2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Fark yaratacak çok oyuncu var mı boşta? Efes’le adı geçip almadıkları jean montero da iyi oyuncu. Anlaştı mı bir yerle?

Lundberg, Hakim Ziyech gibi Ndombele gibi girilebilir bir risk. Belki saf bir organizatör değil ama takımın skor potansiyelini yukarı çekecek, topa yön verecek, savunmada da sırıtmayacak bir oyuncu. Keşke bütçemiz olsaydı da şu transferi yapabilseydik. Walden - Lundberg - Radebough ile belki 3 numara savunmasında zorlanırdık ama hücumda farklı seviyeye çıkabilirdik. Bu üçlünün arkasına atletik 5 numara olarak kimseyi bulamazsan da git Merkezefendi'den Oturu'yu al.

Son düzenleme:
10 üzerinden 5 ile 7 puan arasında gezinen 11 oyuncunun aktif olarak rotasyona takıldığı bir takım kurduk. Bütçeyi, maça ağırlık koyabilecek oyuncuları kadroya katmak yerine herkesin rotasyona girebileceği daha geniş bir oyuncu grubuna böldük. Bana göre modern basketbolda doğru yapılanma bu değil.

Bu tarz kadrolarda oyun sıkıştığında, maç sonlarında topu kimin eline vereceğinizi bilemezsiniz. Bizde belki biraz Walden var nispeten güvenilebilir diyebileceğimiz. Alınacak olan kısa hangi pozisyona gelirse gelsin yıldız denilebilecek kalibrede bir oyuncu olmalı, top el yaktığında direkt direksiyona geçebilmeli. Öyle birisini kadroya katacak para kaldı mı onu da bilmiyorum

Javonte Green, Jarrett Culver ve Jordan Hall hala boşta. Kapın birisini getirin. Hem Göksenin'le kanser olmaktan kurtuluruz hem de takımın basketbol zekası ve hücum gücü artar. Bu şekilde sınırlanması kolay ve skor gücü kısıtlı bir takımla büyük hedeflere gidemeyiz. İlk kaza kurşununu almadan bir kısa forvet gelmeli artık. Dursun Özbek ve yönetimi parayı bastırıp kaliteyi artırması gerekiyor.

Savunma'da bu kadar kötü bi takım beklemiyordum. Savunma kara delik gibi potaya giden gidene. Net bi 5 ve yaratıcı bir kısa almadığımız senaryoda geçen sene'den farkı kalmaz. Savunma'yı geçtim hücumda yine kısır kaldık. Sezon bası roller net belli değil belki bunun'da etkisi vardır ama takviye şart. O kadar kısa aldık halla göksenin kıçımızı kurtarıyorsa bu takım fazla ileriye gitmez. Tabi kaptanın performansına lafım yok bu maç iyi oynadı.

X-İsmet
Walden-Buğrahan
Radebaugh-Kaptan-Muhaymin
X-Sadık-Berke
X-Samet

Kabaca yabancıların değişmesi gereken yerler ve en azından mevcut ortamda olması gereken rotasyon bu bana göre. Hadi Halilovic ilk 2 maçta bizi fazlaca yanılttı, yüreğini ortaya koydu. oraya takviyeyi en sona koysak, Martin eğer böyle devam ederse maaş/perf olarak elde çok feci patlayacak. El oğlu rotasyonunu tamamladığında da elden çıkarmamız çok güç olacak. Guard hamlesi ise ekmek su gibi ihtiyaç. Bana göre Guard Hamlesi > 4 Hamlesi > Pivot hamlesi. 4 ve Pivot hamlesi kişiden kişiye göre değişir sıralama olarak ama Guard hamlesi çok acilinden gelmeli. Ve bu isim yıldız bir isim olmalı. kritik anlarda topu walden'in elinden alacak, Walden'in sonu blokla biten saçma sapan 1'e 1'lerine bizi maruz bırakmayacak bir oyuncu olmalı. Guard hamlesi neredeyse kesin gibi Allah'tan orda bir kesinlik var, umarım yıldız bir isme gidilir. umarım niyetleri bu yöndedir. İlk kez yıldız bir oyuncuya bu kadar ihtiyacımız var.

İfe kadroya alınmış lig maçına da çıkmış.Ben olsam ilk planda pg+ Yeboah yerine de 3,5 alırdım ya da direkt ayakları her iki eksende çabuk bir 4 .

İfe kadroya alınmış lig maçına da çıkmış.Ben olsam ilk planda pg+ Yeboah yerine de 3,5 alırdım ya da direkt ayakları her iki eksende çabuk bir 4 .
Bizim en son isteyeceğimiz şey 4 no.
Sadık ve martin varken helle.
pg kesin alınmalı. kağıt üstünde gerçek bir pivotumuz yok. Samet geyik bile 4.5 sayılır. Guard dışında yebaoh'tan çıkıp atlet uzun almalı yoksa eli yüzü düzgün takımlar ezer geçer.

