Cemal Nalga'nın Cezası ve Soru İşaretleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yazık bu şubeyi bu hale düşürenlere. Küçük beyinli insanlar. Yönetim olaya el koysun ve ne kadar sorumlu varsa bir an önce defolup gitsin bu klüpten de bu şubeden de.

oynadıgı macta ki 2 antrenorun de turk olması dusundurucu. su amator bransları dogru durust yonetecek, 1 yonetici cıksın disimi kırıcam.

TBF'nin kurallarına göre hak mahrumiyeti ve para cezası var. Ligden ihraç olabilir diyor. Puan silme ve hükmen yenilgi yok anladığım kadarıyla.

BASKETBOL Federasyonu Disiplin Kurulu, 16 Eylül?de İstanbul?da oynanan G.Saray Cafe Crown-Cibona Zagreb hazırlık karşılaşması sırasında rakip takım oyuncusuna yumruk atan G.Saray Cafe Crownlu Cemal Nalga?ya 5 maç men cezası ve 4 bin lira para cezası verdi. Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren G.Saray Cafe Crown, Almanya?da yaptığı ilk hazırlık maçında ev sahibi ülke temsilcisi Telekom Baskets Bonn?a 76-73 yenildi. G.Saray Cafe Crown, Almanya?daki ikinci hazırlık maçını bugün TSİ 18.00?de, Türk antrenör Murat Didin?in çalıştırdığı Deutsche Bank Skyliners ile yapacak. Öte yandan Galatasaray Kulübü?nün 104. yıl kuruluş yıldönümü kutlamaları 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

arkadaşlar bakın bu cemal nalganın ceza aldığı günkü hirriyetin net sayfası haberi.. yani bahsi eçen maçta cemal daha cezalı değildi.. bu yüzden o mçta tufan forması ile oynamış olsa da ligi etkileyen bir süreç yok ..

etik olarak bakarsak eğer tabii ki sorun büyük. nalganın bir maç oynamaması ne gibi bir sorun yaratacaktı takımda bunu merak ettim. salak sepet işler yüzünden nelerle uğraşmak zorunda kalıyor insanlar..

Cemal Nalga en az 2 maç sezon öncesi oynatılmadı değil mi? O zaman niye lige uzasın ki ceza? Türkiye Kupası için verilir biter bana göre.

Bu kurallara bakıldığında hükmen yenilgi veya puan silme verilmemesi gerekir. Cemal'e ve staff'e hak mahrumiyeti ve para cezası bekliyorum. Ligden ihraç olacağını sanmam. Çok da büyük cezalar olmaz bana göre. Domuzlar ve diğerleri avuçlarını yalar.

Ernoyan Çavdar' Alıntı:
Alinacak cezalar su sekilde:

22. Sahte Lisans Kullanımı
Kullanmaya hakkı olmadığı lisansı kullanarak yarışmalara katılan veya katılmayı temin edenler alt aydan üç yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası ve 10.000.-YTL? sına kadar para cezası verilir.

23. Sahtecilik ve Federasyonu Kandırmak
23.1. Lisans veya herhangi bir belge üzerinde değişiklik veya sahtecilik yapan veya
gerçek olmayan evrak düzenleyen ve bunları bilerek kullanan veya kullandıranlar
bir yıldan üç yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti
cezası ve 10.000.-YTL? sına kadar para cezası verilir.
23.2. Olayın tekrarı halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir. Ayrıca bu davranış
içerisinde bulunanlar için Cumhuriyet Savcılığı?na suç duyurusunda bulunulur.
23.3. Kuruluşun sahtecilik ve kandırma suçlarına katılması halinde, olayın durumuna
göre ligden ihraç edilme ve 10.000.YTL? sına kadar para cezası verilir.

