Kadro Yapısı ve Teknik Taktik Konular

• Konbuyu başlatan Guest
  • Başlangıç tarihi
Bence asıl korkmamız gereken bölge 2 numara Preston'ın T.C. vatandaşlığına geçtiğini düşünürsek acil saf bir yabancı 2 numara almamız gerekiyor. Saf 2 numara alırken zorlanacağımızı da sanmıyorum çünkü NCAA olsun D-LEAGUE olsun bu tip şutu olan atletik oyunlar kaynıyor ayrıca eğer şansımız yaver gidip birde iyi savunma yapıp disiplinli bir oyuncu bulursak tadından yenmez bir hal alır .

Andric gerek Euroleauge sitesinde gerek FİBA'nın sitesinde Forvet olarak geçiyor.İzlediğim kadarı ile bu poziyonda oynayabilecek bir oyuncu .Öte yandan 210 boyu ve fiziği ile TBL'de 5 numara da oynayabilir sonuç olarak her iki poziyonda da yararlanabiliriz.

Bu arada Shumpert'i Ataman'ın 4 kısalı sisteminde kullandı evet (ki orada da hücümda daha çok 3 numara gibi oynuyor savunmada rakibin 4 numarasını tutuyordu yani aslında 4 numarası olmayan bir sistemde 4 kısa olarak oynuyordu) Ama 4 numara pozisyonunda herhangi bir 3 numaraya göre ne gibi bir artısı var?
3 numara poziyonu için bile uzun sayılmayacak bir boyu var 198 cm .Çok güçlü fizikli bir oyuncu değil. Siyahi bir oyuncu için ortalama belki de ortalamanın altı bir atletizmi var.Mesela Hosley de 4 numara oynuyordu aynı zaman da ama daha güçlü ve çok daha atletik bir oyuncu.

Özet olarak sorum şu Shumpert'in hangi özellikleri onu aynı zamanda 4 numara olarak da görebilmemizi sağlıyor ?

Kutay Çamcı' Alıntı:
Özet olarak sorum şu Shumpert'in hangi özellikleri onu aynı zamanda 4 numara olarak da görebilmemizi sağlıyor ?

Shumpert'ın hücumdaki pozisyon bilgisi, oyun zekası, sabit ve hareketli şutunun olması 4 numara oynaması için yeterli bir sebep.

2 senedir Efes-Fb Ülker finallerinin de Efes adına en etkili oyuncusuydu 4 numarada oynarken saydığım özellikleriyle.

Hücumda bu kadar iyi bir oyuncu, savunmada da Semih'i zorlanmadan tutunca büyük avantaj getirmişti Efes'e o maçlarda.

Teşekkürler
Bu durumda oyun bilgisi-zekası olan ve sabit ve hareketli şutu olan her numaraya aynı zamanda 4 numara oynayabilir gözü ile bakmak mı gerekiyor.Bu özelliklerin ilk ikisi her iyi oyuncuda olması gereken özellikler son ikisi de zaten iyi bir 3 numarada olması gereken özellikler değil mi o zaman her iyi 3 numara aynı zamanda 4 oynayabilir gibi bir anlam çıkıyor sanki ?

Gerçi öte yandan MAhmudi bir demecinde Caner ve Haluk'dan da bu poziyonda yararlanabileceğini söylemişti .Demek ki 4 kısayı kendisi de benimsiyor.

Günümüz basketbolunda zaten fiziği zayıf olmayan, savunmada problem yaşamayacak tüm 3 numaralar 4 oynayabilir.

Örnek vermek gerekirse Phoenix'te 4 oynayacak Hido, Efes'te yine 4 oynayabilecek Nachbar, Fb Ülker'de 4 oynayabilecek Preldzic, hatta Ersan'ı da bu mevkiye koyabiliriz, 3 numaradan 4 numaraya müthiş geçiş yapmış durumda.

Bu tip kaydırılan oyuncular zaten hücumda müthiş avantaj getirir mutlaka takıma, burada kilit nokta savunmada bir zayıflık oluşturmaması. Shumpert bunu ribaundlar rakibi iyi box out etmek basketbol bilgisi gerektiren işlerle çok rahat kapatıyordu.

Son olarak da oyun zekası ve pozisyon bilgisi her oyuncunun iyi olsaydı mesela NBA'de Hidayet bu kadar değerli bir oyuncu olmazdı, mesela Pero Cameron o fiziğiyle basketbolu çoktan bırakmıştı vs..

Her oyuncunun iyi demedim tekrar okursanız her iyi oyuncuda olması gereken özellikler dedim.

