EuroLeague Fantasy Challenge 2018-2019

Shved'i Hackett ile yedekliyorum mecburen ama yedeklerdeki guard, as kadrodaki şutörün yedeği olabiliyordur sanırım. ikisi de pg/sg sonuçta. sizce?

Yedekler ama ben olsam yedeklemezdimShved zaten her türlü oynayacak 1 dk bile süre alsa yedeğin bir anlamı kalmıyor o yüzden yedeklemeye gerek yok bence

Hackett'i geçen hafta maalesef kadroma almıştım. Değişiklik hakkımı kullanmamak için mecburiyetten.

Bu arada yüksek değerliler oyuna dönünce zevkli oluyormuş ya. Kredimin yetmemesini bile özlemişim.

Ben ciddi sıkıntı yaşadım kadroyu kurarken. 2 haftadır işler yoğun olduğu için doğru dürüst bakamamıştım. Bugün son 3 4 dk kala güncelledim. Hem Shved hem De Colo dönünce alamadım ikisini birden. Ama alamama sebebim para değil değişiklik hakkı oldu. Para bul olunca yedeklere Tavlvares, Nunnally ve Datome yi almıştım, 2.70 küsür yapıyorlar ama 2 sini + birde normal kadrodan oyuncuyu değiştirebilirim. James, Shved, Clyburn kadroda, haftaya bunlara De Colo ve Vesely yi karmak istiyorum ama bakalım nasıl olacak

Valla kusura bakmayın bu oyun PIR üzerine kurulmuş. Yani ne kadar PIR getirirse o kadar iyi oyuncudur. Gerçek hayatta belki size farklı gelebilir. Getirdiği PIR kadar iyi katkı vermeyebilir o sizin düşünceniz. Fakat forumun bu kısmında oyunu kazanmak rakibimizi yenmek için biz PIR'lere bakıyoruz. Zaten Euroleague değerlendirme kısmı da var. Strelnieksin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu orada da dile getirebilirsiniz. Ancak Strelnieks fazla PIR getiren bir oyuncu değil. Belki iyi oyuncudur gerçekte ki ben çok beğenmem kendisini. Ama kötü değil vasat bir oyuncu, bir winner değildir. Ama faydalı bir oyuncu.

Ama Söylediklerim geçerli oyun için ailesi bile almaz. Alırlarsa kayberderler her hafta. En fazla15 PIR filan getirir. Şimdi ben James'i mi alayım yoksa Strelnieks mi?Tabi ki Jamesi alırım. Aynı zamanda James Strelniekten PIR harici daha da faydalı bir oyuncu bence. Daha yıldız. tamam bazen saçmalıyor. Zorlama atışları var, çok şut kaçırabiliyor ama ben Strelnieks yerine kesinlikle James alırım yine de. Hem sezon başına göre james'te olumlu yönde gelişme var. Ribaund ve asist sayıları arttı. Artık çok fazla zorlamıyor. Oyunu forse etmiyor. Oyunun gelişimi açısından da bakmak lazım. James şu an epey değerli. PIR li veya PIR siz.

Dedim zaten oyun umrumda degil ,gercek basketboldan uzaklastirdigini dusundugum icin oynamam. Adam sakatlanmis takima dusunen varsa almasin diye haber verdim.

Ayrica her oyuncunun ortalamasina gore bir puani fiyati falan olmuyor mu. Vasat bir pir ortalamasi olup da Macina gore standartlarinin ustune cikacak bir oyuncu basbaya o hafta icin tercih edilebilir. Herkes sadece yuksek pir getiren oyunculari aliyorsa zaten herkesin takimlari birbirine benzer olur. Ailesi disinda kimse almaz gibi abartili laflarin luzumu yok.

Mickey’nin sakatlığı yaktı beni.. Adam son haftalarda 20 ortalama gidiyordu 6 dakikada 7 pir yapıp sakatlanmış. Kalinic’i almadım yüksek yapmış, Antetokounmpo için ayda yılda bir 15 yapar diye almadım 20 yapmış şaka gibi😂 Bayça 50 puan önde gidiyor çok zor artık ama umut fakirin ekmeği yarın bi mucize gerekecek...

Dedim zaten oyun umrumda degil ,gercek basketboldan uzaklastirdigini dusundugum icin oynamam. Adam sakatlanmis takima dusunen varsa almasin diye haber verdim.

Ayrica her oyuncunun ortalamasina gore bir puani fiyati falan olmuyor mu. Vasat bir pir ortalamasi olup da Macina gore standartlarinin ustune cikacak bir oyuncu basbaya o hafta icin tercih edilebilir. Herkes sadece yuksek pir getiren oyunculari aliyorsa zaten herkesin takimlari birbirine benzer olur. Ailesi disinda kimse almaz gibi abartili laflarin luzumu yok.

Mickey’nin sakatlığı yaktı beni.. Adam son haftalarda 20 ortalama gidiyordu 6 dakikada 7 pir yapıp sakatlanmış. Kalinic’i almadım yüksek yapmış, Antetokounmpo için ayda yılda bir 15 yapar diye almadım 20 yapmış şaka gibi😂 Bayça 50 puan önde gidiyor çok zor artık ama umut fakirin ekmeği yarın bi mucize gerekecek...

Bu iki yazıyı birleştirerek bir cevap yazayım.
Sonuçta bu bir oyun ve farklı stratejisi var. Bugün gerçekte takım kuracak olsa herkes mutlaka Kalinic, Papanikolau, Hanga, Ulanovas dan birisini alır mesela takımına. 1-4 hatta zaman zaman 1-5 herkesi savunabilirler, boş bıraksan şutlarıyla can yakarlar, ribaund kovalarlar... takımın 1 numaralı yıldızı olmazlar ama her takıma lazım. Ama fantezi oyununda büyük risk, ancak fiyatına bakarak alırsın o riski. Kimse 1,5 den almaz mesela bu oyuncuları. Tersten bakarsak da, James i takımıma almak istemem ama fantezide sanırım onsuz takımım yok.

Kemal bey, o kadar kolay da olmuyor malesef..
Bir kere, her iyi oyuncuyu almaya kredi yetmiyor başlarda.
Her sene birileri iyi yada kötü yönde şaşırtıyor bizi. Bu sene mesela Singleton, Micic, Moerman, gibi isimler güzel örnekler.
Yeni oyunda ortalama/fiyat arasında farklı bir korelasyon var, son maçlardaki performans daha ağırlıklı oluyor hesaplamada. Mesela 16 civarında ortalaması olan 10 oyuncudan Calathes ve Mickey 2.12 ve 2.06 iken Sloukas ve Shengelia 1.4 larda fiyat olarak (bu haftaki maçlar dahil değil). 14.44 ortalaması olan Higgins 1 m, 13.59 Simon ise 1.66 m.
Vasat ortalaması olup o hafta için yüksek getirebilecekler, böyle yazarken kolay tercih ediliyor ama iş kadroya almaya gelince öyle olmuyor gördüğün gibi. Herkes yazıyor burada aklıma geldi almadım, değişiklik hakkım kalmadı alamadım vs diye :)
Kimin sakatlanacağı, ne kadar oynayacağı hiç belli olmuyor. ilk çeyrek 10 pir yapan De Colo kalan sürede oynamadan maçı tamamlayabiliyor.
Bütün maç vasat oynayıp 8-10 larda giden bir Vesely, son saniyelerde hücumda topu tipliyor, basket faul oluyor ve +45 daha getirebiliyor yada tersi mesela dün akşam, son 20 saniyede 1 sayı gerideyken Shved şutu kaçırıyor ve arkasından faul yapıyor, 4 puanlık bir fark işte... Yani o kadar kolay öngörülebilen birşey değil.

2 haftadır çok şanssız bi oyun geçiriyorum. Geçen hafta tüm kadrolarımda olan Bitadze oynamadı ve bayağı geriye düştüm. Bu hafta Sloukastan çıkıp Wilbekin aldım ki kolay bi maçtı Maccabi için 1 Pir getirdi. Jordan Mickey sadece 6 dk oynayıp sakatlandı ve çıktı. Bunlarda oyunun cilveleri...Oyunun cilveleri olmasa zaten bu oyun çekilmez. Son haftalarda zaman darlığından yeterince konsantre kadro kuramıyorum.