Radebaugh 3' e, Yeboah 4'e evrilemedigi için, gelecek guard diğer pozisyonları nasıl etkileyecek göreceğiz. Buğrahan İsmet Walden Radebaugh ve bir guard daha, hepsi de gerçekten iyi oyuncular.

Gerçek bir combo guard ihtiyacımız olduğu açık ama Yeboah'tan katkı alamıyoruz, neyseki Halilovic iki maçtır bizi yanıltmasına rağmen henüz eurocup ve euroleague seviyesindeki oyunculara karşı test edilmedi umarım Halilovic en asgari bu performansı vererek devam eder ama yinede iki maçtır savunma kısmında fazlaca defosu olduğunu gördük. O sebeple ilk tercihlerim skor yönü kuvvetli 3 numara ve her iki pota altını karartan 5 numara olur. Ayrıca 1 ve 2 numarada yerli yabancı bu kadar çok oyuncu varken gelecek guard sonrası Walden ve Radebaugh ne olacak ki radebaugh iki maçtır iyiye yakın bir savunma yapıp fena olmayan sayı ve asist ortalamaları yaptı. Ama tabi hiçbir oyuncumuz euroleague seviyesinde test edilmedi. İşte kadroyu baştan yanlış kurunca meksika açmazına düştük. Bakalım bu sorunları nasıl çözeceğiz.

10 üzerinden 5 ile 7 puan arasında gezinen 11 oyuncunun aktif olarak rotasyona takıldığı bir takım kurduk. Bütçeyi, maça ağırlık koyabilecek oyuncuları kadroya katmak yerine herkesin rotasyona girebileceği daha geniş bir oyuncu grubuna böldük. Bana göre modern basketbolda doğru yapılanma bu değil.

Bu tarz kadrolarda oyun sıkıştığında, maç sonlarında topu kimin eline vereceğinizi bilemezsiniz. Bizde belki biraz Walden var nispeten güvenilebilir diyebileceğimiz. Alınacak olan kısa hangi pozisyona gelirse gelsin yıldız denilebilecek kalibrede bir oyuncu olmalı, top el yaktığında direkt direksiyona geçebilmeli. Öyle birisini kadroya katacak para kaldı mı onu da bilmiyorum
Çoğunlukla katılmama rağmen artık basketbol çok fiziksel oynanıyor. Eskisi gibi 5-6 oyuncuyla 35-40 dk süre vererek başarı yakalanamıyor. Savunmalar çok daha sert, hücumlar çok daha hızlı, daha fazla pozisyon sayısı var maç içinde...Bu nedenle maç içinde fiziksel yönden düşmemek için artık 10 dk. ve üstü süre alabilecek 10-11 oyuncu olmak zorunda...Zaten 10-11 de kaliteli olsun derseniz bütçe 30 m lara çıkıyor...Diğer yandan topu eline teslim edebilecek bir yönlendirici kısmında sonuna kadar katılıyorum...Bu illa guard olmak zorunda da değil...Dribling üstü şutu olan bir 3 numara ya da post up'ı çok iyi olan bir 5 numara bile olur yeter ki o karar anlarında eli titremesin, takım da biz de güvenebilelim...Şuan takımda öyle bir oyuncu yok maalesef...

Zafer Bey, Radebaugh ve Martin ücreti yüksek oyuncular. Dediğinize uymuyor bu anlamda. Walden'den verim alındığı için yazmadım. Yeboah ise hoca tercihi olduğu konusunda yönetim ısrarlı.

Fb ve Efes’in bı kadar vasat olduğu dönemde, daha dengeli bir kadroyla şampiyon olabilirdik rahatlıkla. Üstelik elimizde Samet ve Sadık gibi temiz iki yerli uzun var.

Anadolu Efes'in bu yerli rotasyonu ile şampiyon olma şansı yok. Fenerbahçe de Sertaç olmasaydı bu konumda olurdu ama Sertaç'ın varlığı onu bir adım daha şampiyonluğa yakın kılıyor. Özellikle Yeboah yerine daha doğru bir tercih yapabilseydik işte o zaman çok başka şeyler konuşurduk.

Sıkıldım her sene aynı ahları vahları etmekten. Geçen sene de bunu söylemiştik Efes ve Fb kötü diye. Demek ki bu işin kadro kurma noktasında birtakım problemler var; bu net! O zaman düzeltilmesi lazım bu hataların. Hala geç değil, hala !