Shumpert'in Hido yada Pero ile kıyaslanabilecek kadar oyun zekası-pozisyon bilgisi olduğu görüşü nitelikle ilgili olduğu için tartışılabilir.Bence o düzey de değil mesela.

İkinci kısma gelinceaslında benim kafama yatmayan noktada tam da bununla ilgili .Nicelikle ilgili bir nokta olduğu için daha somut NAchbar 207 boyunda.Hido 208 . Emir 206 boyunda.Ersan keza 206.

Yani bu dört oyuncu nerede ise 4 numara fiziğinde boyları 2 metrenin üzerinde 210'a yakın 3 numaralar halbuki shumpert bu oyunculardan yaklaşık 10 cm kısa 198 cm boyunda bir iki cm daha kısa olsa 3 numara için dahi undersize kalacak bir oyuncu.Yani saylan 4 oyuncu ile Shumpert'i kıyaslamak pek mümkün değil.

O yüzden soruyu sorarken shumpert'in fiziğinde ve boyunda bir oyuncu diye özellikle belirtim yoksa 5-6 cm daha uzun olsa durum farklı olur.
Ayrıca fiziken çok kuvetli sayılmaz oldukça ince yapılı bir oyuncu . Düzey yükseldikçe (TBl'de genel olarak sorun olmayabilir belki) fiziki mücadelede ve savunmada sorun yaşadığını Ergin Ataman da söylemişti

Yani Shumpert fiziği zayıf olmayan tanımına pek uymuyor..Savunma da da zaman zaman problem yaşayabiliyor.

Not:Konunun Shumpert özelindeki kısmı devam edecekse oyuncu ile ilgili bölümde devam etmesi daha uygun olur sanırım.Genelden özele geldik çünki .

.

Bu konuyu aslında uzun uzun tartışabiliriz ama bana göre tartışmaya gerek de yok.

Hani Shumpert 4'de oynar mı demek, Milli Takımda Kerem-Ender yanyana oynar mı, Hidayet gerekirse oyun kurabilir mi ya da Milli Takım alan savunmasını başarıyla yapabilir mi demek gibi birşey.

Anlatmak istediğim Preston Shumpert kariyeri boyunca 3 numara kadar 4 numara da oynamış, burada takımına büyük katkılar vermiş Efes Pilsen'in başarılarında en büyük pay sahibi olan oyunculardan biridir.

Bir de unutmuştum Euroleague'in uzunlarına karşı da uzun süreler 4 numara oynadı Shumpert, hatta Litvanya'daki maç olması lazım, izlediğim bir maç 20'ye yakın sayı atarak maçı kazandırmıştı Efes'e.

Kısacası bu adam zaten bu mevkide kendini kanıtlamış, burada oynayabilir mi demek komik oluyor biraz.

2 numarayı yedekler miyiz, Sertaç süre bulup kendini geliştirebilir mi gibi şeyleri tartışmak daha doğru olur.

Simas Jasaitis geçen sene hem 3 hem 4 oynadı epeyde başarılı oldu. Gerçi geçen sene oyun sistemimiz gereği kimin kaç numarada olduğunu çözmek zordu. Sadece Fatih girdiğinde 5 numara var diyebiliyorduk. Bunun dışında rakamlar birbirine karışmıştı. Geçen sene Evren mi 1 nuara idi Darius mu? 4 numara Wilkonson muydu Rancikmiydi? Yani bunlara takılmayalım. Hele takımın 2-3 maçını seyredelim o zaman taktik ve anlayış için bir değerlendirme yaparız. Şu an odaklanmamız gereken ve gerekirse baskı unsuru yaratmamız gereken gelişme Schumpert'in yerli statüsüne geçmesi olmalı.

Sıl tartışmaya başlayıp bir noktaya gelip sonra tartışmak gereksiz yada komik demek oldukça trajikomik .

Ayrıca Shumpert'i Ersan,Hidayet ve Emir ile kıyaslanabildiğine göre her tür fikre saygı duymaktan zarar gelmez

Ataman ile çalışmaya başlamadan önce İtalya da kaç kez 4 numara oynarken izlediniz ? Kariyeri boyunca 4 numara oynamış gibi kesin bir ifade kullanabildiğinize göre izlemiş olmalısınız.

Fizikli 3 numara 4 numarada oynar dediniz haklısınız bende Shumpertin boyu da fiziği de ortada dedim sadece bu noktaya gelince mi komik oldu tartışma ?

