2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Floyd’daki sakatlık sonrası değişim inanılmaz. Gerçekten kafası kesik tavuk gibi sahada ve basketbolu bırakmış bir ruh hali var. En iyi yaptığı işler olan kısa savunması, dinamizm, takip smacı vb. konularında da aşırı geri gitmiş. Bu yıl sanki ne yapılırsa yapılsın hiçbir şey fayda etmeyecek.

Bu maçla birlikte sezona havlu attık gibi görünüyor. Hocaya yüklenmek insafsızlık olur bu kadar dengesiz bir takımla daha iyisini yapmak zor.

Kadroyu ben kurmadığıma göre hocaya yüklenmek pek mantıksız değil

Ben hocaya istediği takımı kuracağı bir alan yaratıldığını pek zannetmiyorum. Bütçeyi artırmamak için hocanın da elini kolunu bağladılar. Takımın bu rezil durumunda en büyük pay sahibi Erden Timur ile birlikte takımı umursamayan başkan ve yönetim kuruludur. Geçen sezon sonu havaya girmiş ve taraftar ile bütünleşmiş şu takıma 1 milyon dolar daha fazla bütçe verselerdi şu an neleri konuşuyor olurduk kim bilir.

Ben hocaya istediği takımı kuracağı bir alan yaratıldığını pek zannetmiyorum. Bütçeyi artırmamak için hocanın da elini kolunu bağladılar. Takımın bu rezil durumunda en büyük pay sahibi Erden Timur ile birlikte takımı umursamayan başkan ve yönetim kuruludur. Geçen sezon sonu havaya girmiş ve taraftar ile bütünleşmiş şu takıma 1 milyon dolar daha fazla bütçe verselerdi şu an neleri konuşuyor olurduk kim bilir.

forumu takip etmiyosun belli yada kulaktan dolma bilgilerle yorum yapiyorsun.

Bütün oyuncular hocanin onayindan gecti. Hatta kendisin izleyip israrla istedigi oyuncular vardi Mahir, Yunus Sonsirma, Mustafa Muhaymin gibi ve digerleride.

Hadi diyelim 1 milyon dolar fazla bütceyle kuruldu bu kadro yine bu durumda olurduk.
Cünkü olay bütcede degil Hocanin tercihlerindeydi.

Hocanin yanlis tercihler yaptigini söylemek bukadar zor degil.

Pistiolis ilk defa bi takimda Head Coach olarak kendi takimini kurdu ve malesef hatalar yapti.

Takımı Pistiolis kurdu kısmına eleştirim var. Lütfen Youtube’a Sports Digitale-Turgay Zeytingöz yazın ve 5 ay çnce çekilmiş ilgili videoyu izleyin. Takımın kuruluşunda bir ekip çalışması yapıldığını, istenip de alınamayan tek yerlinin Buğrahan olduğunu, ( videoda Berk Uğurlu, Kenan Sipahi, Can Uğur Öğüt, Erkan, Ahmet Düverioğlu, Egehan, Muhsin gibi oyuncular soruluyor demek ki bunlarla ilgilenmemişiz bile) Yunus Emre’nin büyük takımlar için çok iyi bir oyuncu olduğunu ve hem Pistiolis hem kendileri tarafından özellikle ısrarla istendiğini, Sinan Sağlam’ın sahanın her iki tarafını da oynayabildiğini ve her gittiği takımda ısrarla görmek istediğini, Muhaymin’den geçen seneki Sadık patlamasını beklediğini, Sedat Ali Karagülle’yi Bandırma’dan tanıdığını ve ona bu şansı verme sebeplerinin kendi pozisyonundaki en atlet Türk oyuncu olmasının yattığını, Raymar Morgan’ı geçen sene mart ayından beri takip ettiklerini ( Pistiolis mart sonu gelmişti ), Mahir’in kontrat durumundan haberi olmadıklarını ve fiyat denge durumunu da düşünerek böyle bir karar aldıklarını söyledi. Allah aşkına şimdi bu takımı Pistiolis kurdu demek ne kadar doğru ? Lütfen şu videoyu herkes izlesin bir kez daha. Pistiolis okey demeden bir oyuncuyu zorla dayattılar asla demem, hepsine onay vermiştir. Belki atıyorum Angola’yı, Ennis’i, Mcgee’yi isteyen de odur ve hatada pay sahiplerinden birisidir ama tüm ihaleyi bir adama yıkamazsınız. Adam çıkmış bütçeden bağımsız Yunus Emre ilk sıramızdaki yerliydi diye anlatıyor, Sinan Sağlam’ı zaten her takımımda ısrarla isterim diyor. Sedat Ali Türkiye’nin en atlet kısası, Bandırma’dan bilirim diyor. Nasıl Sadık’ı bulup yatırım yaparken helal olsun dediysek; saçma sapan oyuncuları Michael Jordan gibi anlatmasına da tepki vereceğiz. Daha da önemlisi; hata da yapmış olabilir, peki bir yönetici işler kötü giderken saklanır mı yahu ?
Pistiolis’in takım kurmadaki hatalarına ek; yüzü de hiç gülmüyor. Bu sene çok formsuz ama daha da önemlisi motivasyonu yok. Nerde o geçen sene kendini yırtan adam ? Bu sorunun kaynağı ne ? Bunu taraftar olarak ben mi çözeceğim ? Erden Timur’a hatayı tek başına yükleyemem, çünkü her kişinin bir kapasitesi vardır ancak yönetim basketbol şubesini sahipsiz bırakmıştır, bu kesin. Oraya herşeyden önce yönetimle takım arası köprü olacak biri atanmalıdır. Turgay Bey’den, hocadan nazikçe ifade istenip gerekli adımlar atılmalı, herkese işine odaklanacağı bir ortam sağlanmalıdır. Belki takımda para sorunu var, var yani bir sorun, tek sıkıntının kötü seçimler olmadığı bariz.

Ortada bir ekip çalışması var zaten. Problem çalıştıkları ekip. Yani çalıştıkları menajerlik şirketi 15 yabancıyla İTÜ'yü küme düşürmüş ekip neticede. Ki şunu idrak etmek gerekiyor. Katıldığımız turnuvada bizden başka Ocak ayında 5 ekstra yabancı alacak başka bir takım yok. Fenerbahçe'ye Efes'e göre bütçemiz düşük olabilir. Bu ayrıca tartışılması gereken bir şey.

Itoudis nasıl Banvit'te bir şeyleri kanıtlayıp CSKA'ya gittiyse, Pistiolis de buraya gelip bir şeyleri kanıtlamak durumunda. Yani bunu bir lütuf olarak görüp, kendisine muhtaçmışız gibi davranmanın çok da gereği yok. Evet, hala her şeye çizgi çekip, bir başlangıç yapma fikri de olsa, bunlar değerlendirilmesi gereken şeyler.

Sezon başında Darius thompson ve bonzie colson gibi El topçusuna teklif götürmeye cüret edecek bir bütçe en azından. Bütçe bence de yeterli değil ama bu kadar kötü ve tuhaf bir kadro kurmayı gerektirecek bir bütçe de değil.

Ortada bir ekip çalışması var zaten. Problem çalıştıkları ekip. Yani çalıştıkları menajerlik şirketi 15 yabancıyla İTÜ'yü küme düşürmüş ekip neticede. Ki şunu idrak etmek gerekiyor. Katıldığımız turnuvada bizden başka Ocak ayında 5 ekstra yabancı alacak başka bir takım yok. Fenerbahçe'ye Efes'e göre bütçemiz düşük olabilir. Bu ayrıca tartışılması gereken bir şey.

Itoudis nasıl Banvit'te bir şeyleri kanıtlayıp CSKA'ya gittiyse, Pistiolis de buraya gelip bir şeyleri kanıtlamak durumunda. Yani bunu bir lütuf olarak görüp, kendisine muhtaçmışız gibi davranmanın çok da gereği yok. Evet, hala her şeye çizgi çekip, bir başlangıç yapma fikri de olsa, bunlar değerlendirilmesi gereken şeyler.

En büyük sorun bence bu zaten. Disaridan bi ekiple calisilmamasi gerek.

Galatasaray Basketbol Subenin kendine ait oyuncu izleme/raporlama ekibi olmali. Bunu yapicak Galatasarayli insanlarda mevcut.
Hoca gider baska hoca gelir felan filan, bütcede artar ama artik su organizasyon isi halledilmeli.

