2019-2020 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Bizim sorunumuz bulduğumuz oyuncuları tutamamak. Yoksa bu sene gayet iyi bir iskelet kurduk. Harrison-hayes ve zach gayet katkı verdi. Yüzde yüz başarı tutturamaz kimse transferde. Kloubucar fiyaskoydu, webster eh işte beklentileri karşılamadı ama bunda kloubucar fiyaskosunun da payı var. Yanında uyumlu bir adam olsa daha iyi olurdu. Ama biz iskelet yapabileceğimiz bu üç oyuncuyu tutamadığımız için şimdi yeniden elmas arar gibi oyuncu arayacağız. Yani istediğin kadar ordan burdan oyuncu bul, tutamıyorsun ki elinde. Uzun vadeli planlar yapamıyorsun ki. Her sene yap boz.

Para bu adamlar için önemli değil Erdal. Bu adamlar orda oynamak istiyor. Burda kemiksiz 3 kazanacak Udoh gitti veteran minimuma imza attı. Yani sen 1 milyon da fazla versen o adam buraya gelmez.

Bizim sorunumuz bulduğumuz oyuncuları tutamamak. Yoksa bu sene gayet iyi bir iskelet kurduk. Harrison-hayes ve zach gayet katkı verdi. Yüzde yüz başarı tutturamaz kimse transferde. Kloubucar fiyaskoydu, webster eh işte beklentileri karşılamadı ama bunda kloubucar fiyaskosunun da payı var. Yanında uyumlu bir adam olsa daha iyi olurdu. Ama biz iskelet yapabileceğimiz bu üç oyuncuyu tutamadığımız için şimdi yeniden elmas arar gibi oyuncu arayacağız. Yani istediğin kadar ordan burdan oyuncu bul, tutamıyorsun ki elinde. Uzun vadeli planlar yapamıyorsun ki. Her sene yap boz.

Bu çok doğru. Misal Özyer örneği üstünden gidelim. O kadro hepimizin aklında şüphesiz. Ama bir sonraki sene sil baştan kadro kurup nerdeyse hiçbir yabancıdan verim alamadık. sarıca karşıyaka’nın o kadrosundan sonra 5 tane doğru düzgün transfer yapamamıştır. Keza Fenerbahçe bile Udoh ve Nunnally dışında hiçbir Amerikalı’dan verim alamadı.

Para bu adamlar için önemli değil Erdal. Bu adamlar orda oynamak istiyor. Burda kemiksiz 3 kazanacak Udoh gitti veteran minimuma imza attı. Yani sen 1 milyon da fazla versen o adam buraya gelmez.
Avrupaya gelince de bırak 1 milyon doları 1 dolar fazla veren takıma giderler :) bu amerikalılar var ya.

Bu nba gerçekten avrupa basketbolu için kabus. Bu yüzden avrupa basketbolunda ekonomi de oluşmuyor. Bütün yıldızlar orda, senin de gelirin olmuyor. Başarı istiyorsan illa zarar etmek zorundasın.

7 yabancı tercihini anlamış değilim. Eurocup'tan elendiğimiz anda ikisini kullanamayacağız bile. Kaldı ki bütçemize bakılırsa 2. turda elenmemiz olası, en fazla bir tur daha geçeriz gibi görünüyor.

Bunun yerine parayı kaliteli 5 yabancıya dağitip yerli rotasyonuna süre verebileceğimiz bir uzun eklemek daha mantikli bir planlama olurdu.

Arapovic'in çok düşük rakama kaldığı düşünüldüğunde 6. yabancı olabilirdi ama 7 gereksiz yere bütçeyi dağıtmak gibi geliyor.

A.Perez ligimizde iyi iş çıkardı. Transferi bende olumsuz etki bırakmaz. Ama T.Douglas ya da K.Perry isimleri benim için daha heyecan verici olurdu.

Douglas ve Harrison gibi topa yön veren 2 kısa Eurocup da bile fark yaratırdı. 2 numaraya da ceza şutlarına iyi yüzdeyle sokan, O.Eldridge gibi bir tutkalla kısa rotasyonunu tamamlardım

Son düzenleme:
Zaten yarın imzalansın diye yazmadım.2 Hafta sonra ya da 1 ay sonra imzalamadıkları zaman ilgilenebilmemiz için yazdım.NBA yaz liginde oynayanları bitene kadar beklememiz gerekiyor.

