Darius Songaila

İlk açıklanan kadroda var ama eleme olacak daha. Mantas Kalnietis
Sarunas Jasikevicius
Tomas Delininkaitis
Martynas Pocius
Rimantas Kaukenas
Martynas Gecevicius
Renaidas Seibutus
Deividias Gailius
Simas Jasaitis
Arturas Jomantas
Mindaugas Kuzminskas
Mindaugas Lukauskis
Paulius Jankunas
Darius Songaila
Donatas Motiejunas
Ksistof Lavrinovic
Robertas Javtokas
Marijonas Petravicius
Jonas Valanciunas

Lakovic nerde

ısım olarak ta ıyı oyuncu olarakta fakat bızım ıstedığımız saf 5 numara mı onda bıraz emın değilim yınede renklı bı takım olduk barı jasaıtıs'ı de alsalar tam olsun veya sato yınede emeğı gecenlere tesekkur etmek lazım ıyı ısımler aldık acaba cemal nalga hamlesı yapılabılır mı son durumuda ne haberım yok gercı ama yanı turkıyede oynayabılır mı cezası hala devam edıyor mu ?

Arkadaşlar camiamız o rezaleti yapan Üç Silahşörler Koray Mincinozlu, Okan Çevik ve Cemal Nalga'ya sıcak bakmıyor. Bunu Adnan Polat'ın çökertildiği mali genel kurulun tamamını takip edenler görmüştür.

Yeni transferimiz son derece kaliteli ve anlaşmada 1 yıllık. Artık transfer bitti ve hemen yeni sezon hazırlıklarımıza odaklanmalıyız.

Buraya yazıyorum...
Eğer Songalia herhangi büyük bir sakatlık geçirmezse...
Bu transfere burun büken taraftarlar seneye en az 2 yıl daha bizde oynasın diye yazacaklar...
Tıpkı geçmişte D-Wash, Rancik, Wilkinson, Andric'e yapıldığı gibi...

Bence o skandalda en masum kişidir Cemal Nalga ve Rytas'taki performansıda göz önüne alınırsa 5 numara için bizim kadromuzda olmasının çok yararı olacağını düşünüyorum.

Açıkcası yaşadığı sakatlık ve son 1 seneyi boş geçirmesi kafalarda bir soru işareti yaratıyor. 10 senedir NBA'de oynuyor o zaman büyük yetenek diye de bakmamak lazım olaya ne Scalabrineler ne Cardinallar NBA'de yer alıyor çünkü. Büyük ihtimal iş ahlakı ve çalışma seviyesinden ötürü orda kalmıştır oynamadığı dönemlerde. Songaila'yı daha çok milli takım performansları üzerinden değerlendirmek lazım. Tutku'nun Andric etkisi onun üzerinde de etkili olacaktır milli takımdaki durumunu düşününce, hareketlı ve spacing denilen işlemi çok iyi yerine getiriyor, savunmadaki sertlik yanı sıra hücumda da çeşitliliğe katkısı olacaktır. Litvanyalı oyuncuların da zaten nasıl bir altyapıları olduğunu ve basketbol zekalarının küçüş yaştan itibaren nasıl işlendiğini biliyoruz.

Ancak beklenen pota altını dolduracak 5 numara takviyesi yerine Songaila bir burukluk yaratmadı da değil. Oktay hocanın kafasındaki oyun sistemine uygun olunmasa zaten alınmazdı diye de düşünmek bir kenara, EL'ye katıldığımız taktirde pota altı ağır basan takımlara karşı Andric-Songaila-Furkan hiçbiri istenen etkiyi veremeyecektir.

İyi transfer

Öncelikle tüm GSBasket takipçilerine ve basketbolseverlere merhaba. 2005'den beri takip ettiğim ve yazılanları zevkle okuduğum, kanımca Türkiye'nin en iyi basketbol forumuna üye olarak fikirlerimi/bilgilerimi paylaşmanın keyifli olacağını umuyorum.

