Euroleague Fantasy Challenge (2012-13)

Geçen hafta çok iyi performans gösterenler ise çoğunluk olarak değer olarak da artacaklar. Sadece korumaları için almaları gereken RKG'ler:

Planicic: 6,1
Calloway : 0,75
Steed Tchiamboud: -0,5

Emir: -5 civarı
Christopher: 1,2
Salin: 0

Ksistof: 7,8
Jankunas: 4,6
Tomic: 1,25
Lucic: -4,15

Muhtemelen Lucic ve Preldzic en çok satın alınan oyuncular olacaktır, - puanlarda bile değerleri arttığı için. Mesela Lucic -1 bile yapsa değeri %15 daha artacak. Preldzic -0,5 bile yapsa o da %15 değerinde kredi kazandıracak, 2'sini alan kişiler toplamda 15'e yakın kredi kazanacaklar onları diğer hafta sattıklarında. Hem iyi puan getireceğine inanıp hem de kredi kazanmak peşinde koşabilirsiniz bazılarının. Mesela ben Preldzic'i almayacağım ama Lucic'i alabilirim Partizan'ın ana opsiyonu olduğundan. Hem 15 puan kazandırabilir bana hem de iyi değer kazanacak.

3 oyuncumdan 0-4 puan arası puan ve bunlar yetmezmiş gibi Semih Erden'den gelen -7 puan'a aağmen alınan 106 puanı başarı olarak görüyorum. Özellikle Partizan'dan Lucıc yerine Gordon seçimim hayal kırıklığı oldu.
Neyse haftaya akıllı değişikliklerle telafi etmeye çalışıcaz

Semih ve Musli yaktınız beni. Semih'i göndermem ama Musli yolcu

semih'e bende çok güvendim ama -7 yapınca 1 sn bile düşünmeden kadrodan çıkaracağım eğer kredi kaybına uğramadan rnk kazanmak istiyorsan mutlaka takımından çıkar yoksa 28 29 civarında rnk getirmesini dua etmen gerekecek yine karar senin kardeşim ,ama bende bir T.dağlı olarak sana ısrarla musli ve semih'i takımdan çıkarmanı öneriyorum.Tabiki karar senin zevkine göre oyna kolay gelsin.Bu lige katıldığım takımım semih sağolsun 127 de kaldı en başarılı takımımda yine semih'in üstün performansıyla 151 de kaldı ,tabi medley de baltalamayı aksatmadı, semih yerine tomiç hamlesi yapsaydım 180-190 civarı olacaktık neyse herkese bol şans

rkg'lere bağlı değer değişimlerini bi açıklayabilir misiniz ya? emir'in, lucic'in vs. - puanlarda bile değer artışı yaşayacak olmasını anlayamadım. en başından özetleyebilirsek rkg-değer muhabbetini çok güzel olur.

bu hafta rotasyonu sg-sfye yaptım aynı Galatasarayın 2-3 numarası gibi dominant oldu.
bi süpriz olmazsa uzun süre değiştirmeye gerek duymam bu kısmı.
pota altım da sağlam sayılır.
asıl hedefim 1-2 hafta içinde Bo ve Farmar ikilisini bir araya getirmek.
siz o zaman görün yenilmez armadayı :)
fakat bu planımın işlemesi tamamen bobby brown ve tyusa bağlı. onların biraz ağırlığını koyması gerekiyor.

bu arada 2 hafta sonunda oyuncunun kredisinin düşüp düşmeyeceğini nasıl hesaplıyoruz?
mesela shermadiniyi diğer hafta almayı düşünüyorum. bu hafta kç rkg yaparsa kredisi artar?

edit: 122.8 ile kapadık ilk haftayı

Haftayı 114 ile kapadım, Bobby Brown, Semih Erden ve Sanikidze tam hayal kırıklığı oldu benim için. Ayrıca son anda Lucic ve Ante Tomic'i, Tyus ve Sanikidze ile değiştirmemle de tüyü diktim resmen.

Geçen hafta çok iyi performans gösterenler ise çoğunluk olarak değer olarak da artacaklar. Sadece korumaları için almaları gereken RKG'ler:

Planicic: 6,1
Calloway : 0,75
Steed Tchiamboud: -0,5

Emir: -5 civarı
Christopher: 1,2
Salin: 0

Ksistof: 7,8
Jankunas: 4,6
Tomic: 1,25
Lucic: -4,15

Muhtemelen Lucic ve Preldzic en çok satın alınan oyuncular olacaktır, - puanlarda bile değerleri arttığı için. Mesela Lucic -1 bile yapsa değeri  daha artacak. Preldzic -0,5 bile yapsa o da  değerinde kredi kazandıracak, 2'sini alan kişiler toplamda 15'e yakın kredi kazanacaklar onları diğer hafta sattıklarında. Hem iyi puan getireceğine inanıp hem de kredi kazanmak peşinde koşabilirsiniz bazılarının. Mesela ben Preldzic'i almayacağım ama Lucic'i alabilirim Partizan'ın ana opsiyonu olduğundan. Hem 15 puan kazandırabilir bana hem de iyi değer kazanacak.

Mükemmel bir analiz ve paylaşım olmuş. Tebrikler Tanju :)
Daha önce de yazmıştım; bu oyunu senelerdir oynamamıza karsın bu sezonki paylaşımlar ve öneriler bir milattır. GSbasket.org ailesi için bulunmaz nimet gerçekten de :)

Hatta ben başka takım sempatizanı olsam da eğer Euroleague Fantasy Challenge oyuncusuysam bu başlığı sonuna kadar takip ederim :)

rkg'lere bağlı değer değişimlerini bi açıklayabilir misiniz ya? emir'in, lucic'in vs. - puanlarda bile değer artışı yaşayacak olmasını anlayamadım. en başından özetleyebilirsek rkg-değer muhabbetini çok güzel olur.

kısaca bir oyuncunun değeri ortalama rnk sının 4 ile çarpımıyla elde edilir.örnek: x oyuncunun değeri 60 ise bu oyuncunun 15 rnk yapması gerekir.Her hafta sonunda oyuncunun ortalama rnk sına göre değeri azalır ya da artar.ilk hafta olduğu için değer artması ya da azalması fazla olacaktır ancak ilerleyen haftalarda bu kadar fazla değişim olmaz.Çünkü maç sayısı artacağı için ortalama rnk da fazla değişim olmaz.Ayrıca değer artması veya azalması (+/- ) en fazla %15 kadar olur örnek:60 değerli oyuncu 30 rnk yaptıysa değeri en fazla %15 artar oda 9 ve değeri 69'a çıkar.

163.7 ile haftayı lider kapamışım. Bu hafta oyun kurucuların ikisini ve alex tyus ı gönderiyorum. iki sağlam oyun kurucu alınca 30 RKG kalıyor. onlada anca drazan bubnic i alabiliyorum.
şimdlik kadro böyle buna değer mi değmez mi? bakacağız. bu oyunu oynadığımdan beri, oyun kuruculardan hiç yüzüm gülmedi, bu sefer parayı kıyıp iyilerini alayım, sonra diğer kadroyu düzeltirim diye düşünüyorum. o yüzden drazan bubnic gibi bir riske girmek gerekiyor.
yada alex tyus kalacak, aradori yerine bir oyuncu alacağım arodorinin de bu hafta pana deplasmanında kötü bir puan getireceğini düşünüyorum.
işte 3 oyuncu değişkliği ve puanların yetersizliği nedeniyle böyle ince hesaplar yaptırıyor bu oyun.
buda bu oyunun güzel olmasını sağlıyor.

kısaca bir oyuncunun değeri ortalama rnk sının 4 ile çarpımıyla elde edilir.örnek: x oyuncunun değeri 60 ise bu oyuncunun 15 rnk yapması gerekir.Her hafta sonunda oyuncunun ortalama rnk sına göre değeri azalır ya da artar.ilk hafta olduğu için değer artması ya da azalması fazla olacaktır ancak ilerleyen haftalarda bu kadar fazla değişim olmaz.Çünkü maç sayısı artacağı için ortalama rnk da fazla değişim olmaz.Ayrıca değer artması veya azalması (+/- ) en fazla %15 kadar olur örnek:60 değerli oyuncu 30 rnk yaptıysa değeri en fazla %15 artar oda 9 ve değeri 69'a çıkar.

hmm, anladım. çok teşekkür ettim.

