2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Dee Bost - Yunus Emre - Ege Tan
Ennis - Göksenin
X - Muhaymin - DAP
Colairo - Sadık - Morgan
Floyd - Mahir

1 oyuncu hariç kadromuz tamamlandı artık. Çok çok üst düzey bir oyuncu gelmeyeceğini farz edersek tavanı belli bir takım olduk gibi görünüyor. Daha iyisi olabilir miydi? Verilen vaatlerden sonra evet olabilirdi.

Muhaymini ikiye Göksenini üçe yazmak daha iyi olabilir hücumdaki yetenekler açısından Muhaymini iki numaraya Gökseninden daha Uygun gibi

Buna katılmıyorum açıkçası. Kurulan kadrodan memnunum ama bu daha iyi isimleri kaçırdığımız ya da almadığımı anlamına gelmiyor maalesef. Ve ne yazık ki eleştirilecek çok şey var ve olmalı da.

Bana göre en çok eleştirilecek konu bütçe konusunda ilk başta hayal satıp, sonra bütçeyi fazla artırmamalari oldu. Fazlaca hayal sattılar insanlara ama gelinen noktada 3 mil $ civarı oyuncu maaş bütçesi ile iyi kadro kuruldu. Ha tabi daha iyi yabancılar alınabilirdi. Yerli kadrosuna girmiyorum zaten

Bana göre en çok eleştirilecek konu bütçe konusunda ilk başta hayal satıp, sonra bütçeyi fazla artırmamalari oldu. Fazlaca hayal sattılar insanlara ama gelinen noktada 3 mil $ civarı oyuncu maaş bütçesi ile iyi kadro kuruldu. Ha tabi daha iyi yabancılar alınabilirdi. Yerli kadrosuna girmiyorum zaten

Evet, o verecek ben verecek derken insanlar en azından bi 4,5 5 milyon euro diye tahmin ederken sadece 750 bin dolarlık bir artış oldu ve bunun bir kısmı da Bost'un extensionuna gitti zaten.

Bütçeyi en azından bende bi 4 beklerdim. Yani bu bütçede en azından 2 iyi yerli çekilirdi.
Son yabancı dışında buyout verip furkan haltalı süprizi yapılsa keşke, kadro hakında çoğu kişinin görüşü değişir.

BJK Furkan Haltaliyi satamaz artık düşme hattındaki takımlar bile en azından kısa pozisyonu için fena yabancılar çekmiyor Bjk bir de Avrupa kupası oynayacak en iyi yerlileri de bırakırlar ise korkulu rüya görebilirler.Zaten bizde de para yok gerçi

Evet, o verecek ben verecek derken insanlar en azından bi 4,5 5 milyon euro diye tahmin ederken sadece 750 bin dolarlık bir artış oldu ve bunun bir kısmı da Bost'un extensionuna gitti zaten.

+750k artis yapildiysa gecen seneki kadroyu tercih ederdim.
Gecen sene 2.5m butce olsa matematigim zayif ama 750k artis %30 civari butceyi yukseltmek demek. Yani tenceredeki su az olunca pek bir anlam ifade etmiyor ama oyle bir artis goremedim.

Hangi uzunları organize edecek Bost ? Oldu da oyun sıkıştı Floyd'a indirdi topu; bu adamın sırtı dönük oyunu mu var , şutu mu var orta mesafe ? Parmak hassasiyeti desen öyle de bir avantajı da yok. Yarın öbür gün maçlar başladığında hücumda toplar Bost'un el üstü şutlarına kalıp oyun kilitlenince ''nerden aldık bu uzunları'' demeyiz inşallah. Umarım Morgan da sakatlıktan iyi döner. Dua etmekten başka çare pek görünmüyor zira.
Ah vah etmesem de ben şahsen kendi adıma pek memnun değilim. Zaten geçen senenin gerisinde kadro olduğu da aşikâr. Çok fazla coaching olayına kalacak mevzu bu sezon. Ve her şey iyi gitse bile seneye yine sil baştan kadro. Ben çok sıkıldım bu kısır döngüden. 6 yıldır bu senaryoyu yaşamaktan gına geldi, illallah ettim. İnsanları basketboldan soğutuyorlar.

Planlı hedef büyüten takımlar Antep ve Bursa. Bahçeşehir 'i ayrı bir yere koyuyorum para sıkıntıları yok onların.

Antep de Bursa da net nokta transferler yaptı gereksiz benzer transfer yapmadılar.

