2012-2013 Sezonu Transfer Söylentileri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu transferi eleştiren birisi olarak transferin son günleri takımlarının bıraktığı daha iyi alternatifleri ve gittikleri takımları yazayım hemen :

Oguchi Onyewu-Malaga'ya gitti.Sanırım alınması imkansız bir isim değildi bizim için.
Dedryck Boyata-City kendisini Twente'ye kiraladı.Kiralama seçeneği açısından olabilirdi.
Stefan Savic-Yine City Fiorentina'ya gönderdi.Genç,diri maliyeti fazla olmayacak faydalı bir stoper olabilirdi.

Bana göre bu 3 ismin olma ihtimali çok yüksekti Galatasaray için.Ama bırakın almayı ilgilenmemişizdir bile.Daha birçok stoper transferi var son gün gerçekleşen ve ben kendimce kaliteli olanları yazmaya çalıştım.En basitinden Onyewu'yu alsak kim eleştirebilirdi ?

He bir de Kolo Toure gerçeği var.İlgilendiğimizi dünya aleme duyurduk.Bahsettiğim isimlerden ve Cris'ten 3-5-10 artık kaç gömlek derseniz o kadar fazlası olan bir oyuncu.Kesinlikle almamız gerekiyordu.Alamadık.
Bütün bu olanları toparlarsak sanırım Cris transferini eleştirmek için yeterli sebepler ortaya çıkıyor.

Onyewu dediğin adam evlerden ırak. Arada neredeyse 5 yaş olmasına rağmen Cris ondan daha hareketli daha hızlı bir oyuncu. Devamlılık desen keza Cris tur bindirir.Onyewu en iyi zamanında Milan'dan tefe koyulup def edildi. Oysa Cris dediğin adam 8. yılını bitirdi Lyon'da.

Boyata'ta ve Savic'i sen kariyerlerinin bu parlama noktasında Türkiye'ye gelmeye ikna et 2 günde daha ağzımı açıp futbol konuşmam.

Herşeyden öte Fatih Terim'in istediği tarz defans oyuncusunu anlamış değilsin defansa 'LİDER' olacak oyuncu istendi. Yoksa ilk 11 için Dany-Semih ikilisinde arada fark olup olmadığı mechul olan Boyata ve Savic ve daha kötüleri olan Onyewu istenmedi, önce bunu anlayalım.

Cris'in oynadığı 28 maçı adamdan saymayıp birde ''5 sezonda 1 kez 20 maçı geçmiş'' diyipte sonra ligte hepi topu 14 maç yapmış Boyata'yı, ve yine ligte 11 maç yapmış Savic'i bu lider rolü için uygun görüp Ujfa'nın eksiğini doldurur diyorsan Mertcan ya Ujfa çok basit oyuncuymuş yada LİDERLİK denilen şey gereksiz, önemsiz,saçma bir algı.

Hee bahsettiğin isismlerin hiç birir Cris'ten2 gömlek bile üstün değil hatta Cris'in kalitesinin,kariyerinin yakınına bile gelemeyecek adamlar. Birtek Kolo bu konuda istisna yaratacak bir oyuncuydu onunlada ilgilendiğimizi Terim bile açıkladı demek bir sebepten bu transfer gerçekleşmedi Kolo'nun istediği 3 yıllık sözleşme ve yıllık 3 milyon avro gibi bir sebep mesela :)

Plansızlık bu işlerin en başından halledilmemesidir. Plansızlık elinde para varken alınabilecek iyi futbolcular varken gidip 35 yaşındaki Cris'i almaktır. Ujfa iyi iş yaptı doğrudur ama Türkiye Liginde yaptı. De Boer geldi bu kulübe yokları oynadı. Cris'in verimli olacağını da düşünmüyorum. Adam Lyon aklında geldi.

Haklısınız. Sezon bitiminde Ujfa'nın son dakika da sakatlanacağını sezemeyen yönetim ve teknik heyeti istifaya çağırıyorum:)
Kurulan takım bir plan dahilinde ve ona göre transferler yapılarak kuruldu. Defoları tabi ki var. Ama şimdi plansız bunlar derseniz haksızlığın kralını yaparsınız. Ya da plan yapmak ile ilgili bir fikriniz yok.
Cris ismini beğenmeyebilirsiniz ki bende Toure, Chivu ya da Kjaer'den biri olsun isterdim. Ama demek ki şartlar oluşmadı.
Açıkçası Fb'nin yaptığı gibi ve sizinde dediğiniz gibi hak etmediği bir değer karşılığında birini alabilidik ama bu yolu tercih etmemelerini anlayabiliyorum. Burada Cris'den çok Dany'e duyulan güvenin etkisi olduğunu düşünüyorum

Burada Galatasaray yönetimi ne yapsa herşey doğrudur düşüncesi öyle bir hal almış ki tövbe haşa Ünal Aysal çıkıp ben peygamber oalrak geldim dese inanacak adamlar var. O derece yönetimin kalkanlığını yapıyolar. Başka bir kelime var ama neyse..