Sıcak yaz günlerinde Galatasaray'ın yaptığı transfer hamleleri hepimizin olmasada, bir çoğumuzun içini ferahlatıyor olmalı :) Bundan 6-7 yıl önce "Darius Songaila Galatasaray'da" deselerdi sanırım bir kısmımızın yüzünde ince ve iğneleyici bir gülümseme, bir kısmımız da ise sert bir "hadi oradan!" tepkisi oluşurdu. Yıllar birçok şeyi değiştiriyor...

Genel itibariyle Songaila hakkındaki eleştirilerin çoğunluğu yaşıyla alakalı ki, ben buna katılmıyorum. Benzer şekilde NBA'den Avrupa'ya dönen Radoslav Nesterovic'in (1976 doğumlu) geçen sezon Olympiakos'daki performansını gözden geçirmekte fayda var. Mike Batiste, Boni N'Dong gibi örnekler de verebiliriz.

Songaila'yı en iyi haliyle beklemek belki doğru olmaz ama, oynama alışkanlığını yeniden edinip form tutması durumunda Euroleague için çok önemli bir önalan oyuncusu olacağını düşünüyorum. Songaila, kendisinden sadece bir yaş küçük olan Lavrinovic kardeşlerden çok daha yetenekli olarak bilinirdi.

Songaila hem içerden, hem de dışarıdan oynayabilen; boyalı alanda etkili olan, şutu temiz bir oyuncu. Bu özelliklerinin yanı sıra en iyi döneminde çok hareketli ve enerjikti. Son birkaç yıldır pek izleyemediğim ve son sezonunda yaşadığı sakatlık sonrası pek fazla oynamadığı için bu özellikleri hakkında net bir fikrim yok.

Songaila'nın gelmesiyle bence Galatasaray hücumda daha akışkan ve efektif bir oyun oynayacak. Son olarak CSKA formasıyla Euroleague'de final-four gören Songaila'nın benzer başarımı yıllar sonra Galatasaray'da da göstermesini diliyorum.

Öncelikle tüm GSBasket takipçilerine ve basketbolseverlere merhaba. 2005'den beri takip ettiğim ve yazılanları zevkle okuduğum, kanımca Türkiye'nin en iyi basketbol forumuna üye olarak fikirlerimi/bilgilerimi paylaşmanın keyifli olacağını umuyorum.

Sıcak yaz günlerinde Galatasaray'ın yaptığı transfer hamleleri hepimizin olmasada, bir çoğumuzun içini ferahlatıyor olmalı :) Bundan 6-7 yıl önce "Darius Songaila Galatasaray'da" deselerdi sanırım bir kısmımızın yüzünde ince ve iğneleyici bir gülümseme, bir kısmımız da ise sert bir "hadi oradan!" tepkisi oluşurdu. Yıllar birçok şeyi değiştiriyor...

Genel itibariyle Songaila hakkındaki eleştirilerin çoğunluğu yaşıyla alakalı ki, ben buna katılmıyorum. Benzer şekilde NBA'den Avrupa'ya dönen Radoslav Nesterovic'in (1976 doğumlu) geçen sezon Olympiakos'daki performansını gözden geçirmekte fayda var. Mike Batiste, Boni N'Dong gibi örnekler de verebiliriz.

Songaila'yı en iyi haliyle beklemek belki doğru olmaz ama, oynama alışkanlığını yeniden edinip form tutması durumunda Euroleague için çok önemli bir önalan oyuncusu olacağını düşünüyorum. Songaila, kendisinden sadece bir yaş küçük olan Lavrinovic kardeşlerden çok daha yetenekli olarak bilinirdi.

Songaila hem içerden, hem de dışarıdan oynayabilen; boyalı alanda etkili olan, şutu temiz bir oyuncu. Bu özelliklerinin yanı sıra en iyi döneminde çok hareketli ve enerjikti. Son birkaç yıldır pek izleyemediğim ve son sezonunda yaşadığı sakatlık sonrası pek fazla oynamadığı için bu özellikleri hakkında net bir fikrim yok.