Bütçe hesabı yaparken sezon sonu ile kıyas yapmak hesabı biraz karıştırıyor bence iki sezon başını kıyaslamak daha mantıklı bana kalırsa.Gecen sezon başı için bütçe 2 milyona yakın deniyordu 1,8 civarı olsa 750 artış ile 2,5 falan oldu demek ki duruma göre de belki sezon içi hamlelere 3 milyona yaklaşabilir .Şu ah için bütçe 3 milyon da değil yani. 700-750 k farkın 150Ksi Dee Bost, Morgan da yıllık 200-250 alıyor olsa zaten artışın yarısı gidiyor. Bu arada geçen Sezon fiili devalüasyon süreci Eylül ayında başlamıştı yerliler temmuzda ya da Ağustos başı sözleşme yaptığı için TL bazlı sözleşmeler o günkü şartlarda göre yapıldı muhtemelen yerlilerin sözleşmesi dolar bazında düşük kaldı bu sezon güncel döviz kuruna göre sözleşme yapılıp bir de muhtemelen oyuncular biraz da o sürecin acısını çıkarmak istediği için yerli kadromuz mütevazı de olsa maliyeti de dolar bazında geçen seneden bir miktar yüksek olabilir. Kalan artışın bir kısmı da oraya gitse.Kalan 4 yabancınin her biri için ortalama maaş bütçe artışı 50 bin dolar civarı falandır yani hadi bilemedin 60-70 bin dolar olsun.

Geçen sene ki takımın tavan yapması Pistiolis hocam ile oldu. Ondan önce kimse bu takımın bunları başaracağından bahsedemezdi. Eğer Pistiolis hoca bu hamleleri istemişse bence çokta can sıkmamak lazım.
Herkes geçen seneye göre bütçenin çok az arttığından bahsediyor. Haklılar ama dolar bazında az artmış olmak ile birlikte tl bazında 2 katına çıktı. Dolar daha geçen Eylülde 8 küsür iken şu anda 17 küsür. 2 katından fazla artmış. Yani bütçe geçen sene 3 ise şu anda 6,5 civarı. Bu pencereden baktığımızda bütçenin ciddi anlamda arttığını görebiliyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki sadece bize mi arttı diğer takımlara da arttı. Onda da haklısınız. Ama bunda Erden Timur'un bir suçu olmadığına inanıyorum. Sonuçta yönetimde tek o yok. O da elinden geleni fazlasıyla vermiştir eminim.

Yapılacak son hamle sonrası sezonun başlamasını bekleyip neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Geçen sene ki takımın tavan yapması Pistiolis hocam ile oldu. Ondan önce kimse bu takımın bunları başaracağından bahsedemezdi. Eğer Pistiolis hoca bu hamleleri istemişse bence çokta can sıkmamak lazım.
Herkes geçen seneye göre bütçenin çok az arttığından bahsediyor. Haklılar ama dolar bazında az artmış olmak ile birlikte tl bazında 2 katına çıktı. Dolar daha geçen Eylülde 8 küsür iken şu anda 17 küsür. 2 katından fazla artmış. Yani bütçe geçen sene 3 ise şu anda 6,5 civarı. Bu pencereden baktığımızda bütçenin ciddi anlamda arttığını görebiliyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki sadece bize mi arttı diğer takımlara da arttı. Onda da haklısınız. Ama bunda Erden Timur'un bir suçu olmadığına inanıyorum. Sonuçta yönetimde tek o yok. O da elinden geleni fazlasıyla vermiştir eminim.

Yapılacak son hamle sonrası sezonun başlamasını bekleyip neler olacağını hep birlikte göreceğiz.
Şimdi bir takımdan saha içinde maksimum düzeyde performans almak ile takım kurmak çok farklı şeyler. Takım kurma konusu hiçbir zaman sadece hocaya bırakılmaması gereken bir konu. GM, varsa Scout ekibi ve hoca koordinasyonlu çalışmalı. Umarım günün sonunda kurulan kadro sahada iyi bir şeyler ortaya koyar ama ben şu anda en azından kağıt üstünde geçen senenin altında olduğumuzu düşünüyorum.

bütçe artışı konusuna gelince takımı TL ile kurmadığımıza göre TL ile şöyle arttı böyle arttı demek çok akla yatkın değil ve züğürt tesellisi. Senin TL’nin durumunun berbat olması uluslararası anlamda kimseyi çok ilgilendirmez. Dolayısıyla erden Timur bu mantıkla ben bütçeyi şöyle artırdım böyle artırdım TL bazında iki katına çıkarttım filan diyorsa oraları geçelim. Bunlar hikaye.

