son yönetim bu talebini yüzüne, direk söylediğinde de parasını alıp gitmeyi tercih etmiştir. Ha böyle bir tercihi yapma hakkı var mıdır, tabi ki.

Pekiii yukarda kurmuş olduğunuz duygusal bağlardan bahsettiğin Mahmuti, yolu hiç Galatasaray'la kesişmemiş yabancı bir antrenöre göre tutum olarak ne tür bir fedakarlık göstermiş bu süreçte? Adam dünyanın hiçbir yerinde alamayacağı kontratı Galatasaray'ın içine düştüğü durumu fırsat bilip almış, üzerine aylarca süren yönetimin indirim talebine en ufak cevap vermemiş, giderayak da dalga geçer gibi benim parayla işim olmaz diye açıklama yapmıştır.

Siz Mahmuti'yi seviyorsunuz ya ben de haz duymuyorum tavırlarından, eskiden de duymazdım. Hayatımda Mahmuti kadar iş hayatında profesyonel olup, popülist konuşmalarıyla kendini etrafına pirüpak gösteren bir adam daha tanımadım. Emin olun sizin Mahmuti'yi önemsediğinizin çeyreği kadar Mahmuti Galatasaray'ı önemsemiyor.

Keşke Mahmuti de sizin onu sevdiğiniz, sahiplendiğiniz kadar Galatasaray'ı sevseydi de yabancı, yolu Galatasaray ile hiç kesişmemiş bir antrenörden biraz daha farklı bir tutum sergileseydi.

Ha şimdi yönetim şöyle, böyle diye bana açıklama yapacaksan hiç yapma. Yönetimin şu ana kadar vasıfsızlığı benim anlatmak istediğim şey değil. Benim anlatmak istediğim Mahmuti'nin nasıl tavırlar sergilediği ve etrafa kendini nasıl sunduğu.

Burak bey kesinlikle haklısınız beğenip beğenmemek size kalmış keza sevip sevmemekte. Merak ettiğim şudur ki sizin bu bakış açısı ve yaklaşımla irrite olmadığınız bir antrenör var mı? Popülist açıklama nedir birde? Basit bir örnekle 3 kuruşluk takımla 23 kuruşluk namağlup takımı Abdi İpekçi'yi full doldurtup yenen Oktay hocaya bu bakış açısı oluyorsa haşa Allah bu takımın başına geçse demek ki neler söyleyeceksiniz.

Lütfen yanlış anlamayın fakat ben 26 yaşındayım hayatım boyunca 4-4'lük değil 4-3'lük insan ile henüz karşılaşmadım. Eksiklerini kabul edip insanları öyle sevmemiz gerekir. Oktay Mahmuti mükemmel değil ama sizi veya bir başkasını irrite edecek bir hareketi veya söylemi de yoktu. Hayat sizin, görüş sizin yargılamam ama biraz daha anlayış diyorum hiç olmazsa bundan sonrakilere...

Burak bey kesinlikle haklısınız beğenip beğenmemek size kalmış keza sevip sevmemekte. Merak ettiğim şudur ki sizin bu bakış açısı ve yaklaşımla irrite olmadığınız bir antrenör var mı? Popülist açıklama nedir birde? Basit bir örnekle 3 kuruşluk takımla 23 kuruşluk namağlup takımı Abdi İpekçi'yi full doldurtup yenen Oktay hocaya bu bakış açısı oluyorsa haşa Allah bu takımın başına geçse demek ki neler söyleyeceksiniz.

Lütfen yanlış anlamayın fakat ben 26 yaşındayım hayatım boyunca 4-4'lük değil 4-3'lük insan ile henüz karşılaşmadım. Eksiklerini kabul edip insanları öyle sevmemiz gerekir. Oktay Mahmuti mükemmel değil ama sizi veya bir başkasını irrite edecek bir hareketi veya söylemi de yoktu. Hayat sizin, görüş sizin yargılamam ama biraz daha anlayış diyorum hiç olmazsa bundan sonrakilere...

- Mahmuti, Galatsaray'a geliş sürecinde yabancı bir antrenörden farksız olarak ve son derece profesyonel bir tavırla içinde bulunduğumuz durumdan faydalanarak koparabileceği maksimum kontratı koparmış mıdır? Evet

- Mahmuti, ayrılış sürecinde kendisinin de bildiği üzere piyasasının çok üzerinde olan kontratından gönül bağı kurduğu!!! Galatasaray'da devam etmek adına en ufak bir feragatta bulunmuş mudur? Hayır.

Yahu hepsini geçiyorum, yönetim çıkıp Mahmuti'ye topu atmasa bir açıklama dahi yapmadı ayrılış sürecinde, Galatasaray'ın gittiği çukura değinme ihtiyacı bile hissetmedi.