Futbolda scouting bukadar ön plandayken basketbolda neden bukadar geri planda anlam veremiyorum

2-3 milyon dolar civarı bütçesi olan takımların sezon öncesi yapılan transferlerde hata lüksü yoktur. Çok çok çok düşük olmalıdır, minimumdur. en fazla 1'dir daha ne kadar açıklayıcı olabilirim bilmiyorum. sezon öncesi alınan oyunculardan sadece 1 tanesinde hata payın olur onu da Kasım sonu Aralık başı çözer yoluna devam edersin. Biz yaz sezonundan kaç oyuncu gönderdik, sezon ortası kaç transfer yaptık sayabilen oldu mu? Galatasaray basketbol şubesi, 20-21 sezonundan daha beterini yasamaz diyordum ama yaşadı valla. Bize bunu reva görenlere, verdiğim bilet parasının tek bir kuruşu bile haram zıkkım olsun.

yine 2-3 milyon dolar bütçesi olan takımlar koç takımı olmalıdır bence. oyuncuların bireysel yeteneğine bel bağlamamalıdır. Erdem Can'ın Telekom'una o kadar özeniyorum ki. Yani bilenler yanitlasin lütfen bütçelerini çok merak ediyorum. bizim sezon ortası yapılan hamlelerle bütçemiz 3 doları geçti galiba, onların bütçesi de bu civardır diye tahmin ediyorum daha fazlaysa aydınlatın.
Telekom, tam bir koç takımı. Ortada bir sistem ve disiplin var. Sistemin dışına neredeyse hiç çıkmadan tıkır tıkır oynayıp kazanıyorlar her maçı. Bazı takımlar vardır hani biraz sıksa maçı alır falan dersiniz ya, onlar her maç sıkıyorlar kendilerini. her maçı aynı ciddiyetle oynuyorlar. mağlup olduklarında bu durum onlara yıkım getirmiyor mesela. en ciddiyetsiz oldukları maç bizim maç, onda da 1 çeyrek sıktılar kendilerini galibiyeti zehir ettiler bize. velhasıl bu bir örnek. ellerinde hoca tercihiyle getirilen ve hocanın oynatacağı oyuna birebir uygun oyuncular var. çok nadiren oyuncuların eline bakıyor koç. bazen Taylor falan devreye giriyor vs. çok nadir yani, pek bu tarz şeylere ihtiyacı olduğunu görmedim Telekom'un.
peki bizde durum ne? bizim sistemimiz ne? biz bir savunma takımı mıyız yoksa hucum takımı mıyız? hücum takımı olmadığımız kesin. Pistiolis'in hücum yönünde ciddi anlamda eksik bir koç olduğunu, içerde kaybettiğimiz Beşiktaş maçında moladan her dönüşümüzde Raymar'a inatla sırtı dönük oyun oynatmaya çalıştığında ikna olmustum. Ama onun zaten böyle bir iddiası yoktu ki, o savunma koçuydu yada öyle deniyordu. Nitekim bizde sezona başlarken bu seneki kadro çok sayı atarak kazanmaz ama yenilirken de fark yemez, her maç başa baş gider diye hazırlamıştık kendimizi. Yok tutmadı hiçbir şey. Üstüne tümüyle oyuncuların eline bakan bir oyun var ortada. Ennis hariç kimsenin oyunu istikrarlı değil. Aha mesela Russell, bugün 1/12 falan yapmış galiba. skor 68-70 iken iki tane saçma sapan tercihle kaybetmemize sebep oldu belki de. Mesela McGee, ya neyse McGee hakkında yorum yaparsam ban yerim herhalde.
Caloiaro, bir hafta kurtuluş savaşı veriyor sahada helal olsun lan diyorsun bir hafta şut bile kullanmadan bitiriyor maçı. Pivotlara söylenecek söz yok, hele yerlilere hiç yok. Zaten çarpık çurpuk kadron var, ne oynadığında belli değil bu sene. Bide üstüne tümüyle oyuncuların eline bakıyorsun takım olarak. Onda da istikrar yok. Valla bugün saat 22:00 sularına kadar net bir şekilde vaziyet ne kadar kotu de olsa sezonu kendisiyle bitirmemiz gerektiğine inananlardandım. İlk senesi, toydur, hata yaparak öğrenecek potansiyeli yüksek insanların izlediği bir koç diyordum ama Galatasaray'ın cidden genel anlamda Pistiolis'i tolere edecek lüksü kalmadı. Tek umudum Aliağa maçı. ben yine söylüyorum hala geç değil, geçen yıl mart aylarında da bu haldeydik, sezonu finalin kiyisindan dönerek bitirdik. hala o beyaz sayfa açılabilir, hala hafta sonu eze eze alınacak bir galibiyetle hem hocanın hem takımın çehresi değişebilir. Ama koç ve oyuncular buna hevesli mi ondan şüpheliyim ne yazık ki.

