2024/2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

McCormack vefat falan etmediyse biz neden pivot arıyoruz, yüksek maaşla Euroleague falan mı yaptı?
Abi hocanın kafasında soru işaretleri var diye twitler okumuştum McCormack konusunda, Stop Press yayinlarinda da buna benzer şeyler soylenmisti. Savunma konusunda kara delik olmasından ötürü soru işareti olduğunu düşünüyorum ki Delgado ismi de düştükten sonra oraya asker bir pivot gelecek anlamış olduk. Gerçi sonradan McCormack takımda kalacak Delgado işi patladı muhabbeti de döndü ama anlamadım, ses seda yok sağda solda atılan twitlere kaldık haliyle. Wiley kasa birisine gitmeyeceksek bence de McCormack kalmalı.

Yangın yapılması bana da anlamsız geldi. Sadık'ın seneye Moneke kadar para alacagi konuşulurken ve sahada 1 yerli zorunluluğu durumu varken kesin bir pozisyonu yerli gececektik ilk 5'te, yani Sadık a plan olacaktı. hoş maaşı yüksek olmasa bile takımda bir yerli zorunluluğu konusunda Sadık kadar güven veren kimse yok, neyse.

Yanına ust düzey bir oyuncu alınmayacağı ve sadece süreyi paylasip nefeslendirecek ucuz bir oyuncu alınacağı ayan beyan ortadaydı başından beri ki dile de getiriliyordu bu durum. Burda kumar oynanabilirdi kıta disindan birisini getirip deneyebilirdik eleştirisine de imza atabilirim. Onun dışında bu öldük bittik tripleri gereksiz. Hayırlı olsun diyelim.

Kaldı 2 transfer.
"Sadık'ın Moneke kadar para alacak olmasi" bile başlı başına yangın yapılmasını gerektirecek konu değil mi? Üstüne biz bir de Sadık 30 dakika oynasın diye arkasına en iyi haliyle "vasat veya vasat altı" kariyeri olan uzun çekmek zorunda kalıyorsak şimdi değilde ne zaman yangın yapmamız gerekiyor tam olarak?

Forumca yangın ve saçmalama sezonu açılmış 😃 Aynen Yakup hoca ve ekibi izlemedi siz izlediniz herkesi. 1 hamleyle battık bittik aynen. Oraya az süre alacak bir isim geleceği zaten söylenmişti şaşılacak birşey yok. Bütçe belli. Bütçe ve şartlar doğrultusunda en iyisi yapılmaya çalışılıyor. Tüm hamlelerden memnunum. Gelecek kısa ve ana pivot da ağırlıklarını koyacak isimler olacaktır. Güzel bir sezon bizi bekliyor.
Oyuncuyu beğeniyor olmak, beğenmiyor olmak, yüksek beklentide olmak veya olmamak konularını bir tarafa bırakıyorum ama Allah aşkına "Aynen Yakup hoca ve ekibi izlemedi siz izlediniz herkesi" şunun mantığı anlatır mısınız ya? Eeee yani mesela hoca izlemiş olunca ne oluyor yanlış transfer yapamaz mı oluyorlar? Mesela Halilovic'i geçen seneki koç tanımıyor muydu, izlememiş miydi? Doğru transfer mi oldu o izlemiş olunca?

Dünyada her hocanın, her koçun zibilyon tane yanlış transferi vardır. Bunun olmamasının imkanı yok. En basitinden Ergin hoca işte EL şampiyonu oldu o Pao'da bile tutmayan kaç transfer var sizce izlenmeden yapıldığı için mi yanlış bu transferler.

Bir oyuncu alınıyor beğeniyor olabilirsin yazarsin şu şu nedenden beğendim başkası da yazar beğenmedin şu şu nedenden diye. Ne alaka yani siz biliyorsunuz hoca bilmiyor mu filan? İsterse Popovich alsın ben şahsen bir oyuncuyu beğenmiyorsam, beğenmiyorum derim ya.

