2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Okaro White ismi fazlasıyla iştah kabartıyor. Muhtemelen bizimkiler bir fiyat sorarlar gibi.

Ancak Hayes-Okaro-Ayres rotasyonu bence undersize kalır. Eğer Hayes ve Ayres kesinse Ayres'i 4.5 gibi düşünüp bir tane kalıplı uzun almamız mantıklı. Eskişehir de Ayres'i Kravtsov ile kullanıyordu

Buva'nın kontratı Eylül ortası bitiyor. Şimdiden bir anlaşma yapılırsa bence Buva doğru isim.

Bir taraftan da 6 yabancı ile oynayacaksak pota altı rotasyonundaki bir isim ligde dışarda kalacak. Oradaki 3. uzunu ağırlıklı olarak Eurocup'ta rotasyon için kullanacağımız düşünüldüğünde paranın ciddi kısmını 3 numara transferine ayırmak da mantıklı geliyor.

Zaten Klobuchar ismi çok tatmin edici değilken 3 numaranın herkesin içine sinen bir oyuncu olması şart. Tabi kalan 2 yabancı isim 500 bin değilde 750 bin ayırabilirsek Buva artı H.Thompson bile olabilir

Son düzenleme:
Kutay Bey, IBB disinda diger butun soylediklerinize 100 de 100 katiliyorum.

IBB ye gelecek olursak;

Oyun kurucu Tu Holloway Mehmet Yağmur
Şutör guard Mert Çevik Furkan Ayça
Kısa forvet Luka Babic Mert Gizir Kamer Bayraktar
Uzun forvet Damian Kulig İlker Tunalı Bekir Karlı
Pivot Shevon Thompson Ramazan Tekin

Koç Hakan Yavuz

Bir yabanci daha alacaklar muhtemelen, su an bizim konusulan kadromuzdan geride oldugunu dusunmuyorum + Damian Kulig bizde olsa cok sevinirdim.

Bu takım 2. ligde bile şampiyonluğa oynayamaz. Biz en az 7-8 kat daha kaliteli bir kadroya sahibiz. Tek güvenceleri koçları....

Bu takım 2. ligde bile şampiyonluğa oynayamaz. Biz en az 7-8 kat daha kaliteli bir kadroya sahibiz. Tek güvenceleri koçları....

Benim olumsuz yonde agzimin ayari yok senin de olumlu yonde. 7-8 kat daha iyi bir kadroya sahibiz oylemi. Peki ne diyelim.

Tai Webster - vs Tu Holluway - bana gore To Holluway daha onde.
Jeff ayress vs Daiman Kulig. - Daiman Kulig gorev adami - Jeff Ayres kendi kafasina gore takilan lay lay lom. Herhalde Nba sonrasi tukenmislik sendromu yasiyor. Hos Nba de hic begenmezdim kendisini.

Diger oyuncular icin 3 asagi 5 yukari birbirine yakin duruyorlar.

Neyse takimimiza basarilar dilerim. Transfer Yasagi sonrasi daha derin degerlendirmeler yapmak isterim.

Benim olumsuz yonde agzimin ayari yok senin de olumlu yonde. 7-8 kat daha iyi bir kadroya sahibiz oylemi. Peki ne diyelim.

Jeff ayress vs Daiman Kulig. - Daiman Kulig gorev adami - Jeff Ayres kendi kafasina gore takilan lay lay lom. Herhalde Nba sonrasi tukenmislik sendromu yasiyor. Hos Nba de hic begenmezdim kendisini.

Neyse takimimiza basarilar dilerim. Transfer Yasagi sonrasi daha derin degerlendirmeler yapmak isterim.

Tamam yönetimi sevmiyorsun, takımı beğnemiyorsun, saygı duyarım buna. Ben şahane, şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuruyoruz demiyorum, ancak İBB'nin şu kadrosu ile kurduğumuz kadro karşılaştırılamaz. Jeff Ayress ile Daiman Kulig zaten karşılaştırılması hata. Farklı mevki oyuncuları. Holluway şu ana kadar ne yaptı da, Webster'in önünde anlamadım. Yerli oyunculara gelince, Hakan Hoca'nın işi çok zor.
Hatta şunu diyeyim, biz sadece yerlilerle ve yabacı olarak da sadece Ayress ile çıkalım, İBB bu kadroyla çıksın. 10 mçaın 8'ini kazanırız. Bu iddiamın kaynağı bizim yerlilerin süper, çok iyi olmasından değil, İBB'nin çok kötü bir kadroya sahip olmasından...

Son düzenleme:
Jeff Ayres den beklenti düşük olmalı...