Son olarak, bari Türkiye Kupasında elimize geçen bu basit ve finale kadar önümüzün açık olduğu fikstürü değerlendirip en kötü final heyecanı yaşayalım. valla başka beklentim kalmadı bu sezondan. Nolur bari bu heyecanı çok görmeyin bize.

Yazık bu branşa gönül vermiş taraftara.. ligde de önümüzdeki iki maçı kazanamazsak asıl çile o zaman başlayacak. Ben avrupa'da ve ligde bu sezon artık bir şey beklemiyorum. Küme düşme sıkıntısı yaşamadan bitirelim yeterli. Ergin ataman sonrası bir döngü içine girdik ve çıkamıyoruz..

Ataman demeyin bana, transferi sıkıntılı (transfer odaklı çok para harcatan bir koç) oyun içi ayrıntı çalışmaz oyuncu endeksli pahalı tembel bir koç bana göre, iyi Galatasaraylı o ayrı.

Pistolis iyi bir hücum koçu olmadığını, eksiklerini tespit edip çözüm üretmekte yetersiz kaldığını kabul etmeli etmiyorsa yollar ayrılsın. İyi savunma yapmıyoruz sene başından beri, oyuncu seçimleri kötü, (ekipçe) hamle zamanlamalarimiz kötü.

Bu sezon bitti bence. Türkiye Kupasını ciddiye alamıyorum hazırlık maçı gibi değerlendirilmeli Muhaymin 20-25 dk oynamalı ki belki rotasyon oyuncusu olabilecek tek yerli kendini gosterebilsin açılsın. Ciddiye alsak ne olacak Karşıyaka bizi eler zaten.

Çözüm için çok geç kaldık ve o kadar kötü şartlar var ki pek umudum yok düşmeyelim yeter. Zor ama hadi Beşiktaş düştü diyelim ikinci düşecek takım kim? Manisa yumuşaktı onlarda artık dirençli. Merkezefendi Büyükçekmece bizden çok daha dirençli derli toplu takımlar. Konya Antep vb. biri düşecek hak etmeden düşecek lig bu sene zor.

Yerlilerden Sadık Göksenin dışında kimse kalmasın Erkan Yılmaz ve Egehan Muhaymin 'den çok daha iyi alamiyorsak Muhaymin ancak 6.yerli olur.

Yabancılardan Russell dahil Ristic dışında kimseyi tutmazdım. Calaioro ancak ona uygun alternatif yerli yabancı 2/3 ve 3/4 ler olursa 6. 7. yabancı olabilir tamamlayıcı parça olarak. Diğerleri iyi niyetli olsa da 2 numara için şutu net değil birinin şutu var oyun kurucu özelliği zayıf biri atlet ama sonuca baglayamiyor. Russell iyi bir şutör değil çok üst seviyeye asla çıkamaz bence. Floyd Hummer seneye lige yeni yükselen takimlarda kontrat bulurlarsa sevinsinler.

Son düzenleme:
Russell ilk geldiği gün alemcinin teki istanbul hayatına alışmaz umarım diye yazmıştım buraya. Duyduklarım istanbul'a alıştığı yönünde kendisinden pek bişey beklemeyin artık. Biran önce bitsin bu sezon.

Ne anlatıyorsunuz abi ? Ekipmiş tekmiş ne fark eder ? 1 olur anlarım da 7 tane kazmayı alacak bir ekip çalışması dünya üzerinde görülmüş mü, duyulmuş mu ? Biri basketbolu bırakıyor, diğeri hiç parkeye çıkmıyor, öteki kadroda yok, öbürü basketbol topundan habersiz, diğeri sakatlık vs....
Yani şu enkaz için bir şirketle çalışmışsın çalışmamışsın ne fark eder ? Kör olsa koklaya koklaya yine almaz şu adamları takıma.
Silah mı dayamışlar kafalarına illa bu oyuncuları alacaksınız diye ? Mahir'i zorla mı aldırmışlar, sakatlıktan çıkmış 36'lık Morgan'ı ? Ve diğerlerini... Salak olsan yine anlar almazsın şu adamları takıma. Zaten gönderilen adamları göndermen bile başlı başına mesele de...
Emeği geçen tepeden tırnağa kim varsa, payı olan herkes istifa edecek, o kadar.