Alex Caruso fanteziydi, kabul ediyorum :) .Ama daha bir takımla dedikodusu bile çıkmaması ilginç.

Alex Perez 1 ay bekler mi peki seni? Kapısından onca teklif varken hem de. Yani bu mantıklı bizim hemen hemen ağustos ortasına kadar transfer yapmamamız gerekiyor.

Aaron Harrison Hornets zamanlarından beri bilinen oyuncuydu yahu, hatta kolejde büyük oyuncu olacak filan deniyordu sanırım, Nigel Hayes konusunda haklısın. Transferlerin kolay olmadığının farkındayım ama böyle 5 oyuncu alıp 3 tanesinin tutturursan senin adına kardır. Bu bütçelerdeki takımın amacı az paradan çok kazancı çıkarmak olmalı. Russ Smith sanırım feci kazık girmişti bize ama o da dahil olmak üzere Rakeem-Nolan Smith gibi oyuncuların tutmamasına yıkılmıyorum ben. Sonuçta hayatında ilk defa Amerika dışına çıkardığın bir oyuncuda her zaman patlama riski oluyor. Ama adamı doğru kontratla getirip mahkemelik iş almadığın sürece tutmasa bile kaybın az oluyor. Alex Perez'i Türkiye'de izledik, bana göre Galatasaray gibi tek atımlık kurşunu olan takımları taşıyacak kalibrede adam değil. Yanına 2-3 tane top yönlendirici ekleyebilirsen ne ala ama büyük ihtimal geçen seneki Tai Webster gibi taşıyıcı bir oyuncu olması bekleniyor kendisinden. Ben onu Banvit'te 2-3 tane topu yere vurabilen oyuncuyla bile yapamazken Galatasaray şartlarında hiç beceremeyeceğini düşünüyorum.

Bu takımın ne kadar bütçesi olacak bilmiyorum ama en azından bütçesinin yarısını lider bir guard ve topu yere hiç vuramasa da en azından çemberi çok iyi savunacak bir pivota ihtiyacı var. Bu tarz 2 1-5 bulduktan sonra etrafına oyuncu dizmek çok zor değil. Buraya gidip senede 2 milyon dolar olan Colom gibi bir ekleme yapamayacağımız ortada ama gidip gözümüzün önünde Perez'i lider yapmaktansa yukarıda bahsettiğim gibi piyasada daha detaylı bir araştırma yapılması kanaatindeyim. Bu sene Webster-Klobucar facialarıyla da gördüğümüz gibi takımın guard'ı olmayınca geri kalan 10 oyuncu kendini parçalasa da ancak bir seviyeye kadar yükselebiliyorsun. Şu bütçelerde-vizyonda bir Arroyo çıkarmak çok zor olsa da ihtiyacımız olan oyuncunun o yetkinlikte olduğu da su götürmez bir gerçek. Perez tarzı dağınık oyuncuların da bu direkt katkıyı verebilecek kapasitede olmadıkları görüşündeyim. Aynı şey 2 yıldır istikrarlı şekilde yazılan Jordan Thedeore için de geçerli.

öncelikle Perez dağınık bir oyun kurucu değil. scouting hadisesi, avrupanın en ücra köşesindeki oyuncuyu bulmak değildir. alt ligde oynayan keifer sykes bu yıl italya'ya transfer yaptı ve şu anda 500k'dan aşağıya hiçbir yere gitmiyor. bu oyuncuyu almış olsaydık homurdanmalar çok olurdu mesela. galatasaray her ne olursa olsun, büyükçekmece - banvit gibi bir takım değil. transfer yaparken bunları düşünmek lazım. ayrıca bandırma son zamanlarda ne kolejden ne g-league'den hiçbir oyuncuyu getirmedi. onlar da perez'i israil ligi'nden aldılar. biz israil ligi'nden alsak ses çıkardı, belki de perez şu gelişimi gösteremezdi.

Guard transferi en zor transfer yazmışlar russ smith nolan bjknin getirdiği iyi guardlar bile avrupada tutmayabiliyor. Alex Perez bu anlamda güvenilir orta düzeyde stabil bir guard.