Sakarya BŞB Basketbol - Eskişehir Basket (14.01.2018) Basketbol Maç Detayı - Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi 2017/2018 @ Mackolik.com

Eskişehir Basket - Beşiktaş Sompo Japan (06.01.2018) Basketbol Maç Detayı - Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi 2017/2018 @ Mackolik.com

İstanbul BBSK - Eskişehir Basket (27.01.2018) Basketbol Maç Detayı - Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi 2017/2018 @ Mackolik.com

Eskişehir Basket - Pınar Karşıyaka (17.03.2018) Basketbol Maç Detayı - Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi 2017/2018 @ Mackolik.com

Fenerbahçe Doğuş - Eskişehir Basket (25.03.2018) Basketbol Maç Detayı - Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi 2017/2018 @ Mackolik.com

şu maçları inceleyin.. Es-Es özellikle kısalarda düşüşe geçtiği anda Jeff Ayres in berbat pota altı savunması ile rakip takımların pivotlarının şaha kalktığı maçlar.. Özellikle İbb maçında full pivot oynadı.. Buva elek etti Ayress i.. 30 dakika da 30 sayı attı buva.. Yorulmasa 40 dakika 40 sayı atardı. Ben bu maçları çok sıkı takip ettim idda oynardık arkadaşlarla.. Es-Es güvendik baya sonra deli etti bizi. Kısalar sakatlanınca Ayress batırdı. Çok kafasına göre takılıyor ve yavaş. Bir de ikili mücadele de kaçak dövüşüyor.. Takım umrunda değil...

Jeff Ayres'ten benim de pek ümidim yok. İyi olsa zaten Eskişehir'e kadar düşmezdi. Mental olarak çok savruk, kırılganlığa müsait birisi. Gerçi bu sezon Webster dışındaki diğer oyunculardan da pek ümidim olduğu söylenemez. Eee ne kadar ekmek o kadar köfte.

Jeff Ayres için eleştirilere aynen katılıyorum. Hele bir de onu yedekleyen ismin Ege olduğunu düşünce bir zamanlar daum'un volkan'ı kalede görünce dehşete kapılıyorum ifadesi aklıma geliyor. Keşke Ayres yerine başka biri olsaydı. Vidmar'ı çok isterdim veya onun tipinde bir isim. Ayres Eskişehir'de de başarılı değildi ki niye onun üstünde durduk o kadar.
Bizim bu kadrodan verim almamız için bütün parametrelerin hepsinin iyi, uyumlu olması her şeyin dört dörtlük gitmesi gerekiyor. Bazı takımlar vardır uzunlardan verim alamaz ama kısalar işi götürür. Bazıları pota altında çok etkilidir. Bizimse hiç öyle bir lüksümüz yok. Hepsi iyi olmak zorunda.

Aslında geçen seneye çok benzer bir süreç oluyor. Geçen sene de bu zamanlar Renfroe iyi bir tercih deniyordu bu kısıtlı guard piyasasında. Tıpkı Webster gibi. Rakeem Christmas için de Nigel Hayes gibi uyum sağlarsa çok başarılı olur yorumları vardı. Keza Dwight Hardy de Klobucar gibi ligi tanıyan bir kısa, iyi bildiğimiz adamı aldık deniyordu. Richard Hendrix Ayres gibi tecrübeli bir isimdi. Ayrıca Scotty Hopson ve DaJuan Summers gibi iyi oyuncu olduğunu düşündüğümüz isimler de vardı ek olarak.
Biz taraftarız o yüzden 10 milyon dolarlık takım da kurulsa heyecanlanıyoruz, iki milyonluk takım da kurulsa heyecanlanıyoruz. Bazı arkadaşlar bu takım geçen seneki takımdan takımdan daha iyi diyor. Hiç katılmıyorum. Geçen seneki takım "kağıt üstünde" bu seneki takımdan net daha iyiydi. Uyum sağlayamadılar, takım olamadılar potansiyel ortaya çıkamadı o ayrı. Umarım bu seneki takım başarır bunu.

Abi Tai Webster'ı hiç izlememişsin..