Pistolisi bilmem Turgay bey istifa etmeli.
Calistigi takim Tasi Tarağı toplayıp Basketboldan cekildiler.

Başarı yoktu gittiler.

Cenk Benchde Ex Staff ,Cenki Gm yaparim Staff adam gibi birini getirirm Türk.

Bu söyledigimdede ciddiyim Ekip ise Ekip burasi beyler buradaki Her Galatasaray Sevdalısı Öneri yapiyor araştìriyor isim yaziyor .Subede burada yazilanlari raporlucak 2 adam olsa yeter.

Dısaridan birileri iş yapip Galatasarayın Parasını sokaga atmaya gerek yok zaten cok dar bütcemiz var.

Galatasarayin Parasi deniz YemeyeN keriz durumundayiz.

Mahir CBL oynayamicak belli ilk opsiyonumuz 1+1 sozlesme veriyoruz.

Yunus ilk opsiyonumuz 1+1 sozlesme veriyoruz allahtan adam gitti.

Ian Tbl de Yok,CBL de yok aylik 20 25 bin dolar kazaniyor

Mcgee okadar kötü oyuncular secip sahaya cıkınca vasat adam gözümuze iyi gözûktü,Mcgeeninde potansiyeli vasat .

Bursa,Antep,Bahcesehir,Dacka bu adamlar ile bütcemiz ayni belkide fazladir hepsinin Türk ve Yabanci isimleri bizden iyidir.

Sezon başında harcanması gereken para cimrilik yüzünden sezon ortası harcanıyor. Gelecek sezon bütçemiz ne ise tamamını Haziran-Temmuz aylarında kullanarak en kaliteli kadroyu oluşturalım. Herhangi bir sakatlık durumunda bütçeyi aşarız. Ama bütçenin bir kısmını sezon ortasına bırakmak gibi bir hata yapmayalım.

Tabi öncelikle Dursun Özbek ve yönetimi cimriliği bırakıp EN AZ 6 Milyon Dolar'ı koç Andreas Pistiolis'e sunmak zorunda. Bu sezon olduğu gibi 3 Milyon Dolar yeter denirse kaybettiğimiz her maç kalitesiz yerli oyunculara tepki gösterir dururuz.

Son düzenleme:
Kabullenmemiz gereken şey; uzun süredir bir basketbol kültürümüzün olmaması ne yazık ki. Her sezon tek amaç günü kurtarmak. Ve bunun da en büyük suçlusu yönetimler tabii ki. Arka arkaya 4-5 sezon istikrarlı ve yeterli bütçe ayır, başarılı kadronun iskeleti koru gerisi kendiliğinden gelir zaten. Fakat bunu yapamadılar, yapmadılar bir türlü. Hep vasatlığa alıştırdılar. Taraftarın büyük çoğunluğu da başarılı olmayan branşa ilgi göstermiyor. Bu sezon son hafta ligde kalsak bir dahaki sezon ilk 10 başarı sayılacak. Şu vasatlıktan mutlaka kurtulmamız gerek. Galatasaray isminin önemini bilenler yönetsin artık şubeleri.

Aslında tek tek isim olarak bakıldığında isimler de kalitesiz değil ama kadro yapılanması değil yapılanmaması var takımda ne yazık ki.

Russell örneğin gayet iyi bir oyuncu belli ama bizim takımda olmayacak bu da belli, net bir sertlik ve ribaund sorunumuz varken bu kadar undersize bir oyuncu alınması inanılmaz ki Bost'tan kalan maaş + buyout varken ve Yunus'tan çıkmışken. Yapısal olarak ciddi bir sorunumuz var ve her pozisyon elimizde kalıyor ne yazık ki. Sıkı bir taktik ile oyunculara net rol verilip devam etmekten başka bir çözüm gözükmüyor ne yazık ki.