Songaila'nın gelmesiyle bence Galatasaray hücumda daha akışkan ve efektif bir oyun oynayacak. Son olarak CSKA formasıyla Euroleague'de final-four gören Songaila'nın benzer başarımı yıllar sonra Galatasaray'da da göstermesini diliyorum.

Öcelikle hoşgeldin foruma :) Düşüncelerine ben de katılıyorum,güzel yorumlamışsın..

Cemal Nalga gibi kalıplı, savunma yönü yüksek bir oyuncu en azından rotasyon adına kadroda tutulmalı, gönderilecekse de kesinlikle satış yoluyla gönderilmeyip kiralanmalı (tabi eğer en az 2 yıllık daha sözleşmemiz var ise), hele hele Beşiktaş, Banvit, Telekom gibi bizi zorlayabilecek takımlara hiçbir şekilde gönderilmemeli diye düşünüyorum.

Buraya yazıyorum...
Eğer Songalia herhangi büyük bir sakatlık geçirmezse...
Bu transfere burun büken taraftarlar seneye en az 2 yıl daha bizde oynasın diye yazacaklar...
Tıpkı geçmişte D-Wash, Rancik, Wilkinson, Andric'e yapıldığı gibi...

Emrah abi yanılmıyorsam senin Andric'le ilgili yorumların olumsuzdu.Onun 2 yıl kalmasını isteyenlerden değildin, hafızam beni yanıltmıyorsa :)

ısım olarak ta ıyı oyuncu olarakta fakat bızım ıstedığımız saf 5 numara mı onda bıraz emın değilim yınede renklı bı takım olduk barı jasaıtıs'ı de alsalar tam olsun veya sato yınede emeğı gecenlere tesekkur etmek lazım ıyı ısımler aldık acaba cemal nalga hamlesı yapılabılır mı son durumuda ne haberım yok gercı ama yanı turkıyede oynayabılır mı cezası hala devam edıyor mu ?

eğer euroleuge olacaksak pota altımızda kesınle sağlam duran cemal nalga olmalı

Emrah abi yanılmıyorsam senin Andric'le ilgili yorumların olumsuzdu.Onun 2 yıl kalmasını isteyenlerden değildin, hafızam beni yanıltmıyorsa :)

Erdal ben genel olarak yazdım...
Sonuçta Andric'in GS'a geçen sezon faydası oldu mu ? Elbette oldu...
Hatta en verimli oyunculardan biriydi, bu beğensem de beğenmesem de inkar edilemez bir gerçek...
Forumda anket yapsak, Andric'i başta beğenmeyenlerin %75'i Andric kalsın der...
Ama Andric'i hala beğenmiyorum ve eksik buluyorum bu ayrı konu...
Ancak yorumlarımda da sık sık vurguladım, Andric Tutku'ya bağımlı bir oyuncu...
Tutku bizde olduğu sürece bence Andric'in kalmasında hiç bir problem yok...
Tutku'yla birlikte takımın hücumda lokomotifi oluyor, ayrıca bu sene iki tane daha pick&roll seven guard daha geldi (Ender ve Lakovic)
Sonuçta 5 yabancı hakkımız var, bunların hepsi de yıldız isimler olamaz...
Andric geçen sene oynadığı oyunla, bu formayla bir sene daha oynamayı bence haketti...
Ribaund zaafı var, ama bu sene gerek Cevher'in gerek Dairus'un katılımı ile geçen seneki kadar hissetmeyiz...
Ayrıca bazı eleştirilerimde biraz sert kaçtığımı da kabul ediyorum...

Litvanya milli takımında 1-2 kez görmüştüm onun dışında pek fazla bilgim yok bu oyuncu hakkında. Yorumlarınızda çok iyi ve savaşçı bir oyuncu olarak bahsediyorsunuz inşallah öyle olur. Hayırlı olsun.

Darius Songaila ile ilgili şimdiye kadar pek bir şey yazmamıştım, vakit bulunca yazayım dedim.

Öncelikle Songaila bu seneki transferlerimiz içerisinde beni en çok sevindiren transferimiz oldu. Eskiden beridir çok beğendiğim ve keşke bizde oynasa dediğim oyunculardandı ama açıkçası bize transfer olacağı aklımın ucundan bile geçmedi nedense.

Songaila'yı anlatmaya basketbolu yakından takip etmeye başladığım ilk zamanlardan başlayayım. Litvanya'nın hala Litvanya diyince rakiplerin çekindiği bir takım olmasını sağlayan o efsane Litvanya kadrosunun ve takımının en önemli parçalarından biriydi Songaila. Litvanya'nın 2003'te Avrupa Şampiyonası'nı kazanmasına maç başına 15 dakika süre alarak 8 sayı, 3.3 ribaund ile katkı verdi. Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndaki bu başarısı onu NBA'e adım attırdı ve 8 senelik bir NBA oyuncusu ritüeli kazandırdı. 2004 Olimpiyatları'nda 4. olan Litvanya Milli Takımı'nın yine önemli bir parçasıydı ve bu turnuvayı da 8.4 sayı, 3.8 ribaund ortalamalarıyla kapattı.

Asıl çıkışını 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda yaptı diyebiliriz. Turnuvaya Jasikevicius ve Siskauskas'sız gelen Litvanya Milli Takımı'nın Macijauskas ile birlikte en önemli oyuncusuydu. Ortalama 21 dakika süre aldığı turnuvayı 11.8 sayı, 5.7 ribaund, 1.4 asist ortalamarıyla kapatsa da takımının şampiyon İspanya'ya elenip 7.likte kalmasını engelleyemedi.

Eurobasket 2007'ye Saras ve Siskauskas'ın tekrar takıma dönmesiyle iddaalı şekilde giren Litvanya bronz madalya aldı. Litvanya'nın uzun rotasyonunda en güvendiği isim yine Songaila'ydı. Songaila bu turnuvayı da 11.2 sayı, 4.8 ribaund, 0.7 asist ortalamalarıyla kapattı.

Songaila NBA kariyerinde de gayet başarılıydı. 8 senede 5 farklı takımda oynadı, Philadelphia hariç gittiği her takımda düzenli forma şansı buldu ve 8 senelik kariyerinde, karşısında Duncan-Nowitzki-Garnett-Amare gibi yıldızlar varken maç başına 18.6 dakika süre aldı. Çoğu oyuncunun aksine onun NBA'de tutunabilmesini sağlayan olgu da takım oyununa çok yatkın olmasıydı. Bu özelliğiyle NBA'de istisnasız her takımın rotasyonuna sokabileceği bir 4 numaraydı.

Songaila'nın oyun stiline gelirsek yukarıda da söylediğim gibi takım oyununa çok yatkın bir oyuncu. Litvanyalı oyuncularda bu özelliğe sahip olmayan çok az oyuncu var zaten. Yine Litvanyalı oyuncuların genel özelliği olan oyun zekası ve pozisyon bilgisi üst düzeyde. Hücumda her maç 20 top kullanıp istatistik yapmaya çalışan bir oyuncu değil kesinlikle. Bireysel yetenekleri sayesinde birebir oyunuyla da skor bulabilecek bir oyuncu olmasına rağmen genelde takımın sistemi içerisinde kendisine hazırlanan pozisyonları bitirmeye çalışıyor. Bu noktada Tutku ve Ender gibi 2 guardla oynayacak olmasını onun oyununu 1 kademe daha yükseltecektir. Bunların dışında Oktay Mahmuti'nin 4 numaralarda aradığı en büyük özellik olan şut konusunda çok başarılı. Çok düzgün bir bileği var, bir uzun için fazla iyi serbest atış atıyor. Orta mesafeden otomatiğe bağlayıp attığı zamanları sık sık görebiliriz, pota altında güçlü fiziğini pozisyon bitirirken çok iyi kullanıyor, ikili oyuna dayalı hücumu olan takımımızda diğer uzunlara karşı çabukluk avantajının olması da çabası. Savaşçı ve istekli yapısı boyu rakiplerine oranla çok az daha kısa olmasına rağmen onu ortalama bir ribaundçu yapıyor. Yine postta topu ona verdikten sonra Nowitzki tarzı şutlarını da görebiliriz.

