2024/2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Bahçeşehir Koleji yılların Euroleague oyuncuları Mateusz Ponitka ve Jaleen Smith'i alıyor biz vasat altı James Palmer'la emeklilik zamanı yaklaşmış ve hayatında Euroleague maçına çıkmamış Will Cummings'i alıyoruz. Karşıyaka'nın çıkış yapan yerli pivotu Furkan Haltalı'yı alıyor biz artık eski günlerine dönemeyecek Samet Geyik'le devam kararı alıyoruz. Çıkıştaki bir başka yerli oyuncu Göktuğ Baş'ı alıyorlar. Biz takımın kangreni Göksenin'le 1+1 yıllık sözleşme uzatıyoruz. Koçluğa Euroleague'in gediklisi ve gerçekten kariyerli Dejan Radonjic'i alıyorlar. Biz hiçbir başarısı olmayan, sezonu çok kötü bir şekilde bitiren ve bizim takımda bulunmayı hak etmeyen Yakup Sekizkök'le yola devam ediyoruz. Bu küçük düşünme, bu vasat altı ve vurdum duymaz zihniyet Galatasaray'a hiç yakışmıyor.

Şu kadro kurulsa ve koçu Dejan Radonjic olsa insana büyük hayaller kurdururdu. Bizim bütçemizle bu yapılabilirdi de. Biz bütçemizi anlamsız transferlerle (Otis Livingston hariç) çöpe atmayı tercih ettik.

Otis Livingston - Buğrahan Tuncer
Jaleen Smith - Jonah Radebaugh - Yaman Alişan
Mateusz Ponitka (Elijah Hughes) - Göktuğ Baş
Isaiah Roby (James Webb) - Sadık Emir Kabaca
Mfiondu Kabengele (Kyle Alexander) - Furkan Haltalı

Erdal Bey derdiniz nedir? Adamların bütçesi yıllardır bizim çok çok üzerimizde ve ellerinde kayda değer bir başarı yok.
Bahçeşehir taraftarı olsanız kahırdan kendinizi yakardınız.
Ponitka dediğiniz adamın 2-3 sene önce oynadığı avrupa şampiyonası hariç parladaığı bir sezon hatırlamıyorum.
Geçen sene EL de 14 dk da 2,4 sayı ortalamayla oynamış adamdan bahsediyoruz. Şampiyonanın ekmeğini de yedi artık EL alamaz gelmiş Bahçeşehir`e.
Yani komşunun tavuğunu övmekten vazgeçin artık. Gerçekten yersiz oluyor.

Tek derdim 2017'den beri en büyük bütçenin asla bizim takımda bulunmayı hak etmeyen ve şampiyonluğa oynayacak bir takımı yönetemeyecek Yakup Sekizkök'e verilmesi ve onunda bu bütçeyi tek transfer hariç (Otis Livingston) rezil etmesi. Göz göre göre ligde 7.'likle bitecek bir sezona Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde muhtemelen 2. grupta (kolay 2. grup gelirse çeyrek finale gidilebilir. Ama ötesi kesinlikle olmaz) bitecek bir sezona başlamamız. Sezon ortasında muhtemel başarısızlıkta Yakup Sekizkök'ü kovacağız yeni gelecek koç kadroyla uyumsuz olacak. Geçen sezon ortası Mitrovic kovulduğunda Dejan Radonjic'i getirsek şu an geleceğe çok daha umutlu bakıyor olabilirdik. Ama Yakup Sekizkök ile vasat altı kalmayı ve küçük düşünmeyi seçtik. Bunun acısı da önce Pınar Karşıyaka serisinde çıktı. Şimdi kurulan vasat altı kadroda çıktı. Ve sezon başlayınca alınacak kötü sonuçlarda çıkacak. Şu bütçenin hakkı Yakup Sekizkök değildi.

