2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Kerem Övet zamanında (2018 Ekim -2020 Mart arası) inanılmaz zor şartlarda takımın başında bulunan Ertuğrul Erdoğan'a hak etmediği sözler söyleyen ve sosyal medyada ona yapılan her haksız eleştiriye destek veren birisiydi. Şimdi Mitrovic eleştirilerinde haklılık olsa da Turgay Zeytingöz'e ve Dursun Özbek'e dokundurmadan bunu yaptığı sürece onun sözlerini fazla dikkate almam. Bildiği gizli olaylar varsa da foruma anlatması gerekir. Buraya üye bildiğim kadarıyla.

Bu Kerem denen arkadaş, yayınlarından anladığım kadarı ile hepimiz gibi Galatasaray basketbolunun yukarıya taşınmasını ve başarıyı yakalamasını isteyen birisi. Amma ve lakin bu o na bu forumda yazan kişileri küçümseme veya kendisini tüm Galatasaraylı basketbolseverlerin üstünde görme hakkını vermez. Açıkçası Galatasaray basketbolu ile ilgili hiçbir yayın olmadığı için bu arkadaş bir anda prim yapmış gibi görünüyor 'Koyunun Bulunmadığı Yerde Keçiye Abdurrahman Çelebi Derler' atasözü aklıma geldi nedense. Aslında burada Kerem isimli arkadaşa kızmak yerine Galatasaray basketboluna bu kadar gönül vermiş kişi varken sosyal medyada Galatasaray basketbolunun nasıl bu kadar zayıf kaldığına odaklanmak lazım.

Şey demiş tepkinin sebebi "birilerinin bir şeyleri önceden duymasını kıskanmak" evet hepimizin tek derdi bu transferleri önceden duymuyor olmak (ki neye göre kime göre, yazmıyor olmamı, duymadığım için söylüyor sanıyorum) ki kendisinden kimsenin de şubeyi gündeme getirmesini ya da ön plana çıkmasını bekleyen olduğunu zannetmiyorum, kendisinin daha bu mecralarda adı yokken Galatasaray Basketbolu vardı. 2 tane youtube yayını yapınca kendini medya merkezinde zannetmiş aç tavuk misali :)

Ben olmasam basketbol şubesinden haber alamazsınız gibi sözler hiç hoş değil. Eleştiri olmadan gelişim olmaz. Haklı eleştiri olur haksız eleştiri olur önemli olan saygı içerisinde eleştirilirde bulunmak. İlk transferleri Yeboah ve Halilovic olan gm ve koç eleştirilmeyecekse kim eleştirilecek. Hatalı olana anamız babamız kardeşimiz eşimiz en yakın dostumuz bile olsa hatalısın demeyi ne zaman öğreneceğiz.

Turgay bey ve Mitrovic yabancı oyuncu transferleri ve takım kimyası kurmada başarısız oldular. Hatta Turgay bey geçen yılda başarısızdı. Bemce bu yıl onun son şansıydı ve bunu da şu ana kadar kullanamadı.

Ayrıca takım içinden haber vermeyeceksenizde vermeyin. Zaten her yıl küme düşmemeye oynayan bir takım haline geldik. Bunun için içeriden bilgi almaya gerek yok. Transferler oyun ve sonuçlar ortada.

Ayrıca takımı Baric'e emanet etmek demek para harcamak istemiyoruz ya da harcayacak paramız yok o yüzden bu yabancı oyuncularla yola devam edecek her denilene tamam diyecek bir koç lazımdı onu da bulduk demek. Zaten Baric'in biraz basketbol bilgisi varsa bu kadroya koç olmayı kendi istememeli.

Şimdi kadro ve şube ile ilgili anlamadığım noktalara değineceğim.

Jarell Martin' i dışarıda bırakıyorum. Tek başına bir süperstar değil ama, yanına kaliteli isimler konulduğunda gayet faydalı olabilecek bir takım oyuncusu.

Halilovic: Kariyeri orta sıra adriyatik takımları, Fransa Pro A' nın düşük seviye takımları ve Pro B' den öteye gidemeyecek, ağır, şutu olmayan, turnike atamayacak kadar kötü bir oyuncu.

Yeboah: Yanlış anlaşılmasın ama, aynı yetenekteki arkadaşları İstanbul' un üst geçitlerinde saat satarak geçimini sağlıyor.

Walden: Euroleague' den geldiğine bakmayın, Euroleague'in tartışmasız en kötü oyuncularından biriydi. Ligin en kötüsü Bayern' de bile tutunamadı.

Radebaugh: Defansif özellikleri olan ancak hem set yönetecek hemde skoru taşıyabilecek bir oyuncu değil.