Peki Songaila'nın handikapları ne olabilir? Kimi kaynaklarda 2.04, kimi kaynaklarda 2.06 boyu var. Güçlü fiziğiyle bu dezavantajını kapatsa da post savunmasında kısalığıyla zaman zaman aksayabilir. Kariyerinin zirvesine 28-29 yaşlarında çıkmış bir oyuncu olduğu için yaşı pek sorun teşkil etmiyor ama geçen sene sadece 10 maça çıkması yine handikap sayılabilir.

Tüm bu özellikleri değerlendirdiğimizde Oktay Mahmuti'nin olduğu takımda inanılmaz bir katkı vereceğini düşünüyorum. Zaten yetenek ve kariyer olarak şuan Avrupa'da oynayan en iyi 5-6 4 numaradan biri bana göre. Ben çok daha bütçeli takımlara çok daha fazla paralara imza atacağını bekliyordum. Neden bizi tercih etti diyorum, aklıma bir tek Saras'ın Galatasaray ile ve taraftarın yarattığı müthiş atmosferle ilgili olumlu referans vermesi geliyor. Songaila da taraftarla oynamayı çok seven bir oyuncu olduğu için bu tercihi yapmış olabilir. Ayrıca Songaila için Galatasaray, ne kadar değerli bir oyuncu olduğunu tüm Avrupa'ya gösterme fırsatı olacak. Bir nevi "New Challenge" diyebiliriz buna.

Songaila'yı nasıl kullanacağımızla ilgili de birkaç yorum yapayım. Ben hücumda ilk tercih olarak Songaila'yı kullanacağımızı sanmıyorum. Aynı Lakovic gibi Songaila da sahada olduğu sürece diğer takım arkadaşlarını inanılmaz rahatlatacak. Şöyle düşünelim Tutku-Andric ikili oyun oynuyor, bir köşede Lakovic, potaya yakın civarlarda da Songaila bekliyor. Bu ikili oyunu 3. bir oyuncuyla yardım getirmeden Fb Ülker'in bile durduramadığını gördük. Ama Lakovic'in adamından mı yardım gelir, Songaila'nın adamından mı? Lakovic'i bıraksan saniyeler içinde üçlüğü yersin. Songaila'yı bıraksan bir bakmışsın topu potanın içine vurmuş bile. Yanındaki oyuncuları da yükseltecek olmalarından dolayı da çok önemli bir transfer Songaila, ayrıca Avrupa'da isim olarak getirdiği yankı da cabası.

Avrupa Şampiyonası'nı iple çekiyoruz hepimiz. Milli Takımımız dışında Andricli Hırvatistan, Lakovicli Slovenya ve Songailalı Litvanya'yı da yakından takip edeceğiz. Herhangi bir şanssızlık yaşamazsa, Songaila'nın ne kadar etkili bir oyuncu olduğunu orada görme şansımız olacak zaten. Bu arada son olarak da Songaila'ya sadece 500 bin euro verdiğimizi söylediğimizde inanmayanlar vardı, şimdi Salsa'da da, Can İşbakan'ın az önce yayınladığı Oktay Mahmuti röportajında da bizim söylediğimiz 500 Bin Euro miktarı yazılıyor. Umarım inanmayanlar şimdi ikna olmuştur. 500 bin euro'ya Songaila gibi bir oyuncu... Maliyet-kalite olayına girersek Avrupa'da yılın transferi olabilir.