Haluk Yıldırım

Re: Haluk Yıldırım Galatasaray'da

Haluk Yıldırım: ''Gençlere Örnek Olacağım''

Galatasaray Cafe Crown'un yeni oyuncusu Haluk Yıldırım, ilk olarak Galatasaray TV ve Galatasaray.org'a açıklamalarda bulundu.

Galatasaray camiasına geldiği için çok mutlu olduğunu belirten tecrübeli oyuncu, iki üç sene içerisinde basketbolu bırakacağından dolayı yeni kulübünde özel anılar yaşayacağını söyledi.

Haluk Yıldırım, transferi sonrasındaki ilk duygularını, ''Çok heyecanlıyım. Yeni oluşan bir basketbol şubesi var Galatasaray?da. Başarıya açız, takım arkadaşlarımızla beraber Galatasaray camiasına layık olmaya çalışacağız?? sözleriyle açıkladı.

Beşiktaş Cola Turka'dan sonra Galatasaray Cafe Crown forması giyecek olan oyuncu, konu hakkında şunları söyledi: ''Beşiktaş taraftarına teşekkür etmek istiyorum. Beni orada çok güzel karşıladılar, güzel anılarımız var, başarılı olduğumuzu da düşünüyorum açıkçası. Ama birtakım problemlerden dolayı, Beşiktaş ile devam etmeyeceğimiz belliydi. Umarım bizim bu konuda yaşadıklarımızı, oradaki yeni arkadaşlar yaşamaz. Galatasaray, güzel bir teklif yaptı. Ve ben de kabul ettim. Galatasaray camiasına teşekkür ederim. Bugüne kadar kazandığım tüm tecrübemi, bilgilerimi Galatasaray basketbol şubesi ve camiasına aktarmaya çalışacağım. Benden çok, şubemizin başarılı olacağına inanıyorum.??

Türk Basketbolu'nun tecrübeli isimlerinden olan Haluk Yıldırım, ilerleyen yaşıyla ilgili olarak yapılacak eleştirileri doğal karşılayabileceğini söyledi: ''Evet, tabii ki eleştiriler olacaktır bu konuda. Ama ben geçtiğimiz sezon oynadığım takıma gerekli katkıyı yaptığımı düşünüyorum. Bu sene de aynısı olacaktır. Kafasında soru işareti olan Galatasaray taraftarlarının endişelerini oynayacağım basketbolla sileceğime inanıyorum. Tabii bir takım sporu yapıyoruz. Tek başıma bir başarı göstermem mümkün değil. Takım olarak en iyisini yapmaya çalışacağız. Şunun sözünü verebilirim; 40 dakika boyunca mücadele eden, hiçbir zaman maçı bırakmayan, final oynayan, Türkiye Kupası?nı isteyen ve belirli bir yere gelmek için çabalayan bir Galatasaray takımı olacaktır. İyi bir kadromuz var. Ve ben de bu süreç içerisinde elimden geleni yapacağım.??

Fiziksel olarak kendisini çok iyi hissettiğini belirten Haluk Yıldırım, ''Yeni bir sistem var. Yaz dönemini çok iyi geçirmemiz gerektiğine inanıyorum. Şu an için hiçbir problemim yok. Mental olarak da rahatım. Sezon zor geçecek, iniş ve çıkışlar mutlaka olacaktır. Ama sezon sonunda nerede olacağımız önemli. Final oynamak, Galatasaray için başarı kabul edilmelidir. Geçen sezon birtakım sorunlar yaşandı. Yine de Galatasaray Basketbol Takımı, oldukça başarılıydı'' sözlerini kullandı.

Yıldırım, yeni transferler hakkında görüşlerini de açıkladı: ''Ermal, önemli bir oyuncu. Avrupa?da da oynadı, kendini kanıtlamış bir beş numara. Tutku Açık, Telekom?da iyi bir sezon geçirdi. Genç oyuncuların da önemli katkı vereceklerini düşünüyorum. Yabancıların da bize katılmalarıyla beraber, ben zirveye oynayan bir kadroya sahip olacağımıza inanıyorum. Koç Oktay Mahmuti?yi zaten konuşmaya gerek yok. Takım olarak zor bir lig sezonu yaşayacağız, ama önemli başarılara da imza atacağız.??

Tecrübeli oyuncu, kendisi için aldığı sürenin çok önemli olmadığını vurgulayarak, ??Beş dakika dahi oynasam, elimden geleni yapmaya çalışacağım. Bu anlamda bir rol alacağımı düşünüyorum. Genç oyuncular, oynamadan belli bir yere gelemiyorlar maalesef. Dakika almaları lazım. Onlar için de bir rol alabileceğimi sanıyorum. Her antrenmanda en çok çalışanlardan biri olmalıyım ki, onlar da beni örnek gösterebilsinler. Genç oyunculara örnek olmak için tüm gücümle çalışacağım?? sözleriyle takımdaki muhtemel rolü hakkında da yorumlar yaptı.