Roberts'ı izlemedim ama 26 yaşında kariyeri çok vasat, tamamen rotasyonda olsun diye yapılmış bir transfer olarak görüyorum. Bu da bence yanlış. Ucuz olabilir ama ucuz adam alacaksam da öylesine değil bir şeyler vaad edeni almak lazım değil midir?

"Sadık'ın Moneke kadar para alacak olmasi" bile başlı başına yangın yapılmasını gerektirecek konu değil mi? Üstüne biz bir de Sadık 30 dakika oynasın diye arkasına en iyi haliyle "vasat veya vasat altı" kariyeri olan uzun çekmek zorunda kalıyorsak şimdi değilde ne zaman yangın yapmamız gerekiyor tam olarak?
Hocam 8-9 ay öncesinin konusuydu o. 1 sene daha uzatıldığında memnun olmuştuk hepimiz ama detayları bilmiyorduk en azından kendi adıma söyleyeyim. Takım içi huzursuzluk çıkaracak kadar maaş alıyormuş/alacakmış. Kural açıklandıktan sonra sahadaki 1 yerli kesin Sadık gözüyle bakılıyordu zaten ama detayları öğrendikten sonra direkt 4 numara pozisyonuna gelecek yabancı konusunda beklentimi minimuma indirdim, diğer pozisyonlar için kıyameti koparırdım mesela şöyle bir transfer gelse ama 4 için geldiğinden olumlamaya çalışıyorum kendimce. Sadık'a bu kadar güven duyulması işi bence de yanlış ama eldeki seçeneklere bakınca da en makulü Sadık. Sezonun kaderini Blumbergs değil Sadık belirleyecek.

1 numara transferi icin bakilan oyuncunun profili direkt bir point guard mi yoksa Melo Trimble gibi fizikli bir combo guard mi ? Bence oyuncunun kalitesiyle birlikte belirleyici olan nokta burasi olacak.

5 numara icinse 4 numaralarin profiline bakarsak daha temasli oynamayi seven ve boyali alani hem savunmada hem de hucumda iyi kullanan bir oyuncu olmasi sart gibi duruyor.Bence Sadik’la dakika paylasacak bir oyuncu dusunuluyorsa alacagimiz 4 numara Alex Poythress tarzi bir oyuncu olmaliydi.Boylece 5 numarada daha fazla cesitlilige gidebilirdik.Ama maalesef orada bence cok iyi bir hamle yapamadik.

Kalan iki transfer sezonun gidisati icin belirleyici olacak.5 numara icin Wiley en cok istedigim oyuncu.Kisa transferi icinse 2021/2022 Melo Trimble’in bir kopyasini bulmak zorundayiz.

1 numara transferi icin bakilan oyuncunun profili direkt bir point guard mi yoksa Melo Trimble gibi fizikli bir combo guard mi ? Bence oyuncunun kalitesiyle birlikte belirleyici olan nokta burasi olacak.

5 numara icinse 4 numaralarin profiline bakarsak daha temasli oynamayi seven ve boyali alani hem savunmada hem de hucumda iyi kullanan bir oyuncu olmasi sart gibi duruyor.Bence Sadik’la dakika paylasacak bir oyuncu dusunuluyorsa alacagimiz 4 numara Alex Poythress tarzi bir oyuncu olmaliydi.Boylece 5 numarada daha fazla cesitlilige gidebilirdik.Ama maalesef orada bence cok iyi bir hamle yapamadik.

Kalan iki transfer sezonun gidisati icin belirleyici olacak.5 numara icin Wiley en cok istedigim oyuncu.Kisa transferi icinse 2021/2022 Melo Trimble’in bir kopyasini bulmak zorundayiz.
Son alınacak olan kısanın kalıplı Guard olacağını düşünüyorum.

Daha önceden yazmıştım. Son yapılan 4 numara transferi ile Yakup hocanın bir Ergin Ataman takımı oluşturmaya çalıştığı fikri iyice yerleşti aklıma. Top getiren skorer kısalar (Nunn, Larkin tarzı) şutu olan 4 numara (erzec, moerman, Mitroğlu tarzı) kalın uzun (Duston, Lasord gibi) bence şimdi Micic, Suolukas gibi oynatan sorumluluk alan bir numara ve pota altında ribaund toplayacak bir uzunla kapatacak işi. Ve enönemli hamleler bu iki transfer olacak. Tabiri caizse sezonun belirleyecek.