Şu yaptığımız transferi rakiplerimizden birisi, en basitinden Fenerbahçe yapsa 7/24 maytap geçerdiniz huzur evine adam mı getirdiniz diye. Bunu sizler de çok iyi biliyorsunuz, yapardınız.

Bizim aldığımız her oyuncu iyi, Fener'in aldığı adamlar tükaka. Gerçekten şu anda Raul Meireles'e iyi transfer değil demek sadece Galatasaray taraftarının bir bölümü üzerine düşen görevdir. Buyursunlar, desinler..

Ujfa ile Cris'in yaşı konusuna gelirsek.
Ujfa bu kulübe geldiğinde 2011 Temmuz aylarıydı. Yani tam 33 yaşındaydı.
Cris geldiğinde 2012 Eylül ayı. Kendisinin doğum tarihi Haziran-1977 olduğuna göre tam 35 yaşını doldurmuş oluyor.
Toplamda 2 yaş hiç de gözardı edilmeyecek dereceden. Cris resmen ihtiyarlığa adım atmış..

Bir kere de yapılan yanlışı kabul edin yahu. Çilek, çilek diye bütün yaz mahalle pazarcıları gibi bağırıp durdu sayın başkan. Şimdi çıksın söylesin nerede kaldı bu çilek ? Mevsimi mi geçti acaba ? Emin olun uzatılan ilk mikrofona '' biz sexy kulübüz yea ne gerenk var çileke, pastaya '' diyecektir. Nefret ediyorum taraftarı aptal yerine koyup kenara çekilmesinden..

Haklısınız. Sezon bitiminde Ujfa'nın son dakika da sakatlanacağını sezemeyen yönetim ve teknik heyeti istifaya çağırıyorum:)
Kurulan takım bir plan dahilinde ve ona göre transferler yapılarak kuruldu. Defoları tabi ki var. Ama şimdi plansız bunlar derseniz haksızlığın kralını yaparsınız. Ya da plan yapmak ile ilgili bir fikriniz yok.
Cris ismini beğenmeyebilirsiniz ki bende Toure, Chivu ya da Kjaer'den biri olsun isterdim. Ama demek ki şartlar oluşmadı.
Açıkçası Fb'nin yaptığı gibi ve sizinde dediğiniz gibi hak etmediği bir değer karşılığında birini alabilidik ama bu yolu tercih etmemelerini anlayabiliyorum. Burada Cris'den çok Dany'e duyulan güvenin etkisi olduğunu düşünüyorum

Abi ne olur şartlar oluşmadı falan demeyin yahu paradan falan da bahsetmesin kimse. Fener'in CL'den alacağı paranın hepsi kulübün kasasına girdi. Ayrıca sen CL'de oynuyorsun ve parasını bastığında sana gelmeyecek oyuncu yok şu anda. Herifler CL'den elendi, Avrupa Ligi'nde oynayacaklar ve kazanabilecekleri bütün parayı bizim kasaya göndermişler transferin son gününde adam alıyorlar, üstelik CL son şampiyonu Chelsea'den. Bu işler biraz cesaret ve vizyon da istiyor. Maalesef şu anda bizim yönetimimiz ya Ünsal Aysal gibi holding yönetir gibi kulüp yöneten insanların ya da amatör düşünen Abdurrahim Albayrak gibi yöneticilerin elinde. Şampiyonlar Ligi'ne gideceksen istediğin adamı a-la-cak-sın. Söke söke koparacaksın..

Şöyle bir durum da var. Transfer sezonu başladığında, daha doğrusu Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız kesinleştiğinde ben şahsen stoper almamız gerektiği düşüncesindeydim. Forvet hattımız ne kadar şişkin ve alternatifli ise defans hattımız bir o kadar birbirine benzeyen adamlardan oluşuyordu ki halen öyle. Semih-Danny tecrübesiz ve bu sahnede ilk kez boy gösterecekler. Yani tecrübeli, yaşı ilerlemiş olmayan, hızlı bir stoper almak benim değil sayın teknik ekip ve yönetimin işidir..

