Eurochallenge 2. Tur 5. Maç | Galatasaray CC 73 - 80 BC Kyiv

Re: Galatasaray: 73 - Bc Kyiv: 80

Bu maci ve EWE macini Hosley ve Tolliver'in takima adaptasyonunu hizlandirmak icin yapilan ust duzey ozel maclar olarak kabul edip, hedefimizi Euroleague B lisansi almak olarak belirlesek, "benim basketbol bilgim seninkini dover" muhabbetlerini onumuzdeki derbilere, Telekom macina, ve playofflara saklasak daha mantikli olur bence. Istanbul'da yasayip imkani olan tum Galatasaray'lilara ve basketbol severlere yalvariyorum; Her macta su ceviz ici kadar salonu dolduralim, gerisi kendiliginden gelir zaten!

Gruptan çıksaydık 4 maç daha yapacaktık alt tarafı, ucunda Avrupa kupası vardı hem de :)

Öte yandan haftaya oldenburg bizi yenerse (iddaamız olmadığı için normal), kievde kendi evinde virtusu yenerse ( bu kiev virtusu yener bence) gruptan kiev le beraber ewe çıkar.

Kemal Aday' Alıntı:
Mithat Duran yazdı .
Koray hoca fantezi yapmış hem yazmaya başladın,çok sevgili Murat hocan bu sene başı fantezinin ağa babasını yaptı guardsız sistem diyerek o zaman nerdeydin.Sonra bana art niyet masalları anlatmayacaksın.

Çıkacaksın benim gibi dürüstçe söyleyeceksin!!!!saffının ne olduğunu,hala içinde bir umut Murat hoca dönermi diye!!!

-----------------------------
Benim soyledigim konulardan biri bu Mithat bey bunca hoca geldi gitti ama siz sadece orneklendirmeyi 3 ay evvel gonderilen bir sahıs uzerinden yapıyor olmanız sahsi bir husumet oldugnun gostergesi.Kulube yakın kaynaklardan aldıgım bilgilere gore (bunu siz dogrulayabilirsiniz ) Murat Hoca sizi bir kere terslemis ondan beridir ona her konuda kostek olmussunuz.Hatta o kadar ki adam gideli 3 ay olmasına ragemn bu tarafınızdan devam edilen bir davranıs olarak devam ediyor.
Ama Koray hoca ile telefon konusmalarınız devam ediyormus onceden oldugu gibi .

Koray abiyle sık sık telefonla koşuruz,bu çok doğru ,ancak yanlış bilgi,Murat hocayla benim aramda yaşandığı söylenen olay bu tarz bir hadise hiç yaşanmadı.

Yanlıs 5 dogru 5,bu pek sorun degilde ne kadar iyi olurlarsa olsunlar su takımı surda 1 sayı farkla bile olsa yenmeleri lazımdı.cüneyt graves hosley tolliver hüseyin bu 5 süper ötesi gibi duruyor. kenardan da atkins polat murat milo ve zaman zaman yerine gurovic macına göre.Uyum yakalarsa cok umutluyum bu takımdan...Cemal'İde ekleyebiliriz.

Karşımızdaki takımın en yaşlı oyuncu 1977 doğumlu Oleg Saltovets, Saltovets'ten sonra takımın en yaşı oyuncusu 1986 doğumlu Gürcistanlı Manuchar Markoishvili. Markoishvili haricinde geriye kalan tüm oyuncular Ukraynalı...

Ukrayna basketbolunun Dünya'daki konumu belli, son yıllarda hiçbir başarıları yok. 2009 Avrupa şampiyonası eleme gruplarında Ukranya Milli Takımı ile iki kez karşılaşmıştık ve iki maçta da farklı mağlup etmiştik. O takımda 4-5 Kyiv'li oyuncu vardı... Bu ne demek oluyor? Kyiv'in yabancıları dışındaki 4-5 oyuncusu Milli takım düzeyinde ve onlarda kapasitesi sınırlı oyuncular.

