2024-2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Kimse de dememiş ki Ergin Ataman sistemi için Ergin Ataman' ın oynatacağı kalitede oyuncun olması lazım diye. Bizim oyuncu kalitemizle olsa olsa Hakan Demir sistemi olur şu haliyle.

Orası ayrı ama Ataman gs döneminde de görece ucuz bütçelere iyi guardlar bulduğunda istediği oyunu oynattı. Zaten burda yapılmak istenen şey guardların takımı ne kadar yönetebildiği.

Yakup Sekizkök’ün Ataman’ın yardımcısı olması bizim yıllardır sanki yarı saha basketbolu oynuyormuşuz gibi düşündürüyor insanlara da bizim zaten yaptığımız şey bu yıllardır :)

Bizim bütçemizde aşağı yukarı her sene ana karar verici guardlar oluyor zaten. Değişen bir şey yok. Sadece Ekrem Hocanın senesinde Akoon Purcell piyangosu vurmuştu ki son 5 seneye bakınca. Ne ertuğrul erdoğan’ın kurduğu sürekli ara oyuncularla kurulu takımlar, ne de son 2 seneki takımlar. nerdeyse en iyi senemiz görece daha az para harcadığımız ve her pozisyonu kendi ana pozisyonu olan oyuncularla geçmemiz.

Bazıları herseyi çok bildiğini sanıyor ama yıl 2024 herşeyi izleyebiliyoruz hatırlatayım.
Larkin otis'ten daha hızlı ve daha çabuk, otis boyu kısa diye bi avantajı var ama üst düzey bi hız ve çabukluğu yok. Efes oyuncuları ile bizim oyuncuların benzer hiçbir farkını göremedim ben.
Neyse sonuçta her maçın tekrarını izleyen arkadaşlar daha iyi bilir.

Benim adima hiz konusu onemli degildi salt olarak, adam gitmis Otis icin Larkinvari hatta Larkin’in birebir kopyasi, daha da hizlisi demis komik yani. Diger oyuncu benzetmelerinin alakasizligini soylemeye gerek bile yok.

Geçen sene takımın en faydalı oyuncusu, dış şutu, faul çizgisi iyi , genç ve gelişime açık Mc Cormack' ı gönderip, yerine dış şutu ve faul atışı olmayan, her geçen sene sınırlı yetenekleri geriye giden Delgado' yu 500 bin dolara almak. Nereden baksan kral hareket. Tam Galatasaray baskete yakışan hareketi yapmışlar.
Valla ben de Mc cormackın bu kadar savunulmasını anlamıyorum. Tamam delgado nun hücumu kısıtlı ama savunma olarak Mc cormackı cebinden çıkarır. 4 yabancılı ve 5 numarası olmasan ksk serisinde Furkan Haltalı bile denize döktü cormackı.

Valla ben de Mc cormackın bu kadar savunulmasını anlamıyorum. Tamam delgado nun hücumu kısıtlı ama savunma olarak Mc cormackı cebinden çıkarır. 4 yabancılı ve 5 numarası olmasan ksk serisinde Furkan Haltalı bile denize döktü cormackı.

Maç maç bakarsak Akatlardaki Beşiktaş / Galatasaray maçını izlemenizi tavsiye ederim. Geçen seneki takım zaten Mccormack’in defolarını kapatmak üzerine kurulmamıştı ki

Basketbol artık hücum planlarının tahmin edildiği noktada bizim gibi kısıtlı bütçelere kurulmuş takımların farklı pozisyonlardan yaratabilme becerisine bakıyor. Forvet pozisyonumuzun boş olması, pivotların tek niteliğinin çember koruyuculuk olması. 4 numara pozisyonunda formsuz Sadık ve görece daha kısıtlı bir bütçeyle geçilmesi gibi handikaplara bakarsak takım tamamen kısaların yaratıcılığına ve bireysel becerisine bakacak durumda. Ben yakup hocanın daçkada da iyi bir takım kurduğunu düşünmüyorum çünkü o kadronun en iyi oyuncusu Beşiktaş’ta rotasyon oyuncusu olabildi.

Pivotların tek niteliğinin çember koruyuculuk olduğuna Delgado özelinde katılmıyorum. Delgado'nun çember savunması çok kötü, Delgado'da çember savunma diye bir nitelik olduğunu düşünmüyorum. Savunmasının da iyi olduğunu düşünmüyorum, savunma katkısı olarak sadece ribaunt toplar o kadar.

Maç maç bakarsak Akatlardaki Beşiktaş / Galatasaray maçını izlemenizi tavsiye ederim. Geçen seneki takım zaten Mccormack’in defolarını kapatmak üzerine kurulmamıştı ki
Az önce baktım
76-77 kazandığımız maç
Mc cormack 9 sayı 4 riband
Delgado 9 sayı 13 riband 4 asistle oynamış.

Burda Delgadonun avukatlığını yapıyor gibi olmak istemiyorum. Bende daha potansiyel bir uzun beklerdim ama bence Delgadonun gelmesi Mc cormacın kalsından iyi
Tabi benim fikrim.

Pivotların tek niteliğinin çember koruyuculuk olduğuna Delgado özelinde katılmıyorum. Delgado'nun çember savunması çok kötü, Delgado'da çember savunma diye bir nitelik olduğunu düşünmüyorum. Savunmasının da iyi olduğunu düşünmüyorum, savunma katkısı olarak sadece ribaunt toplar o kadar.

Nitelik olarak söylüyorum kağıt üstünde. Yoksa aynısını düşünüyorum delgado düşünüldüğü kadar iyi bir çember koruyucu değil artık

Az önce baktım
76-77 kazandığımız maç
Mc cormack 9 sayı 4 riband
Delgado 9 sayı 13 riband 4 asistle oynamış.

Burda Delgadonun avukatlığını yapıyor gibi olmak istemiyorum. Bende daha potansiyel bir uzun beklerdim ama bence Delgadonun gelmesi Mc cormacın kalsından iyi
Tabi benim fikrim.

Kağıdın ötesinde biz zaten takım yetersizliği sebebiyle zaten biz o maçta iyi ribaund alamadık. Ama çember koruyuculuk noktasında iyi durumda değil delgado kastettiğim o

Kağıdın ötesinde biz zaten takım yetersizliği sebebiyle zaten biz o maçta iyi ribaund alamadık. Ama çember koruyuculuk noktasında iyi durumda değil delgado kastettiğim o
İzledim bazı maçları, savunmada akıl tutulması yaşadığı pozisyonlar ve swichtlerde ve kısaları karşılamada ayaklar epey yavaş kalmış. Büyük maçlar özelinde efes,biz ve fener maçlarında defolar epey kulanılmış. Peki abi son kısa transferi konusunda haber yok mu nerden bakıyorlar kısaya?
Çünkü lig'te adam kalmadı😂😂

Kanaatim Delgado ve İzundu'nun geçtiğimiz sezonki performanslarına bakarak İzindu çember koruyuculuk ve kısa oyuncunun karşısında kalma açısından çok daha iyi durumda. Ama her şey bir kenara iki pivotumuzda gerçekten çok kolay bir şekilde faul problemine giren isimler bakalım bu konuyu nasıl çözeceğiz. Umarım Delgado 2 3 yıl önceki haline dönüş yapabilir. 4 numaralarımız zaten evlere şenlikler ne hücumda ne savunmada maç maç değil aynı maç içinde bile standartları olmayan isimler. Savunma kurgusunu nasıl oturtacağız bakalım.

Zaten bir basketbol takımının uzunları biri defansif biri de ofansif olarak kadroya katılır. MC Cormack ofansif olarak görevini yaptığı için savunuluyor bence. Neredeyse her maç sayı + ribaund çift haneli, serbest atış yüzdesi yüksek bir uzunun eleştirilmesi garip olan aslında. Delgado old school bir uzun, hareketli guardlar ve hareketli pota altı oyuncuları 2 çeyrekte 4 faul aldırıyorlar Delgado' ya. Ayrıca Beşiktaş' ı 89-83 yendiğimiz maçta 25 sayı atan Mc Cormack' tı, 15 sayı atan Delgado.İkisi de aynı süre oyunda kalmış. Bu pencereden baktığımızda Mc Cormack Delgado' yu cebinden çıkarmış oluyor.

Aslında bu bütçeye iyi şeyler yaparsın düzgün yönetirsen yerlilerde kısmak lazım bizde yine yerlilerden çok para gidiyor sadığa bu kadar vermek bütçe açısından sıkıntıya sokuyo sametten çıkmak lazımda işte kapalı kontratlar bizim için ciddi sıkıntı oldu yapcak bişey yok ben 1 numarayada çok para kaldığını düşünmüyorum iyi bi adamda gelmez oraya yapcak bişey yok destek olucaz hakkımızda hayırlısı inşallah iyi bi sezon geçer. 🙏❤️💛

Yani ben size şunu söyleyim, bu sezonki oyuncuların hepsi birinci tercihler. Ordan yola çıkabilirsiniz. Şunu istedik ve alamadık gibi bir durum yok yani.

Delgado muhabbetinde de olay şu, sürecin başından beri Delgado'dan başka bir oyuncuya gidilmedi. Bi ara ismi çıkmıştı, sadece fiyat kırılması için beklediler, 400'e falan geldi hatta bu süreç içinde biz beklemeye geçince.
Birinci tercihleri buysa demek ki ikinci tercihleri filan gelse yanmıştık. Tekrar söylüyorum Yakup Sekizkök koç filan değil, olmayacak.. Memur zihniyetli adamlardan bir yol olmaz.

Otis Livingston- Efianayi- Palmer görece ok olabilir ama uzun oyunculardaki seçimlerini hiç beğenmedim. Palmer iyi bir oyuncu ama ben Kelan Martin'i tercih edebilirdim. Bir de Max Heidegger benim çok beğendiğim bir oyuncu Telekom alabiliyorsa bizim de alabiliyor olmamız gerekirdi. Pivot için Austin Wiley'i çok isterdim ama olmadı demek ki fakat Delgado benim içime sinmedi.

Hosaf, sen cok bisey biliyosun da mi Avrupa’nin son yillardaki en iyi oyuncusunu ne verecegi belli olmayan, Euroleague’den teklif almak icin 1 ay bizi bekletip kimsenin teklif vermedigi bir oyuncuyla (buna ragmen aldigimiz en potansiyelli iki oyuncudan biri) kiyaslama cureti gosteriyorsun. Dur iki youtube skills videosu acip, istatistiklere bakip gelip ahkam kesiyim surada. Bu forum her yil basi sacma sapan adamlari oven sonunda da gurmelerin hakli ciktigi bir forum olmustur. (Ben o gurmelerden olmasam da)
LİVİNGSTON LARKİN İLE BİREBİR AYNI TİP OYUNCUDUR VE LARKİN'DEN DAHA HIZLI VE ÇABUKTUR. İZLEDİM VE ANALİZİMİ YAPTIM. Kuduruyo musun çıldırıyomusun h ile başlayan kendi sülalenin özelliklerini mi sayıyosun çok da umrumda lan. Yediğimin bilirkişileri bi halt değilsiniz beş paralık görüşleriniz de zerre umrumda değil. Kimse sizden icazet almayacak. Haddinizi bileceksiniz! Herkes görüşlerini gönül rahatlığıyla açıklayacak hazmedemiyosan defolur gidersin.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bunu söylemek bana düşmez ama lütfen daha sakin ve anlayışlı olalım.
Burada kimse kimsenin basketbol bilgisini ölçecek, tartacak değil.
İnsanlar kendince fikirlerini beyan ediyor. Herkes aynı şeyi düşünecek, aynı açıdan bakacak diye de bir şey yok.
Lütfen bunu yaparken daha saygılı olmak. Küçük düşürücü ve hakaret içeren söylemlerden kaçınalım.
Birbirimizi kırmaya, incitmeye gerek yok
Hepimizin ortak paydası GALATASARAY ve onun başarılı olması.
Bunu düşünerek hareket edelim..