Bu transferi eleştiren birisi olarak transferin son günleri takımlarının bıraktığı daha iyi alternatifleri ve gittikleri takımları yazayım hemen :

Oguchi Onyewu-Malaga'ya gitti.Sanırım alınması imkansız bir isim değildi bizim için.
Dedryck Boyata-City kendisini Twente'ye kiraladı.Kiralama seçeneği açısından olabilirdi.
Stefan Savic-Yine City Fiorentina'ya gönderdi.Genç,diri maliyeti fazla olmayacak faydalı bir stoper olabilirdi.

Bana göre bu 3 ismin olma ihtimali çok yüksekti Galatasaray için.Ama bırakın almayı ilgilenmemişizdir bile.Daha birçok stoper transferi var son gün gerçekleşen ve ben kendimce kaliteli olanları yazmaya çalıştım.En basitinden Onyewu'yu alsak kim eleştirebilirdi ?

He bir de Kolo Toure gerçeği var.İlgilendiğimizi dünya aleme duyurduk.Bahsettiğim isimlerden ve Cris'ten 3-5-10 artık kaç gömlek derseniz o kadar fazlası olan bir oyuncu.Kesinlikle almamız gerekiyordu.Alamadık.
Bütün bu olanları toparlarsak sanırım Cris transferini eleştirmek için yeterli sebepler ortaya çıkıyor.

Transferin son günü Cris'in yerine alınabilecek adamlar bunlarsa bu tartışmayı uzatmanın manası yok. Cris alındı umarım Ujfalusi'nin boşluğunu 1 seneliğine doldurur.

Transfer politikasını oluşturuken sakatlık, formsuzluk ve kart cezaları gibi durumlarda hesaplanır. Real Madrid'in Galacticos dönemi gibi sürekli forvete yığılıp orta saha ve defansı es geçersen başarılara aç kalırsın. Sol bek'in Balta'ya kalır Göbekte de Cris'i alabilirsin son dakikada. Fatih Hoca iyidir hoştur ama oyuncu seçimi konusunda çok hata yapar. Özellikle yabancı oyuncuları mümkün mertebe yönetim hiç sormadan alıp hocaya vermeli.

Abi ne olur şartlar oluşmadı falan demeyin yahu paradan falan da bahsetmesin kimse. Fener'in CL'den alacağı paranın hepsi kulübün kasasına girdi. Ayrıca sen CL'de oynuyorsun ve parasını bastığında sana gelmeyecek oyuncu yok şu anda. Herifler CL'den elendi, Avrupa Ligi'nde oynayacaklar ve kazanabilecekleri bütün parayı bizim kasaya göndermişler transferin son gününde adam alıyorlar, üstelik CL son şampiyonu Chelsea'den. Bu işler biraz cesaret ve vizyon da istiyor. Maalesef şu anda bizim yönetimimiz ya Ünsal Aysal gibi holding yönetir gibi kulüp yöneten insanların ya da amatör düşünen Abdurrahim Albayrak gibi yöneticilerin elinde. Şampiyonlar Ligi'ne gideceksen istediğin adamı a-la-cak-sın. Söke söke koparacaksın..

Şöyle bir durum da var. Transfer sezonu başladığında, daha doğrusu Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız kesinleştiğinde ben şahsen stoper almamız gerektiği düşüncesindeydim. Forvet hattımız ne kadar şişkin ve alternatifli ise defans hattımız bir o kadar birbirine benzeyen adamlardan oluşuyordu ki halen öyle. Semih-Danny tecrübesiz ve bu sahnede ilk kez boy gösterecekler. Yani tecrübeli, yaşı ilerlemiş olmayan, hızlı bir stoper almak benim değil sayın teknik ekip ve yönetimin işidir..

Kardeşim eleştirdiğin Ünal Aysal'a kalsa senin istediğin gibi yapıp o transferi bitirirdi. Orada son kararı veren kişi Fatih Terim.
Senin düşündüğün gibi yönetim ve Ünal Aysal'a değil bu işi doğal olarak hepimizden fazla bilen Fatih Terim'e güven duyuluyor.
Vizyon ve cesaretten bahsettiğin ve örneğini verdiğin takım Cl'den elenip transfer yaptı her zaman ki gibi. Bu göz boyamadır kardeşim vizyon filan değil. Açıkça bizde City'e 5 milyon Euro koysaydık Toure'yi özel uçakla gönderirlerdi. Dediğim gibi tercih meselesi. Bu konuda yönetime çok eleştiri yapmam. Yapıyorsam da ilk eleştirim Fatih hocaya olur.