semih'e bende çok güvendim ama -7 yapınca 1 sn bile düşünmeden kadrodan çıkaracağım eğer kredi kaybına uğramadan rnk kazanmak istiyorsan mutlaka takımından çıkar yoksa 28 29 civarında rnk getirmesini dua etmen gerekecek yine karar senin kardeşim ,ama bende bir T.dağlı olarak sana ısrarla musli ve semih'i takımdan çıkarmanı öneriyorum.Tabiki karar senin zevkine göre oyna kolay gelsin.Bu lige katıldığım takımım semih sağolsun 127 de kaldı en başarılı takımımda yine semih'in üstün performansıyla 151 de kaldı ,tabi medley de baltalamayı aksatmadı, semih yerine tomiç hamlesi yapsaydım 180-190 civarı olacaktık neyse herkese bol şans

sağol abi Semih, Musli ve Bobby Brown'ı çıkardım kadrodan yerlerine Lucic, Tomic'i aldım 38 kredim kaldı guarda kimi alıyım sence ?

sağol abi Semih, Musli ve Bobby Brown'ı çıkardım kadrodan yerlerine Lucic, Tomic'i aldım 38 kredim kaldı guarda kimi alıyım sence ?
semih ve musli iyi oyuncular ama -7 lerden sonra çok iyi tercih olmaz diyorum ama bakarsın haftaya gider30 yaparlar onu bilemeyiz.Ben sadece çıkarmanı tavsiye ediyorum karar senin dediğim gibi. guard mevkisine de 38 kredin varsa benim kişisel görüşüm -- Daniel Hackett Montepaschi-- kredisi de 32,3.Bu hafta pek katkı veremedi (8 Rnk) ama ilerleyen haftalarda daha aktif olacağını ve değerinin 50 ler civarına ulaşacağını düşünüyorum.İnşallah yanılmam çünkü çok güvendiğim bir oyuncu.Bol şans...

semih ve musli iyi oyuncular ama -7 lerden sonra çok iyi tercih olmaz diyorum ama bakarsın haftaya gider30 yaparlar onu bilemeyiz.Ben sadece çıkarmanı tavsiye ediyorum karar senin dediğim gibi. guard mevkisine de 38 kredin varsa benim kişisel görüşüm -- Daniel Hackett Montepaschi-- kredisi de 32,3.Bu hafta pek katkı veremedi (8 Rnk) ama ilerleyen haftalarda daha aktif olacağını ve değerinin 50 ler civarına ulaşacağını düşünüyorum.İnşallah yanılmam çünkü çok güvendiğim bir oyuncu.Bol şans...
Bu hafta sienada ya hacket yada boby brown patlama yapacak bende boby var sende hacket ı al 2 mizden biri en azından karlı cıkar :)

Jordan Farmar 20 RKG
Earl Calloway 28 RKG

Patrick Christopher 26,4 RKG
Emir Preldzic 34,1 RKG
Jaka Blazic 11 RKG
Bracey Wright 15 RKG

Ksistof Lavrinovic 31,9 RKG
Ante Tomic 27,5 RKG
Mario Kasun 16 RKG
JBAM 2,2 RKG

TOPLAM: 212,1 RGK

İlk haftanın 212 puanlı liderinin kadrosu bu şekildeymiş.
Bence fazlasıyla şanslı bir hafta geçirmiş, Elan Chalon' lu JBAM hariç bu kadronun normalde getireceği puan bu şekilde olur muydu, bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.
Ancak yine de emeğe ve seçime saygı, tebrik etmeliyiz.

Bo'yu almak için bi hafta daha beklemek daha mantıklı dimi? bu hafta 20 rkg filan yapsa değeri çok artmıcak aşşağı yukarı aynı kalacak diye biliyorum?

Bo'yu almak için bi hafta daha beklemek daha mantıklı dimi? bu hafta 20 rkg filan yapsa değeri çok artmıcak aşşağı yukarı aynı kalacak diye biliyorum?

Yanlış hesaplamıyorsam 27 yapması lazım değer kaybetmemek için. Oljmpia maçında çok zorlayacağını sanmıyorum, o yüzden 1 hafta sonra Real ve Pana maçları üst üste geliyorken almak lazım Bo'yu.