Strelnieks benimde sevdiğim ve aslında görevini yeterince yerine getiren bi oyuncu ama bu oyun için tercih edilen bi oyuncu değil. Oyunda daha çok çok yönlülüğü öne çıkan oyuncular tercih ediliyor. Sayı, ribaund katkısı, top çalma, Asist özelliği olan vs ve yeterince PIR getirecek oyuncular. Yani oyun oyuncuların çokta kalitesini ölçebilecek bi yapıda değil. Bi söz aklıma geldi. İstatistikler tanga gibidir. Her şeyi görebilirsiniz ama aynı zamanda hiçbir şeyi göremezsiniz. İstatistikler alında tam da böyle..

Son düzenleme:
2 haftadır çok şanssız bi oyun geçiriyorum. Geçen hafta tüm kadrolarımda olan Bitadze oynamadı ve bayağı geriye düştüm. Bu hafta Sloukastan çıkıp Wilbekin aldım ki kolay bi maçtı Maccabi için 1 Pir getirdi. Oyunun cilveleri olmasa zaten bu oyun çekilmez. Son haftalarda zaman darlığından yeterince konsantre kadro kuramıyorum.

Strelnieks benimde sevdiğim ve aslında görevini yeterince yerine getiren bi oyuncu ama bu oyun için tercih edilen bi oyuncu değil. Oyunda daha çok çok yönlülüğü öne çıkan oyuncular tercih ediliyor. Sayı, ribaund katkısı, top çalma, Asist özelliği olan vs ve yeterince PIR getirecek oyuncular. Yani oyun oyuncuların çokta kalitesini ölçebilecek bi yapıda değil. Bi söz aklıma geldi. İstatistikler tanga gibidir. Her şeyi görebilirsiniz ama aynı zamanda hiçbir şeyi göremezsiniz. İstatistikler alında tam da böyle..

Benim de söylemeye çalıştığım şey buydu zaten. Strelniekse lafım yok iyi bir görev adamı kendisi ama kim gelip te Strelnieksi kadrosuna alır. Getireceği maksimum PIR 15 filandır. yani bu oyun PIr ile alakalı. Adı üstünde oyun. Yoksa PIR'Ler hiçbirşey göstermiyor demek te yanlıs bana göre. Ben PIR'leri seviyorum. Çoğu şeyi de gösteriyor bence. tamam adamın azmini, son saniye verimliliğini, taktik bilgisini filan belirtmez belki ama ben istatistiklere inanıyorum. Oyuncunun performansını gösterebiliyor. Kemal bey söylediklerime alındıysanız da yapacak bir şey yok. Strelnieksi ailesi bile almaz oyunda bu bir gerçek. Tabi eğer oyunu kazanmak istiyorsa tabi. Onun yerine Cole,Douglas, Calathes alabilirler. Yani aslında burada bir alay yok, oyunun gerçeklerini dile getirmeye çalışıyorum. Biraz abartarak söylüyorum o da eğlence katıyor. İşimiz eğlence zaten. Ağlayalım mı? Sizi yerdiğim filan yok Kemal bey.

Son düzenleme:

Muhammet Williamsların kaldı sende. 2 Williams'la 50 puan yapman lazım. Diğer 3 oyuncu aynı. Hadi bakalım.

Son düzenleme:
2 Williamsdan 50 puan çıkartman için Mehmet Yılmaz şansına sahip olman gerekecek.:)
Devin'i bu hafta ben de aldım bakalım ne yapacak ama sanırım Bitadze de dönüyor orada rol dağılımı nasıl olacak hiçbir fikrim yok.Derrick de favori oyuncularımdandır geçenlerde çıkarmıştım zor fikstürü var diye ama en kısa zamanda geri alıcam.Bu ikiliden 50 gelmesi çok zor gibi ama ya Mehmet Yılmaz şansı bile kurtarmayabilir :)