Ama dersen ki çilek vs. o konuda kızmayanını görmedim burada ya da farklı bir yerde. Gereksiz yere beklenti oluşturup sonunda hayal kırıklığı yaratmak Galatasaray başkana yakışmıyor.

Transfer politikasını oluşturuken sakatlık, formsuzluk ve kart cezaları gibi durumlarda hesaplanır. Real Madrid'in Galacticos dönemi gibi sürekli forvete yığılıp orta saha ve defansı es geçersen başarılara aç kalırsın. Sol bek'in Balta'ya kalır Göbekte de Cris'i alabilirsin son dakikada. Fatih Hoca iyidir hoştur ama oyuncu seçimi konusunda çok hata yapar. Özellikle yabancı oyuncuları mümkün mertebe yönetim hiç sormadan alıp hocaya vermeli.

2. Fatih Terim döneminde ki 3. sınıf yabancı oyuncular dönemi hariç Fatih Terim'in tercihlerinin kötü olduğuna katılmıyorum. Zaten Sol bek konusunda da hem fikirim. O bölge haricinde alternatifi olmayan bölgemiz olduğunu da düşünmüyorum. Bakırsanız Real Madrid'in sağ bekinin Arbeloa'a emanet olduğunu görürsünüz. Yani orada bile görece olarak bir zayıf halka bulunuyor. Buradan yola çıkıp plansız demek haksızlık diyorum sadece.

Hoca'ya kalsa ne Hagi ne Popescu geliyordu. Hatta İlie ve Filipescu'da gelmiyorlardı. Hoca'nın tercihleri Bruno Quadros Marcio ve Capone'dan sadece Capone tuttu. O adamda Brezilyalıdan çok Avrupalı mantelistesine sahipti. Yerli tercihleri özellikle parlatıp çıkarmada çok iyidir ama ondan sonrada koşulsuz biat bekler.

Aslında 2 ay öncesinde yapılan tartışmayı alevlendirecek bir transfer..
Cris iyi oyuncudur, 36 yaşında bile iş yapar.. Takıma katkı sağlar, Semih'e bir şey öğretir..
Ama çilek-Kaka-Toure dedikten sonra alınması problem.. Şu transferi sessiz sedasız halletmeyi beceremiyoruz..
Kaka-Toure olmamıştır, çok paradır, eşi istememiştir kabül.. Ama transfer olmadan çıkıp açıklama yapmayın, onunla konuşuyoruz, özel uçakla
gidiyoruz falan demeyin.. Gidin alın gelin, kim olursa taraftar zaten bağrına basıyor..

Dünyada en değerli oyuncular sağ ve sol bekler herhalde.. Kaliteli sayısı çok az.. "Scout"lar bu mevki için biraz araştırsınlar da Ocak'ta alternatif olsun..

Semih kaya için çok önemli bir şanstır bence cris...semih en çaylak dönemlerinde eboue-ujfalusi-cris gibi önemli isimlerle çalısıyor eğer semih kalitesini 1 gömlek arttırırsa(ki daha zamanı var bunun için ama ş.ligi önemli olacak) bu sefer semih banko yanında oynayan stoper genç çaylak olabilir...semih'in kesici özelliği ve topla oyunda kendini geliştirebilirse çok büyük bir stoper olacağına eminim...zaten hava topları ve markaj konusunda bence çok iyi...

Serkut yukarıda izlemeden asıp kesmeyelim adamı yazmışsın fakat benim bahsettiğim adamları izlemeden Ujfa'nın yerini az da olsa dolduramayacağını ima etmişsin.Çelişki.
Neyse uzadı muhabbet.Kim ne derse desin ben memnun değilim.Ama bu demek değildirki bazılarının yaptığı gibi Cris bir problem yaşarsa "aa bak ben demiştim." demek.Umarım fayda sağlar.Yanılan ben olurum.

Saviç'in tecrübesi nedir ki Ujfa'nın yerini doldurabilirsin avrupa kupalarında yada Boyata.Onyewu'yu zaten es geçtim.Ben oyunculara kötü,berbat gibi tanımlama yapmadım ayrıca.

Arkadaşlar şu birşeyler öğretir olayını da abartmayalım. Her oyuncu herkesten birşey öğrenecek diye bir kaide yok. Tamam, Semih geçen yıl Ujfa ile müthiş bir uyum yakaladı ve Ujfa'dan çok şey kazandı. Ama bu Cris'ten de birşeyler kapacak anlamına gelmiyor. Şöyle ki, Servet kırmızıyı görmese ve Gökhan sakatlanmasa kim kimden ne öğrenecekti büyük soru işareti.

Semih illa birşeyler öğrenecekse Popescu'yu, Bülent'i futbola döndürelim o zaman. Herkesin yeteneği bellidir. Semih alacağını almış A Milli takım stoperi olmuş, Şampiyonlar Ligi'ne giden şampiyon bir takımın ilk 11 oyuncusu olarak ismi yazılmıştır. Cris'ten öğrenecek daha neyi var anlamıyorum açıkçası.. Öğrenme işinin de b.kunu çıkarmayalım derim.

91 doğumlu bir oyuncu öğrenme aşamasındadır gerçi bana göre yaş farketmeksizin bişeyler öğrenemeyen bence başarısızdır...ki semih asla alacağını almış bir isim değildir geçen yılda bu yılda yaptığı bariz hatalar ve kritik müdaheleleri var...Cris'ten öğreneceği en önemli özellikte ikili mücadelede kesicilik olmalı bence semihin teke tek pozisyonlarda rakiplerine ne kadar kolay geçildiği bilinen bir durum üstüne gelen rakip karşısında çaresiz kalıyor....

91 doğumlu bir oyuncu öğrenme aşamasındadır gerçi bana göre yaş farketmeksizin bişeyler öğrenemeyen bence başarısızdır...ki semih asla alacağını almış bir isim değildir geçen yılda bu yılda yaptığı bariz hatalar ve kritik müdaheleleri var...Cris'ten öğreneceği en önemli özellikte ikili mücadelede kesicilik olmalı bence semihin teke tek pozisyonlarda rakiplerine ne kadar kolay geçildiği bilinen bir durum üstüne gelen rakip karşısında çaresiz kalıyor....

Semih teke tekte geçilmemeyi Cris'ten öğrenecekse vay halimize yahu..

Semih teke tekte geçilmemeyi Cris'ten öğrenecekse vay halimize yahu..

Cris transferine ben de pek olumlu bakamıyorum, ama şu pek doğru bir bakış açısı olmamış abi. Çünkü Cris hiçbir zaman hızlı bir stoper değildi, ama teke tekte geçilmemenin tek şartı bu değildir. Barca'da bek de olsa Adriano'da hız var, ancak pozisyon bilgisi, defans anlayışı olmayınca kevgire dönüyor. Veya Heitinga da benzer bir örnektir. Terry, Vidic veya ferdinand hızlı stoperler değil, ancak pozisyon bilgileri öyle yüksek ki karşısındaki adam ''road runner'' da olsa önceden aldığı pozisyon ve rakibi yönlendirme ile bir şekilde halledebiliyor. Cris'i de kariyerinin zirve döneminde en iyi yapan şeylerden biri buydu. Hızlı değildi, ama hep hamleyi yapan, pozisyonu alan ilk o oluyordu. Bu açıdan pozisyon almasını ve işin inceliklerini pek tabi Cris'ten öğrenebilir. Hatta bu konuda Ujfa'dan çok daha fazla şey öğrenebilir. Çünkü Cris, Ujfa'ya göre pozisyon bilgisi ve oyun görüşü daha iyi bir stoperdir.

Daha önce de söylemiştim, Cris'i olmuş olsun diye adına kanıp mı aldık, yoksa son dönemlerini izleyip de mi aldık? Kritik nokta bu olacak, zira son dönemlerde Lyon'da yine oynasa da, bariz hatalar yaptığı da oluyormuş sanırım. Net bilemiyorum, çünkü geçen sene pek izleme fırsatım olmadı, izlediğimde de Cris aklımda kalmamış. Eğer hala fiziken çok düşmemişse, açık ve baskılı oyunlarda değil, ancak ŞL'nin denge oyununda katkı sağlayabilir. Ama dediğim gibi hangi durumda olduğunu bilmemek risk içeriyor, çünkü eninde sonunda 35 yaşında bir adam.

Teke tekte geçilmeme şartı hız olsa hayatımda gördüğüm en ağır stoper olan Popescu'yu ilk gördüğümüz yerde ayaklarını kırıp,tarihimizden silelim zira kim bilir teke tekte nasıl güzel geçilmiştir kendisi(!)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...