Ayrıca Shumpert'i en çok savunan en çok tutan insan Ergin Ataman'da Shumpert'in fiziksel dezanavtajını itiraf etmişti.

"Shumpert joker bir oyuncu ama onun da fiziksel dezavantajları var. Savunmada eziliyordu. " cümlesi Ataman'a ait

Ki ben de tam olarak bunu söylemeye çalışıyorum.

Bu durumda 4 numara da oynayabilen 3 numaranın fiziki olarak zayıf olmaması gerektiği sizin tarafınızdan söylendiğine göre 3 yıldır kendisi ile çalışan koçun bile fiziksel dezanantajları var dediği (ki demesine de gerek yok oyuncunun boyu,posu ortada) bir oyuncunun 4 numarada oynaması ile ilgili endişeleri anlamak da zorlanmamak gerek.

Ayrıca münferit örnekleri bir kenara bırakır fotoğrafın tamanına bakarsak Ataman'ın 4 kısalı sisteminin 2 yıllık sonucu da ortada ....

Mustafa Kaya' Alıntı:
4 numarada bence bir sorunumuz yok Rancik rahatlıkla 25-30 dk oynayabiliyor zaten .

Allah korusun bir sakatlık durumunda pek alternatifi yok o bakımdan söyledim ayrıca bütün yıl boyunca hep iyi maç çıkaracak diye bir şey yok gününde olmadığı zaman sıkıntı cekebiliriz

Kutay Çamcı' Alıntı:
Sıl tartışmaya başlayıp bir noktaya gelip sonra tartışmak gereksiz yada komik demek oldukça trajikomik .

Sorduğunuz bir soruya cevap verdim sadece tartışmaya girmedim, siz hala bazı düşüncelerde saplantıda kalınca ve konuyu tartışmaya getirmek isteyince bunu sürdürmeye gerek olmadığını düşündüm.

Ama tabi siz böyle davrandıkça cevap vermeden edemiyorum. Zaten bu da bu konudaki son mesajım.

Doğru ya geçen sene Rancik-Wilkinson ikilisiyle küme düşmemeye oynarız diyenler siz ve sizin gibi önyargılı, eleştirmekten başka bir meziyetini göremediğim insanlardı değil mi?

Kutay Çamcı' Alıntı:
Ayrıca Shumpert'i Ersan,Hidayet ve Emir ile kıyaslanabildiğine göre her tür fikre saygı duymaktan zarar gelmez.

Shumpert'ı bu oyuncularla karşılaştırmadı kimse. Sadece bu oyuncuların da zaman zaman pozisyon değiştirdiklerini ve bunun doğal karşılanması gerektiğini söyledim.

Kutay Çamcı' Alıntı:
Ataman ile çalışmaya başlamadan önce İtalya da kaç kez 4 numara oynarken izlediniz ? Kariyeri boyunca 4 numara oynamış gibi kesin bir ifade kullanabildiğinize göre izlemiş olmalısınız.

Siz çok izlemişsiniz sanırım İtalya'dayken.

Türkiye'de 4-5 sene boyunca başarıyla 4 numara oynadı bu adam.

Kutay Çamcı' Alıntı:
Fizikli 3 numara 4 numarada oynar dediniz haklısınız bende Shumpertin boyu da fiziği de ortada dedim sadece bu noktaya gelince mi komik oldu tartışma ?

Shumpert'ın maçlarını imkan bulursanız izleyin, final serisindekileri tavsiye ederim özellikle. 2.11'lik Semih Erden'in arkasında bir pozisyonda bile zayıf kalmadığını görebilirsiniz.

Kutay Çamcı' Alıntı:
Ayrıca Shumpert'i en çok savunan en çok tutan insan Ergin Ataman'da Shumpert'in fiziksel dezanavtajını itiraf etmişti.

"Shumpert joker bir oyuncu ama onun da fiziksel dezavantajları var. Savunmada eziliyordu. " cümlesi Ataman'a ait

Ki ben de tam olarak bunu söylemeye çalışıyorum.

Bu durumda 4 numara da oynayabilen 3 numaranın fiziki olarak zayıf olmaması gerektiği sizin tarafınızdan söylendiğine göre 3 yıldır kendisi ile çalışan koçun bile fiziksel dezanantajları var dediği (ki demesine de gerek yok oyuncunun boyu,posu ortada) bir oyuncunun 4 numarada oynaması ile ilgili endişeleri anlamak da zorlanmamak gerek.

Shumpert fizik olarak savunmada yıpranıyor olabilir ama bunu takım savunmasına yansıtmıyordu. Eğer zaten Shumpert gibi bir oyuncu müthiş güçlü olsa NBA'de yıllık 10 milyon dolar gibi bir ücrete oynardı.

Son olarak da bunlara da bir cevap bulacaksanız size şunu öneriyorum. Bildiğiniz gibi Papaloukas da 2.00 boyunda ve guard oynuyor. Shumpert'ı fiziksel yönden dezavantaj yaşamaması için guard oynatalım biz.

Bunu değerli yorumlarınızla Oktay Mahmuti'ye de iletmeyi düşünüyorum mutlaka. Shumpert'ın 4 oynayamayacağı gerçeğini bizlere sundunuz. Teşekkür ederim kendi adıma.

Başka sorunuz ya da öneriniz olursa, Ermal 3 numara oynasın, Rancik 2'de fiziksel üstünlük kurur gibi, lütfen yazmaktan çekinmeyin.

Üslup gitigide sempatik bir hal alıyor :)

Ben Rancik ve Mike ile küme düşmemeye oynar mı demişim .Siz ve sizin gibi dediğinize göre benim de demiş olmam gerekiyor .Nerede dedim gösterirseniz sevineceğim.Öyle birşey düşündüğümüve dediğimi hiç hatırlamıyorum çükni .

Artık bu konuya yazmıyacağınıza göre özel mesaj ile nerede yazdığımı söylerseniz mutlu olacağım.

Şu anda da takım geneli hatta Shumpert'in özeli için olumsuz birşey demiyorum sadece shumpertin 4 numara oynaması ile ilgili endişlerimi belirtiyorum.Takımın geneli ile ilgili gayet umutluyum.

TArtışmanın içerisnde tartışmanın özünden ayrılıp muattabına önyargılı,demeye başlamak asıl sıkıntılı durum.

Bir insanının kişiliği ile ilgili yorum yapmak için bu işin profesyonelleri bile bu kadar az veri ile hareket etmez bu kadar kendinden emin konuşmaz,kendinize güvenininiz takdire değer ama kendine güven ile başka şeyler arasında bazen ince bir çizgi vardır. (bu arada bana önyargılı demiş bir insan olarak bir kez bile yüzeyüze konuşmadığınız birinin kişiliği ile ilgili bu kadar iddalı yorumlar yapmayı nereye koyacağınızı merak ediyorum)

Evet o oyuncular zaman zaman poziyon değiştirebilir ve bunun tarattığı handikap daha az olur çünkü o oyuncular Shumpertden nerede ise 10 cm daha uzun ve daha kalıplı.Yani o oyuncular Shumpert ile ilgili örnek olamıyacak oyuncular.

Sizin de itiraf ettiğiniz gibi 4 numarada da oynayacak ideal 3 numara fizikli ve savunmada zaaf göstermeyecek bir oyuncu ama Shumpert malesef o fizikde değil savunmada ezildiğini ise ben değil Ataman söylüyor.Maçlarını izledim merak etmeyin Dediğim gibi tek bir maça değil tablonun tamamına bakıyorum ben.Ve bu konu ile ilgili çekincelerimi dile getiyorum.

Ayrıca tekrar ediyorum Ataman'ın bu kadar undersize bir oyuncuyu 4 numara olarak kullandığı sistemin iki yıllık performansı ortada

Benim İtalyada izlemiş olmak gibi bir iddaam yok.Kariyeri boyunca 4 numara oynadı diyecek kadar emin konuşan biri kafasınıa göre konuşmuyorsa izlemiş olmalı o yüzden sordum .

3 sezon Türkiyede oynayan bir oyuncu nasıl olurda 4-5 sezon boyunca Türkiye de 4 numara oynar anlamak zor tabi .

Son kısımdaki muhteşem ve düzeyli ironik üsluba ise şapka çıkarıyorum :)

Gazanfer Tosun' Alıntı:
Doğru ya geçen sene Rancik-Wilkinson ikilisiyle küme düşmemeye oynarız diyenler siz ve sizin gibi önyargılı, eleştirmekten başka bir meziyetini göremediğim insanlardı değil mi?

.

Rancik ve Mike ile küme düşmemeye oynarız diyenler siz ve siziin gibi .... insanlardı demişsiniz.Bende böyle birşey dediğimi hatırlamıyorum dedim.

Sizin verdiğiniz alıntıda ne küme düşmemeye oynarız gibi ifade var nede küme düşmek ile ilgili herhangi birşey

Erdal Can İçelli' Alıntı:
[quote="Mustafa Kaya":w8v6rgc0]4 numarada bence bir sorunumuz yok Rancik rahatlıkla 25-30 dk oynayabiliyor zaten .

Allah korusun bir sakatlık durumunda pek alternatifi yok o bakımdan söyledim ayrıca bütün yıl boyunca hep iyi maç çıkaracak diye bir şey yok gününde olmadığı zaman sıkıntı cekebiliriz[/quote:w8v6rgc0]

Sakatlık her zaman başımızdaki en büyük bela ..

Kadrolara bakinca ve son durumlari dusununce goruldu ki biz bu sene yine en iyi 3uncu olacaz zayif yerli rotasyonundan dolayi. Belki biraz tutku biraz da ermal katki yapar ama diger adamlarin hicbiri birsey yapamaz, hazirlik maclarinda da gorduk bunu.. Daha cok erken diyeceksiniz am gorunen koy kilavuz istemez, zaten bu adamlar bu kadar buyuk yildiz adayi olsa fulker/efes bize birakmazdi, adamlar da bize gelmek istemezdi..

Yine iyi yabancilar sayesinde 3uncu oluruz banvitle cekisip.. Fulker ve efesin 4er oyuncusu milli takim seviyesinde oynadi, bizim ise aday adayi olan bir oyuncumuz bile yoktu, bu yuzden yerli rotasyonumuzun iyi oldugunu soylemek gercekci olmaz..

Belki 2-3 sene icinde 1-2 tane genc oyuncumuz tutar, keske ama o zaman kadar 2-3 fulker sampiyonluguna daha hazir olalim. eger furkani ve engin atsuru alsaydik birseyler olurdu ama orada da gorduk ki tercih edilmiyoruz.. bu kadar basit, cok aci ama gercek..

Bir tane 5 kuruluyor kafaya yatıyorsa kadro tamam deniliyor...Rotasyon,sakatlık,performans düşüklüğü vs vs. bunların ne önemi varki...Neyse artık...

Daha öncede söylediğim gibi bu takımın hala 4 numaraya ihtiyacı vardır,elimizde sadece tam bir 4 numara Rancik vardır,onunda savunma konusundaki sıkıntılarını biliyoruz...Bu takımda iyi savunma yapacak adam gibi bir 4 numara varmı sorusuna verilecek cevap açıkca hayırken nasıl bizim 4 numaraya ihtiyacımız yok denir,anlamak güç....

Transfer yapılmadan bahsedilen bölge idare edilebilirmi,edilebilir tabi,ancak dediğim gibi idare edilebilir...

İşin özü varsa bir hedefimiz hala eksiğiz...

Simas'ı alabilseydik Schumpert ile beraber 3.5 luğa soyunabilirlerdi. Rancikiği yedeklemek anlamında. Takımın maçını seyretmedim daha bu yüzden kağıt üstünde 2-4 etkisiz gibi duruyor. Belkide öyle değildir bilemiyorum.

Kenan Sarioglu' Alıntı:
Kadrolara bakinca ve son durumlari dusununce goruldu ki biz bu sene yine en iyi 3uncu olacaz zayif yerli rotasyonundan dolayi. Belki biraz tutku biraz da ermal katki yapar ama diger adamlarin hicbiri birsey yapamaz, hazirlik maclarinda da gorduk bunu.. Daha cok erken diyeceksiniz am gorunen koy kilavuz istemez, zaten bu adamlar bu kadar buyuk yildiz adayi olsa fulker/efes bize birakmazdi, adamlar da bize gelmek istemezdi..

Yine iyi yabancilar sayesinde 3uncu oluruz banvitle cekisip.. Fulker ve efesin 4er oyuncusu milli takim seviyesinde oynadi, bizim ise aday adayi olan bir oyuncumuz bile yoktu, bu yuzden yerli rotasyonumuzun iyi oldugunu soylemek gercekci olmaz..

Belki 2-3 sene icinde 1-2 tane genc oyuncumuz tutar, keske ama o zaman kadar 2-3 fulker sampiyonluguna daha hazir olalim. eger furkani ve engin atsuru alsaydik birseyler olurdu ama orada da gorduk ki tercih edilmiyoruz.. bu kadar basit, cok aci ama gercek..
Bence, bu kadar karamsar olmaya gerek yok. Örneğin Dünya Şampiyonasından önce yerden yere vurulan Basketbol Milli Takımımız Final oynadı. Unutulmamalı ki başımızda çok iyi bir koç var. Ne istediğini bilen iyi bir kimya oluşturulursa neden Şampiyonluk olmasın.