Haa hakkı olmayan bir şey yaptı mı, tabi ki hayır. Profesyonelliğin getirdiği ne varsa kendi çıkarları açısından uyguladı. Bu da onu kötü birisi yapmaz. Ama çıkıp da benim parayla falan işim olmaz dersen, işte yukarıda sorduğunuz popülist açıklama nedir sorusunun cevabını vermiş olursun.

Bir de bu forumda duygusal bağ, yarım kalan hikaye vs. gibi romantik konuşmalar görünce iyice irite oluyorum. Ya şu sürece bakın, sizin Mahmuti ile kurduğunuz bağın yarısını bile adamın bizimle kurmadığı açık değil mi? Adam rasegele bir takımdan farklı olarak nasıl bir tavır sergiledi ki bize karşı? Maaş almadı demeyin, Türkiye'de maaşını zamanında alan basketbolcu/antrenör bir elin parmaklarını geçmiyor zaten.

Yukarda yazdım, yine yazayım. Kendisini seviyorum ya da sevmiyorum diyemem. Profesyonel bir adam ve sonuna kadar bunun gereklerini uyguluyor. Yakın olarak da tanımadığım için sevmek ya da sevmemek hususunda yargıya varmayı yanlış buluyorum. Ama kendisi Galatasaray'a bu denli profesyonel yaklaşırken sizin burada yarım kalan hikaye, bizi yalnız bırakmadı, duygusal bağımız var vs. gibi Türk filmi replikleri inan irite edici

Oktay Hocam karakteriyle şubenin de klübün de yöneticilerinden kat be kat üstündür. Hiç bir zaman kendisini kurtarmak için başkalarını suçlamaz. Sorumluluğunu üstünden atmak için bahaneler uydurmaz. Söz verirse tutar, başaramazsa bunu kabul eder. Şubeden ayrılmak isteme sebebinin de şubeyle kimsenin ilgilenmemesi ve bu yönde bir çaba gösterilmemesi olduğuna eminim. Basketbolu kulübe yük olarak gören vizyonsuzlar her şeyin asıl sorumlusudur. 20-25 milyon taraftarı olan bir camianın basketbol için bütçe ayıramaması skandaldır, rezilliktir.

Futbolda bir transfer daha olmuş. Örneklerinizde Muğdat ve Donk'un yanına Onyekuru'ya da eklemenizi bekliyorum. Merak etmeyin, 2 gün içerisinde alacağı ücret ve kiralama bedeli KAP'a yansır.

Futbolda bir transfer daha olmuş. Örneklerinizde Muğdat ve Donk'un yanına Onyekuru'ya da eklemenizi bekliyorum. Merak etmeyin, 2 gün içerisinde alacağı ücret ve kiralama bedeli KAP'a yansır.

futbol transferleri ve ücretlerini karsilastiriyorsan.
Futbol gelirlerini ve Basketbol gelirlerinide kiyasla. Mesela Sampiyonlar Ligi gelirlerini ve Euroleague gelirlerini bi kiyasla

futbol transferleri ve ücretlerini karsilastiriyorsan.
Futbol gelirlerini ve Basketbol gelirlerinide kiyasla. Mesela Sampiyonlar Ligi gelirlerini ve Euroleague gelirlerini bi kiyasla

Ben arkadaşlara bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. Ama ısrarla futboldan örneklere devam ediyorlar. Yok Donka o kadar para verilir mi yok Muğdat şu kadar vermişiz. Eraya yine şu kadar para verecekmişiz...(Eray bu arada Adana demire transfer olmuş). Öncelikle burası basketbol forumu...
Aslında işin özü futbol ile basketbolun gelir giderlerinin tamamen ayrı olması. Zaten uefa da bunu istiyor. Elma ile armut kıyaslamamalı. Kasalar ortak değil.
Bu arada futboldaki giderlere gelince. Yönetimde önce bunu düzeltmeye çalışıyor zaten.

Sportif a.ş. kurun o zaman özerk yönetimi olsun diyoruz. Ona da torba yasa çıkacak onu bekliyoruz diyor. siz ya okumuyorsunuz, dinlemiyorsunuz ya da burda dalga geçiyorsunuz.

Görüldügü üzere Spor Bakani yeniden degisti.
Degisen Spor Bakani bu yasayi devam destekleyecek mi, yoksa üzerinden gecmemis lazim yeniden bir süre cikmayacak mi diyecek. Bunlar hep sorun malesef istikrar yok.

Gercekten bu sürekli degisen Politik konjukturda külüplerin isi de zor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocanin gelmesini en cok ben istememistim. Sonra bir arkadas ozelden rica etti destek olalim diye, tamam dedim basket fakiri Erman Kunter gitsinde Oktay Hocaya bile razi oluruz su bu,

Gelisen olaylar neticesinde ayriligi hos olmadi, ve bir Galatasaray asigi olarak, sirf seviyorum diye yapilan haksizliga alkis tutmamiz beklenemezdi. Haksizlik haksizliktir. Sevgimiz, inancimiz veya sebebi her ne olursa olsun bu haksizligi kendime izah edemezdim. ve edemiyorum da.

Gelelim Hocaya, Galatasarayli degilmis :) Yahu benim kardesim Fb'li ne yapayim simdi kardesimi evden mi kovayim =D 7-8 yil ugrastim Gsli ol sunu alirim bunu alirim soyle iyi davranirim mutlu olur mesut yasarsin dedim ama her seferinde aldiklarimla yaptiklarimla kaldim. O da Fb'li kaldi. Bilsem ki Basket subemize is bilir durust bir Fb'li gelecek birseyler duzelecek, gelsin basimla gozum ustune, insan olsun herseyden once!

Yolun acik olsun Oktay Hocam!

Mahmudinin GSli olmaması önemli değilmiş. Tamam Kabul önemli değil. GS li Ergin Ataman da beşiktaşı şampiyon yapmıştı. ama ayrılırken bile en azından şartlarını ortaya koymuş yaparsanız devam ederim, yapmazsanız ayrılırım diye özveri sunmuştu. Bunu şampiyon yapan hoca yapmıştı. Mahmudi gibi hiçbir başarısı olmayan adam GS ye olmadık hakaret edecek, ben profesyonelim çalışmasam da paramı alırım diyecek ve biz hala onu isteyeceğiz. Bırakın kardeşim sırf mahmudi geldi diye 1986 dan beri maçlarına giderek takip ettiğim GS basketbolu TV den bile izlemedim. Mahmudi gelirken Ahmet çakını gelmesinin daha doğru olacağını savundum. En fazla 150-200000 $ a yine en kötü ligi aynı yerde bitirirdik. 1,000,000 $ cebimizde kalır. Şimdide o paraya iyi bir koç ile anlaşabilirdik. Ama Gs li olmamasının farketmediği mahmudi çalışmadan 800000$ alacak ve haklı olacak. Kimse kusura bakmasın ben böyle bir şeyi kabul etmem. Biz GS yi şampiyon yapan, Eurocup ı kazana Ergin hocaya bile ortalamada o kadar para ödemedik. Adam hayatının vurgununu yapma şansı yakaladı kabliyetsiz Topsakal ve Özbek sayesinde. Sonuçta vurgununu yaptı ve gitti. Hala mahmudiyi savunmayın bana. Önemli olan çalıştırdığı takımı tutmak değil, Ekmek yediği kapıya nankörlük etmemektir.

Hem para yok diyorsun!
Birikmiş ceza borçları var diyorsun!
Hemde koçunu gönderip ona da borçlanıyorsun!
Birde üstüne yeni koç alıp ona da para yatıracaksın!
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!
İnan edin ligten düşeceğiz!!!

Kim olursa olsun görev yapmayacak adama para ödemek enayiliktir, bu para 1.2 ise daha büyük enayiliktir, hele hele piyasada ikna edebileceğin en iyi isimse.... yorum bile yapamıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

En mantıklı hareket bir yerden para bulup transfer yasağını kaldırıp Oktay hocanın istediklerini yaprak tekrar anlaşmak. Aksi tamamen saçmalık ve büyük zarar olur.

Öncelikle yazılanlar doğruysa Oktay Hoca kendisi görevinden ayrıldı, görevden alınmadı yani kovulmadı.
Eğer dediği gibi GS'daki şartlar yüzünden görevinden ayrıldıysa, suçlandığı gibi paragöz biri değilse; 1,2 Milyon USD alacağının çalışmadığı kısma denk gelen 800.000 USD'yi istemez. 400.000 USD ise onun sonuna kadar hakkıdır. Yasal olarak kalan 800.000 USD'de hakkıdır, ama özellikle kulüp bu haldeyken ve ayrılan (şartlar ne olursa olsun) kendisi iken etik olarak istemesi doğru mu ? Kesinlikle değil.
Eğer bunu yaparsa, yani 800.000 USD'yi istemezse onu sevmeyen tarafta dahi büyük saygı kazanır.
Ama ben 1,2 Milyon USD'nin tamamını istiyorum derse...Kimse kusura bakmasın, kimse de bir daha onun karakteri ile ilgili tek olumlu laf etmesin.