Asıl sıkıntı webster kalırsa ana yükün perez üstüne kalacak olmasında. 2 pg alınmalı diyordum. Piyasa daralmadan garanti bilidigimiz bir oyuncu alınması, bize diğer guard pozisyonu için zaman ve riske girme şansı tanıdı. Perez 'ın yanında geçen sene sorumluluk alan Şehmuz başta birkaç oyuncu vardı bizde combo guard gibi oynayan Can ve hocanın süre vermediği Emir var.

Bu nedenle webster kalmaması sanki daha doğru.

Son düzenleme:
Alex Perez'i Türkiye'de izledik, bana göre Galatasaray gibi tek atımlık kurşunu olan takımları taşıyacak kalibrede adam değil. Yanına 2-3 tane top yönlendirici ekleyebilirsen ne ala ama büyük ihtimal geçen seneki Tai Webster gibi taşıyıcı bir oyuncu olması bekleniyor kendisinden. Ben onu Banvit'te 2-3 tane topu yere vurabilen oyuncuyla bile yapamazken Galatasaray şartlarında hiç beceremeyeceğini düşünüyorum.

Bu takımın ne kadar bütçesi olacak bilmiyorum ama en azından bütçesinin yarısını lider bir guard ve topu yere hiç vuramasa da en azından çemberi çok iyi savunacak bir pivota ihtiyacı var. Bu tarz 2 1-5 bulduktan sonra etrafına oyuncu dizmek çok zor değil. Buraya gidip senede 2 milyon dolar olan Colom gibi bir ekleme yapamayacağımız ortada ama gidip gözümüzün önünde Perez'i lider yapmaktansa yukarıda bahsettiğim gibi piyasada daha detaylı bir araştırma yapılması kanaatindeyim. Bu sene Webster-Klobucar facialarıyla da gördüğümüz gibi takımın guard'ı olmayınca geri kalan 10 oyuncu kendini parçalasa da ancak bir seviyeye kadar yükselebiliyorsun. Şu bütçelerde-vizyonda bir Arroyo çıkarmak çok zor olsa da ihtiyacımız olan oyuncunun o yetkinlikte olduğu da su götürmez bir gerçek. Perez tarzı dağınık oyuncuların da bu direkt katkıyı verebilecek kapasitede olmadıkları görüşündeyim. Aynı şey 2 yıldır istikrarlı şekilde yazılan Jordan Thedeore için de geçerli.

Perez 'ı lider oyuncu yapma zorunluluğumuz yok. Perez'i yardımcı guard gibi oynatıp webster yerine takımı yönlendirebilecek tipte bir guard alınmalı diyor çoğunluk. 2.guard webster mı olsun perez mi ben perez diyorum.

Perez Banvit’e Riga’dan geldi İsrail değil Letonya ligi yani

Toplam 7 yabancı olacaksa ve toplam yabancı bütçesi 2 milyon civari ise 2. guard olarak düşülebilecek oyuncuya 400 k biraz fazla değil mi oyun zekası yüksek takımı yönlendirecek lider guard piyasası daha dar o özellikte kaliteli oyuncular daha da pahalı yani konuşulan bütçe ve oyuncunun alacağı konuşulan yıllık ücrete bakınca gelirse 2. guard olarak gelmez bence bunu gelirse hatalı transfer olur anlamında söylemıyorum

Alex Perez - Can - Emir
Austin Hollins - Yiğit
Aaron Harrison - Göksenin - Caner
Amath Mbaye - Arapovic - Ayberk
Matt Costello - Ege

Duruma göre bir yabancı daha eklenebilir.

Alex Perez - Can - Emir
Austin Hollins - Yiğit
Aaron Harrison - Göksenin - Caner
Amath Mbaye - Arapovic - Ayberk
Matt Costello - Ege

Duruma göre bir yabancı daha eklenebilir.

Mbaye, Karşıyaka diyorlardı en son Furkan.
Ayrıca Hollins'i bize yedirmezler.
Ama olurda gelirse taraftarın sevgilisi olur.
Harrison 2, Hollins 3 oynar.
Costello taraftar ile inanılmaz bir bağ kurar buraya yolu düşerse...

Son düzenleme: