Burak Elmas Yönetimi ve Basketbol

Yalnız formalar efsane. 1 süper, 3 de fena değil aslında ama oyuncunun üstünde biraz ciddiyetsiz durabilir.
Peki ev sahibi formamız yayınlandı mı, kaçırdım mı ?

Formayı ben de çok beğendim. Kadro da çok ümit ve heyecan verici gibi duruyor. Bütçe fiyasko gibi duruyor ancak net bir bilgi olmadığı için bir şey diyemiyorum. Yine de düşükse bile iyi bir kadro kuruldu ve öyle ya da böyle profesyoneller de Ekrem Hoca'ya şubede yardımcı olacak.

En az Ünal Aysal gibi Galatasaray markasının ne olduğunu bilip ona göre sorumluluk alacak, ona göre ortaya bir vizyon koyacak yönetim olmasını beklerdik. Ne yazık ki bu yönetimin sezon başı tercihleri bu tür vizyondan oldukça uzak bir noktada olduklarını gösteriyor. Son yıllarda gelen yönetimlerde bu bır hastalık oldu sanırım. ilk hedef kümede kalmak ve bir de sezon sonu yukarlarda bitirip play off a kalınırsa başarı sayılıyor. Bu anlayış yüzünden geçen sene facianın kıyısından dönüldü. Son maç fenere yenilip küme düşmenin eşiğinden dönüldü. Bir an önce Galatasaray markasının ne olduğunun farkına varmalarını temmeni ediyoruz.

En az Ünal Aysal gibi Galatasaray markasının ne olduğunu bilip ona göre sorumluluk alacak, ona göre ortaya bir vizyon koyacak yönetim olmasını beklerdik. Ne yazık ki bu yönetimin sezon başı tercihleri bu tür vizyondan oldukça uzak bir noktada olduklarını gösteriyor. Son yıllarda gelen yönetimlerde bu bır hastalık oldu sanırım. ilk hedef kümede kalmak ve bir de sezon sonu yukarlarda bitirip play off a kalınırsa başarı sayılıyor. Bu anlayış yüzünden geçen sene facianın kıyısından dönüldü. Son maç fenere yenilip küme düşmenin eşiğinden dönüldü. Bir an önce Galatasaray markasının ne olduğunun farkına varmalarını temmeni ediyoruz.

Küme düşmeme hedefi tabiki de hiçbir zaman bizim gibi kendine Yenilmez Armada diyen bir takımın hedefi olmamalı katılıyorum. Ama nasıl bir hedef koymalıyız size göre? Fener ve Efes'in koyduğu hedefler mi? Onun için en az 2-3 seneye ihtiyacımız var gerçekçi olmak gerekirse ve bir de bir salona ihtiyacımız var. Ve şu anki bütçemizin en az 4-5 katı bütçeye sahip olmamız lazım. Bunun için de NEF'ten daha büyük bir sponsora ihtiyacımız var. Bunu da belki zamanla halledeceklerdir. Herşey adım adım. Bir anda euroleague klubü olamayız. Her sene sanırım yatırımlar arttırılacak. 3 sene yönetimde olacaktır Burak Elmas. Amacımız euroleague e gitmek dedi. Eğer sözünü tutabilirse bunun için en az dediğim gibi 2-3 seneye ihtiyaç var. Bence bu sene yapılan transferler yerinde. Türk oyuncular konusunda çekincem vardı. Belki bir adım daha erken başlasak daha iyi oyuncular alabilirdik. Ama şu an da hiç kötü oyuncular almadık. Birazcık sabırlı olmayı öğrenmeliyiz. Önce maçlara çıkalım. Sonuçlara göre sonra değerlendiririz. Başımızda da çok değerli bir staff ve gm miz var. Onlara şimdi güvenmeli. Daha sonra kötü sonuçlar olursa onlar önlemini alacaktır. Biz de o zaman eleştiririz.

Küme düşmeme hedefi tabiki de hiçbir zaman bizim gibi kendine Yenilmez Armada diyen bir takımın hedefi olmamalı katılıyorum. Ama nasıl bir hedef koymalıyız size göre? Fener ve Efes'in koyduğu hedefler mi? Onun için en az 2-3 seneye ihtiyacımız var gerçekçi olmak gerekirse ve bir de bir salona ihtiyacımız var. Ve şu anki bütçemizin en az 4-5 katı bütçeye sahip olmamız lazım. Bunun için de NEF'ten daha büyük bir sponsora ihtiyacımız var. Bunu da belki zamanla halledeceklerdir. Herşey adım adım. Bir anda euroleague klubü olamayız. Her sene sanırım yatırımlar arttırılacak. 3 sene yönetimde olacaktır Burak Elmas. Amacımız euroleague e gitmek dedi. Eğer sözünü tutabilirse bunun için en az dediğim gibi 2-3 seneye ihtiyaç var. Bence bu sene yapılan transferler yerinde. Türk oyuncular konusunda çekincem vardı. Belki bir adım daha erken başlasak daha iyi oyuncular alabilirdik. Ama şu an da hiç kötü oyuncular almadık. Birazcık sabırlı olmayı öğrenmeliyiz. Önce maçlara çıkalım. Sonuçlara göre sonra değerlendiririz. Başımızda da çok değerli bir staff ve gm miz var. Onlara şimdi güvenmeli. Daha sonra kötü sonuçlar olursa onlar önlemini alacaktır. Biz de o zaman eleştiririz.
Son yılarda yönetime kim geldiyse aynı bu şekilde izah etti. Yani bize 3-4 sene lazım sonra ileri gideriz , Eurolig falan yaparız denildi. Fakat her gelen yılın gıdenden beter olduğuna şahit olduk. Ayrıca bu ekip ve alınan oyuncalar konusunda da farklı düşüncedeyim, bana göre sezon içinde sıkıntı yaşanılması kaçınılmaz.

Son yılarda yönetime kim geldiyse aynı bu şekilde izah etti. Yani bize 3-4 sene lazım sonra ileri gideriz , Eurolig falan yaparız denildi. Fakat her gelen yılın gıdenden beter olduğuna şahit olduk. Ayrıca bu ekip ve alınan oyuncalar konusunda da farklı düşüncedeyim, bana göre sezon içinde sıkıntı yaşanılması kaçınılmaz.

Size katılmam pek mümkün değil. Yapılan hamleler bütçeye göre olumlu bence. Ha 7-8 milyon dolar bütçemiz olur o zaman haklı olurdunuz, Rıdvan Öncel neden alındı ben de sorgulardım. Ama 2-2,5 milyon dolara kurulan bir bütçede bu yatırım geri döndürülebilir olabilir. Henüz daha 1 tek maça çıkmadan, kadroyu görmeden değerlendirmek biraz haksızlık bence. Tamam harika bir kadro değiliz. Yine bence Bahçeşehir, Telekom, Tofaş ve Karşıyaka seviyesinde ya da altında bir takım kurduk. Ama onların üstünde de bitirme şansımız olabilir. Efes ve Feneri saymıyorum bile. ama dediğim gibi 1 sene de 10-15 milyon dolarlık yatırım gerçekten çok kolay değil. Çok çok iyi bir sponsor bulmanız lazım ki bunu basketbola getirecek bir sponsor bulmak epey güç.

Aklımı tek kurcalayan şey burada Fenerin yaptığı gibi senelik 20-25 milyon bütçe yatırabilir miyiz? Bunu yapmak için de Fener'in son yıllardaki sponsorlarına ve zengin başkanlarına bakmak lazım. Şu anki sponsorları BEKO'dan da epey para alıyorlar. yani Başkan büyük ihtimalle kendi cebinden aktarıyor. Böyle bir Başkanımız olsa belki biz de baskete doğrudan 5-10 milyon dolar arası para akıtabilirdik belki ama bizim öyle bir başkanımız yok .

Aklı başında bir Yönetim kuruldu ve alt yapı için bir planlama yapıldı. Bu yıla da önümüzdeki yıllarda katlanır bir bütçeyle yola çıkıldı. İlk yıldan gerçekçi hedefler koyup, iyi bir planlama yapmak en doğrusu ve bu noktada da Yonetimin yaptığı doğru diye düşünüyorum.
Düşük sayılır bir bütçeyle de olsa kağıt üzerinde kötü sayılmayacak kurulan bu takımla ilgili neden bu kadar karamsarlık hakikaten anlayamadım. Nedir bu kadar kötü olan, çok eksik diyeceğimiz yerler nereleri? Ben bu kadronun ligde ilk 5i kovalayabilecegini, Avrupa'da da olacak 1-2 takviyeyle en az çeyrek final, hatta Yarı Final görebileceğini düşünüyorum. Bunlarda bu yıl için doğru bir hedef. Çok iyimser de bulabirsiniz bu yazdıklarımı fakat kağıt üzerinde fena kadro olmadı, umarım salonda da iyi oynayan bir takım ortaya çıkar.
Diger taraftan realist olup Pandemi gerçeğini unutmamak gerekiyor. Her Camia neredeyse 10 yıl geriye gitti, hele bir de Eurolegue oynamıyorsa bu kadrolar en yapilabilir kadrolar oldu. 10-15 milyonluk kadrolarla yola çıkmak en azından bu yıl ve hatta önümüzdeki yıl için oldukça hayal ürünü. Maalesef hiçbir Yönetim böyle bir yükün altından kalkamaz. Her branş sponsorluklarla yürüdüğünü hepimiz görüyoruz, aksi durumda da Ligde kalmak hedef oluyor. Futbol AŞ üzerinden de para aktarımı olamadığından gelinen en son hal geçen yılki durum oluyor. Ülker gibi büyük bir sponsorluk alınmadığı sürece de bu yılki kadrolara yakın kadrolarla sezonlara başlarız her sene muhtemel.

Kesinlikle bu zaman isteği hep oldu, katiliyorum haklısın. Fakat bu Yönetim biraz daha Basketbolun içinden adamları getirdi, ben o yüzden daha umutluyum. Umarim daha iyi olur...

Divan kurulunda basketbol şube sorumlusu Reha Keskin'in açıklamaları;

Baya doyurucu açıklamalar yapmış. Özellikle kombine, bilet, maç öncesi ve içi organizasyon projeleri güzel. Bir şekilde taraftarın salonu çekilmesi lazım.

Son düzenleme:
Bu yerli rotasyonu başımıza iş aşacak. Bu takım hasbel kadar iyi bir şeyler yaparsa, yeni yönetimden kimse takım elbiseyi giyip ön sıralarda poz vermeye çalışmasın şimdiden söyleyeyim.

Yapılanmadır, şudur budur anlıyorum da; bu işin sonu BJK basketbol gibi olmaz umarım. Yani benim aklım hala almıyor, nasıl oluyor da 0 TL koyuyorlar ortaya ya ?! Defolu oyuncularla uğraşıp maçlar kaybetmek yerine 1-2M de sen koyamadın mı ki daha garanti oyunculara gidelim ? Lafa gelince Eurolig hayalleri bilmem ne... Erden Timur da ciddi basketbol manyağı galiba, bizimkilerden 0 kuruş çıkmasına rağmen tek başına finans yükünü çekmiş.

Bende size katılmakla birlikte 0 krş filan çıkmıyor. Sadece pilot takım için 2m TL bütçe ayırılmış. Komple tesis be altyapı organizasyonu yenileniyor. Bunlar da bedava değil.
Tabi keşke Türk oyuncu bazında da hızlı hareket edip hamle yapabilseydik.
Burak Elmas dahil en başından beri söyledikleri önce sağlam yapı uzun vadede Euroleague. Öyle bir eleştiri oluyor ki hemen EL vaadi verilmişçesine konuşuluyor.

Başarısız olur ya da dediklerini yapamazlarsa ben de eleştiririm ama seçim öncesi söylemlerinin dışında bir hareket yok ortada.
Bunun takipçisi olacağım kendi adıma

Ekli dosyalar

• 2FF423D7-BAB2-404B-8CD9-737DE5D4631E.png
    2FF423D7-BAB2-404B-8CD9-737DE5D4631E.png
    2 MB · Görüntüleme: 6
Valla altyapı olayı saygı duyarım da altyapı seviyesi belli Türkiye'de. İnsanları salona çekecek şeyler lazım o da kaliteli A takımdan geçiyor. 1 yerli 2 tane daha iyi profilli yabancı alınır 2,5 milyona kapatılırdı bu iş A takım için kulüpten hiç para çıkmaması gayet eleştirilebilecek bir konu. Geçen sene sponsorsuz 2,5 harcadık.

Valla altyapı olayı saygı duyarım da altyapı seviyesi belli Türkiye'de. İnsanları salona çekecek şeyler lazım o da kaliteli A takımdan geçiyor. 1 yerli 2 tane daha iyi profilli yabancı alınır 2,5 milyona kapatılırdı bu iş A takım için kulüpten hiç para çıkmaması gayet eleştirilebilecek bir konu. Geçen sene sponsorsuz 2,5 harcadık.

Furkan açıkçası ben açıklama da tüm para Nef tarafından karşılanmış diye bir şey de duymadım. Öyle bir twit atılmış ama doğruluğu bilemiyorum da tabi.

İnsanları salona çekebilmek adına projelerin olması güzel. Tüm amatör branşlarda bu yapılmalı. Kombine ile ilgili proje de değişik. Tam çözemedim geldiğin maçlar için biz ödeme yapalım ya da gelmediğim maçlar için sen ödeme yap gibi bir şey. Anlayan anlatır :)

Duygun Yarsuvat'tı galiba, ondan beri yıllardır süregelen ''yatırım, gençler, Türkler...'' kelimelerinden, vaatlerinden çok sıkıldım artık. Zaten bunu söyleyen direkt işin kolayına kaçmış oluyor. Eyvallah, kötü şeyler değil tabii ki ama ''asıl sorumluluk''tan kaçmanın en kolay yolu bu oluyor yıllardır. Sıkıldım bu söylemlerden. Büyük takımsan ki öylesin, büyük vaatler vermişsen ki vermişsin; o zaman çıkarıp parayı koyacaksın. Büyük takımlar oyuncu yetiştirme fabrikası değildir. Büyük takımlar, en kötü zamanlarda dahi büyük kalmayı başarabilen takımlardır. 4 senedir çektiklerimiz malum. Benim genç vaatlere değil, ciddi bütçelerle ciddi yapılanmalara ihtiyacım var. Sen çıkıp önceki yönetimle aynı parayı koyuyorsun, ki sen değil onu da sponsor koyuyor. Nasıl ki futbolda 3 yıl verin dediler; basketbolda da 4 seneye ihtiyacımız var belli ki...