Haluk Yıldırım

Re: Haluk Yıldırım Galatasaray'da

Hepimiz maclara giden taraftarlarız. Mactan önce yaptıgımız tezahuratlarda daha mac baslamadan Haluk'a ne kufurler ettıgımızı hepımız bılıyoruz. Hanı dıyoruz ya gereksız gergınlık içinde oluyor diye mactan once acaba kacımız Haluk' a laf sallıyordu. Ben dahil bu ligde özellikle telekom maclarında Bekir' e Tutku'ya da etmedıgım kufur yoktu. Cunku adamlar bıze karsı cok ıyı oynuyorlar. Oynarlar cunku bız onları gaza getırıyoruz. e ayrıca adam ekmek yedıgı kulup ıcın canını dısıne takıyor oynuyor bundan da rahatsız oluyoruz. sımdı gelıp bızdede herzamankı gıbı mucadele edecek. Bıraz allah ıcın olumsuz bakmayı bırakalım. Ayrıca Bjk sıtelerınde de Haluk'un bırakılmasından sıkayetcıler. Tam bır profesyonel bana gore. Bır Gurovıc balonu olmayacagı garantıdır.

FB gibi euroleague takımında Mrsiç oynuyor 41 yaşında kimse ses çıkarmıyor. Bizim ise gençlik fetişizmimiz gene patladı. Buyrun 30 yaşındaki polat ne yaptı bize geçen sene? Basket attığını gören var mı? Sonuçta emin olun Haluk onlardan daha fazla işe yarayacaktır. Zaten kimse bu adamın 30 dakika sahada kalacağını düşünmüyor ki. Rotasyonda asıl oyuncumuzun dinlenmesini sağlayacak aktkıalrı versin o süpriz sayılmayan 3 lüklerini yeri geldiğinde atsın hepsi bu. Karşısınız ya da değilsiniz bunu anlarım. Sonuçta herkesin farklı bir basketbol görüşü var. Ama Orhun Ene Efe Aydan muhabbetlerine girmek suyun çıktığının göstergesi.

38 yaşın fazla bir yaş olduğunu biliyorum herkes de hem fikir. Ama bilmelisiniz ki 38 yaşında çok iyi basketbol oynayan insanlar var. Basketbol böyle bir spordur. 45 yaşında bile hala oynayabilirsin. Biz 37 yaşındaki Hakan Şükür gitti diye üzülenleri gördük. Ki futbolda 37 çok büyük bir yaştır bunu bilmemize rağmen. İsteyen istediği eleştiriyi getirsin. Savunması kötü, hücumu zayıf, dengesiz şut atıyor, bencil gibi bir çok eleştiri getirebilirsiniz ama saatlerdir yaş üzerinden geyikler dönüyor.

Bu arada bu transferden sonra anladığım, Caner 2 numaraya çekilecek. Önüne bir 2 numara getirilecek Haluk'da 3 numarada önüne alınacak birinin rotasyonu olacak.

Ahmet Yıldırım' Alıntı:
Bu taraftarın değil 3 yıl 3 ay bekleyecek sabrı yok 86 87 90 şampiyonluklarını hatırlıyorum çok özel ve mutlu günlerdi artık bu yönetim bize şampiyonluk yaşatmalıdır. Bu da üst seviye oyuncularla olur. Geçen sene bir temel atılmıştı aslında ama evren jasa gibi adamları kaybeder engin kaya gibi adamları alamazsan her sene başladıgın yere geri dönersin mesele Haluk meselesi değildir bundan sonra ne yapılcaktır odur. Onun ışıgı görse bu taraftar Haluk burda tartışılmaz bile ...

Bu bütçeyle 1 yılda şampiyon olmak çok zor abi.
Alt yapın yok, üst yapın yok, oyuncuların kaynaşma süresi var, taraftarın bilinçlenmesi eksik, yerli rotasyonunda milli takım düzeyinde yterli oyuncun yok.
3 ay da şampiyonluk çok zor.Her sene şampiyonluk hedefiyle başlamayıp sene sonunda hoc değişmek yerine.3 yıl çok gerçekçi bir hedef olur.

Hoş geldin Haluk Yıldırım
B_43d64ace2e76fc80b77f23d15596b394.jpg

Önceki yıl 20'ye gitmiş maçta bile Haluk'un gereksiz tavırlarını hatırlıyorum ben. Ne küfür vardı ne bir şey. Olay da sadece seyirci suçlu değil, Haluk Yıldırım Telekom'dayken de Beşiktaş'tayken de antipatik hareketlerde bulunmuştur bana göre ve gereksiz yere gerginlik çıkartmıştır. Gelir katkı verir demek ayrı, şunu kabul etmek ayrı.

Yine forumda eğilimlerin hemen değiştiğini düşünüyorum. Mahmuti'yle beraber bayram, yapılamayan transferlerle yas ilan edildi. Bu yıldan bir şampiyonluk beklentisine girmenin pek anlamı yoktu zaten. Sezonun tadını çıkartmaya çalışalım, sonuçta kaliteli bir hocamız var ve belli bir sertlikte takım yaratacağına hemfikiriz sanırım hepimiz.

Emre, ben GS ve Lakers dışında kolay kolay basket maçı seyretmeyen biri olarak soruyorum yanlış anlama. Haluk Yıldırım, Fülker veya Efes Pilsen maçlarında da böyle hırslımıydı yoksa sadece bizim maçlara mı has? Ülkerde iken hatırlıyorum onu ozaman da agresif hareketleri vardı ama emin değilim. Dediğim gibi başka takımların maçlarına çok nadir bakarım.

Haluk Yıldırım Galatasaray Basketbol TAKIMINA hoşgeldi. Takım olmak sadece 5 kişinin sahaya çıkması 7 kişinin kenarda oturması demek değildir. Melih , Sertaç , Göksen gibi oyuncular Haluk ile birlikte antrenman yapacaklar , aynı sahada mücadele edecekler. Bir takımda tecrübeli oyuncularla genç oyuncuların homojen bir şekilde bulunmasının yarar sağlamayacağını düşünen birisi yoktur zaten. Yarın birgün Oktay Mahmudi ile bir oyuncu tartıştığında Haluk orada olacak. Haluk takımda olduğuna göre görünmeyen , istatistiğe yansımayan işleri yapabilen bir oyuncumuz var demek. Alacağı (tahminen) kısıtlı sürelerde ceza şutlarını değerlendirecek birisi var demek. Beşiktaşın son birkaç sezonda yaşadıklarına rağmen Kepez Belediyesi gibi olmamasının en önemli sebeplerinden birinin en kötü ihtimalle sahada minimum katkı vermesi durumunda bile sezon boyunca TAKIMA birçok yönden faydalı olacağı rahatlıkla öngörülebilmektedir.

Burak Barut' Alıntı:
[quote="Ali Demirci":2xw94p8p]İşin transfer yönünü bırakıp sadece kendi egolarını tatmin için sallayanların basketbol bilgilerinden şüphe ederim!

Ya allah aşkına basketbol konuşalım tamam da 38 yaşına girmiş bir oyuncudan neyin katkısını bekliyorsun ? Takıma abilik yapacak birini arıyorsan bunun için Menejerlik sistemi var onu kullanırsın.

Ancak Tufan'ı bırakıp, Haluk Yıldırım'ı almak düşüncelerimize ve benim peşinden koştuğum inandığım değerlere ve beklentilere ihanet oldu.

Bahsettiğim beklenti arma aşkı vs değil, 3 yıl sonra şampiyon olacak kadronun temellerinin atılacağı yıl olarak görüyordum.[/quote:2xw94p8p]

Sevgili Burak ne ihaneti ve umutsuzluğu bu basketbolda bu kadar uç noktalarda olmayın. Kişilere göre umut bağlarsanız hayal kırıklığı yaşamak kaçınılmaz olur.

Önemli olan takım kimyasını oluşturmak. Geçmişte de ne kadrolar kurduk ki çoğu istediğimiz ve beğendiğimiz oyunculardı ama yanlış koç ve oyuncu seçimleri ile heba olup gitti. 1 numara kötü iken 5 numara winner idi 3 numara yokken 4 numara şişmiş idi vs vs...

Basketbolda en önemli olgulardan birisi tecrübedir. Ve tecrübe her daim isimlerden önce gelir.

3 yıldır oynamamış ve bayağı gerilemiş olan Tufan ile bu transferi kıyaslamak doğru olmaz çünki Oktay hocanın kuracağı sistemde düşünmemiştir olay bu kadar basit. Artık karşılaştırmak ile bir yere varamayız çünki sonu gelmez...

Haluk YILDIRIM hem saha içinde ham de saha dışında duruşu ile senin gibi düşünenleri çoğunu yanıltacaktır...

Emre Sarp Kocaoğlu' Alıntı:
Yine forumda eğilimlerin hemen değiştiğini düşünüyorum. Mahmuti'yle beraber bayram, yapılamayan transferlerle yas ilan edildi. Bu yıldan bir şampiyonluk beklentisine girmenin pek anlamı yoktu zaten. Sezonun tadını çıkartmaya çalışalım, sonuçta kaliteli bir hocamız var ve belli bir sertlikte takım yaratacağına hemfikiriz sanırım hepimiz.

Bunu anlatamıyoruz ki Sarp. Şimdi bir yabancı gelir yine şampiyon olacağız der herkes. Şampiyon olmak kolay mı beyler? Tam 20 senedir Efes, Ülker ve Tofaş dışında şampiyon olan takım yok. Sonra şampiyon olacağız diyenleri ileride üzülürsünüz diye uyardığımız suçlu oluyoruz, dalga geçiyor oluyoruz bir sürü hakaret yiyoruz özelden.

Ayrıca Ali Bey Özyer döneminde her geleni yerden yere vurdunuz yapmayın etmeyin lütfen :) O gün yazan siz değil miydiniz? Bugün insanları basketbol taraftarı olmamakla suçluyorsunuz.

Sühan Abi Mrsiç örneği çok uçuk olmuş bence.
Kendisi Fb'nin sembol isimlerinden biri, ayrıca fb'nin gelişim hareketinin ilk basamağıdır.Troy Pilsener'den Fb'ye geldiğinden beri hemen hemen aynı çizgide performans göstermiş bir isimdir.Yani Fb'nin sembol oyuncusu olduğu için hala o takımda kaldğını düşünüyorum.

Yaşı 41 kabul ancak yanında oynayan oyuncuların yaşlarına göz atalım.2004'den beri Fb formasını giyen bir oyuncuyla, Haluk'u bir tutmak ilginç...

Mrsiç'le karşılaştırmamız gereken isim Hüseyin olurdu, yaşı 45 olduğunda bile.

Sühan Cem' Alıntı:
Emre, ben GS ve Lakers dışında kolay kolay basket maçı seyretmeyen biri olarak soruyorum yanlış anlama. Haluk Yıldırım, Fülker veya Efes Pilsen maçlarında da böyle hırslımıydı yoksa sadece bizim maçlara mı has? Ülkerde iken hatırlıyorum onu ozaman da agresif hareketleri vardı ama emin değilim. Dediğim gibi başka takımların maçlarına çok nadir bakarım.

Abi, bana hep bize karşı öyle hareketleri var gibi gelmiştir; ama yanılıyor da olabilirim tabii. Sonuçta salonda izleyince maç insan daha çok sinirleniyor, 20'ye gitmiş maçta gereksiz hareketlere giren, fast break'te koşan oyuncuya tek dalan birini görünce.

Daha önce de söyledim, asla geçen yıl kadın takımındaki gibi bir durum oluşmayacaktır zaten; ama antipatisi olanlar da sebepsiz konuşuyor değiller. Basketbol açısından belli bir yere kadar katkı vereceğini düşünüyorum.

Burak Barut' Alıntı:
Sühan Abi Mrsiç örneği çok uçuk olmuş bence.
Kendisi Fb'nin sembol isimlerinden biri, ayrıca fb'nin gelişim hareketinin ilk basamağıdır.Troy Pilsener'den Fb'ye geldiğinden beri hemen hemen aynı çizgide performans göstermiş bir isimdir.Yani Fb'nin sembol oyuncusu olduğu için hala o takımda kaldğını düşünüyorum.

Yaşı 41 kabul ancak yanında oynayan oyuncuların yaşlarına göz atalım.2004'den beri Fb formasını giyen bir oyuncuyla, Haluk'u bir tutmak ilginç...

Mrsiç'le karşılaştırmamız gereken isim Hüseyin olurdu, yaşı 45 olduğunda bile.

Burak ben o yaşta basketbol oynandığı anlamında söyledim Mrsiç'i. FB'nin basketbolda sembol oyuncusu İ.Kutluaydır. Ama bak onu tutmadılar. Euroleuge de oynuyorsan hatır gönül işi dakika vermezler insana.

Şaşırmadım Haluğun transferine forum'da 2-3 kez yazmıştım bunlar Haluğu alır diye,ciğerlerini biliyorum bunların.Gerekirse bir kez daha bal çalırlar taraftarın ağzına,duruma göre.

Haluk'un gelisi plansızlıgın gostergesi ve sonucudur bana gore. Gecmis sezonlarda oldugu gibi yonetim basketbol konusunda kararlar almakta gec kaldı ve bunun sonuclarını tek tek goruyoruz. Koç konusu malum, once Cem Akdag'a teklif yap sonra vazgec derken, bu boslukta takımın en iyi -tek milli takım duzeyindeki- oyuncusunu Trabzon'a kaptırdık. Yonetim koç konusunda vakit kaybetmeseydi, biraz da akıllı davransaydı, Evren'i takımda tutabilirdi. Ama sen sozlesme uzatmayı sene sonuna hatta haziran ayına bırakırsan, hedefi, butcesi, koçu belli olmayan sureci uzatırsan olacakları hak etmissindir.

Yerli konusunda yine buyuk balık pesinde kosarken, b sınıf yerlilerin iyilerini kacırmaya devam ettik. Tutku ve Ermal'de hızlı davranmıstık. Ama sanırım, Sinan ve Cenk peşinde kosmaktan, Bekir'i Beşiktaş'a kaptırdık ve boylece Haluk'a mahkum kaldık. Yoksa kimse kuluple geçmisi hoş olmayan, 38 yasındaki Haluk'un oncelikli hedefimiz oldugunu iddia edemez herhalde. Buyuklerin bırakıp bırakmayacakları belli bile olmayan oyuncuları bekleme riskini alıp, Bekir - Umit gibi işe yarabilecek oyuncuları kacırmak pek akıllıca bir iş olmasa gerek.

Unutmamak gerekli Ermal ve Tutku'yu kuluplerinden koparmadık, bırakıldılar ve biz aldık.

Sühan Cem' Alıntı:
Burak ben o yaşta basketbol oynandığı anlamında söyledim Mrsiç'i. FB'nin basketbolda sembol oyuncusu İ.Kutluaydır. Ama bak onu tutmadılar. Euroleuge de oynuyorsan hatır gönül işi dakika vermezler insana.

Sühan Abi, İbrahim Kutluay'ı o kulupten uzaklaştıran Aziz Yıldırım'dır.
İkilinin arasında çıkan sorunlar basında bi hayli yer almıştı.

Kerem SEÇER' Alıntı:
Ayrıca Ali Bey Özyer döneminde her geleni yerden yere vurdunuz yapmayın etmeyin lütfen :) O gün yazan siz değil miydiniz? Bugün insanları basketbol taraftarı olmamakla suçluyorsunuz.

Evet bendim Kerem Bey :p

Bizlere şampiyonluk umudu verip 1 numara Strickland getirenleri, getirdiği oyuncuları disiplin edemeyen(Ziziç,Guroviç) ve daha kendinden çok küçük bütçeli takımlara karşı ezilen(Türkiye Kupası Grup Maçları) fiyasko yaşatan, dış şut dışında oyun anlayışı olmayan, Polat KOCAOĞLU gibi sallamakta başka bir oyun anlayışı olmayan, Erdem TÜRETKEN gibi çapsız oyuncuları bu takımda tutan keza yine 3'lük takımının olmazsa olmazı Cüneyt ERDEN ile devam eden, Murat KAYA'nın gelişimini sürdüremeyip dış şutu sallamaktan başka bir işi olmaz hale getiren kimdi? Biz bunları söylemedik mi? Çöpe giden bütçelerin varın hesabını siz yapın elle tutulur Uleb 4. lüğü ile bütün yanlışları görmezden gelin

Neyse artık o dönem bitti yanlış olursa yine eleştirmesini bilirim...

Eleştirin tabi nasıl o zaman doğru bulduğumuzu savunuyorsak şimdi de doğru bulmadığımızın karşısındayız. Benim bahsettiğim birşeyleri kabul etmemek basketbolu bilmemek veya basketbol taraftarı olmamak değildir. Benim size tek söylemek istediğim insanları bu tür ifadelerle yargılamayın. Kullandığınız ifadeler tahrik içeriyor ve forum içerisinde kavgaları önlemek için uğraş vermemiz gerekiyor sonra.

Sonuç olarak düşüncenize saygı duyuyorum Haluk ile ilgili orada sorun yok.

Voleybol'a Ali Peçen'i getiren zihniyet,Bugün'de Galatasaray Erkek Basketbol takımına Haluk Yıldırım'ı getirdi,2-3 sene sonra'da Damir Mrsiç'i bekliyorum,Ne diyeyim ben bu adamlara ya,planınız yok,programınız yok,2 sene daha sizden kurtulmak için bekleyeceğim.

*Planlı birşeyler yapıyormuş gibi göstermelik yapılan Oktay Mahmuti hamlesi kötü sonuçlanacak,çünkü oktay mahmudi gibi bir koç bu adamlara daha fazla tahammül edemez.

Sağlıklı rotasyonu olan ve kafaya oynayan bir basketbol takımında ortalama sürelere bakarsanız 3-4 oyuncu 30 ve üzeri dakika alır. Yine 3-4 oyuncu 10-15 dakika arası süre alırlar, kalan oyuncular ise genelde maç içerisindeki performansa göre 3 ila 10 dakika arasında süre alır. Bu durum o gün için çok ekstra formda veya formsuz oyuncu çıkması veya erken faul problemi durumunda değişir.

İstatistiklere bakınız, Siena, CSKA, Pana bunların hemen hemen hepsinde bu şekilde dağılım vardır. Örneğin Papaloukas'ın zamanında CSKA'da aldığı ortalama süre ne kadardır diye bakıp araştırılsın ortaya çok ilginç istatistik çıkar.

Haluk takımda 3-10 arasında süre alacak kategori oyuncusu olacaktır. 30 ve üzeri dakikayı Rancik, 2 numara veya 3 numara ile duruma göre 5 numara olacak yabancı alacaktır. Bu tercih edilecek yabancıların niteliğine bağlı ancak görünen o ki 3 numarada ciddi süre alacak oyuncu olmadığına göre gelecek 3 numara 30 ve üzeri dakika alacak. 5 Numarada Ermal'in ve 1 numarada Tutku'nun olacağı düşünülürse 2 ve 3 numaraya sıkı iki adam gelecek demektir. Melih, Fatih ve gelecek genç uzunu düşünürsek Haluk ile birlikte bu oyuncular 3-10 dakika kategorisi olacak gibi.

Özetle 3-10 kategorisinden takımlar ne bekler? Rakibin etkili silahını sert savunma ile durdurmasını, önden alıp top aldırmamasını, guarda baskı yapmasını ve gerekirse faul yapmasını bekler. Bu daha çok sınırlı yetenekli ancak genç ve cevval oyuncular için geçerlidir. Bkz. Fatih, Caner ve gelecek genç uzun ile duruma göre Melih.

Bir de 3-10 dakikalık pırlantalar vardır. Bunlar pür tecrübe ve yetenektir ancak fiziksel olarak gerek yaş gerekse yapıları nedeniyle fazla süre alamazlar. Ancak ne zaman oynasa son topu sokar, takım sıkışınca topu getirir, rakibin etkili silahına faul aldırır. Alan savunmasını çözer. topu sirküle ettirir ve boş adamı bulur.

40 dakika*5=200 dakika sahadaki kalabilecek oyuncuların toplam süresi. Bundan fazlası yok.
Sanırım anlattıklarım anlaşıldı.