2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Çok uzak bir ihtimal değil o zaman bizim için de. Karşıyaka ayarında bir takım kurabiliriz ve bu takım mevcut şartlarda beklentiyi karşılar diye düşünüyorum.

Yani aslında biraz uzak bir ihtimal. Bildiğim kadarıyla bütçemiz 2 milyondu bu yıl bizim. Bahsettiğimiz 3.5-4 milyonlu rakamlar neredeyse iki katı yapıyor bütçemizin. Rakamlarla ilgili yanlışım varsa lütfen konuya hakim arkadaşlar düzeltsin bu arada.

İnşallah sezon sonunda seçim yapılabilir. Gelecek sezon da bu yönetim ve bu bütçeyle devam edersek, çok çok daha büyük bir skandalla karşılaşabiliriz. Her sene de şubat ayından sonra Pierre Jackson ve Jordan Crawford bulamazsın.

Pierre’in sakatlığı olduğu konuşuluyordu ama Crawford’ın neden şikecilere karşı oynamadığı konusunda sağlıklı bir veriye ulaşamadım. Sağolsunlar bizi ligde tuttular. Umarım önümüzdeki yıl da devam ederiz bu ikiliyle.

Motum Jefferson Marei Yiğit vs kim isterse gidebilir öne çıkan, üzerine takım kurulacak yada defosuz bir görev adamı diyebileceğimiz oyuncumuz yok maalesef.
Yerli konusunda ise ancak telekom bahçeşehir vb yüksek bütçeli takım sayısı artarsa sıkıntı yaşarız onda da yapabilecek bir şey yok.
Bir an önce kulüp ve şube yönetimlerinin belirlenmesi yapılacak en hayırlı iş olur.

Karşıyaka'dan şu anda tek isteyeceğim oyuncu Metecan. Aynı yaşta olduğu ve aynı pozisyonu oynadığı Ayberk'in fersah fersah önünde. Berk Demir'in önünde mi tam emin değilim ama ikisinin birinin takımda olması kadroya esneklik kazandırır. Tabi bunun için Ayberk'in aldığı paranın 2 katından fazlasını önlerine koymak lazım. O da yeni yönetimin işi.

Mbaye müthiş oynuyor. karşıyaka'ya gelmeden 1 ay önce fransa ile dünya kupasında da dikkatimi çekmişti. Euroleague'den teklif alır gibi. Keşke alabilsek.

Takımımızda Türk oyuncu rotasyonu çok zayıf. Kadro kalitesini yükseltecek ve bütçeyi sarsmayacağını düşündüğüm isimleri derledim :

Tolga Geçim - Anadolu Efes
Onuralp Bitim - Pınar Karşıyaka
Mahir Ağva - Pınar Karşıyaka
Berk Uğurlu - Tofaş
Berkan Durmaz - Tofaş
Can Korkmaz - Türk Telekom
Samet Geyik - Türk Telekom
Berk Demir - Darüşşafaka Tekfen
Doğuş Özdemiroğlu - Darüşşafaka Tekfen
Ömer Utku Al - Büyükçekmece Basketbol
Erkan Yılmaz - Bahçeşehir Koleji
Okben Uubay - Aliağa Petkim
Metin Türen - Bursaspor
Egemen Güven - Afyon Belediyesi

Seçim süreci atlatılıp, gelecek sezonun planlaması umarım güzel bir şekilde yapılır. Bu isimler Türk oyuncu rotasyonunda elimizi oldukça güçlendirir. Bu listeden en az 3-4 oyuncunun kadromuza katılması gerektiğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bütçede büyük bir atılım olmayacaksa 7-8 yabancı yerine en azından yerli bir çekirdek oturtmalıyız. Listeden bildiklerim kadarıyla; Tolga & Onuralp bitti. Mahir'de +1 opsiyon var, Berk'in 1 yıl daha sözleşmesi var. Berkan'ın da muhtemelen devam ediyordur sözleşmesi. Can ve Samet 1+1 olması lazım Erkan, Berk & Doğuş 1+1'di opsiyonları kaldı. Okben'in sözleşmesi bitti. Metin ve Egemen'in de bitmiştir muhtemelen. +1'ler'den çıkış için ufak tefek bonservisler gerekebilir ama piyasada hiç olmadığı kadar oyuncu var aslında.

Bunlara ek olarak Mert Akay'ı ekleyebilirim. Tabi sakatlıktan dönecek ama çok potansiyelli oyuncu bence. Muhsin'i de isterdim ama onun da 1 yıl daha var maalesef.

Takımımızda Türk oyuncu rotasyonu çok zayıf. Kadro kalitesini yükseltecek ve bütçeyi sarsmayacağını düşündüğüm isimleri derledim :

Tolga Geçim - Anadolu Efes
Onuralp Bitim - Pınar Karşıyaka
Mahir Ağva - Pınar Karşıyaka
Berk Uğurlu - Tofaş
Berkan Durmaz - Tofaş
Can Korkmaz - Türk Telekom
Samet Geyik - Türk Telekom
Berk Demir - Darüşşafaka Tekfen
Doğuş Özdemiroğlu - Darüşşafaka Tekfen
Ömer Utku Al - Büyükçekmece Basketbol
Erkan Yılmaz - Bahçeşehir Koleji
Okben Uubay - Aliağa Petkim
Metin Türen - Bursaspor
Egemen Güven - Afyon Belediyesi

Seçim süreci atlatılıp, gelecek sezonun planlaması umarım güzel bir şekilde yapılır. Bu isimler Türk oyuncu rotasyonunda elimizi oldukça güçlendirir. Bu listeden en az 3-4 oyuncunun kadromuza katılması gerektiğini düşünüyorum.
Şu listeden bir tane bile oyuncu alabileceğimizi sanmıyorum.

Üstteki listeden sözleşmesi bitenler arasında Tolga Geçim dışında net fark yaratacak birisi yok. Samet Geyik, Can Korkmaz, Doğuş Özdemiroğlu gibi bariz fark yaratacak oyuncuların opsiyonları kullanılır herhalde. Kartal Özmızrak'ın da sözleşmesinin bittiğini tahmin ediyorum ama kariyerine Avrupa'da devam etmek isteyebilir.

Biz önce Göksenin ve Ayberk gibi işe yaramaz yerli oyunculardan kurtulalım da gerisini yeni yönetim düşünsün. Mutlaka bütçemizin 4 Milyon Dolar'ı geçmesi gerekiyor. 2017'den beri 3 Milyon Dolar'ın üstüne takım kuramadık.