Bu durumda "Rus ekolü", şu ekolü, bu ekolü olmalarının pek bir anlam ifade etmemesi gerekiyor! Yani bizim, 21-22 yaş ortalamasına sahip, kapasitesi sınırlı şu takımı amiyane tabirle evire-çevire yenmemiz lazım! Eminim bizim kadromuz iyi bir organizasyona sahip başka bir kulüpte olsa idi şu haliyle Kyiv'e karşı istediği farkı yakalayabilirdi.

İlk maçta 33 sayı fark yemiştik, az bile yemiştik!.. Dün ki Kyiv'in kadrosu ilk maçtaki gibi olsa kendi sahamızda da en az 35-40 sayı fark atarlardı.

Peki bu Kyiv'in bütçesi bizden fazla mı? Hayır!..

Aradaki fark, basketbola bakış açısı farkıdır!..

Not: Sevgili Kerem SEÇER, bizde Sasa Obradovic, Oktay Mahmuti, Jasmin Repesa gibi koçların çalışması için köklü değişiklik lazım! Bu tür üst düzey koçlar, Avrupa kupalarını hedef olarak görmeyen kulüplerde kolay kolay çalışmazlar!

şimdi 2 kritik soru var:

1. İlk maçı oynayan Kyiv kadrosu ; Galatasarayı Hüseyin-Graves-Hosley-Milojevic-Atkins- Murat Kaya olmadan yakalasa sonuç ne olurdu?

2. Galatasaray bir Avrupa Kupasını - tekrar ediyorum; gerçek Avrupa Kupası, Türkiye Kupası değil; 4 takımlı kupa falan da değil- red edecek kadar lükse sahip midir? Ya da şöyle soralım; Galatasaray Virtus'un bile deli gibi saldırdığı bir kupayı red edecek kadar büyük bir basketbol takımı mıdır?

Cevapları size bırakıyorum .

Not: Ahmet Bey; Obradovic'in temsilciliğini geçen yıl benim şirketim yapmaktaydı; bu yıl henüz anlaşma sağalanamadı ; ama yakınen biliyorum ki Türkiyeye rahatça getirilebilecek bir koç . Geçen yıl talibi çıksaydı ; ilk uçakla gelirdi.

Bu Kyiv maçı bence eşşiz bir şansdı . Koray hoca rotasyonu çeşitli şekilde kullandı . Bi ara Tolliverı 3 denedi . Graves ve Tufanın gelmesiyle takımdaki rollerin yerli yerine oturacağını düşünüyorum .

Ben 2 yıldan fazladır tek Galatasaray idmanı seyretmedim. Bir daha basketbolla ilgili bir şey yazamıcak mıyım bu foruma.

Cidden kimse yemiyor artık Mithat Bey.

Kerem her türlü eleştiriye rağmen basketbolu tartışma isteğin için kendi adıma teşekkür ederim.

Ünsal insanlar Galatasaray'ın nerede olduğunun hiç farkında değiller ne yazık ki. Koridor kavgalarından çıkartmıyorlar bu nedenle . Belki de kasıtlı olarak. Kim bilir.

Ünsal Y.' Alıntı:
2.Galatasaray bir Avrupa Kupasını - tekrar ediyorum; gerçek Avrupa Kupası, Türkiye Kupası değil; 4 takımlı kupa falan da değil- red edecek kadar lükse sahip midir? Ya da şöyle soralım; Galatasaray Virtus'un bile deli gibi saldırdığı bir kupayı red edecek kadar büyük bir basketbol takımı mıdır?
Şu kupayı önemseyenleri hayretle okuyorum.Onlara şu soruları sorabilirim ancak: Bizim en büyük rakibimiz kim?Bu takım avrupada hangi kupada mücadele ediyor?Biz 1000 tane Eurochalange kupası alsak bize 1 tane Euroleage maçı oynama hakkı verirler mi?
Eurocup ve Eurochalenge denen iki dandik kupaya Galatasaray'ın önem vermesi tam da Fenerbahçe(ülker)nin istediği şey.Bu iki kupayla bizi oyalayıp kendileri basketbolun oynandığı tek kupada mücadele ediyorlar.Bizlerde ULEB'de 4. olduk diye ortalıkta dolanıyoruz.Hadi o kupayı alsaydık ancak Euroleage'de maç oynama hakkını alacaktık.Onuda yapamadık.
Bizim Euroleage komitesinin belirlediği şartları yerine getirip o kupaya katılmaktan başka çaremiz yok.Ancak o zaman fenerbahçeyle aynı statüde yarışabiliriz.Avrupada basketbolda iyiyle kötü arasında tek fark var:Euroleage Bu işe yaramaz kupalarda mücadeleye dalıp olmamız gereken yerde olmamızı kendimiz engelliyoruz.
Kastetdiğiniz ''Galatasaray bir fenerbahçe olamaz'' gibi bir düşünce oluyor ancak yazdıklarınıza bakınca.Yani Galatasaray haddini bilsin Eurocup'la,Eurocahaleng'le mi uğraşdın?

Şükür elenmişiz,gerçi emin değilim şimdi bu kupadan bu turda elenenler sanırım bu sene "Eurotorment cup" da mücadeleye devam edecekler diye birşey duydum ama doğrumu bilmiyorum..

Bende şu Galatasaray bu kupayı niye sallamıyor diyenlere şunu soruyorum sizce Galatasaray ligi ve avrupayı çarşamba cumartesi götürebilirmi? Yoksa sadece bir kulvara yani lige odaklanmak daha mı mantıklı?
Benim görüşüm bu kupa "Angarya" değilse "Angarya" ne demek biri açıklasın bana

Serkan Dursun' Alıntı:
[quote="Ünsal Y.":35xkrf18]
2.Galatasaray bir Avrupa Kupasını - tekrar ediyorum; gerçek Avrupa Kupası, Türkiye Kupası değil; 4 takımlı kupa falan da değil- red edecek kadar lükse sahip midir? Ya da şöyle soralım; Galatasaray Virtus'un bile deli gibi saldırdığı bir kupayı red edecek kadar büyük bir basketbol takımı mıdır?
Şu kupayı önemseyenleri hayretle okuyorum.Onlara şu soruları sorabilirim ancak: Bizim en büyük rakibimiz kim?Bu takım avrupada hangi kupada mücadele ediyor?Biz 1000 tane Eurochalange kupası alsak bize 1 tane Euroleage maçı oynama hakkı verirler mi?
Eurocup ve Eurochalenge denen iki dandik kupaya Galatasaray'ın önem vermesi tam da Fenerbahçe(ülker)nin istediği şey.Bu iki kupayla bizi oyalayıp kendileri basketbolun oynandığı tek kupada mücadele ediyorlar.Bizlerde ULEB'de 4. olduk diye ortalıkta dolanıyoruz.Hadi o kupayı alsaydık ancak Euroleage'de maç oynama hakkını alacaktık.Onuda yapamadık.
Bizim Euroleage komitesinin belirlediği şartları yerine getirip o kupaya katılmaktan başka çaremiz yok.Ancak o zaman fenerbahçeyle aynı statüde yarışabiliriz.Avrupada basketbolda iyiyle kötü arasında tek fark var:Euroleage Bu işe yaramaz kupalarda mücadeleye dalıp olmamız gereken yerde olmamızı kendimiz engelliyoruz.
Kastetdiğiniz ''Galatasaray bir fenerbahçe olamaz'' gibi bir düşünce oluyor ancak yazdıklarınıza bakınca.Yani Galatasaray haddini bilsin Eurocup'la,Eurocahaleng'le mi uğraşdın?[/quote:35xkrf18]

Sanki fener Euroligde bileğinin hakkıyla oynuyor. Ulker haklarını fenere devretmeseydi şu an herşey farklı olurdu. Kaldı ki bu sene şampiyon olursak Eurolige direk katılacağımızı düşünüyorsunuz? Hadi kaldık diyelim bu organizasyonla Euroligde averaj takımı oluruz, taraftar takımı yalnız bırakır, o zaman deriz ki bizim asıl yerimiz nba, eurolig uyduruk kupa.

Eurochallenge ile ligi aynı anda götüremediğimizi düşünenlere o zaman Euroligde ne işimiz var diye soruyorum

Ünsal Y.' Alıntı:
şimdi 2 kritik soru var:

1. İlk maçı oynayan Kyiv kadrosu ; Galatasarayı Hüseyin-Graves-Hosley-Milojevic-Atkins- Murat Kaya olmadan yakalasa sonuç ne olurdu?

2. Galatasaray bir Avrupa Kupasını - tekrar ediyorum; gerçek Avrupa Kupası, Türkiye Kupası değil; 4 takımlı kupa falan da değil- red edecek kadar lükse sahip midir? Ya da şöyle soralım; Galatasaray Virtus'un bile deli gibi saldırdığı bir kupayı red edecek kadar büyük bir basketbol takımı mıdır?

Cevapları size bırakıyorum .

Not: Ahmet Bey; Obradovic'in temsilciliğini geçen yıl benim şirketim yapmaktaydı; bu yıl henüz anlaşma sağalanamadı ; ama yakınen biliyorum ki Türkiyeye rahatça getirilebilecek bir koç . Geçen yıl talibi çıksaydı ; ilk uçakla gelirdi.

Ünsal sorularına ben cevep vereyim.

Birincisi 0 takım bizi yakalarsa böyle eksik fark olur ancak karşılaştırma yaparken,elma ,ile armutun mukayesini yapmamak lazım.Bizim alt yapımızla onların arasında bir uçurum fark var,onlarda öyle bir sisitem varki takımdan kim ayrılırsa ayrılsın alttan gidenin yerine hemen bir oyuncu takviye geliyor.
Bizde ise bırak gelmeyi adamı Atakıma almak yerine başka yerlere gönderiyoruz.

İkinci soruna gelirsek.Sene başı kendine bir hedef belirlersin ve kadro derinliğini ona göre kurarsın,biz bu sene çoğu maçı 7 oyuncu ile oynadık,bu da bize hedeflerimizi küçültmek için bir sebeb oldu,şimdi rakiplerimiz 11,ile 12 oyuncu arasında maç içersinde değişikliğe giderken biz çoğu 30'un üzeri 7 oyuncu ile iki kulvarda mücadele etmeye çalıştık.

İşte budurmdan dolayı biz bu kupayı red etme lüksüne sahibiz.Saşa bize gelir parayı koyarsanız İran'a bile gider.Ama önce bir rota çizip ona göre takım kadrosu ,ve hoca seçimi yaparsanız o zaman avrupanın isterse onuncu kupası olsun hırsla onu almak için çabalarsanız.

Senin verdiğin örnek bunları yaparsan bir önemi olur ama şuanki oluşum için bu eleştiri biraz haksız olmuş gibi geldi bana.

Sevgili Can,başlarda tabii ki bir takım zorluklar yaşayacağız.Ancak zamanla Euroleage kültürünü tattıkça bizim için vazgeçilmez olacağını şu an mücadele ettiğimiz kupaların da hava civa olduğunu anlayacağız.
Öyle ya da böyle fenerbahçe o kupada mücadele ediyorsa bizde orada mutlaka olmalıyız.Euroleage'de mücadele etmeyen bir takım Kerem tunçeri bize niye gelmedi diye serzenişte dahi bulunamaz.Sen bir o kupada maç yapmaya başlada Galatasaray potansiyeli nerelere gidiyor o zaman gör.

Murat İNAL' Alıntı:
Ben 2 yıldan fazladır tek Galatasaray idmanı seyretmedim. Bir daha basketbolla ilgili bir şey yazamıcak mıyım bu foruma.

Cidden kimse yemiyor artık Mithat Bey.

Kerem her türlü eleştiriye rağmen basketbolu tartışma isteğin için kendi adıma teşekkür ederim.

