2013-2014 Kadın Voleybol Takımımızın Maçları

Kupadaki bir iki sürpriz ihtimali dışında buraya dair konuşulacak bir şey olduğunu sanmıyorum.Kritik olan önümüzdeki sezon.''Para harcadık ama başarı gelmedi'' mantığı yatırım kesmek için bir sebep değil tam tersine ''parayı yanlış harcadık'' cümlesinin itirafıdır.Parayı yöneten ben değildim sonuçta.Kadın voleybola dair doğru bir kadro kurmak da atla deve değil.Elinde Neriman Özsoy varken ''yerliler yerinden kıpırdamıyor,takım kurmanın anlamı yok'' diyemez kimse.
Bu kulübün başarı kültürü var,yönetimler isteyip irili ufaklı adımlar attığında da başarı koşar adım geliyor.O sebeple lütfen popülariteye,seçime oynanmasın.Galatasaray'ın varlık sebebi bu takımlar,yönetimsel başarının tek parametresi olmasa da ana parametresi burası.

Bu sezondan bende ümidimi kestim gelecek yıl içinde pek umudum yok. Cev Cup oynayacağız orada şampiyonluğu hedeflemek gerekirken nedense pek öyle olacağını sanmıyorum Neriman'ı falanda elde tutamayız gibi duruyor.Eczacı ilgileniyormuş sanırım.

Aslında iyi bir kadro kurmak bizim için neden bu kadar zor anlamıyorum.Montano-Neriman ile uzatıp pasör hakkımızı yerli'den yana kullanmalıyız Gamze yeterli bence değilse de Özge falan alınabilir.

Defansif olarak iyi bir smaçör mesela Jaqueline Carvalho süper olurdu.Ve kaliteli blok tehtidi olan bir orta oyuncu ile çok iyi bir takımımız olur bence tabi birde Barbolini meselesi var nedense ben pek ısınamadım ama daha iyi bir antrenör getirmekte zor kalmasında fayda olur

Pasör=Gamze Alikaya-Nursevil Aydınlar

Smaçör=Neriman Özsoy-Jaqueline Carvalho(?)-Ezgi Arslan

Orta=Ergül Avcı-Aslı Kalaç-Filipova(?)

P.Ç=Montano

Libero=Nihan

Bu kadroyu kurmak bizim gibi bir takım için zor olmasa gerek aslında eminim ki bu yılkinden ucuz bile olabilir.

Yaşım 24 oldu,yaklaşık 14 yıldır Basketbol ve Voleybolu takip ediyorum, basketbol'da gerçekten iyi işler yapıldı, özellikle kadınlarda şampiyonluk gelmesede son 7-8 yıldır hep iddalı kadrolar kuruldu, en azından bu takım şampiyon olabilir dedirtiler bana, keza erkek basketboldada iyi kadrolar kuruldu bunun neticesinde beklenen şampiyonlukta geldi, bence bu yıl kadınlarda ve erkeklerde şampiyon olacağız buna inanıyorum, ama gel gelelim voleybol şubemize her sene kurulan sıradan kadrolar yanlış antrenör seçimleri, hersene erkeklerde hedefin ilk 5'e girmenin ötesine geçmemesiden bıktım artık, sadece bu yıl kadınlarda iyi bir kadro kuruldu dedim yine olmadı, ve bunca senedir gelen yönetimlerin hiçbiride bu branşta neden başarısız oluyoruz diye hiç sorgulamıyor, neden gerçekten güçlü kadrolar kurulamıyor, bu branşta vakıf'ın , fb'nin, Halkbank vb takımların sürekli iyi olması ve bizi genelde çok rahat yenmesi, avrupadaki başarıları benim canımı sıkıyor neden biz başarılı olamıyoruz, neden biz başarılı olacak kadrolar kurmuyoruz, neden biz en azından final oynayamıyoruz, bunlar beni rahatsız ediyor ama yönetimleri rahatsız etmiyor demekki, hersene aynı hedefler erkeklerde ilk 6, kadınlarda ilk 4, ben sıkıldım artık bu hedeflerden, benim Galatasaray'ımın oynadığı her kupadaki hedefi tektir oda ŞAMPİYON olmak...

Sports tv'deki Voleybol programını izliyorum. Orada sunucu Nerimanla konuşmuş. Neriman seneye takımdan ayrılabileceğini söylemiş. Seneye Vakıfbank'tan 2-3 Türk oyuncu başka takımlara gidebilirmiş. Bahar Fenerbahçe iddiası varmış. Anlaşılan Fener Türk oyunculara göz dikmiş.

Neriman iyi kadro kurulmazsa giderim artık başarı yakalamak istiyorum dedi haklıda, 2 yıldır iyi bütçelere rağmen kötü kadrolar kuruluyor, voleybolun 1. kuralı manşet iken libero dahil manşeti zayıf oyuncular transfer edilmeye devam edildi, yöneticilerin açıklamalarına bakarsak durum pek parlak değil ama bu başarısızlığın nedeni de kendileri, şubenin başına bu işi bilen birini getirmeleri gerekiyordu..

O kadar para akıtıldı yine de kötü kadrolar kuruldu. Arada Neriman gibi birini çıkardık o da giderim diyor. O da kendi açısından haklı tabi. Bursa BŞB'yi bile ite kaka eleyen bir takımda niye durmak istesin ki ?

Cev Cup'ta oynayan Fenerbahçe ve Şampiyonlar Liginde oynayan Galatasaray kadroları...

Cev Cup'a rağmen 3 gömlek ileri giden Fenerbahçe,rüzgarı arkasına alan ama 1 gömlek geri giden Galatasaray...

O kadar para akıtıldı yine de kötü kadrolar kuruldu. Arada Neriman gibi birini çıkardık o da giderim diyor. O da kendi açısından haklı tabi. Bursa BŞB'yi bile ite kaka eleyen bir takımda niye durmak istesin ki ?

Neriman önce manşet almayı öğrensin ondan sonra yıldız oyuncuyum havalarına bürünsün. Onun yüzündne kaç yıldır manşet alamıyoruz. Yolu açık olsun.

Türkiye Kupasındaki Fener-Vakıfbank maçını izledim. Fener 2-0'dan kaybetti ama taş gibi takım olmuş. Birde bize bakın hele ? Sezon başı iyide bütçemiz vardı.

Barbolini geldiğinde hepimiz bir başlangıç olur mu dedik, hayal kırıklığı oldu. Neyseki yolları ayırma ihtimalimiz varmış. Yine bir italyon antrenörle görüşüyormuşuz.

Haberleri derledim;

1.) Fenerbahçe 1989 doğumlu ve 1.75 metre boyundaki İtalyan smaçör Lucia Bosetti ile tüm konularda anlaşmaya varmış
2.) Jovana Brakocevic'in seneye Vakıfbankla anlaşma olasılığı düşükmüş. Türkiyeden başka bir takıma gitme olasılığı varmış. Muhtemelen Eczacıbaşı olur.
3.) Bahar Toksoy Fenerbahçe ile görüşüyormuş. Ayrıca Cardi Loyd adlı bir oyuncu ile görüşüyormuş.
4.) Eczacıbaşı VitrA'nın yeni sezon için son olarak Rusya'nın Dinamo Kazan takımında forma giyen Amerikalı smaçör Jordan Larson ile tüm konularda anlaşmaya varmış
5.) Eczacıbaşı İtalyan antrenör Giovanni Caprara ile görüşüyormuş.
6.) Gözde Vakıfbanktan ayrılabilirmiş. (1 sezon önce bizi para için kullanmıştı ama kaliteli oyuncu)
7.) Neriman takımda kalmayacağını söylemiş. Önceliği Tükiyeymiş. Yurtdışınada gidebilirmiş.
8.) Montano ve Velickovic'te seneye ayrılması bekleniyor.

Mali Kongrede bütçe aynı kaldı. Yine önemli bir bütçemiz olacak. Ne yapacağız ? Seneye CEV cup'ta mücadele edeceğiz. Ondan mı böyle hareketsisiz anlamıyorum. Yukarıdaki haberleri görünce bir sonraki sezon için umutsuzluğa kapılıyor insan. Fener yerli oyuncuları almak için yüksek fiyatlar önereceği konuşuluyor. Başarılı olurlarsa bir 5 sene daha önlerine geçemeyiz.

Bu arada Neslihan'ın sözleşmesi bitiyor. Orkun Darnel anladın sen !!!

Kadın ve erkek voleybolda 2010-11 sezonundan şu zamana kadar her sene başı ve sene sonu; bu sene çıkış senemiz sabredin seneye başarılar gelecek, başarı yavaş yavaş üstüne konarak gelir, yok öyle bir anda şampiyon olunmaz altyapı vs. lazım, şöyle başarı gelir böyle başarı gelir diye diye söylendiler ama 2015 yılında bütçemiz aşağı iniyor. Hey Allah'ım.

Türkiye Kupasındaki Fener-Vakıfbank maçını izledim. Fener 2-0'dan kaybetti ama taş gibi takım olmuş. Birde bize bakın hele ? Sezon başı iyide bütçemiz vardı.

Barbolini geldiğinde hepimiz bir başlangıç olur mu dedik, hayal kırıklığı oldu. Neyseki yolları ayırma ihtimalimiz varmış. Yine bir italyon antrenörle görüşüyormuşuz.

Haberleri derledim;

1.) Fenerbahçe 1989 doğumlu ve 1.75 metre boyundaki İtalyan smaçör Lucia Bosetti ile tüm konularda anlaşmaya varmış
2.) Jovana Brakocevic'in seneye Vakıfbankla anlaşma olasılığı düşükmüş. Türkiyeden başka bir takıma gitme olasılığı varmış. Muhtemelen Eczacıbaşı olur.
3.) Bahar Toksoy Fenerbahçe ile görüşüyormuş. Ayrıca Cardi Loyd adlı bir oyuncu ile görüşüyormuş.
4.) Eczacıbaşı VitrA'nın yeni sezon için son olarak Rusya'nın Dinamo Kazan takımında forma giyen Amerikalı smaçör Jordan Larson ile tüm konularda anlaşmaya varmış
5.) Eczacıbaşı İtalyan antrenör Giovanni Caprara ile görüşüyormuş.
6.) Gözde Vakıfbanktan ayrılabilirmiş. (1 sezon önce bizi para için kullanmıştı ama kaliteli oyuncu)
7.) Neriman takımda kalmayacağını söylemiş. Önceliği Tükiyeymiş. Yurtdışınada gidebilirmiş.
8.) Montano ve Velickovic'te seneye ayrılması bekleniyor.

Mali Kongrede bütçe aynı kaldı. Yine önemli bir bütçemiz olacak. Ne yapacağız ? Seneye CEV cup'ta mücadele edeceğiz. Ondan mı böyle hareketsisiz anlamıyorum. Yukarıdaki haberleri görünce bir sonraki sezon için umutsuzluğa kapılıyor insan. Fener yerli oyuncuları almak için yüksek fiyatlar önereceği konuşuluyor. Başarılı olurlarsa bir 5 sene daha önlerine geçemeyiz.

Bu arada Neslihan'ın sözleşmesi bitiyor. Orkun Darnel anladın sen !!!

Neslihan Eczacı ile 2 yıl daha uzattı. Zaten Neslihan kafasında voleybolu bitirmiş para için oynuyor artık. Sürekli blok yiyor en kritik zamanda. Onun oynadığı takımlar şampiyon olamaz artık.
Bize gelince bizim takımdan uzun bir süre daha birşey çıkmaz. Az da bir bütçe ayrılmıyor (diğer takımlara göre düşük olsa da). Ama senin smaçörlerin Neriman ve Rabadzhieva olursa istediğin kadar para harca hiçbir şey olmaz. Neriman yıllardır manşet alamıyor. Bunun haricinde hücum da dümdüz bir oyuncu. Sürekli en önemli yerde blok yiyor. Plaseleri lise takımı düzeyinde. Aynı Neslihan gibi onun olduğu hiçbir takım da şampiyon olamaz. Voleybolda manşet alamazsan hiçbir şey yapamazsın. Bir de yabancı hakkımızı Lo Bianco ile harcıyoruz. Neyseki seneye yok. Fb'de Kim-Garay Vakıf'ta Gözde ve Costa manşet alıyor. Doğal olarak ilk 2 sırada bu takımlar var.
Seneye bütçe küçülmezse (bence küçülecek) 2 çok iyi manşeti olan smaçör almak lazım. Çapraza da Polen (Yeliz) ikilisinden biri veya ikisi de alınmalı. Ortaya da Blok yapabilen bir orta almak lazım. Ama komple smaçör çok az. olanlarında klüpleri belli. Jaque falan var ama o da 1 yıl ara verdi ve ilgileniyor muyuz onu dahi bilmiyorum. Yani kısacası bu branşta bizim için başarı çok zor. Ya çok para harcayıp şampiyon olacaksın ya da böyle ortada gezer durursun.

Smaçör için Sanja Malagurski ile ilgileniyoruz sanırım, Rabita, Aurea Cruz ile sözleşme uzatmayacak 2. smaçör olarak o düşünülebilir ya da hamilelikten dönen Jaque olabilir, Dominik'li Rivera var, gösterişsiz ama çok faydalı olabilir, hücum da belli bir seviyesi var, manşet, defans gayet yeterli. Çapraz için yerli olacaksa zaten alternatifler belli, Kadir'in de dediği gibi Yeliz ya da Polen var. Yine Dominikli De La Cruz var benim çok beğendiğim hem çapraz oynuyor hem de smaçör, manşeti bizim mavcut kadrodaki smaçörlerden daha iyi. Siz kadro kurmak isterseniz alternatif çok ama bizim vizyonumuz yok :) Vakıfbank'ın eski yöneticisi Orkun Darnel'in yerine düşünülüyormuş, umutlanmayalım diyoruz ama bakalım neler olacak.

Önce Koç'u halletmek gerekiyor İtalyansa ilgilenilen isim Parisi olduğunu düşünüyorum.Daha doğrusu aklıma başka biri gelmiyor.(Micelli'yi kaale dahi almadım)

Smaçör için Jaque bence büyük fırsat olarak önümüzde hamilelikten döndü ve Brezilya'da kural değişti diye biliyorum.Değişen kuralla Jaque-Sheilla-Thaisa'dan birisini yollamak zorundalarmış kulübü zaten ayrı olan Jaque'nin ayrılması muhtemeldir sanıyorum.Gerçi bizim için uçuk bir hamle olur ama yinede güzel olurdu.

Fener'e gidip gitmeyeceği belli değil henüz. Fenerbahçe çok istekli ama transferde onu söyleyelim.
Keşke son sezonunda daha iyi oynayarak veda etseydi bizlere Leo. Ama maalesef takıma ayak uyduran ilk isimlerden biri o oldu.

Seneye büyük ihtimal Neriman'sız ve Lo Bianco'suz bir takımımız olacak. (Leo kesinlikle takımda olmayacak).
Nasıl bir takım kurulacak, küçülmeye gidilecek mi belirsiz, TAHMİNİM büyük ihtimal gençlerin yanına vasat yabancılar alınarak ''küçülmeye'' gidebilir.
Şuan şubeyle ilgilenen yok. Önce Cibara'nın (futbol sebebiyle) sonrada Orkun Darnel'in Florya'ya tayini nedeniyle şube iyice sahipsiz kalmıştır.
Bu yüzden gelecek sezonun planlaması da yapılamıyor çünkü yapacak insanlar yok :)
Oyuncular sezon bitse de gitsek gözüyle bakıyor maçlara, nasıl daha iyi oluruz, nasıl daha iyi mücadele ederiz diye düşünen yok.
Kaybettiğimiz maçlardan sonra ''Üzülen bazı oyunculara'' neden üzülüyorsun, neden bu kadar çok takıyorsun diye soran oyuncularımız bile var :)

Sonumuz pek hayırlı gözükmese de ''hayırlısı'' neyse o olsun şube hakkında.