Neler yeni

Fatih Terim

Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
703
Beğeniler
18
Konum
Bursa
Fatih Hoca kısa vadede kötü bir çözüm değildi ama onu buraya getiren zaten ondan bile kötü tercihler yapmamızdı. Kötü yabancı hoca tercihleri ve onları yerli çetesine teslim eden yönetememe anlayışı sonunda öyle bir noktaya geldi ki hem Tudor hem de Terim'i taraftar getirmiş oldu. Fatih Hoca Türkiye'de ağırlığı bulunan, mevcut düzene ayak uydurabilen ve kısıtlı reformlar yapabilen bir figür. Bununla beraber bir önceki gelişi de dahil olmak üzere oyun namına taraftara sunduğu bir şey yok. Kaldı ki takımın ne oynadığı da belli değil. Türkiye'de kavga-dövüş-kaos durumuyla iyi-kötü gidiyoruz ama seneye Avrupa'da yine benzer durum yaşamamak için ilk neşteri kendine vurması gerekiyor.

Fatih Hoca'nın yerine kimlerin gelebileceğini daha önceden yazmıştım. Daha 5-6 kişi daha da sayarım ama yöneticilerimizin vizyonu düşünüldüğünde gelecek kişi ya Süper Lig'de nispeten iyi iş yapmış biri olur veya popülist bir yaklaşımla Premier League'den çıkma birini getirirler. Rijkaard geldiğinde de demiştim; bize hoca lazım, Cruyff'un vitrin mankeni değil! Ne yazık ki Mancini'yi saymazsak belki on senedir takımın başına ne yaptığını bilen biri geçmedi.

Takımın başına geçecek kişinin şu ikisinden birine sahip olması gerekiyor: 1) İyi bir kariyer sahibi olup çağın gerisinde kalmamış bir hoca. 2) İyi bir kariyere sahip olmasa da underdog olarak tabir ettiğimiz, kısıtlı olanaklarla beklentilerin üzerine çıkabilmiş bir hoca. İlkine van Gaal, ikincisine Julian Nagelsmann örnek verilebilir. Pablo Machin, Florian Kohfeldt, Ralph Hasenhüttl, Bruno Lage, Marcelo Gallardo gibi isimler de denenebilecek, gelecek vadeden hocalar. Diğer yandan Lucien Favre gibi kendini kanıtlamış hocalar da yoklanabilir. Fatih Hoca bugün umarım bize bir kupa daha kazandıracak, sezon sonunda iki kupamız da olabilir ama uzun soluklu düşünüyor, Avrupa'yı önemsiyor ve skor taraftarlığının ötesinde, seyir zevkine önem veriyorsak yapılacak iş belli.
 
Katılım
3 Eyl 2014
Mesajlar
496
Beğeniler
53
Yaş
38
Ben de isterdim fenerbahçe erkek basketbol takımı gibi bir yapı kuralım futbol takımımızda. Obradovic muadilinde olmasa bile kaliteli bir hoca, onun üstünde gherardini gibi bir akıl, yardımcılarıyla, scout ekibiyle tam anlamıyla profesyonelce yönetilen, sadece işinin gereğinin yapan, hakemlerle, federasyonla fazla uğraşmayan, başkanın, yöneticilerin bile karışamadığı bir kültür, ekol oluşturalım. Ama ülkemizin futbol ikliminde bunun çok iyimser bir düşünce, hatta bir ütopya olduğunu biliyorum. Bu ülkeden ne hocalar geldi geçti. Ülkeye ayak uyduramayan hepsi başarısız oldu. Başarılı olanlara bakın, eskiden yugoslav hocalar başarılı olurmuş genelde en son da lucescu var başarılı yabancı sayabileceğim. Eski yugoslav ülkeleri, romanya bunlar hep bize benzeyen ortama sahip ülkeler. İddia ediyorum Kloop bize gelsin, guardiola fenere gelsin ilk yarı bitmeden arkalarına teneke bağlanıp kovulmaları çok olasıdır. Zaten üstte anlattığım yapının ali koç fenerde bu sene başında bir nevi denemesini yaptı. Gelecek vaat eden hoca olarak cocu'yu getirdi üstüne karar verici akıl olarak comolli. Basket takımına benzer bir yapı oluşturmak istedi. Ama sonuç ortada; bu ülke futbolunu, camiaları, taraftarları tanımayan adamlar yüzünden az daha küme düşeceklerdi.

Fatih Terim bu ligin ilacı. Bizim de şampiyonlar ligi için mutlaka şampiyon olmamız lazım. Kulübün ekonomisi için bu şart oğlu şart. Ben avrupa için de eğer kadromuzu iyi kurabilirsek başarılı olacağımıza inanıyorum. Daha önce zaten Fatih Terim başarılı oldu avrupada. Hem uefa kupası aldı hem de şampiyonlar liginde çeyrek final yaptık, yarı finali kaçırdık. İstikrar önemli; Fatih hoca iyi, genç bir defans hattı kurdu radikal kararlar alarak sezon ortası. Kalemiz güvende. Uzun soluklu düşünürsek iyi bir temel atılıyor bence. Eğer orta saha ve ofansif olarak da yine iyi oyuncular bulabilirsek bu takımın önü açık. Ama öncelikle bu sene şampiyon olmalıyız. O yüzden şu son maç öncesi hocaya, takıma tam destek vermemiz lazım.
 

Şu an konu'yu görüntüleyenler: (Kayıtlı: 1, Misafir: 0)

Üst