24. Ceza Süresini Beklememek
Yarışmadan men cezasına rağmen oynayan, beklemesi gereken cezalı süreyi doldurmadan veya idari tedbirin tebliğine rağmen bu tedbir kaldırılmadan yarışmalara katılanlar ile buna sebep olanlar, hak mahrumiyeti cezası bulunduğu halde veya idari tedbir ile yarışmaya katılmaktan veya yönetmekten men edilmiş olmasına rağmen yarışmaya katılanlar veya yöneticilik yapanlar üç aydan iki yıla kadar yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezası ve 10.000.-YTL?sına kadar para cezası verilir.

25. Disiplin Kurulu Kararlarının Yerine Getirilmemesi
Disiplin Kurulu kararlarını yerine getirmeyenler bu fiil nedeniyle Disiplin Kurulu?na sevk edilerek cezaları bir misli ile arttırılır. Bu konuda verilen Disiplin Kurulu kararının da yerine getirilmemesi halinde ilgililerin lisansları askıya alınarak müsabakalara katılmaları önlenir ayrıca ligden ihraç cezası uygulanabilir.

sühan cem' Alıntı:
BASKETBOL Federasyonu Disiplin Kurulu, 16 Eylül?de İstanbul?da oynanan G.Saray Cafe Crown-Cibona Zagreb hazırlık karşılaşması sırasında rakip takım oyuncusuna yumruk atan G.Saray Cafe Crownlu Cemal Nalga?ya 5 maç men cezası ve 4 bin lira para cezası verdi. Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren G.Saray Cafe Crown, Almanya?da yaptığı ilk hazırlık maçında ev sahibi ülke temsilcisi Telekom Baskets Bonn?a 76-73 yenildi. G.Saray Cafe Crown, Almanya?daki ikinci hazırlık maçını bugün TSİ 18.00?de, Türk antrenör Murat Didin?in çalıştırdığı Deutsche Bank Skyliners ile yapacak. Öte yandan Galatasaray Kulübü?nün 104. yıl kuruluş yıldönümü kutlamaları 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

arkadaşlar bakın bu cemal nalganın ceza aldığı günkü hirriyetin net sayfası haberi.. yani bahsi eçen maçta cemal daha cezalı değildi.. bu yüzden o mçta tufan forması ile oynamış olsa da ligi etkileyen bir süreç yok ..

TBF Yönetim Kurulu, 15-17 Eylül?deki İstanbul Cup Uluslararası Basketbol Turnuvası?nda, Cibona Zagreb maçında diskalifiye edilen Cemal Nalga?nın, bir gün sonra oynanan Erdemirspor maçında, diskalifiye kararını takip eden ilk maç olduğu için takımında yer almadığını, hakkında tedbir kararı olmadığından, Almanya?da 23-26 Eylül tarihlerinde düzenlenen turnuvada Telekom Baskets Bonn karşısında ise forma giydiğini hatırlattı.

TFB Disiplin Kurulu kararının 24 Eylül?de beş müsabakadan men cezası olarak tebliğ edildiği ve Cemal Nalga?nın, bu tarihten sonra sırasıyla Deutsche Bank Skyliners, EnBW Ludwigsburg, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Yeşilyurt maçlarında oynamayarak 5 maçlık cezasını tamamladığı kaydedilen açıklamada, Cemal Nalga?nın, hazırlık maçındaki fiili nedeniyle aldığı 5 maçlık cezanın, yine takımının 5 hazırlık maçında yer almamak suretiyle infaz edilmiş sayıldığı ve Oyak Renault Kulübü?nün itirazının reddedildiği bildirildi.

Bahsi geçen maçlar bunlardır sevgili Sühan, Telekom Baskets Bonn maçı zaten dahil değil..

Benım sorum şu. Cemal kendı ıstegı ıle oynamadı bırılerı tarafından oynatıldı. Sımdı ceza Cemale gelıcek 3 yıla kadar dıyor. Bu adamın ekmeğı ıle oynayan kım ıse bunun hesabını nasıl verecek??? Bu adamıın 3 yıllık parası degıl tum karıyerını etkıleyecek bır sureç başladı su an ya bu nasıl bir acizliktir.

ferhat, bende elimden geldiğince, iyi niyetle bakmaya çalışıyorum olaya.kapatın şubeyi küme düşürün gibi konuşan arkadaşları ise hiç anlamıyorum inanamıyorum. Sorumllara ceza vermek ve onu istemek ayrı bişii şubeyi kapat demek başka bişi.. kapat şubeyi diyen arkadaşların zaten basketbol maçalrına gelmediği için, onlara kolay geliyor bunlar..

GEne de CEmal kendi forması ile oynamayı bir başka formayı giyerek bence büyük ayıp et(tiril)miş tir. Federasyon bazında bu maçlar zaten cemal oynamış gözüktüğünden (ki snein bana demin verdiğin yazıdan bunu anlıyorum) bir ceza durumumuz yok. Ama bu yapılanın büyük fiyasko olduğu kesin. Ne yararlı hazırlık maçlarıymış ki cemal'i oynatmadan duramıyorlar..:S

Can Altay' Alıntı:
Bu kurallara bakıldığında hükmen yenilgi veya puan silme verilmemesi gerekir. Cemal'e ve staff'e hak mahrumiyeti ve para cezası bekliyorum. Ligden ihraç olacağını sanmam. Çok da büyük cezalar olmaz bana göre. Domuzlar ve diğerleri avuçlarını yalar.

[quote="Ernoyan Çavdar":x1tm2og3]
Alinacak cezalar su sekilde:

22. Sahte Lisans Kullanımı
Kullanmaya hakkı olmadığı lisansı kullanarak yarışmalara katılan veya katılmayı temin edenler alt aydan üç yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası ve 10.000.-YTL? sına kadar para cezası verilir.

23. Sahtecilik ve Federasyonu Kandırmak
23.1. Lisans veya herhangi bir belge üzerinde değişiklik veya sahtecilik yapan veya
gerçek olmayan evrak düzenleyen ve bunları bilerek kullanan veya kullandıranlar
bir yıldan üç yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti
cezası ve 10.000.-YTL? sına kadar para cezası verilir.
23.2. Olayın tekrarı halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir. Ayrıca bu davranış
içerisinde bulunanlar için Cumhuriyet Savcılığı?na suç duyurusunda bulunulur.
23.3. Kuruluşun sahtecilik ve kandırma suçlarına katılması halinde, olayın durumuna
göre ligden ihraç edilme ve 10.000.YTL? sına kadar para cezası verilir.

24. Ceza Süresini Beklememek
Yarışmadan men cezasına rağmen oynayan, beklemesi gereken cezalı süreyi doldurmadan veya idari tedbirin tebliğine rağmen bu tedbir kaldırılmadan yarışmalara katılanlar ile buna sebep olanlar, hak mahrumiyeti cezası bulunduğu halde veya idari tedbir ile yarışmaya katılmaktan veya yönetmekten men edilmiş olmasına rağmen yarışmaya katılanlar veya yöneticilik yapanlar üç aydan iki yıla kadar yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezası ve 10.000.-YTL?sına kadar para cezası verilir.

25. Disiplin Kurulu Kararlarının Yerine Getirilmemesi
Disiplin Kurulu kararlarını yerine getirmeyenler bu fiil nedeniyle Disiplin Kurulu?na sevk edilerek cezaları bir misli ile arttırılır. Bu konuda verilen Disiplin Kurulu kararının da yerine getirilmemesi halinde ilgililerin lisansları askıya alınarak müsabakalara katılmaları önlenir ayrıca ligden ihraç cezası uygulanabilir.
[/quote:x1tm2og3]

Sevgili Can,

Ernoyan beyin gönderdiği şey ceza yönergesi. Hükmen konusu ise , yarışma yönergesi kuralları dahilinde değerlerndirilir. O yüzden federasyonun olayları değerlendirme paradigmasına göre 2 ila 8 maç arasında - Olması gereken 8 maçtır - arası hükmen mağlubiyet gelecektir; eğer bu yaptığımız hadise gerçekten olmuş ise.

Öncelikle pardon; 2 maç ile 8 maç arasında gelmez, benim hatam. 2 maç veya 8 maç gelir; gelmesi gerekir.

ikincil olarak , herşeyi bırakıp, bana çok ağır laflar etmeniz, eğer, kanıt oalrak sunulan şeyler gerçek ise durumu değiştirmez, benim de pek de umurumda olmaz.

Açıklamaya gelirse; Basketbol federasyonu yarışma yönergesi 22-1-9 gereği, bir maçta cezalı oyuncu oynatan takımlar hükmen mağlup sayılırlar. Burası çok açık. Sıkıntılı olan husus, hükmen mağlup maçların oynanmış mı oynanmamış mı sayılacağıdır hukuki oalrak. Şu anki haliyle, benim yorumum , Galatasarayın şu ana kadar oynadığı 8 maçta da cezalı oyuncu oynatma suçunu işlemiş olduğdur, Cemal cezasını doldurmadan bütün maçlarda oynamıştır, yani Galatasaray 8 resmi maçında da ayrı ayrı cezalı oyuncu oynatmıştır; eğer Cemal Nalga Ludwigsburg ve Skyliners maçlarında oynadı ise. Bunun daha hafif yorumu da; Cemal'in 2 Türkiye kupas maçında cezalı oynadığı, bu maçların hükmen aleyhimize sonuçlanması gerektiği, ve de cezalar bu 2 Türkiye kupsı maçında çekilmiş olacağından, diğer maçlarda hükmen mağlubiyet kararı çıkmasının gereksiz oalcağıdır.

Ama, şunu lütfen görelim, fayda var zira; Cemal Nalga, eğer Ludwigsburg ve de Skyliners maçlarında oynadı ise, bu en az 2 resmi maçta cezalı oyuncu oynattığımız manasına gelir; ve de bu suçun cezası da hükmen mağlubiyettir basketbol federasyonu yarışma yönergesi gereği.

Not: Herey bir yana, takımın adının Galatasaray olmasından ötürü, eğer suç sabit görülürse, ceza yönergesi 23-1 den ceza alırız; 23-3 den almayız; 22-1-9 dan da alt sınırdan cezalandırılırız. Yani Türkiye kupasına, 3. bitiren takım devam eder; ligdeki galibiyetlerimize dokunulmaz.

Galatasaray Cafe Crown'ın, 5 maç ceza verilen Cemal Nalga'yı hazırlık maçlarında takım arkadaşı Tufan Ersöz'ün formasıyla oynattığının belirlenmesinin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu, bugün yaptığı tebligatla Galatasaray Kulübü, Galatasaray Cafe Crown takımı teknik heyeti ve Cemal Nalga'yı acilen sözlü savunmaya çağırdı.

Söz konusu kişilerin ve kulübün yarın ve en geç cuma günü ifade vermesi gerekiyor

Ünsal, dediğinizden yola çıkarak Türkiye Kupasındaki ilk iki maçımızdan hükmen mağlup sayılmalıyız, çünkü cezanın çekilmemiş kısmı iki maçtı. Cemal o iki maçta oynadıysa iki maç hükmen mağlubiyet olacaktır. Mantıken 8 maç olmaması gerekir, çünkü cezanın kalan kısmı 10 maç değil (ya da Cemal 13 maç ceza almadı).

Bir de bahsettiğiniz 22-1-9'u tam olarak buraya yazmanız mümkün müdür?

Ali Abi,

Diğer insanların görüşüne biraz saygı duysanız.

Tamam, bu video ve fotoğraflar Fenerbahçeliler tarafından çıkartılmış olabilir. Peki, bu yapılanların yanlışlığını ve ceza almamız gerektiği gerçeğini değiştiriyor mu? Tersi bir durumu rakibimiz yapsa burada ne yazacaktık? Ünsal Abi de kendi yorumunu yapmış, benim için de aydınlatıcı oldu. Benim tahminim de iki maç hükmen yenik sayılacağımız yönünde.