Jarell Martin dışındaki bu 4 oyuncunun transferi için normal şartlarda sezon içi en z 10 maçının izlenmesi lazım. Haliloviç ve Yeboah' ın nasıl bir basketbolcu olduğunu anlamak için 1 maç izlenmesi yeterli. Bu adamları izleyip de transferine onay vermek Galatasaray' a ihanetten başka birşey değildir. Bırakın koçu, TC cumhurbaşkanı bile istese, dersin yahu bu adamlar basketbolcu değil yazık günah verilen paraya, öyle yeteneksizler. Ama anlamadığım nokta bu adamlara taraftar karşı çıkmasına rağmen neden ısrarla transfer edildiği. Nasıl bir çıkar ilişkisi var ki bu adamlara fahiş ücretler ödendi ?

Walden geçen sezon basketbolu bırakmış, kafasına göre takılıyordu parkede. Bu adamın Galatasaray' a faydalı olamayacağını anlayamadınız mı ? Hadi Walden' la Radebaugh' un hiç bir maçını izlemeden ezbere aldınız sırf Eurolegue etiketli diye. Peki hiç düşünmediniz mi, eurolegue' deki Zalgris, Kızılyıldız gibi prosedur takımları bırak, eurocup takımları bile sallamadı bunları, bize ne oluyor ?

Yani transferler nereden baksan elinde kalıyor, Geçen seneki Calario, Mcghee, Ennis, Rstic, Hummer' a deli gibi haksızlık yapmışız. Adamlar hiç olmazsa basketbol yetenekleri olduğunu parkede gösteriyorlardı. Çöp dediğimiz bu oyuncuların daha çöpünü bulup getirmek de, küpünü doldurmaktan başka birşey düşünmeyenlere yakışırdı.

Abi forumdan 2-3 kişi çıksın podcast tadında yayınlar yapsın oturup izleyelim, şube hakkında bir şeyler bilenler de ucundan bahsetsin fikir sahibi olalım. hem kerem övet gibi çıkarcı elemanlara etkileşim vermemiş oluruz hemde kendi içimizde döner bütün sohbet muhabbet, başkaları da rollenmez. eleman alenen buradaki insanları kucumsuyor. millet peşinden koşup abi şubede neler dönüyor diye sorunca kendini bir halt sanmış. feci kurulduk elemana.

Katılıyorum. Sadece futbol başarısına endeksli, amatör branşlarda ne olup bittiğini sadece maçkolik' ten takip eden insanların Harun Erdenay gibi davranıp basketbola yön vermeye çalışmaları hem saçma hemde komik. Gsbasket' in bu konuda çalışma yapması gerekiyor.

Şimdi kadro ve şube ile ilgili anlamadığım noktalara değineceğim.

Jarell Martin' i dışarıda bırakıyorum. Tek başına bir süperstar değil ama, yanına kaliteli isimler konulduğunda gayet faydalı olabilecek bir takım oyuncusu.

Halilovic: Kariyeri orta sıra adriyatik takımları, Fransa Pro A' nın düşük seviye takımları ve Pro B' den öteye gidemeyecek, ağır, şutu olmayan, turnike atamayacak kadar kötü bir oyuncu.

Yeboah: Yanlış anlaşılmasın ama, aynı yetenekteki arkadaşları İstanbul' un üst geçitlerinde saat satarak geçimini sağlıyor.

Walden: Euroleague' den geldiğine bakmayın, Euroleague'in tartışmasız en kötü oyuncularından biriydi. Ligin en kötüsü Bayern' de bile tutunamadı.

Radebaugh: Defansif özellikleri olan ancak hem set yönetecek hemde skoru taşıyabilecek bir oyuncu değil.

Jarell Martin dışındaki bu 4 oyuncunun transferi için normal şartlarda sezon içi en z 10 maçının izlenmesi lazım. Haliloviç ve Yeboah' ın nasıl bir basketbolcu olduğunu anlamak için 1 maç izlenmesi yeterli. Bu adamları izleyip de transferine onay vermek Galatasaray' a ihanetten başka birşey değildir. Bırakın koçu, TC cumhurbaşkanı bile istese, dersin yahu bu adamlar basketbolcu değil yazık günah verilen paraya, öyle yeteneksizler. Ama anlamadığım nokta bu adamlara taraftar karşı çıkmasına rağmen neden ısrarla transfer edildiği. Nasıl bir çıkar ilişkisi var ki bu adamlara fahiş ücretler ödendi ?