2009-10 sezonunda Galatasaray'ın yaşadığı sorunları aşmasında taraftarların ciddi payı olduğunu söyleyen Yıldırım, ''Galatasaray, her zaman kendisini destekleyen bir taraftar kitlesine sahip. Geçtiğimiz sezona baktığınızda, onca şanssızlığa rağmen, ligde tutunan bir takım görüyorsunuz. Bu sezon başka hedefler var. Galatasaray, basketbolu Türkiye?ye getiren ve bu spora ciddi katkılarda bulunan bir kulüp. Taraftarımız bizi desteklerse, başarılara daha kolay ulaşabiliriz??şeklinde konuştu.

Haluk Yıldırım, yeni sistemin uygulanması için zamana ihtiyaç duyabileceklerini belirterek, ''Oktay Mahmuti, Türkiye?de şampiyonluklar kazanan ve Avrupa?da da ayrı bir yere sahip olan başarılı bir antrenör. Sistemi oturtmamız için zamana ihtiyacımız var. Bu konuda herhangi bir sorun yaşayacağımızı düşünüyorum; ancak yine de vaktimizi alabilir'' yorumunda bulundu.

2005 senesinde yaşadığı sağlık sorununu geride bırakan tecrübeli sporcu, hayatını ikiy ayırıp ayıramayacağı şeklindeki soruya, ??Hastalıktan önce çok farklı bakıyordum tabii. Aslında bu biraz da benim yaşantımla ilgili. Daha evvel her sorunu kafama takan bir yapım vardı. Hastalıktan sonra, daha rahat düşünmeye başladım. Ben sporcuyum. Sporcu sakatlıklarına alışkınım; ancak sağlıkla ilgili ilk defa başıma gelmişti. Yine de bu hastalığın yenilebilir olması ve tedavisinin yapılabilmesi, benim için çok önemliydi. Doktorumla özel bir dostluğumuz da oluşmuştu. Kendisi hastalıktan sonra basketbol oynayabileceğimi, bu konuda herhangi bir sorunun yaşanmayacağını söyledi. Ve ben de basketbola geri döndüm. Evet, hayatı ikiye ayırabilirim.?? cevabını verdi.

Galatasaray Cafe Crown'un yeni transferlerinden Tutku Açık ile Ülkerspor ve Türk Telekom'da beraber oynayan Haluk Yıldırım, ??O zaman farklı sistemler vardı tabii. Burada koç, nasıl oynamamızı isterse öyle oynayacağız. Açıkçası rolümü de bilmiyorum. Ama Tutku Açık, iyi bir oyuncu. Baktığınız zaman, 40-50 maç yapıyorsunuz. Sezon çok uzun. İniş çıkışlar olmuştur. Buralarda kalmak kolay değil. Beşiktaş CT yeni oyuncular aldı. Trabzonspor, Banvit? Hepsi zorlu rakipler. Ancak önemli olan, takım olarak birlikte kalmak'' sözleriyle noktaladı.

Haluk Yıldırım'ın ilk özel röportajı saat 17.00'da Galatasaray Televizyonu Haber Bülteni'nde, söyleşinin tamamı ise saat 17.30'da Branş Raporu'nda ekranlara gelecek.

Galatasaray taraftarına küfür eden bir şahıs,Galatasaray'ın bünyesinde bulunan genç oyunculara örnek olamaz,olmamalıdırda zaten...Katılırsınız,katılmazsınız görüşüm budur...

Kerem BOZGEYİK' Alıntı:
Galatasaray taraftarına küfür eden bir şahıs,Galatasaray'ın bünyesinde bulunan genç oyunculara örnek olamaz,olmamalıdırda zaten...Katılırsınız,katılmazsınız görüşüm budur...
Gençlere örnek olacakmış klasik laflar,öylesine söylenmiş laflar ... Ben bir ay önce sırf dalga geçmek için bunlar gider Haluk Yıldırım'ı alır falan yazıyordum gerçek oldu şaka gibi bir durum.

haldun köktürk' Alıntı:
Sağlıklı rotasyonu olan ve kafaya oynayan bir basketbol takımında ortalama sürelere bakarsanız 3-4 oyuncu 30 ve üzeri dakika alır. Yine 3-4 oyuncu 10-15 dakika arası süre alırlar, kalan oyuncular ise genelde maç içerisindeki performansa göre 3 ila 10 dakika arasında süre alır. Bu durum o gün için çok ekstra formda veya formsuz oyuncu çıkması veya erken faul problemi durumunda değişir.

İstatistiklere bakınız, Siena, CSKA, Pana bunların hemen hemen hepsinde bu şekilde dağılım vardır. Örneğin Papaloukas'ın zamanında CSKA'da aldığı ortalama süre ne kadardır diye bakıp araştırılsın ortaya çok ilginç istatistik çıkar.

Haluk takımda 3-10 arasında süre alacak kategori oyuncusu olacaktır. 30 ve üzeri dakikayı Rancik, 2 numara veya 3 numara ile duruma göre 5 numara olacak yabancı alacaktır. Bu tercih edilecek yabancıların niteliğine bağlı ancak görünen o ki 3 numarada ciddi süre alacak oyuncu olmadığına göre gelecek 3 numara 30 ve üzeri dakika alacak. 5 Numarada Ermal'in ve 1 numarada Tutku'nun olacağı düşünülürse 2 ve 3 numaraya sıkı iki adam gelecek demektir. Melih, Fatih ve gelecek genç uzunu düşünürsek Haluk ile birlikte bu oyuncular 3-10 dakika kategorisi olacak gibi.

Özetle 3-10 kategorisinden takımlar ne bekler? Rakibin etkili silahını sert savunma ile durdurmasını, önden alıp top aldırmamasını, guarda baskı yapmasını ve gerekirse faul yapmasını bekler. Bu daha çok sınırlı yetenekli ancak genç ve cevval oyuncular için geçerlidir. Bkz. Fatih, Caner ve gelecek genç uzun ile duruma göre Melih.

Bir de 3-10 dakikalık pırlantalar vardır. Bunlar pür tecrübe ve yetenektir ancak fiziksel olarak gerek yaş gerekse yapıları nedeniyle fazla süre alamazlar. Ancak ne zaman oynasa son topu sokar, takım sıkışınca topu getirir, rakibin etkili silahına faul aldırır. Alan savunmasını çözer. topu sirküle ettirir ve boş adamı bulur.

40 dakika*5=200 dakika sahadaki kalabilecek oyuncuların toplam süresi. Bundan fazlası yok.
Sanırım anlattıklarım anlaşıldı.
Dedikleriniz cok dogru. 12 kişilik rotasyona ve 5 yabancıya ben de aynı gerekcelerle karsı cıkmıstım. Fazla oyuncu, hele bir de islev olarak ayrısamıyorlarsa, genislik saglamaktan cok, sure dagılını bozucu etkiden dolayı, form tutamama, maça ısınamama sorununu getiriyor. Uzun vadede oyuncuların moral-motivasyon ve grafigini dusuyor.

Fakat elimizdeki kadroda 3 numarada daha dogrusu savunmacı yedek kısa olarak Caner vardı zaten. Alternatiflerden biri olan Tufan'ı su haliyle bile tercih ederdim. Cunku belirtiginiz gibi alacagı 1-5 dk sure de aslolan takıma uyumu, mucadelesi, oyun karakteri. Tufan bu takımın son 4 sezonundaki tek standart oyuncusuydu. Kenarda bekledigi takdirde yukarıda anlattıgım sorunları cıkarmayacak, iyi kotu 4 sezondur yapılmaya calısılan olusumun sembol isimlerinden biriydi.

Baska bir acıdan ise, asli ve rol oyuncuları dısındaki rotasyonda oyuncuların islevleri farklı olmak zorunda ve sayıları, asli oyunculardan fazla olmamalı. Ozyer'le sıklıkla bu sorunu yasamıstık. 12 kişilik bir rotasyonda istedigimiz ozelliklere sahip adam bulamazdık ya da aynı işlevde 2-3 adam birden vardı. Ama iş goturen eline baktıgımız 2-3 yerliydi sadece. Su an için Tutku ve Ermal'in dısında ciddi sure alıp, agırlıgını koyabilecek yerli yok. Caner iyi bir rol oyuncusu alacagı sure 3-8 dk olur ancak. 3 yabancı koysanız bile, en az 3 normalde de 4-5 iyi yerli gerekli. Haluk'un parca olarak faydası ya da rolunun onemsizliginden ote, dogru planlama yapsaydık alabilecemiz bir oyuncu olan Bekir'in, Tutku ve Ermal'den sonra takımın 3. sağlam yerlisi konumuna cıkabilme ihtimali onemliydi.

Cunku su an için kadro sayısal olarak yeterli olsa bile kalite/dagılım dengesi yeterli gozukmemektedir. Owens'lı Gaines'li Huseyin'li Cuneyt'li kadro seviyesindeyiz ancak. Fiilen 3 uzunla oynamak zorunda kalmıstık. O sezon +1 sağlam adam bile bize cok seyler kazandırabilirdi.

5-6 sene önce ahmet cömert'teki, 2-3 sene önce ayhan şahenk'teki inanılmaz sinerjinin kaynağı muhteşem transferler ve sorunsuz işleyen bir şube değildi.. Yabancı ve türk oyuncularımızın müthiş uyumunun ışığında sahaya yüreklerini koymaları ve taraftarla kurulan muhteşem bağ idi.. Taraftarın, yani bizlerin gerek bayan gerekse erkek takımımızı ailemiz gibi görmemizdi.. Onlara sonuna kadar inanıyor oluşumuzdu.. Onlara rakiplerden biri el kaldırsa hepimiz sahaya inip dayak yememiz kuvvetle muhtemel olmasına rağmen zerre düşünmeden dalabilirdik.. Tabeladaki rakamların teşkil ettiği önem bütünün çok çok küçük bir parçasıydı.. Biz sahadaki onlardık, onlar sahadaki bizdi..

Sonralarıysa her daim midesizliklerinden dem vurup aşağıladığımız Fenerbahçe gibi olduk.. Bize alenen sövenlere teslim ettik armayı.. Onların saha içi performanslarına sevinmek zorunda bırakıldık.. Ara ara gelen günlük başarılar sonucunda belki yüzlerde gülümseme olsa da midelerdeki bulantı hiç kaybolmadı.. Kimse artık Galatasaray etiği, duruşu vs bahsetmesin.. Gün geçtikçe tükeniyor işte her şey.. Önceden bu tür hamleler olduğunda yine de saygınlığımız olurdu kamuoyunda.. Ama tek tük oldukları için göze batmazdı ve kötü anıları sevgimizle silebilirdik.. Fakat şu noktada Galatasaray taraftarıyla sadece dalga geçilmektedir.. Başarı olsun da ne olursa olsun anlayışı bizim benliğimizi yok etmektedir.. Bu yozlaşmışlığa ses çıkarmaya yeltenecek kimseleriyse gsbasket dışarı tezahüratları ve tehditkar bakışlar ya da arayışlar beklemektedir salonlarda.. Götü yiyen gık desin.. Hayırlı olsun camiamıza.. Ben parmağımı boğazıma daldırıp geliyorum..

İzlemeyen varsa da hala bulup izlesin üner zamanında ahmet cömert'teki fark yediğimiz bjk maçının son 10 dakikasını.. Tanık olduğum ve ölene kadar unutmayacağım birkaç özel andan biridir.. Ruh..

38 yaşından gün almış bir adamı transfer etmemiz çok saçma geldi bana.
ayrıca madem tecrübe katmak isteniyor takıma Hüseyin Beşok gibi bir oyuncu neden alınmadı 10 dakika oldukça verimli olurdu

arkadaşlar bir sorum olacak.
acaba biz haluk yuldırımı oyuncu olarak mı aldık yoksa antrönör olarak mı?

Uzun zamandır yazmıyordum ama bu habere yazıcağım...
Halluk Yıldırım oynadığı bütün takımlarda canını dişine takan, saha içinde ve dışında abi olan, "lider" bir oyuncudur.
Haluk Yıldırım gençliğinde Türkiyenin savunma bakanıydı.38 yaşında olmasına rağmen kimse hala savunmasına birşey diyemez,çoğu gence taş çıkartır.Diyeceğim şuki dünyanın her yerinde iyi savunma yapan oyuncular biraz hırçındır, saha içinde agresifdir, saha dışında ise Haluk Yıldırım tam bir beyefendidir.
Ben ne yönetimin ne Oktay Hocanın Haluk Yıldırım dan istatistik ve dakika anlamında çok şey beklediğini zannetmiyorum.Maçlarda 5-10 dakika ya oynar ya oynamaz.Taraftarda ondan bu şekilde bir beklenti içinde olmamalı.
Telekomlular o gidince üzülmüştü ve Telekom için ne kadar önemli bir oyuncu olduğu gidince anlaşıldı. Şimdi BJK'lılar gittiğine üzülüyor.
Ben şahsen gelmesine sevindim.Saha içinde olmasa da saha dışında bize çok şey katacağına eminim. GS maçındaki olaylara gelince, bence taraftar artık olanları unutmalı.
Bu transfer net ve açık olarak takıma "abi" olması için yapıldı.Hüseyin olamaz mıydı derseniz, o ayrı bir tartışma konusu...

5-10 dakıka oynamayacaksa skor yapmıcaksa,bı uretkenlıgı olmayacaksa nıe alıoruz bız oyuncu. boyle sacma bı transfer olmaz.harun erdenayı alsak daha memnun olurdum.

Galatasaray, güzel bir teklif yaptı. Ve ben de kabul ettim.

2 yıllık güzel bir teklif. Kimin parmağı varsa bu transferde cidden hesap verecek bir gün elbet.

Yıllardır yapılan "Efendi Haluk Yıldırım, saha içinde de saha dışındad da" yorumlarını her duyduğumda da PR ın pazarlama konusunda ne kadar etkili olduğu aklıma geliyor. Kamera dışı oyuncusu Haluk Yıldırım Kaptanlık yakışır sana!

Oktay Mahmuti'nin planları hakkında hangimizin kesin bir fikri olabilir? Hiçbirimizin. Adamın kuracağı takıma, sisteme Haluk Yıldırım gibi deneyimli tecrübeli, son saniyeleri oynarken heyecana kapılmayacak, ritmini bulunca yüzdeli üçlük atabilecek, asistleriyle takıma katkı yapabilecek kurt bir oyuncu gerekiyor olamaz mı?

Ben bu vasıflara sahip bir "türk oyuncu" daha bilmiyorum şu ligde. Haluk Yıldırım (her ne kadar kendisine derin antipatim olsa da) gittiği her takımda iyi işler yapmış, pozitif basketbol oynayan önemli bir adamdır.

38 yaşında olmasına karşın son periodda 5 dakika oynayıp maç alabilecek ölçüde (ritmini yakaladığı vakit..) tehlikeli olabilen, takımdaki genç oyunculara da çok şey katabilecek bir adamdır.

Bunlar benim fikirlerim elbette.. Aksini düşünen, boş bir transfer olduğuna inananınız da çoktur (ki öyle görünüyor..) ama sezon içinde Haluk'un takımdaki rolünü, önemini herkes kavrayacaktır diye düşünüyorum.

Bide 2 yıllık mı anlaşmışız? Helal olsun valla. Şu şubede 2 doğrunun üstüste yapıldığını görmeden gidersem gözüm açık gidicem yemin ediyorum.

Hala takım abisi aldık deniliyor,taraftarları her şartta kışkırtmak için değişik hareketler yapan olmaz yerde antipatik bir şekilde insanları galeyana getiren,utanmadan sıkılmadan bariz bir şekilde Galatasaray taraftarına küfreden,ortada hiçbirşey yokken taraftarımıza garip hareketler yapan,medyada iki tane eleman tarafından pof poflanan,çok büyük oyuncu canım yakıştırmaları yapılan,müthiş insan,önemli şahsiyet Haluk Yıldırım değilmi bu bahsedilen kişi...
Yok yani ya maç izlemiyor yorum dinliyorsunuz,ya da nolacak canım adam iyi çalışıyor varsın böyle şeylerde yapsın diyorsunuz...Haklısınız Haluk Yıldırım çok profesyoneldir,hemde çok profesyonel...

Abi diye getirildiyse hüseyin gelebilirdi en azından pota altında 8-10 dakika katkı verirdi.Gercek galatasaralı bir abi olurdu takımın basında oynayan yüregi ile düsünce güzel secilen isim yanlıs

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
Olumlu bir yorum yapamıcam olumsuzu ise bu transfer Oktay Hoca'nın isteği oldu diye yapmıyorum.

İzleyelim görelim Haluk Yıldırım bizle neler yaşayacak.

Ben de birşeyler karalayacaktım bu transfer için fakat Doğan benim yazacaklarımı aynen iletmiş buraya.

Elbette kimilerinin midesini bulandıran,hoş karşılanmayan bir transfer olabilir. Bu doğrudur da doğaldır da bana göre. Benim düşüncemi değiştiren tek unsur ise Oktay Hocadır.

Haluk transferi için ise temennim şudur ki; çok iyi bir profesyonellikle sahada başarılı bir basketbolcu olsun ama asla Galatasaray Armasının şerefini taşıyan bir oyuncu olmasın...

Anlam veremiyorum. Kafam almıyor. Azıcık aklım vardı. Onu da bu şube alıp götürdü.

Millet şakır şakır istediği oyuncuları alıyor.Bizim almak istediğimiz veya alabildiğimiz oyuncular bunlar mı? Artık yeter. Seneye bu takımdan çok şey bekliyorum diye diye bıktım. Gına geldi. Hani,nerede kaldı bizim isim büyüklüğümüz?