İki yıldır şubenin çivisi çıktı diyorduk; ne olursa olsun şaşırmayız diyordum; ama bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Kulübümüzn değerleri, itibarı ayaklar altına alındı.

Yönetim Olağan üstü toplantı gerçekleştiriyor.Ntvspor canlı bağlandı.

öncelikle sorun ne bilmiyorum ama ali ve ünsal arkadaşlarımı sükunete davet ediyorum.

burda dediklerimiz izafi, veya kendi görüşümüz. ama hepimizin ortak olduğu bir düşünce var ki, cemal'i bu hazırlık maçlarında ısrarla oynatmanın ne akla hizmet olduğunun bilinmesi gerekiyor.Yani şu süreçte Ahmet Dedehayırlı'nın, orada oyuncularla birlikte olup olmadığını bilmiyorum. meneger ve koç onlarlaydı ve var olan bişi varsa cemeresine katlanmalılar. klübün şu an çok iyi bir strateji izlemesi gerekiyor.

Ali Bozgeyik' Alıntı:
Bu belge filan değil yaptığınız yorumun ne amaçla yapıldığını anlamamak için asalak olmak gerekir...Adeta kendini Hakim ilan edip boşluk doldurma yetkisini kendine vazife edinen ve bunu açık ve net olarak bizim aleyhimize kullanan bir şahsa hakaret etsem nolacak sizde haklısınız...

Ali bey, adamalr " Cezalı oyuncu oynatmanın cezası oyuncunun oynadığı maçta hükmen mağlubiyettir " diyor talimatnamede; daha nasıl bir kural bekliyorsunuz? Anlıyorum; Galatasaraylısınız; hepimiz öyleyiz, lakin bu bazı şeyleri görmemizi engellememeli. Suç sabit olmadığından, herhangi bir yorum ypamıyorum. Lakin, suç sabit ise cezası budur. Sizi inandırabilmek için " Galatasaray Türkiye kupası maçlarında Cemal Nalgayı oynatırsa hükmen mağlup sayılır " yazan bir kural mı göstermem gerekiyor ?

bizim aleyhimiz kısmı ise çok muğlak. Sizin için Galatasarayın iyiliği, Galatasarayın her şartta kazanmasıdır, bunun yolunda hangi toprağı çiğnediği umurunuzda olmaz. Benim Galatasaraylılığım ise, Galatasarayın ancak etik yollarla kazandığında mutlu olmayı öğütlüyor bana. Herkesi Galatasaraylılığı kendine. Polemik yaratıyor falan değilim, bundan sonra bu minvaldeki yazılarınıza cevap da vermem. Bunu aynı forumda yazıyor olmamızın getrdiği bir hukuktan kaynaklanan dostça bir uyarı kabul edin; durum basit, eğer bir hata yapmışsak cezamızı da .ekmemiz gerekir, büyük kulüp olmak, karşı yakadaki muadillerimizden farklı olmak bunu gerektirir. sizin bana hakaret etmeniz de durumu değiştirmez. Galatasaraylılık hayatımızın bir sosudur, anlamlandıran birşey değil; Galatasaraylı olmak , doğruları görmeyi ve belirtmeyi engellemiyor olmalı. Hem belki bu şekilde Galatasaraya daha fazla hizmet ediyoruzdur. belli mi olur? Rica ediyorum o yüzden, genelde gayet mantıklı bir tartışma yapılıyor; asalak vs gibi, pek hoş kaçmayacak laflarla girmeyin araya. Söyledikelrime dair, benim farklı amaçlarım olduğu , ve bunun anlamayanın da asalak olduğundan daha başka söyleyecek şeyleriniz de olmalı. Siz de bir bakın bakalım aynı maddelere, belki söylecek başka şeyleriniz de olur. Tartışırız, kötü de olmaz, ben de hatalıyımdır, yanlış yorumlamışımdır belki. Ama, bu şekilde ad-hominem argümanlarla çıkmayın karşıma, beni küçültmezsiniz. Rica ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...