2024-2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Uzunlar pek içime sinmedi toplamda (kimya olarak) maliyetliler de ha keza dengesiz, Delgado İzundu Samet Sadık Blumbergs.
1.8m dolar en az. 5 oyuncu fazla zaten 3 e kayabilecek uzun olmadığı için.
Deldago Sadık Samet pahalı tek yönlü, Izundu Blumbergs sınırlı fazla ucuz oyuncular.
Delgado koç tercihi. Samet tbf ve Turgay beyin hediyesi. Playoff zorlarız BCL aynı fiks devam.

Boutsiele Delgado yakındır maliyetleri, Bahçeşehir bizden zengin Odiase >Izundu Massinburg >Efianayi Beşiktaş da istese Delgado 'yu tutardı Yakup koçtan başka Delgado hayranı yok sanırım. Daha ucuza McCormack kalsa daha iyiydi. Delgado +Izundu yapacağıma McCormack +Odiase yapılırdı aynı paraya. Hayırlısı olsun.

Gerçek pg Otis ve gelecek guard ne kadar pg oynarsa o. Yerli pg yok. Otis sakatlansa takım Alex Hamilton ve Alex Renfroe 'li sezonlarda tek pg ile dağıldık. Efianayi ve Buğrahan pg değil. İşe yaramayan Samet kalıyor katki veren İsmet ayrılıyor.

Son düzenleme:
D

Ilk Karsiyaka’ya geldiginde cikista olan bir oyuncuydu. Sonrasinda kariyeri dususe gecti. Ribaund ve pota alti bitiriciligi hala ust duzey ama kafasi gidip geliyor oyun icinde, gereksiz fauller alip cok erken faul problemine giriyor, faul yuzdesi hep ayniydi ama iste kara delik. Onun disinda son yil disiplinle alakali sorunlari da ortaya cikti, yari final serisinde son 2 macta kadroya bile almadilar. Instagram’ina girin, takip ettigi son 50 kisiye bakin dusus sebebi ortaya cikar. Savunmada vasat bir oyuncu.Butun bu unsurlara 400-500k bir bedeli dusunursen; on yargili yaklasmanin temel sebepleri bunlar benim icin.
Teşekkür ederim açıklamanız için. Biraz daha anladım durumu.

Bir de şu var. Sürekli şu oyuncu alınabilirdi. Bu alınabilirdi diye söylemler oluyor. Oyuncu ne kadar gelmek istiyor. Siz oyuncu olsanız aynı ya da yakın paraya ksk mı? Bahçeşehir mi? Galatasaray mı? Hangisine gidersiniz. Yıllardır elle tutulur bir başarı yok. Her sene kadro rotasyonu. Değişen yönetici ve hocalar. Ödenmeyen paralar. Ben takım imajının da maalesef çok iyi olmadığını düşünüyorum.

Bir de şu var. Sürekli şu oyuncu alınabilirdi. Bu alınabilirdi diye söylemler oluyor. Oyuncu ne kadar gelmek istiyor. Siz oyuncu olsanız aynı ya da yakın paraya ksk mı? Bahçeşehir mi? Galatasaray mı? Hangisine gidersiniz. Yıllardır elle tutulur bir başarı yok. Her sene kadro rotasyonu. Değişen yönetici ve hocalar. Ödenmeyen paralar. Ben takım imajının da maalesef çok iyi olmadığını düşünüyorum.

Yani ben size şunu söyleyim, bu sezonki oyuncuların hepsi birinci tercihler. Ordan yola çıkabilirsiniz. Şunu istedik ve alamadık gibi bir durum yok yani.

Delgado muhabbetinde de olay şu, sürecin başından beri Delgado'dan başka bir oyuncuya gidilmedi. Bi ara ismi çıkmıştı, sadece fiyat kırılması için beklediler, 400'e falan geldi hatta bu süreç içinde biz beklemeye geçince.

Aşırı uzmanlaşmış tek işi yapabilen kadroları sevmen. Arapovic Poytress Hayes Whittington Auguste lu takımın temeli mobil 5 çevresine topu yere vuran şut atan dribling yapabilen 2-3 kombo forvetin uyumlu oyunuydu.
Petkim iyi bir 5 ve bir yerli daha bulabilirse seyir açısından favori takımım olur.

Efesin back to back şampiyonluklarında rol oynarken çok etkilenmiş ve benimsemiş koç belli ki kafayı takmış etkilenmemek de mümkün değil zaten. Livingston kilit ismi olacak eminim çünkü bol bol izledim Larkinvari bir oyuncu birebir kopyası hatta. Kendi Larkin'ini çektiğini düşünüyor koç haklı da. Her durumda ve şartta skor üretebiliyor oyuncu. Size olarak birebir. Artısı daha hızlı eksisi oyun görüşü belki. Kısa tercihlerimizi back to back efesle eşleştirmek bile mümkün aynı profiller.
Larkin - Livingston
Böbua - Efianayi
Bryant - Palmer
Micic - Oyun kurabilen savunma da yapabilen sizelı 1.5 transferi bahsediliği gibi

Serbest atış ozurlusu bir takım kurduk harbiden. Onur abi yazmıştı Delgado transfer haberleri ilk ciktiginda, İpekçi'ye dönüş sezonu içerde serbest atış yüzünden fb Efes veya ksk mağlubiyeti yaşasak kimseye izahı olmaz kiyamet kopar diye. Cidden öyle. Bu sene çizgide 2/2 yaptığımız zaman konfeti patlatırız artık. :D

Efesin back to back şampiyonluklarında rol oynarken çok etkilenmiş ve benimsemiş koç belli ki kafayı takmış etkilenmemek de mümkün değil zaten. Livingston kilit ismi olacak eminim çünkü bol bol izledim Larkinvari bir oyuncu birebir kopyası hatta. Kendi Larkin'ini çektiğini düşünüyor koç haklı da. Her durumda ve şartta skor üretebiliyor oyuncu. Size olarak birebir. Artısı daha hızlı eksisi oyun görüşü belki. Kısa tercihlerimizi back to back efesle eşleştirmek bile mümkün aynı profiller.
Larkin - Livingston
Böbua - Efianayi
Bryant - Palmer
Micic - Oyun kurabilen savunma da yapabilen sizelı 1.5 transferi bahsediliği gibi
Aynı şeyi düşünüyorum. Ataman takımı kurmaya çalışıyor.

Sadık'ın milli takımdaki hem hücum hem de savunmadaki felaket perforöansını görünce 4 numara için bence çok daha iyi bir oyuncuya gidilmeliydi.

Sadece 5 numaraların savunma performansına kalırsak sonumuz hiç iyi olmaz.

Ergin Ataman'ın Anadolu Efes'i benzeri bir yapı kurulmaya çalışılıyor söylemi kağıt üzerinde benzer olabilir ama Larkin, Bobua, Bryant'ın savunma yönleirininde belli bir seviyenin üzerinde hatta Bobua ve Baryant'ın oldukça güçlü savunma yönü olan oyuncular olduğunu unutmayalım. Bizdeki kısalarsa atma kısmında iyi sayılır ama savunmada vasat isimler. Efianayi Fenerbahçe play off serisinde savunma kısmında neredeyse hiç ortalıkta yoktu Fenerbahçe hücumları kendisini denize dökmüştü, Palmer işin savunma kısmında çok etliye sütlüye karşan bir isim değill. Yani bu oyuncular savunma performanslarını yükseltmezse yine kendimizi hüsran dolu bir sezonun içinde bulabiliriz.

Livingston'ın Larkin'den daha hızlı ve çabuk bir oyuncu olduğunu izlemek isteyen izler görür. Konuyla alakasız çıkışlar oyncuyu tahlil etmek adına değil de "ben herşeyi bilirim ve cahilce bir done sunmadan karşı çıkarım" mentalinde komik ve forumu kirletici görünüyor. Neyse biz birşeyler katmaya devam edelim cehalet kötülüktür.

Hosaf, sen cok bisey biliyosun da mi Avrupa’nin son yillardaki en iyi oyuncusunu ne verecegi belli olmayan, Euroleague’den teklif almak icin 1 ay bizi bekletip kimsenin teklif vermedigi bir oyuncuyla (buna ragmen aldigimiz en potansiyelli iki oyuncudan biri) kiyaslama cureti gosteriyorsun. Dur iki youtube skills videosu acip, istatistiklere bakip gelip ahkam kesiyim surada. Bu forum her yil basi sacma sapan adamlari oven sonunda da gurmelerin hakli ciktigi bir forum olmustur. (Ben o gurmelerden olmasam da)

Livingston bence mantık olarak sezonun en iyi transferlerinden. Ama takımın Ataman’ın sistemine benzemesi tamamen bir Polyannacılık. Ataman’ın sisteminde en önemli noktalardan biri forvetlerin oyun kurma becerisi ve guardlardan en az birinin rakiple göğüs göğüse çarpışabilecdk pozisyonda olması. Hatta Pana’da bunu bulamayınca Sloukas’a back up olarak aldığı Grant’ten Nunn’ın gelişiyle birlikte kanat forvet yarattı. Bizim kadroda bu profilde bir oyuncu var mı?

Kadroya bakınca, takımın en pahalı oyuncusu görece tek yönlü (o da son 2 yılda tartışılır hale gelmiş) caydırıcılığı bitmek üzere olan Delgado. Bana daha çok kısalar şut atarken özgür olsun uzunlar da ribaund toplasın diye kurulmuş bir takım izlenimi veriyor. Son transferin de combo guard olduğunu varsayarsak 3-4 numaralarda fiziksel üstünlük sağlayamayan kısalarıyla yaşayacak bir takıma evriliyoruz gibi görünüyor.

Mesela Beşiktaş’ta geçen yıl Matt Michell gayet kapatmıştı 3 numarayı. En azından öyle bir profil bulsak kadro biraz daha mantık seviyesine otururdu. Mücadele bakımından geçen yılı geçecek bir kadro olacağı şüphesiz ancak genel haliyle aceleci ve vasat seçimlerle dolu bir kadro oldu. Yakup Hocaya milli takım serüveninde başarı dilerim. Kendisinin de burayı milli takım kadar ciddiye aldığını sanmıyorum açıkçası.

Basketbol artık hücum planlarının tahmin edildiği noktada bizim gibi kısıtlı bütçelere kurulmuş takımların farklı pozisyonlardan yaratabilme becerisine bakıyor. Forvet pozisyonumuzun boş olması, pivotların tek niteliğinin çember koruyuculuk olması. 4 numara pozisyonunda formsuz Sadık ve görece daha kısıtlı bir bütçeyle geçilmesi gibi handikaplara bakarsak takım tamamen kısaların yaratıcılığına ve bireysel becerisine bakacak durumda. Ben yakup hocanın daçkada da iyi bir takım kurduğunu düşünmüyorum çünkü o kadronun en iyi oyuncusu Beşiktaş’ta rotasyon oyuncusu olabildi.

Umarım kafasındaki planları gerçekleştirir ancak tavan olarak çok kısıtlı, hocanın aklındakilere muhtaç bir takım gibi duruyor dışardan. Umarım yanılırım.

Son düzenleme:
Guard için isim düşmemesi ilginç. Koçun kafasında belli isimler var mı yoksa fırsat transferi mi kovalıyoruz acaba. Pg kıtlığı var. Muhtemelen aradığımız pg bulanamayacak kombo guard alınır takımı yönetecek tipte biri olması elzem.

Türkiye'de oynayanlar hariç oyuncuların hiçbirini tanımıyorum. Tek bildiğim 2022'de Jehyve Floyd'dan beri ilk defa sezona çember savunucularla girecek olmamız. Bizim çapımızda yönetilen bir ''Spor Kulübü'' için bu bile gelişme sayılır. Koçun geçen sene takımı aldıktan sonraki performansından hiç memnun olmadım ama Mitrovic'e 6 ay sabreden bir camia için Yakup hocayı da hemen darağacına asmayalım. Kendi kurduğu kadroyla sezona başlasın, gene pek umudum olmasa da düşmeye çalışıp zorla kümede kalan Darüşşafaka kadar bir takım yapar heralde en azından.