Walden geçen sezon basketbolu bırakmış, kafasına göre takılıyordu parkede. Bu adamın Galatasaray' a faydalı olamayacağını anlayamadınız mı ? Hadi Walden' la Radebaugh' un hiç bir maçını izlemeden ezbere aldınız sırf Eurolegue etiketli diye. Peki hiç düşünmediniz mi, eurolegue' deki Zalgris, Kızılyıldız gibi prosedur takımları bırak, eurocup takımları bile sallamadı bunları, bize ne oluyor ?

Yani transferler nereden baksan elinde kalıyor, Geçen seneki Calario, Mcghee, Ennis, Rstic, Hummer' a deli gibi haksızlık yapmışız. Adamlar hiç olmazsa basketbol yetenekleri olduğunu parkede gösteriyorlardı. Çöp dediğimiz bu oyuncuların daha çöpünü bulup getirmek de, küpünü doldurmaktan başka birşey düşünmeyenlere yakışırdı.
Geçen sezonki hiç bir yabancıya haksızlık yapıldığını düşünmüyorum (Sadece Hummer aldığı çok düşük paraya oranla iyi katkı verdi) . Özellikle Caloiaro için. Emeklilik maaşını aldı, memur gibi parkede dolaştı ve gitti. 3 Yıl önceki Brock Motum gibi adına aldanılarak yapılan yanlış bir transferdi. Ristic sadece ama sadece 5-6 dakikalık detay oyuncu olabilir üst seviye basketbolda. Dylan Ennis'de 10 dakikalık oyuncu olarak tek bir sezon Euroleague'de oynayabilmiş, oyun zekası yerin dibinde, at gözlüğüyle oynayan bir kısaydı. Corey Walden'ın kariyerini rüyasında görse terleyerek uyanır.

Turgay Zeytingöz'ün geçen yıldan beri gönderilmesini istiyorum ama bütçe 2 katına artmadığı sürece yerine gelen kişi de saçma transferler yapabilir. Bütçenin artması için de Galatasaray Basketbol takımını el üstünde tutacak bir başkan ve yönetim gerekiyor. Dursun Özbek cimrisi başta durduğu sürece kuruşları hesaplar , oyunculara ve koçlara tepki gösterir dururuz.

Geçen sezonki hiç bir yabancıya haksızlık yapıldığını düşünmüyorum (Sadece Hummer aldığı çok düşük paraya oranla iyi katkı verdi) . Özellikle Caloiaro için. Emeklilik maaşını aldı, memur gibi parkede dolaştı ve gitti. 3 Yıl önceki Brock Motum gibi adına aldanılarak yapılan yanlış bir transferdi. Ristic sadece ama sadece 5-6 dakikalık detay oyuncu olabilir üst seviye basketbolda. Dylan Ennis'de 10 dakikalık oyuncu olarak tek bir sezon Euroleague'de oynayabilmiş, oyun zekası yerin dibinde, at gözlüğüyle oynayan bir kısaydı. Corey Walden'ın kariyerini rüyasında görse terleyerek uyanır.

Turgay Zeytingöz'ün geçen yıldan beri gönderilmesini istiyorum ama bütçe 2 katına artmadığı sürece yerine gelen kişi de saçma transferler yapabilir. Bütçenin artması için de Galatasaray Basketbol takımını el üstünde tutacak bir başkan ve yönetim gerekiyor. Dursun Özbek cimrisi başta durduğu sürece kuruşları hesaplar , oyunculara ve koçlara tepki gösterir dururuz.
Ben geçen seneki yabancılar iyiydi, haksızlık yapıldı demiyorum. Çapları kadar mücadele ettiler, yine de kötü transferlerdi.

Yalnız bu kadar kötü transferlerin bütçeyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesela Büyükçekmece' nin, Manisa' nin, Petkim' in, Bahçeşehir' in bütçeleri bizden çok mu fazla ki oyunun kaderini değiştirebilecek yabancıları bulup getiriyorlar ? Bakın geçtim Efes'i, Fener' i, Karşıyaka, Tofaş ve Telekom' u katmıyorum bile karşılaştırmaya.

Sezon başı Ezel' in kör annesi Meliha' ya 600 k dolar versen, Ncaa çıkışlı draftta yer bulamayan 5 oyuncu seçer seni kafaya oynatırdı yerli kalitesiyle. Dursun Özbek' le, onun cimriliğiyle alakası yok bence konunun. Sefaköy Anadolu Lisesi' nde tek pota basket maçına çağırmayacağın Haliloviç ve Yeboah' a o paraları vermek tamamen çıkar ilişkisidir, kimse kusura bakmasın.