TL ile hiçbir hesap muhasebe yapılmaz yüksek enflasyon nedeniyle. Yerli oyuncularla TL bazlı sözleşme kulüplere yaradı. İmza atildigindan 500bin dolar olan 1 yıllık sözleşmenin ödenme tarihindeki döviz karşılığı bir hayli düşüyor. Nef teki bir dairenin şimdiki TL fiyatı ile 6 ay sonraki TL fiyatı aynı olmayacak. Enflasyon düşünülerek TL sözleşmelerinde vade/enflasyon farkı düşünülerek hesap yapılmalı.

Bütçeyi bir tarafa koyuyorum adım adım büyüme hedefin varsa ya yabancı kaliteni yükselirsin ya yerli kaliteni. Yabancılardan daha fazla verim alman imkansıza yakındı zaten. Yerli de Göksenin Sadık ve biraz da Canberk dışında hiç katkı alamadın. Canberk gitti Göksenin ve Sadık yanına bir tane kaliteli yerli havuzundan oyuncu almadık. 4 oyuncu da bir alt yerli segmentinin oyuncuları. Giden 4 yerli nerdeyse hiç katkı vermediği için bundan kötü olamaz ancak garanti belli bir katkı verecek yabancıları dinlendirebilecek bir yerli de gelmedi. Antep 2 net yerli uzun aldı örneğin.

Uzun rotasyonu sıkıntılı Mahir belki faydalı olacak ama Ahmet Duveroglu 'nu alıp sizelı 5 i yerliyle gecebilirdik. Ya da Metin Türel'i alabilirdik. Sinan yerine Erkan alınabilirdi. Hedef büyüttük diyip Sinan Yunus Mahir Muhaymin geliyorsa -belki iyi oynarlar o ayrı- kağıt üzerinde hedef büyütmüş olmuyoruz.

Yerli yabancı havuz daraldı paralı takım sayısı artıyor. Karşıyaka Tofaş Telekom bile geç kalınca yerli bulamadı Semih Erden Deniz Kılıçlı sözleşme buldu. Sipahi Berk Erkan çok iyi sözleşmelere imza atmışlardır sona kalarak.

Twitter hesabından yazdığına bakarsak Dee Bost yarın açıklanacak herhalde.Caglar Torun da 17-18 Temmuza işaret etmişti nitekim.

Muhaymin ile ilgili Ümitvar olmamak mı lazım ben yeni gelen diğer 3 yerliden farklı bir yere koyuyordum onu kafamda

Şu an ihtiyacımız olan 3 numara, tam bir point forward. Eğer bu tarzda bir oyuncu gelirse, Floyd hariç tüm yabancılar topu yere vurabilen oyuncular olacak. Fakat hoca farklı da düşünebilir; Dee, Dylan, Angelo, Morgan topu yere vurabilen oyuncular zaten. 3 numaraya direkt bir saf şutör de isteyebilir. Bir Jasaitis mi gelecek acaba yoksa Schilb mi?
Merakla bekliyorum.

Şu an ihtiyacımız olan 3 numara, tam bir point forward. Eğer bu tarzda bir oyuncu gelirse, Floyd hariç tüm yabancılar topu yere vurabilen oyuncular olacak. Fakat hoca farklı da düşünebilir; Dee, Dylan, Angelo, Morgan topu yere vurabilen oyuncular zaten. 3 numaraya direkt bir saf şutör de isteyebilir. Bir Jasaitis mi gelecek acaba yoksa Schilb mi?
Merakla bekliyorum.
İkisi de gelmesin Hawkins gelsin hocam :)

Çağlar beyin yazdığını baz alırsak Canaan kalsa son yabancı kısa o olacakmış.Yani boyuttan ve pozisyondan önce yeteneğine güvenilen bir oyuncu alınacak gibi . Mümkünse 3 numara savunabilecek bir oyuncu olacaktır ama hem fizikli hem ihtiyac olan özelliklere sahip bir kanat bulmak nerede ise imkansız olduğu için gelecek oyuncunun asıl pozisyonu 1-2 ya da 2 olur.Combo guard ya da sg alacağız gibi geliyor bana

Topu yere vuramadiktan sonra saf şutörden verim alman çok zor. Fundamentali iyi bir oyuncu lazım kötü şutör olmasın yeter, top getirebilmeli sizelı bir guard gelir herhalde.

Son düzenleme: