Carlos Arroyo

Genellikle takımın performansıyla Arroyo nun performansı ters orantılı oluyor ki bizim açımızdan çok ciddi bir problem bu. Arroyo çok efektif gözükmesine rağmen takım çok geride görünüyor. Asıl soru şu, takım mı Arroyo ya ayak uyduramıyor yoksa Arroyo nun takım içinde oynadığı rolle diğer pozisyonları massetme durumu mu var?

CSKA maçının son 1.20 si oynanıyor, bizim takımın hücumunda Arroyo topu karşı alana getiriyor 20 saniye sektirip üçlük deniyor. Açıkçası ben bu durumda Arroyo ya kızmıyorum, bana göre problem koçtan kaynaklanıyor, ya düzeni kuramıyor ya da Arroyo bağımlılığına müsade ediyor. Ne yazık ki Arroyo bir çok maçı sürklase etse de maç sonlarını örneğin bir Spanoulis gibi oynayamıyor. Sene başından bu yana kaç oldu, hep maç sonları iş Arroyo ya kalıyor ve maçın sonu pek lehimize olmuyor, özellikle de rakip iyi organize olabilen kaliteli bir ekipse.

Koç diyorsa ki Arroyo çok yoruluyor o yüzden maç sonlarında böyle oluyor o halde bir de dinlendirmeyi denesin, ama bence bu da hiç bir şeyi çözmez çünkü Arroyo çok karakterli bir oyuncu olmasına rağmen Avrupa da maç sonlarına damga vurabilecek yeterliğe sahip değil(ne fiziksel ne de mental olarak).

TOP16 istatistiklerine bakınca; 17.4 index rating ile 5. sırada, 17.1 sayı ortalaması ile 4. sırada, 6.3 asist ortalaması ile de 2. sırada.. Bu bile ne kadar kendisinin üzerine kaldığımız gösteriyor..

Kendisini kullanmanın formülü çok basit: Genelde zaten 3. çeyrek sonlarına doğru maçlara başa baş giriyoruz. O 3. çeyrek sonları, 4. çeyrek başları oyundan alınıp o dakikalarda kendisinin hem dinlendirilip hem de oyunu kenardan izlettirilmesi lazım, aynı Spanoulis örneğinde olduğu gibi, ki kendisinin maç sonunda yumruğu indirecek enerjisi kalsın.. Son 5 dakika işler sarpa sarsa ya da kafa kafaya da olsa, kendisi girip maç kazandırırdı, ama biz kaç maçtır aynı hatayı yapıyoruz. Partizan maçında yanılmıyorsam öyle bir hataya düşmemiştik..

Takımın tek silahı olması kendisinin suçu değil. Tıpkı futboldaki gibi hücumda sadece Drogba'ya endeksli olmamızın Drogba'nın suçu olmaması gibi. Arroyo iyi oyuncu. Arroyo kadar olmasa da ona yakın kalitede bir oyuncu alsan; bazı maçlarda dibi de görmez. Futbolda da Drogba, Emirates Cup'ı aldı. Ardından Süper Kupa'da FB'ye karşı haksız rekabetti. 5.haftada lig gidecek derken BJK deplasmanını aldı. Deplasmanda Juve maçını tek başına aldı. İçerdeki Juve maçında hücumda yine büyük güçtü, indirdiği top gol oldu. Büyük maçlarda ağırlık koymayan Drogba olmasaydı bulunduğumuz noktada da olmazdık. Milli takımını da taşıdı eee bir yerde tükendi. Yeniden güç kazanacağı sırada da sakatlandı. Vites boşta gidiyor. Ama sorsan ''Drogba katkı vermiyor'' İşte bunu düşünenlerin çoğu da yine kazanamayınca ''Arroyo yetersiz'' diyor. En başa dönüyorum. Koskoca takımların tek silahları 35lik ihtiyarlarsa, ben o ihtiyarlara suç bulmam. Onlara saygı duyar suçu başka yerde ararım.

Takımın tek silahı olması kendisinin suçu değil. Tıpkı futboldaki gibi hücumda sadece Drogba'ya endeksli olmamızın Drogba'nın suçu olmaması gibi. Arroyo iyi oyuncu. Arroyo kadar olmasa da ona yakın kalitede bir oyuncu alsan; bazı maçlarda dibi de görmez. Futbolda da Drogba, Emirates Cup'ı aldı. Ardından Süper Kupa'da FB'ye karşı haksız rekabetti. 5.haftada lig gidecek derken BJK deplasmanını aldı. Deplasmanda Juve maçını tek başına aldı. İçerdeki Juve maçında hücumda yine büyük güçtü, indirdiği top gol oldu. Büyük maçlarda ağırlık koymayan Drogba olmasaydı bulunduğumuz noktada da olmazdık. Milli takımını da taşıdı eee bir yerde tükendi. Yeniden güç kazanacağı sırada da sakatlandı. Vites boşta gidiyor. Ama sorsan ''Drogba katkı vermiyor'' İşte bunu düşünenlerin çoğu da yine kazanamayınca ''Arroyo yetersiz'' diyor. En başa dönüyorum. Koskoca takımların tek silahları 35lik ihtiyarlarsa, ben o ihtiyarlara suç bulmam. Onlara saygı duyar suçu başka yerde ararım.
Drogba örneği hiç olmamış bence.

Bu sene yapamadığımızı yapıp yazın kendisine yardımcı olacak bir oyun kurucu alırsak seneye daha az süre alıp yine ciddi katkılar verecektir.Kesinlikle kalmalı.

Arroyo'dan Domercant'a

[video=youtube_share;OPNCK7FXvVM]http://youtu.be/OPNCK7FXvVM[/video]

Arroyo'dan Macvan'a

[video=youtube_share;p_GVCnzKLdA]http://youtu.be/p_GVCnzKLdA[/video]

Yazın Kabasakal I - II (Spa ve Sergio), Diamantidis, Teodosic'ten birini getirmemiz mümkün değilse, en az onların klasında olan Arroyo'nun gitmesini gündeme bile getirmemek gerekir. Sadece bu sefer bütün her şeyin üstüne düşeceği bir takım oluşturmamaya gayret etmeliyiz, omuzlarındaki yükü paylaşacak adamları bulmalıyız. Eğer NBA konusunda bu kadar ısrar etmeyip, bir kaç sene önceden Avrupa'ya gelseymiş, adı "Euroleague Efsaneleri" arasında çok rahat biçimde anılırdı.

Her zaman için doğruları yazmaktan çekinmedim ve yine de yazarım. Geldiğinde eleştirdim ama bu kadar büyük oynayacağını tahmin etmemiştim. 2 senedir hoca, yönetim ve oyuncular dahil başarıdaki payın büyük kısmı ona ait. Takımımıza gelmiş en iyi oyuncu, en fazla katkı veren oyuncu oldu kendisi ben kendimi bildim bileli, gerçekten helal olsun.

Bak Arroyo sana açık konuşacağım. Sen kesinlikle hastasın oğlum , sen normal filan değilsin. 61-60ken attığın üçlüğün açıklaması yok. Komşulara küfür resitali sundurdun bana kralsın Arroyo :)

Son hücumda süreyi kullanmak yerine erken oynayıp garanti baskete gitmesi de bize maçı kazandıran önemli etkenlerden. Zira son maçlarda son hücumlarda reziliz. Böyle bir seçim yapması çok işimize yaradı.

Türk basketbolu deyince Naumoski geliyordu hep akıllara. Büyük oyuncuydu, efsaneleşmişti.
Ama Arroyo çok başka, Türkiye'ye gelmiş en iyi oyuncu.
Adamdan zeka fışkırıyor, böylesini görmedim arkadaş.

EA7 Milano'da Langford'un performansı nasıl top 8 ve hatta final four'la taçlandırılmayı hakediyorsa aynı şey Arroyo için de geçerli.

Eline, emeğine sağlık Carlos.