Tek derdim 2017'den beri en büyük bütçenin asla bizim takımda bulunmayı hak etmeyen ve şampiyonluğa oynayacak bir takımı yönetemeyecek Yakup Sekizkök'e verilmesi ve onunda bu bütçeyi tek transfer hariç (Otis Livingston) rezil etmesi. Göz göre göre ligde 7.'likle bitecek bir sezona Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde muhtemelen 2. grupta (kolay 2. grup gelirse çeyrek finale gidilebilir. Ama ötesi kesinlikle olmaz) bitecek bir sezona başlamamız. Sezon ortasında muhtemel başarısızlıkta Yakup Sekizkök'ü kovacağız yeni gelecek koç kadroyla uyumsuz olacak. Geçen sezon ortası Mitrovic kovulduğunda Dejan Radonjic'i getirsek şu an geleceğe çok daha umutlu bakıyor olabilirdik. Ama Yakup Sekizkök ile vasat altı kalmayı ve küçük düşünmeyi seçtik. Bunun acısı da önce Pınar Karşıyaka serisinde çıktı. Şimdi kurulan vasat altı kadroda çıktı. Ve sezon başlayınca alınacak kötü sonuçlarda çıkacak. Şu bütçenin hakkı Yakup Sekizkök değildi.
Erdal Ben senin söylediklerini anlıyorum ve katılıyorum,Yakup Hoca bu Takımın Hocası olcak seviyede değil.
Oyuncu isimleri üzerinden eleştiri yapmak şuan konuşulcak mevzu değil,Sebebi Hocanın Listesinin 1 sıradakilerini aldık.

Hocanın vizyonunu Hocalık Kapasitesini net şekilde görücez,Hocanın Bahaneside yok.

İsimler piyasadaki diğer isimlere göre vasat olabilir,dediklerinde doğru olabilirsin Klüp bu sene belkide Ergin Hocadan bu yana en sağlıklı şekilde Sezon Projesini yürüttü.

Başantrenör Yakup Sekizkök liderliğinde oluşturduğu kadrosu ile yeni sezonda üst sıraları ve Avrupa’da kupayı hedefleyen ve bu amaçla yola çıkacak olan Galatasaray Erkek Basketbol Takımımız’ın 2024/25 sezonu hazırlık programının birinci etap programı belli oldu.

Yabancı oyuncularımızın 13 Ağustos tarihinden itibaren yeni evleri İstanbul’a ulaşmalarının ardından tüm oyuncularımız hafta içinde rutin sağlık kontrollerinden geçecekler ve 16 Ağustos Cuma günü ilk kez hep birlikte sahada yer alarak tam kadro halinde çalışma fırsatı bulacaklar.

28 Ağustos Çarşamba günü Büyükçekmece Basketbol ile geçekleştireceği hazırlık karşılaşmasına kadar çalışmalarını İstanbul’da sürdürecek olan Yenilmez Armada, ilk etap çalışmalarının son bölümü için 29 Ağustos - 6 Eylül tarihlerinde İtalya’nın Bormio şehrine hareket edecek.

Takımımız İtalya’da sürdüreceği kamp çalışmaları süresince 31 Ağustos, 2 ve 4 Eylül tarihlerinde sırasıyla İtalyan temsilcisi Trapani Shark, Fransa’nın ve EuroLeague’in önemli ekiplerinden Monaco ve son olarak da Almanya Ligi’ne geçtiğimiz sezon yükselen Fraport Skyliners takımları ile 3 hazırlık karşılaşması oynadıktan sonra, İstanbul’a dönerek birinci etap çalışmalarını tamamlayacak.

Mert Bey paylaşımlarınızı takdir ediyorum ama kadro yapılanması başlığı altında çok manalı durmuyor. Bunları ayrı bir başlıkta değerlendirmek daha makul olur bence. Yok mu sezon öncesi hazılrık başlığı vs.??

Bizden küçük bütçeli Eurocup takımı Buducnost, 4 sezondur NBA'de oynayan 24 yaşındaki pivot Udoka Azubuike'yi almış.

Bu yaz ligde ve Avrupa'da bizden küçük ya da bizim bütçeye denk takımlardan bir sürü ders niteliğinde transfer gördük. Koca bütçe Yakup Sekizkök ve Ömer Yalçınkaya'nın elinde heba oldu. Vasatın vasatı takım kuruldu. İçim daralıyor bu duruma.

Bence bu seneki kadro dengeli ve iyi oldu heba edildi demek cok mantikli degil. Evet zaman ilerledikce firsat transferleri cikacaktir ama simdi goruyorum ki hep sikayet ettigimiz firsat transferlerini bekleyelim noktasina donmusuz. Agustos bitti hala pivotumuz yok diye soylenirdik Azubuike`yi beklesek. Ayrica Azubuike`nin ne verecegini bilmiyoruz, 8 senede 160 maca cikmis ortalama 8 dakika oynamis %50`den dusuk serbest atis yuzdesi olan bir profil gelse eminim burada herkes muzmin sakat kumar diyecekti.

Delgado ve Azubuike arasında tercih yapsam kesinlikle Azubuike'yi alırdım. Tabi sezona hazır başlamak açısından ne performans vereceği belli olan Delgado'ya gittik ama Azubuike daha iyi bir oyuncu.

Bence bu seneki kadro dengeli ve iyi oldu heba edildi demek cok mantikli degil. Evet zaman ilerledikce firsat transferleri cikacaktir ama simdi goruyorum ki hep sikayet ettigimiz firsat transferlerini bekleyelim noktasina donmusuz. Agustos bitti hala pivotumuz yok diye soylenirdik Azubuike`yi beklesek. Ayrica Azubuike`nin ne verecegini bilmiyoruz, 8 senede 160 maca cikmis ortalama 8 dakika oynamis %50`den dusuk serbest atis yuzdesi olan bir profil gelse eminim burada herkes muzmin sakat kumar diyecekti.

Aklı başında kimse 200-250 Bin dolara oynayacak 24 yaşındaki Azubuike için sakat ya da kumar demezdi. Ağustos'a kadar beklemenin Avrupa'ya gelebilecek bir sürü NBA oyuncusu için yapılan bir taktik olduğunu bilirdi. Günler sonra 30 yaşına basacak ve vasat altı bir oyuncu olduğunu Türkiye'de geçen 2 sezonda da bize kanıtlayan Angel Delgado'ya Euroleague kontratı (380 Bin Dolar) verilmesine tepki gösterirdi.

Aklı başında kimse 2017'den sonraki en büyük bütçe ile bu vasat altı kadroya dengeli ve iyi oldu demezdi. Ve Otis Livingston dışında hiç bir transfere sevinmezdi. Biz 2018'de 1,8 Milyon Dolar'a kadro kurarken NBA'den Aaron Harrion ve Nigel Hayes'i , Euroleague'den Zach Auguste'u getirdik. Nigel Hayes - Zach Auguste ikilisi o sezon bizde toplam 400 Bin Dolar'a oynadı. Şimdi sadece Angel Delgado bizden 380 Dolar alacak. Bunu görüp "İyi ve dengeli kadro kuruldu" demek anlamsız geliyor bana.

Angel Delgado`nun vasat alti oldugunu kabul etmiyorum. 4 yil (2 sene Liga ACB 2 sene Turkiye) bizden daha iyi durumdaki takimlarda nerdeyse double double ortalama tutturmus bir adama vasat alti demek haksizlik olabilir. 30 yasin gec oldugunu da dusunmuyorum zaten o dediginiz oyunculari da en fazla bir yil tutabiliyoruz, iyi cikarsa iyi takima kotu cikarsa bosluga gonderiyoruz.

Burada ne verecegini bildigin adam mi yoksa supriz mi ? Ben ne verecegini bildigim adama giderim, tabii bu hedeflerle alakali ben dengeli takim oldugunu dusunuyorum.

Eger Usak Belediye vs gibi bir takim olmak istiyorsak, NBA`den ucuza deneme yanilma yapabiliriz.

Senelerdir yönetimlerin dikkate almayıp üzerine eğilmediği basketbol şubesi ile ilgili eleştiri yapmak bana pek mantıklı gelmiyor.
Bana kalırsa kadro eldeki imkanlar doğrultusunda hiç bir hedef gözetilmeden oluşturulmuş ve tamam işte ligde takımımız var, takılıyoruz denilmiş.

Kısacası işin özü Yakup Hoca' nın yeterliliği ya da yetersizliği değil de yönetimin basketbol şubesine maddi-manevi bakış açısıdır.
Bununla beraber Yakup Sekizkök de Türkiye' nin önemli bir basketbol adamıdır. Sanki kulüp şubeye sahip çıkıp ona göre süreç yönetiyor da biz taraftarlar Yakup Hoca' yı beğenmiyoruz.

Sezon başından itibaren takımımızı layığıyla destekleyip; mücadale etmelerini sağlamamız ve bunun sonucunda da yönetimin şubeye daha çok destek vermesinin önünü açmalıyız.

Sevgiler, saygılar ....

2012-13 sezonundan bu yana şampiyon olamıyoruz.
Ben artık Galatasaray'ın basketbolda da şampiyon olmasını istiyorum.
Kadın basketbolda fbden daha başarılı bir Galatasaray vardı ama son 2 senede fb Euroleague Women'da back-to-back şampiyon oldu ve kadın basketbolda öne geçti.
Hem kadın hem erkek basketbolda başarı için gerekli bütçe ayrılmalıdır diye düşünüyorum.
Saygılarımla.