Sadık'ı Efes de istiyordu sözleşme yenilediği dönemlerde yüksek olsa da iyi bir maaş verip tutmuşuz iyi ki de öyle olmuş. Kısalar üzerinden oynayacaksın güvenebileceğin yerli bir kısa var mı yabancılardan daha çok katkı verir diyebileceğin yok. Güvenebileceğin savunabilecek hareketli yerli bir pivot var mı yok. Yeni yabancı kuralında en azından 4 numarayı geçebileceğin bir Sadığın var. Bu büyük avantaj oldu. Diğer takımların da ligde yerlilerden alacağı katkıyı göreceğiz bakalım kimlerden alacaklar. Bu belirleyici olabilir. Kural konusunda içim rahat bizi en az şekilde etkileyecektir. Hatta artısı olacağını düşünüyorum.

Zaten mevcut kural ozelinde sahaya atabileceğin kaç tane yerli var ki ülke genelinde? Aklıma Furkan haltali geliyor, Sadık geliyor, Ercan geliyor başka kimse gelmiyor. Belki vardır 1-2 kişi daha ama onun dışında cırt gibi. Sadık 21-22 sezonunda oynadığı topun ucundan esintiler izletse zaten razı olacağız ondan. Bu sezon yeniden çıkışa geçeceği sezon olacak inşallah, kendisine çok ciddi bir misyon yükleniyor ve degerlendirirse kendisi için de çok olumlu olur uzun vadede.

Zaten mevcut kural ozelinde sahaya atabileceğin kaç tane yerli var ki ülke genelinde? Aklıma Furkan haltali geliyor, Sadık geliyor, Ercan geliyor başka kimse gelmiyor. Belki vardır 1-2 kişi daha ama onun dışında cırt gibi. Sadık 21-22 sezonunda oynadığı topun ucundan esintiler izletse zaten razı olacağız ondan. Bu sezon yeniden çıkışa geçeceği sezon olacak inşallah, kendisine çok ciddi bir misyon yükleniyor ve degerlendirirse kendisi için de çok olumlu olur uzun vadede.
Kesinlikle durum bu. Bir kere gard ve pivot olarak yerli süresi artan takım eksi yazmaya başlayacak bu cepte. Akıllı yönetilen takımlar 3 ve 4 ü yerli geçmeye çalışacaktır. O kısımda da Sadık ile yarışabilecek kısıtlı oyuncular var. Eurohoops güzel bir tablo hazırlamıştı giden-gelen-kalan şimdi bakıyorum ordan. C segment de öyle bir durum yok zaten rakiplerimize bakıyorum Bahçeşehir'de Egehan Arna var, Beşiktaş da kaydadeğer biri yok o pozisyonlarda genç Kerem Konan var, Karşıyaka'da Ergi Tırpancı... Tofaş'da Ege Demir, Tolga Geçim başka da yok. Bunlar da soru işareti. Tabloyu da bırakayım buraya bakmak isteyenler için: https://www.eurohoops.net/tr/tradem...bol-super-ligi-transfer-dosyasi-2024-2025/17/

Son düzenleme:
Ana hedef BCL ve orada parkede yerli zorunluğu yok.BSL için bile Sadik'i çok uzun süre parkede tutma zorunluluğumuz yok Sadık 15 dakika süre alsa 25 dakikayi sırf Buğrahan ve Goksenin bile doldurur ki daha gençler ve maalesef elde patlayacak Samet de olacak.Pekala Sadık'in önüne de yabancı alabilirdik ya da en azından Sadık'in önüne geçme ihtimali olan bir oyuncu alabilirdik.Ayrica son iki yabancı 1-5 olacaksa kadroda hiç gerçek bir 3 numara ya da atletik ayakları çabuk 4 numara olmayacak illa net rotasyon oyuncusu alacaksak bari savunması sert atletik combo forvet alsaydık.

Bence yerli konusunda şöyle bir sıkıntımız var Sadık'ın hem maaşı çok yüksek hem de son iki yıllık süreçte oynadığı oyunun kötü oluşu var tabi son iki yıldır kurulan rezalet kadrolarında bireysel performanslara etki ettiğini düşünmek gerek. Samet'ten çıkılsın görüşü hakim ama daha net bir beş numaramız bile yok.

Son yapılan dört numara transferi beni de memnun etmedi. Şöyle ki yeni zorunlu bir yerli kuralından dolayı insanlar Sadık her maç en az 30 35 dakika oynar o yüzden de onu yedekleyecek ucuz maliyetli oyuncuyu mantıklı görüyor olabilir ama bir de şu yönlerden bakmak lazım.

Sadık hazırlık sürecini çok kötü geçirdi ve hiç iyi oynamadı ya da diğer yerli oyuncularımız Sadık'tan çok daha iyi bir performans ortaya koydular veya Sadık sakatlık yaşadı 4 5 ay oynamayacak olsa ve o tek zorunlu yerll oyuncu hakkımızı mecburen diğer pozisyonlardan birinde kullanmak zorunda kalacak olursak bu yeni alınan dört numarada hiç iyi bir performans vermezse o zaman ne yapacağız tabi ki transfer yapacağız ve durduk yere ucuza diye getirdiğimiz adam bize bir anda -150 ya da -250 maliyet yazmış olacak. (Oyuncunun maliyetini bilmediğim için rakamları örnek amaçlı kendim uydurdum)

Kısacası bu adamı almak yerine Samet ve Sadık'ı dört numarada dönüşümlü kullanır hem Samet'ten de fayda etmeye çalışır hem de yabancı kontenjanı ve bütçemi boşa harcamamış olurdum. Baktık ki hazırlık süreci içinde iki isimde iyi bir performans sergilemedi o zaman lig başlamadan potansiyeli olan bir 4 numaraya yönelirdik.

Sadık o sözleşmeyi aldığında 5+0 kuralında Efes'e gitme olasılığı ve sözleşmesinin son senesi olması etkili oldu. Yerli oyuncuların değeri 5+0 dan 4+3 e geçince yerle bir oldu.

Samet ne 5 ne 4. Bence oynayacağı takıma kiralanmali 9mTL alıyorsa 2m oynayacağı takım öder üstünü biz öderiz. Samet 'ten yapılacak 2m TL peşinde değilim ama faydalı olabileceğini düşünmüyorum. Herhangi bir role oturtamiyorum. Çok geriye gitti. Bari oynasın kendi için. Bizim açımızdan kadroda flu oyuncu sayısı arttıkça roller geç oturacaktir.

Yerli süresini Sadık Buğrahan Göksenin vs. hepsi paylaşır illa Sadık 20-25 dk alır diyemeyiz.

Samet kariyerine 4 numara olarak başlamış ve oldukça dikkat çekmişti, sonrasında transfer olduğu takımlarda 4 numarada istenilen verimi veremeyince ve ayakları da biraz yavaş kalınca boyu da 5 numara için uygun sayılır o pozisyonda deneyelim ve süre verelim denildi. Ama günümüz basketbolu için 5 numarada oynayacak sertliği ve ribaund sezgisi yok. Pota altında çabuk yeniliyor, dış şut tehdidi olmasından dolayı adı sanı belli olmayan ve 20 küsür dakikada 9 sayı 3 ribaundla oynayan ve 25 yaşına kadar geldiği en üst seviye Aris olmuş bir oyuncuya para bağlamak yerine ya Sadık'tan farklı blr profil olan potansiyelli oyuncu alırdım ya da Samet'i dört numarada denerdim. Elde ekmek varken yanına gidip blr ekmek daha almaz ekmekle uyum sağlayacak ama farklı bir tat bırakacak helva ya da peynir almaya çalışırdım.