Çalıştığın iş yerinde satın alma departmanında aynı hatta daha düşük fiyata daha iyi ürünler varken, sen bilerek kötü ürünü daha pahalıya aldığında iş yerindeki ömrün en fazla 1 aydır. Yemediğin denetleme, inceleme kalmaz. Bunu yapanında neden yaptığı az çok bellidir.

Ben geçen seneki yabancılar iyiydi, haksızlık yapıldı demiyorum. Çapları kadar mücadele ettiler, yine de kötü transferlerdi.

Yalnız bu kadar kötü transferlerin bütçeyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesela Büyükçekmece' nin, Manisa' nin, Petkim' in, Bahçeşehir' in bütçeleri bizden çok mu fazla ki oyunun kaderini değiştirebilecek yabancıları bulup getiriyorlar ? Bakın geçtim Efes'i, Fener' i, Karşıyaka, Tofaş ve Telekom' u katmıyorum bile karşılaştırmaya.

Sezon başı Ezel' in kör annesi Meliha' ya 600 k dolar versen, Ncaa çıkışlı draftta yer bulamayan 5 oyuncu seçer seni kafaya oynatırdı yerli kalitesiyle. Dursun Özbek' le, onun cimriliğiyle alakası yok bence konunun. Sefaköy Anadolu Lisesi' nde tek pota basket maçına çağırmayacağın Haliloviç ve Yeboah' a o paraları vermek tamamen çıkar ilişkisidir, kimse kusura bakmasın.
Ben düşük bütçenin getirdiği beceriksizlik olarak değerlendiriyorum bu transferleri . Ama diyelim ki çıkar ilişkisi olsun. Çıkar ilişkisiyle transfer yapan ve takımı baltalayan bir koçu ve menejeri takımda bulundurmakta başkanın ve yönetimin suçudur. Ligde ve Avrupa'da şampiyonluk isteyen bir başkan ve yönetim Halilovic ya da Yeboah adını duyar duymaz hem koçu hem de menejeri kovabilirdi. Kovmadı ve oluruna bıraktı. Şimdi sezon içinde hedefsiz kalmaya adım adım gidiyor takım.

Okudukca sasiriyorum. Subenin basindakileri kim getirdi? Kim devam ettiriyor?

Yanlis fikir sunanlari tabi elestiririz ancak yanlis eylemde bulunanlar kimler? Transferleri yapanlar, hocayi ve gm getirenler kimdi?
Hani nef yonetimi transferde ve subede daha aktif olacakti mesela.
Butun suclu youtuberlar mi sizce, yapmayin lutfen. Onlari dogru konusur veya yanlis konusur, basi sonu bu.
Karar vericiler ve uygulayicilar kim onlara bakalim.

kaldı ki bu kadar rollenmen de saçma. ben foruma çok geç katıldım, çok pişmanım daha evvel katilmadigim için. burdaki insanların hepsi iyi niyetli, Galatasaray'ın menfaatini düşünen insanlar. kimse Galatasaray kötü olsun istemez. kerem övet bugün basketbol hayrına bir şey yapsın ovulur hayır duası edilir. ben yapayım bana edilir yarın forumdan başkası yapsın edilir. ama aksini yapanı da elestiririz burda haklı olarak. sen, seni neden elestirdigimizi gayet iyi biliyorsun ve aklınca bende konuşmayı bırakırım gibi boş bir tehditte bulunuyorsun. bırak kerem, üstüne iki kelam etme. biz forum olarak kendimizce bir şeylerden haberdar olur, kulaktan dolma da olsa üzerine iki kelam ederiz. senlik bir mevzu yok.

Yani Kerem Övet'i çok kafaya takmaya gerek yok. Dediği gibi bazı bilgileri alabilmesi adına yönetimi çok eleştirmemesi gerekiyor. BJK muhabiri S.Dikme de Bjk ne kadar batarsa batsın yönetime ağzını açmıyordu taa ki araları bozuluncaya kadar. Benzer durumda GS ve FB muhabirleri de var.

Biz de şubeyle ilgili haberleri, planları bazen ondan duyuyoruz. Adam açıkça demiş zaten eleştirirsem benden de haber alamazsınız diye. Popülarite uğruna bu duruşu kendine yakıştırıyorsa yakıştırmaya devam etsin. Bırakın bildiği yoldan gitsin. Kendi karakteri, kendi bilir...

Ben kendisini tanımıyordum,izlediğim takip ettiğim az kişi var.Burada S.D programı paylaşıldıkça 1-2 kez onun basketbolla ilgili konuştuğu kısımları izledim,kendisini samimi bulmayınca bir daha izlemedim.Ardından Stop Press Medya programına katıldı,çok sevdiğim bir program.Oradada kendisini samimi bulmadım.

En son birisi dün mü ne forumda yayınını paylaşmış az biraz izleyeyim dedim malesef yine samimi bulmadım.

Fakat ben samimi bulmasamda kendisiyle ilgili forumda hiçbir şey yazmam etmem.Tek yorumum olmamıştır.Kendisinin Gsbasket gibi benim için bir marka olan forum hakkında söylemlerini hoş bulmadım.

Bana yorumları atanlar oluyor yoksa orayı takip etmiyorum falan demeside manasız.Takip etmediğin bir yer ve insanlar hakkında konuşma,ilgilenme.

Aynı şey bizim içinde geçerli.Prim vermeyelim arkadaşlar.

Arkadaşlar bu şubeye Erden Timur el atmadığı sürece hiçbir şey olmaz. Bir şekilde onun aynı futbolda olduğu gibi ilgilenmesi lazım.Mevcut yönetimde 2.bir adam yok maalesef.

Ben dun yayini canli izledim ve “Biz de birakalim, Gsbasket forumda 5 isi kendi aranizda konusun.” Dediginde yorum yazdim ve Gsbaskette yaziyorum, bu isi yapiyorsan; elestirileri kabul etmelisin dedim. Kerem de elestiriye acik oldugunu ancak hakkinda karalama yorumlar yapildigini soyledi, ozellikle Turgay Bey’in beslenme cantasi elestirisine bozulmus. Hepimiz oyle ya da boyle Galatasaray basketbolu icin kafa patlatiyoruz. Haklilik payi olan noktalar illa ki vardir. Ancak Ben kendisinin Gsbasketi kucumsemesini hos bulmadim. Foruma 15 yili askin suredir uyeyim, Ahmet Comert doneminde abartmiyorum 20-30 kisilik salona giden taraftarlardan biriyim. O donemden bu doneme yasanan butun basarilarda oyle ya da boyle bu forumun payi da vardir. Burayi okudugunu da soyledi. Umarim bunu da okur ve hatasini duzeltir. Biz bir yere geleceksek hep birlikte gelecegiz.
Gsbasket' i küçümsemesi kendisi gibi iyi bir Galatasaraylıya yakışmamış. Halbuki benim gibi yaşı büyük, Spor ve Sergi sarayının tozunu yutmuş onlarca üye var burada. Karalama yorumlardan ziyade forumdaki ortak payda, Galatasaray basketbol şubesini bu hale getirenlerden hesap sormaktan kaçınması. Kendisi, ahbabı olan, Galatasaray basketbol şubesini menejerlerin kucağına oturtan kişileri eleştirmek yerine, hedefsiz, Manisa, Petkim, Büyükçekmece gibi takımlarla kümede kalma mücadelesi verme ihtimali yüksek bir Galatasaray' ı kendisine yakıştırıyorsa bilemem ama ben Galatasaray' ın bu durumda olmasını, büyük takımlarla rekabet etmek yerine, asansör takımlarla mücadele etmesini kendime yediremiyorum, camiaya da yakıştıramıyorum.

Kerem Ovet burda sorumlu kişi değil, bilgilendirme yapmayan basketbol şubesi yönetimi ve Turgay Zeytingöz Allah aşkına çıkın birkaç kanala ve daha net somut açıklama bilgilendirme özelestiri vs yapın. Bundan sonra böyle devam edeceğiz ya da etmeyeceğiz. Bugüne kadar olanlar ve gelecek için daha somut net açıklama yapmayan; resmi görevi, sorumlulukları ve yetkileri olan kişiler konuşmalı. Kerem Ovet kulübün sözcüsü değil ki.

ben pazartesi sabahı koçla yolların ayrıldığı açıklanır diye düşünürken fener maçının ustunden 2 gün geçti ama hala açıklama yok. herhangi bir isim de düşmedi Galatasaray x kisisiyle görüşüyor diye, yalandan da olsa düşmesini beklerdim. sezonu mu kapattılar naptılar. biz taraftariz sezonu kapattık deriz de bu adamların buna hakkı yok ki, bu boşvermişlik niye yani anlayamadım.

ben pazartesi sabahı koçla yolların ayrıldığı açıklanır diye düşünürken fener maçının ustunden 2 gün geçti ama hala açıklama yok. herhangi bir isim de düşmedi Galatasaray x kisisiyle görüşüyor diye, yalandan da olsa düşmesini beklerdim. sezonu mu kapattılar naptılar. biz taraftariz sezonu kapattık deriz de bu adamların buna hakkı yok ki, bu boşvermişlik niye yani anlayamadım.
Galatasaray - Bayern Münih maçi var .
Yönetim onu düşünüyor . Basketbolu kim taksın .