Ünsal insanlar Galatasaray'ın nerede olduğunun hiç farkında değiller ne yazık ki. Koridor kavgalarından çıkartmıyorlar bu nedenle . Belki de kasıtlı olarak. Kim bilir.

Bana karşı kullandığınız uslubunuza dikkat ederseniz sevinirim.Sizinle tartışacak kadar boş vaktim yok.

-Belli . Neyse ben bu yazıyı kaydedeyim elbet bir yerde kullanma şansım olur.

@Can
Boğulursak orda boğulalım,kaldı ki bu takım Euroleauge de bütün içtenliğimle söylüyorum belki Fransız takımlarında İstanbul da yener gerisine içerde dışarda 40 oluruz

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın euroligde mücadele etmeyi herşeyden çok isteyen birisiyim. Barcelonayla, Siena ile üst düzey bir maç yapmak en büyük hayalim. Ama bir de gerçekler var. Bu sene elimize bir "fırsat" geçti. Eurochallenge hakikaten 3. kupa, katılan takımlar ona göre ama sonuçta bir Avrupa kupası ve uzun soluklu bir turnuva. Ol işte burda şampiyon , koy müzene kupayı, takım olma yolunda önemli bir adım at.

Forumda bazı arkadaşlar gereksiz diye diye elendik işte. Bence kupayı önemsememizden değil kötü oynadığımız için elendik. Bu sene 15 avrupa maçı yapmamıza rağmen ligde efesin arkasında 2liği koruyoruz. demek ki ligdeki performansımızı etkilememiş. dişimizi sıksak 4 maç daha yapıp kupayı alabilirdik. Murat Kaya'ya sormuştum eurochallengei önemsiyor musunuz diye, cevabı "tabii ki" olmuştu. Ama taraftar inanmadıktan sonra takım da bir yere kadar oynadı, sakatlıklar da büyük sorun yarattı.

Şampiyonuluğun Eurolig için yeterli olmadığını, geçen sene Uleb 4. lüğümüze rağmen 2 ön eleme oynadığımızı hatırlarsak Avrupada ismimizi ne kadar duyursak kardır.

Serkan Dursun' Alıntı:
Sevgili Can,başlarda tabii ki bir takım zorluklar yaşayacağız.Ancak zamanla Euroleage kültürünü tattıkça bizim için vazgeçilmez olacağını şu an mücadele ettiğimiz kupaların da hava civa olduğunu anlayacağız.
Öyle ya da böyle fenerbahçe o kupada mücadele ediyorsa bizde orada mutlaka olmalıyız.Euroleage'de mücadele etmeyen bir takım Kerem tunçeri bize niye gelmedi diye serzenişte dahi bulunamaz.Sen bir o kupada maç yapmaya başlada Galatasaray potansiyeli nerelere gidiyor o zaman gör.

Fenerbahçe o sezon şampiyonlar liginde oynamış olsaydı; ve Galatasaray Şampiyonlar Liginden düşmeden; direk Uefa'da başlyarak kupayı kazansaydı; Uefa Kupasını kazanmayı önemseyenlere de hayret edecek miydiniz? Artık Galatasaray'ı Fenerbahçeye göre konumlandırmaktan vazgeçin; kusura bakmayın ; lakin bu algılarınızı kısıtlıyor.

Mithat hocam; argümanını anlıyorum; ama öncelikler bakımından katılmıyorum. Galatasaray gibi bir kulübün ilk amacı daima Avrupa olmalıdır. Kupanın bitiş tarihi belli; ligde 2. sıra ile 5. sıra arasındaki fark alınabilecek bir Avrupa Kupasından vazgeçmeye değer mi? Geçen yıl Beşiktaş normal sezonu 1. bitirdi de ne oldu? İş futbola gelince ; "şampiyonluk bizim için amaç değil araçtır " diyen insanlar; basketbol olunca; aman ne olur; bütün Avrupa kupalarından elenelim de final oynayalım noolur diyorlar.

Ben şahsen Galatasaray'ın alabilme ihtimali olan bir Avrupa Kupasını kasıtlı olarak sallamamasını kabullenemiyorum.