#5 Jamont Gordon

Jamont Gordon 6.yabancı olarak kenarda olmalı,CSKA'daki gibi katkı vermeli,1.guard Lakovic yerine Aroyyo olmalı..Aroyyo yoruldugunda Gordonun gucu,savunması ile rakip takimin guard pozisyonu zayiflatilmali savunması ve bire bir drive lari ile.

Jamont Gordon 6.yabancı olarak kenarda olmalı,CSKA'daki gibi katkı vermeli,1.guard Lakovic yerine Aroyyo olmalı..Aroyyo yoruldugunda Gordonun gucu,savunması ile rakip takimin guard pozisyonu zayiflatilmali savunması ve bire bir drive lari ile.

Zaten şutu olsa CSKA bırakmaz. NBA yapar. Seninle aynı görüşteyim. 6. yabancı olmalı. Lakovic'de hala yerinde sayıyor.

Şutu neyse de bazen çok yanlış tercihler yapıyor, kafasına göre oynuyor, bunu düzeltse şutunun iyi olmaması pekte sorun değil hele Domercant'in daha takıma katılmadığını düşünürsek.

Gordon CSKA'da Teoyu yedekliyordu.Kimi zaman 2 numarada oynayarak Teodosicin savunma zaafiyetlerini ortuyordu..Teodosic olmasaydi gecen sene ilk 5 sahaya Jamont ciksa asla verim alamazdi CSKA...Jamont Gordon yorulan winner guardin ( Aroyyo,Teodosic,Farmer vb..) yerine girip takima savunma ve kismen hucum anlaminda guc katabilecek bir 1-2 numara..Rakip takimin karsidaki point guardi winner oyuncu yerine karsisinda Jamont'u gorunce bu sefer o yorgunlukla Jamontu savunmasi zorlasacak..Kimse Jamont Gordon'dan Naumoski,Farmer tarzi winner oyunlar beklemesin.Jamontun ortalama oyunu mac basina( 12 sayi,6 asist,4 top calma,2 blok,3 smac seklindedir.)

Gordon CSKA'da Teoyu yedekliyordu.Kimi zaman 2 numarada oynayarak Teodosicin savunma zaafiyetlerini ortuyordu..Teodosic olmasaydi gecen sene ilk 5 sahaya Jamont ciksa asla verim alamazdi CSKA...Jamont Gordon yorulan winner guardin ( Aroyyo,Teodosic,Farmer vb..) yerine girip takima savunma ve kismen hucum anlaminda guc katabilecek bir 1-2 numara..Rakip takimin karsidaki point guardi winner oyuncu yerine karsisinda Jamont'u gorunce bu sefer o yorgunlukla Jamontu savunmasi zorlasacak..Kimse Jamont Gordon'dan Naumoski,Farmer tarzi winner oyunlar beklemesin.Jamontun ortalama oyunu mac basina( 12 sayi,6 asist,4 top calma,2 blok,3 smac seklindedir.)

6 asist mi ? Çok iyimsersin :)

12 sayı 6 asist 4 top çalma 2 blok yapan adamı ben başımın üstünde ağırlarım. Bazı arkadaşlar sanırım herkesin 20 sayı ortalaması olmasını bekliyorlar. :)

Bu arada Gordon'ı ortalamaları şöyle;

Eurocup

12.3 sayı 4 ribaund 2 asist 1 top çalma 2.7 top kaybı

Lig

7.7 sayı 2.7 ribaund 3.5 asist 0.7 top çalma 2.1 top kaybı

Eurocup'ta 0/10, ligde de 5/24 üçlükle oynuyor.

Zaten istatistiklerden de anlaşılacağı gibi sorun daha doğrusu kendisine gelen eleştiriler Gordon'ın winnerlığı değil üç sayı yüzdesi ve top kayıpları. Asistleri de bir hayli az. Sayısı gayet yeterli, daha ne yapacak adam. Sorun başka yerde.

12 sayı 6 asist 4 top çalma 2 blok yapan adamı ben başımın üstünde ağırlarım. Bazı arkadaşlar sanırım herkesin 20 sayı ortalaması olmasını bekliyorlar. :)

Bu arada Gordon'ı ortalamaları şöyle;

Eurocup

12.3 sayı 4 ribaund 2 asist 1 top çalma 2.7 top kaybı

Lig

7.7 sayı 2.7 ribaund 3.5 asist 0.7 top çalma 2.1 top kaybı

Eurocup'ta 0/10, ligde de 5/24 üçlükle oynuyor.

Zaten istatistiklerden de anlaşılacağı gibi sorun daha doğrusu kendisine gelen eleştiriler Gordon'ın winnerlığı değil üç sayı yüzdesi ve top kayıpları. Asistleri de bir hayli az. Sayısı gayet yeterli, daha ne yapacak adam. Sorun başka yerde.
Gordon Göksenin ile birlikte bu takımın savunmacısıdır. Winner'ları Domercant ve Hawkins'tir. Hawkins'in Türk rotasyonu Cenk Akyol'dur. Neden başka başka profiller yaratmaya çalışıp sonra da onları yıpratıyoruz anlayamıyorum. Ergin Ataman kendisi söyledi. Lucas gitmeseydi Jamont'u almayacaktık. Bu kadar net...

Ergin hocanın Lucas Gordon gitmeseydi,Jamont Gordon'u alacaktik lafindan sonra iyiki Lucas gitmis diyorum...Jamont'ta Lucas gibi 3 luklerde zayif,Aroyyo gelsede su Lakovic ile vedalassak artik..Serbest atislari bile zor atar oldu,3 sayilari gectik....

Ergin hocanın Lucas Gordon gitmeseydi,Jamont Gordon'u alacaktik lafindan sonra iyiki Lucas gitmis diyorum...Jamont'ta Lucas gibi 3 luklerde zayif,Aroyyo gelsede su Lakovic ile vedalassak artik..Serbest atislari bile zor atar oldu,3 sayilari gectik....
Ergin Hocanın planlarında 6. yabancı olduğunu sanmıyorum. Domercant, Ender, Engin ve Jamont fazlasıyla iyi. Yeter ki sağlıklı ve formda olsunlar.

"İyiki Lucas gitmiş " de ne demek?Jamon Gordon yarı seviyesinde bir oyun kurucu yok ki bizim takımda?Kendisinin yerine gelen ve oyun kurucu olmayan Jamont Gordon'un performansı ve aldığı para ortadayken [geçen sene Jamon Gordon'un aldığı paranın 4 katı] nasıl "iyiki Lucas gitmiş diyebiliyorsunuz?Şu an Efes'in taşıyıcı oyuncularından biri Jamon Gordon.

"İyiki Lucas gitmiş " de ne demek?Jamon Gordon yarı seviyesinde bir oyun kurucu yok ki bizim takımda?Kendisinin yerine gelen ve oyun kurucu olmayan Jamont Gordon'un performansı ve aldığı para ortadayken [geçen sene Jamon Gordon'un aldığı paranın 4 katı] nasıl "iyiki Lucas gitmiş diyebiliyorsunuz?Şu an Efes'in taşıyıcı oyuncularından biri Jamon Gordon.

Jamont Gordon'a 4 katı para veriyoruz ama Jamon'un verdiği katkıdan fazlasını da vereceğini zannetmiyorum. Benzer özellikli oyuncular. İkisidi de savumacı, ikiside iyi penetre eder. Jamonun oyun kuruculuğu Jamont'tan iyi yine orta mesafe şutu'da. İyi yada kötü bir tercih yapmamız gerekiyordu tercihimiz Jamont oldu.

Ender, Engin ve Gordonla bir sezonu tam olarak nasıl çıkarırız bilmiyorum ama Allahtan Hawkins arada oyun kuruyor. Zaten en fazla asist yapan oyuncumuz.

Efes'i tasiyan oyunculardan biri mi? Efes yatsin kalksin Farmer'a bu sezon dua etsin.O da olmasa su an Avrupada 4. 5. siradaydi..Ligde ise malum..Yunanistan deplasmaninda Lucas neredeydi veya bir Armani deplasmaninda diye sorarlar adama...

Maçları izlemeden yorum yaptığınız belli. Jamon Gordon Yunanistan deplasmanında iyi oynayan tek Efes'liydi. Aynı şekilde Armani deplasmanında da takımın iyilerindendi. Oyuncuların isimlerini doğru yazamıyorsunuz bari performanslarını değerlendirmeyin. Size daha önce de cevaplayamayacağınız şeyler söylemiştim, yine cevaplayacağınızı sanmıyorum.

Maçları izlemeden yorum yaptığınız belli. Jamon Gordon Yunanistan deplasmanında iyi oynayan tek Efes'liydi. Aynı şekilde Armani deplasmanında da takımın iyilerindendi. Oyuncuların isimlerini doğru yazamıyorsunuz bari performanslarını değerlendirmeyin. Size daha önce de cevaplayamayacağınız şeyler söylemiştim, yine cevaplayacağınızı sanmıyorum.

Zaten rakip farki acip gevseyince hemen diger takimin oyuncusu 10-12 sayi attimi,asist yaptimi en iyi oynayan oyuncu olur..Oysaki farki acan rakip taa ki savunma yapana kadar..Eger bu mantikla yaklasacak olursak,Jamont Gordon Kuban macinda en iyi oyuncumuzdu..Yani Olympiacos macinda Birkan Batun son dakikalarda 3-4 tane ucluk atsaydi 4 te 4 ucluk benchten girip en iyi oyuncu olacakti...??

Lucas ligde zaten bize karsi ezildi,Avrupada Cedevita macinda iyiydi,eh grubun en dandik takimina karsida iyi olsun zaten...Aslina bakacak olursak Efesin yabanci transferleri,yabanci politikasi tam bizim isimize yarayacak turden..Ligde zaten ilk macta bunuda gorduk..

Oyuncularin isimlerini dogru yazamiyorsun diyorsunda neyse hadi oyle olsun.Jordan Farmer nasil yaziliyor Farmur mu? Bir bakayim nereden gelmis sahi))!

Jamon Gordon bu sezon 1-2 maç hariç her maçta iyi oynadı. Siz öyle fark oluştuktan sonra iyi oynadı dediniz diye iyi oynadı değil. Hele hele Oly'nin gevşediğini söylemek zaten başlı başına izlemeden sallamak. Adamlar farka ulaşmak için sonuna kadar maksimumda oynadılar. İzlediniz mi? Hayır. Zaten oyuncuların isimlerini Aroyyo, Farmer falan yazan biriyle basketbol konuşmak garip kaçar. Söylediğiniz maçlarda Gordon takımın en iyilerinden biri olmuş mu olmuş. Hala gevelemeyi bırakın. Efes'e istediğinizi söyleyin rakibimiz ama burada diğer kullanıcılara saçma sapan şeyler söyleyip milletin asabını bozmayın. Anlayabileceğinizi sanmıyorum ama son olarak Aroyyo değil Arroyo, Farmer değil Farmar!

Jamon'u eleştireni Allah carpar, yapmayın. Farmar, Vujacic gibi oyuncular yıllık 2.5m e oynuyorken Jamon taş çatlasa 1m e oynayıp bu oyuncular kadar verimli oluyor. Efes'in çoğu maçında Jamon'un büyük katkısı vardır takıma.

Euroleague ortalaması 10 sayı 3 ribaund 3 asist %50 üçlük %55 ikilik ikilik adamın.

(LUCAS GORDON)Efesdeki gordon ile GALATASARAY`daki gordon arasında daglar kadar fark var.

Bizde lider oyuncu özelliginde ,Efes`de takımın çarklılarından biri durumunda.

Lucas bizdeki gordon`dan bir gömlek iyidir.

Bence Lucas olsaydı da biz yine şikayet edecektik. Bizim asıl sorunumuz şut ve sayı pası konusunda çok iyi olan bir oyun kurucu ! Lucas sayı paslarını iyi verir savunması da iyidir. Ancak onun da şutu hiç yok tıpkı Jamont gibi. Hatta Jamont'un sayı pası konusunda da önemli eksikleri var.
Ancak şut atıp iyi oyun kuramayan bir oyun kurucunuz varsa rakip bunu görüp daha çok içeri gömülüyor. Bu yüzden içeri gömülen takımın hemen cezasını kesecek şutör ve iyi sayı pası atacak 1 numaraya ihtiyacımızın olduğu su götürmez bir gerçek.
Jamont'u daha çok 2 numarada kullanırız Avrupa maçlarında