David Gregory Hawkins

Tartışılan konu Hawkins mi daha iyi yoksa Manu mu değil, esas konu takımdaki roller açısından hangisi daha faydalı olur. Takımdaki muhtemel yabancı sayısı, pozisyonlara dağılımı ve alacakları roller bakımından bence de Manu daha doğru tercih.

Listeye gerek yok. Tek onerim: Hawkins gibisini bulup tartismalisin. Kac tane sayabilirsin?

Euroleague düzeyinde izlemedigin hatta eurocup düzeyinde dahi başarılı olamamış bir hawkins'i lebron gibi gösterip kendi takımında canla başla oynamış bir oyuncuyu küçümsemen yersiz..

Avrupada EL seviyesinde 3 numarada
başarılı olmuş sadece yunan pasaportuna sahip 3 oyuncu var ki bunun daha ispanyolu var fransızı var litvanyalısı var rusu var...

Kaldı ki attıgın mesajda göze batan bahsettigin mevzu degil bunu dile getiriş biçimin..tutarlı donelerle birlikte subjektif görüş bildirmek için vardır forum siteleri..

Euroleague düzeyinde izlemedigin hatta eurocup düzeyinde dahi başarılı olamamış bir hawkins'i lebron gibi gösterip kendi takımında canla başla oynamış bir oyuncuyu küçümsemen yersiz..

Avrupada EL seviyesinde başarılı olmuş sadece yunan pasaportuna sahip 3 oyuncu var ki bunun daha ispanyolu var fransızı var litvanyalısı var rusu var...

Kaldı ki attıgın mesajda göze batan bahsettigin mevzu degil bunu dile getiriş biçimin..tutarlı donelerle birlikte subjektif görüş bildirmek için vardır forum siteleri..

Ben mi subjektif görüş bildiriyorum ? Sen Roma döneminde kalan Hawkins'in performansını gösterip subjektif davranıyorsun. Hawkins'in Beşiktaş'ta oynarkenki performansı Roma dönemindeki performansından kat kat daha üstündür. Hatta Hawkins'in Galatasaray'da ki hali Beşiktaş performansından da daha üstündür. En yakın aklına Fenerbahçe maçı gelsin. Bu adam performansını hem mental hem fiziksel olarak çok daha geliştirdi. EL'de başarısız olur demek çok yanlış olur.

Aklıma Burak Yılmaz örneği geldi. Galatasaray'a gelmeden önce; Burak diğer 2 büyük takımda başarılı olamadı, Trabzon'da herkes ona çalışıyordu vs. vs. diyerek çok karşı çıkan olmuştu ama yanılmışlardı.
Yani demek istediğim Hawkins'in geçmiş performansına bakarak, büyük kupalarda başarılı olamadığına bakarak bir karar veremezsin. Ve bu adam sezon başında herkesi kendine hayran bırakmış bir adamsa.

Yıllar sonra gelen bir şampiyonluk var ve bu şampiyonlukta emeği olan Manu için yok 5 manu bir Hawkins etmez gibi eşek gibi yakıştırmalar talihsiz olmuş kanımca. Ayrıca her sporcu vücuduna giren maddeden sorumludur. Sen bir takımın kaptanıysan ve bu takım sana büyük yatırım yaptıysa her şeye dikkat edeceksin restaurantta yediğin yemeğe bile. Hawkins geldiğinde ne kadar sevinmiştik hepimiz ama Manu işini yaptı kritik maçlarda çok iyi performanslar sergiledi. Bana kalırsa Euroleague'de Domercant'li ARrroyolu bir kadroda Manu her türlü daha faydalı olur. Sokak baskebolu havasından uzaklaştık farkındaysanız sistemin önemli parçalarından biri de Manu..

Ben mi subjektif görüş bildiriyorum ? Sen Roma döneminde kalan Hawkins'in performansını gösterip subjektif davranıyorsun. Hawkins'in Beşiktaş'ta oynarkenki performansı Roma dönemindeki performansından kat kat daha üstündür. Hatta Hawkins'in Galatasaray'da ki hali Beşiktaş performansından da daha üstündür. En yakın aklına Fenerbahçe maçı gelsin. Bu adam performansını hem mental hem fiziksel olarak çok daha geliştirdi. EL'de başarısız olur demek çok yanlış olur.

Aklıma Burak Yılmaz örneği geldi. Galatasaray'a gelmeden önce; Burak diğer 2 büyük takımda başarılı olamadı, Trabzon'da herkes ona çalışıyordu vs. vs. diyerek çok karşı çıkan olmuştu ama yanılmışlardı.
Yani demek istediğim Hawkins'in geçmiş performansına bakarak, büyük kupalarda başarılı olamadığına bakarak bir karar veremezsin. Ve bu adam sezon başında herkesi kendine hayran bırakmış bir adamsa.

Ah be güzel kardeşim..yazdıgımı tekrar okuma zahmetine katlansan ben de açıklamak zorunda kalmasam?

Tabiki görüş bildireceksin forumlar zaten bunun için var fakat görüş bildirenlere otoriter bir edayla 'bunu tartışıp komik olmayın beyler' demen hele ki senin yaşındaki biri için oldukça yanlış..

Son periyotta yapılanan(Oktay hocanın da oluşturmaya çalıştığı gibi) sistem takımı mı?Yoksa star eksenli takım mı?Ne istiyoruz?Ayrıca Manu kendisinden ne istendi de veremedi acaba.İyi bir savunmacı,üzerine çizilmiş setlerin gayet iyi bitiricisi.Başka ne istiyorsunuz?

Avrupada EL seviyesinde 3 numarada
başarılı olmuş sadece yunan pasaportuna sahip 3 oyuncu var ki bunun daha ispanyolu var fransızı var litvanyalısı var rusu var...

melih,hawkins roma döneminden çok daha etkili şuanda..oyun olarak biraz daha olgunlaştı(tabii yaşla alakalı) ama beni geçen yıl şaşırtan şut performansıydı..kesinlikle daha iyi bir şutör..
ama benim önerim ikna edilirse dario saric olur..en az 2 sene kalma şartı ile ikna edilirse..adama tek kelime ile hayran kaldım..marko-cenk-dario

melih,hawkins roma döneminden çok daha etkili şuanda..oyun olarak biraz daha olgunlaştı(tabii yaşla alakalı) ama beni geçen yıl şaşırtan şut performansıydı..kesinlikle daha iyi bir şutör..
ama benim önerim ikna edilirse dario saric olur..en az 2 sene kalma şartı ile ikna edilirse..adama tek kelime ile hayran kaldım..marko-cenk-dario

argüman belirterek görüş belirtenle sabaha kadar burada yazışmak keyifli olur teşekkür ederim o yüzden öncelikle...

şahsi fikrim; sinan'ın da gelişiyle birlikte 3 numara rotasyonunu kapattık...cenk ve marko zaten 3 numarada süre alacaklar. sinan da hem 2 numarada hem 3 numarada alternatif olacagından bana 3 numara pozisyonunu kapattık gibi geliyor..

hawkins konusunda ise daha takıma katılmadan( yani shipp henüz gönderilmeden) ne düşünüyorduysam burada ne yazdıysam hala aynını savunuyorum...

Hala bu forumda manu takıma yararlı oldu diyen arkadaşlar kaç maç oynamış istatislikleri neler bir baksınlar.Yok takım oyuncusuymuş,yok iyi savunmacıymış,sistem adamıymış,ceza şutlarını sokmuş.mış muş,beyler o işi Cenk'de yaptı beyler.Manu el oyuncu değil en azından final four takımları için.Hawkins temizse her zaman forma hakkı bakidir bu takımda.

Manuchar Markoishvili
Normal Sezon - 13 Maç ; 10.08 Sayı, 1.92 Ribaund, 1.15 Asist
Play Off'lar - 10 Maç ; 8.50 Sayı, 2.20 Ribaund, 1.30 Asist

David Hawkins
Normal Sezon - 15 Maç ; 13.60 Sayı, 2.87 Ribaund, 3.47 Asist

Hawkins'in istatistikleri daha iyi, istatistiklere de gerek yok, Hawkins genel olarak çok daha iyi bir oyuncu.

Ama basketbol 2+2=4 basitliğinde değil, Markoishvili çıksın, Hawkins girsin, herşey daha iyi olsun. Ya olmaz da, sistemi de bozarsak. Kaldı ki böyle bir olasılık da var. Hawkins'in tekrar takıma dahil olması demek, sistemin değişmesi, oyun merkezinin yeniden Hawkins'e kayması, Hawkins'e birebirler hazırlanması, bol bol Hawkins'in insiyatif kullanması demek. Hawkins, bir Arroyo değil. Arroyo takım oynarken, takımın bir dişlisi gibi davranır, arkadaşlarını oynatır, çarklar durduğunda devreye girer, sorumluluk alır. Hawkins ise süreklilik üzerinden oynanmasını, oyun ekseninin kendisi üzerinden dönmesini ister. Bu da yan parçaların soğumasına sebebiyet verir. Yanlış hatırlamıyorsam, Eren Abi(Loğoğlu) yazmıştı twitter'da #ArroyoEffect diye. Oyuncuların Arroyo öncesi ve sonrası performansları, çoğu oyuncuda oluşan yükselme. Çünkü daha tüm parçaların dahil olduğu bir sistem yaratılmıştı. Ama Hawkins gelirse bu sistemin bozulma ihtimali var. İlla bozulur demiyorum, ama ben öyle bir riski almam. Hele de Markoishvili üzerine düşeni yaparken. Hele de Arroyo'ya yardımcı olsun, düzeni devam etmesine yardımcı olsunlar diye Spanoulis veya Planinic gibi isimler düşünülürken.

Manuchar Markoishvili
Normal Sezon - 13 Maç ; 10.08 Sayı, 1.92 Ribaund, 1.15 Asist
Play Off'lar - 10 Maç ; 8.50 Sayı, 2.20 Ribaund, 1.30 Asist

David Hawkins
Normal Sezon - 15 Maç ; 13.60 Sayı, 2.87 Ribaund, 3.47 Asist

Hawkins'in istatistikleri daha iyi, istatistiklere de gerek yok, Hawkins genel olarak çok daha iyi bir oyuncu.

Ama basketbol 2+2=4 basitliğinde değil, Markoishvili çıksın, Hawkins girsin, herşey daha iyi olsun. Ya olmaz da, sistemi de bozarsak. Kaldı ki böyle bir olasılık da var. Hawkins'in tekrar takıma dahil olması demek, sistemin değişmesi, oyun merkezinin yeniden Hawkins'e kayması, Hawkins'e birebirler hazırlanması, bol bol Hawkins'in insiyatif kullanması demek. Hawkins, bir Arroyo değil. Arroyo takım oynarken, takımın bir dişlisi gibi davranır, arkadaşlarını oynatır, çarklar durduğunda devreye girer, sorumluluk alır. Hawkins ise süreklilik üzerinden oynanmasını, oyun ekseninin kendisi üzerinden dönmesini ister. Bu da yan parçaların soğumasına sebebiyet verir. Yanlış hatırlamıyorsam, Eren Abi(Loğoğlu) yazmıştı twitter'da #ArroyoEffect diye. Oyuncuların Arroyo öncesi ve sonrası performansları, çoğu oyuncuda oluşan yükselme. Çünkü daha tüm parçaların dahil olduğu bir sistem yaratılmıştı. Ama Hawkins gelirse bu sistemin bozulma ihtimali var. İlla bozulur demiyorum, ama ben öyle bir riski almam. Hele de Markoishvili üzerine düşeni yaparken. Hele de Arroyo'ya yardımcı olsun, düzeni devam etmesine yardımcı olsunlar diye Spanoulis veya Planinic gibi isimler düşünülürken.

Eren kardeşim birde hawkinsin arroyolu beşiktaş istatisliklerini yazabilirmisin,eğer hedef f4 ise manunun bu takımda yeri yok.

Eren kardeşim birde hawkinsin arroyolu beşiktaş istatisliklerini yazabilirmisin,eğer hedef f4 ise manunun bu takımda yeri yok.

Mithat Abi, Olympiacos'un son iki sezonda şampiyon olan kadrosuna baktın mı? Bugün Spanoulis dışında hangisini takıma almak için kendini paralarsın.

Niye Markoishvili'nin hedef Final Four ise takımda yeri olmasın? İsmi mi kurtarmıyor? Euroleague Şampiyonu Olympiacos'un kadrosundaki aynı pozisyondaki Perperoglou veya Papanikolaou, Markoishvili'den çok mu iyi oyuncular? Onu geçtim, açık ve net bir biçimde ikisi de kalite olarak Hawkins'in gerisinde adamlar. Ama şampiyon kadronun parçaları. Önemli olan bütün kaliteli oyuncuları toplamaktan ziyade, birbirine uyumlu oyuncuları toplamaktır.

Hawkins, ceza almaz, takıma geri döner, oyuna da müthiş katkı verir, takımı da yükseltir. Bunların hepsi ihtimal dahilinde. Ama Markoishvili'yi bu kadar küçük görmeye gerek yok, ne kadrolar ne işler yapmışlar? Önemli olan takım olmak, ki Markoishvili de çok değerli bir adam. İyi savunmacı, iyi ceza şutörü, takıma da uyum sağladı, ortaya yüreğini de koyuyor, sistemin de değerli bir parçası oldu. Niye Final Four oynayacak bir takımın parçası olamasın?

Hawkins konusunu niye tekrar açıyorsunuz ki?

Forum yöneticilerinden Hawkins konusunun Erkek takımımız bölümünden taşınmasını talep ediyorum.

Ergin Hoca kendi açıkladı Hawkins'in kontratı feshedildi diye.

A ve B numunesi pozitif çıkmış oyuncunun saç testi negatif çıktı diye bu kadar gündeme gelmemeli.

Bence Hawkins Galatasaray Basketbol Tarihinin en kötüleri arasında yerini almıştır.O Kadar bonservis verilen Kaptanlık verilen oyuncu sezon ortasında keyif verici madde kullanacak sonra dönsün diye yolunu mu bekleyeceğiz.

Markoishvili'den sonra daha iyi savunma yapıp daha derli-toplu ve düzen içerisinde hücum ettik. Cuk diye oturdu takıma tabiri caizse.

Hawkins'in de katkıları ve müthiş basketbolu gözardı edilemez ama işleyen düzeni bozma riskini hoca alır mı?

Hawkins aklanırsa, zor bir karar açıkçası. Ama ben Markoishvili'den vazgeçmezdim sanırım.

Hawkins'in temiz çıkıp aklanacağını sanmıyorum ama iki oyuncuyu kıyaslamak gerekirse , Hawkins daha iyi oyuncudur bu benim için net.Açık açık her özelliğine bakalım:

-Ribaund , asist ve pas yetenekleri bakımından Hawkins daha yetenekli.
-Fizik olarak Hawkins daha güçlü.
-Savunma olarak iki oyuncu da iyi savunmacı.Blok konusunda Hawkins 3 maçta bir blok koyar Manu 10 maçta bir , blok çok önemli değil.
-Penetre , turnike , delicilik konusunda Hawkins açık ara daha iyi.
-Üçlük konusunda son 2 yılda iki oyuncu da birbirine yakın.Hadi burda Manu az farkla daha iyi diyelim.
-Liderlik , sorumluluk alma konularında Hawkins önde.
-İki oyuncu da çok iyi niyetli ve savaşçı.
-Hawkins'i savunmak , Marko'yu savunmaktan daha zordur.Yani durdurulması daha güç bi oyuncu Hawkins.

Markoishvili daha çok sistem içinde uygun pozisyon kendisine hazırlandığı zaman iyi şut atıyor.Yani ona topu uygun yerde verdiğinizde kaldırıp üçlük atıyor.İçerden çok etkili değil.Bu sene tüm maçlarımızda onu izledim , içeriye topu sürerek girdiğinde içerden bazen saçma şutlar , airballar attığı da oluyor.Yani hareket halindeyken iyi şut atamıyor.Kendi şutunu yaratma özelliği çok yüksek değil.Final serisinde coştuğu Banvit maçı istisnası hariç.

Hawkins ise her türlü şutu atıyor , kendi şutunu kendi yaratabiliyor , sistem içinde şut pozisyonu beklemek zorunda değil yani , daha iyisi güçlü fiziğiyle içeriye dalıp ortalığı karıştırıyor , topu eline verseniz git sayı at deseniz bireysel oynarak skor üretebiliyor.

Hawkins lider bir oyuncu , Marko ise sistem oyuncusu.Maçın son dakikasında skor kafa kafaya iken topu Hawkins'e verebilirler , son oyunu verin Hawkins oynasın diyebilirler , ama Arroyo veya Hawkins varken Marko demezler.Marko ancak son saniyede pozisyon ona hazırlanırsa ya da top onun eline kalırsa kullanabilir maçın son şutunu.Bu da Ender'in Banvit'e 3. maçta attığı şut gibi yani , herkes Arroyo'dan atmasını bekler ama Arroyo topu Ender'e hazırlar , fakat bu Ender'i maç sonlarının en güvenilir oyuncusu yapmaz , en güvenilir olan hala asisti yapan Arroyo'dur.

Şimdi şu bir gerçekci çoğu insan kendi takımındaki iyi bir oyuncuyu , kendi takımında olmayan daha iyi bir oyuncudan üstün görebiliyor.Örneğin sezon başında buradaki ortak görüş şuydu: 'Hawkins avrupanın en iyi 3 numaralarındanmış , süper adam'.Sezon başında sorsaydılar ve Cantu'daki Markoishvili mi yoksa bizdeki Hawkins mi daha iyi diye anket yapsalar , heralde insanların %99 u Hawkins daha iyi derdi.

Ben Marko'ya kötü oyuncu demiyorum , Marko iyi oyuncu , ve de savaşçı , iyi niyetli oyuncu.Zaten her şeyden önce iyi niyetli ve savaşçı oyuncuları isterim hep takımda , o yüzden Marko'yu beğeniyorum.Ama her ne kadar muhtemelen bir daha Galatasaray'da oynamayacak olsa da bana göre Hawkins daha iyi.Çünkü Marko iyi oyuncu iken , Hawkins çok iyi oyuncu.

Bir de Hawkins gitti şampiyonluk geldi diye bi şey söz konusu değil , Hawkins kalsaydı yine güle oynaya şampiyon olurduk.Çünkü Arroyo gelmişti.Arroyo ile Hawkins sadece 1-2 maç beraber oynayabildi.Yani Hawkins'in gidişi değil , Arroyo'nun gelişi şampiyonlukta bu kadar emin adımlarla ilerlememizi sağladı.

Hawkins 30 fark önde girilen lig maçının son 1 dakikakasında oyuna girip sayı atan Can Korkmaz için benchte ayağa kalkıp alkışlardı.Her maç öncesi bench arkasında eğilip duasını yapardı.Çok iyi niyetli bi oyuncuydu.Her ne kadar bana göre keyif verici madde kullanımına ceza verilmesi çok mantıklı olmasa da(2. kez kullanıyor olması bu kadar ciddi ceza getirdi tabi) , o da o maddeyi alırken yakalanacağına ihtimal vermemiştir herhalde.Kafası iyi değilken birinin yanında gerçekleşmiştir , aldıktan sonra pişman olmuştur belki.Çünkü takımını satacak tipte bi insan değil , en savaşçı oyuncuydu takımda , parasının hakkını en çok veren oyuncuydu.Ama sonuçta yapmaması gereken bir hata yaptı , ve hatta aklanmayacaksa(ki muhtemelen aklanmayacak) , tazminatını da kulüp ondan almalı.Ama isterse yarın Fenerbahçe'ye gitsin , Hawkins benim gözümde oynadığı son 1.5 sezondaki performansıyla Avrupa'nın en iyi 3 numaralarındandır hâlâ.Fakat bu saatten sonra geri dönmesi pek muhtemel olmadığı için Marko'dan da memnunuz , o da çok daha iyi olur seneye inşallah.

hawkins avrupa'da yer aldıgı platformlar da göz önünde tutuldugunda ilk 10a giremeyecek bir adam small forward pozisyonunda...

yukarıda yazılanları okuyorum da ciddi ciddi aynıları lebron'a yazılmış olsa yadırgamayacagım methiyeler düzülmüş..

yahu bu adam bu kadar üst düzey bir 3 numaraydı da neden nba gibi en üst düzey organizasyonda hiç yer almadı? neden EL seviyesinde hiçbir başarısı yok? hatta neden eurocup düzeyinde dahi adından söz ettirebilmiş degil??

daha da önemlisi bu adam; potansiyeli olup oyununda 3-5 level atlayabilecek bir wonderkid de degil 30unda ve yapabileceklerinin maksimumunu şimdiye kadarki kariyerinde göstermiş bir basketbolcu..avrupa arenasındaki başarısı da eurochallange kupasından ibaret..

Karakteri ile ilgili yorum yapamam ama ceza almadan once son iki sezon ki Hawkins avruanin en onemli kisa forvetidir.Kendimizi kandirmayalim Hawkins saha icinde her bolgede her alanda Markodan ustundur.Hawkins eger bu sut istikrarini ve sahaa ici olgunlugu daha once kazansaydi NBA da her takimda kontrat bulabilirdi.