Aslında geçen seneye çok benzer bir süreç oluyor. Geçen sene de bu zamanlar Renfroe iyi bir tercih deniyordu bu kısıtlı guard piyasasında. Tıpkı Webster gibi. Rakeem Christmas için de Nigel Hayes gibi uyum sağlarsa çok başarılı olur yorumları vardı. Keza Dwight Hardy de Klobucar gibi ligi tanıyan bir kısa, iyi bildiğimiz adamı aldık deniyordu. Richard Hendrix Ayres gibi tecrübeli bir isimdi. Ayrıca Scotty Hopson ve DaJuan Summers gibi iyi oyuncu olduğunu düşündüğümüz isimler de vardı ek olarak.
Biz taraftarız o yüzden 10 milyon dolarlık takım da kurulsa heyecanlanıyoruz, iki milyonluk takım da kurulsa heyecanlanıyoruz. Bazı arkadaşlar bu takım geçen seneki takımdan takımdan daha iyi diyor. Hiç katılmıyorum. Geçen seneki takım "kağıt üstünde" bu seneki takımdan net daha iyiydi. Uyum sağlayamadılar, takım olamadılar potansiyel ortaya çıkamadı o ayrı. Umarım bu seneki takım başarır bunu.

Transfer hep benzer süreçtir. Mesela Alex Tyus da ligi bilen oyuncuydu, Diebler da sözde iyi savunmacıydı. Russ Smith iyi oyuncuydu diye uzar gider. Evet kağıt üstünde bunlarla başlıyorsunuz sezona ama maaş ödemediğinizden idman boykotları oluyor, oyuncu sahada kendini sakınmaya başlıyor %20-30'larıyla oynuyor. İsim isim gidersek Renfroe'nin geçen sene kötü oynadığını düşünmüyorum. O zaman da konuşuyorduk Renfroe'nin ana rolde değil yan rolde daha başarılı olacağını ama sürekli 1.isim olarak oynatıldı. Ona rağmen ben fena oynamadığını düşünüyorum fiyat performans bağlamında. Scotty Hopson'a gelince yetenekli bir oyuncu olsa da disiplin problemleri çok fazlaydı o yüzden gönderildi zaten. Hendrix 15 dakikalık oyuncuyken çoğu maçta 25-26 belki de 30 dakika sahada kaldı bu da verim düşürüyor haliyle ki o da geçen senenin olumlu taraflarından biri. Hardy zaten geçen sezonun bence en iyisiydi takım adına.

O takım kendi performansı + ihtiyaçları giderilseydi daha iyi yerlere gelecekti tek uzun oynadık koca sene, paralar ödenmedi. Deniz aşırı gelen her oyuncu için yetenek uyumdan önce geliyor zaten, Laboral bundan 3-4 sene önce 3-4 NBA oyuncusunu aynı anda getirdi başarılı olamadı, onlar yerine daha mütevazi oyuncular geldi ve başarılı oldular keza ligi düşünürsek Jason Thompson da uyum sağlayamadı. Yani bu tip oyuncular için uyum her şeyden önce geliyor ve çok normal bir konu bunun tartışılması.

Transfer hep benzer süreçtir. Mesela Alex Tyus da ligi bilen oyuncuydu, Diebler da sözde iyi savunmacıydı. Russ Smith iyi oyuncuydu diye uzar gider. Evet kağıt üstünde bunlarla başlıyorsunuz sezona ama maaş ödemediğinizden idman boykotları oluyor, oyuncu sahada kendini sakınmaya başlıyor %20-30'larıyla oynuyor. İsim isim gidersek Renfroe'nin geçen sene kötü oynadığını düşünmüyorum. O zaman da konuşuyorduk Renfroe'nin ana rolde değil yan rolde daha başarılı olacağını ama sürekli 1.isim olarak oynatıldı. Ona rağmen ben fena oynamadığını düşünüyorum fiyat performans bağlamında. Scotty Hopson'a gelince yetenekli bir oyuncu olsa da disiplin problemleri çok fazlaydı o yüzden gönderildi zaten. Hendrix 15 dakikalık oyuncuyken çoğu maçta 25-26 belki de 30 dakika sahada kaldı bu da verim düşürüyor haliyle ki o da geçen senenin olumlu taraflarından biri. Hardy zaten geçen sezonun bence en iyisiydi takım adına.

O takım kendi performansı + ihtiyaçları giderilseydi daha iyi yerlere gelecekti tek uzun oynadık koca sene, paralar ödenmedi. Deniz aşırı gelen her oyuncu için yetenek uyumdan önce geliyor zaten, Laboral bundan 3-4 sene önce 3-4 NBA oyuncusunu aynı anda getirdi başarılı olamadı, onlar yerine daha mütevazi oyuncular geldi ve başarılı oldular keza ligi düşünürsek Jason Thompson da uyum sağlayamadı. Yani bu tip oyuncular için uyum her şeyden önce geliyor ve çok normal bir konu bunun tartışılması.

Evet ben de onu söylemek istiyorum zaten. Benzer süreçten geçiyoruz. Biz taraftar olduğumuz için en ufak kıpırdanmada heyecanlanıyoruz. Aslında biraz öz eleştiri de yaptım orada. Geçen gün ben de isimler arka arkaya çıkınca bu sene iyi takım olduk falan dedim. Sonra bir daha düşününce aslında geçen seneden daha iyi olmadığını fark ettim. Geçen senekine benzer hayal kırıklığına uğramayalım istiyorum. Süreci biraz daha sakin karşılamalıyız.

Bu arada Russ Smith ismini görünce dayanamadım. Nasıl bir oyuncuydu öyle, resmen takım oyununa tepki için doğmuştu. O kadar yıldır izlerim bu oyunu beni bu kadar delirten başka kimse olmamıştır.

Kağıt üzerinde Webster-Klobucar-Hayes-4.5-Ayres/Ertuğrul Erdoğan rotasyonunun geçen seneye göre daha az yetenekli olduğu düşünülebilir ama basketbol açlığı bence o yeteneği kapatacak. En azından Kunter döneminden daha başarılı bir takım ortaya çıkacak. Hocaya ve takıma yönelik pozitifim kesinlikle ama kadro tamamlandıktan sonra ortaya bir taban hedef konacak. Bu taban hedefe gidilebiliyor mu, gidilebiliyorsa o yolu nasıl gittiğimiz de sezon ortasında konuşulacak şeyler tabi ki. Geçen sene hayal kırıklığı yaşadık mı bence bu biraz tartışılır. Çoğu kişinin hazırlık maçlarından sonra takımla ilişkisi pek kalmadı zaten. Oktay Hoca'dan sonra 2-3 maçta kıpırdanmalar olsa da ipler tamamen koptu bir yerden sonra.

O takımların kadrolarını yazsana bir. Bu gruptan rahat çıkar bu kadro.

Forumda okudugum en saçma iddialardan biri olmuş bu.Kurmuş oldugumuz kadroyu kesinlikle ama kesinlikle begenmiyorum.Takımda beni heyecanlandıran tek oyuncu Webster.Onun da abartıldıgı kadar iyi bir oyuncu oldugunu düşünmüyorum.Takımda 2-3 numara yok.Webster zaten tam anlamıyla oyun kurucu degil.Ayres mental sorunları olan bir isim ve oda 5 numara degil.Taraftarda ki heyecanı anlayabiliyorum ama net olarak kötü bir kadro kuruluyor.Eurocup grubumuza gelirsek o gruptaki her takım bizden kat kat iyi kadroya sahip.Monaco ve Kızılyıldız zaten gelenekleri olan takımlar,Andorra ve Ulm'un da gerçekten iyi kadroları var.Geçebilecegimiz tek takım Brescia olabilir.Ayrıca umarım yanılan ben olurum da iyi bir takıma sahip oluruz.

Forumda okudugum en saçma iddialardan biri olmuş bu.Kurmuş oldugumuz kadroyu kesinlikle ama kesinlikle begenmiyorum.Takımda beni heyecanlandıran tek oyuncu Webster.Onun da abartıldıgı kadar iyi bir oyuncu oldugunu düşünmüyorum.Takımda 2-3 numara yok.Webster zaten tam anlamıyla oyun kurucu degil.Ayres mental sorunları olan bir isim ve oda 5 numara degil.Taraftarda ki heyecanı anlayabiliyorum ama net olarak kötü bir kadro kuruluyor.Eurocup grubumuza gelirsek o gruptaki her takım bizden kat kat iyi kadroya sahip.Monaco ve Kızılyıldız zaten gelenekleri olan takımlar,Andorra ve Ulm'un da gerçekten iyi kadroları var.Geçebilecegimiz tek takım Brescia olabilir.Ayrıca umarım yanılan ben olurum da iyi bir takıma sahip oluruz.

İsmi zikredilen oyuncular gelirse çıkar bu takım. Birkaç ay sonra tekrar tartışırız saçma mı değil mi diye.

Son düzenleme:
Ayres son anda 400 bin dolara kadar çıkınca (Çin'e gitmiş) alınmış Auguste, 3 numara için de geçen sene Nba'de oynayan biriyle anlaşmak üzereymişiz, çok tanıdığım bir oyuncu değil.

Auguste çok tuttuğum bir oyuncu değil ama Ayres'ten iyi olduğunu düşünüyorum. Tabi normal bir takımda Auguste'yi de istemezdim ama şartlar normal değil.

Zach'i kesinlikle Ayres'e tercih ederim. Çok iyi transfer. Euroleague seviyesinde tutunamadı ancak Uşak dönemi transferin gözde ismiydi. Eurocup seviyesinde önemli katkı sağlar

Son düzenleme: